hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Dám aj ja čo-to o pekle

príspevkov
85
zobrazení
5
tému vytvoril(a) 11.8.2021 14:29 solo12
posledná zmena 16.8.2021 20:44
1
11.08.2021, 14:29
(ospravedlňujem sa ... je to dlhšie, ako som chcel ... :-)

Peklo - polovica (akože polovica) z nás v neho verí, polovica nie.
Všetci naraz ale pravdu mať nemôžeme, to je jasné.
Musíme si potom ale uvedomiť, že niektorá polovica z nás verí bludu a že naše uctievanie ako celok je skazené, nie čisté, a Bohu neprijateľné, odporné.

Ak verím V BOHA, KTORÝ ZRIADIL PEKLO, musím byť na jeho strane aj čo sa týka jeho "spravodlivého" pohľadu na sadistické metódy mučenia
vo forme večného, nepredstaviteľného utrpenia po nepredstaviteľne dlhú večnosť ...
A ak súhlasím (veď musím) že do pekla pôjdu 3/4 planéty, teda miliardy ľudí, Boh-tvorca pekla musí mať zo mňa radosť, akú to len má spravodlivú ovečku na svoj obraz.
(ozaj - skúsil by ísť niekto s takýmto názorom otvorene na verejnosť? Že je to správne, že uznáva takéhoto Boha, že ho chce dobrovoľne nasledovať, napodobňovať ...?
skúste si domyslieť dôsledky, hlavne v dnešnej dobe (spoločenské, možno aj trestno-právne).
Isté ale je, že tomu BOHU, KTORÝ BY PEKLO NEZRIADIL, by som musel byť niečím hrozne odporným.

Ale ak sa s tým v duchu nedokážem celkom stotožniť (navrhol by som možno iný, možno nižší trest), tak som v očiach Boha-tvorcu pekla - zlý ... málo horlivý,
príliš tolerujem zlo, nie som dostatočne spravodlivý (skryte tak trochu ľutujem tých nešťastníkov v pekle), som teda rebel, možno dokonca budúca opozícia ...

Poďme na to teraz z opačnej strany.

Ak verím v BOHA, KTORÝ NEZRIADIL peklo, musím byť na jeho strane aj čo sa týka jeho ostatných noriem, zákonov, príkazov ... ako je láska, súcit, dobro, spravodlivosť, empatia, obetavosť, pokoj ...
ozaj - mal by s tým niekto z nás problém? Mal by niekto problém vyjsť na verejnosť s tým, že verí v takéhoto Boha?

Ale ako by sa na mňa pozeral Boh-tvorca pekla, s ktorým by som nezdieľal jeho normu, že za hriechy (hoc trvajúce aj desaťročia) je nespravodlivé nepredstaviteľne trpieť po nepredstaviteľne dlhý čas?

Isté je, že tomu Bohu, ktorý by peklo ZRIADIL, by som musel byť s takýmito mojimi "protipekelnými" názormi niečím hrozne odporným...

To isté platí pri Očistci, nesmrteľnej duši, vzkriesení, Trojici, Božom mene, krvi, božstve JK, Márii, Satanovi, pápežovi, Božom Kráľovstve, ...
Nehovoriac o udalostiach opísaných v Biblii - niekto ich máme za vymyslené mýty (potopa), iní im veríme ...
Alebo je jedno, aký guláš si kto z tohto navarí, hlavné je, že verí? Ale v koho?
V Boha čo zriadil sadistické peklo, alebo v Boha, ktorému by to "ani na um neprišlo" a "nevstúpila by mu takáto myšlienka ani do srdca?

Zlučuje sa podľa Vás predstava večného trápenia ľudských bytostí v ohni so spravodlivým a milujúcim Bohom, ako sa sám opísal v Biblii?

V Jeremiášovi 7:31 vraví Boh:
Postavili svätyňu ... aby tam pálili svojich synov a dcéry, čo nebol môj príkaz, na čo som nikdy ani nepomyslel (Botek)
A vybudovali výšiny ... v údolí Ben Hinom, aby tam v ohni upálili svojich synov a svoje dcéry, čo som im ja neprikázal, ani na myseľ mi to neprišlo (kat.)
A nastavali výšin ... v údolí Ben-hinnoma, aby pálili svojich synov a svoje dcéry ohňom, čo som neprikázal, a čo ani len nevstúpilo do môjho srdca (Roháček)

Alebo : 5.Moj. 18:10 "Nech nie je medzi vami nikto, kto spáli svojho syna alebo dcéru v ohni ... 12: každý, kto robí tieto veci je Bohu odporný"

Muky pri skutočnom upálení človeka trvajú snáď max.rádove desiatky sekúnd ... ale boh by pálil ľudí (duše-ak chcete) celé hodiny?
Nie ... dni? roky? stáročia? stotisíc miliárd biliónov rokov? nie, nie ... oveľa, oveľa dlhšie ... až nepredstaviteľne oveľa dlhšie ... celú nekonečnú večnosť!

Má to logiku? Je v tom nejaká spravodlivosť?
Nad takýmto niečím sa musí zastaviť a vzápätí skolabovať naše myslenie, logika (možno aj Tomášova :-) )
Ak by to takto bolo naozaj, potom má pravdu Teóma, ktorý tvrdí, že biblický SZ Boh je sám Satan a démon.

Zaslúžil by si vôbec takýto Boh naše uctievanie? A vôbec - chceli by sme uctievať takéhoto Boha?
„Predstava, že bytosť s vedomím by mala byť podrobená telesnému a duševnému mučeniu nekonečný čas, je hlboko znepokojujúca, a pomyslenie, že je to na ňu uvalené na základe božského rozhodnutia, uráža moje presvedčenie o Božej láske.“ (citát, ale neviem od koho)

1.Ján 4:8: Boh je láska ... Trápil by takto milujúci Boh ľudí večne?

Stav smrti sa v Biblii označuje buď slovom šeol (hebrejsky) alebo hádes (grécky)

Roháček v SZ preložil hebrejský výraz "šeol" 35x ako peklo, 19x ako hrob, 5x ako ríša smrti, 3x ako ríša mŕtvych a raz ako "hlboko dole" a 3x priamo použil slovo šeol.
V NZ preložil grécke slovo "hádes" 7x ako peklo a 3x ako "ríša smrti" (Matúš 11:23; 16:18; Lukáš 10:15; 16:23;
Skutky 2:27, 31; Zjavenie 1:18; 6:8; 20:13, 14)

Ak teda Roháček buď použil pôvodné slovo šeol, alebo to isté slovo preložil 5 rôznymi spôsobmi, bude to znamenať to isté.
Ak sa všeobecný hrob ľudstva označuje ako peklo-alebo ríša smrti-alebo hrob ... nemôže to znamenať súčasne aj miesto večného ohnivého trápenia.
V skutkoch 2:31 kde sa cituje Žalm 16:10 "Videl, čo sa stane, a keď hovoril, že nezostane v hrobe a že jeho telo sa nerozpadne na prach, hovoril o Kristovom vzkriesení.
Ak teda aj samotný JK bol 3 dni v hádese (pekle) - máme veriť, že Boh ho trápil v ohnivom pekle? Isteže nie ... bol jednoducho mŕtvy v hrobe.

Alebo 1.Moj.37:35 ... (Jakob žiali nad domnelou smrťou syna Jozefa, ktorého jeho bratia predali do Egypta):
Hoci sa namáhali všetci jeho synovia a dcéry potešiť ho, nedal sa potešiť a vravel: "V smútku zostúpim DO PODSVETIA (šeolu) k svojmu synovi." (kat.preklad)
Všetci jeho synovia a dcéry prišli, aby ho potešovali, ale nedal sa potešiť, a povedal: Nie, ja v smútku zostúpim k svojmu synovi DO ZÁHROBIA (šeolu)(ev.preklad)

Uvažujte: Veril azda Jakob, že jeho syn odišiel na miesto večného trápenia, a sám tam chcel ísť dobrovoľne za ním?
Alebo si myslel, že jeho syn je v mŕtvy, v hrobe, a najradšej by sa tam od žialu pobral za ním?

Ešte jeden príklad - Jób 14:13 (Jób tak veľmi trpel, že chcel radšej zomrieť - byť mŕtvy, až kým by si Boh na neho pri vzkriesení nespomenul):

Hoc DO PODSVETIA (šeolu) by si ma zavrhol, mňa nevšímal si, kým prejde ti hnev, len urči, kedy spomenieš si na mňa! (kat.preklad, aj evanjelický)
Oj, aby si ma ukryl V HROBE (šeole), aby si ma zakryl, dokiaľ by sa neodvrátil tvoj hnev, aby si mi uložil lehotu a potom sa rozpamätal na mňa! (Roháček)

Uvažujte - prial si kvôli neznesiteľnému utrpeniu Jób ísť do ohnivého pekla, aby tam trpel ešte oveľa viac a čakal by tam, kým si naň Boh nespomenie?
Alebo je zrejmé, že Jób chcel zomrieť ... "ísť do hrobu", aby sa skončilo jeho utrpenie ... až pokiaľ by nebol vzkriesený?

Na všetkých miestach, kde sa v Biblii vyskytuje výraz "šeol" alebo "hádes" (stále je to to isté, len raz je to hebrejsky a raz grécky) tak to nikde nie je spojené so životom, či činnosťou ... ale ani s trápením.
Naopak, často sa tieto slová spájajú so smrťou a nečinnosťou.

Príkladom je výrok v knihe Kazateľ 9:10 :
Všetko, čo nájde tvoja ruka robiť v tvojej sile, rob; lebo neni diela ani výmyslu ani vedomosti ani múdrosti V RÍŠI MŔTVYCH, kam ideš (Roháček)
Všetko, čo tvoja ruka nájde k práci, urob podľa svojej sily, lebo niet práce ani uvažovania, ani poznania a múdrosti V PODSVETÍ, do ktorého ideš (kat.aj ekumenický preklad)

Teda odpoveď je jasná. Šeol ani hádes sa nevzťahujú na miesto trápenia, ale na smrť, na všeobecný hrob ľudstva.
Peklo vo význame večného trápenia, večných múk, večného ohňa ... proste neexistuje, Bohu by niečo také ani "neprišlo na um", ani by mu také niečo "nevstúpilo do srdca"
Do biblického pekla (=hrobu, ríše smrti) idú teda práve tak dobrí ľudia ako aj zlí ľudia ... inými slovami - my všetci.

No nezostanú tam navždy ... Zjav.20:13 :
More vydalo mŕtvych, čo boli v ňom, aj SMRŤ, aj PODSVETIE vydali mŕtvych, čo boli v nich, a každý bol súdený podľa svojich skutkov.(kat.,ev., ekumenický preklad)
A more vydalo mŕtvych, ktorí boli v ňom, i SMRŤ i PEKLO dali mŕtvych, ktorí boli v nich, a boli súdení jeden každý podľa svojich skutkov (Roháček)
More vydalo mŕtvych, čo boli v ňom, aj SMRŤ a HÁDES vydali mŕtvych, ktorí boli v nich, a každý bol súdený podľa svojich skutkov (Botekov preklad)

Podsvetie, peklo, šeol, hádes, ríša mŕtvych ... budú teda raz "vyprázdnené" - všetci majú vyjsť von ... "aby boli súdení"

V lepšej pozícii ale budú počas tohto súdu tí kriesení - čo vyšli z pekla (hrobu, ríše smrti...) - lebo platí, že odmena za hriech je smrť ... a tým, že zomreli, boli za svoje hriechy už dostatočne potrestaní a dostanú novú šancu.

Ovšem v inej pozícii budú tí, ktorí sa týchto udalostí dožijú ... lebo Armagedon bude deň súdu ... ak žili a uvažovali o Stvoriteľovi preňho prijateľným spôsobom, tak sa pripoja ku krieseným a budú pokračovať s vyhliadkou na večný život.

(A večný život je v tom, aby poznali teba, jediného pravého Boha, a toho, ktorého si poslal, Ježiša Krista (Ján 17:3 kat.)
(A to je ten večný život, aby znali teba, toho jediného pravého Boha, a toho, ktorého si poslal, Ježiša Krista (Ján 17:3 Roh.)
(To znamená večný život, že spoznávajú teba, jediného pravého Boha, a toho, ktorého si poslal, Ježiša Krista (JS biblia)

Ak ale takto nežili a neuvažovali, tak v prebiehajúcom súde - v Biblii označenom ako Armagedon - budú podľa Biblie odsúdení a zahynú ...

Je tu ale malá útecha - budú síce navždy mŕtvy, ale čo by mohlo byť pre nich azda potešiteľné - nebudú trpieť žiadne večné pekelné muky.

Ešte je tu potom výraz "gehenna", SYMBOL večného zničenia (napr.smrť tam má byť vo finále uvrhnutá), ale to je už zas iný príbeh.
none
2

1. solo12 11.08.2021, 14:29

(ospravedlňujem sa ... je to dlhšie, ako som chcel ... :-)

Peklo - polovica (akože polovica) z nás v neho verí, polovica nie.
Všetci naraz ale pravdu mať nemôžeme, to je jasné.
Musíme si potom ale uvedomiť, že niektorá polovica z nás verí bludu a že naše uctievanie ako celok je skazené, nie čisté, a Bohu neprijateľné, odporné.

Ak verím V BOHA, KTORÝ ZRIADIL PEKLO, musím byť na jeho strane aj čo sa týka jeho "spravodlivého" pohľadu na sadistické metódy mučenia
vo fo...

11.08.2021, 14:51
solo12, mal si príspevok rozdeliť do jednotlivých celkov.... lepšie by sa reagovalo....
none
4

2. J.Tull 11.08.2021, 14:51

solo12, mal si príspevok rozdeliť do jednotlivých celkov.... lepšie by sa reagovalo....

11.08.2021, 17:50
2 hej, je to tak
none
19

2. J.Tull 11.08.2021, 14:51

solo12, mal si príspevok rozdeliť do jednotlivých celkov.... lepšie by sa reagovalo....

11.08.2021, 22:28
2. Lepšie by bolo, keby ho vôbec nenapísal
none
83

19. Patrick91 11.08.2021, 22:28

2. Lepšie by bolo, keby ho vôbec nenapísal

12.08.2021, 19:04
dalsi samovykladac Pisma na obzore....uz je to tu samý bludár.....
none
3

1. solo12 11.08.2021, 14:29

(ospravedlňujem sa ... je to dlhšie, ako som chcel ... :-)

Peklo - polovica (akože polovica) z nás v neho verí, polovica nie.
Všetci naraz ale pravdu mať nemôžeme, to je jasné.
Musíme si potom ale uvedomiť, že niektorá polovica z nás verí bludu a že naše uctievanie ako celok je skazené, nie čisté, a Bohu neprijateľné, odporné.

Ak verím V BOHA, KTORÝ ZRIADIL PEKLO, musím byť na jeho strane aj čo sa týka jeho "spravodlivého" pohľadu na sadistické metódy mučenia
vo fo...

11.08.2021, 16:28
Solo- aj tvoj problém je, že keď začneš uvažovať o veciach božských či pekelných, tak sa dokážeš odvolávať jedine na bibliu, nedokážeš prekročiť obmedzenia, ktoré si si sám okolo seba ukoval.

To je asi tak všetko, čo k tvojej snahe mám. 😉
none
5

3. -era- 11.08.2021, 16:28

Solo- aj tvoj problém je, že keď začneš uvažovať o veciach božských či pekelných, tak sa dokážeš odvolávať jedine na bibliu, nedokážeš prekročiť obmedzenia, ktoré si si sám okolo seba ukoval.

To je asi tak všetko, čo k tvojej snahe mám. 😉

11.08.2021, 17:53
3 tie obmedzenia vytýčil Boh v Biblii, nie ja ... ale ak tieto obmedzenia niekto zbúra (zdajú sa mu pritesné), a za podpory Božieho nepriateľa si vymyslí nové, oveľa širšie, ale zároveň nespravodlivé, choré, nezmyselné, hlúpe, nelogické, dočasné, nepremyslené, urážajúce Boha ... tak tu máme to, čo snáď vnímaš aj ty:
(náboženskú) roztrieštenosť, nejednotu, spory, hádky, nedorozumenia, urážky ... to zas vedie k utrpeniu, bolesti, zločinom, násilnostiam, smrti ...
Skús sa zamyslieť, o čo lepší a krajší život by bol (aj pre teba), keby sme všetci dodržiavali rovnaké "obmedzenia" (obmedzujúce nás na naše dobro), ktoré sme od Boha dostali.
none
6

5. solo12 11.08.2021, 17:53

3 tie obmedzenia vytýčil Boh v Biblii, nie ja ... ale ak tieto obmedzenia niekto zbúra (zdajú sa mu pritesné), a za podpory Božieho nepriateľa si vymyslí nové, oveľa širšie, ale zároveň nespravodlivé, choré, nezmyselné, hlúpe, nelogické, dočasné, nepremyslené, urážajúce Boha ... tak tu máme to, čo snáď vnímaš aj ty:
(náboženskú) roztrieštenosť, nejednotu, spory, hádky, nedorozumenia, urážky ... to zas vedie k utrpeniu, bolesti, zločinom, násilnostiam, smrti ...
Skús sa zamyslieť, o čo l...

11.08.2021, 17:55
Nič také Boh nevytýčil, to ste si to iba zle vysvetlili.
none
7

6. -era- 11.08.2021, 17:55

Nič také Boh nevytýčil, to ste si to iba zle vysvetlili.

11.08.2021, 18:42
6 ale no tak, era ... celá Biblia je návodom na radostnejší život už teraz, a návodom na budúci život večný...

Alebo inak - ak niekto (lebo niekto to určite bol) vytvoril prírodu, inteligentných ľudí ... nemali by sme od neho logicky očakávať aj nejaký zmysluplný manuál? ... minimálne niečo v zmysle "toto je dobré, toto robte a toto je zlé, toto nerobte" ?

Lebo v závere Biblie sa píše o Armagedonskom súde - v tom mi snáď dáš za pravdu, že sme si to zle nevysvetlili ...
Na akom základe tam bude súdiť ľudí? ... môžeme sa potom odvolávať, že "veď sme nemali zákon, manuál, postup, návod? Na základe čoho nás to chceš milý a spravodlivý Bože teda súdiť?"

Keď Satan pokúšal JK na pustatine, JK sa 3x odvolal na "čosi" slovami: "Je napísané..."
Čo myslíš, kde to bolo napísané?

Podľa Guinessovej knihy rekordov je Biblia najrozšírenejšia a najprekladanejšia kniha na svete.
A presne to by sme aj očakávali od milujúceho Boha - že sa postará, aby práve táto "jeho" kniha - návod na život - bola najrozšírenejšioua najprekladanejšou na svete a každý z nás mal k nej prístup.
Bolo by smutné, ak by to bol nejaký slovník, encyklopédia či medzinárodná kuchárka ...
none
8

7. solo12 11.08.2021, 18:42

6 ale no tak, era ... celá Biblia je návodom na radostnejší život už teraz, a návodom na budúci život večný...

Alebo inak - ak niekto (lebo niekto to určite bol) vytvoril prírodu, inteligentných ľudí ... nemali by sme od neho logicky očakávať aj nejaký zmysluplný manuál? ... minimálne niečo v zmysle "toto je dobré, toto robte a toto je zlé, toto nerobte" ?

Lebo v závere Biblie sa píše o Armagedonskom súde - v tom mi snáď dáš za pravdu, že sme si to zle nevysvetlili ...
Na a...

11.08.2021, 18:55
Ani mantinelizmus typu "Buď je to celé dobre, alebo je to celé zle" neprospieva poznaniu skutočnosti.

Ale nič, maj si svoje, čo ťa teší. Neberiem ti to. A verím, že by si to rád šíril ako jedinú pravdu. Ani v tom ti nemôžem zabrániť.

Ale následky činov nikoho neminú.
none
17

8. -era- 11.08.2021, 18:55

Ani mantinelizmus typu "Buď je to celé dobre, alebo je to celé zle" neprospieva poznaniu skutočnosti.

Ale nič, maj si svoje, čo ťa teší. Neberiem ti to. A verím, že by si to rád šíril ako jedinú pravdu. Ani v tom ti nemôžem zabrániť.

Ale následky činov nikoho neminú.

11.08.2021, 21:11
Ale aspoň si konzistentný - neodporuješ si.
Čisto náhodou som natrafil na jeden tvoj koment - téma "Pre mňa je to príliš silné", z 11.2.2021, príspevok č.27:
"Cieľom každého, kto je presvedčený, že prišiel na niečo dobré a prospešné, je - rozšíriť to medzi ostatných."
none
9

7. solo12 11.08.2021, 18:42

6 ale no tak, era ... celá Biblia je návodom na radostnejší život už teraz, a návodom na budúci život večný...

Alebo inak - ak niekto (lebo niekto to určite bol) vytvoril prírodu, inteligentných ľudí ... nemali by sme od neho logicky očakávať aj nejaký zmysluplný manuál? ... minimálne niečo v zmysle "toto je dobré, toto robte a toto je zlé, toto nerobte" ?

Lebo v závere Biblie sa píše o Armagedonskom súde - v tom mi snáď dáš za pravdu, že sme si to zle nevysvetlili ...
Na a...

11.08.2021, 19:24
Solo
Dobrý pohlad na ,,problematiku,, ponúkaš
none
10

9. 11.08.2021, 19:24

Solo
Dobrý pohlad na ,,problematiku,, ponúkaš

11.08.2021, 19:30
Solo ,to je svieži vánok v zatuchnutom kláštore .
none
11

10. 11.08.2021, 19:30

Solo ,to je svieži vánok v zatuchnutom kláštore .

11.08.2021, 19:34
Solo ,ten im vypráši kožuchy plné molí
none
12

11. 11.08.2021, 19:34

Solo ,ten im vypráši kožuchy plné molí

11.08.2021, 19:35
Proti Solovi si ani nepípnu
none
84

5. solo12 11.08.2021, 17:53

3 tie obmedzenia vytýčil Boh v Biblii, nie ja ... ale ak tieto obmedzenia niekto zbúra (zdajú sa mu pritesné), a za podpory Božieho nepriateľa si vymyslí nové, oveľa širšie, ale zároveň nespravodlivé, choré, nezmyselné, hlúpe, nelogické, dočasné, nepremyslené, urážajúce Boha ... tak tu máme to, čo snáď vnímaš aj ty:
(náboženskú) roztrieštenosť, nejednotu, spory, hádky, nedorozumenia, urážky ... to zas vedie k utrpeniu, bolesti, zločinom, násilnostiam, smrti ...
Skús sa zamyslieť, o čo l...

12.08.2021, 19:05
5, prave to ty robis
none
13
11.08.2021, 20:04
solo... takto to vidíš? Resp. takto to vidia tvoji tútori v CASD, alebo SJ?
jasné, 1850 rokov to nikto nevidel, až zrazu ...bác....narodil sa prorok Russel a všetci majú vystarané. Čo tam po Písme, že?

Ja nejako prežijem to, čo hlásaš. Vadí mi ale stále tá obohratá pesnička...napr. "uvažujte", alebo "logika" a pod.
Všetci kresžania boli asi úplne pripečení, len váš prorok s prorokynou tí chytrí.
Stará známa klasika. Učenie zo Starého zákona a Nový zákon len na doplnenie teorií.

Hrob sem, hrob tam...šibrinkuješ tu šeolom, ale to, že hrob sa povie po hebrejsky KEBER ťa nezazjíma.
Tak, ako ťa nezaujímajú ani duše zomrelých .....Zjavenie 6:9 A keď otvoril piatu pečať, videl som pod oltárom DUŠE ZABITÝCH pre slovo...
Ukážem ti teraz tú logiku, ktorou ža krmia:

Píšeš...V smútku zostúpim DO PODSVETIA (šeolu) k svojmu synovi."
To ťa nenapadlo, že Jakob nemôže hovoriť o konkeňrétnom hrobe ked nemali telo???
A nadôvažok hovorí...Ja pôjdem za ním?

Nenechaj sa klamať humanistami, Ver Písmu.
none
16

13. stefan 5 11.08.2021, 20:04

solo... takto to vidíš? Resp. takto to vidia tvoji tútori v CASD, alebo SJ?
jasné, 1850 rokov to nikto nevidel, až zrazu ...bác....narodil sa prorok Russel a všetci majú vystarané. Čo tam po Písme, že?

Ja nejako prežijem to, čo hlásaš. Vadí mi ale stále tá obohratá pesnička...napr. "uvažujte", alebo "logika" a pod.
Všetci kresžania boli asi úplne pripečení, len váš prorok s prorokynou tí chytrí.
Stará známa klasika. Učenie zo Starého zákona a Nový zákon len na doplnenie teo...

11.08.2021, 20:51
13 stefan 5 ... v závere píšeš, aby som veril Písmu ... ale pozri si svoj posledný odsek ... ja citujem Biblický verš ale ty namietaš, že je nepravdivý ... kto teda z nás verí Písmu?

A fakt neviem, čo je CASD, neviem o žiadnom svojom tútorovi a ubezpečujem ťa, že nemám žiadneho proroka ani prorokyňu, NZ verím rovnako ako SZ - bez výnimky ... (CELÉ Písmo je inšpirované...), humanistami sa klamať nenechávam, lebo ani poriadne neviem, kto sú (bez urážky), nikoho neoznačujem, že je pripečený ... v týchto veciach si fakt úplne vedľa.

A čo je prijateľnejšie? byť dogmatický (je to takto a bodka) alebo nabádať k iných k uvažovaniu?
👍: J.Tull
none
34

16. solo12 11.08.2021, 20:51

13 stefan 5 ... v závere píšeš, aby som veril Písmu ... ale pozri si svoj posledný odsek ... ja citujem Biblický verš ale ty namietaš, že je nepravdivý ... kto teda z nás verí Písmu?

A fakt neviem, čo je CASD, neviem o žiadnom svojom tútorovi a ubezpečujem ťa, že nemám žiadneho proroka ani prorokyňu, NZ verím rovnako ako SZ - bez výnimky ... (CELÉ Písmo je inšpirované...), humanistami sa klamať nenechávam, lebo ani poriadne neviem, kto sú (bez urážky), nikoho neoznačujem, že je pripeče...

12.08.2021, 08:21
Biblický verš je pravdivý vždy, na rozdiel od klamstiev, ktoré píšeš.
Ja nehovorím, že to robíš náročky. Možno si oklamaný.
Ešte raz. Šeol nie je hrob, ale podsvetie. Hrob je KEBER.

V Mt 25 kap. sa píše, že jedni pôjdu do večného života a druhí do večného trápenia.
V obidvoch prípadoch pre slovo večný je použité slovo AIONIOS.
Ak teda pri večnom trápení to nemáme chápať doslovne, potom to tak nemáme chápať ani pri večnom živote?
Teda večný život nie je?
none
41

34. stefan 5 12.08.2021, 08:21

Biblický verš je pravdivý vždy, na rozdiel od klamstiev, ktoré píšeš.
Ja nehovorím, že to robíš náročky. Možno si oklamaný.
Ešte raz. Šeol nie je hrob, ale podsvetie. Hrob je KEBER.

V Mt 25 kap. sa píše, že jedni pôjdu do večného života a druhí do večného trápenia.
V obidvoch prípadoch pre slovo večný je použité slovo AIONIOS.
Ak teda pri večnom trápení to nemáme chápať doslovne, potom to tak nemáme chápať ani pri večnom živote?
Teda večný život nie je?

12.08.2021, 09:27
65. opät vedomosti z detskej izby ? v SZ sa vyznam seolu pohybuje medzi predstavami o hrobe a samotnym stavom smrti odkaz
none
45

34. stefan 5 12.08.2021, 08:21

Biblický verš je pravdivý vždy, na rozdiel od klamstiev, ktoré píšeš.
Ja nehovorím, že to robíš náročky. Možno si oklamaný.
Ešte raz. Šeol nie je hrob, ale podsvetie. Hrob je KEBER.

V Mt 25 kap. sa píše, že jedni pôjdu do večného života a druhí do večného trápenia.
V obidvoch prípadoch pre slovo večný je použité slovo AIONIOS.
Ak teda pri večnom trápení to nemáme chápať doslovne, potom to tak nemáme chápať ani pri večnom živote?
Teda večný život nie je?

12.08.2021, 10:00
Samozrejme, že večný život je 🙂
Vzťahuje sa na nejaké veky. A vek, (eón), je nejaká časová jednotka. Odlišuje sa od nekonečnosti. Nekonečnosť nemá konca, vek koniec má. A teda aj večné trápenie je síce dlhé, ale po uplynutí nejakých vekov, uplynie tiež.
none
46

34. stefan 5 12.08.2021, 08:21

Biblický verš je pravdivý vždy, na rozdiel od klamstiev, ktoré píšeš.
Ja nehovorím, že to robíš náročky. Možno si oklamaný.
Ešte raz. Šeol nie je hrob, ale podsvetie. Hrob je KEBER.

V Mt 25 kap. sa píše, že jedni pôjdu do večného života a druhí do večného trápenia.
V obidvoch prípadoch pre slovo večný je použité slovo AIONIOS.
Ak teda pri večnom trápení to nemáme chápať doslovne, potom to tak nemáme chápať ani pri večnom živote?
Teda večný život nie je?

12.08.2021, 10:03
65
ty píšeš : "šeol" nie je hrob, ale podsvetie.
ja píšem : Roháček preložil šeol 5x ako ríša smrti, 3x ako ríša mŕtvych - čo by mohlo byť snáď to isté, nie?
a áno, 19x ten šeol preložil ako hrob ... asi vedel, prečo ... prečo to však vytýkaš mne?

dopĺňaš môj príspevok aj poznatkom, že hrob sa povie Keber ... dobre, raz sa povie Keber, raz Šeol ... kde je problém?

Mat.25:46 : A títo pôjdu do večného trápenia, ale spravodliví do večného života (Roháček, ale aj iné preklady)

Zameral si sa tu na 2x použité slovo "večný" ... že je to v originály Aionios.
Nemám dôvod ti neveriť.

Podstata tvojho príspevku ale spočíva myslím vo výraze, že pôjdu "do večného TRÁPENIA".
Slovo "večného" bude to "Aionios" - OK.
Avšak slovo "trápenie" - a to je podstatné - je grécke slovo "Kolasin" a znamená "prerezávať stromy, osekávať prebytočné vetvy".
Teda zatiaľ čo niektorí vojdú podľa hore citovaného Mat.25:46 do "večného života", iní budú odsúdení na „večné trápenie“ v tom zmysle, že budú navždy „odrezaní“ od života.
Inak by tam hore boli dosť nesúrodí - jeden čihi, druhý hot (či ako sa to hovorí)
Otcovi by to "ani na um neprišlo" a "nevstúpilo by mu takáto myšlienka ani do srdca", ale Syn si pôjde stále to svoje ...?
none
49

46. solo12 12.08.2021, 10:03

65
ty píšeš : "šeol" nie je hrob, ale podsvetie.
ja píšem : Roháček preložil šeol 5x ako ríša smrti, 3x ako ríša mŕtvych - čo by mohlo byť snáď to isté, nie?
a áno, 19x ten šeol preložil ako hrob ... asi vedel, prečo ... prečo to však vytýkaš mne?

dopĺňaš môj príspevok aj poznatkom, že hrob sa povie Keber ... dobre, raz sa povie Keber, raz Šeol ... kde je problém?

Mat.25:46 : A títo pôjdu do večného trápenia, ale spravodliví do večného života (Roháček, ale aj iné ...

12.08.2021, 10:28
Roháček má asi 300 x slovo hrob.
Každý raz je tam šeol?

Mimochodom ty si gréčtinár?
Ja nie, ale z toho, čo si prečítam viem, že píšeš nepravdy.

LSJ Gloss:
???????
chastisement, correction, punishment
Dodson:
???????
chastisement, punishment
chastisement, punishment, torment, perhaps with the idea of deprivation.
Strong's:
???????
penal infliction
Derivation: from G2849;

Ja to tam vidím preložené ako TREST.
A ty?
none
50

49. stefan 5 12.08.2021, 10:28

Roháček má asi 300 x slovo hrob.
Každý raz je tam šeol?

Mimochodom ty si gréčtinár?
Ja nie, ale z toho, čo si prečítam viem, že píšeš nepravdy.

LSJ Gloss:
???????
chastisement, correction, punishment
Dodson:
???????
chastisement, punishment
chastisement, punishment, torment, perhaps with the idea of deprivation.
Strong's:
???????
penal infliction
Derivation: from G2849;

Ja to tam vidím preložené ako TREST.
A ty?

12.08.2021, 10:29
Takže AIONIOS KOLASIS.... večný trest
none
53

50. stefan 5 12.08.2021, 10:29

Takže AIONIOS KOLASIS.... večný trest

12.08.2021, 10:59
87
presne tak ... večný trest v podobe "odrezania" od života, večnej smrti, večné nebytie ... čo len chceš, ale hlavne bez utrpenia a bolesti.
Rim.6:23 : Lebo mzdou hriechu je smrť a darom Božej milosti je večný život v Ježišovi Kristovi, našom Pánovi (ekumenický)
Lebo odplatou za hriech je smrť, ale darom Božím z milosti je večný život v Kristu Ježišovi, v našom Pánovi (Roh)
1.Moj.2:17 : Zo stromu poznania dobra a zla však nejedz! Lebo v deň, keď by si z neho jedol, istotne zomrieš." (kat.)
none
54

53. solo12 12.08.2021, 10:59

87
presne tak ... večný trest v podobe "odrezania" od života, večnej smrti, večné nebytie ... čo len chceš, ale hlavne bez utrpenia a bolesti.
Rim.6:23 : Lebo mzdou hriechu je smrť a darom Božej milosti je večný život v Ježišovi Kristovi, našom Pánovi (ekumenický)
Lebo odplatou za hriech je smrť, ale darom Božím z milosti je večný život v Kristu Ježišovi, v našom Pánovi (Roh)
1.Moj.2:17 : Zo stromu poznania dobra a zla však nejedz! Lebo v deň, keď by si z neho...

12.08.2021, 11:13
Solo... prečo splietas niečo o odrezani?

Nestačí ti čo som vložil, že to s nijakým odrezani nemá nič spoločné?
Že preklad toho slova je TREST, TRÁPENIE...?

Rozumieš, že preklad slova KOLASIS je trest, alebo trápenie?
none
56

54. stefan 5 12.08.2021, 11:13

Solo... prečo splietas niečo o odrezani?

Nestačí ti čo som vložil, že to s nijakým odrezani nemá nič spoločné?
Že preklad toho slova je TREST, TRÁPENIE...?

Rozumieš, že preklad slova KOLASIS je trest, alebo trápenie?

12.08.2021, 15:17
95
dobre, z tých dvoch si teda vyberám slovo "trest" ... viac sa hodí do kontextu ... takže pôjdu do "večného trestu" (podstúpia večný trest)
Takže Roháček aktualizovaný :-) :
"A títo pôjdu do "večného trestu", ale spravodliví do "večného života" " ... OK, môže byť, súhlasím.
Asi budeš ale aj ty súhlasiť s tým, že tu ide o protiklady, však?
Protikladom "večného života" nebude nič iné ako "večná smrť" (večný trest)
Som rád, že sme sa napokon ako-tak zhodli...
none
82

56. solo12 12.08.2021, 15:17

95
dobre, z tých dvoch si teda vyberám slovo "trest" ... viac sa hodí do kontextu ... takže pôjdu do "večného trestu" (podstúpia večný trest)
Takže Roháček aktualizovaný :-) :
"A títo pôjdu do "večného trestu", ale spravodliví do "večného života" " ... OK, môže byť, súhlasím.
Asi budeš ale aj ty súhlasiť s tým, že tu ide o protiklady, však?
Protikladom "večného života" nebude nič iné ako "večná smrť" (večný trest)
Som rád, že sme sa napokon ako-tak zhodli...

12.08.2021, 18:08
solo...ty si možno myslíš, že si narazil na partu hlupákov, ktorým je možné na nos zavesiť hocičo.
Taká Skarlet hned po 1.príspevku vedela, že si horlivý jehovista. Vie to tu hned každý. Smutné je, že to zapieraš a si minimálne sympatizant.
Ten "tvoj" preklad kolasis odrezať je len u svedkov Jehovových.

Pri tom preklade asi nejde o to, čo si ty vyberieš, ale o to, ako to preložili kapacity, ktoré gréčtine rozumejú, narozdiel od prekladateľov zo Svedkov Jehovových, ktorých identitu nikto nepozná.

Všetky slovenské preklady a vačšina českých /aj najnovší český studijní/ to prekladajú ako večné trápenie, alebo utrpenie. Dokonca aj Svedkami Jehovovými obľúbený Bottek to prekladá rovnako.

Anglické preklady, aspon čo som videl majú všetky večný život preložený ako eternal life a večné utrpenie ako EVERLASTING punishment, čo možno preložiť ako večne trvajúce.

Môžeme si pozrieť, čo znamená večnosť.....
"
večnosť, -ti žen. r.

1. vlastnosť toho, čo je večné: v. hmoty;
2. nekonečné trvanie času bez začiatku a konca;
filozof. večné TRVANIE v čase bez začiatku a konca: Zo stanoviska večnosti čože to všetko znamená! (Stod.)

Takže ako vidíš, nezáleží na tom, čo si vyberieš, ale natom, čo je pravda


none
14
11.08.2021, 20:11
premotivovany SJ
👍: Patrick91
none
47
12.08.2021, 10:05
Zdravím, solo12 a ty si ktoo? Nevypadáš na nováčika DF, chii... Ale však, nemusíš prezrádzať. c(:
👍: J.Tull
none
57

47. ninka 12.08.2021, 10:05

Zdravím, solo12 a ty si ktoo? Nevypadáš na nováčika DF, chii... Ale však, nemusíš prezrádzať. c(:

12.08.2021, 15:23
83
Ninka, zdravím aj ja teba ... :-) ... som tu nováčik ... ale čítavam toto fórum (téma náboženstvo) tak rok-dva
👍: J.Tull
none
58

57. solo12 12.08.2021, 15:23

83
Ninka, zdravím aj ja teba ... :-) ... som tu nováčik ... ale čítavam toto fórum (téma náboženstvo) tak rok-dva

12.08.2021, 15:54
Ja som si túto temu zle vyhodnotil a myslel som , že Solo je ateista .
Ale zrejme je tiež veriaci , iba texty si vykladá zas inak , ako ostatní veriaci .
none
59

58. 12.08.2021, 15:54

Ja som si túto temu zle vyhodnotil a myslel som , že Solo je ateista .
Ale zrejme je tiež veriaci , iba texty si vykladá zas inak , ako ostatní veriaci .

12.08.2021, 15:58
99
ale kdeže ... práve naopak.
To oni si ich vykladajú inak, ako ja ...
:-)
none
61

59. solo12 12.08.2021, 15:58

99
ale kdeže ... práve naopak.
To oni si ich vykladajú inak, ako ja ...
:-)

12.08.2021, 16:05
101. Iba slovo nepravého Boha je možné vykladať viacerymi spôsobmi .
U pravého Boha je niečo podobné vylúčené z podstaty veci .
none
63

61. 12.08.2021, 16:05

101. Iba slovo nepravého Boha je možné vykladať viacerymi spôsobmi .
U pravého Boha je niečo podobné vylúčené z podstaty veci .

12.08.2021, 16:13
Predstavme si , že pravým Bohom bude Príroda .
Príroda ti napovie , že si napríklad hladný .
Pretože je to ,,slovo,, pravého Boha nemáš nijakú možnosť vykladať si svoj hlad viacerými spôsobmi .
none
65

63. 12.08.2021, 16:13

Predstavme si , že pravým Bohom bude Príroda .
Príroda ti napovie , že si napríklad hladný .
Pretože je to ,,slovo,, pravého Boha nemáš nijakú možnosť vykladať si svoj hlad viacerými spôsobmi .

12.08.2021, 16:39
Čo z toho, keď ti nepovie čo presne máš s tým hladom urobiť. 😉
none
67

65. -era- 12.08.2021, 16:39

Čo z toho, keď ti nepovie čo presne máš s tým hladom urobiť. 😉

12.08.2021, 16:48
Vieš , že sa máš najesť a nepotrebuješ ku tomu žiadnych vykladačov , lebo ti to povedal pravý Boh .
Ludia to vedia už od praveku .
none
68

67. 12.08.2021, 16:48

Vieš , že sa máš najesť a nepotrebuješ ku tomu žiadnych vykladačov , lebo ti to povedal pravý Boh .
Ludia to vedia už od praveku .

12.08.2021, 16:51
Čo od praveku !?
Od prvého dňa !!!
none
69

67. 12.08.2021, 16:48

Vieš , že sa máš najesť a nepotrebuješ ku tomu žiadnych vykladačov , lebo ti to povedal pravý Boh .
Ludia to vedia už od praveku .

12.08.2021, 16:52
Ale musíš vedieť čo zjesť a čo nie. Diabol sa skrýva v detailoch 😉
none
72

69. -era- 12.08.2021, 16:52

Ale musíš vedieť čo zjesť a čo nie. Diabol sa skrýva v detailoch 😉

12.08.2021, 16:57
Už odbočuješ od podstaty problému .
Jenoducho pravý Boh nemusí označovať sám seba za pravého ...to je absurdné...
.....Ja som pravý Boh a nebudeš mat iných Bohov okrem mňa.....
Už táto veta jasne hovorí , že ide o nepravého Boha
none
79

72. 12.08.2021, 16:57

Už odbočuješ od podstaty problému .
Jenoducho pravý Boh nemusí označovať sám seba za pravého ...to je absurdné...
.....Ja som pravý Boh a nebudeš mat iných Bohov okrem mňa.....
Už táto veta jasne hovorí , že ide o nepravého Boha

12.08.2021, 17:10
Nie. Tá veta hovorí, že bohov je viacero, ale bolo to upozornenie židom, že pre nich je Jehova ten pravý.
none
80

79. -era- 12.08.2021, 17:10

Nie. Tá veta hovorí, že bohov je viacero, ale bolo to upozornenie židom, že pre nich je Jehova ten pravý.

12.08.2021, 17:13
No a to má byť , akože Boh ?
Už sa začnite spametávať
none
81

80. 12.08.2021, 17:13

No a to má byť , akože Boh ?
Už sa začnite spametávať

12.08.2021, 17:15
Prečo používaš množné číslo?
Biblisti so mnou zaručene nesúhlasia.
none
60

57. solo12 12.08.2021, 15:23

83
Ninka, zdravím aj ja teba ... :-) ... som tu nováčik ... ale čítavam toto fórum (téma náboženstvo) tak rok-dva

12.08.2021, 16:01
Ak citas toto forum 2 roky...tak musis byt uchyl...ako my vsetci tu
👍: -era-
none
62

60. llliiitttiii 12.08.2021, 16:01

Ak citas toto forum 2 roky...tak musis byt uchyl...ako my vsetci tu

12.08.2021, 16:12
103
a možno ešte väčší ... :-) :-) :-)
👍: -era-
none
85
16.08.2021, 20:44
1
obsiahla tema o pekle, nejak sa v nej strácam.

podla mna uz nezijeme v roku jeden. Ani nezijeme v stredoveku, kedy ludia boli cirkvou zastrasovaní a manipulovaní.
Ludia coraz viac duchovne triezveju z tých nábozenskych "orgii" aj okolo neba a pekla,
nepocituju potrebu riesit tieto veci ,súcasna generácia je na inej vlne viery, uznavaju Boha, Jezisa, Máriu, ale inak.
Bibliu vnímaju nieco ako "kde bolo tam bolo" .
Peklo? ani nevedia ze by ich take nieco (ak by existovalo) mohlo postihnut.

V prenesom slova zmysle, peklo bolo teraz, pekelné teplo, a jedna dotierava mucha ktorej sa neviem zbavit
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 217 936 B vygenerované za : 0.156 s unikátne zobrazenia tém : 47 606 unikátne zobrazenia blogov : 793 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Ahojte som tu noví a volám sa vlado mam 33 rokov a stala sa mi nečakaná udalosť s ktorou si neviem poradiť a potreboval by som od ľudí súrne potrebujem pomôcť☹️ chcel by som sa opýtať či sa tu nenájde dobrý človek ktorý by mi vedel pomôcť do výplaty...

citát dňa :

Prečo majú niektorí ľudia čisté svedomie? Pretože ho nikdy nepoužili.