hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Hyenizmus

príspevkov
4
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 10.12.2008 07:48
posledná zmena 10.12.2008 09:21
1
10.12.2008, 07:48
Balada o obesenej


Bolo príjemné skoré popoludnie, 10. júla roku 1973. Na nástupišti električiek na pražskej ulici Obrancov mieru čakali dva tucty ľudí, kým im príde spoj. Z cesty zrazu vybočila nákladná Praga a rútila sa na nich. Plnou rýchlosťou vletela do hlúčika ľudí. Väčšina z nich boli dôchodcovia, ktorí nestihli uskočiť. Praga ich prevalcovala. Nebrzdila. Jej cestu zastavila až dopravná značka. V tom zmätku nikomu nenapadlo, že nejde o nehodu, zlyhanie riadenia a bŕzd. Zo zastavenej Pragy vystúpila drobná žena. Vzala si z kabíny kabelku a pokojne čakala na príchod polície. Na miesto masakru sa nedívala. Volala sa Olga Hepnarová a bola masovou vrahyňou.

Tragédia na električkovom nástupišti by tak či tak vzbudila veľkú pozornosť, no zistenie, že Olga Hepnarová skosila ľudí na zastávke úmyselne a na čin sa pripravovala vopred, bola silná káva. Žienka s uhrančivým pohľadom pred činom poslala listy redakciám Svobodného slova a Mladého světa, v ktorých uviedla presne, čo spraví. Pôvodne plánovala ukradnúť autobus, no potom použila služobný nákladiak, ku ktorému ako vodička z povolania mala lepší prístup. Prečo to však urobila?

Zjednodušene povedané: Olga sa cítila ako obeť spoločnosti, obeť útlaku a ponižovania. Rozhodla sa preto svetu vrátiť úder. Ako počas vyšetrovania povedala, nechcela na prechode prevalcovať jednu babičku, ani by to nedokázala. Potrebovala dav, väčšie množstvo ľudí. Preto aj jej nájazd na zastávku bol až na druhý pokus - chvíľu pred osudným strhnutím volantu prechádzala popri zastávke, no okrem toho, že jej tam prekážala stojaca električka, na nástupišti bolo podľa nej primálo ľudí, a tak pokračovala v ceste a vrátila sa až o chvíľu. Približne dvadsaťpäť ľudí už bolo dosť a neprekážala jej ani tehotná žena v dave...

Otĺkanček

Olga podľa vlastných spomienok bola celoživotným outsiderom, bitá a odstrkovaná. Jej otec sa videl v staršej dcére, matku psychiatri charakterizovali ako citovo chladnú. Samotná Olga sa stráni ľudí, uteká z domu, bráni sa priateľstvám. Priepasť medzi sebou a okolím systematicky prehlbuje. V trinástich rokoch sa pokúša o samovraždu, absolvuje pobyt v ústave pre ťažko vychovateľné deti. Bezúspešne. V dvadsiatke si sama postaví chatu a obýva ju. Po roku a pol sa sťahuje do podnikovej ubytovne.

Fyzické útoky, výsmech, ponižovanie, predsudky. Tak vníma Olga postoj spoločnosti k nej. Svedkovia pri súdnom procese to vidia inak, vraj sa jej nestalo nič, čo by vo väčšej či menšej miere nepostihlo hocikoho iného. Bývalí spolužiaci si spomínajú na jej čudné správanie, uprený pohľad, bočenie od ľudí, dobrovoľné vyčleňovanie sa z kolektívu. Jej náklonnosť k ženám, aj keď len mierna a povrchná (Olga sama bola presvedčená, že nedokáže nadviazať s nikým vzťah), bola ďalším centimetrom vzdialenosti medzi ňou a ľuďmi.

Kde je pravda? Zrejme niekde uprostred. Ale to sa už nedozvieme. Sú tu len dôsledky: tri telá rozdrvené na mieste, traja ďalší mŕtvi po pár hodinách v nemocnici a dvaja, čo zomreli neskôr. K ôsmim čiarkam na nárazníku pragovky si Hepnarová pripíše šesť ďalších živých, no ťažko zranených obetí. Olga sedí na lavici obžalovaných a tvrdošijne trvá na tom, že podnikla zaslúžený protiúder nepriateľskej spoločnosti, plánovala to vopred a je úplne duševne zdravá. Ale - bola?

Démoni vnútri

Celkom zdravá nebola určite, netreba byť psychiatrom, aby sme to pochopili. Povolaní špecialisti však skúmali, nakoľko je Olga vyšinutá, a či je za svoje činy vôbec zodpovedná. Po nespočetných vyšetreniach a výsluchoch napokon odovzdali posudok: v čase činu bola pri zmysloch a dokázala posúdiť nebezpečnosť svojho konania. Napokon, išlo jej priamo o to.

Citová plochosť, agresivita, hystéria, schizoidné črty osobnosti. Povedané vulgárne: Hepnarová bola podľa súdnych znalcov síce výstredný cvok, ale za svoje činy nesie plnú zodpovednosť. V súčasnosti, keď už emócie opadli, by vyšetrovanie i súd vyzerali zrejme inak. Ale takto to nefunguje. Až po vyše dvadsiatich rokoch od onej udalosti sa ozývajú hlasy, ktoré upozorňujú na jednu vec, ktorú pri súde všetci zamlčali: psychiatrický posudok z liečebne, ktorý jej vystavili po jej samovražednom pokuse.

V ňom stanovili diagnózu, ktorej podľa najnovšieho vydania medzinárodnej klasifikácie chorôb patrí označenie F 20.1. Hebefrénna schizofrénia. Ide o chorobu rozvíjajúcu sa najčastejšie v adolescentnom veku a typické je pre ňu vzdorovité, nevhodné a necitlivé správanie, chaotické myslenie a nelogické, neočakávané konanie. Výrazným znakom je práve citový chlad. Ako stvorené na Olgu Hepnarovú. Toto sa však pri súde neobjavilo...

Olga sama sa niekoľkokrát pokúšala dostať na psychiatriu. Jej snaha však akoby bola prekliata - označili ju za simulantku, pár dní pred jej poslednou jazdou na pragovke sa to zopakovalo. Posledná šanca na zabránenie tragédie zhasla a Olga si sadla k listom adresovaným novinám...

A obesili ju

Vyšetrovanie trvalo vyše roka. Pritom takmer nebolo čo dokazovať, Olga trvala na svojom - priznáva vinu, necíti ľútosť, je duševne zdravá. To nič, že sa podchvíľou nechávala oslovovať Winifred. Jej obhajca potil krv, ale bol to vopred prehraný boj. Štátna bezpečnosť sa sprvu snažila vniesť do prípadu politický podtón, ale proti tvrdošijnej Olge nemala šancu. Ostalo to v rovine súkromnej pomsty verejnosti.

Spätne sa nám teraz z kusých informácii môže zdať, že samotná spoločnosť si kdesi v podvedomí uvedomila, že v prípade Olgy Hepnarovej skutočne zlyhala. Od necitlivých rodičov, cez nechápajúce školské a neskôr pracovné prostredie, až po psychiatrov, ktorých vyhľadala, no nepochopili, že táto žena skutočne potrebuje pomoc. Slovutní profesori však nepotopili kolegov a nepripustili že sa mýlili. Táto pachuť viny a tlak verejnosti spôsobili, že Olga dostala trest smrti.

Odvolala sa až na naliehanie obhajcu, neuspela. Jej matka požiadala o milosť, no vtedajší prezident Gustáv Husák ju zamietol. Olga sedela vo väzení, zdanlivo ľahostajná a uzmierená sama so sebou.

Samotná poprava priniesla pankráckej väznici hrozné divadlo. Olga spanikárila, na popravisko ju museli násilím dovliecť. Kričiacu, pomočenú, pošpinenú a povracanú ju napokon obesili. Po tomto zážitku miestny kat bezodkladne rezignoval z funkcie. Smrťou 12. marca 1975 skončil životný príbeh škaredého kačiatka, z ktorého sa namiesto labute vykľul jastrab.

Otázniky po dvadsiatich rokoch

Po dvoch dekádach už z Olgy Hepnarovej ostala len legenda, starý spis a doteraz neprekonané prvenstvo v počte obetí jednou ranou. Až v poslednom čase sa vynárajú otázky, ktoré mali padnúť skôr. Prečo sa odignoroval posudok z jej mladosti? Naozaj neurčitý pocit previnenia kázal zúčastneným zamiesť tento prípad pod koberec a navždy umlčať jednotlivca mstiaceho sa spoločnosti?

Hepnarová po slobode naozaj pobehovať nemohla, sebavedome vyhlasovala, že by to urobila znova. V čase jej súdu už bolo na všetko neskoro. Zasiahnuť bolo treba skôr. No tí, čo tak mali urobiť, zlyhali. Dôsledkom bola smrť ôsmich nevinných dôchodcov.

Ostáva dodať už len posledné: Neuveriteľnou iróniou osudu ulica Obrancov mieru, kde Olga naposledy zaparkovala pragu, dostala po revolúcii názov Ulica Milady Horákovej. Pomenovali ju po ďalšej popravenej žene, na rozdiel od Olgy však táto bola úplne nevinná...
none
2
10.12.2008, 08:07
hyenizmus na pracovisku, to som spoznala na vlastnej koži - výsledkom sú moje niekoľkonásobné pokusy o samovraždu - zatiaľ neúspešné
none
3
10.12.2008, 09:17
Chválospev pre samovraha


Koľká to smola, koľké to sklamanie,
čo sa to udialo, naveky len on vie.
Na najvyššom poschodí na okne stál,
či sa chcel narodiť, nik sa ho nespýtal.

V tichom byte smutná a sám
nevládal odolať duševným ponosám.
Okno dokorán- prvá výstraha...
Teraz to urobí, sám sebe prisahá.

Vyskoč, vyskoč a budeš mať pokoj.
Príde tma, ticho a chlad.
Ja prídem za tebou... skôr či neskôr,
budeš tam spokojný a hlavne bez výhrad.

Konečne letí, blíži sa zem, ale on nekričí, nebojí sa.
Puknú kosti, zlomí sa chrbát, človek je jemný- krehučká misa.

Leží tam na tráve, oči má zavreté, leží tam sťaby bol nejaký fľak.
Viem- ja som ti radila, ja som sa smiala, keď si vyletel jak bezkrídly vták.

Vyskoč, vyskoč a budeš mať pokoj.
Príde tma, ticho a chlad.
Ja prídem za tebou... skôr, či neskôr.
Budeš tam spokojný a hlavne bez výhrad.

Bola som prvá, ktorá ťa videla po tom dopade na tvrdú zem.
Musím povedať: slušne si vyzeral, žiadna krv, ksicht bol bez premien.
No vo vnútri to bolo o niečom inom: mozog bol v pätách a srdce v hlave.
Žiadne emócie, nulové pocity, bolo to bez sĺz, také namáhavé.

Ja som stála dlho, predlho, hľadela na miesto, kde dopad si mal.
Krásny obraz tvojho tela v zelenej tráve si vyležal.
Žiaden emócie, nulové pocity, bolo to bez sĺz, ale srdce mi bilo.
Mala som trúchliť -veď si sa zabil- ale mne to akosi nevadilo.

Vyskoč, vyskoč a budeš mať pokoj.
Príde tma, ticho a chlad.
Ja prídem za tebou... skôr či neskôr.
Budeš tam spokojný a hlavne bez výhrad.
none
4
10.12.2008, 09:21
Poučenie


Smrť ako prekliatie človeka
slza po tvari smutkom zateka
Bolesť čo ostala na zemi,zlomene srdcia milovanych
hlavou ti bludia myšlienky a informacie
už pomaly nevieš rozlišit pravdu a halucinacie
Je vôbec pravda pravdou?!
Je pre teba cit citom?!
Možno si bol po tvoj život klamany
a ložou oblbovany...
Možno si si mylsel,že lži su dobro...
No teraz to už vidiš dovojmo
Pretože v očiach svoje hriechy maš
a Boh ťa učil: Maj a miluj,lasku rozdavaj!!!
Teraz však budeš naveky s dobrom a zlom hrať preteky
Preteky čo nikdy nekončia
a bežecka trať na ktorej niet konca
Pretože pravda pravdou ostava
a cit s citom sa spoznava
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 ) veľkosť : 99 809 B vygenerované za : 0.113 s unikátne zobrazenia tém : 75 236 unikátne zobrazenia blogov : 1 656 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Poviem to na príklade svojom 😉 Keď píšem, že SOM bol v "pekle", tak sa tým nemyslí, že SOM vycestoval na planétu plnú ohňa, kde pobehovali čertovia s rohmi a "Satanom" ako ich šéfom ...

citát dňa :

Škoda krásy, keď rozumu nieto.