hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Na počiatku bolo Slovo - 2

príspevkov
8
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 25.3.2018 10:50 teolog
posledná zmena 11.6.2018 16:33
1
25.03.2018, 10:50
“Tak sa stalo Slovo telom a bývalo medzi nami a videli sme jeho slávu, slávu, aká patrí jednosplodenému synovi od otca; a bol plný nezaslúženej láskavosti a pravdy.” - Ján 1:14.

Ako by teda Syn mohol byť súčasťou Všemohúceho Boha? Ján tiež uvádza, že Slovo bolo ‘u Boha’. A ako by mohla byť jedna osoba u niekoho a zároveň byť tým niekým? Okrem toho, ako čítame v Jánovi 17:3, Ježiš urobil jasný rozdiel medzi sebou a svojím nebeským Otcom.
none
2

1. teolog 25.03.2018, 10:50

“Tak sa stalo Slovo telom a bývalo medzi nami a videli sme jeho slávu, slávu, aká patrí jednosplodenému synovi od otca; a bol plný nezaslúženej láskavosti a pravdy.” - Ján 1:14.

Ako by teda Syn mohol byť súčasťou Všemohúceho Boha? Ján tiež uvádza, že Slovo bolo ‘u Boha’. A ako by mohla byť jedna osoba u niekoho a zároveň byť tým niekým? Okrem toho, ako čítame v Jánovi 17:3, Ježiš urobil jasný rozdiel medzi sebou a svojím nebeským Otcom.

25.03.2018, 11:11
1

teolog

Presne tak ako tvoje slovo je súčasťou teba. Stotožňuješ sa s ním, že. Keď tak používaš rozum, tak prečo ho nepoužiješ aj v tomto prípade? Je to až také nepochopiteľné? Skús svoje slovo oddeliť od seba. Ak to dokážeš, tak daj vedieť, no nebude to už tvoje slovo a teda to nebudeš ty.

Otec na nebesiach sa stotožňuje vo svojom Slove a to Otcove Slovo sa stalo telom - Kristom. Otec a Syn sú jedno. Je to duchovná rovina a v duchovnej rovine je možné všetko. Človek má ducha človeka, no súčasne vierou v Slovo Božie, ktoré je semenom Ducha Svätého prijíma Božieho Ducha, ktorý formuje ducha človeka na svoj obraz. Slovo Božie je semenom ducha, ktoré ak dopadne na úrodnú pôdu v srdci človeka, tak zakorení a rodí sa nový človek a to z toho semena Božieho Ducha - Slova. A to je synovstvo - potomstvo zo Svätého Ducha. Preto vykúpený v Kristu volá k tomu, od ktorého to semeno ducha vyšlo Otec na nebesiach.

Môže hovoriť duch človeka - jeho osoba a môže v tom istom človeku hovoriť aj Boží Duch - osoba Boha. Celá Biblia je o tom: Mat 10:20 Lebo nie ste to vy, ktorí hovoríte, ale vašeho Otca Duch, ktorý hovorí vo vás.
none
3

2. RealitaABC 25.03.2018, 11:11

1

teolog

Presne tak ako tvoje slovo je súčasťou teba. Stotožňuješ sa s ním, že. Keď tak používaš rozum, tak prečo ho nepoužiješ aj v tomto prípade? Je to až také nepochopiteľné? Skús svoje slovo oddeliť od seba. Ak to dokážeš, tak daj vedieť, no nebude to už tvoje slovo a teda to nebudeš ty.

Otec na nebesiach sa stotožňuje vo svojom Slove a to Otcove Slovo sa stalo telom - Kristom. Otec a Syn sú jedno. Je to duchovná rovina a v duchovnej rovine je možné všetko. Človek ...

25.03.2018, 12:28
ľudská filozofia dokáže absurdné veci!
none
5

3. teolog 25.03.2018, 12:28

ľudská filozofia dokáže absurdné veci!

25.03.2018, 12:54
3

O akej ľudskej filozofii to hovoríš? Všetko to máš v Písme. Otcove Slovo je jeho Pravicou.

Všetko to máš aj vysvetlené, tak kto má oči a uši na to aby tomu rozumel, tak porozumie: 18Boha nikto nikdy nevidel, ale jednorodený Syn, ktorý je v lone Otcovom, on nám vysvetlil.

Tak čítaj a je to už vysvetlené Kristom

Ján1 1Na počiatku bolo Slovo a to Slovo bolo u Boha a to Slovo bol Bôh. 2Ten, to Slovo bolo na počiatku u Boha. 3Všetko povstalo skrze neho, a bez neho nepovstalo ani jedno z toho, čo povstalo. 4V ňom bol život, a ten život bol svetlom ľudí, 5a to svetlo svieti vo tme, a tma ho nezadržala. 6Bol človek, poslaný od Boha, ktorému bolo meno Ján. 7Ten prišiel na svedoctvo, aby svedčil o tom svetle, aby všetci uverili skrze neho. 8Nebol on tým svetlom, ale prišiel nato, aby svedčil o tom svetle. 9To bolo to pravdivé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prichádzajúceho na svet. 10Na svete bol, a svet povstal skrze neho, a svet ho nepoznal! 11Prišiel do svojho vlastného, a jeho vlastní ho neprijali! 12Ale všetkým, ktorí ho prijali, dal právo a moc stať sa deťmi Božími, tým, ktorí veria v jeho meno; 13ktorí nie z krví ani z vôle tela ani z vôle muža, ale z Boha sú splodení. 14A on, to Slovo sa stalo telom a stánilo medzi nami, a hľadeli sme na jeho slávu, na slávu jako jednorodeného od Otca a bol plný milosti a pravdy. 15Ján svedčil o ňom a volal: Toto je ten, o ktorom som povedal: Ten, ktorý prichádza po mne, predišiel ma, pretože bol prvší než ja. 16A z jeho plnosti sme my všetci vzali, a to milosť za milosť. 17Lebo zákon je daný skrze Mojžiša; milosť a pravda stala sa skrze Ježiša Krista. 18Boha nikto nikdy nevidel, ale jednorodený Syn, ktorý je v lone Otcovom, on nám vysvetlil.
👍: Voloďa
none
4
25.03.2018, 12:30
1/ Slovo je aj ****o takze na pociatku bolo ****o????🙂)))
none
6
25.03.2018, 13:54
Takto hovorí Hospodin, Kráľ Izraelov, a jeho vykupiteľ, Hospodin Zástupov: Ja som prvý a ja som i posledný, a okrem mňa niet Boha. (Izaiáš 44:6)

Prorok Izaiáš hovorí, že je len jeden Boh.
Okrem prvého a posledného ktorým je Hospodin, kráľ Izraela a jeho Vykupiteľ Hospodin zástupov, nie je iného Boha.
Dvaja Hospodinovia sú jedným Bohom.
Dvaja Hospodinovia hovoria o sebe v jednotnom čísle.

Ja som Alfa i Omega, počiatok i koniec, hovorí Pán, Boh, ktorý je a ktorý bol a ktorý prijde, ten Všemohúci.

Ja som Alfa i Omega, počiatok i koniec, prvý i posledný. Hovorí ten, ktorý svedčí toto: Áno, prijdem skoro! Amen. Áno, prijdi, Pane Ježišu! (Zjavenie 22:12-13, 20)

JEŽIŠ JE BOH!
none
7

6. Klein 25.03.2018, 13:54

Takto hovorí Hospodin, Kráľ Izraelov, a jeho vykupiteľ, Hospodin Zástupov: Ja som prvý a ja som i posledný, a okrem mňa niet Boha. (Izaiáš 44:6)

Prorok Izaiáš hovorí, že je len jeden Boh.
Okrem prvého a posledného ktorým je Hospodin, kráľ Izraela a jeho Vykupiteľ Hospodin zástupov, nie je iného Boha.
Dvaja Hospodinovia sú jedným Bohom.
Dvaja Hospodinovia hovoria o sebe v jednotnom čísle.

Ja som Alfa i Omega, počiatok i koniec, hovorí Pán, Boh, ktorý je a kto...

11.06.2018, 16:30
Klein, v starovekom greckom ponimani, ak sa slovom "LOGOS" označí osoba, tak sa tym myslí poverená osoba konať a hovoriť v mene niekoho. Týmto slovom sa zvykli označovať aj bežní ľudia ako hovorcovia.
Ján však chce povedať, že LOGOS, ako zastupca Boha nie je nejaky bežný človek vybrany spomedzi ľudí,
ale že je to "boh" (božsta bytosť); teda Logos Je hovorca a zastupca Boha, nie Boh sam.
Ján používa v 1.kapitole LOGOS 2x. Logos je tu najprv "boh" (gramaicky anartrozny theos)
a tento "theos" potom meni svoju podstatu na "sarx" (telo), teda potom už nema postatu "theos".
My kresťania dnešnej sučasnosti sme zvyknuty uvažovať len o JEDINOM Bohu.
Ale biblia rozličuje až 4 druhy "bohov".
1. Jediny pravý Boh - to je Otec. SZ toto hohorí 10x, v NZ oveľa viac krat.
2. "boh" - ako božská bytosť, ktoa nema fyzicke telo (napr. anjeli)
3. "boh" - ako človek, ktoreho Boh poveril Božskymi pravomocami. Napr. Mojžiš, izraelski sudcovia)
4. "boh" - falošný boh, modla

My musime brať do uvahy všetky tieto kategorie, ked citame Bibliu.
Ked Ján píše, že Slovo bolo "boh", tak to automaticky neznamenu tu 1.kategoriu.
V tomto pripade ide o 2. spomenutu kategoriu - bozska bytosť.
Logos je najprv "theos" (boh, bozska bytosť), potom sa prevteluje do "sarx" (telesna bytosť).
Ján ich špecificky oddeľuje tak, ako to len dovoľuje grecka gramatika a logika.
Boh (Otec) je jediny pravy Boh - toto uznaval sam Ježiš, a nepovažoval za "Boha" (s veľkym B) sam seba.
- Toto je predsa uplne jasne z Jána 17:3.
Ján uvádza Boha (Otca) s členom pred Theos.
Logos je však "theos" bez člena, a Ján hovorí, že Logos je u Boha. Nie že tym Bohom je sám Logos .
Prekladatelia Biblie však davaju do prekladu vlastnu teologiu a Logosa označuju Bohom s veľkym B.
A toto potom vedie do omylu čitateľov Biblie, ktorí sa budu bit aj do krvi za to, že Ježiš je Boh.
Lenže pravy Boh je len jeden (Otec), nie dvaja, traja...
Takto to chapal aj Pavol a pisal to tak vo všetkych svojich listoch.
Konkretne explicitne vyroky o tom sú napr. v 1.Kor.8:6; Ef.4:5 a veľmi veľa dalšich, tomu podobnych.

Len pre istotu - nezastavam sa ty učenia ziadnej cirkvi. Ale študujem NZ v originale a čítam po grecky.
Som dobry v gramatike a venoval som stovky hodin overovaniu syntaxe greckej vety, ako je ta u Jana 1:1c.
Je to štandardne používaná predikacia substantiva v nominative anartroznym substantivom v nominative,
napríklad ako u Jána 6:70. - Je Judáš naozaj diabol? (totožný s diablom), alebo je Judaš CHARAKTERIZOVANÝ, že je AKO diabol?
Odpovedz si sam. A ak odpovieš spravne, ta ista odpoved sa vzťahuje aj na pripad, či je Logos Bohom, alebo či je CHARAKTERIZOVANY, že je AKO Boh.
none
8
11.06.2018, 16:33
Slovo je základným prostriedkom jazykovej komunikácie- s kým sa rozprával pánbožko ?
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 105 985 B vygenerované za : 0.110 s unikátne zobrazenia tém : 50 355 unikátne zobrazenia blogov : 900 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz 1. POČÚVAJ bez prerušovania 😉 2. HOVOR bez obviňovania 😉 3. DÁVAJ hojne 😉 4. MODLI sa neprestajne 😉 5. ODPOVEDAJ bez hádok 😉 6. HOVOR pravdu 😉 7. UŽÍVAJ si bez frflania 😉 8. BOHU...

citát dňa :

Najprv sa musíš naučiť milovať, ak chceš byť milovaný.