Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Čo tak daň z pohodlnosti?

37
reakcií
633
prečítaní
Tému 20. marca 2023, 09:55 založil attis.

podobné témy:1.
označiť príspevok

attis
   20. 3. 2023, 09:55 avatar
Už dávno by sme asi mali prebytkový rozpočet štátu, keby sme zaviedli daň z pohodlnosti. Príjmy z nej by skonsolidovali nejeden štátny rozpočet aj inde na svete.

Rudolf Marec, daňový poradca 26.05.2020 09:00
Nebola by ani taká absurdná popri dani z duše, dani z brady, z očí, dani z cestovania, z úľov, komínov a mnohých ďalších, ktoré ľudia v minulosti naozaj platili.

Sadzba dane by bola progresívna podľa škodlivosti pohodlnosti na samotného jedinca a jeho okolie. Logicky by platil daň inú ten, kto chodí autom po cigarety a noviny do stánku vzdialeného dvesto metrov, a inú ten, kto svojou pohodlnosťou a nečinnosťou môže ohroziť iných, aj celý národ.

Ľahkovážne tolerujeme, že pohodlnosť sa stala prirodzenou ľudskou vlastnosťou, obranným mechanizmom a cestou najmenšieho odporu. Pritom tiež ale vieme, že je veľmi zradná, degradujúca a nezriedka vedie až k existenčnej závislosti od iných.

Lenže celý systém konzumného a zážitkového spôsobu života a tomu prispôsobené nastavenie ekonomiky sú na tejto našej slabosti postavené a jednoducho z toho profitujú. Mimoriadne úspešne sa tieto trendy uchytili v chudobnejších postsocialistických štátoch.

Ľahkovážne tolerujeme, že pohodlnosť sa stala prirodzenou ľudskou vlastnosťou, obranným mechanizmom a cestou najmenšieho odporu.
Pohodlnosť jednotlivca skôr či neskôr s istotou dobehne, či už na jeho zdraví, fyzických a mentálnych schopnostiach, na zručnostiach, pri jeho uplatnení sa. Horšie to je však už, keď touto pohodlnosťou škodí ostatným, prípadne im umožňuje konať nezodpovedne.

Čo dobré môže čakať hospodára, ktorý spohodlnie a podľahne modernej dobe? Vo svojom dvore nechá hospodáriť cudzích gazdov, niektorých paholkov im prenechá, iní sa rozpŕchnu po blízkych aj ďalekých chotároch, mnohých dá daromne školovať a niektorých nechá len tak za pecou prežívať.

Je spokojný, desiatky mu plynú do truhlice, les dá vyrúbať, na pusté pole dostane dotácie, obživu si dá doviezť z iných chotárov, nešporuje, lebo netreba, a v krčme rundy porúča.

Nadíde však ťažká doba, neúroda, choroby. Mnoho paholkov a hospodárov príde o živobytie, iné chotáre si začnú chrániť obživu a medicíny pre seba, alebo ich výhodnejšie predajú bohatším pánom. No a tak hospodárovi nezostáva nič iné, než iba začať znovu hospodáriť. Lenže mnohí paholci už stratili (alebo ešte nezískali) návyky, pre toľkých školovaných a talentovaných už niet miesta, zem vyšla na úhor, truhlica zostala prázdna.

Koronakríza a mnohé závažné udalosti natvrdo obnažili dôsledky pohodlnosti a ľahostajnosti, odhalili realitu, bezradnosť, keď sa veci verejné spravujú jánusovsky. A je to chyba nás, všetkých občanov, že sme pohodlní, ľahostajní a v mnohom neznalí. Chyba, že to politikom a zodpovedným tak uľahčujeme a tolerujeme.

Pamätný výrok, že volič je … (nič), že nerozozná HDP od DPH je, žiaľ, v niečom je aj pravdivý, finančná gramotnosť u nás pretrváva i po tridsiatich rokoch od zmeny zriadenia žalostná.

Keby mnohí vedeli, ako fungujú verejné financie, že sú to ich peniaze a nik im nič len tak nedarúva, zistili by, že niekto (firmy, zamestnávatelia, zamestnanci, živnostníci a spotrebitelia) tie peniaze do štátnej kasy a poisťovní najskôr musí dať zo svojho, aby mohli byť následne použité pre zdravotníctvo, školstvo, políciu, vojsko, kultúru, úrady a samosprávy. Tiež na vyplácanie dôchodkov, podpôr v nezamestnanosti, sociálnych dávok a iných.

Lepšie by pochopili, prečo je také dôležité pomáhať teraz práve spomínaným platiteľom daní a odvodov. Nebolo by im tiež také ľahostajné, ako sa s týmito prostriedkami hospodári a nakladá.

Správa a výber dane z pohodlnosti by boli akiste dosť zložité a asi aj preto je to tak v živote zariadené, že funguje ako nekompromisné samozdanenie, platíme a budeme ju platiť všetci bez rozdielu.
nazory.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

kntsz muž
   20. 3. 2023, 21:59 avatar
Názor dobrý, len ako ho zrealizovať sa nedozvedáme.
Pripadá mi to ako trestne stíhať nemravnosť.
Nemyslím teraz na tú, čo je v trestnom zákonníku riešená, ale na tú každodennú, aj na tú na tomto DF.
Súhlasí attis


3.
označiť príspevok

attis
   26. 3. 2023, 11:46 avatar
Možno by sa tomuto všetkému dalo vyhnúť popularizovaním mravnosti, však ako bude vyzerať dnešná generácia detí ?
Podľa mnohých z tej generácie vyrastú monštrá.


4.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 3. 2023, 12:08 avatar
To si myslí každá staršia generácia o mladých. Aj predošlá generácia si to isté myslí o tebe, že si skazený. História sa len opakuje.


5.
označiť príspevok

kntsz muž
   26. 3. 2023, 19:13 avatar
Jediné riešenie je štátom organizovaná cielená a povinná výučba duchovných predmetov.
Tento stav je spôsobený materialistickou výučbou.
Názor nie je nový, ibaže vedecký ateizmus zakorenený výchovou nielen u nás tento názor stále potláča.
Naviac do toho vstupuje novodobý liberalizmus, ktorý už miestami prerastá do anarchie a nemá žiadnu úctu k mravným hodnotám bolestivo získavaným aj krvavou minulosťou.
Najvýstižnejšie súčasný stav zadefinoval filozof Skolimowský:
"Súčasní filozofovia sú tak ako my obeťami.
Pretože boli vychovávaní v morálne bezcitnom prostredí, pretože im bol mozog vymývaný ideológiou technicizmu, potlačujú dnes svoje mravné zábrany a duchovné aspekty svojej bytosti - jedine tak totiž mohli dokončiť svoje štúdiá a získať titul doktorov filozofie.
Koho teda viniť?
Našu hrubú materialistickú kultúru.
Táto materialistická obluda musí skrátka a dobre zo sveta zmiznúť!"

Tí duchovne založení cítia, že niečo nie je v poriadku a bežne tento stav nedokážu zadefinovať.
Tí materialisticky založení nás naďalej ťahajú do záhuby.


6.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 3. 2023, 19:20 avatar
Hlúposť, len by si tým ublížil žiakom. Kto chce, nech si vymýva mozog na náboženskej výchove. Kto chce byť zdravý, rozhodne sa pre etickú výchovu.
Súhlasí havran


7.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 3. 2023, 19:21 avatar
Filozofia je pozostatok z minulosti. Dnes neslúži ničomu. Stačia vedecké poznatky.


8.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 3. 2023, 19:24 avatar
Klameš, že materialistická výchova, liberalizmus a ďalšie tvoje nezmysly pôsobili na predošlé generácie, že v mládeži videli skazu. Bolo tak vždy, i počas praveku, staroveku a stredoveku. Tvrdím, že každá predošlá generácia vidí v novej generácii úpadok, lenže sa mýlia. Pokrok nezastavia, aj keď sa im to nepáči.
Súhlasí havran


9.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 3. 2023, 19:25 avatar
Pamätám sa, ako kresťanky starenky a deduškovia hromžili, že mládež nosí rifle. O tom hovorím.

Televízor považovali za diablov nástroj. 


11.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 3. 2023, 19:41 avatar
kntsz: Názor nie je nový, ibaže vedecký ateizmus zakorenený výchovou nielen u nás tento názor stále potláča.

Si naozaj trápny, ani počas socializmu nefungovalo, aby si ľudia osvojili vedecký ateizmus. Dokedy budú hlupáci ako ty argumentovať socializmom. Preber sa už z toho! Vieš koľko rokov prešlo od roku 1989? Vieš o tom, že rastie počet ľudí, ktorí sú bez náboženského vyznania, pritom sú morálnejší ako kresťania. Už je to 23 %. A keď budú ľudia čítať tvoje komunistické nezmysly, tak ich počet bude rásť.


12.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 3. 2023, 19:44 avatar
Ľudia nie sú ateistami preto, lebo kedysi komunisti pretláčali vedecký ateizmus. Ten je im cudzí, nepoznajú ho. Ale zato dobre vedia o pedofilných katolíkoch, kňazoch, ktorí sexuálne zneužívajú malé deti, nedospelých. Vidia, ako sa zneužívajú peniaze, i zo štátneho rozpočtu. Je príliš veľa káuz, ktoré katolíci zametajú pod koberec, a to je voda na mlyn, preto sa vzdávajú toho, aby sa cítili katolíkmi, a pri sčítaní uvedú, že sú bez náboženského vyznania, lebo RKC je presiaknutá zlom a zločinmi.


10.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 3. 2023, 19:36 avatar
Nedá sa popularizovať mravnosť, pokiaľ štát zakazuje, nepovolí výuku etickej výchovy na školách. Spoločnosť Prometheus vydala viacero kníh pre etickú výchovu, ale štát je proti. Tento štát, t. j. Slovenská republika ignoruje, aby sa 23 % Slovákov učilo etickú výchovu. Takže, keď chceš kritizovať, tak najprv kritizuj politikov, ktorí tomu bránia.

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

A na tie odkazy, Attis, reaguj. Inak si len falošný diskutujúci.


14.
označiť príspevok

attis
   26. 3. 2023, 23:27 avatar
Morálny človek akiste koná na základe zodpovednosti a nemorálny človek sa rozhoduje na základe profitu.


16.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 3. 2023, 23:55 avatar
Takže si vôbec nečítal odkazy? Tebe je zbytočné niečo hovoriť.


20.
označiť príspevok

attis
   27. 3. 2023, 07:00 avatar
Práveže som si ich prečítal.


17.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 3. 2023, 23:56 avatar
Slovenský štát, presnejšie politici, doposiaľ ignorujú učenie o mravnosti.


18.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 3. 2023, 23:58 avatar
Ako si predstavuješ, že mladí ľudia budú morálni, ak k tomu ich nikto nevedie?


19.
označiť príspevok

Lemmy muž
   27. 3. 2023, 06:56 avatar
Najhoršie je, keď do mladého človeka tlačia náboženské kaleráby, pričom on o to nemá záujem, tak vychovajú len nahnevaného človeka.
Súhlasí attis, havran


22.
označiť príspevok

kntsz muž
   27. 3. 2023, 16:26 avatar
Lemmy, tvoje príspevky mi pripadajú ako slepačie kotkodákanie.
To nedokážeš na jeden príspevok odpovedať jedným príspevkom - max. dvomi ak na niečo zabudneš ?
Už som ti neraz napísal a zopakujem ti to:
Nerob mi tuná výklad toho čo ťa naučili komunisti vo svojom materializme a vedeckom ateizme.
To všetko som absolvoval na VŠ s prevažujúcou známkou výborný.
Ty si však zaspal na týchto poznatkoch a dokonca dookola omieľaš za totáča naučené frázy.
Úplne si stratil výbavu zamyslieť sa aj nad niečím iným. Pritom nemusíš zrovna uveriť, ale nekotkodákaj mi tuná dookola tú istú a dávno prekonanú argumentáciu.
V čom si iný ako komunisti ???
Uzavrel si sa do svojej redukovanej bubliny a dal si si sám sebe zákaz falzifikácie - ešte, aby si dostal tú moc ako mali komunisti a začneš zatvárať kňazov, búrať kostoly a samozrejme všetky novodobé vedy akými sú teória veľkého tresku, superstrunová M-teória, teória pamäťovej komplexity (usporiadanosti), teória disipatívnych procesov, evolučná gnozeológia, psychológia ľudského nevedomia, analytická psychológia.... a iné, vyhlásiš za pavedy a tých, ktorí v týchto oblastiach skúmajú dáš pozatvárať.  
Súhlasí Romanov


24.
označiť príspevok

Lemmy muž
   27. 3. 2023, 23:34 avatar
Priveľa táraš. Nie sú to pavedy, ale predbežné vedecké názory. Dám pozatvárať? Hlúposť. Vôbec nerobím výklad toho, čo učili komunisti. Teraz o mne surovo a podlo klameš! Máš veľký problém, že nevieš reagovať na to, čo napíšem, ale len tak zákerne napíšeš nejaké svoje falošné pocity o mne. Niekedy sa nedá na jeden príspevok odpovedať len jedným príspevkom. Napríklad ty v 22. si napísal kopec hlúpostí, a to mám odbiť len jedným príspevkom?


27.
označiť príspevok

Lemmy muž
   27. 3. 2023, 23:48 avatar
kntsz, trpíš komunistickými predsudkami. Koľko rokov musí ešte trvať, kým vymiznú poslední predsudkári ako si ty? Ja s komunistami nemám nič spoločné. Málo čítaš Kasafranove názory proti mne.


28.
označiť príspevok

Lemmy muž
   27. 3. 2023, 23:55 avatar
kntsz: To všetko som absolvoval na VŠ s prevažujúcou známkou výborný.

A dôsledky vidím teraz v tvojom príspevku č. 22. V čom som iný ako komunisti? Som liberál, zástanca demokracie. Rešpektujem váhu voličov. A dbám aj na práva menšín. Občas som voľnomyšlienkar. Ale len občas, prevažuje u mňa racionalizmus. Som brajťan a humanista, čo komunisti prakticky nepoznajú. O čo išlo komunistom? O zrušenie tried? Ja také čosi nepoznám. Aj dnes tzv. robotnícka trieda kašle na komunistické názory. Som materialista v tom význame, že považujem hmotu za prvotnú vo vesmíre, a až vznikom ľudstva sa u ľudí objavili idey.


29.
označiť príspevok

Lemmy muž
   27. 3. 2023, 23:57 avatar
kntsz: Uzavrel si sa do svojej redukovanej bubliny a dal si si sám sebe zákaz falzifikácie - ešte, aby si dostal tú moc ako mali komunisti a začneš zatvárať kňazov, búrať kostoly a samozrejme všetky novodobé vedy akými sú teória veľkého tresku, ...vyhlásiš za pavedy a tých, ktorí v týchto oblastiach skúmajú dáš pozatvárať.

Podlé klamstvo o mne. Útočíš ako besný pes, ale mne je to jedno. Nemusím na každú hlúposť, čo napíšeš, reagovať. Ži si vo svojej falošnej bubline o ľuďoch.


30.
označiť príspevok

Lemmy muž
   27. 3. 2023, 23:59 avatar
Ktorú argumentáciu u mňa považuješ za prekonanú? Ale aj vysvetli, zdôvodni, aby si tu nebol za idiota. Obhajuj svoje názory, tak ako ja obhajujem svoje.


31.
označiť príspevok

Lemmy muž
   28. 3. 2023, 00:01 avatar
Je to téma, ktorú vytvoril Attis, ale ty na jeho názory nereaguješ, si len slizký had, ktorý zákerne bez argumentov útočí na diskutujúceho, teda na mňa.


32.
označiť príspevok

kntsz muž
   28. 3. 2023, 10:39 avatar
Lemmy, nebudem na tvoje osočujúce kotkodákavé - per partes príspevky reagovať - je to stále to isté čo už poznám z pamäti.
Ja mám komunistov u riti - už som to tuná havranovi písal neraz. Na čo reagujem to sú reziduá čo tuná po nich zostali a ktoré tuná znovu ožívajú a vyliezajú z hrobov a je jedno u koho - či u ateistu, teistu, fašistu, liberála alebo "humanistu" tvojho typu.......
Tvoja hlava sú predbežné vedecké názory.
Myslím, že robíš chybu ak chodíš (vraj - neviem, len to tuná zaznelo) psychológovi s nejakým duševným problémom.
Mal by si zájsť za chirurgom, veď duša a duchovno je produkt hmoty - tak nech ti to z tej hmoty vyoperuje a budeš fit.....
 
Súhlasí Romanov


35.
označiť príspevok

Lemmy muž
   28. 3. 2023, 17:54 avatar
Si ozaj trápny diskutujúci, mne niečo vytýkaš, a sám si taký!!! Tvoj 32. príspevok o tebe veľa psychického vypovedá. Nemáš v riti komunistov, pretože si postihnutý komunistami rovnako ako je komunista postihnutý sionizmom, keď u každého kritika vidí sionfašistu, a ty si rovnaký ako on, nevidím medzi vami rozdiel. Pletieš dve na tri, fašisti, liberáli. Máš hokej v lebečnej dutine. Škoda reči. 


36.
označiť príspevok

Lemmy muž
   28. 3. 2023, 17:55 avatar
Tak reaguj na rezídua, nie na mňa. Nie som žiadne rezíduum.


37.
označiť príspevok

Lemmy muž
   28. 3. 2023, 20:43 avatar
Si len nešťastný, pretože nevieš diskutovať k veci, tak diskutujúcim podsúvaš svoje problémy, len to robíš zbytočne, na mňa svoje komunistické bolesti neprenesieš.


38.
označiť príspevok

havran
   29. 3. 2023, 22:53 avatar
kntsz keď si naozaj toto myslíš o Lemymm a dovolíš si mu povedať to čo si povedal, tak , tak si sa veľmi nezaskvel.


13.
označiť príspevok

havran
   26. 3. 2023, 21:44 avatar
Lemmy napísal si hotové prevolanie a súhlasím s opisom toho čo si tu dal. Prosím ťa , skús tie rozumné pasáže oprieť o nejakú zásadnú podstatu na čom dnes stoja všetky negatíva ktoré opisuješ. Napísal si 7 odsekov s ktorými sa dá súhlasiť , ale napíš ešte jeden z ktorého pramenia tieto neduhy spoločnosti.


15.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 3. 2023, 23:53 avatar
Neviem, na ktorý môj príspevok reaguješ. Uveď číslo príspevku.


21.
označiť príspevok

havran
   27. 3. 2023, 14:32 avatar
Lemmy no hovoríš o mravnosti ktorú ovplyvňukú politici , morálka a výchova spoločenských skupín a vplyvu náboženstva.
Zhrnusl som to a očakávam , že z toho urobíš nejaký záver. Samozrejme do toho záveru vždy by mali patriť aj nejaké opatrenia a konečné ciele , kde by spoločnosť mala smerovať. Nechcem ťa odradiť , ale skús povedať , ako by si videl možné riešenie a ktoby mal byť zdrojom posunu spoločnosti , aby sa tieto neduhy ďalej nerozvíjali , ale aby sa spoločnosť posúvala vpred .


23.
označiť príspevok

attis
   27. 3. 2023, 16:42 avatar
Ja sa pokúsim to zhrnúť po ľusdky :
Ak sa indivíduum koná mravne, ak dobýva seba a potrebuje sa dobývať, znamená to, že nastúpil na cestu zdokonalenia rozumu a vôle a to individuálne aj bytostne .
Súhlasí havran


25.
označiť príspevok

Lemmy muž
   27. 3. 2023, 23:35 avatar
Dnešná mládež koná viac mravne ako predošlá generácia, napríklad tá, ktorej súčasťou si ty.


26.
označiť príspevok

Lemmy muž
   27. 3. 2023, 23:38 avatar
Spolieham sa na školu, pretože rodičia nedokážu zvládnuť ani sexuálnu výchovu.


33.
označiť príspevok

havran
   28. 3. 2023, 12:42 avatar
Lemmy prekvapujúco si zredukoval savoj vstup do témy, chápem to tak , že svoju nádej vkladáš do novej generácie. Máš naozaj pocit , že ju vychovávame a vychováme , že sa spoločnosť posunie ďalej ako nás dostali súčasní politici? Lebo ovce naozaj idú za bačom a tí dnešní veľa dôvery nebudia.
Súhlasí attis


34.
označiť príspevok

Lemmy muž
   28. 3. 2023, 17:51 avatar
Vždy sa posúvame vpred, z generácie na generáciu, nová generácia je vždy lepšia ako predošlá. Pokrok nezastavíš. Dnešné deti, aj trojročné, ovládajú počítač, mobil, kým terajšia staršia generácia to nevie, robí im štát a OZ rôzne školenia. Deti nepotrebujú sa školiť, idú na to, vzdelávajú sa, intuitívne.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

včera, 22:13,  kntsz , Lemmy obaja síce používate protichodné argumenty , no vznik kresťanského...
včera, 21:59,  Obidve strany sa obviňujú navzájom, viac možností vykonať to mali zrejme Rusi, o niečo...
včera, 21:55,  "Mať vlastný názor ktorý sa opiera o skutočnosti a realitu" O akých...
včera, 16:59,  kntsz si schopný mať vlastný názor ktorý sa opiera o skutočnosti a realitu? Myslíš , že...
včera, 14:05,  kntsz čo to tu táraš . Dal som tu len fakty , ktorých zdrojom je ukrajinská strana , ani...
včera, 13:32,  Ale no......ˇ Čo zase chceš dokazovať, mútiť vody a vyvinovať sgresora??? Ak budeš doma...
včera, 12:41,  Spojenci Zelenského sa pripojili k odsúdeniu Ruska a Putina. Toto je pochopiteľné a...
včera, 12:22,  Zatiaľ máme informácie ktoré komentujú to čo sa na priehrade stalo jednoznačne obviňujú...
včera, 12:10,  Zelenský dáva jednoznačnú odpoveď - bolo to Rusko!
včera, 11:02,  Dá sa to veľmi jednoducho. Pri diskusii dnes a teraz, nebudem do diskusie miešať...
včera, 10:44,  Ospravedlňujem sa, že som ťa podcenil. Napísala si ľudovo - svojimi slovami to, čo tvrdí...
včera, 00:10,  Nič, nie je to moja téma. Diskutuj a pýtaj sa Atttisa.
5. 6. 2023,  Lemmy čo pod kltúrou myslenia si predstavuješ ty?
5. 6. 2023,  Neviem, ako nemiešať náboženstvo pri diskuzii o zabíjaní pre slávu Boha... to sa dá?...
5. 6. 2023,  Téma je kultúre myslenia.
5. 6. 2023,  Lemmy asi sa budeš diviť , keď ti poviem , že prečítať hoax ešte nič neznamená , lebo...
5. 6. 2023,  Zase do toho miešaš náboženstvo. Myslím, že už som sa v tomto smere vyjadril dosť...
5. 6. 2023,  Dobrá otázka :) Všetok pokrok je založený na pochybnostiach o tom, čo už viem :) Kľudne...
5. 6. 2023,  S tebou niečo konkrétne ? Nešpásuj. *13
5. 6. 2023,  nerozumiem Keď myslím tak myslím t.j. rozmýšľam - uvažujem... a keď už som...
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Ženy sa obliekajú kvôli ženám a vyzliekajú kvôli mužom.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(124 206 bytes in 0,461 seconds)