hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  láska a vzťahy  /  téma

Nielen nacisti, ale aj juhoamerickí komunisti sú poriadni alternatívci...

príspevkov
2
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 3.12.2020 15:01 ardun
posledná zmena 3.12.2020 16:12
1
03.12.2020, 15:01
Morales prekvapil pápeža, do rúk mu dal Ježiša na kosáku

Bolívijský prezident Evo Morales vyvolal v stredu pobúrenie medzi predstaviteľmi katolíckej cirkvi, keď pápežovi Františkovi počas jeho pobytu v tejto juhoamerickej krajine odovzdal ako dar sošku Krista ukrižovaného na kosáku a kladive.

Zmätený pápež

Drevenú repliku diela zobrazujúceho súčasne symboly kresťanstva i komunizmu František prijal so zmäteným výrazom, pričom sa vo všeobecnosti predpokladalo, že bola zhotovená podľa návrhu samotného Moralesa.

Vatikán však neskôr vyjadril prekvapenie nad zistením, že namiesto ľavicového prezidenta originál sošky vytvoril bolívijský jezuitský kňaz Luís Espinal Camps, ktorého v roku 1980 zavraždila pravicová polovojenská skupina.

Toto spájanie symbolov kresťanstva a komunizmu viacerých predstaviteľov cirkvi rozhnevalo, keďže komunisti v minulosti kresťanov prenasledovali a v niektorých komunistických krajinách ich prenasledujú dodnes, píše agentúra Reuters.

Moralesova provokácia?

"Vrcholom arogancie je manipulovať Boha na účely ateistických ideológií," napísal na Twitteri španielsky biskup José Ignacio Munilla. Iní predstavitelia cirkvi a niektorí bolívijskí opoziční politici obvinili Moralesa z provokácie a zneužitia pápežovej návštevy na presadzovanie svojich protizápadných názorov.

Podľa bolívijských novinárov je soška dielom zavraždeného kňaza, ktorý bol zástancom práv baníkov. Krátko po príchode do La Pazu sa František pomodlil na mieste, kde Espinalovo telo vrahovia nechali pohodené pri ceste.

"Je to pravda. Je to niečo, čo vytvoril Espinal. Pápež o tom nevedel. Ja som o tom nevedel. Mnoho ľudí o tom nevedelo," uviedol vo štvrtok na mimoriadnom brífingu vatikánsky hovorca Federico Lombardi.

Na oltár v žiadnom prípade

Šéf Moralesovho štábu Juan Ramón Quintana potvrdil, že ide o repliku Espinalovej skulptúry. Prezident ju podľa neho daroval pápežovi ako dôkaz, že učenie cirkvi je zlučiteľné s komunistickým bojom za práva chudobných a pracujúcich.
Lombardimu podľa vlastných slov bolívijskí jezuiti vysvetlili, že darovaná soška nie je "marxistickou interpretáciou náboženstva, ale otvorením dialógu s tými, čo hľadajú spravodlivosť a oslobodenie". "Avšak, nemyslím si, že by som tento symbol položil v kostole na oltár," dodal vatikánsky hovorca.

Po návšteve Ekvádora a Bolívie pápež odcestuje do Paraguaja, ktorý je poslednou zastávkou na jeho ceste po troch juhoamerických krajinách.

odkaz
none
2
03.12.2020, 16:12
1, .... to bola ale Moralesová morálna dilema!
none

najnovšie príspevky :

Re:19
Romanov [zobraz vlákno] 10.4.2024 09:03
prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 30.3.2024 21:00 ) veľkosť : 92 542 B vygenerované za : 0.113 s unikátne zobrazenia tém : 44 879 unikátne zobrazenia blogov : 712 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

Ahojte som tu noví a volám sa vlado mam 33 rokov a stala sa mi nečakaná udalosť s ktorou si neviem poradiť a potreboval by som od ľudí súrne potrebujem pomôcť☹️ chcel by som sa opýtať či sa tu nenájde dobrý človek ktorý by mi vedel pomôcť do výplaty...

citát dňa :

Ak niekto verí nikomu, raz niekomu veril až príliš.