hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Kresťania 1 : 0 Ateisti

príspevkov
18
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 5.10.2009 21:25
posledná zmena 7.10.2009 07:57
1
05.10.2009, 21:25
Kresťania verzus ateisti, 1:0



ilustračné foto

25.09.2009 20:58 – BRATISLAVA
Do susednej Českej republiky, ktorá je najateistickejšou krajinou Európy, prichádza v nadchádzajúcich dňoch pápež. Do slovenských i českých kníhkupectiev zatiaľ dorazila výnimočná knižka Křesťanství a ateismus úplně jinak, ktorú napísal americký autor Dinesh D`Souza. Ide o zdrvujúcu a veľmi presvedčivú kritiku ateistického svetonázoru.



Ateisti by sa radšej mali tejto knižky strániť

D`Souza je zábavný, inteligentný a veľmi pútavý autor. V recenziách aj samotní ateisti priznávajú, že jeho argumenty sa nedajú len tak zhodiť zo stola. Ak si túto knižku kúpi ateista, riskuje, že jeho svetonázor sa navždy otrasie v základoch ako domček z karát. Autor totiž používa racionálne argumenty, aby vyvrátil myšlienkové schémy, v ktorých sú uväznení protivníci kresťanstva. Veľmi často sa napr. tvrdí, že kresťanstvo sa dnes šíri len tam, kde je nevzdelanosť a zaostalosť. Naopak, so zlepšovaním vzdelania a materiálnym bohatnutím sa viera vytráca. Ak by svet tvorila len sekulárna Európa a náboženské prebudenie prežívajúca Afrika, na tomto argumente by možno čosi bolo. Autor však dokazuje, že dnes sa kresťanstvu mimoriadne darí aj v centrách modernizácie.

Spojené štáty americké sú pôvodcami technologických inovácií a stále majú najrozvinutejšiu ekonomiku na svete. Logicky by tam teda malo byť kresťanstvo najslabšie. V skutočnosti sa ťažko hľadá zbožnejšia krajina, keďže 90% Američanov deklaruje vieru v Boha a 40% chodí aspoň raz týždenne na bohoslužby. Naproti tomu, najväčšie americké združenie ateistov má len 2500 členov. V Latinskej Amerike sa zase šíri v posledných rokoch evanjelikálny protestantizmus, ktorý oslovuje najmä doterajších neveriacich, či ľudí nespokojných v Katolíckej cirkvi. Mnohí z týchto konvertitov patria k zámožnejším vrstvám obyvateľstva.

No asi najrýchlejšie sa kresťanstvo šíri v Ázii. Najväčší počet misionárov do cudziny vysielajú Spojené štáty. Na druhom mieste je však Južná Kórea (je ich asi 12 000). Čína sa pri súčasnom tempe konverzií (aj napriek nevôli režimu) stane za pár desaťročí najväčšou kresťanskou krajinou na svete. Ak teda niekto tvrdí, že kresťanstvu zvoní umieračik, tak ignoruje realitu. D`Souza naopak argumentuje, že príklon ku kresťanstvu je reakciou na protirečivosť a nesplnené prísľuby sekularizmu. Jednoducho, viera stále uspokojuje potreby ľudí a dáva im nádej i zmysel života, čo sekularizmus nedokáže. Skoro by sa až dalo povedať, že ateizmus nie je evolučne životaschopný, kým náboženstvo prekvitá, lebo ľuďom umožňuje lepšie sa adaptovať.

Polemika s najvychýrenejšími ateistami

D`Souza polemizuje s výrokmi najvychýrenejších kritikov kresťanstva ako je Richard Dawkins alebo Carl Sagan. Hovorí napr., že kresťanstvo vytvorilo západnú civilizáciu a je pôvodcom mnohých hodnôt, ktoré dnes považujeme za dôležité a samozrejmé. Hoci názory na to, čo je zlé a dobré sa v rôznych kultúrach, či náboženstvách prelínajú a určite existuje spoločný menovateľ, kresťanstvo sa od našej histórie nedá odmyslieť. Dokumentuje to porovnanie so starými Grékmi a Rimanmi. Aj keď nás s nimi mnohé spája, určite by sme sa nehlásili k takým javom ako je pederastia, hádzanie novorodencov zo skál, vraždenie v aréne alebo otroctvo. – V antike išlo o prirodzené veci, ktoré nevymizli samé od seba. Na ich vykorenení malo zásluhu práve kresťanstvo. Môžu morálne hodnoty, ktoré prinieslo náboženstvo, pretrvať aj bez ich výslovného naviazania na Boha? D`Souza tvrdí, že len ťažko. Ak sa odstráni kresťanský podklad západných sekulárnych hodnôt, pominú postupne aj hodnoty samotné.

Mnohých čitateľov asi najviac zaujmú kapitoly o vzťahu náboženskej viery a vedy. Podľa autora si neodporujú. Navyše, D`Souza podrobne opisuje, ako sa v 13. a 14. storočí systematická veda vyvinula práve vďaka kresťanstvu. Na rozdiel od predstáv starovekých národov, táto viera počíta so Stvoriteľom, ktorý je oddelený od svojho Stvorenia, teda prírody. Kresťania veria, že tento Stvoriteľ je racionálny a tým pádom musel rozumovo poznateľnými zákonmi obdarovať aj vesmír. Autor dokumentuje, že medzi špičkovými vedcami bolo obrovské množstvo hlboko veriacich ľudí (Kopernik, Kepler, Descartes, Newton, Faraday, Kelvin, Ampére, Pasteur, Planck, Maxwell, Mendel...). Odporcovia kresťanstva však argumentujú procesom s Galileom a upálením Giordana Bruna (ten však nebol popravený za svoje vedecké názory, ale pre teologickú herézu).

D`Souza podrobne líči proces s Galileom a celý prípad v jeho podaní vyznieva v úplne inom svetle. Opiera sa výlučne o zistenia renomovaných súčasných historikov, ktorých výskum zrevidoval zakorenené predstavy o „temnom stredoveku“. Keď nepriatelia kresťanstva poukazujú na Galilea a Bruna (iné príklady Cirkvou prenasledovaných vedcov asi nepoznajú) zabúdajú, koľko vedcov trpelo v dejinách kvôli ateizmu. Od Antoina Lavoisiera, otca modernej chémie, ktorého popravili francúzski revolucionári, až po vedcov, ktorí za svoje postoje a objavy trpeli počas éry nacizmu a komunizmu (u nás napr. Anton Neuwirth).

Koľko ľudí zabil ateizmus?

Autor sa zaoberá aj večnými témami kritikov kresťanstva: križiackymi výpravami a inkvizíciou. Počty ich obetí porovnáva s počtami obetí ateistických ideológii národného socializmu a komunizmu v 20. storočí. Podľa odhadov moderných historikov, obetí inkvizície za 350 rokov jej fungovania bolo 2 až 4 tisíc. Obetí ateistického komunizmu bolo 70 až 100 miliónov! D`Souza pripomína, že čelní predstavitelia ateizmu ako Dawkins, radi špekulujú nad psychologickými pohnútkami veriacich. On hľadá skryté motivácie za nevierou. Kladie si otázku, či vzbura niektorých ľudí voči Bohu nie je snahou umlčať káravý hlas svedomia v ich vnútri. Ak človek cíti, že pácha zlo a Boh toto zlo nielen vidí, ale aj odplatí, nie je hlásanie tézy, že Boh neexistuje, spôsobom ako umlčať strach, či výčitky?

Na vyše 260 stranách ponúka D`Souza obrovské množstvo zaujímavých faktov, ktoré sa nedajú na tomto mieste reprodukovať. Kresťanskému čitateľovi môže táto knižka dodať argumenty do debát s agresívnymi ateistami. Ateistický čitateľ si na konfrontácií s týmito argumentmi môže zase vycibriť silu vlastného svetonázoru.

zdroj:Aktuality.sk
none
2

1. 05.10.2009, 21:25

Kresťania verzus ateisti, 1:0



ilustračné foto

25.09.2009 20:58 – BRATISLAVA
Do susednej Českej republiky, ktorá je najateistickejšou krajinou Európy, prichádza v nadchádzajúcich dňoch pápež. Do slovenských i českých kníhkupectiev zatiaľ dorazila výnimočná knižka Křesťanství a ateismus úplně jinak, ktorú napísal americký autor Dinesh D`Souza. Ide o zdrvujúcu a veľmi presvedčivú kritiku ateistického svetonázoru.



Ateisti by sa radšej mali tejto kn...

05.10.2009, 22:12
sodoma.gomora..také dlhé čítanie ..maj boha v srdci flamovač
👍: dorota
none
4

1. 05.10.2009, 21:25

Kresťania verzus ateisti, 1:0



ilustračné foto

25.09.2009 20:58 – BRATISLAVA
Do susednej Českej republiky, ktorá je najateistickejšou krajinou Európy, prichádza v nadchádzajúcich dňoch pápež. Do slovenských i českých kníhkupectiev zatiaľ dorazila výnimočná knižka Křesťanství a ateismus úplně jinak, ktorú napísal americký autor Dinesh D`Souza. Ide o zdrvujúcu a veľmi presvedčivú kritiku ateistického svetonázoru.



Ateisti by sa radšej mali tejto kn...

06.10.2009, 07:21
Tento text som tu už raz čítala a ateistov nezdrvil. Nezáleží na počte kresťania vs ateisti, ani na vychytralých "argumentoch". Je to vec presvedčenia. Keby bol Boh a bol by taký všemohúci, mohol by sa nám všetkým zjavovať na oblohe aj každé ráno. A predsa stretnutie s Bohom spomínajú ľudia najčastejšie len pri očakávaní smrti. Je to taký ten posledný prístav pred ničotou smrti.
👍: J.Tull
none
3
06.10.2009, 06:49
D Souza,je debil,náboženský fanatik,čo neovláda dejepis,ako môže kresťan tak klamať.....
none
5
06.10.2009, 07:57
Američania, ktorí sa neidentifikujú so žiadnym náboženstvom, sa z malej skupiny stali národným trendom. Ich počet stúpa a ich prítomnosť sa šíri naprieč Amerikou. Zistila to nová americká štúdia.
“Rast ľudí, ktorí sa nehlásia k žiadnemu náboženstvu, je národným fenoménom,” potvrdzuje to štúdia “Ľudia bez náboženstva v Amerike: Profil populácie, ktorá sa nehlási k žiadnemu náboženstvu”, ktorú vydala Trinity College v utorok, 22. septembra a pojednáva o Američanoch, ktorí sa nehlásia k žiadnemu náboženstvu.
“Sú jedinou skupinou, ktorá rástla v každom štáte a regióne krajiny počas posledných 18 rokov.”
Prieskumy hovoria, že ich podiel narástol z 8,2% v roku 1990 na 14,2% v roku 2001 a na 15% v roku 2008. To potvrdzuje, že v budúcnosti môže USA očakávať ešte väčší počet ľudí bez vierovyznania, čo by mohlo viesť k “boomu bez náboženstva” práve tak ako v 90. rokoch 20. storočia nastal tzv, “sekulárny boom.”
“Pokiaľ bude súčasný trend pokračovať, o dve desaťročia sa približne štvrtina americkej populácie nebude hlásiť k žiadnemu náboženstvu.” hovorí profesor Ryan Cargun z Univerity v Tampe, ktorý na štúdií spolupracoval.
Spojené štáty americké majú viac ako 301 miliónov obyvateľov. Podľa štatistík CIA, protestanti tvoria 52%, rímsko-katolíci 24%, mormoni 2%, židia 1%, moslimovia 1%, iné náboženstvá 10% a ľudia bez náboženstva 10%.
Experti potvrdzujú, že ateistické hnutia sa rozrastajú a získavajú nových členov naprieč celou USA. Niektorí veria, že ateistické organizácie prekvitali v posledných rokoch hlavne vďaka znechuteniu z administratívy bývalého prezidenta Georga W. Busha a značne nábožensky zafarbenej politiky, ktorú viedol. Ďalší poukazujú na množstvo anti-náboženských kníh, ktoré zaplavili trh počas bývalej administratívy.
len toľko ku klamstvám D Souzu...
none
6
06.10.2009, 08:41
Průzkum společnosti Středisko analýz a empirických výzkumů (SANEP) prokázal, že Češi jsou národem bezvěrců. K víře se podle exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, který proběhl ve dnech 1.-3.10. 2009 na reprezentativním vzorku 16.890 lidí ve věku 18-68 let, hlásí 24% dotázaných, stejné procento respondentů uvedlo, že věří v Boha. Religiózně je v naší společnosti nejsilnější skupina lidí ve věku 58 a více let.

Nejvíce věřících je již tradičně zastoupeno na Moravě. Nejvíce „bezvěrců" naopak žije v Praze a Středočeském kraji. Výsledky průzkumu společnosti SANEP potvrzují, že je český národ jedním z nejateističtějších evropských zemí.

K pravidelné návštěvě kostela a k pravidelnému modlení se hlásí shodně 10% dotázaných. K nepravidelné návštěvě kostela se však přihlásilo překvapivě 28% respondentů a k občasnému modlení 20% dotázaných. Tento výsledek poukazuje na fakt, že do kostela chodí i ateisté, patrně zejména o Vánočních svátcích a na Nový rok.

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP se zajímal i o otázku církevních restitucí. S těmi souhlasí pouze 17% dotázaných, tedy zdaleka ne všichni věřící lidé. Jednoznačné „ne" církevním restitucím řeklo 68% dotázaných a jasno v této otázce nemá 15% respondentů.
none
7
06.10.2009, 10:29
Mám rád ľudí, ktorý nosia dobro v srdci a rozdávajú ho ostatným okolo, pretože to tak cítia a je jedno akej sú viery...No je absurdné tvrdiť, že kresťanstvo je to jediné a pravé, keď je mladé iba približne 2000rokov a dávnejšie tých, čo necheli veriť, tak cirkev zabíjala častokrát aj celé rodiny, tiež manipulovala a manipuluje dodnes a tvrdiť, že Adam z Evou stihli zaplniť celú planétu ľuďmi rôznych národností a že vznikli z hliny, tak to je teda úlet. Je pekné vidieť ľudí v kostole ako sa modlia, ale veľa z nich ako odtiaľ výjdu šíria zlo a spôsobujú bolesť blížnym, ale susedia ich v tom kostole videli, tak im pán Boh určite odpustí, alebo, keď povedia 10 očenášov. Uvedomme si, že žijeme omnoho dlhšie ako existuje kresťastvo, ba dokonca cyklus našej terajšej civilizácie trvá približne 26000rokov a tých civilizácii vzniklo a zaniklo už trochu viac ako si myslíte. Práve ani nie tak viera v Boha, ale kresťania a cirkev vo vyšších postoch nasmerovala svojím vnucovaním a manipulovaním naše životy do záhuby. Nemám konkrétnu vieru...dá sa povedať, že mám svoju predstavu o živote-dajme tomu vieru, ktorá sa nachádza v podvedomí v každom z nás...myslím, že netreba sa nechať ničím ovplyvňovať...stačí byť dobrý, šíriť dobro a treba vedieť viac o tom prečo existujeme a aký je náš cieľ. Ak niekto verí v niečo to je jedno v čo, tak to je v poriadku...len trocu otvorme oči a pochopme, že je niečo viac ako v tej malej škatuľke...
none
8
06.10.2009, 11:51
pan S. ma svojou prazdnotou zaujal. pozera sa na cloveka iba ako na "objekt" a snazi sa vyratat kto zabil viac ci ateisti alebo teisti, je tak racionalny a logicky az z toho ide hroza. asi by som to nazvala moralnou lahostajnostou.
none
9
06.10.2009, 16:32
hele, mozte si precitataň nieco (vraj bol analytik Bieleho domu pre vnutorne zalezitosti hmmm neviem ako vnutorne a kde vnutorne operoval a ako hlboko zasiel no nechjem to. vlastne docela zaujimavo to vyznieva_analyzovat biely dom alebo pre biely dom):-P)
odkaz

osobne ma zaujala chapter eleven: god and the astronomers
none
10
06.10.2009, 19:22
dnes_flamujem;
odkaz
Kresťania verzus ateisti, 1:0 aspoň čo sa týka opakovania
none
11
06.10.2009, 20:40
krestania vs ateisti, 2:0
odkaz

"Ide mi o zistenie pravdy, ktorá sa týka cirkevných zákonov. Mala som negatívnu skúsenosť práve v Božom chráme, keď som bola požiadaná, aby som odišla z kostola, pretože môj pes, aj keď je vodiaci, tam nesmie byť. Bolo to pre mňa rozčarovanie, zdalo sa mi to nespravodlivé. V kázni jednostaj počúvame o súcite a pomoci blížnemu, o nádeji, o ľútosti a na druhej strane sa stretnem s takýmto konaním," podelila sa s nami o svoje skúsenosti mladá Levočanka.
none
12

11. dorota 06.10.2009, 20:40

krestania vs ateisti, 2:0
http://korzar.sme.sk/c/5050622/dievca-s-vodiacim-psom-vykazali-z-kostola.html

"Ide mi o zistenie pravdy, ktorá sa týka cirkevných zákonov. Mala som negatívnu skúsenosť práve v Božom chráme, keď som bola požiadaná, aby som odišla z kostola, pretože môj pes, aj keď je vodiaci, tam nesmie byť. Bolo to pre mňa rozčarovanie, zdalo sa mi to nespravodlivé. V kázni jednostaj počúvame o súcite a pomoci blížnemu, o nádeji, o ľútosti a na druhej strane sa stretnem s ...

06.10.2009, 20:55
Mňa s dcérkou vypoklonkovali z knižnice,aj z domova dôchodcov, to isté v modrom. Vždy je to len o ľuďoch, tolerancii.
none
15

12. 06.10.2009, 20:55

Mňa s dcérkou vypoklonkovali z knižnice,aj z domova dôchodcov, to isté v modrom. Vždy je to len o ľuďoch, tolerancii.

06.10.2009, 21:12
a to iba preto lebo si ju mala so sebou alebo robila vyrvar?
none
17

15. dorota 06.10.2009, 21:12

a to iba preto lebo si ju mala so sebou alebo robila vyrvar?

07.10.2009, 06:36
Lebo bľabotala sem tam a to ticho je pre nich posvätné.
none
18

17. 07.10.2009, 06:36

Lebo bľabotala sem tam a to ticho je pre nich posvätné.

07.10.2009, 07:57
A Ja som si myslel ze dochodcovia sa potesia ked zbadaju dietatko, ze budu radi ked ich niekto pozrie a ked uvidia male, zlate dieta...
none
13

11. dorota 06.10.2009, 20:40

krestania vs ateisti, 2:0
http://korzar.sme.sk/c/5050622/dievca-s-vodiacim-psom-vykazali-z-kostola.html

"Ide mi o zistenie pravdy, ktorá sa týka cirkevných zákonov. Mala som negatívnu skúsenosť práve v Božom chráme, keď som bola požiadaná, aby som odišla z kostola, pretože môj pes, aj keď je vodiaci, tam nesmie byť. Bolo to pre mňa rozčarovanie, zdalo sa mi to nespravodlivé. V kázni jednostaj počúvame o súcite a pomoci blížnemu, o nádeji, o ľútosti a na druhej strane sa stretnem s ...

06.10.2009, 20:59
prečo 2:0???????????
none
14

13. 06.10.2009, 20:59

prečo 2:0???????????

06.10.2009, 21:11
ja som to pochopila ako sutaz o zhovadilost
none
16
06.10.2009, 21:26
Nechce sa mi komentovat demagogiu od pana D'Souza, aspon v kratkosti ku kazdemu vyznamnemu bloku:
- nenabozny sposob zivota sa v porovnani s davnou minulostou rozsiril vo vyspelych krajinach. Ale aj tak ci sa daco lepsie alebo horsie siri neodpoveda o vhodnosti takeho sposobu spravania sa alebo pravdivosti myslienok. (Napr. cigarety sa rozsirili - blbost, ako aj pravidelne kupanie - rozumna vec.)
- co sa tyka stredoveku tak zaujimave ze si vsima len neskory (nie ranny ani klasicky) stredovek...ako to ze Krestanstvo cca 1000 rokov "spalo"?
- brutalna bagatelizacia obeti nabozenskeho besnenia...
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 137 788 B vygenerované za : 0.087 s unikátne zobrazenia tém : 47 763 unikátne zobrazenia blogov : 818 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou V posledných dňoch, hovorí Boh, vylejem svojho Ducha na každé telo. Vaši synovia a vaše dcéry budú prorokovať, vaši mladíci budú mať videnia a vašim starcom sa budú snívať sny. V tých dňoch vylejem svojho Ducha aj ...

citát dňa :

Aj múdry sa stane hlúpym, keď na sebe prestane pracovať.