hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Nepozná niekto pieseň 2

príspevkov
4
zobrazení
16
tému vytvoril(a) 25.11.2009 17:35
posledná zmena 26.11.2009 16:16
1
25.11.2009, 17:35
ružičky slová: ferko urbánek
ružičky zvädli mrazom opadlo lístie razom, zvial ach koľký žiaľ! ružičky budú včul spať, ó, vráť sa leto, ó vráť, ružičky zas, prebuď svoj jas!

ružičky kvitnú zase v úplnej svojej kráse a srdca žial pobral sa v diaľ.

ružičky kvety milé, blažíte šťastia chvíle keď darom vás dá lásky čas. ružičky zvädnú, hynú i lásky dni sa minú. hoj škoda vás na tisíc ráz.

ružičky sestry drahé spomienky srdca blahé zdobte mi hruď! láska vás zbuď! ružičky srdca taje, kto lásku mi odkľaje, keď srdcu žiaľ milého vza?
none
2
25.11.2009, 17:48
Zo srdca (zbierka) (Hoj, vlasť moja, Keby som bol vtáčkom, Ružičky, Junák,
Šuhaju, Povedz mi, dievčatko a i.)
po vzniku samostatného československa sa schneider-trnavský rovnako ako ďalší príslušníci slovenskej inteligencie usilovali čo najviac prispieť k urýchleniu rozvoja slovenskej kultúry a školstva. keďže ho do roku 1919 vavro šrobár, minister s plnou mocou pre slovensko, menoval za inšpektora pre hudobné školstvo, podujal sa napísať slovenskú učebnicu spevu pre školy.
none
4

2. 25.11.2009, 17:48

Zo srdca (zbierka) (Hoj, vlasť moja, Keby som bol vtáčkom, Ružičky, Junák,
Šuhaju, Povedz mi, dievčatko a i.)
po vzniku samostatného československa sa schneider-trnavský rovnako ako ďalší príslušníci slovenskej inteligencie usilovali čo najviac prispieť k urýchleniu rozvoja slovenskej kultúry a školstva. keďže ho do roku 1919 vavro šrobár, minister s plnou mocou pre slovensko, menoval za inšpektora pre hudobné školstvo, podujal sa napísať slovenskú učebnicu spevu pre školy.

26.11.2009, 16:16
do nej plánoval zaradiť aj pôvodné piesne určené pre školskú mládež. texty si vybral z rukopisnej zbierky ferka urbánka obsahujúcej 21 básní pre deti, ktorá je deponovaná v západoslovenskom múzeu (sign. M1512/21379) pri vybraných textoch sa v nej nachádzajú skice nápevov, ktoré schneider-trnavský priamo vpisival ceruzkou.možno ich nájsť aj pri dvoch básničkách (vrana; prší, prší), ktoré ale do zbierky nezahrnul. do tohto zošitka si zaznamenal aj prvý návrh na zoradenie piesní s údajmi o tóninách. počítal i s piesňou na text "von do poľa", namiesto neho však zhudobnil báseň"v našom dvore"..., ktorú urbánek nazval "dôkaz lásky".

podľa spomienok samotného schneidera-trnavského (úsmevy a slzy bratislava 1959, s. 152-155)tvoril piesne veľmi ľahko, takmer zo dňa na deň. na zreteli mal potreby školy a sám piesne považoval len za dobizgy. plánovanú učebnicu však ministerstvo školstva neschválilo a autor pesničky zahodil do kúta ako vyčítané noviny. na podnet baritonistu václava pelikána, ktorý ho žiadal o novšie piesne , aby mohli pripraviť program k výročiu vzniku republiky, ich nacvičili napriek výhrade autora, že s takými skromnými pesničkami sa nemôžu postaviť pred slávnostné obecenstvo.. keďže piesne zaznamenali u publika hneď na prvé počutie obrovský úspech, rozhodol sa ich schneider-trnavský vydať vlastným nákladom. zbierka dostala názov vyňtý z textu piesne "Hoj, vlasť moja, ja zo srdca ťa milujem."
hymnická "Hoj, vlasť moja" žije dosial viac v úpravách pre zbory než sóloá pieseň. najpopulárnejšími sa s stali "Keby som bol vtáčkom a Ružičky", ktoré doslova zľudoveli.pieseň "večerná modlitba" je vo vydaniach z rokov 1951 a 1973 uverejnená s textom jely krčméryovej pod neúplným názvom "chorál".
none
3
25.11.2009, 17:56
ale Ali, veď na ružičky si sa tu už raz pýtal.. na čo to potrebuješ vedieť ,??
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 87 017 B vygenerované za : 0.087 s unikátne zobrazenia tém : 49 816 unikátne zobrazenia blogov : 880 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz 1. Vytvor si rozpočet 2. Pokús sa míňať len do výšky svojho príjmu 3. Zabaľ si svoj obed (nekupuj v reštaurácii) 4. Nejedz toľko 5. Šetri na elektrine 6. Prestaň fajčiť 7. Choď pešo, bic...

citát dňa :

Svojich priateľov chváľ verejne, ale kritizuj medzi štyrmi očami.