hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Názor na americkú výnimočnosť

príspevkov
3
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 10.10.2013 13:22
posledná zmena 11.10.2013 14:03
1
10.10.2013, 13:22
V diskusiách venovaných americkej výnimočnosti sa veľa pozornosti venuje tomu, ako ju chápu americkí politici, novinári a experti. Avšak treba si všimnúť aj to, že americká výnimočnosť nie je produkt "vnútornej spotreby", ale je to vlastne pomerne úspešný exportný produkt určený zahraničnému spotrebiteľovi.
Európskym kolóniám napríklad veľa rokov nanucovali ideu, že Washington je najlepší, najspravodlivejší a najvýnimočnejší pán.
Snaha porozprávať sa s rumunskou politickou a intelektuálnou "elitou" o americkej výnimočnosti nemá zmysel. Elita živená americkými grantmi a vyškolená na amerických rýchlych kurzoch "mladých lídrov slobodných krajín" si navždy uvedomila, že slnko vychádza na Západe a nie je preto zásadne schopná pozerať sa na svojich zaoceánskych pánov kriticky. Formuláciu symbolu viery rumunskej elity skvelo naformuloval politológ Bogdan Chirieac: "Amerika má pravdu dokonca aj vtedy, ak sa mýli". Nehladiac na to, že politická a mediálna elita vystupuje za úplné podriadenie sa USA a samotní členovia elity neprijímajú žiadne vážne rozhodnutia bez konzultácií s americkým veľvyslancom, je už zjavné, že názor elektorátu sa nezhoduje s názorom tých, kto tento elektorát riadi. Americkej výnimočnosti málo kto verí a "kríza viery" sa pozoruje dokonca aj u prívržencov maximálneho zblíženia so Západom.
V sieti Facebook sa môžu nájsť rôzne odpovede na otázku o americkej výnimočnosti, ale tieto odpovede asi ťažko potešia amerických politikov. Uvedieme niekoľko príkladov.
Spoluzakladateľ Asociácie Strategickej Spolupráce s Ruskom /ACS-RSS/, lektor Alexandru Mî?ă napísal "recept" americkej výnimočnosti:
"Nie je to nič iné, ako marketingová stratégia na globálnej úrovni. Výborný obal, ale vnútri neho odporný obsah. Vezmime napríklad chýbanie občianskych práv, chýbanie pracovných garancií, chýbanie sociálnej ochrany - všetko to položiť do pestro vyfarbenej škatuľky a napísať na nej "Demokracia a Ľudské Práva". Následne treba biť na bubon a vyhlasovať, že máš najväčšiu demokraciu na svete. Tou istou rukou pritom, ktorou bijete na bubon, treba periodicky biť po tvári tých, kto protestuje na Yoll Streat. A tak sa aj vytvára americká výnimočnosť".
Niektorí komentátori chcú posudzovať americkú výnimočnosť v kontexte dejín Západnej Európy:
"Výnimočnosť v politickom zmysle je produkt náboženského a kultúrneho antagonizmu, ktorý rozdelil v roku 1054 Európu z náboženského pohľadu. Toto rozdelenie vrhlo Európu do tisícročí ideologických vojen a konflikt medzi Východom a Západom bol zámienkou a ideologickým ospravedlnením ozbrojených konfliktov, ktorých cieľom bolo rozkrádanie. Na ospravedlnenie rozkrádania a zachovanie ideologickej a vojenskej zameranosti Západu bol potrebný blahý cieľ. Tak sa aj zjavil mýtus o morálnej nadradenosti Západu. Reagan začiatkom 80 rokov túto ideu obrodil a vyznačil Moskvu za absolútne zlo. Dobre sa to zhoduje so starou taktikou zjednotenia sa všetkých proti spoločnému nepriateľovi. Po páde socialistického bloku sa zjavil nový prvok na zjednotenie. Ak to bol v obdobie studenej vojny boj s komunizmom, teraz je to bok s entropiou, boj za zachovanie svetového zriadenia, nad ktorým sa vznáša prízrak rozkladu. V skutočnosti je to všetko lživá zámienka na ospravedlnenie skutočných cieľov ich politiky: rozkrádanie a svetovlády", domnieva sa Dan Dom?a.
Je nesporné, že výber komentárov zo sociálnych sietí nemôže zameniť vážny sociologický prieskum, ale je už zjavné, že USA stratili väčšinu svojej populárnosti. Pred niekoľkými rokmi bolo ťažké nájsť také výroky, ale dnes ich stretávame pomerne často. Život v štatúte kolónie USA nesplnil nádeje tých, kto v minulosti sníval o tom, že Američania "prídu a urobia poriadok, ako aj urobia z Rumunska balkánske Švajčiarsko". Ako rástlo rozčarovanie, tak aj rastie počet tých, kto neverí v americký sen a americkú výnimočnosť.
Vzťahy Ruska a Európskej únie by nemali byť záležitosťou iba politikov a diplomatov, musia zahŕňať aj občiansku iniciatívu. Sú o tom presvedčení účastníci Občianskeho fóra Rusko-EÚ, ktoré prebieha v Haagu.
Členovia takmer stovky neziskových mimovládnych organizácií, ktorí sem prišli, sú toho názoru, že priame ovplyvnenie spoločnosti pomôže vytvoriť priestor Veľkej Európy, ako aj čo najrýchlejšie podpísať novú Dohodu o partnerstve a spolupráci medzi Ruskom a Európskou úniou.
Občianske fórum - to je celkom mladá medzinárodná organizácia založená v Prahe v roku 2011. Jej názov vyvoláva spomienku na Zamatovú revolúciu v Československu, keď opozičné hnutie s takým názvom na čele s Václavom Havelom viedlo k demontáži komunistického režimu v krajine. Nemá ale rusko-európske občianske fórum akési "revolučné" úlohy? Áno, ak budeme považovať snahu zapojiť mládež do sociálnopolitického procesu za revolučnú, hovorí člen českej verejnej organizácie Agora Central Europe František Havlín
odkaz
odkaz

O to viac, ze aj my sme slovania.
Americke filmy ocarili aj mna v istej dobe, ovsem vychod mi bol vzdy sposobom myslenia blizsie.
Ak si mam vybrat velmoc za partnera, nieje o com premyslat.
none
2
11.10.2013, 09:14
Amerika je skutocne vynimocna, nieco ako osmy div sveta.doslova krajina neobmedzenych moznosti
a to z vela dovodov.
liberalny zapad so stankom kultury v o filmovych atelieroch Hollywoodu.kde si zvolili za guvernera
"tvrdeho" republikana Arnolda,ktory sa prizenil do rodiny demokratov.rovnako ako R.Reagan, iba z rozdielom,
ze kym Arnold v Hollywoode zdvihal cinky,Reagan udaval svojich kolegov, ze sympatizuju s komunizmom.
v momente,ked P.Stuyvesant predal Novy Amsterdam(1664), stava sa z neho New York,hlavne mesto vtedy
este neexistujuceho statu Izrael:o)
a potom juh USA,silne rasisticky,kde stat Florida rozdava svojim obcanom zbrane a tym automaticky vytvara
z tych,ktori si oficialne dnes mozu sadnut vo vlaku k bielemu luzu.
Skratka americky sen, ako vo filme-v horrorovom;
none
3
11.10.2013, 14:03
Lukašenko vtipně prohlásil, že ještě nedávno byli černí Američané v USA lidmi druhořadými a dnes se afroameričan Obama prohlašuje za výjimečného
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 88 532 B vygenerované za : 0.085 s unikátne zobrazenia tém : 36 181 unikátne zobrazenia blogov : 538 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Určené len pre maximálnych SEBA-vrahov 😉 Cesta do raja vedie skrz peklo 😉 odkaz Bol SOM "donútený" podstúpiť krst ohňom 😉 Vydal SOM sa na cestu do "pekla" 😉 Lebo SOM bol sklamaný zo sv...

citát dňa :

Mimoriadne situácie neexistujú.