Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Co je to vlastne nabozenstvo?

42
reakcií
1297
prečítaní
Tému 20. októbra 2011, 13:47 založil ASMANMN.

podobné témy:1.
označiť príspevok

ASMANMN muž
   20. 10. 2011, 13:47 avatar
Neodsudzujem veriacich ale chcem len dat svoj nazor na to co je to vlastne nabozenstvo podla mojho nazoru a studii ide len o vymysel ludstva o nejake famy alebo klebety.Ved v kazdom vierovyznani sa hovori o Adamovi a Eve o prvych ludoch na zemi.Kazdy a to aj zaostale kmene hovoria o svojich bohoch z nebies.Nepride to trocha zvlastne?...podla mna sme len nejaky projekt vyssej inteligencie z vesmiru.Ved napriklad mozme povedat ze aj Darwin mal s casti pravdu ze clovek pochadza s opice....len tak ze nejake mimozemske dna bolo zmiesane napr. s tou opicou...podla mna naozaj tu nieco bolo pred nami len to bolo strasne davno a ludia si uz zacali tvorit svoje pribehy z ktorych neskor vznikali nabozenstva a rozne viery a vykonavali sa rozne rytualy.Tak sa pytam nieje nabozenstvo len obycajnou klebetou ludstva?...Lebo prave kvoli nabozenstvam boli su aj budu nepokoje po celom svete...To co som tu napisal je samozrejme len moj nazor ktory mi nikto nemoze vziat....... 
Súhlasí trinity


3.
označiť príspevok

rains
   20. 10. 2011, 14:12 avatar
v kazdom vierovyznani sa hovori o Adamovi a Eve? faaaaaakt? ))
skoda ze tymi prekladmi z jazyka do jazyka sa straca vyznam povodneho textu
Súhlasí ASMANMN


5.
označiť príspevok

ASMANMN muž
   20. 10. 2011, 14:20 avatar
ale ide o to ze sa o nich hovori


18.
označiť príspevok

Krištof
   20. 10. 2011, 14:54 avatar
Náboženstvo svojím spôsobom môže byť aj názor, že sú za tým mimozemsťania v kombinácii s Darwinom atď., asi tak ako prezentuješ svoj názor. Bohmi sú tu mimozemšťania, učenie už bolo naznačené, "Adam a Eva" - alebo "prví ľudia" - boli vlastne opice, s ktorými robili pokusy ich evolučne a technicky vyspelejší bratranci z inej planéty, a my sme ich (opičími) potomkami. Spásu môžeme dosiahnuť tzv. blízkym stretnutím tretieho druhu - kontaktovaním sa so svojimi extraterestriálnymi kreátormi, ufónmi. Nazvime to napr. postmoderné náboženstvo. Háčik je len vo filozofickej otázke, kto ovplyvnil evolúciu našich marťanských bohov. Viac v knihách proroka Danikena ;-)
Súhlasí ASMANMN, trinity, ether


2.
označiť príspevok

trinity
   20. 10. 2011, 14:08 avatar
a Danikena si cital?


4.
označiť príspevok

ASMANMN muž
   20. 10. 2011, 14:18 avatar
necital ale pocul so o tej knihe myslim ze sa vola spomienky na buducnost alebo tak nejako


12.
označiť príspevok

trinity
   20. 10. 2011, 14:49 avatar
4. asmanmn

on ma vela knih, tamto je jedna z nich..

v podstate vychadza z Biblie a jej opisov javov.. a vsetko mu zapada do teorie.. dokonca aj vsetky studie dejin inkov smeruju k tej jeho teorii.. je tam vela zaujimavych myslienok, napriklad, preco boli prve ohniska civilizacie prave tam, kde boli.. a mal aj teoriu o jazere pod cheopsovou pyramidou a ta sa potvrdila, osobne ju navstivil.. no je to prijemne osviezenie logickym zdovodnenim v mori tych nabozenskych slepych zvastov.. odporucam na citanie na dlhe zimne vecery )


14.
označiť príspevok

ASMANMN muž
   20. 10. 2011, 14:51 avatar
no zozeniem si nejake tie knihy podla toho co si napisala tak to moze byt fakt zaujimave citanie
Súhlasí trinity


6.
označiť príspevok

ether muž
   20. 10. 2011, 14:35 avatar
otázka: A odkiaľ bolo "to" pred nami? Aj tých mimozemšťanov stvorili mimozemšťania?
to je len bludný kruh
Súhlasí ASMANMN


7.
označiť príspevok

ASMANMN muž
   20. 10. 2011, 14:37 avatar
no nad tym sa clovek zamyslat nemoze pretoze by asi z toho vsetkeho zblbol


8.
označiť príspevok

ether muž
   20. 10. 2011, 14:38 avatar
a preto je tu toľko božstiev
ale človek ak chce viesť úvahu odkiaľ sme, tak by to mal rozobrať až po úplný začiatok


9.
označiť príspevok

ASMANMN muž
   20. 10. 2011, 14:42 avatar
lenze to sa nikdy nepodari lebo nase chapanie nie je az na takej vysokej urovni aby sme to vsetko pochopili a preto mozme o tom len diskutovat a mat len nazory


10.
označiť príspevok

ether muž
   20. 10. 2011, 14:43 avatar
to je tiež len názor, podľa mňa je možné prísť k tomuto poznaniu, ale asi inak ako špekulatívnou cestou to nepôjde, takže môžme filozofovať
ale potom je tu druhý aspekt, až dôjdeme k tomuto úplnému poznaniu, tak čo potom?


27.
označiť príspevok

enemy unknown
   20. 10. 2011, 15:58 avatar
ether, veď otázku okolo podstate príčinnosti sa riešila už v stredoveku napr. T. Akvinským (nehovorím, že pre dnešnú dobu je to akceptovateľné, ani pre vtedajšiu dobu to nebolo) a kritiky na jeho kozmologický dôkaz boha.
Akvinský tvrdil, že ak existuje svet (vesmír), tak buď ho stvoril stvoriteľ alebo sa stvoril bez príčiny. Priklonil sa k stvoriteľovi a vysvetlil prečo. Tvrdil, že vo vesmíre existuje kauzalita, každá vec alebo jav podlieha príčinnosti. Za prvotnú príčinu označil boha, ktorého dosadil na pomyslenej časovej (historickej) priamke (podľa Biblie) ako bod A. Od neho sa všetko začalo, to smeruje k bodu B, potom k C .... Z. A tento prvotný hýbateľ je bezpríčinný a dokonalý vo svojej podstate, čiže nič iné ho nestvorilo.
Na to neskôr prišla kritika, že na počiatku existovalo nekonečno možnosti, teda minulosť je nekonečná, a tak všetko čo sa malo stať, sa už stalo. Zároveň tým, že existuje nekonečno možnosti, samotný hýbateľ alebo teda prvotný bod A síce zostáva, ale nie je bez príčiny, ale podlieha inej kauzalite. Tu sa dostávame k tvojej otázke, z kadiaľ prišli mimozemšťania, ktorí stvorili mimozemšťanov, atď. (či bolo skôr vajce alebo sliepka). Najlepšie to vysvetliť na príklade, napr. s vagónmi. Dajme za sebou niekoľko vagónov, ktoré sú prepojené. Môžu sa hýbať, ak nemajú niekoho, kto by ich ťahal? Ak nemajú lokomotívu? Lokomotíva je ako keby ten prvotný hýbateľ dajme tomu. To je znázornenie Akvinského hypotézy. Kritici alebo zástanci nekonečných možnosti (proti ktorým bojuje Fotón a iní fundamentalisti :D) tvrdia, že predstavme si nekonenčné množstvo vagónov bez lokomotívy. Môžu sa hýbať bez toho hýbateľa. Môžu sa hýbať v priestore? Oni hovoria, že nekonečno vagónov funguje tak, že každý vagón ťahá vagón za sebou. A tým, že je nekonečno možností, tak to nevyžaduje ďalšie vysvetlenie (ako by namietal Fotón, ťahá sa to samo). Teda súbor kontingentných vecí podľa zástancov nekonečna nie je vecou, ktorá vyžaduje ďalšie vysvetlenie.

Takže ak to mám zhrnúť, riešia sa len dve možnosti. Buď existuje prvotný hýbateľ, ktorý je bezpríčinný (nikto iný ho už nestvoril a nepodlieha kauzalite), alebo je nekonečný reťazec kauzalít. Čiže ak to mám previesť na tvoj príklad s mimonmi, tak sa nepýtaj, že odkiaľ sa vzali ďalší a ďalší až do nekonečna. Nekonečno možností rieši (hypoteticky) bludný kruh, alebo argumentáciu v hranatom kruhu :D
Súhlasí ether, jjuraj


30.
označiť príspevok

Krištof
   20. 10. 2011, 16:18 avatar
"Čiže ak to mám previesť na tvoj príklad s mimonmi, tak sa nepýtaj, že odkiaľ sa vzali ďalší a ďalší až do nekonečna."

Nepýtaj sa na to, proste uver v mimónov a nepýtaj sa, že odkiaľ sa vzali ďalší, atď. :-P

S Bohom je to zrejme inak, ten má pochádzať z večnosti, časnosť začala existovať až po vzniku vesmíru; nejestvuje večná minulosť, inak by nikdy nenastala prítomnosť atď., to uvádzal už Augustín. Boh má byť večný základ bytia a maximálna ontológia. Samozrejme, sofistov, relativistov a pod. to nezaujíma.

"Otázka: Kto stvoril Boha? Odkiaľ prišiel Boh?
...my vieme, že z ničoho sa nemôže stať niečo. Takže, ak existoval čas, kedy nič neexistovalo, potom by nikdy nič nenastalo. Ale veci existujú. A tak, keďže nikdy nemohlo existovať úplne nič, niečo odnepamäti muselo byť. To, čo odnepamäti existovalo, my nazývame Boh."
www.cobrapc.szm.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


32.
označiť príspevok

Fjord muž
   20. 10. 2011, 16:35 avatar
Veď to máte jednoduché, ako pri oplodnení, aký boh je pri počatí? Taký istý, ako pri nepočatí, spermia pracuje, obe bunky aj s vajíčkom sú zdravé. Tak sa pri hromedení počtu vagónov akumulujú sily a pri určitej hodnote sa dajú do pohybu. Načo hneď boha, keď ide o systém.


33.
označiť príspevok

Fjord muž
   20. 10. 2011, 16:36 avatar
A ak existoval čas, už sa nedá napísať, že nič neexistovalo. Existoval predsa čas. Vy mimoni.


37.
označiť príspevok

Krištof
   20. 10. 2011, 16:43 avatar
"A ak existoval čas, už sa nedá napísať, že nič neexistovalo. Existoval predsa čas. Vy mimoni."

Trochu inak. Aj večnosť má síce "čas" - duchovný. Ale to je niečo iné ako "náš" vesmírny čas - minulosť, prítomnosť, budúcnosť... Totiž vesmírny čas je viazaný na pohyb hmoty vesmíru, "časopriestor". Večnosť je duchovný "čas", nemá napr. minulosť vo "fyzickom" zmysle atď.


38.
označiť príspevok

enemy unknown
   20. 10. 2011, 16:48 avatar
oddeľuješ profánne od posvätného. To robil aj religionista Mircea Eliade napr. Za to bol dosť kritizovaný. Vystupoval viac ako guru než vedec.
Pre teba ako veriaceho existujú proste dve ontologické podstaty: hmotná a duchovná. Hmotná je profánna, duchovná posvätná. Pre ateistov existujú len profánne dejiny. Ale ja ako ateista ti tie dejiny nenútim, neviem, prečo ty si taký bojovný? Ja len vysvetľujem, ty vystupuješ ako apologéta. Vidíš, aký je medzi nami rozdiel?


41.
označiť príspevok

Krištof
   20. 10. 2011, 16:58 avatar
V tom máš omyl. Veriaci predsa všetko, "nebo i zem", hmotu i duchovno pokladajú za Božie.

Veď sa ukľudni, nemusíš mi nič vysvetľovať, kľudne si ži ako ateista.

http://www.youtube.com/watch?v=Kh__IwfWcYg Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&ob=av3n


42.
označiť príspevok

enemy unknown
   20. 10. 2011, 17:04 avatar
ja som kľudný   Len sa ťa snažím niečo naučiť - to niečo je argumentovať neapologeticky. Je to u teba možné?


35.
označiť príspevok

enemy unknown
   20. 10. 2011, 16:39 avatar
Krištof, ty píšeš o predstavách Augustína a Západnej (rímskej) cirkvi. Ja som písal o T. Akvinskom. Tam je trochu časový rozdiel medzi patristikou a scholastikou, a nie len časový. Na každý názor sa dá argumentovať iným názorom nejakého mysliteľa.
Lenže ty sa nesnažíš ani len trochu byť objektívny: "..my vieme, že z ničoho sa nemôže stať niečo. Takže, ak existoval čas, kedy nič neexistovalo, potom by nikdy nič nenastalo. Ale veci existujú. A tak, keďže nikdy nemohlo existovať úplne nič, niečo odnepamäti muselo byť. To, čo odnepamäti existovalo, my nazývame Boh."

Buď nevieš systematicky reagovať, alebo nie si vzdelaný vo filozofii náboženstva (nepliesť si s náboženskou filozofiou, tá vychádza z teológie).
Súhlasí Fjord


39.
označiť príspevok

Krištof
   20. 10. 2011, 16:50 avatar
Enemy, nereagujem asi tak, ako ty chceš, píšem priamo k téme. T. Akvinský (scholastika) zastával v podstate ten istý názor, ako Augustín (patristika), že Boh je prvotnou príčinou vesmíru a pod. Hmm Augustín i Akvinský boli obaja rímski katolíci.

Používaj radšej normálne argumenty k téme, netáraj nezmysly, "omáčky"


40.
označiť príspevok

enemy unknown
   20. 10. 2011, 16:52 avatar
ja som sa nevyjadril k téme ASMANMNa, ale vyjadril som sa k etherovi. Takže nezahováraj  


11.
označiť príspevok

ASMANMN muž
   20. 10. 2011, 14:48 avatar
mozno nas to duchovne posilni alebo nas to vsetko mozno aj znici....ale stale je tam to slovicko MOZNO no ktovie ale podla mna sa to raz aj tak dozvieme a zivot sa radikalne zmeni ako aj chapanie cloveka v co vlastne verit


13.
označiť príspevok

ether muž
   20. 10. 2011, 14:51 avatar
jo a konečne nebudú žiadne náboženstvá, ateizmus im vytrie zrak 
Súhlasí ASMANMN


16.
označiť príspevok

ASMANMN muž
   20. 10. 2011, 14:52 avatar
tak tak 


19.
označiť príspevok

ether muž
   20. 10. 2011, 14:56 avatar
ale podľa mňa sa skôr všetci hromadne odstrelíme, lebo už nebude čo poznávať, možno pár ostane, ale aj to len kvôli sexu 


20.
označiť príspevok

trinity
   20. 10. 2011, 14:59 avatar
19. ether

ach, ty zazobanec, len kde vsetci zoberu zbrane? a naboje su drahe.. nemas v ponuke lacnejsi sposob.. ?


21.
označiť príspevok

ether muž
   20. 10. 2011, 15:00 avatar
veď nám bohatší požičajú až budú po funuse 


22.
označiť príspevok

ASMANMN muž
   20. 10. 2011, 15:02 avatar
KAMIKAZEEEEE  


15.
označiť príspevok

trinity
   20. 10. 2011, 14:52 avatar
11. asmanmn

nic radikalne nebude, maximalne zanik.. vsetko sa vyvija po spirale.. pozri si priemernu mzdu u nas v cca 1957 roku.. okolo 700 cosi korun.. a teraz cca to iste v €

  
Súhlasí ASMANMN, ether


17.
označiť príspevok

ASMANMN muž
   20. 10. 2011, 14:54 avatar
uffff no naozaj heheh pekne napisane plne s tebou suhlasim


23.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   20. 10. 2011, 15:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

winry žena
   20. 10. 2011, 15:31 avatar
Najdolezitejsia nabozenska otazka znie: KTO SOM? a odpoved uz hladas sam. No a este...dobry ucitel ponuka prax, zly teoriu.


25.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   20. 10. 2011, 15:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.26.
označiť príspevok

winry žena
   20. 10. 2011, 15:45 avatar
Hm, nie si drza.. Ateista robí tu chybu, ze popiera niečo, o com sa neda nič povedať, no a veriaci zasa tú chybu, že to niečo dokazuju...


28.
označiť príspevok

enemy unknown
   20. 10. 2011, 16:06 avatar
winry, ateista nepopiera (teda skeptický ateista), len zvažuje možnosti, pochybuje o všetkom, čo tvrdia iní, ale nezavrhuje to ani to neprijíma. Pohybuje sa kľukatou cestou celý život (samozrejme takých ateistov je málo).
Súhlasí Scarlett X, winry


31.
označiť príspevok

winry žena
   20. 10. 2011, 16:35 avatar
enemy unknow, ale na druhej strane stretáš rovnako malo skutočných veriacich, ktorí nemajú strach z kritiky a prijať fakt, že sa mýlia, ak sa stretnú s pravdou. Čiže náboženstvo nie je vyjadrenie skutočnosti, ale len náznak, ukazovateľ cesty k niečomu, čo je tajomstvom presahujúcim ľudské chápanie. Skrátka, náboženstvo je iba prst, ktorý mieri na Mesiac. Niektorí zbožní ľudia sa nikdy nedostanú cez skúmanie prsta. Iní prst cmúľajú. A ďalší si tým prstom vypichnú oči. To sú bigotní veriaci, ktorých náboženstvo zaslepilo. Skutočne vzácni sú tí, ktorí sú od prsta dostatočne vzdialení, aby mohli vidieť, kam mieri a čo im vlastne ukazuje. Teda tí, ktorí preto, že medze náboženstva prekračujú, sú považovaní za heretikov a rúhačov.
Súhlasí enemy unknown


36.
označiť príspevok

enemy unknown
   20. 10. 2011, 16:43 avatar
no a práve v tebe vidím (aspoň tu na df) veriacu, ktorá vie celkom dobre čeliť kritike. Je to aj vidieť v tom, že často nereaguješ. Nepotrebuješ si nasilu presadzovať svoju pravdu alebo pravdu iných (náboženskú, politickú, etc.). Taká je aj Barbora (Mortiisia).


43.
označiť príspevok

winry žena
   20. 10. 2011, 21:21 avatar
Dakujem


29.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   20. 10. 2011, 16:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.34.
označiť príspevok

Fjord muž
   20. 10. 2011, 16:38 avatar
Ateista tiež verí. Že neverí.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 20:36,  Preto to už ani neskúšam, nebudem si predsa robiť zle *21
dnes, 20:31,  A tak teda bratia ak cirkev nieje v cirkvi dobra Moze byt dobra aj v obyvacke ,,, Lebo chod do...
dnes, 20:30,  Tak tak Edo americký poskok Jeľcin priviedol Rusko k bankrotu :)
dnes, 20:30,  15,....poriadok musí byť!
dnes, 20:29,  12,.... prečo,....urobíš seba bohom a cirkvou a ideš ďalej! No a potom keď sa zobudíš,...
dnes, 20:29,  Podľa Eda strieľanie do ľudí je v pohode. Teda aspoň ak to robia amíci
dnes, 20:28,  Boh je Bohom poriadku aj obyvackoveho ,, ak MU VERIS A ZIJES S NIM ,
dnes, 20:27,  amíci sú imperialisti :)
dnes, 20:27,  Azda veriaceho cloveka vedie cirkev ? Vari to nieje BOH? Co vedie kazdeho kto mu veri ? Ale aj...
dnes, 20:26,  Jednoducho..... ľudia zdravej mysle a ctitelia Božieho slova,.....odvtedy ako Boh si vyvolil...
dnes, 20:25,  Aj ty by si strieľal, ak by si robil pre také monštrá. V USA je strelba hlavne...
dnes, 20:23,  Aspoň vieme kto sem tých migrantov tlačí z raja *13*13*13
dnes, 20:21,  Keď sa v predstihu deň pred Mikulášom ožereš na rodáka ako kacír najnovšie...
dnes, 20:18,  Lebo viem si predstavit ze pride katastrofa ,,, napriklad , Vsetky cirkvi su znicene ,,,,...
dnes, 20:18,  Obaja bolševíci paholkovia *13*13*13
dnes, 20:17,  Ako u nás v zlatých socikoch kde sa sudruhovia prisahali že mena nebude a zrazu 1:50 aká...
dnes, 20:16,  Tiež som si myslel že bankrot Ruska spôsobili USA *13*13*13 Stalo sa to taktokaj HLAVNE...
dnes, 20:15,  No ja by som to netvrdil ,,,,ze skoncili ,,,,len preto ze nechodia do cirkvi...alebo zboru,,
dnes, 20:13,  Za chvíľu si pustia internacionálu. *19
dnes, 20:11,  TemnýmyseI ty dnes tým dvom súdruhom dávaš rodak už je na špinu 3promile hokej SS...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Život je ako pohár a je iba na tebe čím si ho naplníš. Aj tak si to nakoniec vypiješ sám.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(126 889 bytes in 0,471 seconds)