Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Kauzalita

22
reakcií
1640
prečítaní
Tému 6. júna 2015, 12:19 založil Jungman.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
05. 04. 2012
1
 
 


1.
označiť príspevok

Jungman
   6. 6. 2015, 12:19 avatar
Keď si čítam témy na fórach, blogoch, tak je to, akoby som sa prehrabával v ľudských mysliach, ich trápeniach, túžbach.
Každý z nás sa snaží riešiť to, čo vo svojom osobnom živote pokladá za nenaplnené.

Prečo ten pán vypisuje neustále politicky ladené príspevky? Preto, že sa vo svojom živote potýka s hrubou nespravodlivosťou.

Prečo ten druhý pán vnucuje ostatným svoje náboženské presvedčenie? Pretože si ním sám nieje celkom istý.

Prečo tá paní rozoberá romantické príbehy a vysvetľuje každému, čo je to láska? Pretože nikoho nemá, kto by ju objal a miloval.

Prečo tamtí ľudia nevedia povedať jednu vetu bez toho, aby do nej nevsunuli nejaký vtip? Pretože im v živote chýba zábava a spoločnosť.

Prečo sa človek zaoberá bohatstvom druhých? Pretože je chudobný.

Prečo človek jednostaj vo všetkom hľadá zdraviu škodlivé veci? Pretože trpí nevyliečiteľnou nemocou.

Prečo sa človek potrebuje chrániť? Pretože má strach.

Prečo sa človek potrebuje napiť? Pretože má smad.

Hľadajte opozitum toho, čím sa zaoberáte a objavíte príčiny toho, čo Vás k tomu vedie.
Súhlasí Peťo


14.
označiť príspevok

hriešnica
   7. 6. 2015, 08:17 avatar
Mám jasno, či v otázkach duchovných, či materialnych. Som pevne ukotvena v svojom živote a za to čoho sa mi dostáva som vdačná .
Zaoberám sa tým, čo ma baví , alebo čo mi pomáha lepšie chapať . Napriklad alkoholizmom, nie pre alkohol (nepijem), ale pretože chcem pochopiť pričiny , ktoré k tomu ludi vedú .
Súhlasí Jungman


16.
označiť príspevok

Jungman
   10. 6. 2015, 12:10 avatar
K alkoholizmu milá hriešnica vedú len dve veci z mojho uhľa pohľadu. V mladosti je to hlúposť a v staršom veku je to nešťastie.
Naplnený človek nepotrebuje a ani nechce alkohol.


2.
označiť príspevok

rose.madder žena
   6. 6. 2015, 12:35 avatar
mna zaujíma všetko, ale ak je niečoho príliš, prehodím výhybku a presmerujem do inej sféry : ) myslím, že príliš sa zaoberať jednou vecou vedie človeka skôr ku fanatizmu a straty objektivity a často aj vnútornej slobody. treba mať rôznorodé záujmy.
Súhlasí J.Tull, Jungman


4.
označiť príspevok

Jungman
   6. 6. 2015, 12:46 avatar
Aký je Váš ukazovateľ toho, čí sa niečím zaoberáte príliš?


6.
označiť príspevok

rose.madder žena
   6. 6. 2015, 12:55 avatar
napríklad dnes som už pridlho pri počítači. a začína ma bolieť hlava : )
ale všeobecne to človek proste cíti, že mu to ide príliš pod kožu a už ho to už neformuje, ale deformuje ... a to platí aj pre dobré, pozitívne veci. ja mám tendenciu upadať do extrémov, celý život s tým tiež bojujem : ) vraj sa viem príliš nadchnúť, mi povedali a idem aj hlavou proti múru.
Súhlasí Jungman, J.Tull


8.
označiť príspevok

Jungman
   6. 6. 2015, 13:21 avatar
Človek to proste cíti, áno. Ale čudovala by ste sa, koľko ľudí nedá na svoje pocity, pretože sú buď v životnej situácii, ktorá im to nedovoľuje, alebo si stanovili vyšší cieľ, ako vlastné pocity a pohodlie, napríklad profesná kariéra.


13.
označiť príspevok

rose.madder žena
   6. 6. 2015, 14:32 avatar
myslíš niečo ako workoholizmus ? pretože nechať sa pohltiť karierou, prácou, to by so nenazvala vyšším cieľom, pretože čo z toho, ked sa ho už nemusíš v zdraví dožiť. predovšetkým v psychickom zdraví. presne tak ako až chorobné upnutie sa na rodinu, či partnerov, na čokoľvek a na kohokoľvek. vyváženosť , to je ten skutočný vyšší cieľ, ktorý by sme sa mali snažiť dosiahnuť. a to je aj to najťažšie, si myslím.


19.
označiť príspevok

Jungman
   10. 6. 2015, 12:31 avatar
Workoholizmus je niečo iné. Sú ľudia, ktorí vidia jednoducho zmysel svojho bytia v práci, v službe druhým. Takýto prístup je zdravý a napĺňa spokojnosťou. Pracujeme pre požitok z práce a potešenie druhých.
Kariérizmus, je to honba za spoločenským uznaním, mocou a samozrejme peniazmi. Tento sposob existencie človeka ubíja, pretože v ňom niet konca, naplnenia. Vždy sa dá mať viac uznania, viac moci, viac peňazí. Pracujeme pre dosiahnutie chiméry.
Súhlasím, že prílišné lipnutie na čomkoľvek je v konečnej fáze plynutia udalostí fatálne.


3.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 6. 2015, 12:43 avatar
Jungman, zaoberám sa filozofiou, lebo je to môj koníček, ku ktorému som sa dostal i cez dejiny výtvarného umenia (výtvarné umenie /umenie všeobecne/ má tiež rád... ); zaoberám sa aj koncertmi (bol som zakladajúcim členom o.z. , ktoré po vyše 10 rokov organizovalo hudobné festivaly v našom meste, spojené aj s iným nekomerčným umením... ) pred dvoma týždňami som bol v "našej" synagóge na Diabolských husliach Jána Berky Mrenicu, pred týždňom na koncerte bluesovej kapely a dnes idem na koncert zas...
Vedeli by ste napísať moje opozitum?  
Súhlasí Scarlet666


5.
označiť príspevok

Jungman
   6. 6. 2015, 12:47 avatar
Nemáte rád nezodpovedané otázky a ticho.


7.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 6. 2015, 13:17 avatar
Jungman, tu je moje opozitum:
Myslím si, že umenie dokáže meniť človeka v jeho podstate... skutočné umenie robí ľudí vnímavejšími nielen jeden k druhému, ale všeobecne k svetu a „antiumenie“ pôsobí opačne. Znecitlivuje dušu človeka, robí ho nevšímavým k „blížnemu svojmu“, k svetu všeobecne... „dnes“ sa antiumeniu darí, nielen preto, že je vtieravejšie, nenáročné...
Pod umením (antiumením) rozumiem nielen hudbu, obrazy, literárne diela... ale i napríklad reklamy, filmy, tv seriály, všakovaké „reality show“... to ako bývame, čím sa obklopujeme, ako žijeme (v panelákoch, rodinných domoch... )... Proti antikultúre, ktorá sa na nás valí zo všetkých možných strán, podľa mňa, je treba postaviť, rozširovať... skutočné umenie a sprístupňovať ho všetkým...
Filozofia nie je len o nezodpovedaných otázkach... napríklad je aj o tom, čo som písal vyššie...
 
Súhlasí Jungman


9.
označiť príspevok

Jungman
   6. 6. 2015, 13:31 avatar
So všetkým súhlasím J.Tull, len nie s tým, že filozofia nieje o nezodpovedaných otázkach. Filozofia nieje exaktná veda a teda nedokáže otázky jednoznačne zodpovedať ako napríklad fyzika. To avšak nieje žiadna výčitka samotnej filozofii.
Filozofiu pokladám za akúsi rozumovú disciplínu, ktorá nám pomáha tráviť poznatky zo života.
A ak nachádzame na nejakú otázku odpoveď, tak tá automaticky prestáva byť objektom filozofickej debaty  


15.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 6. 2015, 10:29 avatar
Jungman, Iste je Vám známy pôvod pojmu „filozofia“. Traduje sa, že ako prvý ho použil Pýthagorás. Pripadalo mu trúfalé, aby sa nazýval mudrcom – „sofos“, hoci to bolo v jeho dobe bežné a tak sa nazval „filosofos“- priateľom, milovníkom múdrosti...
...netvrdil som, že filozofia nie je „o nezodpovedaných otázkach“, písal som, že nie je „len“ o nich... Sám to i potvrdzujete, keď ju pokladáte „za akúsi rozumovú disciplínu, ktorá nám pomáha tráviť poznatky zo života“. Filozofia je široký pojem, preto nie je jednoduché ju definovať. Veľmi stručne jednou vetou (v podstate ste to už napísali Vy... ). Filozofia je reflexiou rozumu na skutočnosť...
Vo všeobecnosti nekladie otázky, nehľadá odpovede (lebo nemá rada nezodpovedané otázky /aj keď sa asi nájdu aj také... /) pre samotnú odpoveď, ale aby na základe „rozumom vydolovaných“ odpovedí ukázala ako konať, ako žiť...
Ak nachádzame na nejakú otázku odpoveď, tak tá neprestáva úplne byť objektom filozofickej debaty, len môže debata načas umĺknuť... neexistuje totiž vyčerpávajúca odpoveď, ani záruka neomylnosti (pokiaľ sme na pôde filozofie... )... iným dôvodom je, že aj keď je odpoveď len jedna, uhľov pohľadu je nespočet...
 
Súhlasí Jungman


17.
označiť príspevok

Jungman
   10. 6. 2015, 12:21 avatar
J.Tull, presne tak, filozofia je premýšľanie nad vecami, je to rozumová činnosť, hľadá debatou rozumnosť, dovody a ich následky. Aj Nietzche bol v podstate filozof a svojimi úvahami oslovil mnohých, ale ukázalo sa, že jeho hľadania pravdy nieje v zmysle duchaplnej a mierumilovnej bytosti. Jeho uvažovanie bolo podľa mňa mylné už len z toho titulu, že človek nemusí byť agresívny tvor bojujúci neustále o prvenstvo, aby naplnil svoje vnútro spokojnosťou. Práve naopak, dnes mnoho psychológov píše o tom, aké je takéto agresívne správanie v našej spoločnosti kontraproduktívne a vobec nevedie k pocitu spokojnosti, práve naopak, tú vnútornú nespokojnosť iba prehlbuje. Človek, ktorý dosiahne nadvlády nad celým národom, nebodaj nad celou planétou neuhasí svoj chtíč a ako náhle sa zmocní niečoho, chce viac. Je možné uspokojiť takúto entitu? Keď nebodaj dosiahnu svetovlády (o čom pochybujem, pretože je to koncept proti prirodzenosti nášho druhu), tak čo bude nasledovať? Budú chcieť byť pánmi slnečnej sústavy? A potom, galaxie? A potom? Rozumiete? Tento koncept je jednoducho povedané šialenstvo a nie niečo rozumné a predsa to vyšlo z kuchyne filozofie človeka.


10.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   6. 6. 2015, 13:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   6. 6. 2015, 13:55 avatar
Ze si zavisla na kave :-)


12.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   6. 6. 2015, 14:26

Príspevok bol vymazaný administrátorom.18.
označiť príspevok

Jungman
   10. 6. 2015, 12:26 avatar
Káva sa pije ako povzbudzovadlo pre jej vysoký obsah kofeínu, čiže ten, kto ju chce piť je nejakým sposobom vyčerpaný? Potrebuje nakopnúť svoj "motor", v neskorších fázach sa ale pitie kávy stáva vysoko návykové, v tej dobe už ani neplní funkciu povzbudzovadla a z 1-2 šálok za deň sa stávajú 4-5 a viac. Odvykanie si od kofeínu je dosť nepríjemná záležitosť sprevádzaná intenzívnou bolesťou hlavy, neschopnosťou sa sústrediť, s agresívnymi náladami.


20.
označiť príspevok

Fialka3 žena
   10. 6. 2015, 12:47 avatar
roky pijem 2 šálky kávy denne, a nemám potrebu zvyšovať dávky, myslím si, že je to individuálna záležitosť
Súhlasí Jungman


21.
označiť príspevok

Jungman
   10. 6. 2015, 12:51 avatar
To je preukázané, že závislosti sú individuálnou záležitosťou a významne v tomto procese zohráva dokonca aj genetické dedičstvo.
Niekto sa alkohol nenaučí piť nikdy, nechutí mu, nerobí mu v žiadnom zmysle dobre a niekto iný ostane na ňom závislý po prvom uchutnaní.
Tiež nevypijem za deň viac, ako 1-2 kávy a niektoré dni ju vynechávam aj úplne. Možeme byť len radi  


22.
označiť príspevok

J.Tull
   11. 6. 2015, 15:38 avatar
Jungman, k "17" pokúsim sa stručne, hoci vzhľadom k všetkému uvedenému ...
keď už ste dali Nietzscheho napíšem to, čo z jeho filozofie „beriem“; okopčím:
"Viera znamená nechcieť vedieť, čo je pravda"
Túto jeho myšlienku však nechápem len v zmysle náboženskej viery, ale viery všeobecne, viery v „hocičo“, ak to tak možno povedať...
Pokiaľ ide o Nietzscheho kritiku, kritizoval predovšetkým kresťanských „kňazov“:
„Nesmíme se dát ošálit: říkají „nesuďte!“, ale posílají do pekel všechno, co jím stojí v cestě. Dávajíce soudit bohu, soudí sami; oslavujíce boha, oslavují samy sebe...
...tito malí lidé zabavili morálku sami pro sebe, - vědí, jak tomu je s morálkou! Morálkou lze lidstvo nejlépe vodit za nos! – Skutečnost je taková, že si tu hraje domýšlivost vyvolencú na skromnost: jednou pro vždy postavili sebe, „obec“, „dobré a spravodlivé“ na stranu „pravdy“ – a zbytek, „svět“, na stranu druhou... To bylo nejosudnější velikášsrtví, jaké dosud na této zemi bylo: malé pokrytecké a lhářské zrúdy počaly zabírat pro sebe pojmy „búh“, „pravda“, „světlo“, „duch“, „láska“, „moudrost“, „život“, jako by to byla jejich synomyna, aby tím proti sobě vymezili „svět“... (ospravedlňujem sa za češtinu, ale „Antikrista“ mám v tomto jazyku)
...podobne ako v prvom prípade, rozširujem tieto Nietzscheho myšlienky všeobecnejšie, rozširujem ich na všetkých uzurpátorov pojmov „búh“, „pravda“, „světlo“, „duch“, „láska“, „moudrost“, „život“... na všetkých „privlastňovačov jedinej Pravdy platnej pre všetkých“...
„Neberiem“ „Nietzscheho nadčloveka“, „vôľu k moci ako najvyššiu hodnotu“... súhlasím s Vami
„človek nemusí byť agresívny tvor... agresívne správanie je kontraproduktívne...“ Pachtenie človeka po moci, bohatstve... nenapĺňa jeho vnútro pozitívne... robí z neho otroka moci, bohatstva...
Mojou koncepciou je (budem sa opakovať... ), ako to ukazujú i dnešné poznatky (DNA... ), že sme rovnakí, že nás jedna mater mala... nie som o nič menej ako anglická kráľovná, ale ani o nič viac ako domorodec s prepichnutým nosom zbierajúci pandravy v dažďovom pralese... sme „stvorenými“ tak, že potrebujeme jeden druhého, každý človek je súčasťou človečenstva, ktoré je nutnou podmienkou jeho existencie, jeden bez druhého (druhých... ) sme ničím... v našej prirodzenosti máme schopnosť spolucítiť, schopnosť spolupracovať, realizovať sa v práci prospešnej pre všetkých... to sú vlastnosti, ktorými predčíme všetky ostatné tvory, nimi sme sa stali „vrcholom stvorenia“... ich strácaním upadáme, strácame seba...
Súhlasí Jungman


23.
označiť príspevok

J.Tull
   11. 6. 2015, 15:39 avatar
Jungman, ešte k:
„Aj Nietzche bol v podstate filozof a svojimi úvahami oslovil mnohých, ale ukázalo sa, že jeho hľadania pravdy nieje v zmysle duchaplnej a mierumilovnej bytosti. Jeho uvažovanie bolo podľa mňa mylné...“
Nietzsche žil v dobe, v ktorej žil (1. svetová na spadnutie... ) a vychádzal z poznatkov, skúseností, ktoré mal... odvtedy utieklo hodne vody... máme iné poznatky, skúsenosti, žijeme v inej dobe, žijeme storočie po ňom...
Len okopčím (uvedené sa týka nielen vedy, náboženstiev, ale i filozofie):
... človek nikdy neprišiel s niečom úplne novým, čo by nemalo základ v predošlom. Vždy len rozvíja, nadväzuje na to, čo bolo pred ním, aj vtedy, keď reaguje popretím. Každý objav skúma zo všetkých možných strán, smerov, konfrontuje s iným ... a keď ho i na základe takto získaného poznania, zavrhne, časom sa k tomu vráti a osvetlí vec z inej strany. To všetko v konkrétnom prírodnom, spoločenskom, historickom „časopriestore“ a aktívnym vzájomným pôsobením ... atď.
Podľa mňa, týka sa to i náboženstva (filozofie*). Prvé náboženstvá boli rozdielne a rovnaké v tom, v čom boli rozdielne a rovnaké vtedajšie spoločnosti, civilizácie. Pri strete civilizácii, kultúr dochádzalo k preberaniu, zlučovaniu, zavrhovaniu ...“preonačeniu“ pôvodných náboženstiev, pričom to zavrhnuté nezmizlo úplne bez stopy. Každé náboženstvo v sebe obsahuje v rôznej podobe náboženstvá predošlé a aj to, v čom ich prekonáva, prekonáva aj vďaka nim; napr. tak, že v nich objaví aspekt, ktorý nepoznalo a rieši ho na základe svojho poznania, inak, ako pôvodné ... V každej dobe, kultúre, ľudia „navštevovali duchovné svety“, ktoré zakaždým zodpovedajú prislúchajúcej dobe, kultúre. Pokladám Alexandra Macedónskeho za človeka, ktorý najviac zmenil svet. Nadobro vymazal kultúrne hranice, tým umožnil prenikaniu, stretu, vzájomnému ovplyvňovaniu myšlienok, kultúr, poznatkov, ...
V 19. storočí /napr. A. Schopenhauer/ prišlo v Európe k znovuobjaveniu „Indie“. Dnes, keď nám „vládne“ globalizácia, sa jej vplyv /umocnený vlažnosťou ku „klasickým“ náboženstvám, strácaním istôt, morálky, hodnôt, zväčšujúcou frustrovanosťou .../ odzrkadľuje i v „duchovných svetoch“, ... archiv.diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Jungman
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:54,  Konecna pandrlackovia co sedite v tom chlieve ktoremu tak honosne hovoria NRSR a nekonate pre...
dnes, 15:49,  Pan Harabin je pre mna prezident a premier v jednej osobe a Doktor Bukovsky je pre mna kapacita a...
dnes, 15:37,  Aby sa Rostas z Mazurekom nevzburil odhodme rušky a nedajme sa očkovať - Srať na to že 100 %...
dnes, 15:35,  -era-, nerozumiem ani "Tak to urobte... Urobte... prijmite... budú s vami... počítajte......
dnes, 15:34,  Niekomu je málo dôkazov i o tom , že je zem guľatá.
dnes, 15:33,  PartOFgod tupý
dnes, 15:30,  -era-, o čom to zas melieš, kam to otáčaš?*09 ... uvediem aktuálny príklad. Klimatické...
dnes, 15:23,  -era-, neporozumel si mi. Nehovorím o "ovplyvnení duchovného sveta tým, ako sa dnes...
dnes, 15:23,  Tak to urobte. Urobte kompletnú analýzu dopadov na spoločnosť, vyhodnoťte mieru...
dnes, 15:16,  -era-, uvedomujem... záleží však aj na miere nebezpečia, ako aj od toho, ako sa dá voči...
dnes, 15:15,  Dúfam že raz donesieš babke tento darček za to že sa o teba ešte stará . keď budeš stať...
dnes, 15:12,  -era- niekedy je to potrebné . Preto sa rušili výherné hracie automaty , nebankovky , preto...
dnes, 15:05,  160. *k myšlienkovému experimentu - ako chceš ty vôbec posúdiť to, čo by som ti ja...
dnes, 15:04,  To ano moj kamos automobilovy pretekar sa isiel previest na elektrokolobezke spadol a zomrel....
dnes, 15:01,  160. A uvedomuješ si vôbec, že NEPRIAMO NEBEZPEČNE sú úplne všetky veci tohto sveta?
dnes, 14:55,  Hlas ľudu, hlas boží :)
dnes, 14:47,  PartOFgod ty náš docent *13*13*13*13 zem a vekov *39*39*39
dnes, 14:43,  Covid19 je tu odjakziva a navzdy tu zostane panika nie je na mieste je to len typ obycajnej...
dnes, 14:41,  Putin sväto sväte klamal ako klame stale . *39*39*39 Hotova bola i stíhačka SU T 50 po nej...
dnes, 14:38,  Ale kto chce môže si myslieť že Rostas je odborník a Paster je šarlatan . Prečo na to...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Našťastie neexistuje vôbec žiaden dôvod, prečo by sme mali byť všetci rovnakí.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(92 794 bytes in 0,352 seconds)