hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Dvojaká kvalita potravín je normálna, nikto nikoho neklame

príspevkov
70
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 4.1.2019 14:09 Scarllete
posledná zmena 5.1.2019 01:47
1
04.01.2019, 14:09
Boli potraviny za socializmu lepšie? Okrádajú nás potravinárske firmy?
Menší podiel mäsa vo výrobkoch, nevzhľadná textúra produktov či umelé náhrady za cukor. Tieto zistenia v porovnávaní potravín u nás a v Rakúsku nahnevali mnoho Slovákov.
V rozhovore sa okrem iného dozviete, že:
• zahraniční producenti potravín nepodvádzajú Slovákov,
• zmenu môžu priniesť v prvom rade samotní spotrebitelia,
• tlak na odstránenie dvojakej kvality je niekedy kontraproduktívny,
• rozdiely v potravinách boli v EÚ odjakživa aj medzi starými členskými krajinami,
• za socializmu bola kvalita potravín len na papieri.


Veľa spotrebiteľov to označilo za podvod. Do celej veci sa vložili ministerstvá a vlády krajín V4. Chceli, aby sa problematikou dvojakej kvality potravín začal zaoberať aj Brusel.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko však krotí negatívne vášne. Tvrdí, že v skutočnosti nejde o žiadne úmyselné klamanie zákazníkov.


pokracovanie odkaz
none
2

1. Scarllete 04.01.2019, 14:09

Boli potraviny za socializmu lepšie? Okrádajú nás potravinárske firmy?
Menší podiel mäsa vo výrobkoch, nevzhľadná textúra produktov či umelé náhrady za cukor. Tieto zistenia v porovnávaní potravín u nás a v Rakúsku nahnevali mnoho Slovákov.
V rozhovore sa okrem iného dozviete, že:
• zahraniční producenti potravín nepodvádzajú Slovákov,
• zmenu môžu priniesť v prvom rade samotní spotrebitelia,
• tlak na odstránenie dvojakej kvality je niekedy kontraproduktívny,
• rozdiely ...

04.01.2019, 14:14
Scarlet, ale toto sa ardzunovcom nezapaci . Tam musí byť aj to Borisovské, že to západ takto pohŕda Východom
none
3

2. 04.01.2019, 14:14

Scarlet, ale toto sa ardzunovcom nezapaci . Tam musí byť aj to Borisovské, že to západ takto pohŕda Východom

04.01.2019, 14:16
To je pohŕdanie Červenoarmejcami a Komunistickou Internacionálou, tá dvojitá kvalita.
none
4
04.01.2019, 14:32
Ako som mnohokrat písal sú to uplne ****viny . Smerákom došli temy a tak z 35 000 potravín vybrali 16 na ktorých našli prevelike kúzla lebo n iekde bolo o gram syra menej inde viac a coca cola u nás kvalitnejšia ako v rakusku

Hladanie bubákov idiotmi

Rakusko nie je komunistický štat . Potraviny vyrábajú súkromne spoločnosti a nikto im nediktuje koľko čoho má byť v čom . Popis je na etikete .

Tie rakúske sú o kus v rakúsku drahšie preto je tam o kus niečoho viac alebo i menej
none
5
04.01.2019, 14:34
Komu sa nepáčia tie bubák potraviny nech si ich nekupuje . Je to jednoduché .

Alebo ako tvrdia populisti nech si ich kupujú v tom hnusnom západe
none
6
04.01.2019, 14:36
za socializmu bola kvalita potravín len na papieri.
none
7
04.01.2019, 14:38
Kto chce hladať bubákov tak ich hladať bude .

Keď sa preverí 3 000 000 potravín na našom trhu a zistí sa horšia kvalita aspoň v 1 promile môžeme sa o tom baviť
none
10
04.01.2019, 14:46
A hlavne potraviny za zlatých socíkov nie že boli podradné ale vôbec neboli a tak bolo bežne že napríklad zakladneho jogurtu a mliečných výrobkov nebolo napríklad pol roka
none
12
04.01.2019, 14:52
Socializmus na tanieri: Ľudí sa zmocňuje nostalgia za potravinami spred roku 1989

Nemá však zmysel prikrášľovať si obdobie socializmu. Aj on mal svoje šrámy, ktoré sa hojne rozpitvávali hneď po páde starého režimu. Na východnom Slovensku to boli polychlórované bifenyly, ktoré prenikli z Chemka Strážske do pôdy a vôd a odtiaľ do potravín. Zdrojom znečistenia mohli byť aj nátery silážnych žľabov.

odkaz
none
13
04.01.2019, 14:55
Skutočná pravda o kvalite potravín predávaných za socializmu. Dnes by boli kvôli ich zloženiu nepredajné

Zrejme každý máme vo svojom okolí kamaráta alebo babku, ktorá ospevuje ceny a kvalitu výrobkov za socializmu. Avšak ani nevedia, ako sa mýlia.

Mnohí to poznáme, v supermarketoch na nás často číhajú pofidérne paradajky bez chuti, vypestované v Španielsku a dozreté v skladoch na Slovensku. V tomto momente nastupujú naše babičky s rečami plnými pochvál a tí, ktorí mali tú česť kúpiť si v obchode mlieko za korunu. Boli však potraviny v minulosti naozaj kvalitnejšie?

Ak sa bavíme o možnosti výberu z ponuky tuzemských obchodov za komunizmu a v súčasnosti, je celkom jasné, že nemáme čo porovnávať. Na exotické ovocie sa stáli nekonečné rady a takisto iné druhy tovaru sa v prípade výpadku produkcie v socialistických štátoch stávali nedosiahnuteľným luxusom.

Mnoho ľudí ale stále hovorí o tom, že „za komunistov“ boli výrobky, a predovšetkým potraviny, kvalitnejšie, než ako je tomu dnes. Ide však o názor, ktorý je prinajmenšom veľmi sporný. Glorifikácia vtedajších výrobkov totiž značne súvisí s nostalgiou i s prístupom k informáciám, ktorý je v dnešnej dobe, aj vďaka rozvoju internetu, s minulosťou neporovnateľný.

Kým kedysi bolo zvykom znepokojujúce informácie o obsahu škodlivín v jedle držať pod pokrievkou, v súčasnosti Štátna veterinárna správa a ďalšie organizácie, ktoré majú na starosti kontrolu kvality, upozorňujú, kedykoľvek sa na trhu vyskytne podozrivý výrobok.

Divokým debatám o tom, aké jedy jeme dnes a ako sa na trh dostávajú za rovnakú cenu horšie potraviny ako v zahraničí, to síce nezabráni. Keď sa však na pultoch objaví niečo skutočne škodlivé, pozornosti to neujde. Ako tomu ale bolo v minulosti? Čo všetko sa ľuďom mohlo dostať do tela a s akými následkami?
Benzén

Predtým bol benzén považovaný za konzervant s vynikajúcimi účinkami a ako taký bol pridávaný napríklad do horčice. Dnes už sme o niečo múdrejší a vieme, že to s ním až tak skvelé nie je. Je to totiž karcinogén prvej skupiny, ako taký spôsobuje predovšetkým rakovinu pľúc a leukémiu.

PCB

Polychlórované bifenyly začali byť hojne využívané ako aditíva vo farbách a lakoch v 30. rokoch v Amerike, odkiaľ sa vďaka antikoróznym vlastnostiam rýchlo rozšírili do celého sveta.

O 30 rokov neskôr sa začali objavovať prvé náznaky o ich škodlivosti, látky sa totiž dokázali dostať napríklad do organizmov dobytka. Odtiaľ sa ďalej šírili napríklad v mlieku a kontaminované sliepky jedy ďalej prenášali pri produkcii vajec. Hodnoty PCB však boli zaznamenané aj u rýb. Chronické vystavenie sa dávkam bifenylov, ktoré boli za socializmu prítomné v mnohých potravinách, viedlo k rakovine pečene či pankreasu.
DDT

Ďalší objav modernej vedy 20. storočia, ktorý sa nakoniec obrátil proti ľudstvu. Insekticíd DDT bol ospevovaný pre jeho účinnosť celým svetom, kým sa zopakoval starý známy scenár. Látky sa začali ukladať v pôde a rastlinách, odkiaľ sa dostali do tela zvierat. S mäsom potom aj do tela človeka. Ušetrení však nezostali ani vegetariáni, pretože škodliviny boli aj v zelenine. A čo látky s názvom DDT spôsobujú? Okrem rakovinotvorných účinkov znižujú plodnosť a narušujú hormonálny systém. Jednoducho nič, čo by sme si do tela chceli dobrovoľne dávať.
👍: Scarllete
none
14
04.01.2019, 14:56
Možno sa preto dožívame o 10 rokov viac ako za bolševíka lebo nás trovia tým hnusom
none
15
04.01.2019, 15:00
Mäso z čias socializmu by dnes už nikto nekúpil

V celej histórii ľudstva sme nemali bezpečnejšie a kvalitnejšie potraviny ako dnes. A týka sa to aj mäsa, vraví v rozhovore pre SME uznávaný český odborník na kvalitu mäsa LADISLAV STEINHAUSER.

Je mäso zo Slovenska alebo Česka kvalitou porovnateľné napríklad s mäsom z Rakúska alebo z Nemecka?

„Úplne. Bravčové mäso, ktoré na 99 percent pochádza z veľkochovov a je spracované priemyselne, je všade rovnaké, v Nemecku aj v Česku. Nie je rozdiel v kvalite. Pri hovädzom mäse je to zložitejšie. U nás v minulosti platilo, že krava má dávať mlieko a nakoniec skončí na tanieri. Teraz je to rozdelené tak, že sú mliečne a mäsové typy dobytka. Mäsové majú oveľa lepšie mäso. Keď budeme porovnávať mäsové typy medzi Rakúskom a Českom, tak trochu lepšie sú rakúske. Oni majú tradíciu a dokážu mäsové plemeno lepšie vychovať, lepšie spracovať vo fabrikách a ešte lepšie predať. My to až tak dobre nevieme.“

Čítajte viac: odkaz
none
20
04.01.2019, 15:13
A k tomu zlatému socíku a superkvalite .
Kvalitne a naozaj i chutne potraviny sa dali kupiť i v ČSSR bol na to miniobchodík ktorý sa vola tuzex tam bol ten hnus zo zapadu na ktorý stali dlhočizne rady od pol noci často . Aby sa im ten hnus i keď s poriadne osolenou maržou + 500 % priražkou vôbec ušiel .

Prečo to súdruhovia robili na čo stali na tie nekvalitne superdrahe veci ked v zlatom socíku bolo všetko v super kvalite ?

To je otazka ako prečo zo zlateho socíku utekali statisíce ľudí na ten katastrofalne hnusný zapad ale ani jedineho roboša nenapadlo ujsť do tej našej dobroty ??? Prečo ???

Prečo nemec vedel ktorým smerom treba mur preskočiť ? Prečo 3 000 000 východných nemcov utieklo do zapadneho nemecka a naopak nikto v NSR netužil 20 rokov šetriť na trabanta a jesť tie luxusne potraviny ???


Čím to bolo ???

Prečo miliony ľudí prchaju zo zlatej Venezuele ???

Prečo je najstraženejšia hranica sveta severokorejská ? Že by súdruhovia chceli do toho hnusu v južnej koreii a či čo ???
👍: Scarllete
none
21
04.01.2019, 15:14
Bolševícke kreaturi súdruhov typu ardzun maju v hlavach nasrate čo im na straníckych schôdzach nasrali so sovietským, zväzom na večne časy a tak to kvakaju dodnes ako idioti
👍: Scarllete
none
23
04.01.2019, 15:16
Vodka je v Rusku najčastejším zabijákom, muži sa nedožijú 55 rokov

odkaz
none
41
04.01.2019, 18:32
Ožiarený, vieš prečo tie komunistické potraviny tak smrdeli ako píšeš?......lebo kvalitné potraviny, kde sa nepridávalo toľko ečok vydržali podstatne kratšie. Jogurt vydržal v chladničke týždeň od dátumu výroby, dnes kľudne aj 40 dní........a tu dostaneš odpoved na tvoje "smradľavé" potraviny.........je logické, že ak potraviny vydržia tak krátko, tak obchody budú zásobované po menších množstvách viac krát.
none
48

41. panoramix 04.01.2019, 18:32

Ožiarený, vieš prečo tie komunistické potraviny tak smrdeli ako píšeš?......lebo kvalitné potraviny, kde sa nepridávalo toľko ečok vydržali podstatne kratšie. Jogurt vydržal v chladničke týždeň od dátumu výroby, dnes kľudne aj 40 dní........a tu dostaneš odpoved na tvoje "smradľavé" potraviny.........je logické, že ak potraviny vydržia tak krátko, tak obchody budú zásobované po menších množstvách viac krát.

04.01.2019, 19:07
panoramix, potraviny sa kazia rychlejsie pretoze nevhodne skladovanie a hlavne v teple. a ked si kupujes jogurty s dlhsim datum spotreby, logicky nebudu cerstve . osmijanko
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 127 865 B vygenerované za : 0.158 s unikátne zobrazenia tém : 47 690 unikátne zobrazenia blogov : 817 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Možno si myslíš, že programovanie je náročná činnosť a vyžaduje si nejaké špeciálne zručnosti... Ale nie je to celkom tak... Snáď každý z nás denno-denne programuje a ani si to neuvedomuje... Chceš ...

citát dňa :

Zdraví majú tisíc prianí, chorí iba jedno.