hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

O rodičoch Panny Márie. Málokto chápe význam sviatku 8.12. Nepoškrvnené počatie Panny Márie.

príspevkov
43
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 9.12.2016 21:28
posledná zmena 11.12.2016 01:26
1
09.12.2016, 21:28
Čo nás môžu naučiť svätí Joachim a Anna?

Počas adventu často uvažujeme nad príchodom malého Ježiška. V dnešný deň však upierame pohľad aj na iné dieťa, presne na malé dievčatko – Máriu. Čo nás veľký zázrak jej počatia môže naučiť?

1. “Bohu nič nie je nemožné” (Lk 1, 37)

Joachim a Anna mali naozaj sväté manželstvo. Ctili si a milovali Boha nadovšetko, no aj napriek tomu nemohli mať dieťa. V tej dobe bola neplodnosť manželov chápaná veľmi bolestne, až zahanbujúco. No aj táto ťažkosť manželov nezlomila a aj napriek tomu naplno dôverovali Bohu. Nebeský Otec túto ich vernosť odmenil a to až netradičným spôsobom. Keď boli obidvaja v pokročilom veku, počali vďaka Božej milosti dieťatko – Máriu. A čo je ešte neuveriteľnejšie, Boh uchránil Máriu od dedičného hriechu. Obrovská milosť, ktorá zasiahla aj nás všetkých nás môže naučiť, že Bohu skutočne nič nie je nemožné. Ani zdolanie choroby, ani uzdravenie vzťahov, ani finančné problémy, ani akýkoľvek tvoj problém, ktorý možno práve riešiš.

2. “Modlitba pokorného preniká oblaky” (Sir 35, 21)

Neviem ako vy, ale ja mám občas problém s vytrvalosťou v modlitbe. Ak nevidím ovocie mojej modlitby, niekedy ma z toho premôže znechutenie a mám problém veriť, či má zmysel za daný úmysel sa vôbec modliť. No pri pohľade na manželstvo Joachima a Anny ma napĺňa veľká bázeň a povzbudenie z ich príkladu. Tá sila a jednota modlitby a ich obrovská vernosť voči Bohu, aj napriek tomu, že nevideli konkrétny výsledok svojho prihovárania sa k Nebeskému Otcovi ma neskutočne uvidivuje. A tiež ich odvaha uveriť slovám anjela, že sa môžu tešiť na bábätko aj v takom pokročilom veku. Vďaka týmto svätým manželom sa môžeme naučiť, že nie je ani tak dôležité sa modliť za konkrétny úmysel, ale skôr ostať v dôvere a upretým pohľadom na Boha.

3. “Dám vám budúcnosť a nádej” (Jer 29, 11)

Anna a Joachim sú dnes pre nás obrovským vzorom. No v ich príbehu nebolo od začiatku všetko ružové. Obaja žili s bolesťou toho, že ich manželstvo nebolo naplnené dieťaťom. Len ťažko si vieme predstaviť, ako to obaja prežívali. Anna celý život možno túžila po tom, ako bude vychovávať svoje dieťa, ako ho naučí prvé slová, ako sa bude s veľkou láskou a nehou o neho starať. A Joachim snáď sníval o tom, ako bude svojim deťom a vnúčatám hovoriť o Bohu a o veľkom prísľube, že z Dávidovho rodu vzíde Spasiteľ celého sveta a všetkých dejín. Keď prežívali túto veľkú bolesť, určite ani jeden z nich netušil, že Boh premení ich trápenie na obrovské požehnanie a že sa stanú “dedkom a babkou” samého Ježiša.

4. “Pán bude za vás bojovať, vy sa budete len diviť” (Ex 14,14)

Uprostred rodinných, vzťahových, pracovných, finančných, zdravotných, či akýchkoľvek iných problémov máme niekedy ťažkosť tieto veci vôbec prijať a pracovať na nich. Často vôbec netušíme, ako tieto jednotlivé situácie budeme zvládať a ako máme naše problémy vyriešiť. No najlepšie je vždy a všetko odovzdať Bohu. Joachim a Anna vôbec netušili, ako ich problémy Boh vyrieši. Vôbec nevedeli, či sa dočkajú potomka a či niekedy na vlastné oči uvidia očakávaného Spasiteľa. A aj keď sa zdalo, že sa nič nedeje, Boh na ich pláne neustále pracoval. Našiel najlepší a najvhodnejší čas na narodenie nielen ich dieťatka, ale dokonca načasoval narodenie Panny Márie aj v tom v najlepšom čase pre dejiny celého ľudstva. Boh za nich neustále bojoval a rovnako bojuje aj za Teba.

Na záver

Sviatok Nepoškvrného počatia Panny Márie si budeme pripomínať počas celého dňa. Pre každého z nás sa môže stať príležitosťou na hlbšie pochopenie spomínaných právd a prisľúbení: “Že Bohu nič nie je nemožné” (Lk 1, 37), Modlitba spravodlivého veľa zmôže a “preniká oblaky” (Sir 35,21 ), že Boh požehnáva našu budúcnosť: “Veď ja poznám zámer, ktorý mám s vami – hovorí Pán. Sú to myšlienky pokoja a nie súženia: dám vám budúcnosť a nádej.” (Jer 29, 11) a že Nebeský Otec za Teba neustále bojuje: “Boh bude za vás bojovať, vy sa budete len diviť” (Ex 14,14). Snažme sa nezabudnúť na tieto úžasné prisľúbenia nášho Boha. Modlime sa za seba navzájom, aby sa svätí Joachim a Anna v dnešný sviatok stali pre nás nielen vzorom vo viere, ale aj prostriedkom na priblíženie sa k nášmu Nebeskému Otcovi.

odkaz

PS: Ja osobne veľmi milujem a mám živý vzťah k Panne Márií aj k jej rodičom Anne a Joachimovi. Svätá Anna sa teší úcte u mnohých kresťanov. Neviem si predstaviť nemilovať Ježišovu a našu Matku Pannu Máriu a Pána Ježiša, jej Syna, nášho brata a nášho jediného Spasiteľa.
none
4

1. 09.12.2016, 21:28

Čo nás môžu naučiť svätí Joachim a Anna?

Počas adventu často uvažujeme nad príchodom malého Ježiška. V dnešný deň však upierame pohľad aj na iné dieťa, presne na malé dievčatko – Máriu. Čo nás veľký zázrak jej počatia môže naučiť?

1. “Bohu nič nie je nemožné” (Lk 1, 37)

Joachim a Anna mali naozaj sväté manželstvo. Ctili si a milovali Boha nadovšetko, no aj napriek tomu nemohli mať dieťa. V tej dobe bola neplodnosť manželov chápaná veľmi bolestne, až zahanbujúco. No aj ...

10.12.2016, 08:36
1. Ľudí a zvieratá miluješ? Či len abstraktné veci? Ako to robíš?
none
5

4. sta2rky 10.12.2016, 08:36

1. Ľudí a zvieratá miluješ? Či len abstraktné veci? Ako to robíš?

10.12.2016, 08:46
Ľudí mám rada, niektorých viac a niektorých menej. Ľúbiť zvieratá je jedna z pochabosti dnešnej doby - zviera je síce, živé, ale nemá nesmrteľnú dušu. Na ľúbe je Boh a ľudia, kto ľúbi zvieratá presúva svoju lásku (čo je Božská čnosť) na nesprávny objekt. Zviera nemáme týrať, máme mu dať jesť, piť a vhodné podmienky - ale neľúbiť, nemaznať sa či nerozprávať sa s ním. Zviera je zviera - buď je v prírode alebo na úžitok človeku. Preto dnes na rukách, v kočíkoch, v autách, v postelí ľudí, v byte - vidíme oblečené zvieratá a nie detí. Je to jedna z pomýlených vecí dnešnej doby, na ktorú aj ľudia už doplácajú.
none
9

5. 10.12.2016, 08:46

Ľudí mám rada, niektorých viac a niektorých menej. Ľúbiť zvieratá je jedna z pochabosti dnešnej doby - zviera je síce, živé, ale nemá nesmrteľnú dušu. Na ľúbe je Boh a ľudia, kto ľúbi zvieratá presúva svoju lásku (čo je Božská čnosť) na nesprávny objekt. Zviera nemáme týrať, máme mu dať jesť, piť a vhodné podmienky - ale neľúbiť, nemaznať sa či nerozprávať sa s ním. Zviera je zviera - buď je v prírode alebo na úžitok človeku. Preto dnes na rukách, v kočíkoch, v autách, v postelí ľudí, v byte - v...

10.12.2016, 09:13
lea ,takisto je rozdiel vážiť si Mariu a poukazovat na jej skvelu reakciu ,ked bola oboznamena svojou úlohou v božom diele.....
none
19

5. 10.12.2016, 08:46

Ľudí mám rada, niektorých viac a niektorých menej. Ľúbiť zvieratá je jedna z pochabosti dnešnej doby - zviera je síce, živé, ale nemá nesmrteľnú dušu. Na ľúbe je Boh a ľudia, kto ľúbi zvieratá presúva svoju lásku (čo je Božská čnosť) na nesprávny objekt. Zviera nemáme týrať, máme mu dať jesť, piť a vhodné podmienky - ale neľúbiť, nemaznať sa či nerozprávať sa s ním. Zviera je zviera - buď je v prírode alebo na úžitok človeku. Preto dnes na rukách, v kočíkoch, v autách, v postelí ľudí, v byte - v...

10.12.2016, 09:58
Myslíš si, že prejaviť lásku domácemu zvieraťu, keď psa, alebo mačku pohladíš, alebo koňovi vydrhneš srsť je nesprávne? Že je na tom niečo zlé?
Extrém je skôr to, keď niekto miluje zvieratá viac, ako ľudí.
none
30

5. 10.12.2016, 08:46

Ľudí mám rada, niektorých viac a niektorých menej. Ľúbiť zvieratá je jedna z pochabosti dnešnej doby - zviera je síce, živé, ale nemá nesmrteľnú dušu. Na ľúbe je Boh a ľudia, kto ľúbi zvieratá presúva svoju lásku (čo je Božská čnosť) na nesprávny objekt. Zviera nemáme týrať, máme mu dať jesť, piť a vhodné podmienky - ale neľúbiť, nemaznať sa či nerozprávať sa s ním. Zviera je zviera - buď je v prírode alebo na úžitok človeku. Preto dnes na rukách, v kočíkoch, v autách, v postelí ľudí, v byte - v...

10.12.2016, 11:27
Samozrejme že správať sa ku zvieraťu ako k dieťatu je prehnané. Ale príroda je Božie dielo a kto ju miluje, miluje aj toho kto ju stvoril. Mačka si sama žiada aby si ju pohladkala a kto jej to vložil do jej správania, ak nie Boh? Čo je na tom zlé keď ju teda pohladkáš alebo keď sa rozprávaš so zvieratami? To je zase nejaká vaša dogma, že sa to nesmie?
none
2
10.12.2016, 00:02
Málo ti je to platné Lea,ak nemiluješ Otca Ježiša Krista , Boha Jehovu!
none
3

2. Shagara 10.12.2016, 00:02

Málo ti je to platné Lea,ak nemiluješ Otca Ježiša Krista , Boha Jehovu!

10.12.2016, 01:14
Kto nemá Syna , nemá ani Otca.
👍: toman
none
6

3. 10.12.2016, 01:14

Kto nemá Syna , nemá ani Otca.

10.12.2016, 08:54
bohužiaľ, tieto pravdy asi naš Shagara nepochopí....
none
7

6. 10.12.2016, 08:54

bohužiaľ, tieto pravdy asi naš Shagara nepochopí....

10.12.2016, 08:59
ale rad by som sa samozrejme mýlil.....
none
8

6. 10.12.2016, 08:54

bohužiaľ, tieto pravdy asi naš Shagara nepochopí....

10.12.2016, 09:13
Shagara odmieta syna? On neverí že ježiš je Boží syn? A za koho ho teda považuje?
none
10

8. 10.12.2016, 09:13

Shagara odmieta syna? On neverí že ježiš je Boží syn? A za koho ho teda považuje?

10.12.2016, 09:16
ano odmieta.......považuje ho za nejake bozie stvorenie rovnajúce sa anjelom.....
none
11

10. 10.12.2016, 09:16

ano odmieta.......považuje ho za nejake bozie stvorenie rovnajúce sa anjelom.....

10.12.2016, 09:20
Tak s tým rovnajúci sa anjelom ani ja nesúhlasím. Predsa list Hebrejom hovorí, že Kristus je o toľko vyšším od anjelov, o koľko vznešenejšie meno zdedil ako oni. Ale SJ predsa veria že Ježiš je bytosť splodená, zrodená Bohom. Alebo sa mýlim?
none
12

11. 10.12.2016, 09:20

Tak s tým rovnajúci sa anjelom ani ja nesúhlasím. Predsa list Hebrejom hovorí, že Kristus je o toľko vyšším od anjelov, o koľko vznešenejšie meno zdedil ako oni. Ale SJ predsa veria že Ježiš je bytosť splodená, zrodená Bohom. Alebo sa mýlim?

10.12.2016, 09:28
ano mýliš , a túto pravdu ti zas daju trebárs ako Štefan......alebo ako foton....ale už dopredu ťa upozozňujem Ludwig......bude to o trojjedinnosti Božej.....
none
13

12. 10.12.2016, 09:28

ano mýliš , a túto pravdu ti zas daju trebárs ako Štefan......alebo ako foton....ale už dopredu ťa upozozňujem Ludwig......bude to o trojjedinnosti Božej.....

10.12.2016, 09:38
Čiže nestačí veriť že Ježiš je Božím synom, ako veril Peter, človek musí veriť presne podľa vášho návodu. To je dogmatizmus a fanatický...
none
14

13. 10.12.2016, 09:38

Čiže nestačí veriť že Ježiš je Božím synom, ako veril Peter, človek musí veriť presne podľa vášho návodu. To je dogmatizmus a fanatický...

10.12.2016, 09:39
nie nestači , je potrebne to zjavenie rovno od Otca.......
none
15

14. 10.12.2016, 09:39

nie nestači , je potrebne to zjavenie rovno od Otca.......

10.12.2016, 09:45
Keď ateista úprimne uverí že Ježiš je Božím synom, tak je to zjavením od Otca. To že tebe to nestačí, robí z teba faliošného proroka. Vyžaduješ vieru nalinajkovanú ľuďmi.
none
16

15. 10.12.2016, 09:45

Keď ateista úprimne uverí že Ježiš je Božím synom, tak je to zjavením od Otca. To že tebe to nestačí, robí z teba faliošného proroka. Vyžaduješ vieru nalinajkovanú ľuďmi.

10.12.2016, 09:52
ateista verí že Ježiš je Božím synom?......ukaz mi kde a kedy....
none
17

16. 10.12.2016, 09:52

ateista verí že Ježiš je Božím synom?......ukaz mi kde a kedy....

10.12.2016, 09:54
Napísal som, keď ateista uverí, teda stane sa veriacim. Hovoril som o sebe. Ja som bol ateistom a stal som sa po prečítaní Evanjelia veriacim. Uveril som v Boha a uveril som že Ježiš je jeho synom.
none
18

17. 10.12.2016, 09:54

Napísal som, keď ateista uverí, teda stane sa veriacim. Hovoril som o sebe. Ja som bol ateistom a stal som sa po prečítaní Evanjelia veriacim. Uveril som v Boha a uveril som že Ježiš je jeho synom.

10.12.2016, 09:55
To nebolo zjavenie od Otca?
none
20

18. 10.12.2016, 09:55

To nebolo zjavenie od Otca?

10.12.2016, 09:59
ak sa to stane , potom sa staneš jeho učennikom.....
je napísané..........kto uverí a DA SA POKRSTIT ....bude pokrstený D:S:
none
21

20. 10.12.2016, 09:59

ak sa to stane , potom sa staneš jeho učennikom.....
je napísané..........kto uverí a DA SA POKRSTIT ....bude pokrstený D:S:

10.12.2016, 10:04
Môže ma pokrstiť môj brat, on uveril rovnako, a ja môžem pokrstiť jeho. Inak nepoznám žiadneho Kristového učeníka, preto aj nie som pokrstený.
none
22

21. 10.12.2016, 10:04

Môže ma pokrstiť môj brat, on uveril rovnako, a ja môžem pokrstiť jeho. Inak nepoznám žiadneho Kristového učeníka, preto aj nie som pokrstený.

10.12.2016, 10:08
ano ,ak sa clovek stane božim dieťatom, može krstiť( aj ja možem).....sme totižto kralovske knažstvo......
tvoj brat ťa može pokrstiť, ale len, ak sa stal bpzim učennikom.......(uveril a dal sa pokrstiť biblickým spôsobom to je ponorenim do vody.....)
none
23

22. 10.12.2016, 10:08

ano ,ak sa clovek stane božim dieťatom, može krstiť( aj ja možem).....sme totižto kralovske knažstvo......
tvoj brat ťa može pokrstiť, ale len, ak sa stal bpzim učennikom.......(uveril a dal sa pokrstiť biblickým spôsobom to je ponorenim do vody.....)

10.12.2016, 10:10
Od teba by som sa pokrtiť nedal. My totižto nie sme žiadny bratia.
none
24

23. 10.12.2016, 10:10

Od teba by som sa pokrtiť nedal. My totižto nie sme žiadny bratia.

10.12.2016, 10:12
Kto ma považuje za satana, je mojím nepriateľom. Som povinný mať ťa napriek tomu rád a prejavi ti milosrdenstvo, ale bratia vo viere rozhodne niesme.
none
26

24. 10.12.2016, 10:12

Kto ma považuje za satana, je mojím nepriateľom. Som povinný mať ťa napriek tomu rád a prejavi ti milosrdenstvo, ale bratia vo viere rozhodne niesme.

10.12.2016, 10:18
teba nikto nepovazuje za satana........satan je totižto len jeden.......Je pravda že niekedy sa tvrde vyjadrujem k ludom , ktorí su jednoznacne pod vplyvom satana....(samozrejme na diskusiách na internete)........
v reale to prebieha inač........
none
27

26. 10.12.2016, 10:18

teba nikto nepovazuje za satana........satan je totižto len jeden.......Je pravda že niekedy sa tvrde vyjadrujem k ludom , ktorí su jednoznacne pod vplyvom satana....(samozrejme na diskusiách na internete)........
v reale to prebieha inač........

10.12.2016, 10:20
Tak sa opravujem. Za špinu satanskú...
none
28

27. 10.12.2016, 10:20

Tak sa opravujem. Za špinu satanskú...

10.12.2016, 10:29
ano spina satanska zahmlieva ludom oči pred jednoducou pravdou..........Ja osobne a to ver ludiku, nikdy by som si nedovolil povedať niekomu z očí do do očí "špina satanská"...... na forach sa to da a využívam to....(nemyslim to osobne, jednak tu osobu ani nepoznam).........
ale priznam sa, ak niekto da do placu svoju identitu, potom už si nedovolim ho nejakym spôsobom zražať dolu..........ty si to zatial neurobil , akurát každého napravaš a moralizuješ.....(ako spravny farizej)
none
29

28. 10.12.2016, 10:29

ano spina satanska zahmlieva ludom oči pred jednoducou pravdou..........Ja osobne a to ver ludiku, nikdy by som si nedovolil povedať niekomu z očí do do očí "špina satanská"...... na forach sa to da a využívam to....(nemyslim to osobne, jednak tu osobu ani nepoznam).........
ale priznam sa, ak niekto da do placu svoju identitu, potom už si nedovolim ho nejakym spôsobom zražať dolu..........ty si to zatial neurobil , akurát každého napravaš a moralizuješ.....(ako spravny farizej)

10.12.2016, 10:56
Nemienim sa pred tebou neustále obhajovať. Ty nie si môj sudca.
none
25

23. 10.12.2016, 10:10

Od teba by som sa pokrtiť nedal. My totižto nie sme žiadny bratia.

10.12.2016, 10:13
Ok, nejde o mna, ale princíp ostava, a najdi si niekoho ,kto splna Bozie a potom aj tvoje poziadavky....
none
31
10.12.2016, 14:30
Položím jednu otázku.

Je možné veriť, že Ježiš je Boží Syn čo do prirodzenosti, ale zároveň neveriť, že je tej istej podstaty ako Otec?
none
32

31. Astax1 10.12.2016, 14:30

Položím jednu otázku.

Je možné veriť, že Ježiš je Boží Syn čo do prirodzenosti, ale zároveň neveriť, že je tej istej podstaty ako Otec?

10.12.2016, 14:45
Čo je to podstata? A nakoľko mal/nemal Božiu podstatu Adam, ak bol stvorenýk Božiemu obrazu? Nakoľko majú Božiu podstatu anjeli, ak sú nazvaný v písme "synovia pravého Boha"? Žiadaš odpoveď na niečo na čo človek podla mňa nemôže odpovedať.
none
33

32. 10.12.2016, 14:45

Čo je to podstata? A nakoľko mal/nemal Božiu podstatu Adam, ak bol stvorenýk Božiemu obrazu? Nakoľko majú Božiu podstatu anjeli, ak sú nazvaný v písme "synovia pravého Boha"? Žiadaš odpoveď na niečo na čo človek podla mňa nemôže odpovedať.

10.12.2016, 15:00
Mať rovnakú podstatu znamená mať rovnakú prirodzenosť, z čoho vyplýva aj rovnakosť vlastností.

O Ježišovi Kristovi sa doslova hovorí "zriekol sa svojej rovnosti s Bohom" ale u človeka alebo u anjelov sa toto nepíše. Preto Ježiš Kristus nenadobúda svoju podstatu Boha, tak ako ľudia "ste Bohmi" skrze prijatú milosť ale skrze svoju prirodzenosť, lebo on je "splodený" a všetkých prevyšuje svojím "zdedeným menom".

Byť stvorený na Boží obraz neznamená nadobúdať podstatu Boha skrz prirodzenosť ale, ako sa píše vo sv.písme skrze prijatú milosť. Zbožštenie človeka znamená bytostné zjednotenie a spojenie s Bohom (nie však splynutie v jedno bytie). Znamená to stať sa milosťou tým, čím je Kristus svojou prirodzenosťou. Môžeme hovoriť o akomsi spojení ľudskej prirodzenosti s božskou v nás. Iste, nejde o také spojenie ako v osobe Ježiša Krista. Zbožštenie, príp. zbožšťovanie, je teda prijatie Božieho života, božskej prirodzenosti nami. Neznamená to postaviť človeka na miesto (alebo namiesto) Boha (ako napríklad bolo zvykom v staroveku „zbožšťovať“ vladárov), ale postaviť človeka k Bohu. Zbožštenie nie je niečo, čo sa raz s nami stane (po smrti), ale niečo, čo sa deje alebo má diať tu a teraz; je to proces, ktorý sa začína už za nášho pozemského života, aby potom vo večnosti dospel k svojej definitívnej dokonalosti.

Keďže je človek stvorený na Boží obraz, má dôstojnosť osoby: nie je len niečím, ale niekým. Je schopný poznať seba, byť pánom seba samého, slobodne sa dávať a vstupovať do spoločenstva s inými osobami. Milosťou je povolaný k zmluve so svojím Stvoriteľom, aby mu dal odpoveď viery a lásky, ktorú nik iný nemôže dať namiesto neho.

Ak teda hovoríme o Kristovi, že nenadobúda rovnosť s Bohom a teda nepatrí na tú istú podstatu ako Otec, dostávame sa do priameho rozporu so sv.písmom. On sám sa "robil rovným Bohu".
none
34

33. Astax1 10.12.2016, 15:00

Mať rovnakú podstatu znamená mať rovnakú prirodzenosť, z čoho vyplýva aj rovnakosť vlastností.

O Ježišovi Kristovi sa doslova hovorí "zriekol sa svojej rovnosti s Bohom" ale u človeka alebo u anjelov sa toto nepíše. Preto Ježiš Kristus nenadobúda svoju podstatu Boha, tak ako ľudia "ste Bohmi" skrze prijatú milosť ale skrze svoju prirodzenosť, lebo on je "splodený" a všetkých prevyšuje svojím "zdedeným menom".

Byť stvorený na Boží obraz neznamená nadobúdať podstatu Boha skrz pr...

10.12.2016, 15:06
Kristus ale nemá všetky atribúty patriace výhradne Bohu. Ak budeš tvrdiť opak, dostaneš sa tiež do sporu s Písmom. Kristus nie je Vševedúci, keď nepozná deň a hodinu svojho druhého príchodu na Zem. Nie je ani Všemohúci v takom zmysle ako Boh, lebo moc na nebi a na zemi od Otca dostal. Kristus nekoná všetko podľa rady svojej vôle, ako je napísané o Bohu, ale podriaďuje sa Otcovi, svojmu Bohu. Syn nie je ani večný ako Boh, keď bol Bohom splodený. Už som o tom predsa písal.
none
35

34. 10.12.2016, 15:06

Kristus ale nemá všetky atribúty patriace výhradne Bohu. Ak budeš tvrdiť opak, dostaneš sa tiež do sporu s Písmom. Kristus nie je Vševedúci, keď nepozná deň a hodinu svojho druhého príchodu na Zem. Nie je ani Všemohúci v takom zmysle ako Boh, lebo moc na nebi a na zemi od Otca dostal. Kristus nekoná všetko podľa rady svojej vôle, ako je napísané o Bohu, ale podriaďuje sa Otcovi, svojmu Bohu. Syn nie je ani večný ako Boh, keď bol Bohom splodený. Už som o tom predsa písal.

10.12.2016, 17:33
V Bohu ma každy svoje miesto......Otec bude Otcom, a Syn bude synom......Toto všetko sa deje v majestátnom Bohu, kde je urcita hierarchia......
Pochopiť a uchopiť trojjedinnosť Božiu sa dá, len vtedy, ak sa človek stane božím dieťaťom, to je súčasťou Boha......
Aky Syn ,može povedať " ja som cesta?.........
Aky Syn môže povedať? " ja som pravda?....
aky syn môže povedať " ja som život?......
none
36
10.12.2016, 19:21
Ludwig

Začnem od konca, kde píšeš "Už som o tom predsa písal." Áno. Viem, že si o tom písal ale taktiež som ti na to niekoľko krát odpovedal, no žiaľ nedostal som odpoveď.

Nechcem rozvíriť ďalšiu diskusiu, ktorá neprinesie žiadny výsledok, len chcem poukázať na niektoré aspekty zo sv.písma, ktoré neberieš do úvahy.

"Kristus ale nemá všetky atribúty patriace výhradne Bohu. Ak budeš tvrdiť opak, dostaneš sa tiež do sporu s Písmom."

Pri čítaní sv.písma musíme brať ohľad na jeho komplexnosť.
Na chvíľu prijmime tvoj argument. Ak teda tvrdíš, že Kristus nemá vlastnosti patriace výhradne Bohu, hovoríš, že Ježiš nemá rovnakú prirodzenosť ako Otec.
Výsledok takéhoto uvažovania je asi nasledovný.

Sv.písmo nám buď klame, že Kristus "je tej istej prirodzenosti ako Otec", že v ňom "prebýva plnosť božstva", že "sa Ježiš robil rovným Bohu", že je "Bohom a Pánom" alebo samotné sv.písmo je protikladné a teda, ako prameň zjavenej pravdy sa javí ako nepodstatné.

Teda, buď sv.písmo je v protiklade samé so sebou, alebo nám svätopisci nehovorili pravdu.
Existuje aj tretia možnosť?
Áno existuje. Pri čítaní sv.písma treba brať do úvahy analógiu viery. Ak teda, vysvetlujeme sv.písmo v celej svojej komplexnosti a v analógii viery, nebude sa nám javiť nič ako protikladné.

Ako príklad uvediem slová Ježiš Krista. Ježiš hovoril o všetkých znakoch a znameniach jeho druhého príchodu a potom povedal "Veru, hovorím vám: Nepominie sa toto pokolenie, kým sa to všetko nestane." a inde sa zasa píše " Keď ho teda Peter zazrel, povedal Ježišovi: "Pane, a čo bude s týmto?" Ježiš mu odpovedal: "Ak chcem, aby zostal, kým neprídem, čo teba do toho? Ty poď za mnou!".

My vieme, že pokolenie, o ktorom hovoril Ježiš sa pominulo aj apoštol Ján zomrel a predsa Ježiš neprišiel? Protirečil si vtedy Pán Ježiš alebo nebodaj klamal?
Ako to teda bolo? Všetko, o čom hovorí Kristus sa naozaj stalo aj keď iným spôsobom, aký si predstavovali ľudia v tom čase. My vieme, že kresťania čakali druhý príchod Krista krátko po jeho vystúpení do neba. No neudialo sa to, čo čakali, že sa stane. Ale predsa sa to stalo. Všetko sa naplnilo v osobe sv.Jána, ktorý skutočne, aj keď mysticky prežil príchod Pána a toto všetko zapísal do knihy Zjavenia.

Takto, aj keď nie úplne rovnako to je aj s vlastnosťami Krista.


"Kristus ale nemá všetky atribúty patriace výhradne Bohu"
Položím ďalšiu otázku, je možné, aby mal Kristus niektoré vlastnosti aké patria iba Bohu a zároveň iné vlastnosti, ktoré má Boh ale on nie? Ako by to potom bolo?
Píše sa predsa, že len Boh odpúšťa hriechy a predsa Ježiš hriechy odpúšťal. Píše sa, že len Boh posväcuje a inde zasa, že Kristus posvätil všetkých. Píše sa, že nik nepozná Boha ale Ježiš povedal "Nik nepozná Otca iba Syn". Iba Boh môže zjavovať samého seba, ale vieme, že Kristus prišiel zjaviť Otca "Jednorodený Boh, ktorý je v lone Otca, ten o ňom priniesol zvesť" tak sa píše v Jánovi 1. a mohol by som pokračovať.

Čo z toho vyplýva, že Kristus má podľa teba "niektoré" vlastnosti, aké patria výlučne Bohu a iné zase nie?

"Ak budeš tvrdiť opak, dostaneš sa tiež do sporu s Písmom." Ak hovorím o Kristovi, ako o Vševedúcom, Všemohúcom atď nedostávam sa do rozporu so sv.písmom, lebo sv.písmo nás inde hovorí nasledovné.

Kristus je Vševedúci.
Viac krát si zo sv.písma môžeme všimnúť, že Kristus vie čo sa stane nie len v blízkej budúcnosti ale hovorí o veciach, na konci časov. Vidí do srdca svojich poslucháčov a nakoniec vie aj kto ho zradí.
Môžeme teda na základe veršu "Ale o tom dni a o tej hodine nevie nik, ani nebeskí anjeli, ani Syn, iba sám Otec." popierať Ježišovu Vševedúcosť? Ježiš dané slová hovorí v kontexte bdelosti a očakávania svojho druhého príchodu. Tým, že poukazuje na to, že o tej hodine nevie nik zdôrazňuje naliehavosť pripravenosti a bdenia na tú hodinu.

Sv,písmo nás inde upozorňuje, že Kristus zdieľa všetko s Otcom. Blaženosť spočíva v nazeraní na Boha. My budeme vidieť "Boha z tváre do tváre" (1Kor 13,12), tak ako ho vidia svätí a anjeli v nebi. A ten čo sa "pozerá" poznáva. Ak teda anjeli a svätí v nebi nazerajú na Pravdu, na Boha, tak "vidia aký je" 1 Jn 3, 2
Ak teda naňho nazerajú, tak v ňom vidia všetko.

Sám Kristus na inom mieste vo písme hovorí: "Veď Otec miluje Syna a ukazuje mu všetko, čo sám robí" a inde zasa "Všetko, čo má Otec, je moje" Všetko čo patrí Bohu Otcovi, to patrí aj Synovi.
Môže potom platiť, že Otec ukazuje všetko Synovi čo sám robí ale neukázal by mu hodinu jeho súdu? Ved Kristus bude súdiť "A dal mu aj moc súdiť, pretože je Synom človeka."

V analógii viery skutočne môžeme vidieť, že Kristus je naozaj Vševedúci.


"Nie je ani Všemohúci v takom zmysle ako Boh, lebo moc na nebi a na zemi od Otca dostal." Ak nám sv.písmo hovorí, že Kristus ma rovnakú prirodzenosť ako Otec, teda nadobúda rovnaké vlastnosti ako On musí byť Všemohúci, tak ako Otec. Píše sa „Daná mi je všetka moc na nebi i na zemi“ nehovorí sa preto, že by vtedy znovu prijal túto moc, ale preto, že moc, ktorú Boží Syn prijal od večnosti, začala sa objavovať v rovnakom človeku, utvoreným skrze víťazstvo nad smrťou, ktoré dosiahol zmŕtvychvstaním. Taktiež sa píše "Všetko mi odovzdal môj Otec."
Hovorí sa, že Otec je v Synovi a Syn v Otcovi ale tým sa dokazuje, že Otec a Syn majú jednu bytnosť. Ved ak je Otec svojou bytnosťou, potom – ak v Bohu nie je niečo, čo by malo bytie odlišné od bytnosti, zostáva, že v čomkoľvek je bytnosť Otca, je Otcom; a z rovnakého dôvodu, v čomkoľvek je bytnosť Syna, je Synom. Preto ak je bytnosť Otca v Synovi a bytnosť Syna v Otcovi (pretože podľa katolíckeho učenia je jediná bytnosť oboch) neodporuje to veršom: „Počuj Izrael, Pán je náš Boh, Pán jediný“, „pozrite: Ja som sám jediný a niet Boha okrem mňa“



"Kristus nekoná všetko podľa rady svojej vôle, ako je napísané o Bohu, ale podriaďuje sa Otcovi, svojmu Bohu"
Ježiš Kristus nás nemusel vykúpiť, bola to vôľa Otca a teda vôľa aj jeho samého. V Ježišovi Kristovi sa spojili dve prirodzenosti ľudská a Božská. Ježišova ľudská prirodzenosť klesala pod ťarchou Otcovej vôle, nie však Božská, predsa každý človek robí všetko preto, aby sa vyhol bolesti, bolo to vtedy, keď Ježiš v Getsemanoch prosil Otca, ak je to možné, aby ho minul kalich horkosti. Ale Ježiš prišiel práve pre túto hodinu.

Vo sv.písme sa píše: "Zostúpil som z neba, nie preto, aby som činil vôľu svoju, ale vôľu toho, ktorý ma poslal" Jn 6, 38 Preto celý Ježišov život bol podriadenosť Otcovej vôle, lebo iba kvôli tomu prišiel na svet. "Neprišiel som konať svoju vôľu"
A keď Ježiš hovorí "Nikto nepozná Syna, iba Otec a ani Otca nepozná nikto, iba Syn a ten, komu to chce Syn zjaviť" znamená to, že Ježiš nekoná podľa svojej vôle? "Ten komu to chce Syn zjaviť". Nemýľ sa ale, že vôľa Otca je rozdielna od vôle Syna, lebo "Syn a Otec sú jedno" Ježiš nekoná podľa svojej vôle, lebo sám hovorí "A môj súd je spravodlivý, lebo nehľadám svoju vôľu, ale vôľu toho, ktorý ma poslal." Ježiš prišiel, aby naplnil vôľu Otca.


"Syn nie je ani večný ako Boh, keď bol Bohom splodený." Už som kládol viac krát otázku, kedy bol Ježiš splodený, ak bol vo večnosti - pred stvorením sveta? A koho miloval Otec, ak On je láska, pred stvorením sveta? A vieme, že Boh je nemenný nemohol nemilovať a zrazu začať milovať. A ak Syn nebol od večnosti, kedy povstal? Mohol v jednom bode večnosti nebyť a v druhom bode zasa byť? A čo je večnosť? Večnosť je večná prítomnosť, je to neustále teraz. Ježiš nemohol nebyť v tejto neustálej prítomnosti a zrazu zasa byť pred stvorením sveta.

A samotné sv.písmo nám hovorí, že Kristus je večný.
Ján svedčí o Slove t.j. o Kristovi "Čo bolo od počiatku, čo sme počuli, čo sme na vlastné oči videli, na čo sme hľadeli a čoho sa naše ruky dotýkali, to zvestujeme: <<Slovo života>>." Celé zvestovanie bolo o Ježišovi Kristovi, preto niet pochýb, že Slovo života je Kristus.
A potom Ján píše: "Lebo zjavil sa život a my sme videli, dosvedčujeme a zvestujeme vám <<večný život>>, ktorý bol u Otca a zjavil sa nám."
Nesvedčí teda Ján o Kristovi ako o "večnom živote"? Ako teda môžeš povedať, že Syn nie je večný?
none
37

36. Astax1 10.12.2016, 19:21

Ludwig

Začnem od konca, kde píšeš "Už som o tom predsa písal." Áno. Viem, že si o tom písal ale taktiež som ti na to niekoľko krát odpovedal, no žiaľ nedostal som odpoveď.

Nechcem rozvíriť ďalšiu diskusiu, ktorá neprinesie žiadny výsledok, len chcem poukázať na niektoré aspekty zo sv.písma, ktoré neberieš do úvahy.

"Kristus ale nemá všetky atribúty patriace výhradne Bohu. Ak budeš tvrdiť opak, dostaneš sa tiež do sporu s Písmom."

Pri čítaní sv.písma musíme b...

10.12.2016, 19:49
Toľko hlúposti sa dá napísať, len o bohu, nepotrebuješ fakty, môžeš si písať čo chceš...kto tieto sprostosti číta???????????
none
38

36. Astax1 10.12.2016, 19:21

Ludwig

Začnem od konca, kde píšeš "Už som o tom predsa písal." Áno. Viem, že si o tom písal ale taktiež som ti na to niekoľko krát odpovedal, no žiaľ nedostal som odpoveď.

Nechcem rozvíriť ďalšiu diskusiu, ktorá neprinesie žiadny výsledok, len chcem poukázať na niektoré aspekty zo sv.písma, ktoré neberieš do úvahy.

"Kristus ale nemá všetky atribúty patriace výhradne Bohu. Ak budeš tvrdiť opak, dostaneš sa tiež do sporu s Písmom."

Pri čítaní sv.písma musíme b...

10.12.2016, 21:50
Astax, v tejto veci čo sa týka toho či Je Ježiš Boh v ľudskom tele maš absolutnu pravdu a veľmi dobre to vykresluješ.....
none
39

36. Astax1 10.12.2016, 19:21

Ludwig

Začnem od konca, kde píšeš "Už som o tom predsa písal." Áno. Viem, že si o tom písal ale taktiež som ti na to niekoľko krát odpovedal, no žiaľ nedostal som odpoveď.

Nechcem rozvíriť ďalšiu diskusiu, ktorá neprinesie žiadny výsledok, len chcem poukázať na niektoré aspekty zo sv.písma, ktoré neberieš do úvahy.

"Kristus ale nemá všetky atribúty patriace výhradne Bohu. Ak budeš tvrdiť opak, dostaneš sa tiež do sporu s Písmom."

Pri čítaní sv.písma musíme b...

10.12.2016, 23:29
Astax, mohol by som hadzat vela argumentov, ale viem, ze to nema zmysel, tak len taka retoricka otazka:

Ked zomrel Jezis Kristus, zomrel cely Boh, alebo len tretina?

A este je velmi zaujimave to, ako Boh na krizi povedal, ze opustil sam seba..
none
40

39. 10.12.2016, 23:29

Astax, mohol by som hadzat vela argumentov, ale viem, ze to nema zmysel, tak len taka retoricka otazka:

Ked zomrel Jezis Kristus, zomrel cely Boh, alebo len tretina?

A este je velmi zaujimave to, ako Boh na krizi povedal, ze opustil sam seba..

11.12.2016, 00:47
V Bohu je to možné wolfíku.......veríš tomu?.......ja sa nepýtam či tomu rozumieš wolfíku.....Aj človek zomrie v tele, ale na večnosti bude žiť. Co ty na to ha?........aká čast človeka vlastne zomrela?
none
41

40. 11.12.2016, 00:47

V Bohu je to možné wolfíku.......veríš tomu?.......ja sa nepýtam či tomu rozumieš wolfíku.....Aj človek zomrie v tele, ale na večnosti bude žiť. Co ty na to ha?........aká čast človeka vlastne zomrela?

11.12.2016, 00:55
Ale clovek sam seba neozivi, ozivi ho Boh, kto ozivi Boha, ked zomrie Boh?
Boh nie je vypinac..
👍: milky945
none
42

41. 11.12.2016, 00:55

Ale clovek sam seba neozivi, ozivi ho Boh, kto ozivi Boha, ked zomrie Boh?
Boh nie je vypinac..

11.12.2016, 01:02
Ano v Bohu je to možné........ty veríš len tomu čomu rozumieš......a čomu nerozumieš neveríš......Aka je vlastne tvoja viera?
none
43

42. 11.12.2016, 01:02

Ano v Bohu je to možné........ty veríš len tomu čomu rozumieš......a čomu nerozumieš neveríš......Aka je vlastne tvoja viera?

11.12.2016, 01:26
Odkial mas ty to, comu veris?

Moja viera je viera v Boha, neskatulkujem ju..
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 15.4.2024 5:00 ) veľkosť : 204 882 B vygenerované za : 0.155 s unikátne zobrazenia tém : 46 373 unikátne zobrazenia blogov : 744 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Navždy dokonalý skrze Ježišovo dokonalé dielo Ale tento priniesol obeť za hriechy a navždy sa posadil po pravici Boha. ...Lebo jednou obetou navždy zdokonalil tých, čo sú posväcovaní. Hebrejom 10:12,14 Boli ste niekedy ako kresťan sužovaní myšlienk...

citát dňa :

Láska je ako poleva - prvá lyžica horúca, posledná studená.