hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Nezabiješ - zabi 2.

príspevkov
3
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 8.1.2015 14:39
posledná zmena 8.1.2015 15:58
1
08.01.2015, 14:39
4 a Hospodin mu riekol: Prejdi stredom mesta, stredom Jeruzalema, a naznač krížik na čelá mužov, ktorí vzdychajú a stenajú nad všetkými tými ohavnosťami, ktoré sa dejú v jeho strede. 5 A tamtým povedal v mojej prítomnosti, tak čo som počul na svoje uši: Prejdite mestom za ním a bite! Nech sa nezľutuje vaše oko, ani nešetrite! 6 Starca, mládenca, pannu, decko i ženy vraždite tak, aby zahynuli,...
none
3

1. 08.01.2015, 14:39

4 a Hospodin mu riekol: Prejdi stredom mesta, stredom Jeruzalema, a naznač krížik na čelá mužov, ktorí vzdychajú a stenajú nad všetkými tými ohavnosťami, ktoré sa dejú v jeho strede. 5 A tamtým povedal v mojej prítomnosti, tak čo som počul na svoje uši: Prejdite mestom za ním a bite! Nech sa nezľutuje vaše oko, ani nešetrite! 6 Starca, mládenca, pannu, decko i ženy vraždite tak, aby zahynuli,...

08.01.2015, 15:58
To prikázanie Nezabiješ! bolo určené ako pravidlo pre bežný život v danej spoločnosti. A keď tam boli situácie, že mali zabíjať, to bolo trestom smrti v rámci daného "právneho" systému. Je to biblický príbeh zo starého zákona, kde Židia uctievali Hospodina v jeruzalemskom chráme s jeho zákonmi, ale niektorí to odmietli a uctievali namiesto neho aj priamo v jeruzalemskom chráme modli a "robili ohavnosti". Nechali sa pritom "inšpirovať" niektorými okolitými kmeňmi. Ako sa píše v tom Ezechielovi, z ktorého cituješ a z nejakého dôvodu neuvádzaš zdroj:

"Keď som sa pozrel na sever, ajhľa, tu bol severne od brány pri vchode oltár sochy Náruživosti... Veľké ohavnosti, ktoré tu páše dom Izraela, ma zaháňajú z mojej svätyne. Avšak ešte väčšie ohavnosti uvidíš... Keď som vošiel, videl som, že tam boli všelijaké podoby plazov a zvierat, mrzkých bytostí a všetkých modiel domu Izraela, vyryté dookola na stene... Každý mal v ruke kadidelnicu a vôňa z oblaku kadidla vystupovala hore... Videl si, človeče, čo pášu starší domu Izraela v tme, každý vo svojej miestnosti s modlou? Lebo si vravia: Hospodin nás nevidí. Hospodin opustil krajinu... Znova uvidíš ešte väčšie ohavnosti, ktoré pášu. Priviedol ma ku vchodu do brány domu Hospodinovho, obrátenej na sever, a tam sedeli ženy a oplakávali Tammúza. Riekol mi: Videl si, človeče? Znovu uvidíš ešte väčšie ohavnosti, ako sú tieto. Priviedol ma do vnútorného dvora domu Hospodinovho, a hľa, pri vchode do chrámu Hospodinovho, medzi predsieňou a oltárom, bolo asi dvadsaťpäť mužov, obrátených chrbtom k chrámu Hospodinovmu a tvárou k východu. Klaňali sa slnku, obrátení na východ. Povedal mi: Videl si, človeče? Či je primálo pre dom Júdu páchať ohavnosti, ktoré tu robia? Veď naplnili krajinu násilím... Hľa, prikladajú si k nosu zväzok ratolestí. Preto aj ja budem konať v prchkosti, moje oko sa nezmiluje, ani nebudem mať súcit."

Bralo sa to možno tak, že Boh ako Stvoriteľ vesmíru im život dal, ale keď od neho odišli k modlám, mohol im ten život zase vziať. Dialo sa to len v niekoľkých obdobiach v Starom zákone v priebehu storočí. Je možné, že keby sa v tej dobe zachovali a rozšírili aj v izraelskom prostredí tie pohanské kulty, dialo by sa celkovo viac zlého, napr. bežne by sa prinášali detské obety modlám, Molochovi a iným. O obyvateľoch Kanaanu s ich kultami sa napr. píše:
"Obyvatelé Kenaanu byli i na svoji dobu morálně mimořádně pokleslí. Jejich do kořenů nemorální kultura se točila kolem agrárních kultů plodnosti. Kromě věštění, čarodějnictví, provozovávání magie či chrámové prostituce se po vzoru svých božstev dopouštěli prakticky všech myslitelných sexuálních perverzí od sexuálního zneužívání chlapců přes incest po pohlavní styk s celou škálou zvířat.
To nejodpudivější na náboženské praxi obyvatel Kenaanu však byly určitě dětské oběti. V knize Leviticus (18:21) se setkáváme s explicitním Božím příkazem, ve směru k zákazu této zrůdnosti. Bůh například praví: „Nedopustíš, aby někdo z tvých potomků byl přiveden v oběť Molekovi. Neznesvětíš jméno svého Boha. Já jsem Hospodin."

odkaz
odkaz
odkaz
none
2
08.01.2015, 14:54
Za čo mohli deti?
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 90 624 B vygenerované za : 0.113 s unikátne zobrazenia tém : 47 108 unikátne zobrazenia blogov : 772 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Je to ako spoznať naplno svoj potenciál a využiť ho 😉 Je to ako ísť na 100% svojej kapacity, ktorú ako ČLOVEK si schopný mať 😉 Je to ako by si sa zobudil do nového nádherného sveta ...

citát dňa :

Muž zaplatí dvesto korún za stokorunovú vec, ktorú potrebuje.
Žena zaplatí sto korún za dvestokorunovú vec, ktorú nepotrebuje.