hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Milénium-pohľad prvotnej cirkvi.

príspevkov
11
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 17.9.2018 20:53 Shagara
posledná zmena 18.9.2018 15:28
1
17.09.2018, 20:53
Autoři se shodují v tom, že postoj prvotní církve byl premileniální a k jeho nahrazení za duchovní pohled přispěl zejména Augustin. V době reformace se k premileniálnímu pohledu začali vracet např. anabaptisté, ale až počátkem 19. stol. vzrostl opět význam tohoto učení a dnes je stále populárnější a zastává jej řada evangelických vůdců církve. Oproti tomu římská církev tento pohled odmítá a spolu s ní i část protestantských církví.
Pentecost uvádí na obhajobu tvrzení, že se prvotní církev držela premileniálního výkladu řadu jmen církevních autorit z prvních tří století po Kristu, které zastávaly tento pohled. Z počátku této doby ani nenachází autora, který by premileniálnímu pohledu oponoval, k tomu došlo až ve 3. stol. n.l. Zastáncem spiritualizace byl Origen a alexandrijská škola.

Jedním z důvodů odmítnutí milénia byl také nárůst nepřátelství mezi židovskými a pohanskými křesťany, jelikož milénium se v literárním významu vztahuje k židovskému národu. ........a tak ďalej.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Teda, prvotná cirkev/do 3.storočia/ a aj židia verili v milénium,pozemský raj .
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A to,novoobrátený pohan Augustín nemohol akceptovať,nakoľko obrátení pohania radšej volili nežidovské koncepty Písma, a tak sa pretlačili do kresťanského učenia viac pohansko-filozofické názory.
none
4

1. Shagara 17.09.2018, 20:53

Autoři se shodují v tom, že postoj prvotní církve byl premileniální a k jeho nahrazení za duchovní pohled přispěl zejména Augustin. V době reformace se k premileniálnímu pohledu začali vracet např. anabaptisté, ale až počátkem 19. stol. vzrostl opět význam tohoto učení a dnes je stále populárnější a zastává jej řada evangelických vůdců církve. Oproti tomu římská církev tento pohled odmítá a spolu s ní i část protestantských církví.
Pentecost uvádí na obhajobu tvrzení, že se prvotní církev ...

18.09.2018, 11:33
Zdá sa, že v tejto téme majú katolíci najbližšie k tzv. amilenializmu (amileniu), hoci zdroje týchto textov sú kvázi protestantské, pričom však aj niektorí "protestanti" majú v tomto podobný názor ako katolíci:

"Amilenialismus
Amilenialismus tvrdí, že Kristus přijde bez milénia, neboť milénium probíhá již nyní. Tisíc let, během kterých měla Církev vládnout na Zemi, je tedy symbolických tisíc let, jenž označují celý současný věk Církve. Satan je dle amilenialistů spoután Kristovým dílem spásy, takže nemůže obelhávat národy. Kristus kraluje v nebi a má opět přijít. Nedojde ale k žádnému vytržení, ale přímo k soudu před „Velkým bílým trůnem“ (Zj 20,11), po němž bude následovat „nové nebe a nová země“. Ve vztahu k apokalypse tíhne amilenialismus k idealismu či préterismu.
S amilenialismem se setkáváme v Pravoslavné a Katolické církvi i u luteránů a reformovaných. Lze tedy odhadovat, že amilenialismus je v pomyslné „Velké křesťanské rodině“ nejšířeji zastoupen. S nástupem dispenzacionalismu v polovině devatenáctého století byl amilenialismus ztotožněn s liberalismem nebo katolicismem. I v současnosti je amilenialismus pronásledován apologety premilenialismu, je ale zároveň zastoupen většinou reformovaných teologů, které více či méně radostně uznáváme (Packer, Sproul). Vidíme tedy, že amilenialismus jako popření milénia zdaleka není nutně důsledkem liberální vyšší biblické kritiky, ale často spíše střízlivých konzervativních východisek některých baptistů a jiných konzervativních nedispenzacio­nálních evangelikálů."
odkaz

"Amilénialisté vychází z préterismu, což je učení, které uvádí, že klíčové eschatologické události, předpovězené v tzv. malé apokalypse (Mt 24), stejně jako většina události v knize Zjevení, jako je dobytí Jeruzaléma, se již udály do roku 70 n. l., kdy Titova vojska zničila Jeruzalémský chrám. Objevující se Babylon (Zj 17–18), který pronásleduje křesťany, je zde ztotožněn s pronásledováním křesťanů v raných fázích Římské říše. Pokud se pak ve Zjevení mluví o vzkříšení z mrtvých (Zj 20,4–6), je míněno duchovní znovuzrození. ... Samotná doba věku církve je zde chápána právě jako symbolické milénium mezi prvním a druhým příchodem Krista.
Aby bylo možné dát některá místa v Písmu do souladu s préterismem, je třeba zvolit alegorický výklad. Například spoutání satana se událo již duchovně tady a nyní proto, aby lidé mohli uvěřit evangeliu (Zj 20,3)."
odkaz

"Neexistuje pochybnosť, že Kristus teraz sedí na tróne, ale to neznamená, že toto je ten trón, o ktorom Biblia hovorí ako o Dávidovom tróne. Neexistuje pochybnosť ani o tom, že Kristus teraz vládne, pretože On je Boh. ...
Amilenialistický náhľad pochádza z použitia jednej metódy výkladu pre nesplnené proroctvo a inej metódy pre neprorocké Písmo a splnené proroctvo. Neprorocké Písmo a splnené proroctvo sa vykladá doslovne alebo normálne. Ale podľa amilenialistov, nesplnené proroctvo sa vykladá duchovne alebo nedoslovne. Tí, ktorí sa držia amilenializmu veria, že „duchovné“ čítanie nesplneného proroctva je normálne čítanie textu. Toto sa nazýva používanie dvojitej hermenautiky (hermenautika je učenie o zásadách výkladu). Amilenialisti považujú, že väčšina alebo všetko nesplnené proroctvo je písané v symboloch, obrazne a duchovným jazykom. Preto, amilenialisti pridávajú iný význam tým častiam Písma namiesto normálneho významu."
odkaz

"Amilenialismus:
Zjevení si vykládají symbolicky. Izrael byl nahrazen církví. Éra církve je duchovním Tisíciletým královstvím. Satan je současně spoután, ale prý na velmi dlouhém řetězu. Vytržení církve bude těsně před Kristovým přichodem na konci duchovního millenia."
Tento posledný krátky text z netu som sem dal preto, že predposledná veta z neho asi vystihuje učenie Katolíckej cirkvi: "Satan je současně spoután, ale prý na velmi dlouhém řetězu". Elias Vella, rímskokatolícky kňaz, exorcista: "Pamätajte na to, že diabol je niečo ako zúrivý pes priviazaný na dlhej reťazi. Keď nevstúpim do priestoru, ktorý je vymedzený dĺžkou reťaze, diabol mi nemôže ublížiť. Ale ak prekročím hranicu a vstúpim, potom riskujem, že na mňa zaútočí. Každým hriechom takto prekračujem diablovu hranicu."
odkaz
none
6

4. Krištof 18.09.2018, 11:33

Zdá sa, že v tejto téme majú katolíci najbližšie k tzv. amilenializmu (amileniu), hoci zdroje týchto textov sú kvázi protestantské, pričom však aj niektorí "protestanti" majú v tomto podobný názor ako katolíci:

"Amilenialismus
Amilenialismus tvrdí, že Kristus přijde bez milénia, neboť milénium probíhá již nyní. Tisíc let, během kterých měla Církev vládnout na Zemi, je tedy symbolických tisíc let, jenž označují celý současný věk Církve. Satan je dle amilenialistů spoután Kristovým d...

18.09.2018, 12:26
Katechizmus KC:
2853 Víťazstvo nad „kniežaťom tohto sveta“ (Jn 14,30) Ježiš raz navždy dosiahol v hodine, v ktorej sa dobrovoľne vydal na smrť, aby nám daroval svoj život. To je súd nad týmto svetom a knieža tohto sveta je „vyhodené von“ (Jn 12,31). Prenasleduje ženu, ale nemôže sa jej zmocniť: nová Eva, „plná milosti“ Ducha Svätého, je oslobodená od hriechu a porušenia smrti (nepoškvrnené počatie a nanebovzatie presvätej Božej Matky, Márie, vždy Panny). „Drak sa na ženu nahneval a odišiel bojovať s ostatnými z jej potomstva“ (Zjv 12,17). Preto Duch a Cirkev prosia: „Príď, Pane Ježišu!“ (Zjv 22,17.20), lebo jeho príchod nás oslobodí od Zlého.

671 Kristovo kráľovstvo je už prítomné v jeho Cirkvi, ale ešte nie je zavŕšené príchodom Kráľa na túto zem „s mocou a veľkou slávou“ (Lk 21,27). Toto Kráľovstvo ešte napádajú zlé mocnosti, hoci už Kristova Veľká noc v základe nad nimi zvíťazila. Až kým mu nebude všetko podrobené, „kým nebudú nové nebesia a nová zem, na ktorých prebýva spravodlivosť, nesie putujúca Cirkev vo svojich sviatostiach a ustanovizniach, ktoré patria k tomuto veku, tvárnosť tohto sveta, ktorá sa pomíňa, a sama žije uprostred stvorení, ktoré vzdychajú a zvíjajú sa v pôrodných bolestiach až doteraz a očakávajú zjavenie Božích detí“. Preto sa kresťania modlia, najmä pri slávení Eucharistie, aby urýchlili Kristov druhý príchod, keď ho vzývajú: „Príď, Pane“ (Zjv 22,20).

2818 V Modlitbe Pána ide najmä o konečný príchod Božieho kráľovstva pri Kristovom návrate. Táto túžba však neodvádza Cirkev od jej poslania na tomto svete, lež skôr ju k nemu zaväzuje. Lebo od Turíc je príchod Kráľovstva dielom Pánovho Ducha, „ktorý završuje jeho dielo vo svete a všetko posväcuje“.

2046 Kresťania svojím životom podľa Krista urýchľujú príchod Božieho kráľovstva, „kráľovstva spravodlivosti, pravdy a pokoja“. Nezanedbávajú pritom svoje pozemské úlohy; verní svojmu Učiteľovi ich plnia svedomite, trpezlivo a s láskou.
none
7

6. Krištof 18.09.2018, 12:26

Katechizmus KC:
2853 Víťazstvo nad „kniežaťom tohto sveta“ (Jn 14,30) Ježiš raz navždy dosiahol v hodine, v ktorej sa dobrovoľne vydal na smrť, aby nám daroval svoj život. To je súd nad týmto svetom a knieža tohto sveta je „vyhodené von“ (Jn 12,31). Prenasleduje ženu, ale nemôže sa jej zmocniť: nová Eva, „plná milosti“ Ducha Svätého, je oslobodená od hriechu a porušenia smrti (nepoškvrnené počatie a nanebovzatie presvätej Božej Matky, Márie, vždy Panny). „Drak sa na ženu nahneval a odišiel b...

18.09.2018, 12:40
Trochu na odľahčenie a spestrenie širšie k týmto témam. Sú tam uvedené názory rôznych náboženstiev a tiež sekulárny a ezoterický milenarizmus a jeho typy:

odkaz
none
9

7. Krištof 18.09.2018, 12:40

Trochu na odľahčenie a spestrenie širšie k týmto témam. Sú tam uvedené názory rôznych náboženstiev a tiež sekulárny a ezoterický milenarizmus a jeho typy:

https://sekty.sk/sk/articles/show/246

18.09.2018, 14:22
9,.....Teda,prvotní kresťania sa mýlili?
Papias,Tertulián,Lactanius, a podobne?
------------------------------------------------------------
Ak odmietneme miôénium,.....tak potom celé naše učenie padá.

Kam pôjdu potom tí,čo nepoznali Boha,Krista,evanjélium-pretože nemohli z rôznych dôvodov?
Ako uveria predkresťanskí ctitelia v Krista,keď milénium nie je? Ak vieme, "že krv býkov a capov nemôže natrvalo zachrániť"/zmyť hriechy/?
Kam pôjdu predčasne zomrelé deti,ak sme zrušili milénium?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stačí Krištof len povedať, kde sa píše v Písme ,že Božie ,pôvodné predsavzatie so zemou sa zmenilo?

Alebo satan je mocnejší a zmaril toto jeho predsavzatie?
none
10

6. Krištof 18.09.2018, 12:26

Katechizmus KC:
2853 Víťazstvo nad „kniežaťom tohto sveta“ (Jn 14,30) Ježiš raz navždy dosiahol v hodine, v ktorej sa dobrovoľne vydal na smrť, aby nám daroval svoj život. To je súd nad týmto svetom a knieža tohto sveta je „vyhodené von“ (Jn 12,31). Prenasleduje ženu, ale nemôže sa jej zmocniť: nová Eva, „plná milosti“ Ducha Svätého, je oslobodená od hriechu a porušenia smrti (nepoškvrnené počatie a nanebovzatie presvätej Božej Matky, Márie, vždy Panny). „Drak sa na ženu nahneval a odišiel b...

18.09.2018, 14:27
8,....a nesmieš citovať Katechizmus RKC,ale Písma,ak chceš byť nájdený ako ten,kto sa drží Božieho slova.

Napríklad.......Papias veril v príchod tisícročnej Kristovej vlády. (Zjavenie 20:2–7)
Podľa Irenea písal o čase........, „keď obnovené a oslobodené stvorenie bude vďaka nebeskej rose a úrodnosti zeme vydávať hojnosť všetkých druhov potravy, tak ako o tom rozprávali starší ľudia, ktorí videli Pánovho učeníka Jána. Rozprávali, čo počuli o tom, ako o tých časoch učil Pán.“
Papias ďalej napísal: .........„Pre veriacich sú tieto veci dôveryhodné. A keď zradca Judáš odmietol veriť a pýtal sa: ‚Ako môže Pán urobiť niečo také?‘, Pán mu povedal: ‚Tí, ktorí sa tých čias dožijú, uvidia.‘“

Tu treba i povedať,že Papias písal v čase, keď bol veľmi rozšírený gnosticizmus. Gnostici pospájali filozofiu, dohady a pohanský mysticizmus s odpadlíckym kresťanstvom. Papiovo odhaľovanie Pánových výrokov bolo vlastne pokusom zastaviť príliv gnosticizmu, a všade rozmáhajúceho sa pohanstva.
none
8

4. Krištof 18.09.2018, 11:33

Zdá sa, že v tejto téme majú katolíci najbližšie k tzv. amilenializmu (amileniu), hoci zdroje týchto textov sú kvázi protestantské, pričom však aj niektorí "protestanti" majú v tomto podobný názor ako katolíci:

"Amilenialismus
Amilenialismus tvrdí, že Kristus přijde bez milénia, neboť milénium probíhá již nyní. Tisíc let, během kterých měla Církev vládnout na Zemi, je tedy symbolických tisíc let, jenž označují celý současný věk Církve. Satan je dle amilenialistů spoután Kristovým d...

18.09.2018, 14:15
6,..........Citujem.......:" Milénium ovšem na druhou stranu trochu nekonzistentně ztotožňoval i se šesti tisíciletími lidské historie a očekával, že kolem roku 650 dojde k velkému rozmachu zla a ke Gogově vzpouře, kterou bude následovat Kristův příchod v soudu.

Každopádně kvůli Augustinově vlivu pronikly do církve tři podstatné myšlenky: a) popřel milénium, následující druhý Kristův příchod, b) měl za to, že milénium tomuto příchodu předchází, c) učil, že královstvím je církev a že k literárnímu splnění zaslíbení daných Izraeli nedojde.

Jakkoliv se tento pohled ukázal historicky nesprávný a rok 650 ani rok 1 000 n.l. nebyly žádným zlomem, tato skutečnost nebyla dostatečná pro odmítnutí Augustinova pojetí jako celku. "

Teda, pánu Augustínovi niečo nevyšlo,a ani nemohlo,.....lebo sa neopieral o Bibliu ,ale len o svoje ľudské názory,,ovplyvnené jeho záľubou v pohanskej filozofií!
Ćo tam potom,že prvotní kresťania verili v pozemský raj/milénium/?!
none
11

8. Shagara 18.09.2018, 14:15

6,..........Citujem.......:" Milénium ovšem na druhou stranu trochu nekonzistentně ztotožňoval i se šesti tisíciletími lidské historie a očekával, že kolem roku 650 dojde k velkému rozmachu zla a ke Gogově vzpouře, kterou bude následovat Kristův příchod v soudu.

Každopádně kvůli Augustinově vlivu pronikly do církve tři podstatné myšlenky: a) popřel milénium, následující druhý Kristův příchod, b) měl za to, že milénium tomuto příchodu předchází, c) učil, že královstvím je církev a že k l...

18.09.2018, 15:28
Je možné, že Augustínovi nejaká okrajová vec nevyšla, neviem. Ale zrejme celkovo v tejto téme nejde len o jeho názor pochádzajúci z pohanskej filozofie, keďže aj mnohí reformovaní (protestantskí) autori majú rovnaký alebo podobný názor ako on.

Citát: "nesmieš citovať Katechizmus RKC,ale Písma,ak chceš byť nájdený ako ten,kto sa drží Božieho slova. Papias veril v príchod tisícročnej Kristovej vlády"

Odpoveď: A Papias je snáď autor niečoho z Písma? Napísal evanjelium alebo list z Biblie? Nie. Spomínaš aj "Tertulián, Lactanius a podobne" - Takže keď sa vám Tradícia hodí, tak ju uznávate, používate, ale keď sa vám nehodí, tak uznávate iba Bibliu?

Všetko je otázka výkladu daných Písem a slov daných autorov, čo sa asi ako myslí. Niekto Písmo vykladá často akoby podla litery, iný však podla Ducha. (2Kor 3, 6)

Citát: "Kam pôjdu potom tí,čo nepoznali Boha,Krista,evanjélium-pretože nemohli z rôznych dôvodov?"

Odpoveď: Na to je odpoveď aj priamo v Písme, Rimanom 2. kap.: "...keď sa zjaví spravodlivý Boží súd. On odplatí každému podľa jeho skutkov: večným životom tým, čo vytrvalosťou v dobrých skutkoch hľadajú slávu, česť a nesmrteľnosť, hnevom a rozhorčením tým, čo tvrdošijne odporujú pravde a oddávajú sa neprávosti. Súženie a úzkosť doľahnú na každého človeka, ktorý pácha zlo, najprv na Žida, potom na Gréka, ale sláva, česť a pokoj čakajú každého; kto koná dobro, najprv Žida, potom Gréka. Veď Boh nikomu nenadŕža. A keď pohania, ktorí nemajú zákon, od prírody robia, čo zákon požaduje, hoci taký zákon nemajú, sami sebe sú zákonom. Tým ukazujú, že majú požiadavky zákona vpísané vo svojich srdciach, čo im dosvedčuje zároveň aj ich svedomie aj ich myšlienky, ktoré sa navzájom obviňujú alebo i bránia; v deň, keď Boh bude podľa môjho evanjelia skrze Krista Ježiša súdiť, čo je skryté v ľuďoch."

Citát: "(Zjavenie 20:2–7)"

Odpoveď: To je aj otázka výkladu toho Písma. Podla niektorých: "Tisíc rokov je symbolická dĺžka života Cirkvi na zemi. Boli aj takí, čo to brali doslova (chiliazmus)." Alebo potom k tým ďalším veršom: "Prvé vzkriesenie je nový život, ktorý v krste spodobňuje a spája človeka s Kristom." (Komentáre z katolíckej Biblie)

"Chiliazmus, milenarizmus či učenie o tisícročnom Božom kráľovstve sa objavilo už v predkresťanskej ére, keď mnohí Židia nevideli v očakávanom Mesiášovi len vykupiteľa od hriechov, prekliatia a smrti, ale najmä pozemského kráľa, ktorý na zemi vybuduje svoje kráľovstvo. Neskôr isté prvky tohto učenia prenikli aj do ranej cirkvi. Navyše umocnené netrpezlivo očakávanou parúziou [druhý príchod]. Šíriteľmi apokalyptických vízií boli v minulosti hlavne gnostické kulty a obrodenecké náboženské hnutia, no dnes sa k nim pridali i mnohí takí, čo sú skôr motivovaní rôznymi existenciálnymi problémami našej ťažko skúšanej planéty."

odkaz
none
2
18.09.2018, 01:15
Mat..6:33......."Preto stále hľadajte najprv kráľovstvo a Jeho spravodlivosť, a toto všetko vám bude pridané."

Teda,tu je návod,že ak budeme dávať Božie záujmy na prvé miesto vo svojom živote, dostaneme aj iné veci, trebárs aj hmotného charakteru a podobne.
none
5
18.09.2018, 11:45
Súhlasím, hlavné je ísť správnym smerom ... ja som cesta pravda a život,teda pravda, ktorou nájdeme správnu cestu do večného života.
Ibaže zásluhou satana to nie je tak naivne jednoduché. A preto uveria len tí, ktorým to daL JEHO OTEC.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 118 205 B vygenerované za : 0.085 s unikátne zobrazenia tém : 36 487 unikátne zobrazenia blogov : 545 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Určené len pre maximálnych SEBA-vrahov 😉 Cesta do raja vedie skrz peklo 😉 odkaz Bol SOM "donútený" podstúpiť krst ohňom 😉 Vydal SOM sa na cestu do "pekla" 😉 Lebo SOM bol sklamaný zo sv...

citát dňa :

Kto ubližuje druhým lžami, tomu príde ublížiť pravda.