Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Pôvod človeka

90
reakcií
1593
prečítaní
Tému 21. apríla 2017, 16:36 založil Drobček1.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
28. 07. 2009
284
20. 01. 2014
51
06. 01. 2012
97
 
 


1.
označiť príspevok

Drobček1
   21. 4. 2017, 16:36 avatar
Pôvod človeka -to že pochádza z opice - sa čoskoro potvrdí... 
sport.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

Wolfe muž
   21. 4. 2017, 17:27 avatar
Mozno pochadzame z prasata..
hovori sa, ze ludska DNA sa najviac podoba opici a prasatu...
Uz si len vybrat.  

dailym.ai Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Mimochodom, nevedel som, ze si rasista,,


5.
označiť príspevok

J.Tull
   24. 4. 2017, 13:25 avatar
Wolfe, ľudská DNA sa podobá nielen opičej či prasacej ... napríklad približne 97,5 % génov máme spoločných s myšami... aj s vínnymi muškami máme nielen podobné, ale niekoľko i totožných génov... živé organizmy majú spoločný „princíp“ a tou je tá istá, v zmysle chemického zloženia, DNA, ktorá obsahuje triplety - kombináciu troch kyselín zo štyroch (označených A, C, G, T; je možných 64 kombinácií... ), pričom jeden gén (triplet... ) môže byť „predpisom“ pre tvorbu viacerých bielkovín... 


6.
označiť príspevok

Ludwig muž
   24. 4. 2017, 13:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.8.
označiť príspevok

J.Tull
   24. 4. 2017, 17:50 avatar
Ludwig, samozrejme, že (len...) z uvedeného nie je možné vyvodzovať evolúciu... neviem nakoľko sú dnešné "diagnostické" prostriedky dokonalé... dokonalé asi v "materiálnom svete" nie je nič... ani experimenty (čo už je predsa len trochu silnejšia káva), ktoré potvrdzujú tvrdenia v "5" ... nie sú však žiadne vedecké poznatky, ktoré by ich spochybnili (o experimentoch ani nehovoriac)...


7.
označiť príspevok

asmodei muž
   24. 4. 2017, 15:52 avatar
(3.) Hovorit sa to moze, ale pravda to nie je.


9.
označiť príspevok

Drobček1
   25. 4. 2017, 08:05 avatar
ja a rasista? sa mýliš...iba som ju zaradil po olympiáde v brazílii...mohla sa ozvať (aj druhí ktorí akože legálne berú doping v rámci liečby) na obranu ruských športovcov ale nespravila to ...je to opica


10.
označiť príspevok

Wolfe muž
   25. 4. 2017, 14:48 avatar
Niekedy nadavali cernochom do opic... to len tak na margo


2.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 4. 2017, 16:40 avatar
1,.....teda ,budeš to mať aj na papieri? Konečne sa to podarilo,....hurá na stromy: 


4.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   21. 4. 2017, 21:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

kntsz muž
   1. 5. 2017, 23:24 avatar
Človeka nerobí človekom jeho DNA, ale jeho spiritualita.
Pri troške pokroku v medicíne môžeme fungovať aj s prasačími nohami či opičím ocasom.
Takže odpoveďou je:
- telesná schránka človeka je z priestoročasu a je v podstate jedno či vznikla evolučným vývojom alebo kombinovaným skokovitým vývojom so svstupom informácie z mimo priestoročasu.
- Spiritualita človeka - jej nevedomá časť s prepojením na časť vedomú (ktorá je vlastnosťou hmoty), však nie je z časopriestoru a nemá nič spoločné s nejakou evolúciou a podobnými hmotnými malichernosťami.  


13.
označiť príspevok

J.Tull
   3. 5. 2017, 12:13 avatar
kntsz, jablko nepadá ďaleko od stromu... aká matka taká Katka, aký otec taký syn...
Tieto pravdivé príslovia sú mienené aj na naše „duchovné“ vlastnosti, vypovedajú i o našej povahe... ich pravdivosť potvrdzuje (včítane spirituality) behaviorálna genetika... etológia nám zas odhaľuje v správaní zvierat vlastnosti, o ktorých sme si „donedávna“ mysleli, že sú dominanciou, výlučnosťou človeka ... boli pozorované aj zriedkavé správania zvierat, o ktorých možno predpokladať, že sú „koreňmi spirituality“... dokonca i správanie „náznakov spirituality“...


14.
označiť príspevok

kntsz muž
   3. 5. 2017, 22:56 avatar
13-
Tull, naozaj by si si mal nájsť čas na hlbšie štúdium napr. Junga. Mne sa podarilo zohnať už prakticky rozobranú knihu "Duša moderného človeka" a začínam ju študovať. Doteraz som vychádzal iba z vybraných častí Jungovho diela. Človek sa rodí nielen s materialistickou - genetickou pamäťou, ktorá obsahuje to, o čom píšeš, ale prináša si aj časť z Nevedomia - nehmotnej informácie od svojich predkov, ktorá má tiež svoj vývoj + archetyp daný Bohom. Stále skĺzavaš ku zvieratám a veríš, že je tam spojitá línia vývoja až po dnešného človeka. Nie je! A ak je, tak iba vývoj živej hmoty s jej materiálnou vlastnosťou a ten je na hony vzdialený od ľudského Nevedomia - spirituality mimo hmotu. Ak toto nezoberieš ako aspoň možný fakt do svojich úvah, tak sa budeš stále pohybovať iba v obmedzených prírodných vedách a to je málo. Človek je podstatne, podstatne viacej.


15.
označiť príspevok

-era- muž
   3. 5. 2017, 23:01 avatar
14. kntsz - Tull je podľa mňa šťastný v tom svetonázore, ktorý má. Podľa mňa nemá najmenší dôvod ho meniť. Takže o čo vlastne ide? Aby sme boli šťastní, nie :-)


27.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 5. 2017, 19:22 avatar
-era-, Tvoj názor je mylným... bude to asi tým, že často kupuješ v zelovoci... vedel by si napísať, prečo nakupuješ tak často práve tam... ?
Ospravedlňujem sa, za tento svoj spôsob reakcie ...už som Ti Tvoje "hodnotenia druhých" vyčítal... tak som opätovne zvoli tento spôsob... snáď to prežiješ... 


28.
označiť príspevok

-era- muž
   4. 5. 2017, 19:28 avatar
Tull, tentokrát som jasne napísal "podľa mňa". To znamená, že si nerobím nárok na všeobecnú platnosť toho, čo píšem, ale je to iba môj názor.
A názory ešte nezakázali.:-)
V zelovoci nakupujem často preto, lebo tam predávajú zeleninu.
:-)


29.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 5. 2017, 19:41 avatar
-era-, asi preto prezentuješ svoje kaleráby...    ...vyčítam Ti to preto (a nie si vtom sám... ) že namiesto k argumentom, píšeš k osobe... ale aby si nepovedal, budem reagovať ... mal som svoj "svetonázor", svoju vieru, ktorú som získal "svojim osvietením" a považoval som sa za najšťastnejšieho človeka... stratil som ju ... preto si viem predstaviť ako bolí jej strata aj iným... netvrdím, že som nešťastný, ale vtedy som bol šťastnejším... zo stratou viery som sa vyrovnával rôzne aj napríklad písaním (prečo by som nevyužil príležitosť na svoju prezentáciu  ):

Pochmúrna šeď rozliata cez oblohu
beznádejne olovom ťahá k zemi
Špinavé fľaky mokrého snehu
Smutný pohľad na stromy bez lístia

Vták na krídle ranený
už nevládze odletieť

Do samoty medzi ľuďmi hodený ...
Márne všetky snaženia ...

Spretrhané útržky zbytočných viet

Kruté krkavce ticho krúžia na nebi
Čierne holé vetvy stromu
darmo sa nemo prosia nebu

cesty niet

... samozrejme tento spôsob nebol jediným... napríklad začal som si ceniť veci, ktoré mi strata viery priniesla, vidieť v tom i pozitíva...
Súhlasí kntsz


30.
označiť príspevok

kntsz muž
   4. 5. 2017, 21:10 avatar
Máš pravdu Tull.
Naozaj nie je jednoduché veriť v Boha.
Možno aj preto ho hľadám cez logiku poznania, z ktorej a obávam sa, že hlavne z nej, v existenciu Boha verím.
Len potom už to prestáva byť otázkou viery, ale stáva sa to otázkou poznania. Speje to možno k suchému Jungovmu konštatovaniu: "Ja v Boha neverím preto, že viem, že existuje."
Len láska k Bohu sa potom môže dostať do ohrozenia, toho si začínam byť vedomý, lebo Božie zákony aj napriek jeho nevysvetliteľným zásahom sa dostávajú do logických väzieb ako v neživej hmote, ibaže sú neskonale zložitejšie a zatiaľ pre nás len obtiažne predvídateľné - ak vôbec.
Preto sa tu snažím popularizovať hlbinnú psychológiu, ktorá prakticky u nás neexistuje. Iba cez ňu je možné dokázať predvídať nešťastia tak, ako sa to darilo Jungovi.


32.
označiť príspevok

J.Tull
   5. 5. 2017, 10:33 avatar
kntsz, myslím, že došlo k nedorozumenie... moja viera bola ateistická, netýkala sa Boha, otázok "teizmu" (už som o tom tu na d.f. viackrát písal... preto mi nedošlo, že je to potrebné vyjadriť)... týkala sa zmyslu života... veril som, že som "pochopil (objavil) zákonitosť vývoja ľudstva" a našiel svoje miesto v tejto "zákonitosti"...  


38.
označiť príspevok

kntsz muž
   5. 5. 2017, 17:38 avatar
32-

Tull, si asi prvý ateista, ktorý je ochotný priznať, že viera v existenciu Boha je minimálne takou istou vierou ako viera v jeho neexistenciu.
Ja už totiž veľmi dávno tvrdím, že viera v neeixistenciu Boha je naozaj iba v polohe viery a že veda vo svojich prírodovedeckých výskumoch sa hrabe na svojom prírodovedeckom poli a takýto vedci nemajú právo - mandát od takejto vedy, aby sa vyjadrovali k existencii, či neexistencii Boha.
Ak veda či skorej relevantný vedci NEzoberú na vedomie, že existuje duchovno prakticky vedou neakceptované, aj keď testovateľne skúmateľné a intersubjektívne odovzdateľné, tak ich poznanie bude redukované na prírodné vedy s nemožnosťou vynášania akýchkoľvek súdov o duchovne, ako to robí napr. Dawkins, či B. Russell.
Takže áno, v tomto zmysle som tvoj príspevok 29 zle pochopil. Pomýlil ma zrejme spirituálny obsah básne....
Napriek tom vo všeobecnej rovine nemám čo na svojom príspevku 30 čo meniť.


44.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 5. 2017, 14:46 avatar
kntsz, je síce pravda, že nepoznám ateistu, ktorý by mal v danej veci tento pohľad... myslím si, že hoci väčšina o takýchto otázkach ani neuvažuje... vládne i v tomto prípade "mantinelizmus" ... ani zďaleka však nie som jediný a už vôbec nie prvý... medzi "významnejších prvých" patril asi David Hume...  


43.
označiť príspevok

Shagara muž
   7. 5. 2017, 14:27 avatar
32,...aký to je zmysel života? Ten Dawkinsov....."„Vo vesmíre slepých fyzikálnych síl a genetických replikácií dochádza k tomu, že niektorí ľudia trpia a iní majú šťastie, a nenájdete v tom zmysel ani spravodlivosť.“....?
Evolucionisti istým spôsobom vyvodzujú záver,.....nie ste zodpovedný za svoju morálku, pretože ste len obyčajný produkt biológie, chémie a fyziky.‘
Spomínaný vedec biológ Richard Dawkins hovorí, že vo vesmíre nevidno ....."žiaden projekt, žiaden účel, žiadne zlo ani dobro, nič, iba bezúčelný nezáujem".
A tomu ja hovorím morálny nihilizmus!


45.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 5. 2017, 14:53 avatar
Shagara, "morálny nihilizmus" hovoríš vlastným slameným panákom a nie zmyslu životov evolucionistov, zmyslu života, ktorý má Richard Dawkins ...   
Súhlasí Scarlet666


46.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 15:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.47.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 15:31 avatar
Ta viera zcasti riesi otazku povodu vesmiru

Druha moznost je ze vsetko co je vzdy bolo


48.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 15:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.49.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 15:40 avatar
Ze vesmir je vecny rovnako ako vsetky principy ktore tu platia vratane schopnosti ze existuju inteligentne bytosti


50.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 15:44

Príspevok bol vymazaný administrátorom.51.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 15:45 avatar
Nieco musi byt vecne lebo nic sa nevie transformovat na nieco

Teda nikdy bolo nic

Len je otazne ci to musel byt stvoritel ktory stvoril vesmir alebo to je samotny vesmir


52.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 15:57 avatar
Ja by som povedal ze vesmir je inteligentny tvor a my sme tu na to aby sme ho skumali

Stvoril nas sa m v sebe aby sme mu pomohli odpovedat na otazky o nom
Súhlasí -era-


53.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 15:59 avatar
Teda vesmir je BOH a my sme kusky jeho


55.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 16:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.59.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 16:08 avatar
Vesmir je aj schopnost chapat


61.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 16:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.64.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 16:13 avatar
Vesmir je vsetko co existuje a co mozeme pozorovat

Vramci vesmiru existuju entity (minimalne clovek) ktory preukazuje inteligenciu

Teda mozno povedat ze urcita usporiadana hmota vesmiru je schopna mysliet


66.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 16:18 avatar
A nielen mysliet

Predpokladam ze clovek ako cast usporiadanej hmoty vesmiru aj chape myslienkam ktore generuje

Preto ma vesmir na istych miestach (tam kde je clovek) schopnost chapat


67.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 16:19 avatar
Pomoze ti ak sa pozries na vesmir akoby zvonku


68.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 16:27 avatar
Urob takyto myslienkovy konstrukt

Ohranic si vesmir

Postav sa mimo neho

Pozoruj ho


70.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 16:32

Príspevok bol vymazaný administrátorom.69.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 16:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.71.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 16:34 avatar
To je uplne neskresleny nahlad

Neda sa to popriet ze existuje vo vesmire jeho cast schopna mysliet

Sam som si dokazom

Staci ked sa pozorujem ako myslim

Potom som to uz len zovseobecnil

Ak suciastka vesmiru je schopna mysliet tak mozem nieco tvrdit o vesmire ako celku


72.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 16:38 avatar
Teda jak som povedal

Ak chces nieco tvrdit o vesmire tak mozes tvrdit ze iste jeho casti su schopne mysliet a chapat


73.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 16:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.74.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 16:41 avatar
To z toho nevyplyva

Ved ani ty (iny clovek) moje filozofie zda sa nechapes


75.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 16:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.76.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 16:45 avatar
Ved to co hovorim nie je o nabozenstve

Je to o mojom pozorovani toho co je

Nevychadza to z nejakej ideologie

Hovorim fakty ktore si mozes overit

Ci ty azda nepozorujes seba ze myslis?

Ci ty azda nie si sucastou vesmiru?


80.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 16:50

Príspevok bol vymazaný administrátorom.77.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 16:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.78.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 16:47 avatar
Ja nefantazirujem

Opisujem jednu z jeho charakteristik

Schopnost mysliet urcitej usporiadanej hmoty


79.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 16:49 avatar
Vesmir je teda zivy minimalne na tom mieste kde som ja


81.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 16:50

Príspevok bol vymazaný administrátorom.82.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 16:54 avatar
To pre mna nie je podstatne
Súhlasí Scarlet666


83.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 17:08 avatar
Viac ma zaujima ako moze hmota mysliet


84.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 17:09 avatar
Kedze chcem stvorit cloveku podobny stroj


85.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 17:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.86.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 17:15 avatar
Ui je inspirovana nami
Súhlasí -era-


87.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 17:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.88.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 17:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.56.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 16:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.54.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 16:02

Príspevok bol vymazaný administrátorom.57.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 16:07 avatar
Nemoze z nic vzniknut nieco

To je zakladna premisa


60.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 16:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.62.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 16:10 avatar
Vychadza to z definicie pojmu nic

Nic nema prostriedky ktore by ho transformovali na nieco lebo nic existuje


63.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 16:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.65.
označiť príspevok

Immanuel
   7. 5. 2017, 16:14 avatar
Ak by bolo nic tak je vzdy nic


89.
označiť príspevok

kntsz muž
   7. 5. 2017, 23:41 avatar
57-
zadefinuj čo je nič
pre materialistu to môže byť neexistencia hmoty
pre idealistu to môže byť neexistencia informácie a z toho vyplývajúca aj neexistencia hmoty

inými slovami povedané - tam kde pre ateistu je nič, tam je pre veriaceho možno nekonečné množstvo informácií na nehmotnom nosiči - Bohu


90.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 23:51

Príspevok bol vymazaný administrátorom.91.
označiť príspevok

kntsz muž
   8. 5. 2017, 21:45 avatar
90-
v prakticky v súbežnej téme "Byť neveriaci je choroba." som v 103 sa pokúšal vysloviť názor na toto nekonečné....
Možno si to nečítala, možno som sa vyjadril zložito.
Otázka ako vznikol Boh, zvlášť ak je položená ateistom, je ako otázka na iný vesmír. Dá sa totiž predpokladať, že okrem nášho vesmíru môžu byť aj iné a na iných princípoch. Na iných fyzikálnych zákonoch a možno úplne bez zákonov fyzikálnych, ale postavených na zákonoch pre nás neznámych, možno duchovných.....
Pre ateistu redukovaného na prírodné vedy, je takáto otázka NEZMYSLOM, lebo ako som uviedol, človek sa za svojej existencie (je limitovaná na max. 1,7 mld. rokov) nemá šancu dostať ani na okraj vesmíru nášho a svetlo z iného vesmíru zase nemá šancu k nám dosvietiť, aby sme ho mohli analyzovať.
Inak stojí táto otázka pre veriaceho.
V našom hmotnom vesmíre sa totiž naozaj môže priamo nachádzať ten iný vesmír - nehmotný - duchovný. Správnejšie však bude povedať, že hmotný vesmír sa priamo nachádza v inom vesmíre - nehmotnom, či hmotný vesmír je súčasťou vesmíru ďaleko väčšieho nehmotného - duchovného, ak chceš - Boha. Už dokonca existujú reálne poznatky o existencii obrovského duchovna mimo hmotu publikované napr. Jungom, ktorý prirovnáva naše vedomé duchovno blanke veľmi tenučkej, ktorá obaľuje obrovský objem guľe nevedomého duchovna.
História ukazuje, že je možné prepojenie človeka ešte za jeho života na tento duchovný vesmír. Prakticky každý veriaci má konkrétne skúsenosti s vplyvom Boha na náš život a ak nie konkrétne, tak iste určité ťažko definovateľné pocity, ktoré ho k viere vedú. Na prípade Šavel - Pavel, ale nielen na ňom, je vidno, že nie je podmienkou byť veriaci.
Pre začiatok teda úplne stačí oficiálne uznať fakt existencie Boha. Potom môžeme na vedeckej úrovni skúmať ako vznikol. Pokiaľ sa nám to nepodarí, tak je veľmi pravdepodobné, že sa to dozvieme po smrti ak sa dostaneme k Nemu.


31.
označiť príspevok

-era- muž
   5. 5. 2017, 08:24 avatar
29. Tull, môžeš ma kľudne zaradiť medzi zlých a nemorálnych ľudí a naďalej sa môžeš snažiť ma vychovávať, aby som zapasoval do tvojho názoru na svet a morálku (neveriaceho psa ?).
:-)


33.
označiť príspevok

J.Tull
   5. 5. 2017, 10:45 avatar
-era-, keď na niekoho štekám, to ešte vôbec neznamená, že ho považujem za zlého a nemorálneho... a to ani vtedy, keď mi nadáva, či sa mi posmieva... mňa považuje za zlého a nemorálneho a pod. ... za zlého, nemorálneho... nemôžem považovať nikoho z ľudí, ktorých nepoznám (aj v takom prípade si to nedovolím tvrdiť /to by som musel chodiť v jeho topánkach po cestách, ktorými musel chodiť on/... ), preto si to nedovolím tvrdiť o nikom z d.f. pretože "internetové prejavy" sú pre mňa nepostačujúce... 
Súhlasí Scarlet666


58.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   7. 5. 2017, 16:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.35.
označiť príspevok

J.Tull
   5. 5. 2017, 15:17 avatar
-era-, teraz si Ťa dovolím vychovávať... vedel by si mi napísať, kedy je diskusia na diskusnom fóre vychovávaním a kedy nie...? napríklad, keď píšem svoj názor potom vychovávam, aby tí ktorým oponujem, zapasovali do môjho názoru na svet a morálku a keď ho píšeš Ty (alebo iní... ), tak nevychovávaš k svojmu názoru na svet a morálku... ?  
Pokúsim sa vysvetliť ako chápem rozdiel medzi „náboženskou“ vierou a „vedeckou“ vierou (ak si dobre pamätám) na „Tvojom“ obľúbenom príklade. „Náboženský“ veriaci môže veriť, že pivo z chladničky zmizne, keď sa zatvoria na nej dvere a opäť sa objaví, keď sa otvoria... môže veriť, že je to tak, lebo to zodpovedá jeho „vnútru“... prípadne veriť autorite, ktorú, opäť na základe svojho vnútorného presvedčenia, za autoritu považuje, uveriť jeho svedectvu o tom, že sa dokázal svojou mysľou („duchom“, „tretím okom“... ) dostať dovnútra chladničky a videl ako to pivo mizne... uveril miznutiu a znovuobjavovaniu piva, bez dôkazov, okrem „dôkazov“ svojho „vnútra“, svojho „subjektu“... uveril, lebo je to v súlade z jeho vnútrom... a táto viera sa mu stala faktom a faktom pre neho ostáva i keby boli dôkazy odporujúce tomuto „faktu“ akokoľvek presvedčivé, ostáva ním i keby „fúriky padali“...
„Vedec“ urobí experiment. Zmeria teplotu v chladničke a teplotu piva pred vložením i po vybratí z chladničky... odváži prázdnu chladničku ako i chladničku, keď je v nej pivo... z nameraných hodnôt vyvodí záver... „Vedecký“ veriaci verí vedcovmu vysvetleniu na základe spôsobu (ktorý je možné „donekonečna“ opakovať s tým istým výsledkom... ), ktorým k nemu dospel ... verí mu, kým sa uskutočnením, rovnako dobre opakovateľného „lepšieho spôsobu“ neukáže omyl prvého vedca... alebo neobjaví fakt (nájde sa miesto, na ktorom sa objavujú z chladničky miznúce pivá... ), ktorý odporuje a je pritom jedno z akej oblasti vedy daný fakt pochádza...
Vedec je charakterizovaný tým, že predovšetkým pozoruje „vonkajšok“ a z pozorovaní vyvodzuje závery... v tomto zmysle nezáleží na tom či sa mýli, alebo nie... Ako príklad spomeniem: Tycho Brahe na základe svojich, na svoju dobu neuveriteľne presných pozorovaní planét, najmä polôh Marsu, vypracoval svoju geocentrickú teóriu... ktorá i keď mala svoje nedostatky, bola lepším vysvetlením, než vtedajšie heliocentrické teórie... Johanes Kepler, aj na základe „Tychových pozorovaní“, vypracoval svoje zákony a preukázal omyl svojho učiteľa... iným príkladom je Thomas Hunt Morgan, ktorý chcel spochybniť teóriu Gregora Mendela ako i Charlesa Darwina, vykonal nespočet pozorovaní a na základe nich uznal svoj omyl a pravdivosť tak „Mendela“, ako aj „Darwina“... podobnou cestou sa vydal, pokiaľ si dobre pamätám, i Michael J. Behe, ktorý sa rozhodol pre štúdiom biológie, aby dokázal omyl ET...

...len teraz neviem, či som Ťa vychovával, „prerábal na neveriaceho psa“, alebo bude za tým niečo iné...
  


36.
označiť príspevok

-era- muž
   5. 5. 2017, 15:20 avatar
Tull,

vychovávaciu snahu vyvíjame vždy, keď formulujeme morálne požiadavky. Napríklad štýlom: "Toto sa nerobí", "Takto sa nemá diskutovať" a podobne.


37.
označiť príspevok

-era- muž
   5. 5. 2017, 15:30 avatar
Tull - k vedeckosti. Plne súhlasím s tým, čo si napísal o tom, ako vedec postupuje, aby získal svoje odpovede.

K čomu mám výhrady voči súčasnej paradigme je, že za vstupy, za pozorovanie sa berie iba to, čo je pozorované zmyslovými orgánmi. A neberie sa to, čo je pociťované človekom vnútorne ako vnútorné vnemy.
Nepopieram, že vnútorné vnemy nie sú tak určité, ako vnemy zmyslov, Uznávam, že je ťažké ich objektovizovať.
Ale verím ľuďom, ktorí sa vydali cestou objektovizácie vnútorných zážitkov (verím, lebo som schopný sledovať začiatok takej cesty a zatiaľ sa mi potvrdzuje možnosť takejto cesty).

To je všetko.

Príklad s pivom v chladničke nebol o vedcoch, ale bol o nás samotných - ako dôverujeme vlastnej schopnosti vnímania času a priestoru, hoci si to bežne ani neuvedmujeme. Sme si naprosto istí niektorými vlastnosťami hmoty a niektorými vlastnosťami času a to nás vedie životom isto a bezpečne. Je to viera v pravom zmysle. Nie slepá viera, ale živá viera.

:-)


42.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 5. 2017, 14:17 avatar
-era-, podľa môjho názoru*, sa „paradigma“ preceňuje... skôr by som hovoril o „konvenčnom myslení“... nechcem však moc odbočovať...
*Uvedomujem si medze svojho poznania... viackrát som písal, že človek nie je schopný poznať všetko, nie je schopný dostatočne poznať ani len vymedzenú časť skutočnosti... kde som ja zo svojimi poznatky...? ...píšem len zo svojho laického (relatívne v porovnaní) skôr „nepoznania“ ako poznania... píšem o veciach, v ktorých nie som odborníkom... erudovanosť si vyžaduje odbornosť...
...skutočnosť má množstvo stránok, oblastí a aj z toho dôvodu máme rôzne „vedné oblasti“, množstvo vied: prírodné, pôdohospodárske, technické, humanitné, spoločenské, lekárske... vedy a ešte aj v rámci nich rôzne odbory, špecializácie... do ktorej oblasti, by si chcel napasovať „vnútorné vnemy“? ... a hlavne ako (aby to nebolo „pavedecké“...)?
Pokúsim sa napísať ako to vidím. Pripusťme, že „paradigmou“ (v tomto prípade) je názor, že „duša“, „duchovno“ (všetko týkajúce sa týchto pojmov.. ) je vedecky neskúmateľná... že ide o inú oblasť... pripusťme (nie bezdôvodne... ), že svoj diel viny má na tom karteziánstvo... dnes však je evidentný obrat vo vede (neurológ Atonio Damasio „Descartesov omyl“... ). Už Freud, Jung sa „pohli“ týmto smerom... v tejto oblasti, ako reakcia na materializmus, „vedecký naturalizmus“, vznikli tzv. „duchovné vedy“ (Teozofická spoločnosť... ), ktoré majú s vedou pramálo spoločného (vrtia ňou /faktami skutočnosti/ na základe svojej viery v duchovné svety...). Spomínaný (v zátvorke... ) neurológ Atonio Damasio vo svoje knihe spomína prípad Phineasa Gageho predáka na stavbe železnice, ktorý v roku 1848 utrpel ťažký úraz hlavy. Svojou kurióznosťou sa stal všeobecne známym. Železná tyč mu prešla hlavou a zničila väčšinu ľavej polovice mozgu... napriek tomu „telesne“ neutrpel, nestratil ani schopnosť reči, pamäť... po „krátkom“ čase sa mohol vrátiť k svojmu zamestnaniu... to čo sa zmenilo, bola jeho povaha... otočil sa o 180°... z milého, spoľahlivého človeka sa stal náladový, zádrapčivý pijan... tento prípad dobre ilustroval súvislosť „duše“ človeka s jeho mozgom... „duchovnovedci“ sa však nezameriavajú len na mozog... nepracujú len v „neurodisciplínach“ (neurológia, neuroanatómia, neurofyziológia, psychológia... ) ale aj v biológii, etológii, kybernetiky... a vzájomne spolupracujú... „vedecky hľadajú dušu“... spomeniem ešte experimenty, pozorovania, ktoré sa uskutočňujú v rôznych klinikách po celom svete – napríklad na traumatologickej klinike (tuším kdesi v Anglicku), v ktorej sa relatívne často stretávajú s „klinickou smrťou“, v „zásahových sálach“ majú umiestnené výtlačky novín s „tučným“ titulom nejakého článku, ktoré by nemali uniknúť pozornosti „duše“ pacienta...


39.
označiť príspevok

Wolfe muž
   6. 5. 2017, 03:00 avatar
Sorry, ale takisto o tebe by sa dalo povedat, ze zapasujes Tulla do svojho nazoru, dokonca bez snahy "ucit ho a vychovavat".

Ty si si ho proste oznacil tak, ako ti je vyhodne presne tak, ako si myslis, ze si on oznacil teba, ako si myslis, ze si mysli, ze je mu to vyhodne  
Súhlasí -era-, J.Tull


40.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 5. 2017, 09:35 avatar
Ano je to tak. A nie iba jeho.  


41.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 5. 2017, 11:53 avatar
Wolfe, ďakujem za obhajobu...  –era- má však pravdu čo sa týka:
„vychovávaciu snahu vyvíjame vždy, keď formulujeme morálne požiadavky. Napríklad štýlom: "Toto sa nerobí", "Takto sa nemá diskutovať" a podobne“
Robíme tak asi všetci... rovnako Ty, -era-... ostatní... ja... má pravdu, netvrdí totiž nič o správnosti, či nesprávnosti, oprávnenosti...
V istom zmysle, keď prezentujeme svoj názor, ani vtedy, keď si to neuvedomujeme, už jeho prezentovaním, kladieme „požiadavky“... viackrát som písal aj k spôsobu diskusií, „určoval“ ho (je nepodstatné z tohto hľadiska, že som vyjadroval aj „nepovinnosť“, slobodnú voľbu, zdôrazňoval právo na vlastný spôsob /ne/reagovania... ) ... Podobne aj Ty, pri diskusiách s veriacim-4, keď Ťa urážal, si sa ohradzoval... v tomto prípade nejde o to, že si bol v práve (-era- nepísal o práve, oprávnenosti... )... koniec koncov robí tak aj on, napríklad, keď mi napísal že bude reagovať už iba na moje otázky, snahu vychovávať je vidieť aj v „31“, „požiadavky“ i v „37“...
 
Súhlasí Wolfe


16.
označiť príspevok

Shagara muž
   3. 5. 2017, 23:47 avatar
13,....to môže byť pravda,....môj kocúr sa pravidelne modlí,ráno aj večer. 


34.
označiť príspevok

J.Tull
   5. 5. 2017, 10:55 avatar
Shagara, vie Tvoj kocúr lietať? nemyslím tak, že letí z okna, keď ho z neho prípadne vyhodíš... ale povedzme - dokáže sa "vznášať" vysoko nad polom a trilkovať... prípadne krúžiť nad ním a letiac strmhlav lapiť myš, či hraboša... a letieť s ním na strom k svojmu hniezdu, aby ním nakŕmil svoje mačiatka...? pretože ak to nedokáže, potom aplikujúc Tvoju "logiku", to nedokáže žiadne zo zvierat...  
Ten kto sa pravidelne ráno aj večer nemodlí, ten nie je "spirituálny"? Vari jediným prejavom spirituality je pravidelné modlenie sa?  


22.
označiť príspevok

Wolfe muž
   4. 5. 2017, 03:09 avatar
To prislovie moze hovorit aj o podobnosti..

Ale syn i Katka ziju s rodicmi a akym sposobom ich vychovaju taki budu..

Moze pri tom zohravat aj genetika, ja o tom nic neviem..
Ale bola by Katka ako matka, keby vyrastala od narodenia bez matky?


24.
označiť príspevok

kntsz muž
   4. 5. 2017, 15:03 avatar
22-
V niečom a obyčajne v tom malom, ale zásadnejšom by stále bola ako jej matka, lebo je nositeľkou nevedomého duchovna po svojej matke.
Výchovou môžeš zmeniť vedomú časť duchovna, ale to v zadu čo akosi vieme, že tam je aj keď to nevieme definovať, to nezmeníš. To sa však o to viacej prejaví práve v hraničných životných situáciách.


25.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 5. 2017, 19:14 avatar
Wolfe, je to na dlhšie a už som o tom písal... len v stručnosti - boli vykonávané viaceré výskumy ohľadne týchto otázok... výskumy, ktoré boli zamerané na správanie jednovaječných dvojčiat, ktoré boli vychovávané v (z rôznych dôvodov) v rozdielnych rodinách a jednoznačne preukázali, že určitý vplyv na "dušu" človeka majú aj gény... gén však sám o sebe nie je dominantným... výchova, prostredie, v ktorom človek vyrastá, má tiež svoj nemalý vplyv... možno je to 50 na 50... je to individuálne...


26.
označiť príspevok

Fotooon muž
   4. 5. 2017, 19:19

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

Shagara muž
   3. 5. 2017, 23:49 avatar
11,....lenže tá spiritualita je v mozgových bunkách,teda aj DNA. A človek nemá nijakú nesmrteľnú dušu,ktorá by bola nositeľkou spirituality. Ak zomiera človek,teda živá duša,zomiera aj jeho spiritualita.


23.
označiť príspevok

kntsz muž
   4. 5. 2017, 14:55 avatar
17-
máš duchovno ako vlastnosť hmoty, (vedomé duchovno) to môže byť ovplyvňované DNA,
ale máš mimohmotné duchovno (pre nás nevedomé - nevedomie), ktoré smrťou nezaniká a ide buď k Bohu alebo do zatratenia. To by si ako veriaci mal vedieť. 


12.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   1. 5. 2017, 23:28 avatar
A pôvod ženy je z mužovho rebra ?


18.
označiť príspevok

Shagara muž
   3. 5. 2017, 23:50 avatar
12,...igen!


19.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   3. 5. 2017, 23:52 avatar
I gén ?


20.
označiť príspevok

Shagara muž
   3. 5. 2017, 23:58 avatar
19,...Jó, drágam.


21.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   3. 5. 2017, 23:59 avatar
Jes ser.  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:41,  https://www.dennikdnes.com/2020/08/08/kotleba-rozdrtil-sucasnu-vladu-a-prockovi-poslal-tento-stip...
dnes, 00:38,  Vyberám si pečeň. *29
dnes, 00:33,  Pekný smajl tam mal byť. .. idem, čavo. ..
dnes, 00:32,  Zuby alebo pečeň, vyber si. .. *34
dnes, 00:32,  *13 *13 Ti vravím, že umyť zuby a spať. Chceš mať krásne zuby? ..
dnes, 00:31,  Bojííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííí...
dnes, 00:30,  No tak netráp sa tým, čo nezmeníš, spievajú.
dnes, 00:30,  Pššššššššššššššššššššššššššššššt......... *38
dnes, 00:29,  Pffff. .. *21
dnes, 00:28,  Neboj neskamenela, hneď by si zo seba zhadzovala šatstvo. *13*13
dnes, 00:27,  Ee. .. a dúfam, že nejsi medúza, alebo niečo podobné. .. žeby som sa pozrela a by som...
dnes, 00:25,  A ty mi do nich vidíš ? *06*06
dnes, 00:24,  Možno Ťa nevidí. Možno ti nevidí do tých krásnych očí.. *21 *21
dnes, 00:21,  Ešte viac sa bojíííííííííííííííííííííííííííííím........... *38
dnes, 00:21,  Neboj, veď je tu teoma, ešte. *21
dnes, 00:19,  Bojííííííííííííííííííííííím sa...................
dnes, 00:19,  Hej? .. Milan46 umyť zuby a spať. *21
dnes, 00:18,  Nie, je sa väčšinou smejem, lebo smiech je liek. *04
dnes, 00:17,  Neviem jak sa to opýtať. ..
dnes, 00:17,  Haha, že v reály sa netváriš zamračene, nie? ..
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nie každá výhra znamená aj budúce víťazstvo a nie každá prehra znamená aj pád.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(212 772 bytes in 0,213 seconds)