hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Od "robotizmu" k slobode

príspevkov
2
zobrazení
1
tému vytvoril(a) 26.9.2012 11:07 rastos
posledná zmena 26.9.2012 11:14
1
26.09.2012, 11:07
Teória:
1. Robím to, čo chcem (neriešim, či je to správne alebo nie, lebo to pokladám za najvýhodnejšie pre mňa)
2. Robím to, čo chcem (ale vnímam, že niektoré veci z toho nie sú správne, aj keď ich pokladám za najvýhodnejšie pre mňa)
3. Začnem robiť to, čo je správne (aj keď do toho nemám chcenie a nepokladám to za najvýhodnejšie pre mňa, ale prinútim sa)

- postupom času, počas „robenia správnych vecí“ vidím stále viac ich zmysel, a preto:

4. Robím to, čo je správne, pretože to už aj ja chcem, aj keď to (podľa 1, 2) nepokladám za najvýhodnejšie je pre mňa


Príklad:
1. Podnikám v oblasti, ktorá je potrebná pre samosprávu. Vďaka známym na úrade predražujem zákazky a mám z toho značný profit.
2. Vidím, že mesto nemá dostatok financií na iné potrebné veci kvôli mojim zákazkám, ale neriešim to kvôli môjmu profitu.
3. Z môjho rozhodnutia prestanem predražovať zákazky, aj keď to moju rodinu bude stáť lukratívne dovolenky, nebudem si môcť dovoliť prevádzku drahých áut a nášho rodinného paláca.

- vidím, že mesto sa začína rozvíjať, opravia sa cesty, osvetlenie, pribúdajú nové parky, budujú sa škôlky, opravujú školy... začínam stretávať viacej spokojnejších ľudí.

4. Už viac nepredražujem zákazky, lebo vidím, že takto sa vzmáha celá spoločnosť, aj keď sa tým finančne nevzmáham ja a moja rodina tak, ako by som sa vedel.


Komentár:
Za problematický pokladám prechod do 2 ku 3, to sa deje len vo výnimočných prípadoch, ktoré by sme mohli nazvať „slobodným konaním“ (podľa ruwolfa sa to buď nedeje, alebo deje vtedy, keď prevládne iný motív, ktorý začne toto konanie pokladať za najvýhodnejšie).

Osobne si myslím, že k tomuto konaniu vyzýva Kristus. Vidieť to napríklad na pozitívnej reakcii Zachea (Lk 19) a negatívnej bohatého mládenca (Lk 18, 18nasl.).
none
2
26.09.2012, 11:14
HAHAH pekný pokus ale takto to nefunguje. Robiť niečo nezávisle od niečoho sa nedá. Napríklad nemôžem šoférovať auto bez dodržiavania pravidiel cestnej premávky. A atď.

Formulovať takto zákony sa nedá.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 87 661 B vygenerované za : 0.132 s unikátne zobrazenia tém : 50 119 unikátne zobrazenia blogov : 885 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz JA žijem v skvelom svete 😉 Svet je taký, aký si spravíš 😉 Ak vyhodíš zo svojho sveta všetkých negativistov, vypneš tv, prestaneš sa venovať "koncom sveta" a ďalším takýmto aktivitám...

citát dňa :

Keďže sme sa tu už narodili, naučme sa tu aj žiť.