Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Komunistický režim je svinstvo

8
reakcií
378
prečítaní
Tému 9. júna 2019, 11:39 založil Xty factor.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
08. 08. 2013
52
11. 08. 2013
84
07. 03. 2017
22
 
 


1.
označiť príspevok

Xty factor žena
   9. 6. 2019, 11:39 avatar
Syn Imricha Gablecha: Komunistický režim je svinstvo
„O tom, že otec je hrdina, vedelo dosť ľudí. S výnimkou niektorých jeho kolegov v robotníckych profesiách, to však nedávali verejne najavo," hovorí syn legendy československého odboja.
Jeho otec patril k najvyraznejším vojnovým hrdinom, on sám sa médiám skôr vyhýbal.

O tom, aký bol Imrich Gablech, ako ho poznačili perzekúcie komunistov, akým bol otcom, hovorí Imrich Gablech ml. v rozhovore pre Aktuality.sk.

Ako si spomínate na vášho otca, aký bol?

Otecko bol nesmierne fajn človek. Bol v každej bunke vlastencom. Miloval republiku, nakoniec za ňu išiel aj do vojny. Miloval svoju vlasť, predovšetkým Slovensko.

Nikdy som nevidel, že by niekoho nevypočul a vždy sa snažil pomôcť každému, kto ho oslovil s nejakým problémom. Prispieť či už pochopením, radou alebo pomocou. Je však tiež fakt, že bol tvrdý, ale svoju tvrdosť rozdeľoval rovnomerne – a najtvrdší bol sám na seba.

Inak by iste nevydržali všetko, čo vo svojom dlhom a pestrom živote prežil. A je treba povedať, že si všetko pamätal.

Je zaujímavé, že ľudí, ktorí ho v minulosti udávali alebo mu nejako škodili, vytesnil zo svojich spomienok. Asi mu nestáli za reč, hoci následky preňho boli niekedy veľmi kruté.

Osobne bol strašne skromný, miestami skoro ako pustovník. Niekedy sa mu mama smiala a hovorila mu „otec Školastykus“. Bol ale nenápadný, neupozorňoval na seba, nesnažil sa drať do popredia a neusiloval sa o funkcie alebo uznanie.

To, čo miloval najviac - lietanie - mu komunisti vzali. Bol však mierumilovný a nikdy sa nedokázal mstiť ani tým, ktorí sa voči nemu otvorene previnili

Napriek tomu, že bol medzi prvou skupinou letcov, ktorí uleteli do odboja, zradcom bol nielen pre Tisov režim, ale neskôr aj pre komunistov. Tí znevažovali západných letcov, označovali ich za imperialistov. Ako sa vašej rodine žilo v tom období?

Komunistický režim je jednoducho svinstvo, pretože dáva možnosť vyniknúť tej najhoršej stránke ľudskej povahy. Správali sa tak ku každému, kto s nimi akokoľvek nesúhlasil, a nebol teda ani dôvod, aby bolo ich správanie k nám iné.

Úprimne povedané, nemožno uvádzať ani jednotlivé prípady, pretože sú späté s konkrétnymi ľuďmi, ktorí ešte dokonca žijú alebo majú deti.

Nie som pomstychtivý, ale ani nemám oteckovu mierumilovnú povahu a tie mená si dobre pamätám z otcovho rozprávania.

Od Anglicka - kde sa mu po prvýkrát českí boľševici po príchode z gulagu vyhrážali: „Ty Gablech, po vojne sa domov ani nevracaj, lebo budeš visieť na najbližšom strome - až po Havlíčkův Brod.“ Ich identita bude jedného dňa možno niekoho zaujímať.

Ako vnímate, že sa dnes obdobie toho komunistického režimu čoraz relativizuje? Namiesto konkrétnych osudov ľudí, ktorým komunisti zničili život, sa hovorí o mlieku za dve koruny alebo práci a bytoch pre každého...

Myslím si, že to bola veľká chyba, že po roku 1989 u nás neprebehlo naozajstné vyrovnanie s komunistickou minulosťou, podobné denacifikácii v západnom Nemecku.

Otcov osud počas komunistického režimu bol rovnaký ako v prípade mnohých iných vojakov.

Najskôr vyšetrovanie Štátnou bezpečnosťou, kde mu nič nedokázali, nemožnosť zohnať si prácu nasledovaná zle platenými miestami, prekladaním z jednej práce do druhej alebo politickou šikanou.

Naša rodina mala povesť stigmatizovaných, spoločenská atmosféra niekedy mojim rodičom pripomínala skutočné peklo na zemi. Od nespavosti po strachom o vlastnú existenciu.

Kedy ste sa zoznámili s jeho príbehom počas vojny?

V atmosfére jeho spomienok som vyrastal od detstva, svoje spomienky starostlivo filtroval primerane k môjmu veku. Snáď jedinou chybou, ktorej sa dopustil, bolo to, že v snahe ochrániť pred boľševikmi rodinu, sa pred mnou nevyjadroval pregnantne, aby som asi niekde niečo nepovedal a nedostal sa do problémov.

Zvýšený záujem o jeho príbeh som mal v čase, ked som bol druhákom - tretiakom na základnej škole.

Učiteľka, ktorej manžel bol politruk, ma nechávala pravidelne po škole s piatakmi, kde ma nútila maľovať sovietskych vojakov, tanky a lietadlá s päťcípou hviezdou.

Verejne mi pred ostatnými deťmi vysvetľovala, ako je pre mňa, čo zdôrazňovala, doslova trápne, že môj otec bol kapitalistický oficier, zatiaľ čo jej manžel je socialistický dôstojník.

Medzi tými piatakmi bolo vtedy dosť detí z komunistických rodín, a tak mali možnosť sa na niekom vybúriť. Pojem šikana sa vtedy ešte nepoužíval.

Rodičia ma potom dali na inú školu, ale bol som, bohužiaľ, v centre záujmu inak zmýšľajúcich aj tam.

Inými slovami, keby ma otec nechcel chrániť a povedal by mi viac, mohol som sa vtedy pobiť aj zaňho, takto som sa naučil bojovať v prvej rade sám za seba. Nakoniec ešte dlho som z neho musel každú spomienku doslova páčiť, zlom nastal až na gymnáziu.

Našli sa aj ľudia, ktorí si už vtedy uvedomovali, že Váš otec s jeho životným príbehom je hrdina?
O tom, že otec je hrdina, vedelo dosť ľudí. S výnimkou niektorých jeho kolegov v robotníckych profesiách, to však nedávali verejne najavo. Ale pristupovali tak k nemu.

Svojou zásadovosťou si však časom vydobyl aj rešpekt svojich odporcov a keď režim zistil, že Gablecha jednoducho nezmenia, tak ho od konca 60. rokov len z diaľky sledoval.

Vášho otca sledovala Štátna bezpečnosť ako nepriateľskú osobu. Stretával sa otec aj v období pred rokom 1989 s inými letcami RAF?

Áno, aj keď to na začiatku príliš možné nebolo. V 50. a 60. rokoch sme navyše ani nemali auto, otec si nikdy neurobil vodičský preukaz, a možnosti komunikácie boli v tých pomeroch dosť obmedzené.

Zlom nastal až niekedy v 70. rokoch, keď sa u nás začali objavovať otcovi známi z Anglicka a od letectva. S pánom plukovníkom Zdeňkom Bachůrkom, ktorý bol s oteckom v gulagu, si pravidelne písali listy. Väčšinu z preživších veteránov osobne poznal, a tak sa u nás sem-tam niektorý objavil.

Veľmi si vážil predovšetkým pána generála Aloisa Šišku. Bol to vzor človeka, vojaka aj odbojára. www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Najčastejšie sa u nás objavoval plukovník Antonín Vendl, ktorý počas vojny lietal s Beaufighterom a žil neďaleko Havlíčkovho Brodu.

V 80. rokoch ten režimový dohľad zoslabol, a tak sa veteráni mohli znova stretávať, čo samozrejme pozitívne ovplyvnilo oteckove myslenie a dalo mu nádej, že sa zasa raz vrátia veci do normálu. Som rád, že sa tej zmeny pomerov dožil, hoci ma hrozne mrzí, že na to čakal celý svoj


2.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 6. 2019, 11:48 avatar
"Komunistický režim je jednoducho svinstvo, pretože dáva možnosť vyniknúť tej najhoršej stránke ľudskej povahy. "

propagandistický blábol.

Kapitalistický režim je jednoducho svinstvo, pretože dáva možnosť vyniknúť tej najhoršej stránke ľudskej povahy.

Fakt je, že svinstvo sú ľudské hriechy, slabosti, komplex.
Ak by sa ľudia správali morálne, bol by aj kapitalizmus morálny, aj keď časom by sa logicky premenil na socializmus, až komunizmus, lebo to je logická postupnosť pokroku spoločnosti v zmysle vzájomných vzťahov, ako aj vzťahov k výrobným prostriedkom a zdrojom.

Ale áno, bývalý sovietsky zvaz bol v jadre amorálny, ale presne tak isto, ako do dnes každý systém stojaci na mocnárskej hierarchii EU, a USA nevynímajúc.


3.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   9. 6. 2019, 11:50 avatar
2/ Dvojnasobne platy sme si uzili...
Aj druhe Svajciarsko sme si uzili!!!!
Aj socialny stat podla vzoru Skandinavie sme si uzili!!!)))
Súhlasí Boris


4.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 6. 2019, 11:54 avatar
A teraz sme tvrdé jadro a úspešný príbeh.... prechádzame na slušné Slovensko!

Nikto vám nedá to, čo vám ja môžem sľúbiť    


5.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   9. 6. 2019, 12:24 avatar
Scarlet co sa ti stalo ved ty si zo dna na den hlupejsia . Pane boze ved nikto nechce volit stalina uz nezije nikto nechce vratit komunizmus a kapitalizmus uz vobec nie. Stojime v bode kedy sa mozme rozhodnut pozriet sa do minulosti a to co nefungovalo zamietnut to co fungovalo ponechat a vytvorit nieco nove co prinesie radost pre vsetkych. Uz pochop ze nefunkcny projekt Slovensko 1.0 PODVOD NA LUDOCH, je ukonceny. Zacnite budovat novy projekt slovensko 2.0 raj na zemi. Viem ze to dokazeme


6.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   9. 6. 2019, 12:27 avatar
Vyrezte ten vred na dusi naroda aby sme sa mohli s cistym stitom pustit do budovania niecoho co nam bude zavidiet cely svet.
relácii sa spomínajú aktéri sprisahania rozkladu štátu, Haščák, Kočner, Zoroslav Kollár, Kiska, Lipšič, Penta -Eset a ďalší, zahraničné tajné služby a mnoho ďalších. Kto stojí na čele organizovaných vrážd? Témy- daňové miiardové podvody, kunkurzná mafia, krádež nemocníc a ďalšie...
http://www.youtube.com/watch?v=k0R-BjO9RtI Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   9. 6. 2019, 12:37 avatar
Pane boze ved sa ich nebojte su to len ludia ktory skodia SR. zavrite tu haved vladtizradcovsku do lochu a nech do konca zivota pracuju pre spolocnost. So slovenska odtieklo po novembri 89 12.000.000.000.000 bilionov ktore boli majetkom nas vsetkych.


8.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   9. 6. 2019, 12:52 avatar
Deti chcu mier youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 6. 2019, 15:56 avatar
schvalovanie komunizmu je trestny čin
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 19:35,  Nádhera
dnes, 19:29,  Pani fararka a dalsi , krasne biju do farizejov :-) Vynikajuca diskusia , skutocne sa oplati...
dnes, 18:53,  Andělský vodopád Americký letec Jimmy Angel letěl v roce 1935 nad džunglí ve...
dnes, 18:25,  Dvoch žoldnierov z USA odsúdili na 20 rokov za neúspešný pokus o únos venezuelského...
dnes, 18:19,  (3) Peter67, a dokocna s uzamykateľnými...
dnes, 18:16,  Mal by byť súzvuk v tých príznakoch. .. Preventívka je fajn, veď je to prevencia. ..
dnes, 18:13,  Slovensko nie je Amerika :)
dnes, 18:12,  Celý svet je podľa nich o spore Rusko vs. USA Asi najvtipnejší prejav milovníkov západu...
dnes, 18:11,  Rusko vyprášilo západ už veľa krát. ked vojská Varjagov Rusi zastavili v bitke roku 864...
dnes, 18:10,  USA len v tomto storočí spáchali: 2001 - Invázia do Afganistanu 2003 - Irak 2003 -...
dnes, 18:09,  Najimperialistickejšou krajinou sa USA
dnes, 18:08,  Celý svet je podľa nich o spore Rusko vs. USA Asi najvtipnejší prejav milovníkov západu...
dnes, 18:05,  Nevypijem vela ale menej a častejšie. Takže ked je teplúčko, tak minimalne 2-3 litre denne k...
dnes, 18:05,  (4) Peter67, vari naša bábkoherečká vedátorka ešte nebola zvolená za Kiskovu...
dnes, 18:01,  Americká invázia do Afganistanu skončila fiaskom.
dnes, 17:53,  (9) Peter67, neboj sa, ja si onedlho trúfnem aj na 5G...
dnes, 17:51,  Predsedníčky? Ktoré? Tie tiež opajcli diplomovky, resp knihy??*04
dnes, 17:50,  Ty si to už posunul do 3D, ja to iba na papieri riešim. *03*03*03
dnes, 17:49,  (2) Peter67, no veď to, lebo máme aj predsedníčky vediace čo, kedy a ako...
dnes, 17:38,  (7) Peter67, ja si myslím, že skôr z gule (gulí)...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vždy je lepšie hovoriť s rozumným človekom o niečom hlúpom, ako s hlupákom o niečom rozumnom.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(73 087 bytes in 0,272 seconds)