hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  filozofia  /  téma

Múdrosť versus Vedomosť

príspevkov
2
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 16.2.2022 17:27 vrana
posledná zmena 16.2.2022 21:37
1
16.02.2022, 17:27
Na (za)myslenie 31 - Múdrosť versus Vedomosť

Môžem povedať, že človek si múdrosť získa zo dňa na deň, kdež to vedomosť z roka na rok. Je ľahké si ziskať múdrosti a odskúšať ich na vlastnej koži, nech ste kdekoľvek, napriek tomu, ako si zášróbovať do búdky vedomosti, keď ste na ne sám o samote a (ne)máte ako takú možnosť ich zaviesť do praxe.

Pod múdrosť by Som zaviedol poznanie, pravdu, zmysel života, (pre)javené bytostné "ja", (psycho)lógia a duševno, (ne)prejavené bytostné "nie ja", (filo)zofia a duchovno.

Pod vedomosti by Som zaradil obdobie človeka v školskom veku plus poprípadné rekvalifikácie. Človek je tak na štúdium konkrétneho vzdelania a povolania po celý jeho život predurčený.

Človek sa má tak celý život vzdelávať, získavať vedomosti a múdrosti.

Otázka znie prečo? Dosť často Som čítal od ľudí, ktorý so sebou, po duševnej, mentálnej stránke (ne)robia nič! Sťažujú sa, že im stárne mozog, že sa už v 30-ke cítia byť starcami.

Ale, je tu východisko, ako ostať večne mladým (ne)stárnucim duchom a to aj v dôchodkovom veku. Treba veľa čítať, (ne)lehniť pri telke s ovládačom v ruke, či (ne)čumiet do displeja na mobile, na tablete, či na počítači. Mať ako taký pohyb, min. hodinové prechádzky, bycikel, či beh..., bežné potreby a činnosti...

Ak si človek získa dostatok múdrosti, tak jeho život je potom "Mozartova hra", ktorá (ne)pozná (u)trpenie. A ak si človek získa ešte aj ďalšie vedomosti, tak jeho život je potom stará, klasická tímová básnička.

(Ne)dá sa všetká vedomosť sveta požrat za jeden tento život! Preto človek vyhľadáva vplyvné kontakty, konexie, aby vytvorili jeden fungujúci tím na danú oblasť. Jeden ovláda tamtú činnosť, druhý tamtú...

Je normálne a bežné, že človek sa po škole rekvalifikuje na inú oblasť, akú doposiaľ má. Je to tým, že sa chce v živote posunúť ďalej. Preto by sme sa mali nad sebou zamyslieť, čoho v živote chceme dosiahnuť.

Cieľom žitia a Bytia je tak (seba)rozvoj, (seba)zdokonaľovanie sa. Cieľom je žiť, existovať a rásť, jak po duševnej, tak i po duchovnej stránke, nie umierať za živa, nič (ne)robením.

Človek a svet, aký by mal byť!!!

Človek na tejto zemi by mal byť vyrovnaný. To je ten, kto sa neprikláňa ani extrovertzii a ani introvertzii, ani západu a ani východu. Je to vedec a zároveň mystik.

Človek by mal byť človekom, dokonale ľudským v jednote. A z tejto jednoty by malo povstať zdravie.

Západ trpí, východ trpí. Západ trápia neustále problémy, utrpenia, trápenia, bolesti. Východ pre zmenu chudoba a hlad.

Ľudia zo západu sú chudobní vnútorne a ľudia z východu z vonkajšku. Chudoba je zlá. Nezáleží na tom či je z vonkajšku alebo z vnútra. Nemala by byť vôbec.

Človek by mal byť bohatý navonok i zvnútra. Obojo zároveň. Človek by mal byť všestranne bohatý.

Mojou predstavou je svet, ktorý nieje ani extrovetrny a ani introvetrny, ani vonkajší a ani vnútorný, nieje ani západný a ani východný, ale je v rovnováhe, v jednote.

"oSHo"

vrana
streda 16. feb. 22. 17:11hod
none
2

1. vrana 16.02.2022, 17:27

Na (za)myslenie 31 - Múdrosť versus Vedomosť

Môžem povedať, že človek si múdrosť získa zo dňa na deň, kdež to vedomosť z roka na rok. Je ľahké si ziskať múdrosti a odskúšať ich na vlastnej koži, nech ste kdekoľvek, napriek tomu, ako si zášróbovať do búdky vedomosti, keď ste na ne sám o samote a (ne)máte ako takú možnosť ich zaviesť do praxe.

Pod múdrosť by Som zaviedol poznanie, pravdu, zmysel života, (pre)javené bytostné "ja", (psycho)lógia a duševno, (ne)prejavené bytostné "...

16.02.2022, 21:37
by mal by mal by mal
👍: vrana
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 ) veľkosť : 95 029 B vygenerované za : 0.086 s unikátne zobrazenia tém : 76 782 unikátne zobrazenia blogov : 1 666 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Šialené zhony alebo pokoj, stromček, pod stromčekom darčeky a ľudia, ktorí sú nejakým spôsobom k sebe viazaní spolu pokope v strese či radosti... A ešte narodeniny... Pre niekoho skut...

citát dňa :

Ak chceš nájsť tú pravú ženu, naprv buď tým pravým mužom.