Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Jednosmerný import češtiny

68
reakcií
1484
prečítaní
Tému 13. mája 2013, 01:47 založil Romanov.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
15. 10. 2016
9
12. 11. 2018
37
 
 


1.
označiť príspevok

Romanov muž
   13. 5. 2013, 01:47 avatar
Jednosmerný import češtiny

Autor: Juraj Chorvát

Napriek nespochybniteľnej pozícii štátneho jazyka v Slovenskej republike je u nás evidentne silné postavenie cudzieho - aj keď lingvisticky, kultúrne a historicky blízkeho jazyka.

Je to čeština, ktorá má na Slovensku nesporne nadhodnotené postavenie vo verejnoprávnych, a najmä súkromných médiách, na pultoch kníhkupectiev či vo vysokoškolských skriptách. Televízne programy sa takmer nezaobídu bez českej účasti, politické diskusie bez českých moderátorov, a najmä zahraničná filmová produkcia je do veľkej miery dabovaná do českého jazyka. Kľúčová otázka, vyplývajúca z tejto konštatácie, je - cui bono?

Slovenský jazyk spĺňa všetky atribúty moderného a plne fungujúceho jazyka, čo je nespochybniteľný fakt vzhľadom na jeho prienik do všetkých oblastí politického, kultúrneho a spoločenského života kontinuálne od čias jeho kodifikácie do dnešných dní. Úspešne odolal náporu maďarizácie, profesorovi Vážnému a jeho pokusom kodifikovať ho podľa českého vzoru v tridsiatych rokoch minulého storočia a v súčasnosti úspešne odoláva globalizačným trendom.

To sú všetko fakty. Preto sa na tomto mieste vynára logická otázka: Načo na Slovensku potrebujeme český jazyk, keď máme vlastný jazyk? Nie sme predsa v pozícii akejsi kolónie, ktorá je odkázaná na jazyk svojich „starších bratov", jedine prostredníctvom ktorého sa môže oboznamovať s filozofiou, s kultúrou a so životom v iných častiach sveta.

Nestranný pozorovateľ najmä mediálneho života na Slovensku sa nevyhne dojmu, že žijeme v bilingválnom spoločenstve, kde postavenie kultúrneho, vzdelaného jazyka, jazyka vhodného na dabing mediálnych produktov zahraničnej proveniencie je český jazyk. Slovenský divák je odkázaný prijímať cudziu, zahraničnú produkciu prostredníctvom cudzieho jazyka.

Slovenské deti vyrastajú v priestore, ktorý je z hľadiska sociolingvistiky jasne definovateľný ako bilingválny, keď si u matky a otca neustále overujú význam českých slov v česky dabovaných „pohádkách", ktoré v sobotu ráno sledujú na Slovensku v 21. storočí! Ide tu o prípad dvojitého kultúrneho importu, t. j. zahraničná tvorba je sprostredkovaná slovenskému publiku prostredníctvom cudzieho, aj keď zrozumiteľného jazyka, čo je vskutku niečo nevídané v modernom kultúrnom a spoločenskom kontexte, do ktorého Slovensko nepochybne patrí.

Takto to funguje dlhé roky. Čeština si svoje postavenie na Slovensku vybudovala direktívne takým spôsobom, že slovenský divák a čitateľ nemal inú možnosť. Generácie na Slovensku vyrastali obklopené českým jazykom, slovenský jazyk bol vytláčaný do úzadia. Takto postupne vznikali stále pretrvávajúce mýty o češtine ako vhodnejšom jazyku na preklad zahraničnej literatúry, prípadne na dabing filmov či televíznych programov.

Z čisto lingvistického hľadiska nejestvuje nijaký rebríček kvality jazykov. Jazyky sa delia podľa rôznych hľadísk, akými sú jazykové rodiny, prípadne jazyky delíme na analytické či syntetické, jazyky podľa typu slovosledu atď.

Nijaký rebríček, prípadne ukazovateľ vhodnosti či nevhodnosti jazykov však neexistuje. Možno polemizovať o historickom vývine, období či množstve kodifikácií, národných korpusoch a podobne. Z toho vyplýva, že všetky vžité názory o vhodnosti češtiny na preklady a dabing na Slovensku sú vágne a scestné.

Názory o spoločnom kultúrnom a historickom dedičstve neobstoja, pretože vývoz českého jazyka na Slovensko je jednosmerný, opačný smer, teda reciprocita nejestvuje. O postupnom nechápaní slovenského slova najmä mladšími českými generáciami niet pochýb.

Touto trajektóriou sa dostávame k zásadnej otázke - cui bono? Komu osoží prienik češtiny do slovenského mediálneho priestoru? Najmä českým dabingovým a prekladateľským ustanovizniam, ktoré sa stále pohybujú v kontexte bývalého česko-slovenského trhu. Slovensku určite nie.

Na záver by som rád dodal svoju nedávnu skúsenosť. Bol som na filmovom predstavení - nie na Slovensku - na filme 360 (režiséra Fernanda Meirellesa), ktorý sa sčasti odohráva aj v Bratislave. Veľmi som sa tešil na slovenské slovo v zahraničnom filme v zahraničí.

V záverečnej scéne jedna z hlavných postáv - Anna, Slovenka z Bratislavy - číta úryvky z ruského klasického románu a vysvetľuje význam slov ďalšiemu hrdinovi filmu, Rusovi. Ale, a tu príde pointa, naša hrdinka číta úryvky po česky, z českého prekladu diela. Závisí od čitateľa tejto malej digresie, aby posúdil, či to považuje za normálne, absurdné alebo symptomatické, ja si však dovolím tvrdiť, že je to v každom prípade choré a nutné zmeniť, alebo sa aspoň začať o to usilovať.

Samostatné a nezávislé štáty sa vyznačujú atribútmi, akými sú územie, kultúra, história a jazyk. Aspoň by sa mali. Jestvujú však anomálie, ktoré sa vyznačujú absenciou jedného, prípadne viacerých zo spomínaných atribútov. Takouto anomáliou je aj Slovenská republika.

Napriek tomu, že jestvuje zákon o štátnom jazyku a jeho nesporné kultúrne a literárne dedičstvo, sme neustále svedkami prieniku českého hovoreného a písaného slova do slovenského verejného priestoru. O to, aby sa slovenčina nestala len „kuchynským jazykom", by sa malo zasadiť Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky formulovaním jasných a zreteľných zásad našej národnej jazykovej politiky.

Prevzaté z www.voltaire.netkosice.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Vladko


2.
označiť príspevok

Sinka
   13. 5. 2013, 09:33 avatar
Pôvodne prevzaté z časopisu Extraplus. Máj 2013.

www.extraplus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

www.extraplus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 13:24 avatar
2
Klameš Svinka, extraplus prevzalo z marcových Slovenských národných novín www.snn.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk , čo www.voltaire.netkosice.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk uvádza ako pôvodný zdroj. Takže nie extraplus.


10.
označiť príspevok

Sinka
   13. 5. 2013, 14:10 avatar
Tak mal dať pôvodný prameň, a nie od zlodejov.
Súhlasí repress


14.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 15:23 avatar
1O
Ja len jedných poznám humanisti.sk a ich prisluhovač Schone Nazi pizziar Vlado :-))))))))))


18.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 15:37 avatar
10
Repress. Už sa ti uvoľnili vetry ? :-)))))


11.
označiť príspevok

Krištof
   13. 5. 2013, 14:19 avatar
1. Čiastočne súhlasím. "Slovenský jazyk spĺňa všetky atribúty moderného a plne fungujúceho jazyka" - to potvrdzuje aj jazykovedec prof. Ján Findra v knihe Jazyk, reč, človek.
"vývoz českého jazyka na Slovensko je jednosmerný, opačný smer, teda reciprocita nejestvuje. O postupnom nechápaní slovenského slova najmä mladšími českými generáciami niet pochýb." - Tomu sa čudujem, že naše deti alebo mladí česky viac-menej rozumejú, zatiaľ čo české mladšie generácie slovenčine veľmi nie.

Čo sa týka dabingu, ten slovenský je niekedy dobrý, inokedy ho mnohí slovenskí "konzumenti" hodnotia skôr negatívne (oproti českému). Dobrý slovenský dabing bol napríklad už u kreslených disneyoviek, ktoré k nám prišli začiatkom 90. rokov (išlo o štyri známe seriáli: Káčerovo (Duck tales), Rýchla rota (Rescue Rangers), Medveď Balú (Tale Spin), Gumkáči (Gummi Bears). Neskôr - tak si myslím - dobrý dabing mali filmy televízie Markíza. Inak veľa nových i starších filmov prichádza na DVD alebo cez internet v češtine, v jazyku, ktorý je nám asi najzrozumiteľnejší okrem slovenčiny, pričom mnohí sú radi, že tu ten dabing je, hlavne preto, že slovenský chýba, prípadne niekedy mnohým slovenský nesedí alebo je podľa nich horší ako český. Inak rád som aj ja, napokon mne čeština nevadí, po slovenčine je to môj druhý najobľúbenejší jazyk. Na slovenský dabing v tomto prípade, v takom množstve akoby nebolo dostatok prostriedkov, peňazí aj iných. Alebo si tak narýchlo vybavujem celkom podarený slovenský preklad klasiky, románu Kto chytá v žite (The Catcher in the Rye), čo je pomerne náročný text vzhľadom na osobitný štýl mladého hlavného hrdinu. Ale mne inak čeština nevadí, tobôž Česko a Česi.


3.
označiť príspevok

dorota
   13. 5. 2013, 11:10 avatar
taketo neustale podporovanie paranoidneho chovania u slovakov je naozaj ...trestuhodne. ked nie madari tak cesi na nas nieco siju... 
Súhlasí ruwolf


4.
označiť príspevok

Nadja žena
   13. 5. 2013, 11:13 avatar
Či to nebude tým, že sme s Čechmi roky žili v spoločnom štáte... (predtým s Maďarmi), ale inak, vraj koľko rečí poznáš, toľkokrát si človekom... veľa Slovákov nie je ani celým jedným
Súhlasí dorota


5.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 13:14 avatar
4
Len keby to platilo aj naopak, Česi už nevedia po slovensky a Maďari nikdy nemali záujem, to len Slováci sú takí riťolezci.


15.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 15:29 avatar
No a? Asi nie je čo hodnotné čítať v slovenčine...


16.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 15:34 avatar
15
Tebe štúdium na škole veľa nedalo.


17.
označiť príspevok

repress žena
   13. 5. 2013, 15:36 avatar
....Tebe asi dalo až priveľa, len Ti zabudli ukázať, ako to využiješ v živote....
Súhlasí vladobronx


19.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 15:38 avatar
17
Repress, pýtal sa ťa niekto na niečo?


22.
označiť príspevok

repress žena
   13. 5. 2013, 15:45 avatar
...nerozoznáš konštatovanie od odpovedi?


23.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 15:46 avatar
22
Pomaly ti to páli. :-))))))


26.
označiť príspevok

repress žena
   13. 5. 2013, 15:48 avatar
...to bude tým, že vsádzam na predzápal....na rozdiel od Teba, čo strieľa hneď...


28.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 15:51 avatar
26
Zjavne máš neskoré zapaľovanie a veľkú spotrebu, potom ti dymí z výfuku. :-))))))


25.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 15:47 avatar
V slovenčine veľa dobrých odborných kníh nie je... Ak sú, tak staršie a to sú väčšinou preklady zahraničnej literatúry...
Súhlasí repress


29.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 15:52 avatar
25
Z akého oboru máš na mysli?


30.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 15:56 avatar
Napr. matematika, fyzika, ...


31.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 15:58 avatar
3O
Kde si hľadal literatúru?


32.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 16:00 avatar
V knižniciach aj kníhkupectvách na MFF UK, či FEI STU...


33.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 16:01 avatar
32
Čo si tam našiel?


35.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 16:03 avatar
Prakticky nič, čo som potreboval...


37.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 16:12 avatar
35
Kto hľadá, nájde. Sú aj iné možností.


38.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 16:13 avatar
(Možnosti, s krátkym "i".)

"Pekná" fráza, akurát nepravdivá...


41.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 16:21 avatar
38
Šikovní si spôsob nájdu.
Súhlasí Romanov


43.
označiť príspevok

Chiara
   13. 5. 2013, 16:28 avatar
Si nejaká moc múdra, zrejme malý prehľad:/


46.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 16:34 avatar
43
"Si nejaká moc múdra". Veru tak, potešila si ma. :-)
Súhlasí Romanov


44.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 16:31 avatar
To nevyvracia skutočnosť, že nie je toho moc, čo by bolo hodnotné čítať v slovenčine...


47.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 16:35 avatar
44
Lenže ja píšem o "šikovných", nie o tebe. :-)


51.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 16:43 avatar
To rovnako nevyvracia skutočnosť, že nie je toho moc, čo by bolo hodnotné čítať v slovenčine...
[Naviac, nepoznáš moju (ne)šikovnosť.]


52.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 16:48 avatar
51
"[Naviac, nepoznáš moju (ne)šikovnosť.]"
Čo slovo to perla. :-)
Súhlasí Romanov


53.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 16:51 avatar
To nevyvracia skutočnosť, že nepoznáš moju (ne)šikovnosť.


54.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 16:54 avatar
53
Prečo mi stále dokazuješ, že si prípad pre veterinára?
Súhlasí Romanov


55.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 16:57 avatar
Kde je ten dôkaz?


34.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 16:02 avatar
(Toto "O" je veľké písmeno ó; toto "0" je číslica nula.)


36.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 16:11 avatar
34
Viem, veď som to písal ja.


39.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 16:14 avatar
Tak prečo to nepíšeš normálne ale debilne?


40.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 16:20 avatar
39
Aby hlupáci ako ty, mi kládli takéto otázky.
Súhlasí Romanov


45.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 16:32 avatar
Podľa čoho usudzuješ, že som hlupák?


48.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 16:37 avatar
45
Vieš ruwolf: Človeka skôr spoznáš podľa otázok ako odpovedí. :-)
Súhlasí Romanov


49.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 16:41 avatar
Čiže z hlúpej ješitnosti...
Ještě větší blbec, než jsme doufali...


66.
označiť príspevok

enemy unknown
   24. 5. 2013, 19:26 avatar
29 inak nepíše sa obor, ale odbor. Pán slovenčin veľavážený
A prekladová literatúra do slovenčiny fungovala na úrovni v 60. rokoch 20. stor., aj odborná aj beletristická literatúra. Potom sme dlho nič poriadne neprekladali do slovenčiny. Ale posledných 10 rokov sa slovenský trh trochu rozhýbal, ale skôr v beletrii.


6.
označiť príspevok

vladobronx muž
   13. 5. 2013, 13:24 avatar
Cesi nikdy nevedeli po slovensky,nepocitam tam moravakov.
Súhlasí Romanov


8.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 13:26 avatar
6
Namiesto "nevedia" som mal napísať "nerozumejú".


20.
označiť príspevok

vladobronx muž
   13. 5. 2013, 15:41 avatar
Spytoval sa Ta niekto na nieco?


21.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 15:42 avatar
20
A niečo nové nemáš?
Súhlasí Romanov


24.
označiť príspevok

repress žena
   13. 5. 2013, 15:46 avatar
...má obavy, že niečo nové by si ťažko pochopil...predsa len, pozri na svoj rozumový potenciál........po kúskoch lepšie spracuješ...


27.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 15:50 avatar
24
Vy dvaja si tak skonštatovala, alebo schizofrenička v akcii. :-)))
Súhlasí Romanov


42.
označiť príspevok

Chiara
   13. 5. 2013, 16:26 avatar
Český jazyk má náhodou niečo do seba.Mne sa celkom páči "hele vole , kráva letí" :D:D:D:D:D:D


50.
označiť príspevok

repress žena
   13. 5. 2013, 16:42 avatar
..no a co? asi tam má hnízdoooo... 


9.
označiť príspevok

-oby- muž
   13. 5. 2013, 13:36 avatar
... Česi nemali záujem ani necítili potrebu naučiť sa po slovenský. A Maďari? Tí po mesiaci "říkali" ako rodení Pepici, ale keď som im niečo povedal po slovenský, tak nemtudom :-(


12.
označiť príspevok

vladobronx muž
   13. 5. 2013, 14:39 avatar
Presne takto by som to napisal aj Ja,ked som volal do Ciech a robil sa ze nerozumie,tak som len povedal sprosta ceska lebka a hned rozumel kotuha    
Súhlasí repress


13.
označiť príspevok

vladobronx muž
   13. 5. 2013, 14:47 avatar


56.
označiť príspevok

Romanov muž
   13. 5. 2013, 19:21 avatar
Slovensko sa po krátkej dejinnej prestávke opäť stáva objektom českých imperiálnych či neokoloniálnych ambícií. Má to dnes mnohé prejavy. V podobe kulturálneho imperializmu sa tlačí do divadiel (repertoár SND je z tretiny český, divadla L+S z polovice český, Divadla P.O.Hviezdoslava z dvoch tretín český). Tlačí sa do športu: polovica futbalových mužstiev a väčšina hokejových družstiev má českých trénerov. V „slovenských“ médiách v najlepšom vysielacom čase idú „československé“ súťaže (speváci, tanečníci, komici, kuchári, publicisti), česky dabované filmy, česká populárna hudba prezentovaná ako DOMÁCA (sic), Č-SR je glorifikovaná, všetko české je „hezké“, prezentované ako nedosiahnuteľne dokonalé, českí arbitri elegancie hodnotia našu ekonomiku, politiku, kultúru...
Súhlasí Vladko, Kasafran


57.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 19:52 avatar
Veď sprav niečo slovenské také pekné, že sa to bude páčiť aj Čechom a máš to obojstranné...


58.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 19:56 avatar
56
Český kultúrny imperializmus pôsobí na Slovensku od vzniku samostatného štátu (projekt “kultúrnej federácie československej“) po nástupe Radičovej vlády len ešte viac zosilnel.
Súhlasí Romanov, Kasafran


59.
označiť príspevok

Romanov muž
   13. 5. 2013, 20:14 avatar
RE:58
Je to predskokan, či elegantná forma maskovania iného - nebezpečnejšieho českého imperializmu. Imperializmu ekonomického. Ten bol, je a bude podstatou každého, prirodzene aj českého imperializmu smerujúceho na Slovensko.
Súhlasí Vladko, Kasafran


61.
označiť príspevok

Vladko muž
   13. 5. 2013, 20:30 avatar
59
Romanov, čechizácia slovenskej ekonomiky je prierezovo orientovaná a realizuje sa prostredníctvom českého veľkokapitálu, českých malých a stredných firiem a firmičiek, ale aj českých manažmentov multinacionálnych korporácií, pôsobiacich aj na Slovensku.
Súhlasí Kasafran, Romanov


60.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 20:26 avatar
Hlúpi, leniví a podobne planí hejslováci potrebujú svoju neschopnosť zvaľovať na nejakého nepriateľa - Židov, Maďarov, Čechov...


62.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 5. 2013, 20:45 avatar
Ruwolf,
trošku zahamuj a pouvažuj o tom ako sa správajú "múdri a usilovní" hejŽidia, hejMaďari a hejČesi voči Slovákom - príčiny a dôsledky si daj do správneho poradia...
Súhlasí vladobronx, Romanov, Vladko


63.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 20:46 avatar
Zrejme v každom národe sú takí hej-národovci...
Súhlasí enemy unknown


64.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2013, 21:31 avatar
Dnes sú okrádaní Slováci tými "národne cítiacimi" zlodejmi, ktorých opakovane volia - napr. Fico, pretým Mečiar, Slota a pod...
Súhlasí enemy unknown


65.
označiť príspevok

Romanov muž
   24. 5. 2013, 16:50 avatar
K téme.
Čechizácia je zo súčasného pohľadu na Slovensko, problém globálny (médiá, podnikateľské subjekty, kultúrne inštitúcie počešťujú celé územie SR) a transverzálny čechoslovácky živel je síce rozdielne silný, no ovplyvňuje politiku všetkých parlamentných strán v Národnej rade SR, dokonca vládny Smer a jeho nadštandardné ambície na medzivládnu spoluprácu s ČSSD ani nehovoriac.
Súhlasí Vladko


67.
označiť príspevok

ruwolf_3 muž
   25. 5. 2013, 06:18 avatar
Nevidím na tom nič škodlivé...


68.
označiť príspevok

Vladko muž
   25. 5. 2013, 09:01 avatar
65
Česi dodnes neprehltli výstavbu VSŽ. Prečítaj si Romanov.

Komunisté ukradli lidem miliardové majetky, odmítli platit dluhopisy, a přesto přivedli ekonomiku ke zhroucení. Jednou z příčin tohoto kolapsu bylo i zcela nesmyslné protěžování těžkého průmyslu a výstavba železáren v Košicích by mohla kandidovat na titul hospodářský zločin století.

Je samozřejmé, že čeští a slovenští komunisté plnili příkazy z Moskvy od soudruha Stalina, a tak když dostali z Kremlu rozkazem budování těžkého průmyslu, tak poslechli. To, že to bylo proti ekonomickým zájmům našich zemí, je nijak netrápilo. A tak došlo i na stavbu Východoslovenských železáren (VSŽ) v Košicích, což asi vymyslel člověk, který završil svoje vzdělání ve třetí třídě základní školy. Bývalo zvykem, že hutě se stavěly v místech, kde se těžilo uhlí nebo železná ruda, ideálně obojí. Proto naši předkové založili železárny na Kladně a v Ostravě, v místech těžby černého uhlí. Ložiska železné rudy, jak je známo, se na našem území prakticky nevyskytují. V Košicích a v okolí ovšem není ani uhlí ani ruda a toto místo mělo i nedostatek vody. Stavět v takovém místě železárnu byla hloupost přímo výstavní. Je logické, že výroba železa v Košicích se prodražuje o dopravu surovin, a taková výroba není v normálních ekonomických podmínkách rentabilní.

VSŽ mají v současné době amerického majitele, který logicky chtěl zdejší výrobu výrazně omezit. Až teprve ponížená cesta slovenského premiéra Roberta Fica do USA, který majitelům železáren nasliboval hory, doly včetně daňových prázdnin, změnila názor současných vlastníků, a ti slíbili, že nejméně pět let výrobu ve východoslovenské metropoli zachovají. Ovšem vypadá to tak, že konec tohoto zločinného komunistického nesmyslného experimentu se pouze oddálil.

Zdroj: www.ceskamedia.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


69.
označiť príspevok

Romanov muž
   25. 5. 2013, 15:42 avatar
RE:68
Vďaka za odporúčanie. Česi nikdy nestrávili ekonomický rast Slovenska, ktorý nakoniec viedol k osamostatneniu. Čo sa týka VSŽ, zato by mal Dzurinda sedieť aj so Schmognerovou doživotne v base a tvrdo si predaj odmakať v oceliarni za chlieb a vodu.
VSŽ bolo konkurenciou českým železiarňam. Vieš si Vladko predstaviť ako Pepíci nemohli pre toto spať ?
Súhlasí Vladko
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:08,  4. gabopb síce spammuje, ale nie je jediny blázon a spammer na Df *19
dnes, 01:53,  Vlčie hory. Pomôžte a staňte sa aj vy partnerom alebo podporovateľom projektu....
dnes, 01:46,  Nie, ospravedlnil som sa Marcelovi, že neprídem. Cez mobil.
dnes, 01:45,  Mňa často silne bolí hlava, keď je výrazná zmena počasia, keď má pršať. Celý deň aj...
dnes, 01:42,  Ospravedlnil som sa Marcelovi, že neprídem, že si musí nejako sám poradiť.
dnes, 01:39,  Mýliš sa, žumpa to bude ako toto fórum, až sa tam objaví gabriel pb.
dnes, 01:31,  5 , ...... alebo:https://i.pinimg.com/originals/5f/9d/ee/5f9deeef802dc8064d60b638e39f8af1.jpg...
dnes, 01:22,  8, .... trojica je ..... antropologická ,.... matematická, ..... biblická, ..... biologická,...
dnes, 01:18,  27 , ....alebo: Trojičné pastorále: .......
dnes, 01:16,  24, ..... ak už hovoríme o Adamovi a Eve, tak aj dané stvorenie /prvá dvojica/ je proti...
dnes, 01:12,  24, ...... Genesis nič nehovorí o trojici a ani žiadny text Písma! "Nikde v Novom...
dnes, 01:06,  29, .... klameš! Duša = telo/človeka, zvieraťa/....... alebo ich život. Ale určite nie...
dnes, 00:50,  1 , .... ani jedno, ani druhé! Starý zákon bol "pribitý na drevo", a...
dnes, 00:28,  2, .... vieš koľko je v Biblii takýchto tvrdení a ak by sme ich mali brať doslovne, tak z...
dnes, 00:19,  ty sa uprac do blázinca *13
dnes, 00:18,  1, ..... nie je tomu tak, nakoľko kontext správy a celej Biblie tvrdí niečo iné. Ak...
dnes, 00:02,  dá nám daniel najesť
včera, 23:47,  ivo toman povedal, že chudobní ľudia sú chudobní preto, že nemajú upratané myšlienky
včera, 23:41,  nevravím, ze Df je menšia zumpa. ale ked si chcel odíst, mal si odíst dostojne *19
včera, 23:41,  Človek je duch duša a telo....je vytvorený na boží obraz
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Staroba je smutná, ale je to zatiaľ jediná známa možnosť, ako sa dožiť vysokého veku.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(182 455 bytes in 0,519 seconds)