Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Existoval Ježiš?

29
reakcií
1258
prečítaní
Tému 18. novembra 2012, 09:10 založil nabzlo.

podobné témy:1.
označiť príspevok

nabzlo muž
   18. 11. 2012, 09:10 avatar
Zdroj: Mgr. Michal Hanko
Dátum: 18.11.2012

Niekomu sa takáto otázka môže pripadať úplne scestná. Platí, že 1+1 = 2? Existoval Stalin? Existoval Napoleon? Ako sa môže niekto pýtať na niečo tak samozrejmé? Veď o Ježišovi existuje snáď najviac kníh, spisov a dokumentov vôbec! Žiadnou inou postavou v dejinách sa nezaoberalo toľko ľudí, ako Ježišom, miliardy ľudí po celej Zemi ho uctievajú, všade vidíme jeho spodobnenie, ako visí na kríži, jeho sochy, ... Ako sa môže za týchto okolností niekto vážne pýtať, či vôbec existoval?

No - môže. Niekedy proste veci nemusia nutne byť také, ako sa zdajú.

Pre začiatok pripomeňme inak samozrejmú vec - že totiž ona známa vizuálna podoba Ježišovej tváre, aj jeho postavy, je úplne vymyslená, a to preukázateľne. Nikto nemôže vedieť, ako Ježiš naozaj vyzeral.

Ďalej uvažujme, že všetky tie knihy, publikácie a texty o Ježišovi, všetky sa zaoberajú len tým, čo nachádzame v Biblii, a to najmä v Novom Zákone. Žiadne, vôbec žiadne iné informácie, ako tie z Nového Zákona o Ježišovi nemáme! Celý prvý odsek našej úvahy je teda irelevantný. Vôbec nie je podstatné, koľko ľudí v Ježiša verí, koľko kníh o ňom bolo napísané, koľko filmov natočených - ide len a len o to, ako spoľahlivý je Nový Zákon.

Novozákonné epištoly sa pritom historickým Ježišom vôbec nezaoberajú, zaoberajú sa len akýmsi "kozmickým" Kristom, o ktorom hovorí proroctvo Starého Zákona.

Ako jediný prameň o historickom Ježišovi nám teda ostávajú 4 evanjelia.

V ďalšom ukážeme, že:

1) evanjelia nie sú očitým svedectvom, naopak, žiadny z ich autorov sa s Ježišom nikdy nestretol,
2) najstaršie evanjelium bolo napísané aspoň 40 rokov po Ježišovej smrti (bolo to Markovo evanjelium), ostatné boli spísané ešte neskôr,
3) evanjelia netvoria jednotný a vzájomne sa doplňujúci a potvrdzujúci opis udalostí, naopak, sú v nich mnohé, viac či menej hlboké rozpory,
4) autori, editori a "prepisovači" evanjelií k nim nepristupovali ako k nemennému Slovu Božiemu, práve naopak. V nie celkom zriedkavých prípadoch tieto príbehy upravovali, prikrášľovali ich, a vo svojich očiach z nich tak činili "lepšie príbehy",
5) neexistujú ani žiadne iné, hmotné artefakty, svedčiace o Ježišovi, a to vrátane napr. Turínskeho plátna.

Za týchto okolností skonštatujeme, že je úplne legitímne nebrať evanjelia za vierohodné svedectvo o tom, že Ježiš bol Boží syn, že vstal z mŕtvych, popr. že konal zázraky.


4.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   18. 11. 2012, 09:48 avatar
Súhlasím, že nevieme, ako Ježiš vyzeral, preto maľby jeho tváre sú len predstavy ľudí.
Nesúhlasím však napr. s tým, že žiadny z autorov sa nikdy nestretol s Ježišom. Boli to Matúš a Ján, ktorí boli očitými svedkami Ježišovho života.
Matúšovo evanjelium bolo spísané podľa niektorých učencov už okolo roku 41 n.l.
Evanjeliá sa doplňujú, niektoré určité veci nespomínajú, iné hovoria aj také veci, o ktorých sa druhé nezmieňujú, napr. Jánovo evanjelium hovorí o Ježišovi ako o Slove. Zdanlivé rozpory sú len zdanlivé, ale dajú sa vysvetliť. Kto chce, si rozpor nájde vo všetkom, zvlášť ľudia, ktorým nejde o pravdu, ale sú zameraní proti Bohu a veriacim.
O Ježišovi nesvedčí len Biblia, ale napr. aj historik Josephus v knihe Židovské starožitnosti. Tak isto rímsky historik Tacitus napísal:" Christus(latinsky Kristus) od ktorého má pôvod meno (Kresťan), vytrpel najvyšší trest za vlády Tibéria z rúk jednoho z našich prokurátorov, Piláta Pontského.
Súhlasí rose.madder


21.
označiť príspevok

Petrana žena
   19. 11. 2012, 09:04 avatar
...ten trest nebol z rúk Piláta Pontského. P.P.chcel Ježiša oslobodiť, ale dav rozhodol v prospech Barabáša...Pilát si umyl ruky. 


27.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   20. 11. 2012, 20:22 avatar
Petrana,21, áno, židia mali väčšiu vinu. Ale ako predstaviteľ vtedajšej svetskej moci mal Pilát moc to neurobiť. Ale dal sa dotlačiť davom a židovskými vodcami k tomu, aby nakoniec on rozhodol o Ježišovej smrti.
Súhlasí rose.madder


28.
označiť príspevok

rose.madder žena
   20. 11. 2012, 20:26 avatar
...veľmi symbolická nadčasová postava ...koľko máme aj dnes pilátov, umývajúcich si ruky a ukazujúcich prstom na všetkých iných vinníkov, len nie na seba ...


11.
označiť príspevok

trin i ty muž
   18. 11. 2012, 12:30 avatar
EU zakázala na slovenské minci svatozář kolem hlav Cyrila a Metoděje

Národní banka Slovenska vydá v příštím roce pamětní dvoueurovou minci u příležitosti 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Věrozvěstům však bude kvůli nelibosti některých států EU kolem hlavy chybět svatozář. Katolická církev je pobouřena.

www.novinky.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


12.
označiť príspevok

trin i ty muž
   18. 11. 2012, 12:31 avatar
tym prispevkom c.11 chcem vyjadrit nazor, ze komunisti zakazovali, eu zakazuje..

vy tu polemizujete o tom, ci existoval jezis.. tak si to uzite, kym vam to eu nezakaze

hehehehehe
Súhlasí clear1


13.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   18. 11. 2012, 14:37 avatar
Citát z témy: Ďalej uvažujme, že všetky tie knihy, publikácie a texty o Ježišovi, všetky sa zaoberajú len tým, čo nachádzame v Biblii, a to najmä v Novom Zákone. Žiadne, vôbec žiadne iné informácie, ako tie z Nového Zákona o Ježišovi nemáme! Koniec citátu. S tým nemožno súhlasiť. Už aj na tomto Df ku nájdeme informácie o Ježišovi, ktoré nie sú v Novom zákone. Jestvuje skúmanie, ktoré sa nazýva Christianizmus. A ako sa vedeckým skúmaním ukázalo, a potvrdili to aj výskumníci teológovia, tento smer bádania nebol v dejinách ľudstva ničím výnimočným ani nevysvetliteľným ani nadprirodzeným. Výskumy preukázali, vznikol cestou prirodzeného vývinu náboženstva, a nie nejakým zázračným pôsobením Boha menom Pán. Výsledky týchto vedeckých výskumov boli také presvedčivé, že ich nedokázali poprieť ani katolícki biblisti. Výskumom sa zaoberali napríklad belgický teoretik náboženstva Cumont. Ďalej zakladateľ teologickej školy v Tübingene Ferdinand Baur ktorý napísal: "Podstatou kresťanstva nie je Ježišova osoba, ale abstraktná idea. A tak ďalej. Podrobnosti nájdete v knihe Zenona Kosidowského Čo rozprávali evanjelisti.


15.
označiť príspevok

Vlado muž
   18. 11. 2012, 15:00 avatar
Nabzlo, a pridám ešte webový odkaz na zdroj: www.i-ateismus.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Aby ťa ten nacista nezodral z kože, že si neuviedol pôvodný zdroj. Veď vieš, ako tu ten zlodej rád vykrikuje. 


16.
označiť príspevok

Vladko muž
   18. 11. 2012, 16:31 avatar
Vidím, že humanistická webová stránka www.voltaire.netkosice.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk,z ktorej si znova ukradol článok je vo vysokom kurze.
Súhlasí Romanov


17.
označiť príspevok

Vlado muž
   18. 11. 2012, 16:33 avatar
Vtip? Neverím, že si to nezvládol, a platí: Zlodej kričí: Chyťte zlodeja.  

Ty zjavne máš klapky na očiach, keď nevidíš predošlý príspevok, ktorý som napísal. 


18.
označiť príspevok

Vlado muž
   18. 11. 2012, 16:35 avatar
Myslíš taký vysoký kurz ako keď sa slovo žid v rôznych obmenách vyskytuje na jednej stránke 164 krát?

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

elemír muž
   18. 11. 2012, 09:31 avatar
V rímskych záznamoch je zmienka o sekte, ktorá neuznávala boha, ktorého ofcialne nariadil cisár pre celú ríšu, ale uznávali za boha akéhosi Ježiša Krista.Táto zmienka je okolo roku 100 nášho letopočtu. Ibaže aký koľvek papier z historie sa zoberie do ruky, hneď všetci okolo neho skáču ako o vzácnom náleze, nech je tam napísaná akákolvek kravina, ale jedinú výnimku z týchto dokumentov tvorí evanjelium, napriek tomu, že sa odpisovalo a adovzdávalo z ruky do ruky až do dnes.A najdôležitejší fakt, že Kristus existuje je jen, že deň, keď sa k nemu modlíte, je iný a lepší, ako keď sa nemodlíte. A kto to nevyskúšal, debatuje o niečom, o čom nemá šajnu. Lebo nejde o to, ako vyzerá evanjelium, ale ide oto, či tento kontakt po modlitbe funguje. iba idiot by sa modli do bútľavej vŕby bez odozvy. Ale že odozva funguje, tak musí byť aj niekto, kto na to reaguje. Lenže nie každému je to dané, aby to pochopil a uveril. Niekto prečíta evanjelium a vidí mnoho primitívnych chýb a niekto to prečíta a je v tom, lebo pochopil ducha celého evanjelia a prikrášlenia a srandičky, ktoré tam v historii napasoval satan, potom vericeho človeka nezaujímajú. A práve z týchtio ľudí, ktorí to skúšali a nie je im to dané, z týchto ľudí sú tí najväčší ateisti. Ešte pred stvorením tohoto sveta bola stanovená kniha baránkova, kde sú zapísaní všetci povolaní, ale je ešte napísané, že je veľa povolaných, ale málo vyvolených.


6.
označiť príspevok

nabzlo muž
   18. 11. 2012, 10:26 avatar
Kniha baránkova,to je čo za hlúposť a napísal ju santa klaus,elemír preber sa...


14.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   18. 11. 2012, 14:51 avatar
elemír, ale v Nerovom životopise v knihe Životopisy rímskych cisárov sa dočítame, že Nero prenasledoval kresťanov, novú podvratnú kastu. A to bolo nie dlho po Kristovom ukrižovaní. To potvrdzuje výskumy, ktoré som naznačil v predchádzajúcej reakcii na tému.


3.
označiť príspevok

elemír muž
   18. 11. 2012, 09:35 avatar
A ešte, čo je inteligentnejšie, povedať o veci ktorú nepoznám, že je to blbosť, alebo si to najprv vyskúšam a potm sa k tomu začnem vyjadrovať.


5.
označiť príspevok

Ónya žena
   18. 11. 2012, 09:54 avatar
nič nevzniká samo od seba..ani nič nie je zapríčinené samo sebou..že by autori tzv. fantasti , vyčarovali Ježiša bez prvotného vzniku a príčiny ? ..Dielo človeka menom Ježiš.. sa nedá zmazať len prvou príčinou, ..všetky dohady o Ježišovi sa týkajú nekonečného regresu .. nekonečné otázky a odpovede, vyvolávajú predošlé otázky a odpovede ..donekonečna.


7.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   18. 11. 2012, 11:50

Príspevok bol vymazaný administrátorom.8.
označiť príspevok

Ranexill muž
   18. 11. 2012, 12:02 avatar
Samozrejme, ze je...pretoze Boha nerobia skutky, ale to ako vela ludi ho Bohom nazyva.


9.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   18. 11. 2012, 12:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.10.
označiť príspevok

Ranexill muž
   18. 11. 2012, 12:14 avatar
neviem co je gemischter nejaky zmiesany, alebo cosi take?- ta nemcina to je des


19.
označiť príspevok

elemír muž
   19. 11. 2012, 00:19 avatar
V prvých storočiach napriek obrovskému prenasledovaniu sa kresťanstvo rozšírilo z Ríma takmer do cele Ázie a iba Islam ho násilím vytlačil. Ak si zoberieme Ježiša ako učiteľa a štyri evanjelia akoby diplomové práce vyraných štidentov, potom aj rozdiely sa chápu úplne ináč. Napríklad Matúš a Marek sú stručnejší a výstižnejší teologicky. Luikášové evanjelium by som osobne nazval aj evanjelium Matky božej, to je evanjelium tak, ako to prežila ona a čo ju najviac zaujalo, naoríklad detaily Ježišovho detstva. Ján bol pravdepodobne v čase Ježišovej smrti chlapec asi do 15 roko a on bol s Ježišom do poslednej chvíle najviac spolu. Dostal sa aj tam, kde učeníci nesmeli, lebo by ich čakala vbtedy istá smrť, teda sledoval Ježiša počas celého ssúdneho procesu až po smrť na kríži a pohreb, takže u Jána je zase toto autentické. Potom ešte Ján jediný nevymenoval apoštolov a je aj taká možnosť, že o tom často po Ježišovej smrti hovoril s jeho matkou. Talže podľa mňa Lukáš a Ján detailnejšie a presnejšie zachytávajú priebeh udalostí a Ján ešte zychytil vlastne tie najkrajšie a možno aj najdôležitejšie modlitby Ježiša pred ukrižovaním. Určite sú aj iné evanjelia, ak teda zoberieme za evanjelium každý opis života Ježiša. Jediné evanjelium, ktoré mi nesedí by malo byť Judášové, lebo neviem, kedy by ho mal napísať. Ale Judáš je síce Ježišom opísaný ako zradca a všetko aj previedol, ako mu to bolo úrčené, ale mne je na tom divné, že orginál zradca by si peniažky užil, ve´D preto sa bežne zrádza aj dnes, ale on peniaze zahodil a vzal si život tým nakrutejším spôsobom., Musel ho mať rád aj on a zradil možno preto, že si myslel, že peniaze pôjdu do pokladne Ježiš sa im znova vyšmkne z rúk. A tiež aj Ježiš sa vyjadril, že nestratil som ani jedného z tých, ktorých si mi dal.
Samozrejme, že rozpory medi apoštolmi boli už za Ježišovho života a najväčším problémom bolo jeho božstvo a ten problém sa ťahá dodnes, aj keď som sa kdesi dočítal, že najčistejšia cirkev bola do roku 330, keď prestalo prenasledovanie krasťanov. Po Petrovi ani jeden z apoštolov nebol pápežom a do vedenia cirkvi boli volení udajne Peetrovi žiaci. Ale pretože to prežilo 2000 rokov, možno aj všetky tieto spory a rozpory museli byť, veď hlavnou podstatou cirkvi nie sú detaliy okolo Ježiša a jeho života, hlavnou podstatou bolo odpustenie hriechov iným systémom, ako obetou zabitých zvierat, Ježiš zavádza nový a účinnejší spôsob odpustenia hriechov až prostredníctvom priamo Ducha Svätého, lebo v ňom je večný život. Toto všetko sa odohralo pri Jordáne a katolícka cirkev si zachovala spoveď podľa Jána Krstiteľa a kedže spoveď je niekoľko násobná sila ako modlitba, je to aj duševne najviac cítiť a je to jediná podmienka spasenia, prať si košele v krvi baránkovej. A toto je to, čomu s divia a nechápu ateisti, lebo to nezažili na vlastnej koži a zároveň aj ako najintímnejšia potreba osobnosti človeka a zároveň aj, podľa mňa, nadôležitejší fakt, prečo cirkev napriek mnohým prešľapom pápežov a rôznych iných prehrešení proti evanjeliu, naďale žije a naďalej bude žiť a slová premenenia Ježiša pri poslednej večeri budú vždy nad všetky zaklínadlá zlých mocností.


20.
označiť príspevok

nabzlo muž
   19. 11. 2012, 06:46 avatar
jediný spôsob ako dať váhu evanjeliám je,aby sa cirkev vzdala všetkého majetku a poprosila ľudí o odpustenie...


22.
označiť príspevok

rastos muž
   19. 11. 2012, 10:51 avatar
Niečo na tom bude...


23.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   19. 11. 2012, 10:55 avatar
Hned ako ateisti preukazu, ze ateizmus stoji na vedeckom poznani a budu mat vedecke dokazy, hned potom bude mat ateizmus vahu a vyznam. Inak je to len drist - popieraju a vysmievaju.


24.
označiť príspevok

elemír muž
   19. 11. 2012, 19:21 avatar
hľadanie dôkazov o bohu je márnenie času a peňazí. Boha treba hľadať dušou, lebo on je duch. A duch sa nedá nájsť s krompáčom archeologa, lebo s hmotou sa hľadá hmota a duchom sa hľadá duch. Ak by bol v supermarkete regál s bohmi, ako si nájdete toho práveho. Jedine modlitbou a na ktorého modlitbu bude najlepšia odozva, to je ten pravý. Modlitba je jediný nástroj, ako nájsť ducha. Stačí iba mdlidbu prispôsobiť tomu, akého ducha hľadáme.


25.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   19. 11. 2012, 19:26 avatar
ale keby sa kupoval v supermarkete... nebolo by to jednoduchsie?


26.
označiť príspevok

elemír muž
   19. 11. 2012, 22:56 avatar
Ľuďom vždy bol milší klam, ako krutá pravda.


30.
označiť príspevok

gastro žena
   24. 7. 2014, 20:33 avatar
Ja radčej krutú pravdu ako klam.


29.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 7. 2014, 20:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 22:20,  hlasujte v superstar a vyhrajte skoda octavia uz dnes vecer! poslite sms pocas priameho prenosu...
dnes, 22:13,  súdruh Rostas už prekonzultoval spustenie žumpy na palete so sudruh Lavrovom...
dnes, 22:12,  71. ved jediny kto má komplex z toho ze je moja mamina lekárka , a stále ju tu omiela . si ty...
dnes, 22:10,  Putin je naj . Je to náš slovak a Slovensko ruská gubernia
dnes, 22:09,  10. mešuge , najskor neprotestovali násilím. az ked videli ze ich protest ignorujú
dnes, 22:07,  A piaty slovak čo na to ??? 5 centov to mal na jeden bochnik chleba vo výpredaji
dnes, 22:06,  Peter to mám i ja i E. Ale par rokov do zadu som si to skušal a dal som to dosť mizerne a...
dnes, 22:04,  vtip o slovákoch 1.prvý slovák hovorí ja som hladný, mám peniaze 2. druhý slovák...
dnes, 22:04,  Veruže zle, dones liter domácej a ja ťa naučím ako sa šifruje, budeš vedieť tak...
dnes, 22:03,  Kvôli poriadku???*06*06
dnes, 22:02,  Čo to splietaš???*42*42*42 Šifrovať som sa učil u neho!!!!! Vari ma zle naučil? *06*06*06
dnes, 22:01,  Antifa-su fašisti ako ty
dnes, 22:01,  Edo ja mám iba A,B,C,T. Vodičák som robil naposledy v r 2016 - A. Myslím, že ešte by som...
dnes, 22:00,  Elfi-trole a kvoli komu v bordeli zvanom USA povolali Národnú gardu? :)
dnes, 21:59,  to Putin :)
dnes, 21:58,  No vidíš elfi-trole stále klames-. Na Slovensku tisíce útokov nožom?
dnes, 21:57,  Naša čaša, mal si to viac zašifrovať, lebo si ťa nájde jej otec profi vojak a bude...
dnes, 21:57,  Elfi-trole realita je že na policajta zaútočila moslimka
dnes, 21:56,  Černosi akože protestuju násilím
dnes, 21:54,  Hádaj, kto sa spoznal v inotaji dieťaťom vlekárky??*39*39*39*39
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena je to najkrajšie umelecké dielo, ktoré sa kedy Matke Prírode podarilo stvoriť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(104 647 bytes in 0,622 seconds)