Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Kde končia hranice zdravého rozumu?

76
reakcií
1011
prečítaní
Tému 20. októbra 2016, 01:19 založil Shagara.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Shagara muž
   20. 10. 2016, 01:19 avatar
Budem sa znovu opakovať. Aj sami trinitári poukazujú,že trojica/táto náuka/ je "je rozumom nepochopiteľná". A to skutočne je. A preto sa nedá dokázať ani Písmom! Skutočnosť je taká,že najprv sa prijala táto filozofická náuka a až potom sa hľadala pre ňu podpora v Písme.
Samozrejme,takýmto nepoctivým spôsobom môžme obhájiť každý nezmysel.
A že to je nezmysel poukážem na to čo som už spomínal-Pokúšanie Ježiša Krista.
Biblia hovorí: „Boha nemožno pokúšať zlými vecami, ....".
A je to logické. Môžme absolútne dokonalého Boha pokúšať na zlo? Nuž nie,nemalo by to zmysel a bola by to aj veľká opovážlivosť z našej strany ako stvorených bytostí. A aj satan bol nižšou/od Boha/ stvorenou bytosťou.
Ale pripusťme,/aj keď je to viac ako nepravdepodobné/že satan bol naozaj tak opovážlivý a dovolil si pokúšať Všemohúceho Boha.
Musíme predpokladať ,že satan určite vedel či Ježiš je Všemohúci Boh,alebo iba stvorená bytosť ,Boží syn ako bol aj satan.
A zrejme vedel/nakoľko je inteligentnejší ako nedokonalí ľudia/,že nemá zmysel pokúšať Boha,ktorý nemôže zaprieť sám seba a pokloniť sa stvorenej bytosti ktorú On vytvoril. Bola by to anomália na druhú. Tým by sa zrútil celý vesmír a poriadok v ňom. pretože všetko stojí na Bohu,ktorý je zdroj života,usporiadanosti,supravodivosti,múdrosti a lásky ktorá je hybnou silou vesmíru. Preto je nemožné,aby Boh podľahol stvorenej bytosti so zlými pohnútkami.
A satan to musel vedieť,a predsa pokúšal Boha? Prečo? Myslel si vo svojej naivite že môže uspieť? asi sotva!
Alebo hral iba trápne divadlo,uvedomujúc si,že kto nič nerobí nič nepokazí?
Ale čo Ježiš? Hral aj on len trápne divadlo a tváril sa akú ťažkú skúšku zažíva, a pritom musí byť každému jasné,že tomu tak nemohlo byť ak by bol Všemohúcim Bohom.
Platilo by to iba v prípade,keby nebol Všemohúcim Bohom,ale iba Božím synom,stvorenou bytosťou. Vtedy by daná skúška mala zmysel a chápali by sme ju, aj v kontexte toho,ak prežívame skúšky mi samotní.
Vieme z danej správy,že satan nútil Ježiša aby sa mu poklonil. Určite by sme očakávali ,že Ježiš by sa ohradil slovami: "Satan o čo sa to pokúšaš? Ved vieš ,že ja som Boh a nie ja,ale ty sa musíš klaňať mne. Ty nevieš ,že Boha nemožno pokúšať?"
Ale ako vieme ,nič také Ježiš nepovedal,ale poukázal ,že "uctievať máme iba Boha". A zjavne tým nemyslel seba.
A tiež,ako to vyplýva zo skúšky,Bohu nič nemožno núkať ,čo nie je jeho,a čo by On nemal. Boh je vlastníkom všetkého a vládne nad všetkým. A tak keď satan núkal "slávu,moc a statky sveta" Bohu, tak to bolo niečo opäť neuveriteľné,nelogické.
Aj tu mohol Ježiš prehovoriť ku satanovi: "Načo mi núkaš niečo,čo je aj tak moje"? Alebo je niekto,kto by spochybnil,že Bohu všetko patrí? Ale Ježiš ako Boží syn nie je vlastníkom všetkého a v danom čase ešte mu nebola daná vláda nad svetom. Až keď obstál v skúške až na smrť bol Bohom "povýšený" a ustanovený za mesiašského kráľa v stanovenom čase.
Veriť,že satan pokúšal Všemohúceho Boha,Bohočloveka je niečo,čo už ide za hranice zdravého úsudku a zmýšľania.
Ježiš nebol komik,ani herec,....ale niekto,kto ako stvorená bytosť,dokonalý človek zažíval ťažkú,životnú skúšku a vytrval v nej a tak obhájil "svojho Boha,svojho Otca". a tým dokázal že Adam /prvý človek/ bol dobre vytvorený,len zneužil svoju slobodnú vôľu a podľahol nenáročnej skúške ,na rozdiel od Ježiša.
Na fakt,že veľká časť sveta postráda zdravý úsudok poukazuje i Písmo na mnohých miestach....:" ale stali sa jalovými vo svojich úvahách a ich nerozumné srdce sa zatemnilo."
TROJICA-je výplod chorej mysle a odpadlíctvom od prísneho monoteizmu Písma.
Súhlasí milky945


2.
označiť príspevok

Ludwig muž
   20. 10. 2016, 01:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.3.
označiť príspevok

Shagara muž
   20. 10. 2016, 01:58 avatar
2 súhlasím. Ale zvoliť si miesto zla dobro,môže len stvorená bytosť. Boh nemá takú voľbu. Boh vždy koná v súlade so svojimi vlastnosťami/láskou,spravodlivosťou,múdrosťou/, a nikdy si nemôže vyvoliť zlo.
Ježiš túto možnosť mal,aj preto bol nazvaný "posledný Adam",keď ukázal v oveľa náročnejšej skúške lojálnosť Bohu, čo bolo niečo iné,ako v prípade "prvého Adama".
Ježiš tak obhájil Boží "výrobok",dokonalého človeka/Adama/,ktorý len urobil zlú voľbu. A to malo svoje príčiny. Príčiny malo aj to,prečo Ježiš nezlyhal v oveľa náročnejšej skúške. Už to tak je. Niekto má vieru,lásku a vie robiť múdre rozhodnutia a správne využiť svoju slobodnú vôľu. A niekto tieto veci nemá,.....a aj to má svoje príčiny. Veriaci,neveriaci sa stávame v procese života,výchovy.


20.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 10. 2016, 12:56 avatar
Ludwig, a čo keď je to tak, že Slovo sa stalo telom, Boh sa stal človekom, aby ako človek prekonal utrpenie, smrť... stal sa plnohodnotným človekom so všetkým čo k človečenstvu patrí - strach, pochybnosti... Stal sa trpiacim smrteľným človekom, aby ako človek, premohol utrpenia a zvíťazil nad smrťou a tým otvoril, ukázal cestu a takto, svojim ľudským utrpením, smrťou a ich porážkou, nie ako Boh, ale ako človek, umožnil i hriešnemu ľudstvu zvíťaziť nad utrpením a smrťou... Boh sa modlil k sebe ako človek, ktorým sa stal preto, lebo natoľko miloval človeka... dal nám príklad ako niesť svoj kríž... ak by bol Ježiš „len“ anjelom, potom by predsa nemohol napríklad mať moc odpúšťať hriechy, nemohol by „meniť“ "Oko za oko a zub za zub“ na „Neodporujte zlému. Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nadstav mu aj druhé“... ako by anjel mohol meniť čokoľvek na Božích zákonoch... aký význam by malo „Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, anjelovi ste urobili."?
Kde končia hranice zdravého rozumu? ...hranice nášho poznania končia tam, kde začína nadzmyslovo – transcendentno, tam kde začína „súcno božstva“... Na týchto hraniciach však nekončí myslenie. Môžeme sa mocou svojho rozumu (i vierou... ), jeho špekuláciami, dostať ponad zmyslový svet. Hranice zdravého rozumu končia tam, kde sa tieto špekulácie prezentujú ako nespochybniteľná pravda. Sú tam, kde napríklad sa „trinitárska“ špekulácia stavia nad „archanjelskú“ a opačne.... tam, kde vyznávači jednej či druhej vysmievajú, urážajú, dehonestujú svojich oponentov... keď sa jedna či druhá, stavia do pozície jedinej pravdy...
 


21.
označiť príspevok

Ludwig muž
   20. 10. 2016, 13:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.22.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 10. 2016, 13:53 avatar
Ludwig, nikde netvrdím, že máš prijať trojičné chápanie Boha, dokonca povinne... asi si si nevšimol, že rovnako kritizujem (obhajujem... ) jednu špekuláciu ako i druhú... okrem toho som predsa neveriaci pes... domnievaš sa vari, že by som, presviedčal niekoho vo vieru v akúkoľvek vieru...    Mohol by som Ti vo všetkom čo si písal oponovať.... napríklad Slovo nebolo Bohom splodené, zrodené, ale bolo u Neho vždy, tak ako i Kristus (Duch svätý... )... iste má to svoje medzery, rovnako však i špekulácia, že Kristus je anjelom, či "len" Syn Boha a človeka... - ergo poloboh...
To čo sa snažím povedať je, že ide o číre rozumové špekulácie, ktoré sa netýkajú prikázaní... nikde nemáš prikázané, že máš pátrať po Božej podstate, ktorá je rozumom neuchopiteľná. Asi by sa dali nájsť i verše, z ktorých uvedené vyplýva (nechce sa mi hľadať) a čo je najhoršie (vôbec nie to, že jedni veria jednej a druhý druhej, že tú ktorú považujú za pravdu... ), ako som už písal, jedna či druhá sa stavia do pozície (nie subjektívnej, ale objektívnej... ) jedine možnej pravdy, rovnako platnej pre všetkých a vytvára zdroj až nenávisti človeka k človeku...


23.
označiť príspevok

Ludwig muž
   20. 10. 2016, 14:01

Príspevok bol vymazaný administrátorom.25.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 10. 2016, 14:22 avatar
Ludwig, akože nikto nerešpektuje Tvoju vieru?  ...ja ju rešpektujem  ...pokiaľ viem i katolíci, napriek tomu, že v podstate súhlasím s Tvojou kritikou na ich adresu (pokúsim sa to vytmaviť Astaxovi... ), nežiadajú od Teba klaňať sa trojici (trojjedinému Bohu, nie trojici bohov ...) a za kresťanov považujú i protestantov... poznám mnohých katolíkov, ktorí nijako nebazírujú na "trojjedinosti", respektíve nepovažujú za podmienku kresťanstva - majú k tomu podobný prístup ako je ten Tvoj... 


26.
označiť príspevok

veriaci-4
   20. 10. 2016, 14:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.28.
označiť príspevok

havran
   20. 10. 2016, 14:32 avatar
veriaci-4- nič nevieš, ty len veríš. A už vôbec netáraj o tom čo povedal Boh.Všetko máš len od takých nešťastníkov ako si ty.A dovolávať sa pravdy od tých čo tu už nie sú je primitivizmus používaný už tisícročia.


30.
označiť príspevok

veriaci-4
   20. 10. 2016, 14:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.34.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 10. 2016, 14:42 avatar
veriaci-4, súhlasím, len nemôžeš zovšeobecňovať ... dokonca si myslím, že Tvoja kritika sa týka viac výnimiek, že RKC oficiálne takto neuvažuje ... žiaľ podobne súdia i mnohí protestanti, ktorí kritizujú trinitárstvo...


38.
označiť príspevok

Ludwig muž
   20. 10. 2016, 14:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.46.
označiť príspevok

veriaci-4
   20. 10. 2016, 16:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.60.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 10. 2016, 07:43 avatar
26,......veriaci,ak je niekto kresťan tak môže mať Božieho ducha. To je úplne logické a biblické. Ale ty hovoríš o nesmrteľnej duši a tú akokoľvek by si hľadal v Písmach,tak ju tam nenájdeš. Môžme ťa otestovať,....nájdi jeden text,kde sa píše že je nejaká nesmrteľná duša/nehmotná/,ktorá nezomiera.
A Boží svätý duch nie je osoba a nikdy nebola. Iba Božia sila,ktorá je v Písmach na pár miestach personifikovaná,čo je úplne bežné v Biblii,kde sa často neživé veci zosobňujú,personifikujú.


27.
označiť príspevok

Ludwig muž
   20. 10. 2016, 14:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.37.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 10. 2016, 14:53 avatar
Ludwig, heréza ešte nemusí byť, podľa dnešnej RKC, cesta do zatratenia...   slušná diskusia má svoj význam, napríklad môže viesť k porozumeniu toho druhého, pričom vôbec nie je potrebné, aby sme prijali akýsi kompromis medzi vierou a vierou, či dokonca "prešli na druhú stranu"... pokiaľ Ti môžem poradiť, sústreď sa na argument a nie na nadávky, osobu... neslušnosti splachuj, vypľuj... 


39.
označiť príspevok

Ludwig muž
   20. 10. 2016, 14:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.40.
označiť príspevok

Ludwig muž
   20. 10. 2016, 14:57

Príspevok bol vymazaný administrátorom.41.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 10. 2016, 15:07 avatar
Nemusia nikam viesť. Ale človek si aspoň ujasní čo za ľudia ho obklopujú v súčasnej spoločnosti    
Súhlasí Wolfe


44.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 10. 2016, 15:30 avatar
Ludwig, ... predstav si, že mám ....vraj niekedy i motyka vystrelí... mám pocit, že predsa sa len nájdu diskutéri, ktorým vzájomná výmena názorov niečo priniesla, obohatila ich... vedel by som menovať (napr. seba...  ), ale nebolo by to fér... možno, ak sa odosobníš, povznesieš nad neokrôchanosti, ešte i od hulváta sa môžeš niečo pozitívne dozvedieť...   ...ide o to byť otvoreným, nie zakopaným...  


45.
označiť príspevok

Ludwig muž
   20. 10. 2016, 15:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.49.
označiť príspevok

Astax1 muž
   21. 10. 2016, 09:37 avatar
J.Tull, Ludwig
Vytmav mi čo musíš. Ale nie som si vedomí toho, že by som na Ludwiga vyvíjal nejaký druh nátlaku, aby prijal vieru v Trojjedinosť Boha inak bude zatratený. Ak to tak vnímal, tak sa za to ospravedlňujem.

Mojou úlohou ani nie je presviedčať niekoho o pravdivosti zjavenia a ani sa to nedá. Taktiež som napísal, že predomňou sa nemusí nikto obhajovať ani Ludwig, lebo ja nie som sudca. Ja nikoho nesúdim veď je napísané " Nesúďte, aby ste neboli súdení. Lebo ako budete súdiť vy, tak budú súdiť aj vás, a akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám"
Kristus je sudca. A on sám povedal, že neprišiel súdiť ale ak súdi, jeho súd je spravodlivý. No každý sa ukáže pred jeho súdnou stolicou.

Mojím cieľom v tejto diskusii bolo skôr ukázať na dôvody, prečo sa mne a taktiež Cirkvi javí plne biblicky viera v božstvo Ježiša Krista. Chcel som podať vysvetlenie daných "rozporuplných" veršov. Napr. ako Ludwig spomína "Počiatok" Slova. Z môjho pohľadu "počiatok" nemôže existovať vo večnosti. Ak bol Kristus u Boha prv ako bol svet, tak potom musel byť vo večnosti, lebo čas sa začal rátať od stvorenia sveta.
Taktiež Ludwig hovorí o Ježišovi: "prvorodený zo všetkého stvorenia" no podľa môjho názor pochopil zle dané verše. Ježiš je síce prvorodený zo všetkého stvorenia, no nie v rámci tvorstva ale v rámci smrti a zmŕtvychvstania. Podľa môjho názoru to jasne vyplýva z ďalších veršov Kol a taktiež Rim. Nejdem to znovu písať, nakoľko som to už aj tak veľa krát opakoval.

Týmto som nechcel obnoviť diskusiu, len som chcel poukázať na rôznosť interpretácii. To je dôvod, prečo som viac krát písal, aké treba dodržiavať "princípy" pri chápaní Písma. Každý chápe do takej miery, do akej je mu dané pochopiť. Jeden viac, druhý menej.
Tiež súhlasím s J.Tull-om, že za určitých okolností môže byť diskusia prínosná pre obe strany.

Ludwig
Ešte sa vrátim k tej ne-viere. Samozrejme nemôžem povedať, že súhlasím s tvojou ne-vierou v Syna Božieho ale to neznamená, že ju nerešpektujem. Nepovažujem ťa za zatratenca, ak neuveríš v Ježiša ako Boha. To ani Cirkev neurčuje ale vždy hlása, že Božie cesty pre spásu človeku sú pre nás nepochopiteľné. Cirkev naopak v tejto dobe upriamuje každého aj ne-člena Rímskej Cirkvi k Božiemu milosrdenstvu. A samotné písmo nám o tom hovorí "Bez milosrdenstva čaká súd na toho, kto nepreukázal milosrdenstvo. Milosrdenstvo však víťazí nad súdom" Preto my nemôžeme určovať kritéria spásy.

Diskusiu v tomto duchu som viedol už pár krát aj s tunajšími kresťanmi. Kde mi bola vyčítaná ideológia. podľa nich New Age , že človek sa môže spasiť aj bez osobnej viery v Krista. Ja som tvrdil, že áno, tak ako to učí Cirkev. No nenašiel som pochopenie z ich strany. Podobne to nechápu ani mnohí Katolíci, ktorí tvrdia to čo tunajší kresťania. Samozrejme týmto som nechcel negovať význam krstu a viery. Chcel som len poukázať, že to nie je v kompetencii človeka, aby hovoril kto bude a kto nebude spasený.

"Ja čo verím že biblia je Božím slovom, len niektoré verše inak chápem, som nepriateľom a vrhali sa tu na mňa ako sršne"
Vedz, že ani v mojom prípade to nebolo inak. Ked som viackrát zastával a obraňoval náuku Katolíckej Cirkvi mnohí sa tu na mňa vrhli a skutočne som mal pocit, že skoro celé diskusné fórum sa spolčilo proti mne.

A J.Tull skutočne neviem, či sa vyjadrím ešte k "príčinám moderného ateizmus" z viacerých dôvodov. Možno áno, možno nie.


50.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 10. 2016, 10:37 avatar
Astax1, došlo k nedorozumeniu... moja chyba, za ktorú sa ospravedlňujem, predpokladal som, že smajlík "   " bude stačiť... „vytmavím Ti to“ som nemyslel voči Tvojej osobe (mimochodom vážim si Tvoj nasledovaniahodný spôsob argumentácie... ), ale ako predstaviteľovi katolíckej cirkvi (pričom ani tak to nebolo myslené v zlom, ale ako odľahčenie...) moje námietky sa týkajú trojjedinosti len nepriamo (k nej si prečítaj „20“). Nebudem to tu rozoberať. Diskutujem s Tebou o tom v Ježiš Boh Alfa i Omega
 


62.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 10. 2016, 08:01 avatar
49,.....celý problém RKC a jej dogiem je podla mnohých teológov v tom,že ona sama pochopila ,že prijala nebiblické,pohanské náuky a potom musela túto "nadprácu" zamaskovať,tieto ľudské,cirkevné náuky. A to tým ,že sa dodatočne hľadala pre ne podpora v Biblii.
Spomeniem opäť príklad v súvislosti so slovom -"jednosplodený"/jednorodený-monogenes/.
Kto vysvetlí,že ked sa píše o monogenes Izáka ,že to znamená ,že bol zrodený v čase a bol v zmysle........Grécke slovo pre „jednosplodený“ je definované ako „iba jediný svojho druhu“, „jediný člen určitého rodu či druhu“ alebo „jedinečný“.
A to platilo aj na Ježiša. Kde je v Písme uvedené,že monogenes Izáka/a iných ľudí/ je iné monogenes ako Ježišovo?
Aj preto cirkevní otcovia písali ,že "bol čas ,keď Ježiš neexistoval". Teda,že Ježiš nebol večný,ale bol splodený svojim otcom pred tým ako bol svet,vesmír,zem.
A je veľmi dôležité veriť podľa pravdy Božieho slova. Lebo ak verím,že Bohu/Otcovi/ je niekto rovný/Ježiš,duch svätý/,a nebola by to pravda,tak som modlár najväčšieho zrna. To nie je teda nejaká banalita,ale otázka najvyššieho významu.
Písmo hovorí na mnohých miestach o "jedinom,nerozdelenom Bohu,o výlučnej oddanosti jedinému Bohu a o tom ,že Jahvemu sa nikto nemôže rovnať."
Voľakedy RKC za omnoho menšie náukové rozdieli likvidovala odporcov,inovercov,heretikov.


61.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 10. 2016, 07:46 avatar
37,....nie je to tak dávno,keď sa RKC vedela striktne vysporiadať s herézami. Sotva tu možno hovoriť o "porozumení".
Pravda je stále pravdou a lož je stále lžou.


51.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 10. 2016, 11:03 avatar
Ludwig, nechcel som sa vyjadrovať k tomu, že Ti nadávajú, urážajú... - dosť často sa ponosuješ... už som Ti písal, že asi niet diskutéra, ktorý by nebol oponentom pourážaný... spýtaj sa napr. Wokfeho, ako sa správa i voči nemu... mám sa znížiť k tomu, že Ti vyhľadám i urážky voči mne, či už zo strany mnohých veriacich, alebo i atestov...?   - nechcel som sa vyjadrovať, neriešim, lebo je to len olejom do ohňa...
Ako vieš, že podľa Astaxa, učenia jeho cirkvi je heréza cesta do zatratenia? Mám iné poznatky... neviem ani kde si nabral, že katolíci, RKC, verí vo večné muky v pekle?
... oprávnenosť, zmysel komunikácie je i v ozrejmovaní si názorov a tým i k lepšiemu porozumeniu, zblíženiu, ktorému nám bránia naše predsudky a z nich vyplývajúce mylné názory o druhých...


32.
označiť príspevok

Ludwig muž
   20. 10. 2016, 14:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.59.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 10. 2016, 07:38 avatar
25,.......ale Jediný pravý Boh určite nie je "nad vecou"/ohľadom trojice/ tak ako ty! Je to porušenie 1 prikázania,modlárstvo a porušenie výlučnej oddanosti jedinému ,nerozdelenému Bohu,ktorému sa nikto nemôže rovnať.


24.
označiť príspevok

Ludwig muž
   20. 10. 2016, 14:11

Príspevok bol vymazaný administrátorom.29.
označiť príspevok

veriaci-4
   20. 10. 2016, 14:34

Príspevok bol vymazaný administrátorom.31.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 10. 2016, 14:36 avatar
Ludwig, vedel by som Ti oponovať i v tomto... ale nechajme to tak, nie preto, že vlastne píšem to, čomu sám neverím, že sú to len moje snahy porozumieť trinitárskej špekulácii, ale preto, že podstata je v inom... nebudem sa opakovať... iba ak by Ti to ešte nedošlo... 


36.
označiť príspevok

Ludwig muž
   20. 10. 2016, 14:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.42.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 10. 2016, 15:12 avatar
Ludwig, takže nedošlo...  ... neverím v Boha, ale verím v prikázania, ktorým učil Ježiš... som neveriacim psom, ktorý šteká, keď sa mu vidí, že sa koná v protiklade, v rozpore s týmto učením... a vyvyšovanie sa, prezentovanie vlastnej (či prijatej...) viery, špekulácie, ako jedine možnej pravdy, pravdy nad všetky ostatné, ktorá je rovnako platná pre všetkých, je zlom... rozdeľuje ľudí a to bez toho, aby u nich bola aspoň snaha porozumieť blížnemu svojmu, ale vo svojej pýche vlastnenia pravdy - ktorá je však "len" vierou, často čírou špekuláciou - bez absencie pokory pred Pravdou (či už Božou, alebo pravdou ako ideálom poznania všetkého...), pokorou pred "morom nášho nevedenia" a v neposlednom rade pred pokorou dôstojnosti človeka, odsudzuje blížneho svojho, znevažuje, dehonestuje ho...


43.
označiť príspevok

Ludwig muž
   20. 10. 2016, 15:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.48.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 10. 2016, 23:50 avatar
"Stal sa trpiacim smrteľným človekom, aby ako človek, premohol utrpenia a zvíťazil nad smrťou a tým otvoril, ukázal cestu a takto, svojim ľudským utrpením, smrťou a ich porážkou, nie ako Boh, ale ako človek, umožnil i hriešnemu ľudstvu zvíťaziť nad utrpením a smrťou..." >> Nebol by to klam, kedze Boh je nesmrtelny, takze keby aj stokrat zomrel v ludskom tele, mal by istotu, ze nezomrie naozaj, ved je Boh?
Ako by mohol nevediet nieco, co taktiez nevedia anjeli ale len otec, pritom otec a syn je ten isty boh

Pride mi to "trosku" schizofrenne

Nehovoriac o modleni sa k samemu sebe, opustajuc sameho seba na krizi, pokorovanim sa sam pred sebou atd..

Mimochodom, neverim JS nauke, ze Jezis bol Anjelom, skor inou nebeskou bytostou..
My vieme o Bohu a anjeloch, to neznamena, ze vieme kto vsetko je v nebeskych sferach.
Vies este okrem kategorii Jezis je Anjel a Jezis je Boh, moze existovat este dalsia kategoria. Nevieme kto je Jezis, len vieme, ze je Bozi syn..
Ale su aj anjeli, aj ludia vykonavajuci jeho volu.
Presne tak aj Jezis vykonaval Boziu volu, az na to, ze najlepsie.. tak dobre, ako "zrkadlo" samotneho Boha..
Preto Ja a Boh jedno sme..


52.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 10. 2016, 11:05 avatar
Wolfe, nevieš, že pre Teba je povinné čítať všetky moje príspevky .. zabudol si na "22"...  
Súhlasí Wolfe


53.
označiť príspevok

Wolfe muž
   21. 10. 2016, 11:22 avatar
Prepaaac   
 
Súhlasí J.Tull


54.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 10. 2016, 11:41 avatar
Wolfe, je Ti odpustené  ... veď, keď Boh odpúšťa, potom predsa je povinnosťou, aby človek človeku odpúšťal...
 


55.
označiť príspevok

fajer
   21. 10. 2016, 11:45 avatar
boh odpúšťa ale ja nie...


56.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 10. 2016, 11:50 avatar
fajer, nosíš aj kolty prekliato nízko?  
Súhlasí Vespertine1, Wolfe


57.
označiť príspevok

Wolfe muž
   21. 10. 2016, 11:56 avatar
Presne nieco v tom style ma napadlo
www.csfd.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Tych hercov mam rad (aj ked jeden uz zomrel)
Je to lahky zaner, ale pride mi, ze je vyssie nez tie sucasne umele komedie


63.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 10. 2016, 08:09 avatar
48,....Wolfe ,už som písal ,že aj raní kresťania verili ,že Ježiš bol "anjel Najvyššieho,Pánov anjel, a archanjel",...atď.
Co myslíš,odkiaľ to vzali? Boli aj vtedy JS?
A neexistuje žiadna iná kategória iba-"anjel a Boh"! Samozrejme,aj v anjelskom svete je hierarchia/serafíni,cherubíni/,ale aj cherub je len anjel ,aj keď s veľkým postavením,tak ako Ježiš.
Ježiš je ale výnimočný v dvoch ohľadoch. obetoval sa za nás,a bol priamo stvorený Bohom.
A výraz -"Boží synovia"/ak myslíme na duchovné bytosti/ ,tak sa týka anjelov. Lebo tých je viac,a Ježiš je len jeden z nich. Aj tí sú "božskí",..."bohovia",...a predsa sú anjeli!


58.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 10. 2016, 07:35 avatar
20,......aj podľa starých ,historických záznamov,výraz - "Slovo",.....označovalo niekoho kto bol hovorcom niekoho/nejakého pána,nejakej autority. Teda,Ježiš bol synom svojho Otca,/"syn Najvyššieho"/,Všemohúceho Boha a prišiel na zem v jeho mene,a ako jeho hovorca. To nakoniec sám Ježiš často prízvukoval. On neprišiel "konať svoju vôľu",ale "Otcovú"!
A "neučil čo bolo jeho,ale čo bolo Otcové". Už len z týchto slov je zrejme,že Ježiš a Otec boli dve rozdielne osoby a nie jeden Boh.
Na druhej strane J Tull, zabúdaš ,že Ježiš bol aj Boh aj človek v jednej osobe/Bohočlovek-bez rozdelenia/. Tak učia trinitári!
Predstava ,že Boh človek môže byť pokúšaný,a že na chvíľu zabudne ,že je vlastníkom všetkého,že je absolútne dokonalý,a že Boha nemožno pokúšať,atď,......je úplne iluzórna a smiešna. Týmto sa len pripájaš k tým, ktorých jednoduchá logika nie je silnou stránkou.
Opakujem sa.......nikto do konca 3 storočia neveril v trojicu a Ježiš bol pre všetkých podriadenou/Bohu/ osobou a anjelom.
Teda,hned aj odpovedám na tú "archanjelskú špekuláciu". Boli to opäť cirkevní otcovia,apologéti,čo tvrdili ,že "Ježiš je anjel,archanjel a že bol stvorený Otcom,Všemohúcim Bohom"! Teda, toho "archanjela si JS nevymysleli,ale už dávno pred nimi na to poukazovali raní kresťania a i tí neskorší!
J Tull.....pravda je jednoduchá,.....to len pohanská filozoófia zamútila čisté vody pravdy.


67.
označiť príspevok

J.Tull
   30. 10. 2016, 15:09 avatar
Shagara, prečítaj si "22"...
... pokiaľ vyčítaš "trinitárskej špekulkácii" pohanský vplyv, potom oveľa viac to platí o "archanjelskej" ... ktorá je v kresťanstve rovnako stará, obidve sú rovnako staré a rovnako pochádzajú od cirkevných otcov, apologétov...


68.
označiť príspevok

J.Tull
   30. 10. 2016, 15:14 avatar
Shagara, asi si prehliadol nielen "22", ale i "20"... podstatu zopakujem:
Kde končia hranice zdravého rozumu? ...hranice nášho poznania končia tam, kde začína nadzmyslovo – transcendentno, tam kde začína „súcno božstva“... Na týchto hraniciach však nekončí myslenie. Môžeme sa mocou svojho rozumu (i vierou... ), jeho špekuláciami, dostať ponad zmyslový svet. Hranice zdravého rozumu končia tam, kde sa tieto špekulácie prezentujú ako nespochybniteľná pravda. Sú tam, kde napríklad sa „trinitárska“ špekulácia stavia nad „archanjelskú“ a opačne.... tam, kde vyznávači jednej či druhej vysmievajú, urážajú, dehonestujú svojich oponentov... keď sa jedna či druhá, stavia do pozície jedinej pravdy...


33.
označiť príspevok

veriaci-4
   20. 10. 2016, 14:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.35.
označiť príspevok

Ludwig muž
   20. 10. 2016, 14:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.64.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 10. 2016, 08:13 avatar
33,....to je pravda,ale stratilo by sa úplne rovnítko,keby Ježiš bol Boh. Ježiš bol náprotivok "prvého Adama",dokonalého človeka. A preto nemohol byť Všemohúci Boh a tak pokušenie môže byť iba u toho ,kto sa môže rozhodnúť pre dobro,alebo zlo. Ak by bol Ježiš Všemohúci Boh,túto voľbu by nemal. "Boha nemožno pokúšať"! Pochop túto jednoduchú pravdu!
Súhlasí Ludwig


72.
označiť príspevok

Fotooon muž
   31. 10. 2016, 20:21

Príspevok bol vymazaný administrátorom.73.
označiť príspevok

Ludwig muž
   31. 10. 2016, 20:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.74.
označiť príspevok

Fotooon muž
   31. 10. 2016, 22:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.75.
označiť príspevok

Fotooon muž
   31. 10. 2016, 22:40

Príspevok bol vymazaný administrátorom.76.
označiť príspevok

Ludwig muž
   1. 11. 2016, 01:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.77.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 11. 2016, 02:26

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 10. 2016, 08:41 avatar
Trinitari si myslia, ze ked bol Boh v slabom tele, tak pokusany mohol byt  


8.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 10. 2016, 10:17 avatar
Kde končia hranice zdravého rozumu?

Tam, kde začína náboženská viera.


65.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 10. 2016, 08:14 avatar
8,....skoro by som súhlasil. Len by som dodal,upravil trochu tvoje slová.
"Tam kde začína slepá náboženská viera"!


10.
označiť príspevok

Astax1 muž
   20. 10. 2016, 10:38 avatar
Namiesto vytvárania nových tém mi radšej odpovedz na moje argumenty v Nebiblická trojica


66.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 10. 2016, 09:27 avatar
10,....ja som tiež odpovedal. Ale to neboli žiadne argumenty! To bolo len plašenie drozdov!


4.
označiť príspevok

salbea žena
   20. 10. 2016, 08:01 avatar
jezis nie je mesias, slova z Biblie su vymyslene a prisposobene krestanmi
zidia by ti to vysvetlili po lopate a aj ti, ktori ziskali nobelove ceny, ze preco
lenze opovrhuju krestanmi tak isto, ako krestania zidmi
myslim si, ze maju na to obrovsky dovod
nedokoncil svoje dielo, nepostavil treti chram a atd.
poznas tie dovody krestan, vsak


5.
označiť príspevok

salbea žena
   20. 10. 2016, 08:02 avatar
mam krestanskych klamstiev a krestanskych siekt plne zuby
Súhlasí Lemmy


6.
označiť príspevok

fajer
   20. 10. 2016, 08:08 avatar
Tam kde končí zdravý rozum, začína vládnuť náboženstvo...a netreba sa o tom rozpisovať na celú stranu...
Súhlasí Lemmy


9.
označiť príspevok

Drobček1
   20. 10. 2016, 10:20 avatar
u mnohých (tí ktorých sa to týka sa tu nájdu) medzi nohami


11.
označiť príspevok

majko1 muž
   20. 10. 2016, 11:12 avatar
1. Na DF ??????  


12.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   20. 10. 2016, 11:16 avatar
1. Na nadržanej žene ????  
Súhlasí majko1, kesha1


16.
označiť príspevok

kesha1
   20. 10. 2016, 11:30 avatar
Veru tak


13.
označiť príspevok

majko1 muž
   20. 10. 2016, 11:21 avatar
12. bingooooo, milanko uhádol, vyhrávaš u mňa ďalšie pivo.......   
Súhlasí Mil@níčko


14.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   20. 10. 2016, 11:22 avatar
Kua pomalu bratu, bo budem ožratý............  


15.
označiť príspevok

Aranjes žena
   20. 10. 2016, 11:28 avatar
...no a sme doma... zas za všetko môžeme len my ženy   
Súhlasí majko1


17.
označiť príspevok

majko1 muž
   20. 10. 2016, 11:31 avatar
15. ano vy ste tie motory čo nás ženú dopredu aj dozadu.......   


18.
označiť príspevok

Aranjes žena
   20. 10. 2016, 11:37 avatar
Toš..idem nakopnút vrtulu a pádim co-to popohnat do mesta ...dajte si zatim fajčársku,paa  
Súhlasí majko1


19.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 10. 2016, 12:11 avatar
To ti bude tak kratko trvat, ty si flash?


47.
označiť príspevok

Aranjes žena
   20. 10. 2016, 18:00 avatar
19.. jak kedy   ...no dneska by byli čekatelé zhúlení jak Jimi Hendrix  
Súhlasí Wolfe


69.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   30. 10. 2016, 15:38 avatar
Tull, môžeš akokoľvek tvrdiť, že si neveriaci pes. Ak to neberieš len teoreticky, mám pocit, že je tu určitý posun k viere z tvojej strany. Tvrdím to po tom, čo ťa v posledných týždňoch čítam.


70.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   31. 10. 2016, 05:06 avatar
Myslím si, že Bibliu a evanjeliu si technicky porozumel. Ešte tomu uveriť. 


71.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 10. 2016, 11:27 avatar
Slušný človek, domnievam, sa, že každý slušný človek , aj keď nemusí súhlasiť s mojim „technickým porozumením“, veľké výhrady k nemu mať nebude...  
Nejde o posun k viere z mojej strany. Túto „vieru“ som mal už dávno predtým, než som vôbec začal tu diskutovať. „Čítam“ ju v mnohom v Ježišovom učení, ale i v Buddhovom, Konfúciovom, Lao-c'ovom... Jaspersovej, Feuerbachovej, Satrovej, Münzovej... filozofii... zo všetkých týchto učení, včítane kresťanského, trčí človečenstvo ako slama z topánok a táto „slama“ je mojou vierou... štekám, keď sa mi vidí, že ju niekto ignoruje, chce vytrhnúť, prispieť k tomu, aby zhnila...
... vôbec nejde o „brať teoreticky“... a nejde ani o mňa, ale o to, že inú cestu, cestu človeka k človeku, vzájomného uznania v dôstojnosti... podľa mňa, ľudstvo nemá, iba ak vlastnej záhube...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 07:17,  v klinickej smrti som mala moznost vidiet tvar Satan human bud miluje alebo nenavidi, v tomto...
dnes, 06:52,  planeta Zem je superinteligetna bytost a human je primitivny premnozeny parazit nevaziaci si...
dnes, 00:46,  Ukrajinskí okupanti okupovali Krym,? :)
dnes, 00:37,  No jasne že obyvatelia veď to su výlučne ruskí okupanti kedže tatarov Stalin vyvyiezol ako...
dnes, 00:35,  Na dva roky má kto nárok???
dnes, 00:34,  Samozrejme, že prídem na skútriku aj s manželkou + ďalšia motorka. Nejaký nocľah v...
dnes, 00:31,  Na Krym majú narok-obyvatelia Krymu :)
dnes, 00:29,  Teraz je to v poriadku. Nejako sa neviem rozlúčiť s tým starým snow...teda...
dnes, 00:29,  ja nemam, žiadne bek ani ine stejdže ja mam len VIP
dnes, 00:28,  pre dve baby určite a vezmi aj cerušku
dnes, 00:27,  Pokus č. 2 https://www.youtube.com/watch?v=G3wTRH0Fnh0
dnes, 00:26,  Letel som ako anjel....... Edo. Na Open pre 2 baby do bejkstejdžu dva lístky máš pre mňa???...
dnes, 00:26,  že ti blbne ctrl + c ?
dnes, 00:24,  Taliani maju jednoznačný nárok na Krym a cele Mongolsko nie len Krym
dnes, 00:23,  Konkurz bol lahký
dnes, 00:23,  Ked izraelcania maju právo na územie starovekého izraela potom taliani majú právo na územie...
dnes, 00:23,  Na prdel.*28*28
dnes, 00:22,  Samozrejme, že si nesmiem odpustiť moje obľúbené Morčatá.*04 Skvelá prerábka:...
dnes, 00:21,  https://www.youtube.com/watch?v=EtB3yX6o5Hs
dnes, 00:18,  Mňa vyhodili už od konkurzu na vyhadzovača. *18*18*18
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Čo si nevysvetlil slovami, palicou nevyjasníš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(194 806 bytes in 0,574 seconds)