Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Oplatí sa dôverovať?

55
reakcií
1943
prečítaní
Tému 6. mája 2010, 19:03 založil ruža.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
21. 10. 2018
0
24. 09. 2009
7
15. 03. 2012
46
07. 11. 2011
3
27. 11. 2012
174
 
 


1.
označiť príspevok

ruža
   6. 5. 2010, 19:03 avatar
Život bežného človeka je takmer každodenne prepletený menšími či väčšími problémami. Cieľom zdravého života je tieto problémy odstraňovať či už ich vyriešením alebo zmierením sa nimi. Každý máme svojskú osobnosť, ktorá disponuje istou schopnosťou prekonávať životné starosti. Niektorí z nás dokážu problémy riešiť hravo a s ľahkosťou, iní sa ešte viac v probléme zamotávajú, prípadne si sami spôsobujú nové. Kľúčovými faktormi pre zdravé riešenie problému sú objektívnosť a dostatočná znalosť zákonitostí ľudského života prameniaca zo životných skúseností.

Pre jednotlivca je veľmi ťažké, ak vôbec možné, nahliadať vždy na ľubovoľný vlastný problém objektívne a nestranne. Osobná citová zainteresovanosť mu to jednoducho nedovolí. Taktiež prítomnosť dostatočných empirických skúseností je v uvedenom prípade skôr nereálna.

Jedným a azda najúčinnejším spôsobom na prekonanie týchto zákonitých prekážok je zdôverovanie sa. Naši priatelia nám môžu pomôcť objektívnejšie nazerať na problémy a podeliť sa s ich osobnými relevantnými skúsenosťami.

Zdôverovanie sa však má i ďalšie dôležité prínosy. Jeden z nich je fakt, že zdôverovaním sa vlastne dvaja dotyční zbližujú. Je otázne, či vôbec môžeme úplne poznať niekoho iného. Avšak je samozrejmé, že človeka nepoznáme, pokiaľ nevieme nič o jeho osobných problémoch. Vo vzťahoch ako partnerstvo či blízke kamarátstvo, pre ktoré je vzájomná dôvera a poznanie toho druhého esenciálnym aspektom, zdôverovanie sa hrá nezanedbateľnú rolu.

Tretím dôležitým pozitívom zdôverovania sa je jeho prirodzený dôsledok, tzv. vyrozprávanie sa. Často sa vedie polemika, či už samotné vyrozprávanie sa prináša človeku osobitý prospech, istú formu úľavy, alebo nie. Existujú ľudia, ktorí v skutočnosti nepotrebujú radu od priateľa, ale jednoducho sa chcú iba vyrozprávať. Na druhej strane sú ľudia, ktorí budú verne bojovať za názor, že vyrozprávanie sa samo o sebe nič pozitívne neprináša. Zväčša sú to však tvrdohlaví introverti, ktorí so zdôverovaním sa nemajú dostatočnú osobnú skúsenosť. Prirodzená logika jednoznačne ukazuje, že je vždy lepšie dostávať ťaživé problémy zo seba von ako ich za každým nechávať len vo svojom vnútri. Takisto schopnosť konfrontácie sa s osobným problémom je jedným z prvým krokov k jeho úspešnému prekonaniu.

Zdôverovanie sa však má i svoje možné negatíva. Odkrývaním našich problémov pred druhými sa stávame zraniteľnejšími, pretože im jednoducho ukazujeme svoje slabé miesta. Naše trápenia môžeme prezradiť človeku, ktorý sa pred nami len falošne hrá na priateľa. Vraví nám o dôvere a udržaní tajomstva, ale pritom prezrádza naše starosti iným. Prípadne môžeme natrafiť na človeka s nedostatočnou schopnosťou empatie, a ten nás svojim prístupom môže ľahko sklamať alebo zosmiešniť. Takáto skúsenosť každého určite vnútorne zabolí.

Je však len na nás, ako sa s tým vyrovnáme. Otázka znie, na kom alebo na čom v skutočnosti spočíva v danom prípade majoritný podiel viny. Je to charakter človeka, ktorému sme sa zdôverili alebo je to samotné zdôverovanie sa? Je zrejmé, že ak by sme sa nikomu nezdôverovali, nemohlo by nám byť týmto spôsobom ublížené. Na druhej strane však platí, že ak by sme sa zdôverili charakternému a chápavému človeku, toto sklamanie nenastane.

Zdôverovanie sa je samo o sebe riziková záležitosť ako väčšina činností týkajúcich sa medziľudských vzťahov. Ono samo však nám nemá ako ublížiť, na druhej strane nám ono samo môže pomôcť už spomínaným prínosom vyrozprávania sa. Ostatné pozitívne či negatívne vplyvy závisia od charakteru človeka, ktorému sa zdôverujeme, ale i sile nášho vnútorného ja. Takže v prípade vyššie uvedených typov sklamaní majoritný podiel viny nesie človek, ktorému sme dôverovali.

Ak bude jedným z našich životných princípov rozprávať sa o svojich starostiach s najbližšími v záujme rady, pomoci či upevnenia vzťahu, určite sa stretneme i s takýmito sklamaniami. Jednoducho to k tomu neodlúčiteľne patrí. Vždy je však dôležité si uvedomiť skutočnú príčinu nášho sklamania a rovnako vedieť byť i sebakritický. Čiže ďalšie otázky môžu znieť napríklad ako: Nesprával som sa až príliš naivne pri výbere človeka na zdôverenie sa? Vedel som mu ja vždy dať dostatočný priestor na vyrozprávanie sa a následne vhodné pochopenie? Nie som príliš precitlivelý alebo nenadraďujem svoje i malicherné problémy nad problémy ostatných?

Ďalším negatívnym dôsledkom zdôverovania sa za účelom získania vhodnej rady na riešenie príslušného problému je možnosť, že dostaneme radu, ktorá nám ešte viac ublíži. Či už to je tým, že ju dostaneme od falošného a zákerného človeka alebo nám jednoducho niekto neúmyselne zle poradí. V oboch prípadoch je irelevantné z toho viniť samotné zdôverovanie sa, pretože za akékoľvek rozhodnutie, ktorého prijímame je v konečnom dôsledku de facto naše, sa musíme naučiť byť osobne zodpovedný.

Sú ľudia, pre ktorých sklamanie zo zdôverenia sa môže mať nielen negatívny, ale naopak i veľmi pozitívny účinok. Zburcuje v nich silu a odhodlanie, ktoré im doposiaľ chýbalo a začnú daný problém riešiť sami. Je vhodné si brať z týchto ľudí príklad. Musíme totižto pochopiť, že hoc nám zdôverenie sa pomáha objektívne nahliadať na problém či prináša dobré rady, v konečnom dôsledku je najpodstatnejšia naša vnútorná SNAHA daný problém riešiť.


3.
označiť príspevok

Veronika Hadobásová žena
   6. 5. 2010, 19:38 avatar
Závisí komu. Je dobré keď niekomu veríš ale treba si dať pozor komu aby ťa nezranil.


50.
označiť príspevok

piskotka žena
   6. 5. 2010, 22:01

Príspevok bol vymazaný administrátorom.51.
označiť príspevok

Veronika Hadobásová žena
   6. 5. 2010, 22:12 avatar
A keď ťa niekto sklame?


53.
označiť príspevok

piskotka žena
   6. 5. 2010, 22:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.2.
označiť príspevok

Ónya žena
   6. 5. 2010, 19:24 avatar
" Nikdy nikomu never"...je známe overené heslo,..a s vážnymi vecami sa oplatí zdôveriť jedine najlepšiemu priateľovi..inak sa môže stať , že dôvera bude časom zneužitá, ..ľudia nemajú radi ľudí s "problémom"..od takých nenápadne bočia ..a časom si ich divne "zaškatuľkujú" ..))


52.
označiť príspevok

Veronika Hadobásová žena
   6. 5. 2010, 22:14 avatar
Tak to si asi stretla veľa blbích ľudí.


4.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 19:52 avatar
Ja ludom neverim a stale som v strehu. Ale verim zivotu a verim tomu, ze sa oplati konat dobro. Ked niekto ma zradi alebo zneuzije, je to jeho problem a nie moj.


8.
označiť príspevok

Ónya žena
   6. 5. 2010, 19:57 avatar
lea ..niekedy v reáli sa nevyplatí moc sa "otvárať""..ľudia si rýchlo nájdu tvoje slabiny a už majú voči tebe tromf..ktorý použijú práve vtedy kedy to ty nečakáš.


12.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:02 avatar
Onya a myslis, ze preco sa otvaram tu alebo na blogu. Musim sa vyhovorit. V realnom zivote som ticha, utiahnuta a casto mi hovoria, ze som tajomna ako tajomny hrad v Karpatoch.
Súhlasí Ónya


19.
označiť príspevok

Ónya žena
   6. 5. 2010, 20:07 avatar
dobre robíš..ja si tiež chránim "VONKU" to svoje ")
Súhlasí postoy-lea


55.
označiť príspevok

justsayozzy muž
   7. 5. 2010, 00:40 avatar
Veríš životu? Z toho som nejaký jeleň. Čo to je za bullshit?


5.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 19:54 avatar
Ruza prezrad, ty si uz dlhsie na DF vsak? Ja si myslim, ze ty ludi z DF uz dlhsie si citala a tak sa zaregistrovala? Alebo sa mylim? Podla mna mas nas tu vsetkych prekuknutych a zaradenych.


9.
označiť príspevok

ruža
   6. 5. 2010, 19:58 avatar
podľa df ľudí nemôžem veru poznať.Ich spoznávam veru celý život.
Súhlasí postoy-lea


6.
označiť príspevok

pepazdepa
   6. 5. 2010, 19:56 avatar
Ja aj tak za vsetkym zlom vidim KAPITALIZMUS !Nemozem si pomoct.
Súhlasí Ónya


10.
označiť príspevok

somik muž
   6. 5. 2010, 19:59 avatar
Kapitalizmus je NEVINNY .Nemá NIČ spoločné z Ludmi a teda ani zo ZLOM .!!!


14.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:04 avatar
Kapitalizmus, socializmus, feudalizmus, otrokarska spolocnost, prvotnopospolna spolocnost ma vela spolocne s clovekom a ma levi podiel na jeho spravani.


18.
označiť príspevok

somik muž
   6. 5. 2010, 20:06 avatar
Človek je človek a Systém je IBA systém...  Systém -akýkolvek vôbec NIČ neznamená .


23.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:09 avatar
Somik sociologovia a psychologovia by ti tvoj nazor velmi lahko vyvratili. Nesuhlasim s tebou.
Súhlasí Natalia


41.
označiť príspevok

somik muž
   6. 5. 2010, 20:27 avatar
    Tak sociologovia a psychologovia ??? Lea ,sa zobud zo sna dievča  


17.
označiť príspevok

pepazdepa
   6. 5. 2010, 20:06 avatar
Somik ,len mi povedz co su ludia schopny urobit pre peniaze ???
Súhlasí Natalia


20.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:07 avatar
Pepa je vela ludi, ktori pre peniaze neurobia vsetko, ver tomu. Co su to peniaze? A stoja za zle svedomie?


25.
označiť príspevok

somik muž
   6. 5. 2010, 20:10 avatar
Na tom NEZALEŽI čo sú schopný urobiť . Je to irelevantná otázka .


31.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:15 avatar
Somik ty si cely irelevatny, zalezi na tom a velmi - v dnesnej dobe viac ako hocikedy, kedy sloboda sa zamiena s anarchiou a pocitom, ze vsetkom mozem a na vsetko mam pravo.,
Súhlasí Natalia


44.
označiť príspevok

pepazdepa
   6. 5. 2010, 20:34 avatar
Somik neviem co sa ti v zivote stalo ze nedokazes odpovedat na jednoduchu otazku?!!
Súhlasí Natalia


24.
označiť príspevok

Ónya žena
   6. 5. 2010, 20:09 avatar
pepo ..tiež si to myslím, ..síce zlo vždy bolo a bude, ale vtedy -kedysi sa aspom uznávali nejaké hodnoty ..dnes sú tie hodnoty totálne "zvrátené"..škodlivé a narúšajú sa tým veľmi vzťahy ")


30.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:13 avatar
Onya nesuhlasim. Za ery socializmu - mladi ludia nehladali tak hodnoty a spravny smer ako teraz. Ved hadam za poslednych 20 -30 rokov este nikdy mladi ci starsi nikdy tak necitali Bibliu, zakony, rozne filozoficke smery, rozne nabozenstva. Este nikdy si tolko neskumali a nehladali zmysel ludskeho zivota a sposob ako zit spravne a dobre.


45.
označiť príspevok

Ónya žena
   6. 5. 2010, 20:41 avatar
lea..práve to náboženstvo som z toho chcela vynechať..boli považované iné hodnoty..peniaze sa až tak neradili na popredné miesto..v hodnotovom rebríčku.


46.
označiť príspevok

dorota
   6. 5. 2010, 20:46 avatar
nesuhlaism. som nazoru ze keby ludia tej doby mali moznost zit "pozivacne" tak to spravia. len nemali na vyber.


7.
označiť príspevok

somik muž
   6. 5. 2010, 19:56 avatar
"Nikomu never"je to kliatba na celý život. Ten čo tomu naozaj UVERI ,už NIKDY nebude štastný .Bude celý život osamelý .
Súhlasí postoy-lea


11.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:01 avatar
Somik kazdy bojuje za svoje zaujmy a nemozes nikomu verit, iba tomu koho popadne osial dobrocinnosti a chce ti pomoct, tak vtedy vies, ze je to uprimny zaujem o teba a nezistna pomoc a podpora.


13.
označiť príspevok

somik muž
   6. 5. 2010, 20:03 avatar
Lenže ja neverím ani TOMU Lea...........


15.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:04 avatar
Somik nechapem komu aj tomu?


16.
označiť príspevok

Ónya žena
   6. 5. 2010, 20:05 avatar
je to myslené trochu nadsadene, ..hlavne prílišná dôverčivosť sa nevypláca...treba rozlišovať komu do akej miery sa dá veriť.") akonáhle nás raz niekto trochu sklame, takému sa už nikdy veriť nedá..")


21.
označiť príspevok

somik muž
   6. 5. 2010, 20:08 avatar
Onya " Nikomu " never -to znamená NIKOMU never ...chapito . Ludia ,vy si tu píšete ,ale asi neviete o čom  


26.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:10 avatar
Somik to skor ty nevies co pises casto a nestojis si za svojim slovom, tak nepindaj.
Súhlasí Natalia


29.
označiť príspevok

somik muž
   6. 5. 2010, 20:13 avatar
To preto ,lebo ti NEVERIM  


34.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:17 avatar
somik to je v poriadku ani ja ti neverim a tu z fora ta aj tak mnohi maju len za taraja
Súhlasí Natalia


36.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:19 avatar
somik vravel si , ze si do mna zamilovany, tak mi povedz preco mi nedoverujes 


28.
označiť príspevok

Ónya žena
   6. 5. 2010, 20:13 avatar
mno ale to sa stále nedá..byť takto nastavený ..osobne by som z toho ochorela ")


22.
označiť príspevok

ruža
   6. 5. 2010, 20:08 avatar
Veriť,znemá dôverovať tomu koho máme radi-môže to byť priateľ z detstva, alebo aj ten s kým sme sa rozhodli spoločný život.
Veď nie nadarmo sa vraví: veriť znamená žiť životom toho koho ľúbime
Súhlasí postoy-lea


33.
označiť príspevok

Ónya žena
   6. 5. 2010, 20:16 avatar
vieš ruža..jedno vyvracia druhé..nakoniec človek zistí, že ten najbližší, komu najviac veril, je jeho najväčší zradca a úhlavný nepriateľ ") veru..
Súhlasí postoy-lea


35.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:18 avatar
presne od milovanej osoby alebo od najblizsej (rodina, priatel) boli zrada dvojnasobne
Súhlasí Ónya


54.
označiť príspevok

Natalia žena
   7. 5. 2010, 00:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.27.
označiť príspevok

somik muž
   6. 5. 2010, 20:12 avatar
Neveriť -znamená podozrievať a podozrievať ..........Má to myslím aj nejaký ofic. názov  
Súhlasí Ónya


32.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:16 avatar
Podozrievavost a zaroven aj obozretnost, aby sme boli presni a hlavne, aby sa clovek nesklamal ty mudrlant.


37.
označiť príspevok

somik muž
   6. 5. 2010, 20:24 avatar
Lea


39.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:26 avatar
ta fasa - toto je cele tvoje vyjadrenie, tak toto ja neznasam


38.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:25 avatar
Somik toto na tebe neznasam si bez nazoru a bojis sa povedat to co si myslis a mlcis ako vos pod chrastou. Davaj a hovor co si myslis, nech to necakam vecnost.


40.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:27 avatar
idem het, bo nemam na toto tu nervy somik


42.
označiť príspevok

somik muž
   6. 5. 2010, 20:28 avatar
  Lea milá  


43.
označiť príspevok

postoy-lea
   6. 5. 2010, 20:29 avatar
somik, keby si tu bol tak tak roztrhnem ako zabiaka


47.
označiť príspevok

somik muž
   6. 5. 2010, 20:54 avatar
Zhrniem TO ,aby som bol čitatelneší . Napr. voliči určitých politických strán dôverujú ICH vodcom a volia slepo ,bez ohladu na čokolvek stále dokola tieto strany . Prečo ?,lebo - dôverujú - no a ? . Je to ICH vec.Kašlem na nich -nevolím -je to moja vec .Lebo NEVERIM..........


48.
označiť príspevok

dorota
   6. 5. 2010, 21:04 avatar
zaujimave, ja chodim volit lebo tiez neverim.  
Súhlasí somik


49.
označiť príspevok

somik muž
   6. 5. 2010, 21:21 avatar
Tak to chápeš celkom dobre   Dorotka Malinová  


56.
označiť príspevok

Krištof
   7. 5. 2010, 21:38 avatar
"Život bežného človeka je takmer každodenne prepletený menšími či väčšími problémami."
...a čo život výnimočného človeka? :-)

Ale tak či tak ide o človeka. Záleží na oboch stranách – na tom, kto sa zdôveruje aj komu sa zdôveruje. Môžu byť navzájom veľmi odlišní ľudia (napr. charakterovo), alebo menej odlišní alebo aj sebe podobní.

Pri zdôverovaní treba určitú opatrnosť – čo ak niekto ani nestojí o naše dôvernosti a mohli by sme ho ními dokonca uraziť? Alebo by, samozrejme, niekto mohol našu dôveru sklamať a pod. Kašlať na to. A čo spôsob, akým sa komu zdôveriť? Záleží aj na tom, čím sa komu zdôverujeme. Niektoré veci sú viac-menej len maličkosti, ale iné môžu byť aj dosť závažné, chúlostivé (napr. ja mám rád Pribináčik). S maličkosťami sa dá zôveriť – či skôr podeliť? - ľahšie, s vážnejšími vecami však nie komukoľvek. A sú naozaj ľudia, ktorí sú schopní naše osobné veci prípadne zneužiť proti nám (inak ten Pribináčik nemusím často a mám rád aj termix). Kašlať na to.

Inak fajn téma.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:21,  http://diskusie.slovakforum.net/t425-topic je mozné ze bude v tejto téme zase dobre...
dnes, 10:00,  a tiez na nich útočíš ak majú náhodou iné názory ako si to dovoluješ k uzívatelom Df ?
dnes, 09:54,  15. no myslím ze moji rodičia by sa k teba max dogrcali ;) za tieto nechutné klamstvá s...
dnes, 09:50,  (3) Peter67, u nášho Osvieteného kamaráta je možné všetko, dokonca aj to, že Sme rodina...
dnes, 09:40,  (13) Scarlet, určite s násobne vyšším rešpektom a uznaním, ako Tvoji rodičia k tomu...
dnes, 09:36,  (14) Havran, zrejme áno, lebo jej rodičia - obaja predprevratoví komunisti - jej to...
dnes, 09:22,  https://www.cas.sk/clanok/945507/predseda-sns-andrej-danko-ak-neprejdeme-cez-5-skoncim-video/
dnes, 09:10,  Kasafran sexuálna pracovníčka mení povolanie a záujmy?
dnes, 09:02,  https://www.tvnoviny.sk/domace/1765799_matovicova-manzelka-kupila-ubytovnu.-za-viac-nez-milion-eu...
dnes, 09:02,  35. taky havran by si reálne netrúfol povedat niekomu do očí *39
dnes, 09:00,  Kasafran, celkom by ma zaujímalo ako pristupujú doma k tvojej komunistickej diagnóze? *19
dnes, 08:56,  Bijjou- to máš zo svojej životnej skúsenosti? Za prachy všetko, však? - "...
dnes, 08:52,  Dobré ráno
dnes, 08:45,  Ešte jednoduhšie sa dá pritovnať ku guľke, ktorú niekto vyrobí a niekto iný vystreli.
dnes, 08:39,  10. tak tí majú amputované svedomie *39
dnes, 08:12,  (8) Scarlet, dievčatko moje nevyspaté, o čomže to snívaš s otvorenými očami? Kedyže sa...
dnes, 08:06,  O mafiánskych sviniach so špinavými miliónmi na účtoch :)
dnes, 08:03,  http://diskusie.slovakforum.net/t426-topic
dnes, 07:59,  5. -era- o kom píšeš? :)
dnes, 07:57,  6. kasafran, neplet si to, ty nemyslíš , nemáš totiz čím . ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Radšej ísť do školy, ako nespať vôbec.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(141 690 bytes in 0,739 seconds)