hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Evanjelici - ich nejdednota a finančné podvody a klamstvá

príspevkov
6
zobrazení
2
tému vytvoril(a) 14.10.2016 08:58
posledná zmena 14.10.2016 09:30
1
14.10.2016, 08:58
Málokto vie koľko existuje denominácií, zborov rôznych protestantov. A prečo? Lebo je ich stovky, tisíce -takže nie je možné ani ich vymenovať. Prečo vznikajú? Pretože sa nájde vždy nejaký guru (oni hovoria pastor), ktorí si otvorí Bibliu a prečíta citát a už začne robiť náboženstvo po svojom. Nevyhovuje mu čo hovorí jeho iný brat protestant a tak si vytvorí svoju cirkev, kde ošklbe naivných a oklamaných ľudí. Veľa sa o tom nehovorí, lebo sa ľudia hanbia, že sa nechali oklamať aj ošklbať a aby nevyzerali hlúpo. Takže pozrime si viac:

Najvážnejším problémom evanjelikálneho hnutia je jeho roztrieštenosť a názorová nejednota. To sa prejavuje v rastúcom počte nových cirkví a samostatných spoločenstiev. Tieto neraz vznikajú odlúčením sa od pôvodných cirkví, pričom nezaujatým pozorovateľom sa teologické a bohoslužobné rozdiely vidia minimálne. Dobrým príkladom je situácia v USA, kde je v rámci jednej obce niekoľko evanjelikálnych zborov založených na rovnakom vierovyznaní (metodisti, baptisti).

Spolu s evanjelikálnymi hnutiami sa v USA spája aj pojem televanjelista (z angl. televangelist), čo značí kazateľa pracujúceho cez masmédiá. Niektorí z týchto kazateľov spôsobili škandály a finančné podvody. Niektorí z nich sú však všeobecne uznávaní a rešpektovaní za svoje celoživotné dielo, ako napríklad Billy Graham.

Európania (mimo Britov) celkovo nehľadia na evanjelikálne hnutie pozitívne. Evanjelikálov je málo a sú misijne aktívnejší a tak často "berú" nominálnych veriacich tradičným, historickým cirkvám.[chýba zdroj] Členmi Vysokoškolského Biblického Hnutia (VBH), ktoré je slovenským občianskym združením zapojeným do medzinárodnej asociácie IFES (International Fellowship of Evangelical Students), a ktoré združuje evanjelikálnych študentov, však boli a sú (historicky vrátane predsedu tejto organizácie) aj členovia tradičnej evanjelickej cirkvi, a teda sa ako tradiční evanjelici pokladajú zároveň za evanjelikálov.

odkaz
none
2
14.10.2016, 09:06
Koho zaujíma ako fungujú a ako sa nenormálne štiepia a nikto s nikým nesúhlasí. Lebo každý z pastorov aj z členov si vykladá po svojom. Štiepia sa ako atómy a niet tomu koncu kraja. Jedine čo ich spája ich kvázi náboženstvo - je nenávist a utok na jednotnu pravu a spravnu rkc. Ta im kole uci, lebo len rkc je pravou Kristovou cirkvou, ktora napriek utokom zvonku a casto aj z vnutra, kedze sa tam dostanu aj zaskodnci - nespadla a trva naveky. Niet cirkvi niet organizacii, ktora by prezila 2000 rokov. Tych kvazi zborov, cirkvi - protestantov co nerobia nie len protestuju vsetci proti vsetkym, oni zaniknu a zase dalsie vzniknu - drobia sa a su nejednotny co je znak chaosu, neoporiadku a Zleho. Ten chce nejednotu a nesuhlas aj oponovanie - a toto vsetko splnaju protestanti. Nie je ziadnym tajomstvom, ze najvyssi ich hodnostari su priamo satanisti. Dalsim velmi zaujimavym a je potrebne, aby to verejnost vedela je tzv. hovorenie v jazykov. Srandou je, ze oni hovoria v inych jazykoch, nie vsak z Ducha Svateho, ale je to duch diabla. A okrem toho, ked tam si hovoria v tych jazykoch nevedia co hovoria v tej cudzej reci uctievaju satana, lebo oni sami nevedia co im z ust vychadza. Takze v tych telocvicnach a kulturnych domoch ci sportovych ihriskach, ked podskakuju ako gumove jojo ci ako gumenna lopta a odpaduju a knisaju sa klasy, ked fuka vietor rozpravaju v jazykoch a uctievaju satana. Preto su plni nenavisti a dostavaju zachvaty, ked niekde vidia svatu cirkev- rkc, papezov ci knazov. Pri hovoreni v jazykoch totiz plati pravidlo, ze ked niekto z nich zacne hovorit v jazyku (casto starodavnom alebo v inej reci) musi byt pri nom ina osoba, znala toho jazyka a prekladat. Samozrejme u protestantoch sa to v tej telocvicni nekona.
none
3
14.10.2016, 09:12
no a pozrite aký je tam chaos nad chaosom - sami protestanti ani nevedia ako vznikol ich zbor co podarený guru ich vymyslel, nevedia ani co a ako:


Dejiny hnutia[upraviť | upraviť zdroj]
Dejiny evanjelikálnych cirkví majú korene v reformácii, ktorá sa v rámci vtedajšieho kresťanstva uskutočnila v 16. storočí. Táto reforma sa prejavila v rôznych smeroch. Aj keď Martin Luther ostáva centrálnou postavou tohto obdobia, iní reformátori rozvíjali alebo sa stavali proti odchýlkam kresťanstva tej doby. Stúpenci evanjelikálnych cirkví v základných bodoch súhlasia s Lutherovým učením, ale nepovažujú sa za jeho nasledovateľov. Za svoju základnú referenciu považujú Bibliu a najmä evanjeliá. Evanjelikálne cirkvi dávajú dôraz na vnútorný prerod človeka prostredníctvom prijatia kresťanskej viery prejavujúci sa kvalitatívne novým prístupom k životu, ako aj na intenzívnu misijnú činnosť s týmto spojenú. Tiež považujú osobnú skúsenosť a osobný vzťah s Bohom, ktorý vedie človeka v každodenných situáciách, za základné meradlo pravdy a správnosti konania. Pre niektoré z nich je charakteristický tiež Biblicizmus, čiže doslovný výklad a aplikácia veršov z Biblie.

Evanjelikálne hnutie nepredstavuje jednotný prúd s určitou hierarchiou ako je to v prípade tradičných cirkví. Je veľmi teologicky a organizačne rôznorodé. Zahŕňa zároveň cirkvi a pastorov veľmi otvorených z hľadiska teologického a ekumenického, ale aj cirkvi veľmi uzatvorené. Rozmanitosť sa prejavuje aj v organizácii: existujú cirkvi tzv. episkopálne (uznávajú autoritu jednej osoby), presbyteriánske (autorita rady starších) a kongregacionálne (autorita združenia volených zástupcov).

K evanjelikálnej tradícii sa hlásia najmä cirkvi vychádzajúce z tradície metodizmu, baptizmu a pietizmu (ale aj iné). Evanjelikálne hnutie je tiež viac či menej prepojené s Pentekostálnym a charizmatickým hnutím.

Terminologické problémy[upraviť | upraviť zdroj]
Definícia a preklad termínu „evanjelikálny“ sa javí v dnešnej dobe sporná. Zatiaľ čo v minulosti bol termín “Evangelical” (angl.; nem. “Evangelikal”, fr. „Evangéliques“) v slovenčine synonymom slova “Evanjelický“, dnes sa pod toto hnutie zahŕňajú všetky cirkvi na vyššie spomenutých náboženských základoch, čo tradičnému luteránskemu protestantizmu nezodpovedá.

V slovenskom kontexte nemožno termín „evanjelikálne hnutie“ miešať s „Evanjelickou cirkvou ausburgského vyznania“, ktorá je predstaviteľkou luteránskej reformácie. V Českej republike sa používa termín „evangelikální hnutí“ a „Evangelická církev ausburgského vyznání“.

Kým v USA sa pojem "evangelical" chápe ako synonymum "protestant", slovenskí evanjelici (luteráni) pociťujú potrebu sa vyčleniť a urobiť rozdiel medzi evanjelikmi a evanjelikálmi. Súvisí to s malou spoluprácou medzi protestantskými cirkvami na Slovensku ako aj iným cirkevným kontextom. Na Slovensku je evanjelikov niekoľkonásobne viac (370 000 členov) ako všetkých členov evanjelikálnych cirkví dokopy (približne 20 000). V USA je len baptistov niečo vyše 20 percent populácie a luteráni sú po metodistoch až treťou najväčšou protestantskou skupinou; nepotrebujú sa preto zvlášť vyčleňovať. Naopak slovo baptista je v USA synonymom akejsi pobožnosti či dobrého kázania („to bola priam baptistická kázeň“ a pod.). Medzi evanjelikálne cirkvi na Slovensku sa zaraďuje Bratská jednota baptistov, Evanjelická cirkev metodistická, Cirkev bratská, Apoštolská cirkev (tiež ju zaraďujeme medzi letničné hnutie). Tieto štyri cirkvi vytvorili aj Združenie evanjelikálnych cirkví v SR a majú aj svoju katedru na Univerzite Mateja Bala v Banskej Bystrici.[1] V slovenskom kontexte medzi evanjelikálne cirkvi možno zarátať aj Cirkev adventistov siedmeho dňa a cirkev s názvom Kresťanské zbory.

V posledných troch desaťročiach boli evanjelikálne cirkvi vzhľadom na počet členov na vzostupe. Každý druhý Američan je evanjelikál.



Poznámka k prekladu pojmu "evangelical" z anglického jazyka
V slovenských textoch sa často stáva, že anglický výraz "evangelical" sa mylne prekladá ako "evanjelický". V slovenskom kontexte chápania výrazu slova "evanjelický" (podľa slovníkovej definície slovo označujúce príslušnosť ku kresťanskej cirkvi vychádzajúcej z učenia M. Luthera)[2] však v angličtine existuje významovo korešpondujúce slovo "lutheran". V anglickom kontexte významu slova "evangelical" ide o všeobecnejší pojem, ktorý najčastejšie môže mať súvis s:[3]

štyrmi biblickými Evanjeliami
protestantizmom všeobecne, často sa používa ako synonymum pre slovo "protestantský"
kladením dôrazu na spásu vierou vo vykupiteľskú smrť Krista prinášajúcu zmierenie s Bohom, ďalej na osobnú konverziu (obrátenie sa k Bohu), autoritu Biblie, a na dôležitosť kázania oproti rituálom
Z tohoto pohľadu je vhodné slovo "evangelical" prekladať ako "evanjelikálny", čo je aj dlhoročnou praxou v samotných protestantských denomináciách.

odkaz
none
4
14.10.2016, 09:16
Haha riadia sa Lutherom, ale nepovazuju za jeho nasledovatelov- to akoby niekto povedal, ze sa riadi Satanom, ale nepovazuje sa za satanistu. Nezmysel jak traky. Ale budiž.
none
5
14.10.2016, 09:21
typické roztrieštenosť nejednota - ked sa stretnu dvaja evanjelici a ked sa len jeden druheho opyta to ktorej cirvi ci zboru patri a kym sa dostanu k jadru a tak musia si dat na uvod kopec otazok - jeden sa riadi vykladom podla guru (tam nejaky Pastor po svojom vyklada oklamanym ludom), potom su tam nejaky starci (a oni rozhoduju aky je spravny vyklad pre skupinu oklamanych ludi co chodi do kulturneho domu na nabozenstvo) alebo si vyberu nejakych ludi (podla krasy a sympatii a ti rozhoduju ako chapat pismo a Boha). A tak sa stretnu a uz pri dvoch troch zakladnych veciach sa nezhodnu a skocia do vlasov. A potom kazdy z nich ide domov a uvazuje ci nezalozi svoj zbor ( on bude ten Guru) - sak jasne, ked si precita dva citaty z Biblie sa ukazuje, ze plati to a to a treba novy zbor. Nuz vazeni to je fakt na zamyslenie. To uz je lepsie ateista.

Evanjelikálne hnutie nepredstavuje jednotný prúd s určitou hierarchiou ako je to v prípade tradičných cirkví. Je veľmi teologicky a organizačne rôznorodé. Zahŕňa zároveň cirkvi a pastorov veľmi otvorených z hľadiska teologického a ekumenického, ale aj cirkvi veľmi uzatvorené. Rozmanitosť sa prejavuje aj v organizácii: existujú cirkvi tzv. episkopálne (uznávajú autoritu jednej osoby), presbyteriánske (autorita rady starších) a kongregacionálne (autorita združenia volených zástupcov).
none
6
14.10.2016, 09:30
Spolu s evanjelikálnymi hnutiami sa v USA spája aj pojem televanjelista (z angl. televangelist), čo značí kazateľa pracujúceho cez masmédiá. Niektorí z týchto kazateľov spôsobili škandály a finančné podvody.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 ) veľkosť : 95 689 B vygenerované za : 0.108 s unikátne zobrazenia tém : 50 708 unikátne zobrazenia blogov : 915 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Pretože si v mojich očiach vzácny a cenný a pretože ťa milujem .... Iz 43,4 Súhlasíte so mnou, že viac kresťanov dnes pozná Desatoro ako novú zmluvu o nezaslúženej Božej milosti? Keby ste sa prešli po Times Square v New Yorku, alebo pod Manderlou a...

citát dňa :

Neexistuje cesta ku šťastiu, pretože šťastie je cesta.