hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  politika  /  téma

Lobovanie v boli o prítomnosť amerických vojakov vyhralo Poľsko . Je to výborná správa i pre Slovensko .

príspevkov
10
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 25.6.2020 22:48 Osvietený
posledná zmena 26.6.2020 12:29
1
25.06.2020, 22:48
Spojené štáty americké stiahnu z Nemecka 10-tisíc vojakov a časť z nich presunú do Poľska. V stredu to oznámil americký prezident Donald Trump.

Niektorí pôjdu domov

"Zredukujeme naše jednotky v Nemecku. Niektorí pôjdu domov, niektorí na iné miesta. Jedným z týchto miest v Európe bude Poľsko," vyjadril sa.

Trump povedal, že chce znížiť počet vojakov v Nemecku z 35-tisíc na 25-tisíc. O tomto kroku sa špekulovalo už dlhšie a je tiež v súlade s plánom Pentagonu presunúť viac vojakov do indicko-tichomorského regiónu.
Výdavky na obranu NATO

Šéf Bieleho domu minulý týždeň, a opäť aj v stredu, načrtol, že rozhodnutie je spojené s jeho hnevom za to, že Nemecko neplní ciele týkajúce sa výdavkov na obranu v rámci NATO.

Vyjadril sa, že na rozdiel od Nemecka je Poľsko jedným z ôsmich členov aliancie, ktorí plnia cieľ NATO, podľa ktorého má krajina minúť dve percentá svojho hrubého domáceho produktu na vlastnú obranu.

Podľa Trumpa bude premiestnenie zatiaľ bližšie nešpecifikovaného množstva vojakov do Poľska silným signálom proti ruskej agresii.
none
2
25.06.2020, 23:00
Armádu v Nemecku financovali USA z vlastných prostriedkov .

Poliaci dlhodobo priam prosili o prítomnosť americkej armády s ponukou financovania

Tak je to splnený sen .

Duda žiada stálu prítomnosť amerických vojakov v Poľsku
TASR 15.08.2018

Prezident Andrzej Duda pri tejto príležitosti vyjadril želanie, aby boli na území Poľska trvale umiestnené americké jednotky, ktoré by podľa neho "odstrašili každého potenciálneho útočníka".

Duda zároveň avizoval, že Poľsko plánuje zvýšiť svoje výdavky na obranu na 2,5 percenta HDP, ak to bude v jeho ekonomických možnostiach. To je viac, než požaduje súčasný dvojpercentný záväzok krajín NATO, ktorý už Poľsko spĺňa, informovala agentúra AP.

Deň poľských ozbrojených síl každoročne pripomína víťazstvo poľských jednotiek nad sovietskymi boľševikmi v poľsko-sovietskej vojne v roku 1920. V rozho­dujúcej bitke o Varšavu, často nazývanej aj Zázrak na Visle, menej početné poľské jednotky vedené generálom Józefom Pilsudským porazili postupujúcu Červenú armádu.

Poľsko dlhodobo požaduje stálu prítomnosť ozbrojených síl Spojených štátov na svojom území, pričom lobuje aj za zriadenie stálej vojenskej základne USA. Toto úsilie sa datuje od roku 1999, keď Poľsko vstúpilo do NATO, avšak na intenzite nabralo po ruskej anexii Krymského polostrova v roku 2014 a vypuknutí konfliktu na susednej Ukrajine.

Americké sily v súčasnosti rotujú po krajinách na východnom krídle Severoatlantickej aliancie.

odkaz
👍: ondrej61
none
3
25.06.2020, 23:04
Každopádne ako bude 10 000 amerických vojakov v Poľsku bude to v ramci Slovenska ale i aliancie len dobrá správa .

O prítomnosť prosia i iné štaty našej aliancie . Vedia veľmi dobre prečo .

Dokonca sa zoskupili

Šesť východoeurópskych krajín žiada americkú pomoc proti RuskuMinister zahraničných vecí Ukrajiny, a veľvyslanci Gruzínska, Poľska, Lotyšska, Litvy a Estónska včera (7. marec) vystúpili na vypočutí podvýboru amerického Senátu, venovanému ruským aktivitám na ich území.

„Pokiaľ Rusko neodíde z ukrajinskej pôdy, nemalo by nastať žiadne uvoľnenie sankcií. Ak niečo, mali by byť zosilnené“, vyhlásil ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin.

Diplomati z ďalších piatich krajín s nim súhlasili. Hovorili aj o snahách o znížení energetickej závislosti na Rusku, najmä v dovoze zemného plynu.

„Skutočne premýšľame o diverzifikácii“, povedal poľský veľvyslanec vo Washingtone Piotr Wilczek.

Republikánsky senátor Lindsey Graham, predseda podvýboru dohliadajúceho na americké ministerstvo zahraničných vecí a zahraničnú pomoc, zvolal stretnutie v reakcii na obavy, že administratíva Donalda Trumpa nezaujme tvrdý postoj voči Moskve. Hovorí sa dokonca o zrušení sankcií, zavedených po ruskej anexii Krymu.

Graham naznačil, že podporuje pokračovanie americkej pomoci východoeurópskym krajinám. „Čím ste bezpečnejší vy, tým budeme bezpečnejší my“, cituje senátora agentúra Reuters.

Graham je v Kongrese jedným z hlavných republikánskych kritikov Trumpových zmierlivých vyhlásení voči vláde Vladimíra Putina.
„Hybridná vojna“

Graham tvrdí, že chce lepšie vzťahy s Ruskom. Nestane sa to však, pokiaľ sa nezmení Rusko. Východoeurópskym diplomatom odkázal, že očakáva, že prezident Trump bude dobrým spojencom.

Viacerí členovia podvýboru sa pýtali, aký typ podpory je neúčinnejší. Podľa diplomatov je to vojenská podpora, vrátane dodávok zbraní.

V januári začali Spojené štáty najväčšie posilňovanie vojenskej prítomnosti v Európe za posledné desaťročia – v Poľsku bolo umiestnených 2 700 amerických vojakov. Región žiada dodatočné jednotky USA a NATO už od ruskej anexie Krymu v 2014.

Podľa diplomatov vedie Rusko „hybridnú vojnu“: kombinuje kyberútoky, propagandu a hrozby použitia sily. Gruzínsky veľvyslanec David Bakradze popisoval napríklad ruské vysielanie, ktoré odhovára Gruzíncov od podpory vstupu ich krajiny do NATO.

Moskva podporuje dve separatistické gruzínske republiky – Abcházsko a Južné Osetsko – a vo vojne v 2008 proti Gruzínsku priamo vojensky zasiahla.
👍: ondrej61
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 92 902 B vygenerované za : 0.073 s unikátne zobrazenia tém : 47 618 unikátne zobrazenia blogov : 793 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Vaše modlitby prinášajú úžasné výsledky ... Úprimná modlitba spravodlivého človeka má veľkú moc a prináša obdivuhodné výsledky. Jakub 5,16 Keď bol Ježiš popravený na kríži, nielenže zmyl všetky vaše hriechy svojou drahocennou krvou, ale dal vám a...

citát dňa :

Veľa čítaj, píš, premýšľaj, aby si sa vedel vyjadriť až budeš chcieť.