Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Ja a moj "Ideálny štát" - alebo čo znamená štát pre občana.

23
reakcií
3963
prečítaní
Tému 19. apríla 2012, 23:51 založil Sono Daxis a-Lia.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Sono Daxis a-Lia muž
   19. 4. 2012, 23:51 avatar
Na začiatok tejto diskusie by som rád uviedol niekoľko úvah. Tieto úvahy sa opierajú principiálne len o otázky, ktoré si kladieme každý deň. Hoc odpoveď nie vždy najdeme. A potom Naše myšlienky pozvolna, ale celkom isto idú na stranu vytrácjúc sa v nereálnom svete nekonzistentných úvah.

Pred časom som písal úvahu v škole o vizionárstve. Táto úvaha bola nedokončená, lebo som nevedel ako ju dokončiť. Prešiel asi rok aj nejaké tie mesiace a vraciam sa späť ktomu čo som vtedy síce vedel, ale nevedel som to už vyjadriť jasne slovami. Uležalo sa mi to v hlave a vyplávali na povrch nečakané myšlienky aj otázky.

1. Vývoj ľudstva sa opiera o naše poznanie. Vždy je to poznanie sveta okolo nás, ktoré nás posúva ďalej. Ale ako sme k tomuto poznaniu prišli ! Čo je to " TO POZNANIE"

Čo také písmo, čo taká matematika! Čo taký zákon. Čo to prvé poľnohospodárstvo, ktoré dalo silu ľudom vytvoriť prvé väčšie spoločenstvá. Boli to obrovské mestá- 10 000 ľudí, 60 000, ba aj 100 000 ľudí. Boli to schopnosti, ktoré sme mali určite od prvo počiatku, dokonca existujú experimetny kde sa dokázalo, že sú schopné riešit matematické úlohy aj primáty.
Tieto schopnosti sme mali, ale narozdiel od primitívnejších živočíchov sme tieto schopnosti neustále používali a neustále zo storočia na storočie vyvíjali. Toto možno nazvať vývojom- ktorý možno úzko spájať s kultúrov a jej špecifkými potrebami. Je nadmieru jasné, že písmo muselo posunúť ľudí velmi daleko, ale v prvo počiatkoch pre ľudí bolo písmo iba forma znakov a symbolov. No neskôr sa stalo základným zdrojom vzdelania a myšlienok. Tak sa pýtam ako to posunulo ľudstvo do predu.

Samozrejme zrod symboliky znamenal aj zrod matematickej kultúri. Všimite si ten výraz. Nie matematiky " ALE MATEMATICKEJ KULTÚRY". Tu už ide do tuhého, pretože prakticky neexistuje nič čo by ľudom bránilo vyvíjať hoc aký matematický model, ktorý máme aj dnes. Je jasné, že v tej dobe ľudia nemali skúsenosti a vedomsti na takej úrovni ako dnes, ale od toho momentu neexistuje nič čo by im bránilo vo vývoji matematických myšlienok hoc ako zložitých. V podstate by mohol človek 5000 rokov starý vypočítať čo koľvek čo dokáže dnešný matematik.

Od úlohy poznania ľudia pozvolna prechádzajú vedomstnej spoločnosti. Ako vedomostnú spoločnosť by som identifikoval práve takú kultúru, ktorá sprostredkúva medzi generáciami skúsenosti a poznatky nie len na báze ústnej "správy", ale konzistetnej a uhladenej myšlienkovej tvorbe, kde sa prezentujú kompletné a prepracované súmáre vedomistí. Samozrejme bez akéhokoľvek sporu tu ide aj o to hlavné a to síce fakt, že tie informácie musí aj niekto spracovať, čo v praxi znamenalo, že prvá spoločnost, ktorá disponuje vedomostami a ich aj používa musí v každom prípade mať nejakú školu - vzdelávací systém a teda nesporne musí byť hierarchicky diferencovaná na princípe kást. Čiže nesporne prvé zárodky kastovje spoločnosti (tej najprimitívnejšej- pravde podobne India, Čína ) dali zrod novému formátu vzdelania a teda aj novej forme spracúvania informácii, ktoré sa ďalej nabalovali a prenášali z generácie na generáciu až do dnešného dňa.

Od takejto formy spoločnsti už nie je príliš ďaleko od moderného štatu ako ho vidíme dnes. Hoci jedna vec im chýbala a to boli vedomosti a technológie. No, ale na to mali neuveritelných 5000 rokov, takže nie je nič čudné na tom, že dnes sú už technológie tak sotifikované ako ich poznáme. Je fakt a dobre známi už deťom na druho stupny ZŠ, že technologický vývoj ľudstva nebol zdaleka lineárni, ale to možno chápať principiálne ako efekt snehovej gule, ktorá postupne ako sa valí dole svahom naberá na objeme nelineárne.

Pri druhej úvahe, sa zamýšlam a tu rozhodne čakám reakcie na myšlienku " nátura človeka" jeho prirodzené vlastnosti, čo bol problém keď v nodobej vzdelanej spoločnosti bolo možné vzdelávať ľudí tak intezívne a zároveň im dať priestor na rozvoj myšlienok a intelektu, sprostredkúvať plody práce takejto vzdelanej kasty( alebo uvažujeme o skupine ľudí nezaťaženými všednou prácou) pri transformácii nových myšlienok pri formovania štátu. Lebo štát sa formuje na ideách alebo myšlienkách. Pripomeniem, že boli celé batalióny, ba celé armády učencov vzdelancov (od Konfúcia, Budhu, Platón, Sokrates....mnohý historiov nepoznaných), ktorý sprostredkúvali svoje vedomosti vládnucej triede, ktorá tieto zo striedavím úspecho uplatnovala. Dôležité poznamenať, že mnohý takýto ambiciózni filozofovia skončili velmi , zle keď sa snažili ovplinvovať systém celkom priamo, boli často poprávený, vyhnaný do exilu, zabitý, alebo verejne hanení za svoje postoje.

Ich počínanie možno analyzovať a velmi stručne zhrnúť do jednej jednoduchej myšlienky, ktorá musí odlišovať pojem " o politike" a "politika". Kde o politike je vedecká diskusia a filozofická, ale aplikácia samotnej myšlienky nie je možna priamo a okamžite teda priami zása do politické systému nikam nevedie. No a odiaľto je veľmi jednoduché pochopiť, že filozofovia nech už boli ako koľvek múdry a vytrvalí a nech už to mysleli ako koľvek dobre vždy spravidla končili ako mučeníci.

Prečo? Velmi jednoducho. Nepostupovali konzistentne z jedinou myšlienkou a to " ČO JE TO POLITIKA? "

Čo to teda je a prečo nemožno do nej len tak zasahovať?

Tu už musíme, ale tuho rozmýšlať nad jednou otázkou. " ČO TO JE VLASTNE ŠTÁT"

Štát to sú občania a občania tvoria spoločnosť, odiaľ vychádza výraz kultúra a formovanie štátu vždy muselo byť v spojitosti formovania všetkých štátov, teda štát ak chceme môžeme považovať za jednotku kultúrnej jednoty (jazyk, zákon, umenie, súmár všetkých schopností) To je ale iba definícia spoločenskej jednoty. V čom spočíva ostatok štátu? Kde je politka?

Ak sa ďalej zamyslíme nad jednoduchov otázkou- Čo jeto politika? - Okamžite musíme pristúpiť na jednotný výraz, ktorý by definoval tento dosť často používaný, ale tak zle chápaný pojem.

Politika sa totiž zaoberá celým štátným dianím, vo vnútre ako aj za hranicami štátu, jednoducho zjednocuje ľud za jediným účelom a to je zjednotnie vlastného úsilia. Pre štát ( teda všetkých jeho občanov) určuje jednotnú trajektóriu a cieľ, z ktorého sa vytvára postupne forma politiky a jej vývoj nesporne vedie k vývoju štátu, alebo k jeho krachu.

Od tejto myšlienky si myslím, že je diskusia otvorená.

Na záver, ale ešte kladiem otázku, čo je idealný štát podľa vás?
Je vôbec nutné vytvoriť štát, aby ľudia prežili?
Je nutná vláda?


18.
označiť príspevok

rain...
   21. 4. 2012, 00:05 avatar
Predpokladám, že je to vlastný prepis nie copy, pretože je tam množstvo gramatických chýb. Ale to by neva... Len to nemá koncepciu. Ak tak chabú a prichádza pozde. Dnes je irelevantná otázka štátu a štátnosti a jeho vývoja. Sme v Európe, či už to chceme alebo nie. Už je to boj o prežitie.


19.
označiť príspevok

Sono Daxis a-Lia muž
   21. 4. 2012, 09:58 avatar
1. Kritiku gramatiky berem, ale ak niečomu nerozumiet stačí napísať, prepíšem nie je problém, svoje i/y nejdem radšej ani obhajovať.

2. Celé to čítať netreba stačí nadpis to ostatné som písal len nato aby som preniesol diskusiu na niečo iné ako klasickú diskusiu o politike. Čiže je to len úvaha. Nie je to nič vedecké.

3. Ideálny štát som myslel ako si ho predstavuješ ty, aby bol taký ako chceš ty.
Totiž kažý pčkuje na systém. Je zle to je zle ono je zlé všetko atď.
Nie teda real štát ako je teraz.
Žijeme v demokratickej spoločnosti, teda veľká časť toho ako funguje dnes štát spadá pod vplyv bežného človeka. Každý človek sa podiela na stavbe štátu.

..a teraz nemyslím taký štát aby boli štastný iný ľudia, ale štát taký aby si ty zo svojho subjektívneho pohladu bol štastný.

Potom možeš samozrjem obhajovať, že prečo práve taký štát, ale o to tu nejde. Ide len o to či sme vôbec schopný si predstaviť lepšie fungujúcu spoločnosť ako teraz.

Či teoretickej alebo praktickej úrovňe to je jedno stačí popustiť uzdu fantázie.


2.
označiť príspevok

viluette muž
   20. 4. 2012, 00:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.3.
označiť príspevok

Style muž
   20. 4. 2012, 00:04 avatar
Daj stránku z ktorej si to okopčila .


4.
označiť príspevok

viluette muž
   20. 4. 2012, 00:06

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

Sóley žena
   20. 4. 2012, 12:50 avatar
Stajlko najnovšie dospel k názoru, že okrem toho, že je každý niekto iný, nemá nikto z prispievajúcich vlastný názor a každá inteligentnejšia poznámka je okopčená z netu. Ale on za to nemôže chudáčik, on je prekliaty a drbe mu z toho na mozog.  
Súhlasí Boris_I.


8.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 4. 2012, 13:00 avatar
Style je boh!!
V indii vyznavaju aj potkanov  
Súhlasí Sóley


9.
označiť príspevok

Sóley žena
   20. 4. 2012, 13:09 avatar
Ja už na neho asi budem dobrá, veď je prekliaty, chudatenko malé! A dokonca viacerými ľuďmi! Takže je chlapec zjavne v kolektíve velice obľúbený.   Len sa teraz neviem rozhodnuť či je tá jeho kokotnosť následkom alebo skôr príčinou kliatby.  


11.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   20. 4. 2012, 13:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.12.
označiť príspevok

Sóley žena
   20. 4. 2012, 13:25 avatar
Skajka, ale s Tebou sa nehráme.  


13.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   20. 4. 2012, 13:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

Sóley žena
   20. 4. 2012, 21:30 avatar
A čože si, Skajuš?


10.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   20. 4. 2012, 13:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.16.
označiť príspevok

Sono Daxis a-Lia muž
   20. 4. 2012, 23:40 avatar
Je mi jasné, že nie som dobrý v písaní, a najhoršie je keď píšem tak zabudnem načo som myslel keď príliš premýšlam tak zasa neviem ako to napísať, no ešte k tomu som si trocha rubol čohosi, tak sa sám čudujem čo to tu je popísané.

Idealny štát som myslel taký ako by vyhovoval tebe. Čo ti chýba čo by bolo lepšie? Nehovoríme o reálnom svete, ale skôr o predstave.

Inak nemusíš čítať všetko stačí tie otázky :D za to ostatné neručím, lebo tomu nejak asi ani ja celkom nerozumiem keď to tak čítam :D


24.
označiť príspevok

rain...
   23. 4. 2012, 07:39 avatar
Štát sa skladá z ľudí. A tí tvoria rodinné bunky. Ak tá základná bunka nefunguje, nefunguje ani štát. Niečo sa pos..lo. Nie sme schopní spolupráce, spolupatričnosti. Ako dám tak sa mi vráti v dobrom, či v zlom. Preto si myslím, že je zbytočné pozerať sa a rozoberať stav štátu a pritom nevidieť základný problém v medziľudských vzťahoch. Teda štát chcem mať taký aby sa mi v ňom dobre žilo, aby som sa mohla stopercentne spoľahnúť na všetkých jeho členov a túto istotu chcem dávať aj ja im bez čo i len náznaku toho blbého pocitu, že bude zneužitá.
Súhlasí Sono Daxis a-Lia


5.
označiť príspevok

pepazdepa
   20. 4. 2012, 12:46 avatar
Zo štatom je to ako s bohom,nikto ho nikdy nevidel ale verime ze existuje...to len v nasich mysliach. Alebo ty si ho niekedy videla a mohla sa ho dotknut a aky je štat zivy ci nezivy ved nezivy znamena mrtvy.HAha


7.
označiť príspevok

Sóley žena
   20. 4. 2012, 12:55 avatar
Takže so štátom je to vlastne ako s Chýlkovej peachou.  


14.
označiť príspevok

pepazdepa
   20. 4. 2012, 16:37 avatar
Ale jedno maju štat a peacha ci skor pycha spolocne...dokazu ovladat ludi.


17.
označiť príspevok

Sono Daxis a-Lia muž
   20. 4. 2012, 23:45 avatar
Tu je jedna myšlienka. Čo keby ľudia jazdili do práce na húsenkovej dráhe :D

Bolo by to drahšie, lebo by to zložitejšie ako električka, ale prečo nespojiť dopravu so zábavou ?
Okrem toho veľa ľudí trpí stresom a na ceste do práce len rozmýšlajú nad deprimujúcimi hovadinámi, tak by sa aspoň trocha uvolnili. Potrénovali hlasivky, dali by si kardio, precvičili vestibulárny systém, a ešte by im začalo telo odbúravať stress a produkovať endorfíny. Takže by to bolo zdravé, zábavné, ešte k tomu ekologické a lepšie ako jazdiť autom.


20.
označiť príspevok

Sono Daxis a-Lia muž
   22. 4. 2012, 08:44 avatar
kokos čakal som trocha viac reakcii no ale nič sa neda robiť  


21.
označiť príspevok

Ónya žena
   22. 4. 2012, 08:51 avatar
pochop, že všetci majú tohto štátu plné zuby, bo im nevytvára podmienky na dôstojný život,.."berie im viac ako poskytuje, ..ľudia sú vyčerpaní , nemajú síl riešiť- zaoberať sa politikou tohto štátu, hlavne cez víkend chce mať asi každý pokoj.


22.
označiť príspevok

Sono Daxis a-Lia muž
   22. 4. 2012, 09:11 avatar
To lebo neveríš v silu zmeny štátu, ale ľudia tú moc majú pevne rukách. Ovela viac ako kedy Koľvek v minulosti. Pred dvesto rokmi ľudia nemali ani nárok na dvostojný život. Keby si bola Multimilionárom pred dvesto rokmi tak by si žila na horšej životnej úrovni dneš dneska priemerne situovaný človek. Takže v podstate dnes ten najchudobnejší a najušmudlanejší najneštastnejší občan slovenska, može byť ešte štastná a veselá osoba. Tolko koľko možností máme dnes nemali ľudia nikdy.

Dokonca niektorý tvrdia, že žijeme v zlatom veku histórie. Že lepšie to snáď ani už nebude.

Takže pohlad na vec je dosť relatívny.


23.
označiť príspevok

Ónya žena
   22. 4. 2012, 09:26 avatar
no prepáč, veriť v silu štátu ..myslíš vážne ?  ...Horní nevedia ako žijú dolní.." a dobrý Kráľ, sa zamaskuje a ide medzi svoj ľud, aj medzi žobrákov ..aby sa dozvedel čo sa o ňom hovorí a ako ľudia tam "dole" žijú. Slepota ?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 20:55,  (12) Hokejis, predpokladám, že sa neopili, ale zdrogovali...
dnes, 20:52,  (4) Mil@níčko, neznášajú nielen Teba a pravdu, ale aj tarana. A popri tom, ani Hokejisa,...
dnes, 20:50,  Zuzka8 takto sa vyrába nesmrteľná svätožiara. Asi vieš veľmi málo o "doročinnosti...
dnes, 20:42,  Vyzerá to na 4. cenovú. Oprava odkazov, lebo elf Edo má vo všetkom palce: Z INTERNETU...
dnes, 20:40,  Z INTERNETU SA STALA KRČMA 4. CENOVEJ SKUPINY - DISKUSIA SO PIČKOVÝM ELFOM ZO SR - O TOM, ČO...
dnes, 20:40,  63, .... ale ja dobre viem koho si Boh vyvolil, .... a kto dnes koná jeho vôľu, ..... a...
dnes, 20:32,  Partle, proč? °}
dnes, 20:31,  Amíci sa opili a zablúdili ? :)
dnes, 20:31,  Na starom Strečne som bola naposledy a predtým na Spišskom... A jaa se ptám, proč?...
dnes, 20:30,  a člen Deep Church (cirkvi v Cirkvi). Témou príhovoru bývalého pápežskeho nuncia je...
dnes, 20:29,  Ponorky
dnes, 20:27,  Dobre prečítal. Najlepšie... *04
dnes, 20:26,  Ruské vodky ? *02*02*03
dnes, 20:26,  Mne súčasný naháňa hrôzu pre ráz, aky do toho vletel, brrr ale Slopanko Janko, to by sa sa...
dnes, 20:24,  Čo patrilo Japonsku ? Ruské vody ?
dnes, 20:23,  Vždy lepšie ako Kokotovič. *54*54*55
dnes, 20:23,  Tú pijalesovú haraburdu? Nyé... *53*20
dnes, 20:21,  Počítal si dobre ?
dnes, 20:20,  A čo to pomôže?
dnes, 20:19,  Chcel by som tam vidieť Slotu, ten už pred 10timi rokmi vedel a tušil, že ak bude Igor...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena krásna a verná je tak ojedinelý prípad ako
dokonalý preklad poézie. Preklad obvykle nie je pekný, keď je verný, a nie je verný, keď je pekný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(96 017 bytes in 0,269 seconds)