Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Je potrebná spoveď ?

88
reakcií
2366
prečítaní
Tému 22. novembra 2015, 12:04 založil Karola.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 11. 2015, 12:04 avatar
no..zaujíma ma otázka spovede ako takej.., kresťania majú nepísanú povinnosť sa vyspovedať ak chcú prijať telo pána, tá oplatka z kalicha.   ..mám totižto pocit, že mnoho takýchto veriacich ide naozaj na tú spoveď len z povinnosti aby bol tzv. zbavený hriechu, že mu jeden duchovný povie aby sa pomodlil 3 otčenáše a 2 zdravase a hurá, nemám hriech, ..len čo svedomie ? čisté ? ...farár mu dá požehnanie a on spokojný odchádza domov. ))

nepíšem to preto že som bola naozaj 2 x vyhodená zo spovedelnice , dodnes nerozumiem čím som duchovného k tomu dohnala   ..ale o tom potom,..ešte ako veriaca a povinne chodiaca na spovede som sa stretla v spovedelnici od duchovného so skutočne nedôstojnými otázkami, ..ktoré sa týkali intímneho života, .. otázky a ponaučenia v intímnej oblasti, ktoré mi kládol duchovný považujem za stredoveký spôsob "onanie".. a prežitok doby.., )...často moja "hodinová " spoveď končila vysvetľovaním toho, čo duchovný zjavne nechápal, či nechcel rozumieť..  ..asi som natrafila zrovna na takých duchovných..bo poznám prípady.. i mojho ex, keď na "spovedi prebrali opravu auta   ..dokonca dostal požehnanie ..a prijal telo pána,..13 
no fraška vážení..aj o tomto je náboženstvo..))

ale zaujíma ma ozaj, ..vraj /neviem isto/ ..údajne jehovisti sa verejne spovedajú, ..poviete všetko, nehanbíte sa verejne priznať sa k hriechom ? ,..či iní..polepšíte sa po spovedi ? ../ akože chápem kto má nejaké starosti potrebuje sa duchovne poradiť, očistiť.. / no i tak v spovedi ja osobne nevidím nejaký zmysel,...vy áno ?
Súhlasí scirocco


2.
označiť príspevok

Bombolo
   22. 11. 2015, 12:09 avatar
vyhodená? to asi preto že si sa nespovedala ale chválila...:-)))


6.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   22. 11. 2015, 12:44 avatar
POKÁNIE A ZMIERENIE

porov. Sviatosť/ti

Cieľ sviatosti pokánia a zmierenia 1421,1468
Eschatologický význam sviatosti pokánia 1470
Eucharistia a odpustenie hriechov 1393,1395, 1436, 1846
Kedy možnosť udeliť sviatosť pokánia kresťanom nekatolíkom 1401
Kristova obeta ako prameň odpustenia hriechov 1851
Krst a odpustenie hriechov 535, 977-978
Odpustky 1471
Pokánie a krst 1425-1426
Pokánie a zmierenie ako sviatosť 1210
Pomazanie chorých a odpustenie hriechov 1532
Prijatie rozhrešenia vo sviatosti pokánia pred eucharistickým prijímaním 1415
Prijatie sviatosti pokánia pred slávením manželstva 1622
Prikázanie prijať sviatosť pokánia 1457,2043
Spoločné slávenie 1482-1483
Spovedné čiže sviatostné tajomstvo 1467,2490
Sviatosť pokánia je ustanovená pre všetkých hriešnych členov Cirkvi 827,1446
Sviatosť pokánia ustanovil Kristus 1446
Sviatosť pokánia v prípade osobitne tažkých hriechov 1463
Úkon kňaza 1491
Vek na odpustenie hriechov 1457
Vysluhovateľ 1461-1462, 1466
Základná štruktúra slávenia sviatosti pokánia 1448, 1480
Zmeny v slávení sviatosti pokánia v priebehu storočÍ 1447-1448
www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí velasquez


8.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   22. 11. 2015, 12:45 avatar
Ani to nevie karola, že nie u kresťana, ale u katolíka.-.. 


57.
označiť príspevok

fajer
   22. 11. 2015, 20:21 avatar
hlupák ako hlupák, či kresťan alebo katolík...


16.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 11. 2015, 13:10 avatar
K: údajne jehovisti sa verejne spovedajú

Je tu Shagara, počkaj na jeho vyjadrenie. Či to potvrdí.


17.
označiť príspevok

Bombolo
   22. 11. 2015, 13:11 avatar
nech sa vyspovedá hoci aj tu...posúdime..:-)


43.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 11. 2015, 13:58 avatar
na to aj tak trochu čakám Lemmy.. 


44.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 11. 2015, 14:10 avatar
Panova vecera nema nic spolocne so spovedanim sa..

4x je napisane v biblii o spovedani z toho 2 sa tykaju identickej udalosti (krstenie Janom v rieke Jordan), jeden o tom, ked sa bali zlych duchov a nosili carodejnicke knihy a hadzali ich do ohna a posledna v liste Jakubovom, o tom aby si vyznavali svoje hriechy NAVZAJOM..

Nie je tam pisane, aby vyznavali svoje hriechy knazovi, starsiemu atd..

Panova vecera (aj ked teda katolici to volaju vdakyvzdanie = eucharistia (evcharisto = dakujem po grecky)) je zas uplne nieco ine, je to pamiatka na Jezisa Krista... pretoze povedal toto cinte na moju pamiatku..

Nechapem ako mohol niekto sklbit tieto dve veci dokopy. Dokonca, u katolikov to funguje tak, ze ked sa nevyspovedas a ides prijimat eucharistiu, tak to svatokradez..

Kde to ma logiku?

Logiku to ma tam, ze to niekedy fungovalo ako tahac informacii, ale rkc nemoze len tak menit veci, pretoze by bola nedoveryhodna..
Toto je spovedanie sa knazovi je Babylonsky zvyk, nie krestansky..

Inak nikde nie je napisane, ze ti ma dat farar za trest sa nieco modlit..
Modlenie rozhodne nema byt za trest.. ved to je blbost..
Modlenie ma byt z radosti alebo s prosby... ale za trest?

Inak mam skusenosti s katolikmi, ktori rychlo rychlo zahresit este nez pojdu na spoved
A potom su cistucki ako lalia..
A nahodou by ich niekto nechtiac vyprovokoval niecim, "Ty si mi sposobila hriech!" atd..

Takze naco je to dobre? Len nejaka povinnost? Napatie predtym a potom fu fu fu uz je to za mnou?
Sice to moze mat psychologicky uvolnujucu zlozku zdovcerenia sa, ale to napatie predtym?


45.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 11. 2015, 14:12 avatar
Panova vecera nema nic spolocne so spovedanim sa..

To je škoda. Lebo bezdomovci a žobráci, a vôbec chudobní, by sa radi vyspovedali, keby im pred spoveďou dal kňaz najesť.
Súhlasí Shagara


62.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 11. 2015, 20:39 avatar
45....Pánová večera bola na počiatku pripomienka pamiatky smrti Ježiša. Pripomínalo sa to raz za rok 14 nissana podľa židovského kalendára,ked bol Ježiš usmrtený./sviatok pesach/
Až ovela neskôr bola zavedená nebiblická omša a prijímanie. Ale aj vtedy to nebolo každý deň ako dnes. Tiež skutočnosť,že Ježiš je v danej oblátke prítomný,prešla dlhým vývojom. Všetko je to nebiblická a nelogická predstava.
Upečené cesto/oblátka/ nemá nič spoločné s Ježišovým telom a krvou. Dané slová vyslovené Ježišom tesne pred smrťou pri poslednej večery poukazovali symbolicky,že máme veriť v jeho bezhriešne telo,ktoré obetoval za nás ,a veriť v jeho preliatú kňv ktorú vylial za nás. Myslieť to doslovne,znamená ,že kresťania sa stali kanibalmi a jedia telo svojho Boha,....a to je už vážna diagnóza. To nepotrebuje komentár?! Všetko to má odozvu/ transubstanciácia/ v pohanských zvykoch./hókuspókus/.......Toto učenie sa vyvíjalo postupne, pričom toto slovo bolo prvýkrát definované a oficiálne použité v 13. storočí. V čase protestantskej reformácie boli určité aspekty katolíckej Eucharistie spochybnené. Luther odmietol náuku o transubstanciácii v prospech konsubstanciácie. Rozdiel je však nepatrný. Luther učil, že chlieb a víno nie sú premenené na Ježišovo telo a krv, ale s nimi koexistujú.


69.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 11. 2015, 21:17 avatar
44,..teraz som si všimla Wolfe..z akého dôvodu spomínaš Pánovu večeru ? ..myslíš to " jedze moje telo a pite moju krv ? - inak dosť kanibalsky to vyznie, nemôžem si pomôcť ).

ano, katolíci majú prijatie eucharistie podminené spoveďou,..a dokonca hriechy, sú aj zlé myšlienky, či iné banálne prežitky doby , jednoducho v tomto kresťanstvo sa vracia späť...samozrejme od spovedi sa očakáva úprimná ľútosť svojich hriechov aby ten veriaci človek dostal rozhrešenie , s tzv. odpustením aby sa za to pomodlil niekoľkokrát to alebo ono.., ..a neviem či si dobre pamätám, spovedať sa malo tak akosi povinne na Veľký piatok.

a nečudo že sa zo spovedi stala taká tichá fraška, pretože povinne -.nepovinne si to rkc náboženstvo vyžaduje a každý si odrapká, a o hodinu je zase tým hriešnikom, akým bol pred spoveďou,..takže fakt v tomto spoveď stráca na význame očistenia, sú ale ľudia, ktorí sa so svojim trápoením potrebujú zveriť a dostať duchovnú podporu, ..tak to je o inom..))

za soíku bolo pár duchovných v spolupráci s ŠTB nasadených v spovedelniciach,..aby mohli udávať politických rozvracačov systému,.. o pár dní sa dotyčný čudoval prečo ho zatkli,..
Súhlasí Wolfe


75.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 11. 2015, 22:29 avatar
44,..teraz som si všimla Wolfe..z akého dôvodu spomínaš Pánovu večeru ? ..myslíš to " jedze moje telo a pite moju krv ? - inak dosť kanibalsky to vyznie, nemôžem si pomôcť ). >> Kanibalsky to znie skor po katolicky, pretoze katolici veria na transubstanciaciu, to jest, ze sa hostia premeni naozaj na maso Krista a vino, ktore ale nepodavaju, pretoze katolikov je mnoho a vina malo, je skutocna krv..


60.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 11. 2015, 20:26 avatar
Karola.....spomeniem len dva texty a malo by ti byť jasné ako to je.
Mat. 6:6–12: „Keď sa modlíš, choď do svojej izby, a keď zavrieš dvere, modli sa k svojmu Otcovi, ktorý je v skrytosti... ‚Náš Otče v nebesiach, nech sa posvätí tvoje meno... a odpusť nám naše dlhy, ako aj my odpúšťame svojim dlžníkom.‘“

Žalm 32:5: „Konečne som ti [Bohu] vyznal svoj hriech a svoje previnenie som nezakrýval. Povedal som: ‚Vyznám sa Jehovovi zo svojich priestupkov.‘ A sám si odpustil previnenie mojich hriechov.“
Teda......nikde v Bibli nie je napísané,že sa máme spovedať kňazovi. Aj ked viem s čím hned mnohí vyrukujú! Vytiahnu text,kde sa hovorí o "verejnom vyznávaní hriechov",.....ale to je úplne o niečom inom.
A "Jehovisti" sa verejne nespovedajú. Asi by som musel o tom niečo vedieť. Alebo ja som potom "nepoškvrený" ako Mária a nepotreboval som zatiaľ vyznávať svoje hriechy verejne,.....starším zboru? 
---------------------------------------------
A potom si môžme rozobrať aj tento text.....:Jak. 5:14–16: „Je niekto medzi vami [duchovne] chorý? Nech si k sebe zavolá starších zboru a tí nech sa modlia nad ním a potierajú ho olejom v Jehovovom mene. A modlitba viery bude na úžitok chorľavému a Jehova ho pozdvihne. A ak hrešil, bude mu odpustené [Bohom]. Preto otvorene vyznávajte hriechy jeden druhému a modlite sa jeden za druhého, aby ste boli uzdravení.“.........ale to nie je návod na ušnú spoved. To je úplne o niečom inom.
Spovedáme sa iba Bohu!!!
-------------------------------------------
Historik A. H. Sayce hovorí: „Obradné texty ukazujú, že verejná aj súkromná spoveď sa vykonávala v Babylónii. Zdá sa však, že súkromná spoveď bola staršia a zvyčajnejšia metóda.“ — The Religions of Ancient Egypt and Babylonia (Náboženstvá starovekého Egypta a Babylónie), Edinburgh 1902, s. 497.


65.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 11. 2015, 20:52 avatar
60,..Shagara...ok, naozaj sa povráva že sa spovedáte verejne, ale som rada že si to vysvetlil, ..viem že jehovisti si pomáhajú a držia spolu, ..spoveď je tak povediac Intímna záležitosť" každého, ..a každé náboženstvo má svoj spovedný rituál.., len si myslím, že spovedať by sa mal ten človek ktorý má naozaj ťažké hriechy a cíti vinu.., bo dnes sa už akosi nedá pridržiavať tých prežitých smiešnych hriechov, napr. že nebol, v nedeľu v kostole, či oklamal šéfa, alebo že pri sexe s manželkou myslel na susedu   
Súhlasí Shagara


67.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 11. 2015, 21:09 avatar
65....ak niekoho vnímaš ako svojho priateľa,duchovného Otca,niekoho ,komu bezvýhradne dôveruješ a máš ho rád....tak nemáš problém s takou "osobou"/Bohom/ hovoriť o hocičom,a zdôveriť sa mu aj s maličkosťami. Boha tým určite nezaťažíš. Určite ak spoznáme biblické zásady,Boha....tak vieme o čom by mali byť naše rozhovory a i prosby o odpustenie.
Je to akoby si sa ako malé dieťa zdôverovala svojmu telesnému Otcovi/ktorého máš rada/, a o ktorom vieš,že ťa vypočuje hocikedy a odpusti ti ako veľké hriechy,tak i malé. Samozrejme,....nemusím konštatovať,že je tu treba úprimnosť a ochota napraviť sa.


71.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 11. 2015, 21:27 avatar
67,..tak v bežnom živote sú na to priatelia.., a na "ťažké hriechy asi už psychológ :D ,..duchovný by mal byť vlastne dobrý človek, dobrý psycholog okrem iného, si myslím..no ale to už by bol asi nadštandart..


87.
označiť príspevok

Klein muž
   28. 11. 2015, 23:02 avatar
Ježiš povedal svojim apoštolom : Komu odpustíte hriechy budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané.

Je niekto chorý medzi vami? Nech si zavolá starších cirkvi a nech sa modlia nad ním, keď ho v Pánovom mene pomazali olejom. A modlitba z viery zachráni chorého a Pán ho pozdvihne. A ak sa dopustil hriechov, odpustí sa mu. Preto si vyznávajte navzájom hriechy a navzájom sa modlite za seba, aby ste sa vyliečili. Mnoho zmôže v účinkoch modlitba spravodlivého.


89.
označiť príspevok

Wolfe muž
   30. 11. 2015, 22:39 avatar
Rozlisuj..
Si si toho (ak si dobre pamatam) Jakuba zle precital
Ked je niekto chory, zavolajte k nemu starsich cirkvi

ALE

Preto si vyznávajte >>>navzájom<<< hriechy a >>>navzájom<<< sa modlite za seba

Vidis tam to NAVZAJOM?
Ziaden spovednik ako starsi, knaz atd..


88.
označiť príspevok

Klein muž
   28. 11. 2015, 23:04 avatar
Ježiš povedal apoštolom : Komu odpustíte hriechy budú mu odpustené, komu ich zadržíte budú zadržané.

Je niekto chorý medzi vami? Nech si zavolá starších cirkvi a nech sa modlia nad ním, keď ho v Pánovom mene pomazali olejom. A modlitba z viery zachráni chorého a Pán ho pozdvihne. A ak sa dopustil hriechov, odpustí sa mu. Preto si vyznávajte navzájom hriechy a navzájom sa modlite za seba, aby ste sa vyliečili. Mnoho zmôže v účinkoch modlitba spravodlivého.


3.
označiť príspevok

dorota
   22. 11. 2015, 12:16 avatar
tak naco to robite? je ti to na smiech a nic z toho nemas.
Súhlasí scirocco


4.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 11. 2015, 12:26 avatar
to má byť posudok ? nie som veriaca na spovede už nechodím, ..ale sú veriaci ktorí spoveď praktizujú..preto sa ich pýtam aký v tom vidia zmysel .


5.
označiť príspevok

velasquez
   22. 11. 2015, 12:42 avatar
Tak vyhodil ta asi pre tvoju pychu, nema zmysel ist na spoved, ked je clovek pysny. Samozrejme, knazi su tiez ludia a maju chyby. Clovek si ale moze najst tych lepsich (svaty Jan maria Vianney spovedaval 16 alebo 19 hod. denne, cakavalo sa v rade aj 2 alebo 3 dni)


10.
označiť príspevok

velasquez
   22. 11. 2015, 12:52 avatar
Když zjistil, že jde o zatvrzelého hříšníka, ukládal si těžší pokání. Jednou plakal a kajícník se ho ptal, proč pláče. „Protože nepláčete Vy,“ zněla odpověď.
Súhlasí lea_pragmaticka1


22.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 11. 2015, 13:26 avatar
jasné velasqes, téma nieje o tom že som bola vyhodená, ak si nepochopil , a milujem tieto posudky "všetko viem a každého poznám "..  ))
Súhlasí Wolfe


30.
označiť príspevok

velasquez
   22. 11. 2015, 13:39 avatar
..len nie seba, co?  


32.
označiť príspevok

velasquez
   22. 11. 2015, 13:41 avatar
inak tema je aj o tom. dost tam popisujes zle spravanie knazov, tak som sa len k tomu vyjadril

ja poznam osobne viac knazov ako ty, tak viem lepsie aki su. maju chyby, ale menej ako ostatni
Súhlasí lea_pragmaticka1


33.
označiť príspevok

velasquez
   22. 11. 2015, 13:42 avatar
navyse ked hovoris o sebe, tak mozem prezradit aj na seba.
nedokazem sa ponizit, tak tusim by mi robilo radost ist na spoved prave k zelmu, co ma nepochopi. mal by som to hned ako pokanie


41.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 11. 2015, 13:57 avatar
33,..ak farára nepoznáš vo veľkom meste , nemôžeš dopredu vedieť ktorý aký je, ..hlavne ak nechodíš pravidelne do toho istého kostola..


78.
označiť príspevok

velasquez
   23. 11. 2015, 10:25 avatar
tak ked k niekomu mas chodit pravidelne, bude vediet aky je

ked nie, tak ti to bude jedno. knaz dava rozhresenie, to je najdolezitejsie


64.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 11. 2015, 20:46 avatar
32......asi veľmi málo ich poznáš. Skús si prečítať knihu bývalého kňaza...:"Bol som katolíckym kňazom-skutočná tvár katolíckej cirkvi",....možno zistíš,že ..."13" komnatu každého kňaza nepoznáš ani zdaleka. Laici v mnohom sa spávajú lepšie ako oni. Samozrejme,...ty vidíš len to ,čo ti chcú odkryť,...nie to,čo páchajú tajne!


77.
označiť príspevok

velasquez
   23. 11. 2015, 10:18 avatar
nechaj si svoju jehovisticku straznu vezu, uz som to cital

ty, co poznas knazov len z obrazkov, ides vycitat mne, ze ich poznam "malo"? uz konecne mysli. knazi su ludia, maju chyby, ale menej nez ostatni ludia


79.
označiť príspevok

velasquez
   23. 11. 2015, 10:28 avatar
a cital som len prvu vetu, teraz ostatne

takze nikto nevie co pachaju knazi tajne iba jehovisti? ja som cital tolko knih od knazov, ze sa sa strc so svojou jehovistickou propagandou, ty dement, a zacni puzivat mozog


80.
označiť príspevok

velasquez
   23. 11. 2015, 10:36 avatar
ked niekto pozna vela knazov osobne, ty mu tu ides pchat obrazky v straznej vezi, aby im veril viac ako pravde, ktoru vidi na vlastne oci osobne?


82.
označiť príspevok

Wolfe muž
   23. 11. 2015, 10:48 avatar
Su dobri aj zli, pretoze su to ludia, to ze jeden pozna len dobrych nevypoveda nic o tom, ze vsetci su dobri a to ze jeden cital o zlych nevypoveda nic o tom, ze by vsetci museli byt zli.. poznal som par katolickych knazov.. kazdy ma nejake muchy, ako kazdy clovek, ale niektori boli fakt skveli ludia (napr. aj ten co nas oddaval)


38.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 11. 2015, 13:48 avatar
Hej, taktiez vykonaval flagelaciu...


7.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   22. 11. 2015, 12:45 avatar
Cieľ sviatosti pokánia a zmierenia

KKC
1421
časť: DRUHÁ ČASŤ SLÁVENIE KRESŤANSKÉHO TAJOMSTVA
oddiel: DRUHÝ ODDIEL SEDEM SVIATOSTÍ CIRKVI
kapitola: DRUHÁ KAPITOLA SVIATOSTI UZDRAVENIA
článok:
odsek:
odstavec:
téma:

1421 Pán Ježiš Kristus, lekár našich duší i našich tiel, ktorý ochrnutému odpustil hriechy a vrátil telesné zdravie, chcel, aby jeho Cirkev mocou Ducha Svätého pokračovala v jeho diele uzdravovania a spásy, a to aj voči svojim vlastným členom. To je cieľ dvoch sviatostí uzdravenia – sviatosti pokánia a pomazania chorých.

KKC
1468
časť: DRUHÁ ČASŤ SLÁVENIE KRESŤANSKÉHO TAJOMSTVA
oddiel: DRUHÝ ODDIEL SEDEM SVIATOSTÍ CIRKVI
kapitola: DRUHÁ KAPITOLA SVIATOSTI UZDRAVENIA
článok: 4. článok SVIATOSŤ POKÁNIA A ZMIERENIA
odsek:
odstavec: IX. Účinky sviatosti pokánia
téma:

1468 „Celá účinnosť pokánia je v tom, že nám navracia Božiu milosť a spája nás s Bohom v dokonalom priateľstve.“ Cieľom a účinkom tejto sviatosti je teda zmierenie s Bohom. U tých, čo prijímajú sviatosť pokánia so skrúšeným srdcom a s nábožnosťou,(2305) „zvyčajne zavládne pokoj a spokojnosť svedomia spolu so silnou duchovnou útechou“. Sviatosť zmierenia s Bohom spôsobuje totiž pravé „duchovné vzkriesenie“, prinavracia dôstojnosť a dobrá života Božích detí, z ktorých najvzácnejším je priateľstvo s Bohom.
www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí velasquez


9.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   22. 11. 2015, 12:46 avatar
lea, ale tu nie sme na hodine náboženstva na ZŠ!!! 


11.
označiť príspevok

velasquez
   22. 11. 2015, 12:59 avatar
Precti si Ustavu. Čl. 24

Každý má právo slobodne prejavovať svoje náboženstvo alebo vieru buď sám, buď spoločne s inými, súkromne alebo verejne.
(Čl. 24, ods. 2, Ustava - zakladny zakon statu).
Súhlasí lea_pragmaticka1


12.
označiť príspevok

velasquez
   22. 11. 2015, 13:00 avatar
Tak nebud ako sudruhovia tzv. ateisti, ktorym sme museli v 1989 povedat papa.
Súhlasí lea_pragmaticka1


13.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   22. 11. 2015, 13:03 avatar
Veď ja jej to ani neberiem, len vravím, že tu nie sme na hodine náboženstva, že čo tak napísať niečo sám so seba, nie len sami kopír...


14.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   22. 11. 2015, 13:04 avatar
Nepovedali pá pá, len sa dnes inak volajú..KDH, SDKU. Most-Híd, Smer...


48.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 11. 2015, 14:14 avatar
Hovoríš asi tak, ako keď moslim konvertuje na katolíka, a ty stále budeš trvať na tom, že je moslim.


49.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   22. 11. 2015, 14:15 avatar
navonok, zdanie klame...


20.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   22. 11. 2015, 13:16 avatar
lea dala súhlas a prečo, tiež si myslí, že súdruhovia a bývalí ateisti, veď vtedy to letelo, že nie sú dnes aj v KC? A môžem povedať, že keby dnes naspäť komunisti pri moci, tak práve títo vy prenasledovali najviac aj katolíkov...Aj potom by bol súhlas verím...


21.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   22. 11. 2015, 13:23 avatar
Zatiaľ nemôžeš rozumieť. Veríš mnohému, rôznym filozofiám, náboženstvám a logicky máš z toho mišung. Až budeš mať jeden smer, bude homogénny, zbadáš cestu k cieľu a mylné odbočky a lákadlá si nebudeš všímať ani dávať sa do ich služieb. Potom už nebude more otázok a more vlastných pomýlených odpovedí. Opakovane píšem nemôžeš byť veľkopodnikateľ a pritom bojovať či uznávať komunizmus - a s väčšinou ľudí to tak je, pritom je to z logiky veci nezmysel a nezlučiteľné, ale ľudia tak žijú a fungujú. Tie otázky čo si dal sú len neznalosťou, ale aj výhovorkami ako obhájiť seba a svoj mix svetonázorov, náboženstiev.


23.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   22. 11. 2015, 13:26 avatar
Aký komunizmus, veď tu žiadny nebol...

Neverím cirkvám, sektám a ich výkladom, verím Bohu, teda môj smer je jasný...


25.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   22. 11. 2015, 13:30 avatar
To je ako ten vtip, keď sa stretnú dvaja a jeden hovorí druhému:

Koho budeš voliť?

Komunistov...

A z ktorej strany?


27.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 11. 2015, 13:35 avatar
Lenže to je hlúpy vtip, pretože na Slovensku máš najmenej tri komunistické strany: Komunistická strana Slovenska, VZDOR – strana práce a ÚSVIT.


28.
označiť príspevok

Bombolo
   22. 11. 2015, 13:36 avatar
som myslel že aj kresťanská komunistická strana existuje..:-)


31.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 11. 2015, 13:40 avatar
Máme slobodu, nič ti nebráni takú stranu založiť. Nájdi ešte dvoch hlupákov, a snaž sa vyzbierať potrebný počet podpisov, alebo prevezmi nejakú miniatúrnu (nepodstatnú) stranu, ktorá je síce zaregistrovaná, ale živorí, a premenuj si ju, daj jej názov Kresťanská komunistická strana. Len sa s tými 2 kumpánmi najprv dohodni, či sa bude nazývať Kresťanská komunistická strana alebo Komunistická kresťanská strana, aby nakoniec nedošlo o pár týždňov k rozkolu v strane.


36.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   22. 11. 2015, 13:45 avatar
Tri, ktoré otvorené hovoria, že sa hlásia k odkazom komunizmu, ale ja hovorím o iných šteňa, asi mu to nedochádza, že prečo... 


26.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   22. 11. 2015, 13:30 avatar
Nech sa páči.


24.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   22. 11. 2015, 13:28 avatar
Alebo poviem to takto lea, že vystúpila z bažini, kráčali po súši, ale nezdalo sa to jej, tak vošla späť do tej bažini, lebo tam sa cíti najlepšie...


46.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 11. 2015, 14:13 avatar
Zaujimave ze sme im nemohli povedat papa po krestanskej svieckovej demonstracii uz v roku 1988..


59.
označiť príspevok

fajer
   22. 11. 2015, 20:23 avatar
súdruhom možno ale ateizmus ostal a stále silnie....


61.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 11. 2015, 20:30 avatar
59....s tým musím súhlasiť. Neveriacich je stále viac. A najviac ich je medzi "kresťanmi".


66.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 11. 2015, 20:58 avatar
61,..iste..lebo konkrétne kresťanstvo sa nikam už neposúva..mladú generáciu moc nenaplňa ..preto ich veľa inklinuje k východným učeniam..


70.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 11. 2015, 21:19 avatar
66....Karola .....JS sa dennodenne rozprávajú s katolíkmi,protestantmi,ateistami,...atd,....a poviem ti,že stretnúť niekoho,kto má len minimálne poznanie Biblie a rešpektuje normy svojej cirkvi/nepoviem už vôbec,že-biblické/ ,je priam zázrak.
A je pravdou,že značná časť "kresťanov" vníma svoje náboženstvo ako mix všetkého možného. Ver,žijeme v dobe totálneho ateizmu! A to hovorím pod dojmom dlhoročnej skúsenosti. Matrikových kresťanov je síce ešte stále dosť,ale tých praktizujúcich je ako šafránu! Na internete su aj výskumy ako a kde sa praktizuje náboženstvo. A tie sú viac ako alarmujúce. Tvrdím ,že za 2-4 desaťročia bude odpad úplne zavŕšený! Staršia generácia pomrie, a koniec......ani Lea to nezachráni! 


72.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 11. 2015, 21:28 avatar
Nie, nežijeme v dobe totálneho ateizmu. Žijeme v dobe, keď ľudia sa už cítia slobodnejší, a preto, aj keď veria v boha, necítia tlak, aby museli povinne chodiť do kostola.

Keby sme žili v dobe totálneho ateizmu, tak by väčšina takých totálnych ateistov boli schizofrenici, najmä v katolíckej cirkvi. Lebo v TV náboženské programy, pozývania pápežov na Slovensko, nezáujem dodržať požiadavku v 89 o odluke cirkví od štátu, a počúvaj blahopriania v rádiu, vždy so spomenutím boha. Aj toto df.sk, ľudia sa najviac bavia o náboženstve. Keby sme žili v totálnom ateizme, o náboženstve by sa ľudia bavili menej než o lepení lietadiel (o modelárstve).


74.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 11. 2015, 21:31 avatar
70..niečo na tom bude Shagara..až sa toho obávam.. 


19.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   22. 11. 2015, 13:13 avatar
A teraz si zoberme tento zákon z pohľadu Islamistu, čo teraz s tým, keď je mu ústavou zaručené právo slobodne prejavovať svoje náboženstvo alebo vieru buď sám, buď spoločne s inými, súkromne alebo verejne. čo potom? Aj potom by sa každý z vás oháňal s týmto zákonom, alebo by povedal, že treba to upraviť?


29.
označiť príspevok

velasquez
   22. 11. 2015, 13:38 avatar
Moslimovia mozu vyznavat vieru - ale len ako mensina.

Ustava pomerne jasne vychadza z cyrilometodskeho duchovneho dedicstva, historickeho odkazu Velkej Moravy - uz v Preambule.


34.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 11. 2015, 13:42 avatar
A to chceš ako dosiahnuť (udržať ich v menšine), keď máme v Ústave zakotvenú slobodu meniť vierovyznanie?


35.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 11. 2015, 13:43 avatar
Čo ak sa 80 % katolíkov rozhodne prestúpiť na islam?
Súhlasí dorota


39.
označiť príspevok

velasquez
   22. 11. 2015, 13:52 avatar
Pocasie ujde, len tie ... kone.


40.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   22. 11. 2015, 13:55 avatar
Tu je ta vaša viera: youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk A tak to vždy dopadne, že len silný ostanú stať pevne, nie trasoritky, prospechári, tlčhubovia, kompromisári...


42.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   22. 11. 2015, 13:57 avatar
Obratte se na Islam, radim vam dobre....Jeste ze jste tak pevny ve vire eminence...


37.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   22. 11. 2015, 13:47 avatar
Aj keby jeden, tak má zaručené právo to praktizovať podľa Ústavy SR, už pochopil tiež?


52.
označiť príspevok

velasquez
   22. 11. 2015, 14:34 avatar
Nebud zadubeny!


73.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 11. 2015, 21:29 avatar
Ako to upravíš? Jedno náboženstvo povolíš, druhé zakážeš?


54.
označiť príspevok

fajer
   22. 11. 2015, 19:51 avatar
za chvíľu sa toto právo zruší, je neunosné aby ho využívali aj moslimi ....


15.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   22. 11. 2015, 13:05 avatar
V modlitebnej knižke si nájdeš ako sa pripraviť na spoveď, v klasickom Jednotnom katolíckom spevníku. Alebo si môžeš vytlačiť túto pomôcku skmbrussels.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk a budeš to mať po ruke. Pri generálnej spovedi (teda zvyčajne za mnoho rokov) odporúčam napísať si celý zoznam hriechov na papierik aj tie modlitby ľútosti a všetkého, nie je to hanba, naopak je to znak, že sa človek pripravoval a nechce zabudnúť ani jeden hriech. Kňazi to vnímajú pozitívne. PS: Pri spovedi resp. sviatosti zmierenia (mňa osobne to dosť pletie a zaťažuje veľa názvov na tú istú vec, ale čo sa dá robiť) si treba uvedomiť základnú vec spovedáme sa tam Bohu a nie kňazovi a vyžaduje to od nás hovorenie pravdy všetkých zlých vecí, bez zatajovania - čo vyznáš to ti Boh skrz kňaza odpustí, preto ozaj zo srdca vyznať každý hriech, len sebe a svojej duši urobiť, tam už nie je na mieste sa hanbiť za hriech, ale vyznať a uznať, že to bola chyba, pri spovedi nesmie byť falošnosť, kalkulácia, zakrývanie - ale rovno priamo čestne ako pred samým Bohom, lebo Boh rozhrešuje skrze oprávnených a to sú kňazi. Inak platí a môžem potvrdiť, že čím horší hriešnik, dlhodobo od cirkvi, skrátka človek až s čiernou dušou od hriechov, tým lepšie a väčšia radosť u kňazov aj u Boha, lebo zo stratenej ovečky a navrátenej je obrovská radosť v nebi aj na zemi. A som presvedčená, že väčšina kňazov ťa pochváli, ak by sa aj našiel kňaz, ktorý by bol ostrejší alebo nepríjemný, to nech ťa nermúti, pôjdeš za iným. Veď aj keď, človek zažije menej dobrého či príjemného lekára, tak neprestane chodiť k lekárovi, keď je chorý. A keď prestane chodiť k lekárovi, komu uškodí, len sebe, lekárovi je to jedno, lieči len tých, ktorí prídu osobne a slobodne.


18.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 11. 2015, 13:12 avatar
LP: odporúčam napísať si celý zoznam hriechov na papierik

Lepšie bude, ak hriešnik vydá knihu. A knihu potom môže dať prečítať kňazovi. Ušetrí sa tak čas sedenia a vyčkávania počas spovede.


47.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 11. 2015, 14:14 avatar
Co viem, niektori ludia maju svoje hriechy napisane na mobile
Ono je to aj lepsie ak je v tej budke tma, na papierik by nevideli  


50.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 11. 2015, 14:16 avatar
Áno, a marí sa mi, že spovedať sa dá aj cez internet. Takže nie je problém poslať kňazovi SMS alebo lepšie MMS, nejaké to video zo spáchaných hriechov.
Súhlasí Shagara


51.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   22. 11. 2015, 14:16 avatar
A najlepšie si ich nahrať na diktafón a potom už len pustiť, keď je to potrebné... 


58.
označiť príspevok

fajer
   22. 11. 2015, 20:21 avatar


63.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 11. 2015, 20:45 avatar
Podsunutý argument (straw man)
Podstatou klamu je najít velmi slabý až hloupý argument, který by mohla zastávat protistrana (ale zpravidla jej nezastává). Ten demonstrativně rozcupovat na cucky a budit při tom zdání, že se všemi argumenty protistrany se lze takto snadno vypořádat.


68.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 11. 2015, 21:12 avatar
Lea....modlitebná knižka nie je Biblia! To môžeš rovno spomenúť,že aj v príručke malého skauta sú isté návody ako sa "spovedať" zo zla!


53.
označiť príspevok

Vespertine žena
   22. 11. 2015, 18:57 avatar
Spoveď je fraška.
Súhlasí Shagara


55.
označiť príspevok

fajer
   22. 11. 2015, 19:55 avatar
lea, ty by si sa mala vyspovedať psychiatrovi, je to s tebou vážne....si duševne chorá, ale neboj, dá sa to liečiť....


56.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 11. 2015, 20:19 avatar
nie pravda, ..lea sa stále učí a hľadá..chce to len vycibriť....si myslím..
Súhlasí Wolfe


76.
označiť príspevok

elemír muž
   23. 11. 2015, 05:06 avatar
Spovedať by sa mal len ten, čo tomu rozumie a komu to prináša potrebný efekt v jeho živote.
Pôvod spovede je v základnom ježišovom poslaní na tejto zemi a preto bola spoveď ustanovená ešte pred tým, než začal ježiš verejne účinkovať. Stalo sa to pri jordáne, keď ľudia Jánovi Krstiteľovi vyznávali svoje hriechy a on im radil, čo majú robiť a potom ich krstil. K spovedi má právo pristúpiť každý, lebo ani ján nikoho neodmietol, dokonca povedal: vreteničie plemeno, ako ste prišli na to, ako uniknúť božiemu hnevu. POodľa tohoto by mali kňazi spovedať všetkých, ktorí prejavia pred ním úprimnú potrebu sa vyspovedať a zbaviť hriechov.
Ak niekto dopredu urobí hriech s úmyslom, že sa z neho vyspovedá, dopúšťa sa svätokrádeže. Spoveď môže pochopiť len ten, kto pochopil ježiša a jeho evanjelium.
Tak isto samotný Ježiš vysiela učeníkov do celého sveta a hovorí im: Choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium, kto uverí, toho pokrstíte a komu odpustíte hriechy, tomu budú odpustené a komu zadržíte, tomu budú zadržané.
Tu nie je čo dodať a nie je o čom diskutovať, alebo beriem evanjelium zo všetkým, také, aké je, alebo si urobím z neho trhací kalendár a beriem si z neho len to, čo mi vyhovuje a to je potom len mišuge.
Evanjelium je predsa o tom, že toto nie je ježišovo kráľovstvo a ani kráľovstvo jeho otca, pretože to Ježíš pred pilátom jasne povedal: Keby bolo moje kráľovstvo z tohoto sveta, moje pluky by ma zastali a nedovolili by ma vydať židom. A teda ani Ježiša a ni jeho otca nemôžeme obviniť z toho, že je na tomto svete zlo, ale naopak, Ježiš prišiel na podnet svojho otca, aby vyslobodil odtiaľto ľudí pre svoje kráľovstvo pred tým, než sa podľa apokalypúsy všetky čaše zla vylejú na túto zem.
A teda podľa evanjelia je spoveď podmienka na to, aby mohol Ježiš dušu človeka odviesť do svojho kráľovstva bez hriechu a teda negatívnej duševnej energie.
Samozrejme, že pri tom urobia občas chybu aj knazi a občas aj spovedajúci, ale pre niekolko chýb, nie je možné toto zavrhnúť pre ostatných, čo to správne pochopili a cítia to ako nevyhnutnú potrebu svojho duševného života.
Na spoveď má podľa evanjelia každý človek a ak Ján nekládol žiadne podmienky tomu, kto sa chce spovedať , nemala by to robiť ani žiadna cirkev a katolícka vôbec.
Lebo ak kňaz odmietne spoveď napríklad niekomu, kto nežije v usporiadamon manželstve a stavia podobné iné prekážky pred spve´dou, potom nepochopil podstatu odpustenia hriechov, lebo kto viac potrebuje odpustiť hriechy, ten čo žije v usporiadanom manželstve, alebo ten, čo nežije v usporiadanom manželstve. Neprišiel som liečíť zdravých, ale chorých. Alebo napríklad podobenstvo o modliacom sa farizejovi a mýtnikovi v chráme.


81.
označiť príspevok

Wolfe muž
   23. 11. 2015, 10:42 avatar


83.
označiť príspevok

sta2rky muž
   23. 11. 2015, 11:04 avatar
Keď som bol ešte v zamestnaní, mnohí kolegovia prichádzali za mnou, len tak na skok, aby ma informovali o svojich problémoch, alebo úspechoch. Boli to obyčajne dva dôvody pre ktoré sa unúvali prísť za mnou: buď sa chceli pochváliť, alebo poradiť, ale boli aj takí, ktorých niečo tlačilo v ich svedomí. A vtedy som sa zamýšľal nad náboženskou spoveďou kňazovi, že ozaj niektorí ľudia potrebujú, niekomu dôveryhodnému, porozprávať o tom čo ich tlačí, aby uľavili svojmu svedomiu.
Tí moji "hriešnici" boli neveriaci a neuznávali hriech ako taký, ale jednoducho to potrebovali.
Pojem hriech považujem za účelové pejoratívne pomenovanie niektorých našich činov, či úmyslov. Tento pojem odmietam a pripúšťam dobré a zlé skutky, dobré a zlé úmysly s ktorými sa má vysporiadať naše svedomie, ale určite nie cez RK formálnu spoveď kňazovi. Bolo by to naivné a detinské.


84.
označiť príspevok

milicano
   23. 11. 2015, 11:12 avatar
spoveď samotná nemá význam ako nástroj na "očistenie" svedomia....niekoho pocit viny zožiera do smrti a iný sa s tým vyrovná coby-dup...je to v človeku-povahe,výchove,génoch


85.
označiť príspevok

milicano
   23. 11. 2015, 11:15 avatar
teda pre mňa na ujasnenie...druhí to možno chápu ináč tak nech sa im uľaví


86.
označiť príspevok

Wolfe muž
   23. 11. 2015, 14:47 avatar
Ako som pisal na konci mojej 44
"Sice to moze mat psychologicky uvolnujucu zlozku zdovcerenia sa..."
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Muži počas choroby sú tak telesne a duševne vyčerpaní, že uzdraviť ich dokáže jedine žena.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(213 624 bytes in 0,764 seconds)