Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Harabin sa tvári, že sa ho miliónový dlh Vlasti netýka.

14
reakcií
144
prečítaní
Tému 14. júla 2020, 19:58 založil ardun.

podobné témy:1.
označiť príspevok

ardun muž
   14. 7. 2020, 19:58 avatar
Ja nie som členom strany, tvrdí    

Strane Štefana Harabina pred voľbami požičali po 100 000 eur viacerí neznámi ľudia. Zdá sa, že peniaze, ktoré do Vlasti investovali, im veľmi nechýbajú.

Od parlamentných volieb ubehli už štyri mesiace a mnohí z politikov, ktorí v nich neuspeli, už dávno zmizli z verejného priestoru.

To však nie je prípad volebného lídra strany Vlasť Štefana Harabina.

Bývalý sudca o sebe dáva vedieť neustále, hoci predovšetkým na internete. Pravidelne zdieľa svoje videá, bloguje a z času na čas sa objaví v konšpiračných médiách.

Na Facebooku napríklad nedávno vychválil zmeny ruskej ústavy, ktoré okrem iného umožnia prezidentovi Putinovi zostať pri moci až do roku 2036.

Postavil sa tiež za fanúšikov bratislavského Slovana, ktorí na zápase vyvesili transparent s nápisom „White Lives Matter“. Oveľa menej zhovorčivý je, keď príde reč na financovanie strany, ktorú zakladal.

Státisíce od neznámych ľudí

Volebný výsledok Vlasti musel byť pre Harabina trpkým sklamaním. Nielen preto, že sa jeho strana s 2,93 percentami neprebojovala do Národnej rady.

Vlasť si pred voľbami napožičiavala státisíce eur, no keďže nedosiahla ani tri percentá, od štátu nedostala ani cent. Len pre porovnanie, Dobrá voľba Tomáša Druckera, ktorá skončila s 3,06 percenta, zinkasuje od štátu za štyri roky takmer dva milióny eur.

Predvolebná kampaň Vlasti pritom nepatrila do kategórie najlacnejších. Harabinovci do nej investovali takmer 1,3 milióna eur.

Veľkú väčšinu peňazí získala strana od viacmenej neznámych ľudí. Na svojej webovej stránke Vlasť priznáva pôžičky od takmer dvoch desiatok veriteľov v celkovej sume zhruba 970-tisíc eur.

Viacerí z nich Vlasti požičali okrúhlych 100-tisíc eur. Výnimkou je ružomberský primátor Igor Čombor, ktorý prispel sumou 130-tisíc eur.

Harabin: To nie je otázka na mňa

Väčšinu pôžičiek musí strana splatiť do konca tohto roka, a to s úrokmi od jedného do dvoch percent.

Kde chce Harabin získať peniaze na splatenie svojich záväzkov? Spýtali sme sa priamo jeho.

Volebný líder strany, ktorá na Facebooku doteraz zdieľa jeho príspevky, však od svojho projektu dáva ruky preč.

„Ja nie som členom strany Vlasť. Vaša otázka je nesprávne smerovaná. Všetky administratívne, organizačné a technické veci boli v kompetencii strany Vlasť,“ odpovedal nám.

K ďalšej otázke sme sa už nedostali, Harabin zložil telefón. Faktom je, že bývalý sudca oficiálne nie je predstaviteľom Vlasti.

Predsedníčkou strany je Anna Žatková, ktorá kedysi pod Harabinom pracovala na Najvyššom súde ako úradníčka. Žatková však dlhodobo nedvíha telefón.

O svoje peniaze sa nezaujímajú

To, ako chce Vlasť splatiť takmer miliónový dlh, sme sa nedozvedeli. Podľa Transparency International Slovensko (TIS) má strana v podstate tri možnosti.

Buď veritelia dlhy odpustia, alebo strana rýchlo nájde bohatých sponzorov, alebo strana jednoducho zbankrotuje.

Zaujímavé je, že veriteľov, s ktorými sme komunikovali, akoby osud svojich peňazí príliš netrápil.

Rovných 100-tisíc eur napríklad strane požičala Iveta Gálošová z Višňového, ktorá má kontakty na žilinského oligarchu Georga Trabelssieho, ako aj na vplyvného právnika v meste pod Dubňom Michala Krnáča.

„Nie, popravde som sa o to nezaujímala. Je to v tomto štádiu predčasné, je to subjekt ako každý iný, myslím, že má dosť možností, ako situáciu riešiť,“ odpovedala na našu otázku, či vie, kde Vlasť získa peniaze na splatenie pôžičiek.

Odpustí mu dlh 130-tisíc eur?

Stotisíc eur požičal Vlasti aj Mikuláš Koščo z Michaloviec. Ani on nepodlieha panike. „Čo ma to má čo trápiť? Ich nech bolí hlava, nie mňa,“ povedal ešte v marci.

Viac neprezradil ani ružomberský primátor Čombor, ktorý za Vlasť kandidoval z piateho miesta a vystupuje ako expert strany na zdravotníctvo.

„Finančnú štruktúru a prevádzku strany Vlasť nikdy nemal na starosti ani o nej nebol informovaný,“ odpísali nám z kancelárie primátora. Nie je vylúčené, že Čombor dlh Vlasti odpustí.

„Nechce predbiehať udalosti. Zvažuje viac možností, z nich jedna je aj prolongácia splatnosti pôžičky.“

Na celej veci je podozrivá skutočnosť, že preferencie Vlasti sa už pred voľbami pohybovali pod hranicou troch percent.
Je to podozrivé

Vyvstáva preto jednoduchá otázka – prečo by niekto požičiaval desaťtisíce eur strane, ktorej reálne hrozilo, že nedostane miliónový príspevok na fungovanie od štátu?

Transparency International Slovensko aj preto veľmi neverí, že peniaze pre Vlasť pochádzajú skutočne od ľudí, ktorých strana priznáva.

„Neveríme, že ide o skutočných darcov strany. Nik z malých strán nemal také štedré – a podozrivo okrúhle – pôžičky od takých, na verejnosti neznámych ľudí ako strana Vlasť,“ tvrdí riaditeľ mimovládky Gabriel Šípoš.

Pochybné navyše podľa neho bolo už financovanie Harabinovej prezidentskej kampane. Na tú Harabin minul viac ako 300-tisíc eur. Viac než polovicu z tejto sumy získal od svojich rodinných príslušníkov.

Televízia Markíza však upozornila, že nie je isté, či išlo naozaj o ich osobné zárobky a úspory, z ktorých do kampane tak štedro prispievali.
Pôžičky od čudných ľudí

Kto sú ľudia, ktorí Harabinovi požičali? Okrem spomínanej Gálošovej 100-tisíc eur do Vlasti investoval napríklad Ivan Černega, ktorý už pred štyrmi rokmi kandidoval za Sieť.

Jeho otec Alexander Černega v minulosti zarobil na eurofondoch a mal blízko k Smeru.

Rovných 40-tisíc eur Vlasti požičala česká schránková eseročka DisMed. Ide o firmu, ktorá ešte v decembri poslala na transparentný účet Vlasti dvakrát po 20-tisíc eur.

Strany však majú zakázané prijímať dary zo zahraničia, a tak musela strana po upozornení Transparency peniaze vrátiť. Harabin napokon našiel dieru v zákone – pôžičky zo zahraničia zakázané nie sú.

Ďalších 100-tisíc eur Vlasti na transparentný účet vložil neznámy Patrik Puček. Podľa TIS je Puček štatutárom v siedmich rôznych firmách. Päť z nich malo v roku 2018 nulové obraty, ďalšia svoje uzávierky protizákonne nezverejňuje.

„Poslednou je Hunan Trade, firma zaoberajúca sa vývozom potravín do Číny a sprostredkovaním čínskych investícií na Slovensko. V roku 2018 mala dvojmiliónový obrat a zisk 17-tisíc eur,“ informovala TIS.

Harabinove úspory

Samotný Harabin podľa dosiaľ dostupných zdrojov peniaze strane nepožičal ani nevložil na transparentný účet. Nedá sa pritom povedať, že by žiadne nemal.

Aktuality.sk už písali o Harabinových nemalých úsporách. Napríklad v roku 2013 vykázal ako sudca príjmy 71 767 eur. 70-tisíc pritom podľa majetkového priznania v tom istom roku ušetril a ešte aj kúpil pozemok, ktorý ho stál 150-tisíc eur.

V nasledujúcom roku 2014 žil Harabin zrejme veľmi skromne. Vtedy zarobil 58 659 eur a v úsporách mu pribudlo 55-tisíc.

Navyše, podľa majetkových priznaní v tomto roku z úspor zrejme nežil, pretože celé svoje úspory za roky 1986 – 2012 vo výške 300-tisíc eur mu zostali – neminul z nich žiadnu časť.

Spomínaných 300-tisíc eur mal nasporiť z platu aj z vyhratých súdnych sporov. To však už neplatí o úsporách z roku 2013 a 2014, kde ako dôvod ich nadobudnutia Harabin uvádza iba položku „plat“.

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

-era- muž
   14. 7. 2020, 20:03 avatar
Pôjde pred súd a do basy?


3.
označiť príspevok

ardun muž
   14. 7. 2020, 20:13 avatar
Na to všetko si počkáme i na tajných sponzorov .

Prakticky všetky podania Hrabinové sa ukázali ako poriadna neznalosť sudcu a všetky prehral .

Teda okrem jedneho súdu kde nechal vyskartovať idiota Trnku rozhovor Sadiki Harabin ktorý existoval .
To bol výsmech Harabinizmu .

Teraz sa náš hoaxovič verejný klamar pan prezident ktorý vyhral volby trepoce a zabáva Slovensko jeho chorou myslou.


4.
označiť príspevok

0svietený muž
   14. 7. 2020, 20:31 avatar
Bubaci. :-)))))))))))
Ked do basy, tak "premier" Kiska. :-)))))))))


5.
označiť príspevok

0svietený muž
   14. 7. 2020, 20:39 avatar
Haluzicky vidlak mubude nosit do lochu indulonu. :-)))))))))


6.
označiť príspevok

Milan46 muž
   14. 7. 2020, 22:01 avatar
Harabin je špičkový chlap, čo sa nedá povedať o Kiskovi !


7.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   14. 7. 2020, 22:08 avatar
Maš to pomýlene kamzíku....Za takých ako Harabin sa može Slovensko hanbiť......Ved to je vymetený človek...čo veri rôznym bludom....že to nie je ani možne....
Kandidoval za prezidenta a v tej chvili mu davalo hlasy mnoho ludí, a myslí si že to bude stale tak.....o rok neskôr vytriezvel naš Slovenský pošuk, čo šarapati dlhe roky v sudnictve....toto musi na Slovensku proste VYKAPAŤ.....
Súhlasí ardun


8.
označiť príspevok

Milan46 muž
   14. 7. 2020, 22:19 avatar
Nesúď iných podľa seba, ďakujem.


9.
označiť príspevok

ninka
   14. 7. 2020, 22:29 avatar
Ak môžem, ja sa v politike nevyznám, ale čo som sledovala, tak pán Harabin ide až čitateľne priamočiaro, drží sa zákonov, to je jeho istota, a myslím, že jeho čas ešte len príde.
Hlavne NE-KRA-DNÚŤ! ;o)
Súhlasí Osvietený


10.
označiť príspevok

Milan46 muž
   14. 7. 2020, 22:30 avatar
Presne tak pani ninka, lepšie by som to nepovedal.
Súhlasí ninka


11.
označiť príspevok

ardun muž
   15. 7. 2020, 16:47 avatar
Spamer Milan 46 tak ťa už zase vyhodili z DF ???             

Jedine riešenie je zmeniť lieky a psychiatra     

Lebo toto je riadne zrkadlo              

Kacír
Účastník zablokovaný.

                     

Dobré sú posledné príspevky učastníka               

www.diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


12.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   15. 7. 2020, 17:38 avatar
11/ Edko nechces navstivit sexuologa ze sa nemozes sexualne uspokojit??? Neva ide sa dalej!!!))


13.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   16. 7. 2020, 12:01 avatar
12/ Edko dnes orgazmus ako po maratone co ty???))


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 7. 2020, 12:09 avatar
Grofik šrobik ty sa nemusíš obavať že o ten invalidak na hlavu prídeš . Máš ho zaslužene


15.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   16. 7. 2020, 12:20 avatar
14/ Mal si ma pocut? Pane Boze to je nadhera a Zdena ty kurva drz poriadne!!!hahahah
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:55,  Tvoja, Eduard?
dnes, 10:52,  Spájaním svetla a tmy je vždy zakladom mnoho fotiek...
dnes, 10:50,  https://www.youtube.com/watch?v=qtau-YHnEeY Under The Water (od Aurory)
dnes, 10:49,  Najnebezpečnejšia je taká sieť, o ktorej človek ani netuší.
dnes, 10:48,  Pokiaľ sú to pracovníci a zamestnanci, tak je to iba plus. Keby to boli darmožráči a...
dnes, 10:47,  Lemmy ja by som ešte dodal jednu podstatnú vec . Frustrovaný človek máva negatívne myslenie...
dnes, 10:46,  *myslel a aj ja som myslela, ale inak ako Ty. Bielu s čiernou nespojíš, ani svetlo s tmou....
dnes, 10:46,  Ešte dobre, že sme sa nepočuli, to by bola bezočivá ničivá búrka. To by bol náš...
dnes, 10:44,  Zaujímavé, že bola vraj nejaká široká sieť, ktorú tajná polícia rozbila. Ale zato si...
dnes, 10:39,  Pompeo v Česku sa zhodol s Babišom uplne na všetkom . Obaja sa zhodli že cielom ruska je...
dnes, 10:37,  Len sa prehrýzť až do samotného jadra. A od srdca sa zasmiať. Povedal, áno, to si ty....
dnes, 10:30,  Zuzka napísala: pes ..... má inú kvalitu duše. Takže skôr si myslím, že Zuzka vie,...
dnes, 10:23,  V Česku pribúda zahraničných pracovníkov. Na konci roka 2017 malo v krajine zamestnanie...
dnes, 10:20,  Ako vieš , že pes nemá dušu a človek ano ? Prečo si myslíš že menší mozok znamená...
dnes, 10:15,  Kasafrana nemôže brať nikto vážne .
dnes, 01:35,  Bude skvelé, ak sa naučíš nerobiť rozdiely. Ber si príklad. Múdra myšlienka pre teba.
dnes, 01:30,  Ňo, akurát, že ja mám dušu a rozum a to je to fascinujúce, že pes má od človeka menší...
dnes, 00:56,  Taká buď aj ty, Zuzka.
dnes, 00:47,  ..píše o mojom psovi. .. *03 „Pes je velmi neprozřetelný. Nikdy se nestará o to,...
dnes, 00:23,  Som rád, že ešte ostal v tebe aspoň kúsok človeka, ale dúfam, že to budeš takto robiť...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
O práci iba v práci. O škole iba v škole.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(86 985 bytes in 0,202 seconds)