Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  láska a vzťahy  téma
kategórie:  

Ľudská dôstojnosť

33
reakcií
2184
prečítaní
Tému 28. mája 2012, 09:15 založil Ónya.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
12. 01. 2015
69
26. 10. 2014
54
10. 06. 2011
6
 
 


1.
označiť príspevok

Ónya žena
   28. 5. 2012, 09:15 avatar
Európske myslenie, a teda aj názor na človeka, utvárali dva základné vplyvy: grécko – rímska filozofia a hebrejská tradícia. Podľa gréckej múdrosti je človek zoon logon echón: živá bytosť, ktorá „má slovo“. To je dôvod jedinečnosti človeka,
ktorou prevyšuje všetko, čo vo vesmíre je a žije. Znamená to aspoň dvoje: schopnosť pochopiť veci, súvislosti aj procesy
a schopnosť komunikovať.

Hebrejská tradícia namiesto definícií predkladá dva obrazy: v prvom človek – Adam pomenúva zvieratá, teda základnou charakteristikou človeka aj v tomto prípade je „slovo“. Poznať a pochopiť ale znamená možnosť ovplyvniť, preto je logické, že bytostné poslanie človeka – Adama je zodpovedne a múdro spravovať svet. Druhý obraz alebo séria obrazov (Eva!) ho predstavuje ako bytosť svojou podstatou zameranú na druhého.

Moderné myslenie v podstate prehlbuje tieto antické intuície. Pritom dochádza k ich pozoruhodným reinterpretáciám: napr. V. E. Frankl chápe logos ako zmysel ..a človeka ako bytosť hľadajúcu zmysel.
Na tejto koncepcii vybudoval mimoriadne účinný terapeutický systém (logoterapia).

Nebývalý dôraz dostáva vzťah ako niečo, čo človeka tvorí: slovami R. Garaudyho človek „môže sám seba realizovať len prostredníctvom druhého a v ňom“ ... to je „najvyšší obraz, ..ktorý človek môže načrtnúť o sebe samom a o zmysle svojho života“.
Vďaka možnosti autotranscendencie (sebapresahovania) v láske, poznaní a empatického stotožnenia s druhými platí výrok stredovekého filozofa: ľudská duša, človek, je v istom zmysle všetkým.

www.forumzivota.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Ranexill, J.Tull, Style


6.
označiť príspevok

ruwolf muž
   28. 5. 2012, 11:33 avatar
Ale čo ja to tá údajná "dôstojnosť" pre kresťana, to sme sa z tej stránky vôbec nedozvedeli...


8.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   28. 5. 2012, 11:42 avatar
Prečo do toho ťaháš náboženský smer. Nemáš sa s kým hádať?


14.
označiť príspevok

ruwolf muž
   28. 5. 2012, 12:29 avatar
Ja do toho ťahám náboženský smer?
Adama Evu a dušu kto spomína?


11.
označiť príspevok

Ónya žena
   28. 5. 2012, 12:20 avatar
ruwko..dolu bol odkaz pre "kresťanov"a tu je:

Vyhlásenie k otázke porušovania dôstojnosti človeka

Teologická komisia Konferencie biskupov Slovenska – Subkomisia pre bioetiku, ktorá sa zaoberá morálnymi problémami súvisiacimi s rešpektovaním dôstojnosti ľudského života, ako základu všetkých prirodzených ľudských práv a občianskych slobôd, vyjadruje plnú podporu aktivitám mladých žurnalistov združených v NETWORK Slovakia a Hnutia katolíckych žien v súvislosti s protestnou akciou zameranou na vysielanie „reality show“ VyVolení.

Pokladáme prezentáciu ľudského života touto formou televízneho vysielania za ponižujúcu a degradujúcu osobnosť človeka. Oceňujeme aktivity iniciátorov petície zvlášť preto, že túto akciu nepokladáme za boj proti niekomu, ale naopak za boj za niečo. Ide o ochranu dôstojnosti ľudského života, pozitívnych hodnôt, na ktorých sa zakladá samotná existencia každej ľudskej spoločnosti.

Preto sa aj my touto cestou obraciame na všetkých, ktorým záleží na opravdivých hodnotách, aby podporili všetkými morálne prípustnými formami túto iniciatívu. Zároveň sa obraciame na vedenie televízie JOJ a žiadame o okamžité zrušenie spomínanej relácie.

Bratislava 10. september 2005

+ Mons. prof. ThDr. František Tondra
Predseda Teologickej komisie KBS – Subkomisie pre bioetiku
Súhlasí J.Tull


13.
označiť príspevok

Ónya žena
   28. 5. 2012, 12:25 avatar
takže ruwko,.. z toho som pochopila, že ľudská dôstojnosť u veriacich je potlačenie a zneváženie morálnej cti .


15.
označiť príspevok

ruwolf muž
   28. 5. 2012, 12:34 avatar
Tiež to tak vidím: U biskupov a iných teológov vyniká schopnosť veľa "nahovoriť" a pritom nič nepovedať.  
Súhlasí Scarlett X


9.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   28. 5. 2012, 12:14 avatar
Čo si pod týmto vysvetľuješ Ónya?
Podľa gréckej múdrosti je človek zoon logon echón: živá bytosť, ktorá „má slovo“. Niekde som našiel, že to znamená - tvor vlastniaci slovo.


27.
označiť príspevok

Ónya žena
   28. 5. 2012, 14:23 avatar
Chucky .. súvisí to tiež s dôstojnosťou,.. tvor vlastniaci slovo "sloboda slova"..iste, bo tým "slovom ti dôstojnosť môže vziať...ale aj ti ju môže dať.


20.
označiť príspevok

J.Tull
   28. 5. 2012, 14:00 avatar
... chýbajú mi tam osvietenci od Bacona, Montesquieua, Huma, Jethro Tulla , ... po Kanta:
"Osvietenstvo je prebúdzanie sa človeka z nedospelosti zavinenej ním samým"
Ale súhlas som dal najmä pre:
človek „môže sám seba realizovať len prostredníctvom druhého a v ňom“ ... to je „najvyšší obraz, ..ktorý človek môže načrtnúť o sebe samom a o zmysle svojho života“.


23.
označiť príspevok

Ónya žena
   28. 5. 2012, 14:05 avatar
no asi ten zmysel toho života ti okrem iného utvára aj ten druhý ..tak ako b ymalo platiť , že ten druhý ti nevezme dôstojnosť .


32.
označiť príspevok

Ónya žena
   28. 5. 2012, 14:59 avatar
ale si zabudol asi..že človek a jeho dôstojnos?ť si vyžaduje,..aby konal na základe vedomej a slobodnej voľby .a svojich rozhodnutí, ..tým, že aj rešpektuje Boha, ..proste čovek má konať? v súlade so svojím svedomím a vedomím.


2.
označiť príspevok

atesss muž
   28. 5. 2012, 10:42 avatar
Základom presadenia ľudskej dôstojnosti sú jej ľudské práva. Od roku 1948, kedy bola prijatá Všeobecná deklarácia ľudských práv ubehla dlhá doba a z ľudských práv ostalo iba torzo a pseudodemokracia. Pohoršujeme sa nad dodržiavaním ľudských práv vo svete, ale že tieto ľudské práva sa porušujú vo veľkom u nás a v Európe, mlčíme. Partokracia a v nej kvitnúca korupcia je odmenou za to, že sme voči porušovaniu ľudských práv ľahostajní.


3.
označiť príspevok

Ranexill muž
   28. 5. 2012, 11:25 avatar
Bohuzial je to skor vysledok dost dokladneho utajovania tych, ktorí sú "hore". Takže povedomie verejnosti o tom, čo realne slachta pacha je nízke.


10.
označiť príspevok

Ónya žena
   28. 5. 2012, 12:17 avatar
systém tohto štátu vzal a berie ľuďom ich dôstojnosť nepochybne,,..na jednej strane sa v tomto pojme "tvári" že status a hodnota jednotlivého človeka je o slobodnej..rovnoprávnej , jedinečnej osobe, ..Na druhej strane všetky tieto hodnoty potláča. Kde je teda humánnosť ?
Ano..ľudské práva vychádzajúce z ľudskej dôstojnosti nestačí totiž iba vyhlásiť, a byť tak krytý, ..ale musia sa stať súčasťou myslenia tých hore ..tzv. spoločenského étosu, ..pretože právo na dôstojnosť má každý a jej rešpektovanie má všeobecne platiť, ..a kto spochybňuje.. alebo neuznáva ľudskú dôstojnosť iných, ..spochybňuje tak aj hodnotu ich života.


12.
označiť príspevok

Ranexill muž
   28. 5. 2012, 12:23 avatar
Preto si myslím, ze pre vstup do politiky- teda vysokej politky by sa mali robit testy. IQ testy, aby tam neboli hlupaci, a tiez aj detektor lzi venujuci sa moralnej bezuhonnosti kandidata. To ze detektor lzi sa zdal nejakym curakom byt aktom nedovery voci ich osobam je len krytie svojho podleho svedomia a strachu zo straty kreditu, ak by sa na cosi prislo. Ale kazdy z nich- papalasov by si mal uvedomit, ze sa stava verejnou osobou a bude rozhodovat o peniazoch vsetkyhc, tak nechapem trebars v minulosti pretriasaný teatralny odchod zopar ludi z obycajnych ludi( hehe).
Moralny kredit sa da mediami kupit. Ale IQ test neodrbe a detektor tiez nie. Malo by sa to robit a vyzmizli by blbeckovia, tkorí nerozoznaju Srbsko od Ciernej hory, jak nas prezident.
Súhlasí Ónya


21.
označiť príspevok

Ónya žena
   28. 5. 2012, 14:02 avatar
sú to chrapúni, bez chrbtovej kosti, ..sami nemajú dôstojnosť , tak nemôžu ani chápať hodnotu človeka a jej zmysel....a to chce potlačiť vlastný egoizmus, ktorý v politike nemá čo robiť...pretorže oni nedodžiavajú/nesplňajú ani etické hodnoty človeka...., je potláčované právo "byť". ))
Súhlasí havran


24.
označiť príspevok

J.Tull
   28. 5. 2012, 14:07 avatar
Deklarácia ľudských a občianskych práv bola uzákonená 26. augusta 1789 ... aj preto som spomínal osvietencov 


26.
označiť príspevok

Ranexill muž
   28. 5. 2012, 14:17 avatar
Ako sa nazyvaju tí, ktorí v ramci pokusov sledovali atomovu bombu pri vybuchu? Oziarenci?
A osvietenci su tí, ktorí sledovali co?


28.
označiť príspevok

J.Tull
   28. 5. 2012, 14:27 avatar
Ranexill; ... osvietenci su tí, ktorí sledovali a riadili sa rozumom. 


33.
označiť príspevok

Ónya žena
   28. 5. 2012, 15:06 avatar
EÚ.. dehonestuje ľudskú dôstojnosť.)...


4.
označiť príspevok

orsyy žena
   28. 5. 2012, 11:26 avatar
Dôstojnosť ľudskej osoby má svoj hlboký základ v tom, že Boh stvoril človeka na svoj obraz a povolal ho k nadprirodzenému životu, ktorý prevyšuje pozemský život.
Súhlasí Ranexill


5.
označiť príspevok

Ranexill muž
   28. 5. 2012, 11:28 avatar
..takže neuctou k človeku, ktorý je na obraz boží, sme neuctiví k Bohu?


30.
označiť príspevok

Ónya žena
   28. 5. 2012, 14:53 avatar
ranex..ak má taký človek neúctu sám k sebe ..ako ju môže požadovať od iných ? ..."pod obraz boží/ stratí česť ..a stratí sa aj úcta k nemu. ,,,čo mi je v rozpore s tým, že ľudská dôstojnosť by mala byť vlastne nedoknuteľná... )


29.
označiť príspevok

Ónya žena
   28. 5. 2012, 14:39 avatar
ak sa chápe bytosť každého ako telesno-duchovná schránka..akási jednota človečenského bytia, tak jej pôvodcom je BOh..ktorý dal človeku zmysel bytia, ..z toho vychádza aj štruktúra základných ľudských práv, ktorých nositeľom je každá osoba bez výnimky.


7.
označiť príspevok

Ranexill muž
   28. 5. 2012, 11:38 avatar
Zaujala ma ta posledna stat a akomsi sebaprojektovaní sa v niekoho druheho. Bolo by to na širšiu polemiku, lebo na tom zaklade stoji aj dost vela naboženstiev. Ludia uz akoby to bolo modou všetko to, čo nabozenstva prinášaju pokladajú za blud. Ale naboženstva nevznikli za jeden den. nesie sa v nich tisícročia trvajuca skusenost mnohych osvietenejsich o presahovani svojho vlastneho JA, reprezentovaneho iba telesnosťou.


16.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   28. 5. 2012, 13:33

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

Ranexill muž
   28. 5. 2012, 13:35 avatar
Scarlet a ty si nikdy nepomyslela nato, ze co ak si ty len odrazom reality nejakej inej Scarlet zijucej v inom svete, ktroý predchadza tento nas?


18.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   28. 5. 2012, 13:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.19.
označiť príspevok

Ranexill muž
   28. 5. 2012, 13:44 avatar
Preto najdi Naddušu, velmi ti to pomoze. Dokonca aj v tom kasine a v inych povrchnostaich, ktorým holdujes


22.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   28. 5. 2012, 14:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.25.
označiť príspevok

Ranexill muž
   28. 5. 2012, 14:15 avatar
Si dopletena x interpretaciami x ludi, ktorí hovno videli a v odraze svetla na jeho cerstvom povrchu si ymsleli, ze vidia ziaru slnka. Ked uz boli blizo zistili, ze sli len za hovnom.
Naddusa je vsetko to, co zlucuje vsetkych a je vsade, kde je zivot.


31.
označiť príspevok

WitchDoctor
   28. 5. 2012, 14:54 avatar
Ahojte, našiel som super stránku, kde sa dá zarábať za pozeranie reklám. Je to len startup, no napriek tomu mi peniaze už 2x vyplatili. Plus organizujú aj rôzne súťaže o finančné ceny. Neváhajte, zaregistrujte sa tu: vyhravakazdy.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk a začnite vyhrávať.


34.
označiť príspevok

J.Tull
   30. 5. 2012, 17:10 avatar
Ónya; "23-ke" rozumiem, ale "32" 
... súhlasím, že by mal človek konať v súlade so svojím svedomím a vedomím a malo by mu byť umožnené konať na základe vedomej a slobodnej voľby a svojich rozhodnutí pokiaľ rešpektuje to isté aj u druhého. A je jedno, či je ten druhý veriaci v nejakého boha, bohov, alebo v nich neverí, tak ako ateista Feuerbach :
"Nešlo již o bytí či nebytí boha, nýbrž o bytí či nebytí člověka; ne o to, zda je búh stejné či odlišné podstaty s námi - nýbrž o to, zda jsme si my lidé navzájem rovni či nikoli; ne o to, čím je člověk ospravedlněn před bohem, nýbrž čím je ospravedlněn před člověkem; ne o to, zda a jak požívame v chlebu tělo Páně - nýbrž o to, abychom měli chléb pro vlastní tělo; ne o to, abychom bohu dávali, co je božího, a císaři co je císaře - nýbrž o to, abychom člověku dali koněčně to, co je člověka ..."
Súhlasí Ónya
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 20:55,  Aj tak uvidis zlate prasiatko, Vies preco lebo Len LUDIA CISTEHO SRDCA UVIDIA BOHA , NIK INY,...
dnes, 20:55,  Tu nejde o politiku Jaro, ale o princípy, o morálku. O to, čo je správne.
dnes, 20:54,  Ostane ešte dlho spojený so Zemou
dnes, 20:53,  Bobor si hovor tomu doma. Peniaze za zákazku boli zdanené, ja som dostal pod rukou. Tažko...
dnes, 20:53,  Cize ak nieco skumas ohladom SLOVA Bozieho Tak skus odstranit politicke myslenie a uvazovanie...
dnes, 20:53,  Keď je biela luza tak je aj cigánska luza :)
dnes, 20:52,  84. čize tento sem ide niečo písat o kradnutí a pracovnej morálke hehehehehehehehe
dnes, 20:52,  myslim, že aj rakety ovlada, čo nikto neulapí, naš neplatič mudrlant, kritik romov a...
dnes, 20:52,  Vies Borisko , zovseobecnovat a prisposobovat Krista k politike nieje mudre riesenie pre...
dnes, 20:51,  Či budú mať Kotleby 7 % alebo 27 % je uplne jedno . Vládnuť nebudú tak som sa rozhodol
dnes, 20:51,  Oprava - Na veky - po Nový Jeruzalem
dnes, 20:50,  No ved ostan , uvidis ,,, aj zlate prasiatko ,
dnes, 20:50,  59. Bila lúza alias "white trash" je myslené na rasistov a xenofóbov . hlavne . na...
dnes, 20:49,  Na veky vekov - po Nový Jeruzalem
dnes, 20:47,  Ostan tu na veky ako si si prial , Nech sa ti stane podla tvojho SLOVA
dnes, 20:47,  65. handra si hovor tej doma . práca na čierno je NELEGÁLNA si chcel . ;) okráda sa tym štat
dnes, 20:46,  Borisko lenze Jezis nebol ten kto si myslis ,
dnes, 20:46,  ale vyhaňa...su trochu iní a prave preto, ich vytlacame na okraj spolocnosti....ale to nic...
dnes, 20:46,  Nehovorim o pozemskom zivote
dnes, 20:45,  Pekne napísané Jarko. Len mi nejde do hlavy. Ľudia nabádajú ľudí, že majú kašlať na...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Hoci temperament velí zahrešiť z plných pľúc, intelekt káže zachovať chladnú hlavu a argumentovať triezvo.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(107 429 bytes in 0,512 seconds)