hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Medzi láskou a slobodou 1 (XXI.)

príspevkov
10
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 7.8.2011 14:40 rastos
posledná zmena 8.8.2011 10:08
1
07.08.2011, 14:40
Vzťah muža a ženy je plný túžby. Túžby po porozumení, po súzvuku spriaznených duší. Erotickej túžby, plnej snenia o dokonalom milovaní, snenia o extáze splynutia. Človeka riadi jeho túžba. Pán Lasica o tom napísal pieseň. V tej piesni spieva o túžbe, ktorá k nemu prichádza každú noc.

"Noc je krátka ako úsečka,
túžba je dlhá ako priamka,
ustavične odo mňa čosi dranká."

Zmeral tú túžbu presne – je nekonečná. Nedokáže sa jej zbaviť. Biblická kniha Eclesiastés ju popisuje takto:

"Boh stvoril všetko krásne v svoj čas
a do srdca človeka vložil túžbu po večnosti."

V centre našej túžby je však konflikt a napätie. Naša túžba v sebe totiž obsahuje dve odlišné tendencie. Túžbu byť sebou (sebarealizácia) a túžbu dať sa inému (sebaprekročenie). V bežnom jazyku prvému hovoríme SLOBODA, druhému hovoríme LÁSKA. V živote stále znova hľadáme rovnováhu v strede našej túžby.

Príbeh o Jankovi a Aničke
V protirečení túžby po slobode a túžby po láske spočíva základný problém ľudských vzťahov. Tu kdesi sa rodí bolesť, o ktorej vie každá žena a každý muž, ktorí sa pokúsili priblížiť jeden k druhému. Je v nás nekonečná túžba. Jednou nohou kráčame k slobode, druhou k láske. To v nás po celý život vytvára napätie.

Predstavme si nasledovný príbeh. Janko má dvadsať. Odchádza študovať do veľkého mesta. Konečne je slobodný. Už ho neurčuje vôľa rodičov, býva na priváte, kde si všetko môže usporiadať podľa vlastnej predstavy. Svoj nový stav nazval slobodou. Čas plynie a túžba sa obracia od toho, čo má, k tomu, čo nemá. Po čase Janko svoj nový stav už nenazýva slobodou – nazve ho samotou. Čím viac sa to, čo mu bolo slobodou, mení na samotu, tým viac je pripravený svoj stav zmeniť.

Vo vedľajšej uličke žije Anička. Ju stihol podobný osud – i ona už svoju slobodu nazýva samotou. Anička s Jankom sa stretnú, preskočí iskra. Obaja vstúpili do raja. Ten raj nazvali láskou.

Po čase však niekto (nevieme kto skôr, Anička či Janko) nazve svoj vzťah obmedzením. Čas plynie a túžba sa obracia od toho, čo má, k tomu, čo nemá. Až sa jedného dňa niekto z nich zbalí a utečie zo vzťahu za slobodou.

Slobodu, ako už vieme, časom nazve samotou, stretne novú lásku, lásku časom nazve obmedzením, utečie za slobodou, a tak ďalej, až kým ich – vyčerpaných tým behaním – nepochovajú.

(úryvok z knihy D. Pastirčáka)
none
8

1. rastos 07.08.2011, 14:40

Vzťah muža a ženy je plný túžby. Túžby po porozumení, po súzvuku spriaznených duší. Erotickej túžby, plnej snenia o dokonalom milovaní, snenia o extáze splynutia. Človeka riadi jeho túžba. Pán Lasica o tom napísal pieseň. V tej piesni spieva o túžbe, ktorá k nemu prichádza každú noc.

"Noc je krátka ako úsečka,
túžba je dlhá ako priamka,
ustavične odo mňa čosi dranká."

Zmeral tú túžbu presne – je nekonečná. Nedokáže sa jej zbaviť. Biblická kniha Eclesiastés ju popis...

08.08.2011, 05:54
...každý si prejde svojim peklíčkom hľadania seba samého, nie toho druhého. A keď nájde sám seba, začne sa harmonizovať, odrážať vo svojom protipóle, ktorý pritiahne, a niekedy pritiahne iba sám seba, a zistí, že je tu pre všetkých bez výnimky.
none
2
07.08.2011, 14:52
ja som janko
none
3
07.08.2011, 14:57
A ja som Osmijanko
none
4

3. 07.08.2011, 14:57

A ja som Osmijanko

07.08.2011, 15:02
Ahá, konečne chápem význam toho mena. To je ten, čo sa už osemkrát zbalil a ušiel zo vzťahu
none
6

4. rastos 07.08.2011, 15:02

Ahá, konečne chápem význam toho mena. To je ten, čo sa už osemkrát zbalil a ušiel zo vzťahu

07.08.2011, 15:08
Nou zase si nepochopil, to je ten, čo musel osem krát zasunúť a až potom splodil Janíčka.
none
5
07.08.2011, 15:06
neda sa to takto zovseobecnovat. kazdy je individualny. kazdy ma ine pohnutky, ine ocakavania a ine pocitovanie. niekto neznasa byt na druhom zavisly, iny to vyhladava, niekto nenavidi samotu, iny sa v nej vyziva. sloboda je iba iluzia. vzdy sa najde nieco, co obmedzuje. mna napriklad moja tuzba po slobode robi neslobodnou.

co je s tym dfkom? riadne to blbne. tento koment pisem uz na tretikrat.
👍: Ranexill , J.Tull
none
7
07.08.2011, 19:40
rastos; Je mnoho pravdy v príspevku, ktorý si napísal. Žiaľ. Našťastie však sú aj iní Jankovia a iné Aničky a je ich väčšina /dúfam/. Dokážu časť svojej slobody obetovať pre toho druhého. Vzdať sa mnohého v prospech vzájomnej skutočnej, zrelej lásky. Samozrejme často to medzi nimi iskrí, ale sú ochotní kompromisov, ak dokážu vnímať jeden druhého ako slobodnú individualitu ... pretože vedia, že bez toho to nejde. Človek nie je ostrovom samým pre seba. Patrí k živočíchom, ktorí žijú v "stádach", rôznych spoločenstvách. A ak sa aj rozhodne žiť v samote, len veľmi zriedkavo, ak vôbec dokáže pretrhať všetky putá, ktoré ho k spoločnosti ostatných, viažu ...
none
9
08.08.2011, 10:03
neviem prečo je to takto naširoko pospájané, ..túžba je prirodzená emócia, bez nej by nik nenapredoval, nerozvíjal sa, bez nej by nebola láska, ..máme rozum, cit, vôľu ktorá riadi naše rozhodnutia..a pretože okolo nás je vždy niekto a niečo , čo nás aj nepriamo usmerňuje, ovplyvňuje, zaväzuje ..je len na človeku ako dokáže svoj život chápať podľa svojich potrieb - ktoré stoja na slobodnej vôli a rozhodnutí..
none
10

9. 08.08.2011, 10:03

neviem prečo je to takto naširoko pospájané, ..túžba je prirodzená emócia, bez nej by nik nenapredoval, nerozvíjal sa, bez nej by nebola láska, ..máme rozum, cit, vôľu ktorá riadi naše rozhodnutia..a pretože okolo nás je vždy niekto a niečo , čo nás aj nepriamo usmerňuje, ovplyvňuje, zaväzuje ..je len na človeku ako dokáže svoj život chápať podľa svojich potrieb - ktoré stoja na slobodnej vôli a rozhodnutí..

08.08.2011, 10:08
Keď vieme veci analyzovať a pomenovať, potom skôr pochopíme, prečo sa nám deje čo sa deje, a skôr dokážeme veci orientovať želateľným smerom.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 101 799 B vygenerované za : 0.145 s unikátne zobrazenia tém : 36 172 unikátne zobrazenia blogov : 538 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Ďakujem ti náš Stvoriteľ, chcem byť s Tebou večný priateľ, ty's život si nám podaroval, potom si sa kdesi schoval. Milujem Ťa milý Bože, nechcem s Tebou byť na nože. Moja vôľa snáď pom...

citát dňa :

Muž zaplatí dvesto korún za stokorunovú vec, ktorú potrebuje.
Žena zaplatí sto korún za dvestokorunovú vec, ktorú nepotrebuje.