Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Demokracie na nic

3
reakcií
1043
prečítaní
Tému 30. marca 2012, 09:36 založil Lampa.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
11. 09. 2011
44
14. 01. 2014
80
08. 01. 2012
85
 
 


1.
označiť príspevok

Lampa
   30. 3. 2012, 09:36 avatar
Ľudia nie sú dostatočne inteligentní na demokraciu, hovoria vedci Demokratický proces je založený na predpoklade, že občania, prinajmenšom väčšina z nich, vedia rozpoznať najlepšieho politického kandidáta alebo najlepšie politické myšienky. Ale rastúca skupina vedcov odhaľuje nešťastný aspekt ľudskej psychiky, ktorá vyvracia tento názor, a naznačuje, že demokratické voľby produkujú priemerné vedenie a politiku.
Z výskumu vedenom Dávidom Dunningom, psychológ na Cornell University, vyplýva, že nekompetentní ľudia v podstate nedokážu posúdiť právomoc iných ľudí, alebo postrehnúť kvality myšlienok iných ľudí. Napríklad. Keď ľudia nepoznajú odborné pohľady na daňovú reformu, je pre nich veľmi ťažké rozpoznať kandidátov, ktorí sú skutočnými odborníkmi. Jednoducho nemajú mentálne nástroje potrebné na zmysluplné posudky.
V dôsledku toho množstvo informácií o politických kandidátoch nedokáže prepísať posudzovaciu neschopnosť mnohých voličov . Záverom je, že "veľmi inteligentné myšlienky bude pre ľudí ťažké prijať, pretože väčšina ľudí sa neprepracovala k schopnosti rozpoznať dobré myšlienky," povedal Dunning.
On a jeho kolega Justin Kruger preukázali, že ľudia sú plní sebaklamu pokiaľ ide o ich vlastné intelektuálne schopnosti. Či už vedci testujú schopnosť ľudí hodnotiť vtipy, správnosť gramatiky, alebo dokonca vlastný výkon v šachoch, tak dvojica zistila, že ľudia vždy hodnotia svoj výkon ako "nadpriemerný". Aj ľudia, ktorí v testoch skončia na samom dne. Nekompetentní ľudia sú príliš neschopní to rozpoznať.
Nekriticky hodnotíme schopnosti iných ľudí rovnako ako sami seba. "Vzhľadom k tomu, že ste neschopným, ste horším sudcom chopnosti iných ľudí," povedal Dunning. V jednej štúdii vedci požiadali študentov hodnotiť iných. "Zistili sme, že tí študenti, ktorým sa darilo horšie v teste, dali nepresnejšie známky ostatným študentom." V podstate nedokázali rozpoznať správnu odpoveď aj keď to videli.
Dôvod pre toto odpojenie od reality je jednoduchý: "Ak máte medzery vo vašich poznatkoch v danej oblasti, potom nie ste schopní posúdiť svoje vlastné nedostatky alebo nedostatky druhých," povedal Dunning. Z testov napodiv vzišlo, že ľudia majú tendenciu sa rýchlo a presne dohodnúť na tom, kto má najhoršie výsledky, zatiaľ čo nedokážu rozpoznať najlepšieho.
Najviac nekompetentní medzi nami hrajú úlohu kanárikov v uhoľnej bani a znamenajú najväčšiu bezradnosť v poňatí demokracie. “Skutočne nevzdelaní ľudia môžu byť najhoršími sudcami kandidátov a myšlienok,” povedal Dunning. Ale všetci trpíme určitým stupňom slepoty vyplývajucej z našich osobných nedostatkov z odborných znalostí.
Mato Nagel, sociológ v Nemecku, nedávno implementoval Krugerove teórie v počítačovej simulácii demokratických volieb. V jeho simulovanom matematickom modeli volieb vyšli vlastné vodcovské schopnosti voličov v krivke tvaru zvončeka - niektorí boli naozaj dobrí vodcovia, niektorí, naozaj zlí, ale najvýraznejším bol fakt , že každý volič nie je schopným rozpoznať vodcovské schopnosti politického kandidáta ktorý je lepší než on sám. Ak takáto voľba bola simulovaná, tak kandidáti, ktorých vodcovské schopnosti boli len o málo lepšie ako priemer, vždy vyhrali. Nagel dospel k záveru, že demokracia len zriedka, alebo nikdy, vyberie najlepších vodcov. Výhodou oproti diktatúre, alebo inej forme vlády, je len to, že "účinne zabráni nižším ako priemerným kandidátom stať sa vodcami."
Preklad JS
news.yahoo.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk art-enough-democracy-flourish-scientists -185601411.html Je náboženstvo kompatibilné s liberálnou demokraciou? www.trincoll.edu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk gion%20and%20Liberal%20Democracy/relibde m.htm Moc zabíja. www.mega.nu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk l/pk.chap8.htm
Názor: Centralizovaná demokratická spoločnosť je kontrolovaná oportunistami, ktorí dokážu šikovne manipulovať rozhodujúcou masou spoločnosti cez masmédia, vzdelávanie a náboženstvo. Táto skupina potom používa metódu buriny, ktorá dokáže zahlušiť všetky kultúrne rastliny v okolí. Burina jednoducho musí byť všade: v škole, v kostole, v rádiu, v novinách, v televízii. Len aby zahlušila čokoľvek kultúrne.
U jedincov na nižšej intelektuálnej úrovni, ktorej stačia znalosti zo základnej školy, intelektuálny deficit ľahko nahrádza charizmatický vodca, ktorý myslí za nich. Toto potom prerastá v masovú kultúru kde HZDS alebo Smer získavajú skoro 100% hlasov.
Úroveň vzdelania nehrá podstatnú rolu, pretože sa spája s oportunizmom. Náboženským fanatikom môže byť traktorista rovnako ako vysokoškolsky vzdelaná figúra. Podobne je to s politickým pohľadom na svet. Najväčší vplyv má zrejme rodinné prostredie a spoločenské kruhy. Je známe, že národný buditelia Slovenska v 19. storočí boli z rodín protestantských kňazov.
Centralizovaná demokracia nápadne pripomína diktatúru. Ak by sa aj v nejakej časti krajiny našla komunita schopná vybrať správneho kandidáta a správnu politickú líniu, tak burina to zahluší a zrovná. Nehovoriac o tom, že na úrovni miestnej samosprávy sa demokracia zúžila na súboj rodinných klanov, teda kmeňové spoločenstvo. Absurdistanom sú rómski starostovia, keď sa pretlačí demokracia na úkor vlastníkov pozemkov, ktorí sú v podstate utláčaní v tomto systéme.
Švajčiarsko tieto problémy nemá. A nemá ani protesty. Bolo by absurdné protestovať proti vlastným rozhodnutiam. Eliminovať negatívne sily, decentralizovať a diverzifikovať, môže zrejme jedine priama demokracia.

Táto štúdia len poukazuje na to, ako je zastupiteľská demokracia odlúčená od reality. reclaimdemocracy.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk le/corporate_influence_education_kohn.ht ml

Read more: www.dolezite.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí rain...


2.
označiť príspevok

rain...
   30. 3. 2012, 12:08 avatar
Som prekvapená, že aj schopnosť rozpoznať vodcov je predmetom vedeckej štúdie. Ak je to naozaj takto zdokumentované, tak Slovensko je názorným príkladom, akousi vzorkou. "Neboli sme náhodou predmetom tejto štúdie?" Po štyroch rokoch si politici len vymenia stoličky a ide sa ďalej. A všimnite si, že nikto ani po výmene garnitúr neprišiel zhora s ničím prevratným, inteligentným, zachraňujúcim. Vždy sa pokračuje v poupravenom ale stále v tom istom zlom modeli, ktorý niekto prehlásil za ten najschodnejší. Som za vládu odborníkov, ktorí rozumejú problémom im zverených rezortov. Toto tu čo sa strieda v politike na Slovensku je banda diletantov przniacich ekonomiku, kultúru, školstvo, zdravotníctvo... svojimi nekompetentnými rozhodnutiami. Vnáša do všetkého chaos. Nemôžem povedať viac... Už veľa rokov to hovorím, kde je chyba ale voliči sú vo svojej obmedzenosti neúnavní. Neverím, že Slováci nemajú medzi sebou na každý rezort aspoň jedného kvalifikovaného vodcu!
Súhlasí Lampa


4.
označiť príspevok

ruwolf muž
   7. 4. 2012, 04:16 avatar
Oprava liniek:

People Aren't Smart Enough for Democracy to Flourish, Scientists Say news.Yahoo.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Is Religion Compatible with Liberal Democracy? www.TrinColl.edu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Power Kills (On the Nature of Democracy) Mega.nu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

The Corporate Role in the High-stakes Testing Obsession & Other Methods of Turning Education into a Business ReclaimDemocracy.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Lampa


3.
označiť príspevok

starec muž
   30. 3. 2012, 16:30 avatar
Keď vezmeme do úvahy,že o zostave parlamentu rozhodujú najväčší boháči,tak potom by mal byť podľa tej štúdie plný nadpriemerne inteligentných ľudí a nie fešákov a veľkohubých.Alebo bohatí nie sú až tak inteligentní. 
Súhlasí Lampa
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:14,  Kam aj utekali, že? Do Mexika? *39 A do Kanady ich len tak nepustia.
dnes, 12:14,  Civilisti neboli cieľ útokov. Ich životy majú na svedomí teroristi, ktorí si z nich...
dnes, 12:13,  Tak si vypočuj Trumpove prejavy pred voľbami. Jeho kampaň, lebo teraz trepeš.
dnes, 12:13,  Amici majú na svedomí vraždy milionov civilistov.
dnes, 12:13,  11. tebe budem vešat na nos. uspela, narozdiel od teba . čo sa do dnešného dna drzí...
dnes, 12:12,  Treba odsúdiť boľševikov ktorý tu budujú totalitný orwelovský svet.
dnes, 12:12,  Je potrestanie vraha zločin?
dnes, 12:11,  Ale iba jednou, nie jedinou. A to je ten problém, oni sa vidia, ako tá jediná. A preto...
dnes, 12:10,  Trump bol zvolený pre to, lebo v USA je kopa rasistov a militantného rasizmu. V EÚ je tomu...
dnes, 12:10,  123. to je schíza *39
dnes, 12:10,  USA majú na svedomí najviac zločinov, ktoré napáchali po svete.
dnes, 12:09,  118. v USA hlavne prebieha všeobecny dialóg. občania normálne poukázu na problemy , a...
dnes, 12:09,  To je všeobecne známa vec Skajuš *03
dnes, 12:08,  USA sú jednou zo záruk svetovej bezpečnosti.
dnes, 12:07,  Fakt je, že američania sa voči svojmu systému bránia. Európa nevyzerá inak. Trump je...
dnes, 12:06,  to ti povedal pán doktor ? :) https://www.df.sk/tema/zachodovic-cakam...
dnes, 12:06,  USA majú na svedomí najviac prevratov, útokov na iné krajiny, špinavostí...
dnes, 12:04,  Ako si uspela Skajuš?
dnes, 12:04,  Špinavosti sa dejú všade. Niekde viac, inde menej. Nie je toho ušetrená ani amerika. USA nie...
dnes, 12:03,  Útoky a ponižovanie niesu fakty Skajuš. *03
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Život je ako pohár a je iba na tebe čím si ho naplníš. Aj tak si to nakoniec vypiješ sám.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(60 120 bytes in 0,509 seconds)