hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Chémia pre Fotóna

príspevkov
38
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 16.5.2009 19:13 J.Tull
posledná zmena 20.5.2009 00:00
1
16.05.2009, 19:13
... na počiatku bol Demokritos, mno ani nie celkom na počiatku.; ešte pre tým bol fotón; ... hm vlastne ani ten nebol na počiatku, a možno ani počiatku nebolo. Proste Demokritos nazval najmenšie stavebné častice prírody atómami /atóm – nedeliteľný/, ktoré sú večné, nemenné. V prírode sa vyskytuje nespočetné množstvo rôznych atómov, rôznych tvarov, čo im umožňuje spájať sa to rôznych tvarov ...je to obšírne; takže odznova:
... na počiatku, vlastne dlho, dlho potom, bol G. J. Stoney. Zistil, že elektrina sa musí skladať z diskrétnych častíc, ktoré sú viazané s atómami a nazval ich elektrónmi. Približne asi v tom období E. Goldstein „stvoril“ kanálový, teda anódový lúč. Najmenšiu časticu anódového lúča nazval E. Rutherford protónom. W. Bothe a H. Becker bombardovali ?-časticami berílium, tomu sa to asi neľúbilo, vyslal prenikavé lúče. J. Chadwick zistil, že sú elektricky neutrálne, a nazval ich najmenšiu časticu neutrónom. E. Rutherford si zas zastrieľal, ?-časticami, do hliníkovej fólie. Z výsledkov svojej streľby, zaznamenanej na fluoreskujúcej doštičke potiahnutej vrstvou sírnika zinočnatého, usúdil, že kladný náboj atómu musí byť sústredený na veľmi malý priestor, v ktorom je skoncentrovaná aj takmer celá hmotnosť atómu. Túto časť nazval atómovým jadrom a predpokladal, že okolo neho obieha toľko elektrónov, koľko má jadro elementárnych kladných nábojov. Obiehajú, asi ako planéty okolo slnka preto hovoríme o planetárnom modely atómu. ...ešte bolo všeličo iné /izotopy, pozitróny, Mosley, protónové č., hmotnostné č., nuklidy, mole – prepáčte - mól, Avogardo, a čo ja viem čo ešte/ až prišiel N. Bohr. Ono to totiž, nejako ten planetárny model, až tak celkom nesedel /v súlade s princípmi klasickej elektrodynamiky by musel byť elektrón pohltený jadrom/.Bohr sa trochu kamarátil s kvantovou mechanikou a tu sú jeho postuláty:
1. Elektrón môže obiehať okolo jadra len po kvantových dráhach, ktorých 2?- násobná uhlová hybnosť je celým násobkom Planckovej konštanty /dráha = n.h; pričom h Planck. konšt.; n = 1, 2, 3, .../.
2. Pokiaľ elektrón obieha po kvantových dráhach, nevyžaruje energiu a každá z nich predstavuje určitý stacionárny stav elektrónu v atóme.
3. Elektrón, ak mu je zvonka dodaná energia, prechádza do dráhy z vyššou energiou /atóm je vo vzbudenom stave/; pri prechode z vyššej dráhy na dráhu s nižšou energiou, energetický rozdiel sa vyžiari vo forme svetelného kvanta, fotónu.
none
2
16.05.2009, 19:14
Hoci tieto postuláty protirečili zákonom klasickej elektrodynamiky, boli potvrdené s veľkým počtom experimentálnych údajov. J.J. Balmer, T. Lyman, F. S. Bracket, ... ich experimenty, v ktorých zaznamenávali čiarové spektrá žiariacich atómov /najmä vodíka/, keď prechádzali zo vzbudených stavov do stavov z nižšou energiou, okrem toho, že sa veľmi dobre zhodovali s Bohrovou teóriou, pri dôkladnejšom výskume spektra vodíka, pri silnej disperzii, ukázali, že jednotlivé čiary sú zložené z viacerých zložiek. A. Sommerfeld prišiel k záveru - jemná štruktúra čiar súvisí s tým, že sa elektróny okolo jadra nepohybujú len po kružniciach, ale že tento pohyb môže byť aj eliptický. L. de Broglie vyslovil myšlienku, že pohyb akejkoľvek častice, je spojený vždy s určitým vlnením /kvantová mechanika –dvojaký charakter: korpuskulárny a vlnový je všeobecnou vlastnosťou mikročastíc/. E. Schrödinger, veľký kamarát kvantovej mechaniky, prišiel s matematickým riešením. Opísal pohyb elektrónu pomocou tzv. vlnovej funkcie, ktorú možno získať riešením „Schrödingerovej rovnice“.
Stacionárna stav elektrónu v atóme možno popísať:
- hlavným kvantovým číslom n; č. dráhy na ktorej sa elektrón pohybuje
- vedľajším kvantovým číslom l; zodpovedá dráhovej uhlovej hybnosti elektrónu a môže pre každú hodnotu hlavného kvantového čísla n nadobúdať celkove n rôznych hodnôt od 0 až po n-1 /napr. pre n = 3 sú to 0, 1 a 2; Tieto dráhy, výstižnejšie energetické hladiny, orbitaly označujeme konvenčne písmenami s, p, d, f, .. hodnoty l = 0, 1, 2, 3, .../
- magnetické kvantové číslo m; ak je žiariaci atóm vystavený účinku silného magnetického poľa, spektrálne línie sa štiepia na niekoľko zložiek. Súvisí to zo zväčšením počtu energetických hladín, ktoré nastáva rozdielnou priestorovou orientáciou orbitalov na smer magnetického poľa. Pre orbital, charakterizovaný vedľajším kvantovým číslom l, to môže byť celkove 2l + 1 rôznych i záporných /orientácia proti smeru mag. poľa/ hodnôt.
- spinovým kvantovým číslom s; každý elektrón má určitú vlastnú uhlovú hybnosť, rotáciu, spin. Priemet vlastnej hybnosti na smer hlavnej osi sa vyjadruje kvantovým číslom ms a môže mať hodnoty + 1/2 a –1/2.
none
3
16.05.2009, 19:15
...uff. Konečne sme pri tom. Pauliho vylučovací princíp. V atóme nemôžu byť dva elektróny, ktoré by mali všetky štyri kvantové čísla rovnaké. Aplikujúc tento princíp a na základe kvantových čísel, dokážeme vypočítať koľko elektrónov môže maximálne byť na danej dráhe n /vrstve, sfére; n=1 – vrstva K, n= 2 – vrstva L, n=3 – vrstva M, .../
K má 2 elektróny, L 8 elektrónov, M 18, N 32, ... /vo vrstve O by malo byť už 50 elektrónov doteraz však v nej nezistili viac ako 32/.
Pauliho vylučovací princíp sa vzťahuje aj na molekuly, prípadne kryštály, ale to je tak asi všetko. V súlade s ním je i výstavbový princíp /elektrónová štruktúra atómu/, ale určujúcim je energia jednotlivých orbitalov, veľkosť atómového čísla, náboj jadra. Pre spôsob obsadzovania orbitalov platí Hundovo pravidlo: Elektróny obsadzujú jednotlivé orbitaly tak, aby prv, než sa spária elektróny v určitom orbitale, bolo čo najviac orbitalov, líšiacich sa magnetickým kvantovým číslom, obsadených jedným elektrónom. Nespárené elektróny, obsadzujúce orbitaly s rôznym ml, majú súhlasné /paralelné/ spiny, lebo vtedy je energia ich vzájomnej interakcie najvýhodnejšia /elektróny, ktoré majú tri kvantové čísla /n, l, ml/ rovnaké a líšia sa štvrtým číslom ms, označujú sa ako spárené elektróny/.
Ak majú atómy vo všetkých obsadzovaných orbitaloch maximálny počet elektrónov a od jadra v najvzdialenejšej vrstve majú elektróny len v orbitaloch s a p, sú mimoriadne stabilné. Je to konfigurácia vzácnych plynov. O chemických vlastnostiach prvkov rozhodujú predovšetkým tie elektróny, ktoré sa nachádzajú v okrajovej, neúplne obsadenej časti elektrónových obalov. Nazývajú sa valenčné elektróny /valencia, mocenstvo/. Orbitaly, v ktorých sú prítomné, sa označujú ako valenčné orbitaly a vrstvy, ktoré ich zahŕňajú valenčné vrstvy.
W. Kossel vychádzal s predstavy, že elektrónové konfigurácie, typické pre vonkajšie vrstvy atómov vzácnych plynov, sú mimoriadne stabilné a v dôsledku toho atómy prejavujú tendenciu nadobudnúť pri zlučovaní vo vonkajšej elektrónovej vrstve ich konfiguráciu. Prvky, ktorým chýba alebo prevyšuje len málo elektrónov v porovnaní s atómami najbližších vzácnych plynov, strácajú, alebo priberajú toľko elektrónov, koľko je potrebné, aby získali konfiguráciu najbližšieho vzácneho plynu. Atóm, ktorý stráca elektróny, sa pritom stáva kladne nabitým iónom /katiónom/ a atóm, ktorý elektróny priberá, záporne nabitým iónom /aniónom/. Takáto väzba sa nazýva iónová.
G. N. Lewis ďalšiu možnosť vytvárania stabilných konfigurácií vonkajších vrstiev atómov v zlúčeninách videl v tom, že niektoré elektróny môžu patriť obidvom atómom tvoriacim väzbu. Ide o kovalentnú väzbu.
...takže nie Pauliho vylučovací princíp, ale energia jednotlivých orbitalov, veľkosť atómového čísla, náboj jadra, pri výstavbovom princípe elektrónovej štruktúre atómu a pri vzniku molekúl, Pauliho princíp, len hovorí atómu: „elektrón s takýmito číslami už mám, tak si nájdi iný atóm“ a ten dodržujúc sa snaží vytvoriť stabilnú konfiguráciu.
none
4

3. J.Tull 16.05.2009, 19:15

...uff. Konečne sme pri tom. Pauliho vylučovací princíp. V atóme nemôžu byť dva elektróny, ktoré by mali všetky štyri kvantové čísla rovnaké. Aplikujúc tento princíp a na základe kvantových čísel, dokážeme vypočítať koľko elektrónov môže maximálne byť na danej dráhe n /vrstve, sfére; n=1 – vrstva K, n= 2 – vrstva L, n=3 – vrstva M, .../
K má 2 elektróny, L 8 elektrónov, M 18, N 32, ... /vo vrstve O by malo byť už 50 elektrónov doteraz však v nej nezistili viac ako 32/.
Pauliho vylučovac...

17.05.2009, 01:07
J.Tull:
Biješ slamenného panáka.

J.Tull: "Pauliho vylučovací princíp sa vzťahuje aj na molekuly, prípadne kryštály, ale to je tak asi všetko."

Odpoveď:
Spýtaj sa na toto profesora Petra Kulhánka. Jeho prednášky často počúvam (čo ti na to povie).
Uvidíš - či je to - ako hovoríš: "...tak asi všetko" (ale....nechám ťa v tom)
none
8

4. Fotón 17.05.2009, 01:07

J.Tull:
Biješ slamenného panáka.

J.Tull: "Pauliho vylučovací princíp sa vzťahuje aj na molekuly, prípadne kryštály, ale to je tak asi všetko."

Odpoveď:
Spýtaj sa na toto profesora Petra Kulhánka. Jeho prednášky často počúvam (čo ti na to povie).
Uvidíš - či je to - ako hovoríš: "...tak asi všetko" (ale....nechám ťa v tom)

17.05.2009, 18:49
Fotón; "Biješ slamenného panáka."
"Straw man fallacy" je taktika /mlátenie slameného panáka/, keď si niekto vymyslí určité argumenty ako tvrdenie oponentov a tie sa potom snaží vyvrátiť. ...napr. Tvojim sl. panákom je nedokonalý orgán, nevyvinutý orgán. Napíš môj argument, ktorý som si vymyslel ako tvrdenie oponenta
Spýtaj sa profesora Petra Kulhánka, čo je v mojom príspevku nepravdivé
👍: dorota
none
12

8. J.Tull 17.05.2009, 18:49

Fotón; "Biješ slamenného panáka."
"Straw man fallacy" je taktika /mlátenie slameného panáka/, keď si niekto vymyslí určité argumenty ako tvrdenie oponentov a tie sa potom snaží vyvrátiť. ...napr. Tvojim sl. panákom je nedokonalý orgán, nevyvinutý orgán. Napíš môj argument, ktorý som si vymyslel ako tvrdenie oponenta
Spýtaj sa profesora Petra Kulhánka, čo je v mojom príspevku nepravdivé

18.05.2009, 00:21
Nedokonalý orgán je bitie "ŽELEZNÉHO PANÁKA" - ak si čítal moju definíciu železného panáka.
-Ak nie, prečítaj si ju v mojom poslednom príspevku Nadji v "úvode do evolúcie".
none
15

8. J.Tull 17.05.2009, 18:49

Fotón; "Biješ slamenného panáka."
"Straw man fallacy" je taktika /mlátenie slameného panáka/, keď si niekto vymyslí určité argumenty ako tvrdenie oponentov a tie sa potom snaží vyvrátiť. ...napr. Tvojim sl. panákom je nedokonalý orgán, nevyvinutý orgán. Napíš môj argument, ktorý som si vymyslel ako tvrdenie oponenta
Spýtaj sa profesora Petra Kulhánka, čo je v mojom príspevku nepravdivé

18.05.2009, 00:33
Tvoji slamenný panáci:

J.Tull:
"Fotón; ...mno neviem "že neutrínom končia všetky druhy neviditeľného žiarenia,

Odpoveď:
Nepovedal som, že neutrínom končia všetky druhy neviditeľného žiarenia; ba práve naopak.....

J.Tull:
..... žiarenie beta je tvorené elektrónmi alebo pozitrónmi, ale už napr.gama žiarenie je fotónové žiarenie s čiarovým spektrom, vysielané atómovými jadrami pri rádioaktívnych premenách;
... takže opakujem: neutríno je veľmi ľahká elementárna častica, nie žiarenie, alebo podľa Teba je elektrón, ktorý má tiež korpuskulárno-vlnový charakter, žiarením?

Odpovede:
V pôvodnom príspevku som ani netvrdil, že reč je výhradne o fotónovom žiarení (biješ slamenného panáka).
Opakujem svoj príspevok:
"Je naivné si myslieť, že neutrínom končia všetky druhy neviditeľného žiarenia.
Neutríno je narozdiel od el.mag. žiarenia ešte k tomu aj ŤAŽKO DETEKOVATEĽNÉ."

Povedal som teda: .......všetky druhy neviditeľného žiarenia

A ku tomu ešte opakuješ svoj nepresný výrok - J.Tull:
"... takže opakujem: neutríno je veľmi ľahká elementárna častica, nie žiarenie"

Odpoveď:
Neutríno sa VŽDY nachádza v stave pohybu rýchlosti blízkej svetlu. Čiže v dynamickom stave. ČIŽE VŽDY SÚ TO HLAVNE VLNY (časticový charakter sa prejavuje iba pri interakciých. Lenže časticovým charakterom sa pri interakciách prejavujú aj fotóny gama el.mag.ž. - viď. napr. aj Comptonov jav)
none
20

15. Fotón 18.05.2009, 00:33

Tvoji slamenný panáci:

J.Tull:
"Fotón; ...mno neviem "že neutrínom končia všetky druhy neviditeľného žiarenia,

Odpoveď:
Nepovedal som, že neutrínom končia všetky druhy neviditeľného žiarenia; ba práve naopak.....

J.Tull:
..... žiarenie beta je tvorené elektrónmi alebo pozitrónmi, ale už napr.gama žiarenie je fotónové žiarenie s čiarovým spektrom, vysielané atómovými jadrami pri rádioaktívnych premenách;
... takže opakujem: neutríno je veľmi ľahká elemen...

18.05.2009, 13:07
to nie su "slamenny panaci"
none
22

20. dorota 18.05.2009, 13:07

to nie su "slamenny panaci"

18.05.2009, 13:10
dorota votrem sa ti sem, mna vobec nezaujíma tato tema, ale obrazok co tu mas . To si ty ked si bola mala?
none
23

22. 18.05.2009, 13:10

dorota votrem sa ti sem, mna vobec nezaujíma tato tema, ale obrazok co tu mas . To si ty ked si bola mala?

18.05.2009, 13:12
len s akludne votri, tie "fotoniny" s ami uz necjce citat ...
nie, ale sa podobam teda dnes uz nemam dlhe vlasy, dala som sa prave dnes ostrihat a vyzeram este lepsie ...
a mozno tu najdem foto ked som bola mala...hmmm
none
24

23. dorota 18.05.2009, 13:12

len s akludne votri, tie "fotoniny" s ami uz necjce citat ...
nie, ale sa podobam teda dnes uz nemam dlhe vlasy, dala som sa prave dnes ostrihat a vyzeram este lepsie ...
a mozno tu najdem foto ked som bola mala...hmmm

18.05.2009, 13:28
no čakam .
none
25

24. 18.05.2009, 13:28

no čakam .

18.05.2009, 13:30
nechce sa mi zakladat novu temu a zase o mne, co si dav pomysli?
none
26

25. dorota 18.05.2009, 13:30

nechce sa mi zakladat novu temu a zase o mne, co si dav pomysli?

18.05.2009, 13:34
no dorotka , nehnevaj sa ,ale to je to posledné co teba zaujíma-čo si dav myslí .Tak sem hodz to foto , nech ma dav nočné mory -patrí mu to, zato že uctieva falosnych bohov
none
36

20. dorota 18.05.2009, 13:07

to nie su "slamenny panaci"

19.05.2009, 13:57
Nech.
Ja za slamenného panáka považujem aj to, keď niekto bije niečo, čo nemusí. -Niečo, o čom nebola v pôvodnom texte ani reč. (Aj to je slamenný panák).

-V takomto prípade nemusíme hľadieť na prsné definície.....
none
37

20. dorota 18.05.2009, 13:07

to nie su "slamenny panaci"

19.05.2009, 13:59
Dorota:
to nie su "slamenny panaci"

Odpoveď:

Nech.
Ja za slamenného panáka považujem aj to, keď niekto bije niečo, čo nemusí. -Niečo, o čom nebola v pôvodnom texte ani reč. (Aj to je slamenný panák).

-V takomto prípade nemusíme hľadieť na presné definície.....
none
5

3. J.Tull 16.05.2009, 19:15

...uff. Konečne sme pri tom. Pauliho vylučovací princíp. V atóme nemôžu byť dva elektróny, ktoré by mali všetky štyri kvantové čísla rovnaké. Aplikujúc tento princíp a na základe kvantových čísel, dokážeme vypočítať koľko elektrónov môže maximálne byť na danej dráhe n /vrstve, sfére; n=1 – vrstva K, n= 2 – vrstva L, n=3 – vrstva M, .../
K má 2 elektróny, L 8 elektrónov, M 18, N 32, ... /vo vrstve O by malo byť už 50 elektrónov doteraz však v nej nezistili viac ako 32/.
Pauliho vylučovac...

17.05.2009, 01:48
J:Tull:
"Pauliho princíp, len hovorí atómu: „elektrón s takýmito číslami už mám, tak si nájdi iný atóm“"

Odpoveď:
Pauliho princíp bráni tomu, aby si fermióny sadli do rovnakého kvantového stavu. Platí to pre viazané, voľné, zdiaľky, zblízka, proste VŽDY....

Bosóny - na rozdiel od toho - si sadnúť do rovnakého kvantového stavu môžu. -Opäť: -Platí to v atóme, mimo atómu, - proste VŽDY. Pauliho princíp sa neobmedzuje len na viazaný stav v atóme. To je hrubé nepochopenie.
none
6
17.05.2009, 01:56
J:Tull:
"Pauliho princíp, len hovorí atómu: „elektrón s takýmito číslami už mám, tak si nájdi iný atóm“"

Odpoveď:
Pauliho princíp bráni tomu, aby si fermióny sadli do rovnakého kvantového stavu. Platí to pre viazané, voľné, zdiaľky, zblízka, proste VŽDY....

Bosóny - na rozdiel od toho - si sadnúť do rovnakého kvantového stavu môžu. Platí to v atóme aj mimo atómu.
none
9

6. Fotón 17.05.2009, 01:56

J:Tull:
"Pauliho princíp, len hovorí atómu: „elektrón s takýmito číslami už mám, tak si nájdi iný atóm“"

Odpoveď:
Pauliho princíp bráni tomu, aby si fermióny sadli do rovnakého kvantového stavu. Platí to pre viazané, voľné, zdiaľky, zblízka, proste VŽDY....

Bosóny - na rozdiel od toho - si sadnúť do rovnakého kvantového stavu môžu. Platí to v atóme aj mimo atómu.

17.05.2009, 18:57
Fotón; ja som reagoval v tejto téme predovšetkým na tieto Tvoje "srandy":
„Atómy majú medzi sebou prirodzenú odpudivosť, danú Pauliho vylučovacím princípom. Ak to väzby umožňujú - a je prítomná enrgia, odpudivosť sa prekoná a nadväzujú sa kovalentné väzby. Vznikajú molekuly (a to rôzne kombinácie – podľa dodaných prvkov)."
Keď sa blíži iný atóm, tak jeho valenčné elektróny najprv pôsobia na valenčné elektróny nášho atómu - tj. na hladiny, ktoré sú už obsadené (preto je vo veci zakomponovaný aj Pauliho vylučovací princíp). Ale funguje tu zároveň aj prirodzená odpudivosť dvoch súhlasných nábojov (dvoch elektrónových oblakov majúcich záporný náboj). Až potom keď si atómy prídu dostatočne "na telo" (k čomu im dopomôže napr. vonkajšia teplota) - naviažu sa kovalentné väzby (ak to daný typ dvoch atómov umožňuje). valenčné elektróny z blížiaceho sa atómu majú tendenciu vytláčať elektróny z nášho atómu (a naopak) a snažia sa tak nahradiť ich miesto (pôsobenie je totiž zatiaľ len zdiaľky). -Tie hladiny sú však už obsadené a PAULIHO VYLUČOVACÍ PRINCÍP ICH NEDOVOĽUJE ICH OBSADIŤ DRUHÝMI! (Pôsobenie je zatiaľ síce len zdiaľky, ale relácie neurčitosti vypočítavajú nejakú tú pravdepodobnosť výskytu eklektrónu už tam aj vtedy).“
...žiaľ môj čas, ktorý môžem venovať df je momentálne značne obmedzený; ak sa mi podarí /možno začiatkom bud. týždňa/ Ti odpoviem i o tom ako je to s Pauliho vylučovacím princípom vo fyzike
👍: dorota
none
16

9. J.Tull 17.05.2009, 18:57

Fotón; ja som reagoval v tejto téme predovšetkým na tieto Tvoje "srandy":
„Atómy majú medzi sebou prirodzenú odpudivosť, danú Pauliho vylučovacím princípom. Ak to väzby umožňujú - a je prítomná enrgia, odpudivosť sa prekoná a nadväzujú sa kovalentné väzby. Vznikajú molekuly (a to rôzne kombinácie – podľa dodaných prvkov)."
Keď sa blíži iný atóm, tak jeho valenčné elektróny najprv pôsobia na valenčné elektróny nášho atómu - tj. na hladiny, ktoré sú už obsadené (preto je vo veci zakomponov...

18.05.2009, 00:44
Za všetkými spomenutými výrokmi si doteraz stojím. Jeden s prejavov Pauliho vylučovacieho princípu je napríklad aj to, že sa neprepadneme pod Zem. (Bol to výrok buď Kulhánka, alebo aj iného z profesorov - ak chceš najdem to v mp3-kách).
...A keď chodíš po zemi, tak sa atómy tvojej nohy neviažu s atómami zemského povrchu molekulárnymi väzbami - a ani nevstupujú do väzby tak, aby vznikla kryštalická mriežka.
none
27

9. J.Tull 17.05.2009, 18:57

Fotón; ja som reagoval v tejto téme predovšetkým na tieto Tvoje "srandy":
„Atómy majú medzi sebou prirodzenú odpudivosť, danú Pauliho vylučovacím princípom. Ak to väzby umožňujú - a je prítomná enrgia, odpudivosť sa prekoná a nadväzujú sa kovalentné väzby. Vznikajú molekuly (a to rôzne kombinácie – podľa dodaných prvkov)."
Keď sa blíži iný atóm, tak jeho valenčné elektróny najprv pôsobia na valenčné elektróny nášho atómu - tj. na hladiny, ktoré sú už obsadené (preto je vo veci zakomponov...

19.05.2009, 09:53
Svojim popisom histórie vývoja správneho modelu atómu a zbežným popisom toho modelu, si nijako nespochybnil moje horeuvedené výroky. Máš dobré pochopenie Pauliho princípu vrámci sveta atómu; avšak si zatiaľ nepochopil aké sú jeho dôsledky a prejavy v praxi.
Snažíš sa vyvrátiť niečo, čo v mojich výrokoch ani nieje. I to sa dá nazvať slamenným panákom.
Inak sa tomu ešte hovorí aj...."ja o koze a ty o voze".
none
28

27. Fotón 19.05.2009, 09:53

Svojim popisom histórie vývoja správneho modelu atómu a zbežným popisom toho modelu, si nijako nespochybnil moje horeuvedené výroky. Máš dobré pochopenie Pauliho princípu vrámci sveta atómu; avšak si zatiaľ nepochopil aké sú jeho dôsledky a prejavy v praxi.
Snažíš sa vyvrátiť niečo, čo v mojich výrokoch ani nieje. I to sa dá nazvať slamenným panákom.
Inak sa tomu ešte hovorí aj...."ja o koze a ty o voze".

19.05.2009, 10:04
skustocnost ,ze ty musis dokazat pravdivost svojich vyrokov ta asi netankuje co?
a ze si tak do terz nespravil, tiez...co
none
30

28. dorota 19.05.2009, 10:04

skustocnost ,ze ty musis dokazat pravdivost svojich vyrokov ta asi netankuje co?
a ze si tak do terz nespravil, tiez...co

19.05.2009, 10:10
....Nemám čo dokazovať, lebo zatiaľ nič nespochybnil........
none
31

30. Fotón 19.05.2009, 10:10

....Nemám čo dokazovať, lebo zatiaľ nič nespochybnil........

19.05.2009, 10:34
Zatiaľ len cituje moje výroky s ktorými "nesúhlasí", ale doteraz neuviedol konkrétne prečo.
(Iba toľko, že sú trochu "ľudovo povedané" - aby im hocikto rozumel).
Ich citovaním ich však nijako nespochybnil.
none
32

31. Fotón 19.05.2009, 10:34

Zatiaľ len cituje moje výroky s ktorými "nesúhlasí", ale doteraz neuviedol konkrétne prečo.
(Iba toľko, že sú trochu "ľudovo povedané" - aby im hocikto rozumel).
Ich citovaním ich však nijako nespochybnil.

19.05.2009, 10:55
Viem iba o jednom svojom výroku z oblasti chémie ktorý je trochu nepresný lebo je neúplny - vyjadril som sa tam totiž dosť narýchlo. Uvidíme, či naň príde (zatiaľ ho necitoval).
none
33

30. Fotón 19.05.2009, 10:10

....Nemám čo dokazovať, lebo zatiaľ nič nespochybnil........

19.05.2009, 11:04
no jasne, vrahom je zahradnik
none
29

9. J.Tull 17.05.2009, 18:57

Fotón; ja som reagoval v tejto téme predovšetkým na tieto Tvoje "srandy":
„Atómy majú medzi sebou prirodzenú odpudivosť, danú Pauliho vylučovacím princípom. Ak to väzby umožňujú - a je prítomná enrgia, odpudivosť sa prekoná a nadväzujú sa kovalentné väzby. Vznikajú molekuly (a to rôzne kombinácie – podľa dodaných prvkov)."
Keď sa blíži iný atóm, tak jeho valenčné elektróny najprv pôsobia na valenčné elektróny nášho atómu - tj. na hladiny, ktoré sú už obsadené (preto je vo veci zakomponov...

19.05.2009, 10:08
Poradím ti........

-Postav výrok proti výroku a môžeme porovnávať (a nie splietať čosi o tom "aké je dnes počasie na Jamajke").
(To si mal urobiť už na začiatku.)
none
7
17.05.2009, 11:46
Mňa napadlo,že model atómu by mohol byť aj iný,odlišný od súčasných.Ale nie som až taký dobrý matematik,aby som to dokázal prerátať.Škoda,že sa už nemôžem poradiť s Bohrom.
none
18

7. 17.05.2009, 11:46

Mňa napadlo,že model atómu by mohol byť aj iný,odlišný od súčasných.Ale nie som až taký dobrý matematik,aby som to dokázal prerátať.Škoda,že sa už nemôžem poradiť s Bohrom.

18.05.2009, 09:01
J.Tull.:

Nebolo treba tak zdĺhavo vypisovať všetky známe veci. Stačilo pár vetami spomenúť to hlavné.

Keď si sa teda podujal všetko rozpisovať, poviem k tomu ešte pár vecí. Doplním niečo o magnetickom kvantovom čísle.
Ako vieme, pohybom elektrického náboja vzniká magnetické pole. Elektrón na orbite vytvára prúdovú slučku. Veľkosť mag. poľa, ktoré vytvára táto "prúdová slučka", závisí na vedľajšom kvantovom čísle. Jeho hodnota súvisí s veľkosťou momentu hybnosti elektrónu v priestore. Veľkosť momentu hybnosti je určená vzťahom:

L = h . sqrt( l .( l + 1 ) ) ; (J . s)

l - je hodnota vedľajšieho kvantového čísla (uhlový moment orbitálu).
h - je Planckova konštanta

Ako už bolo spomenuté, môže nadobudnúť len takú orientáciu vo vonkajšom magnetickom poli, že priemet orbitálneho momentu hybnosti L do smeru vonkajšieho magnetického poľa B je celočíselným násobkom h. Treba teda zaviezť novú veličinu - a ňou je priemet momentu hybnosti v osi. Značí sa Lz. V súvislosti s priemetom Lz je vhodné tiež zaviesť aj magnetické kvantové číslo ml, ktoré udáva smer vektora L tým, že určuje jeho zložku v smere vonkajšieho mag. poľa. Vzťah medzi Lz a ml je:

Lz = ml . h ; (J . s)

Pritom ml môže nadobúdať hodnoty 0, +-1, +-2, +-3,........,+-l ; kde l je vedľajšie kvantové číslo. Počet možných hodnôt ml je teda 2l + 1. To je zároveň aj počet možných orientácii vektora momentu hybnosti L vo vonkajšom mag. poli.

Keď sa vrátime ku prúdovej slučke, tak samotný magnetický moment "mí" vypočítame z orbitálneho momentu hybnosti L vzťahom:

mí = -e.L/2.m ; (J/T)

e - je náboj elektrónu
m - hmotnosť elektrónu.

Po dosadení prvého vzťahu za L dostaneme:

mí = -e.h.sqrt( l . ( l + 1 ) ) / 2.m ; (J/T)

(Mimochodom --- predmetom mojej diskusie nebolo účastníkov zoznamovať so svetom atómu -- a preto som sa o veciach vyjadroval stroho. Gro spočívalo inde).
none
10
18.05.2009, 00:14
Nebolo treba tak zdĺhavo vypisovať všetky známe veci. Stačilo pár vetami spomenúť to hlavné.

Keď si sa teda podujal všetko rozpisovať, poviem k tomu ešte pár vecí. Doplním niečo o magnetickom kvantovom čísle.
Ako vieme, pohybom elektrického náboja vzniká magnetické pole. Elektrón na orbite vytvára prúdovú slučku. Veľkosť mag. poľa, ktoré vytvára táto "prúdová slučka", závisí na vedľajšom kvantovom čísle. Jeho hodnota súvisí s veľkosťou momentu hybnosti elektrónu v priestore. Veľkosť momentu hybnosti je určená vzťahom:

L = h . sqrt( l .( l + 1 ) ) ; (Joule . sekunda)

l - je hodnota vedľajšieho kvantového čísla (uhlový moment orbitálu).
h - je Planckova konštanta

Ako už bolo spomenuté, môže nadobudnúť len takú orientáciu vo vonkajšom magnetickom poli, že priemet orbitálneho momentu hybnosti L do smeru vonkajšieho magnetického poľa B je celočíselným násobkom h. Treba teda zaviezť novú veličinu - a ňou je priemet momentu hybnosti v osi. Značí sa Lz. V súvislosti s priemetom Lz je vhodné tiež zaviesť aj magnetické kvantové číslo ml, ktoré udáva smer vektora L tým, že určuje jeho zložku v smere vonkajšieho mag. poľa. Vzťah medzi Lz a ml je:

Lz = ml . h ; (Joule . sekunda)

Pritom ml môže nadobúdať hodnoty 0, +-1, +-2, +-3,........,+-l ; kde l je vedľajšie kvantové číslo. Počet možných hodnôt ml je teda 2l + 1. To je zároveň aj počet možných orientácii vektora momentu hybnosti L vo vonkajšom mag. poli.

Keď sa vrátime ku prúdovej slučke, tak samotný magnetický moment "mí" vypočítame z orbitálneho momentu hybnosti L vzťahom:

mí = -e.L/2.m ; (Joule/Tesla)

e - je náboj elektrónu
m - hmotnosť elektrónu.

Po dosadení prvého vzťahu za L dostaneme:

mí = -e.h.sqrt( l . ( l + 1 ) ) / 2.m ; (Joule/Tesla)

(Mimochodom --- predmetom mojej diskusie nebolo účastníkov zoznamovať so svetom atómu -- a preto som sa o veciach vyjadroval stroho. Gro spočívalo inde).
none
11
18.05.2009, 00:18
Fotón práve to čo ti pýšeš sa mi zdá zdĺhave.Pre nás lajkov je možno lepšie keď je to zlhavejšie.Nemyslíš?
none
13

11. harrybka 18.05.2009, 00:18

Fotón práve to čo ti pýšeš sa mi zdá zdĺhave.Pre nás lajkov je možno lepšie keď je to zlhavejšie.Nemyslíš?

18.05.2009, 00:22
Bolo to pre Tulla
none
14

13. Fotón 18.05.2009, 00:22

Bolo to pre Tulla

18.05.2009, 00:23
Viem že to nepatrilo na mňa.
none
17
18.05.2009, 08:58
Nebolo treba tak zdĺhavo vypisovať všetky známe veci. Stačilo pár vetami spomenúť to hlavné.

Keď si sa teda podujal všetko rozpisovať, poviem k tomu ešte pár vecí. Doplním niečo o magnetickom kvantovom čísle.
Ako vieme, pohybom elektrického náboja vzniká magnetické pole. Elektrón na orbite vytvára prúdovú slučku. Veľkosť mag. poľa, ktoré vytvára táto "prúdová slučka", závisí na vedľajšom kvantovom čísle. Jeho hodnota súvisí s veľkosťou momentu hybnosti elektrónu v priestore. Veľkosť momentu hybnosti je určená vzťahom:

L = h . sqrt( l .( l + 1 ) ) ; (J . s)

l - je hodnota vedľajšieho kvantového čísla (uhlový moment orbitálu).
h - je Planckova konštanta

Ako už bolo spomenuté, môže nadobudnúť len takú orientáciu vo vonkajšom magnetickom poli, že priemet orbitálneho momentu hybnosti L do smeru vonkajšieho magnetického poľa B je celočíselným násobkom h. Treba teda zaviezť novú veličinu - a ňou je priemet momentu hybnosti v osi. Značí sa Lz. V súvislosti s priemetom Lz je vhodné tiež zaviesť aj magnetické kvantové číslo ml, ktoré udáva smer vektora L tým, že určuje jeho zložku v smere vonkajšieho mag. poľa. Vzťah medzi Lz a ml je:

Lz = ml . h ; (J . s)

Pritom ml môže nadobúdať hodnoty 0, +-1, +-2, +-3,........,+-l ; kde l je vedľajšie kvantové číslo. Počet možných hodnôt ml je teda 2l + 1. To je zároveň aj počet možných orientácii vektora momentu hybnosti L vo vonkajšom mag. poli.

Keď sa vrátime ku prúdovej slučke, tak samotný magnetický moment "mí" vypočítame z orbitálneho momentu hybnosti L vzťahom:

mí = -e.L/2.m ; (J/T)

e - je náboj elektrónu
m - hmotnosť elektrónu.

Po dosadení prvého vzťahu za L dostaneme:

mí = -e.h.sqrt( l . ( l + 1 ) ) / 2.m ; (J/T)

(Mimochodom --- predmetom mojej diskusie nebolo účastníkov zoznamovať so svetom atómu -- a preto som sa o veciach vyjadroval stroho. Gro spočívalo inde).
none
19
18.05.2009, 10:41
Takze J.Tull ty si v v oblasti MaR?..nie moj pekny ,ty si happy genius.
👍: dorota
none
21

19. 18.05.2009, 10:41

Takze J.Tull ty si v v oblasti MaR?..nie moj pekny ,ty si happy genius.

18.05.2009, 13:09
aj tak ma Tull zvlastny zmysel pre humor ...vsetky tie temy urcene fotonu...
none
34
19.05.2009, 13:12
Aby som neargumentoval stále len svojimi slovami J.Tullovi, rozhodol som sa vziať si na pomoc práce iných fyzikov – a poukázal na pravdivosť napríklad týchto mojich dvoch výrokov.

Výrok 1:
„Atómy majú medzi sebou prirodzenú odpudivosť, danú Pauliho vylučovacím princípom.“

Výrok 2:
„Keď sa blíži iný atóm, tak jeho valenčné elektróny najprv pôsobia na valenčné elektróny nášho atómu - tj. na hladiny, ktoré sú už obsadené (preto je vo veci zakomponovaný aj Pauliho vylučovací princíp). Ale funguje tu zároveň aj prirodzená odpudivosť dvoch súhlasných nábojov (dvoch elektrónových oblakov majúcich záporný náboj).“

Tull sa im síce smeje – a pokladá ich za nepravdivé.

ALE:......

…..Takže teraz tie citáty: (dôležité časti zvýrazňujem smajlíkom a na konci citátu vždy uvádzam zdroj):

Citát 1:
Princip mikroskopu atomové síly:
Hlavním prvkem mikroskopu atomové síly je hrot, …... Na hrot, který je v těsné blízkosti povrchu působí především krátkodosahové ODPUDIVÉ SÍLY elektrostatického původu (vyplývající z Pauliho principu) a dlouhodosahové přitažlivé Van der Waalsovy síly (tedy síly dipól-dipólové interakce).
odkaz


Citát 2:
Na molekulární úrovni se uplatňují následující síly:
- Coulombova síla (elektrostatická interakce částic s elektrickým nábojem)
- Pauliho odpudivost (když se dva atomy přiblíží pod určitou vzdálenost)
- van der Waalsova síla
Výsledná síla, působící na každou z částic, se spočítá jako součet všech dílčích sil.
odkaz

Citát 3:
Atomy inertních plynů si vzájemně indukují dipólové momenty, které způsobují přitažlivou interakci. Současně se při přibližování atomů objevuje odpudivá interakce způsobená překryvem rozdělení nábojů. V DŮSLEDKU PAULIHO VYLUČOVACÍHO PRINCIPU JE PŘEKRYVOVÁ ENERGIE ODPUDIVÁ.
odkaz

Citát 4: (je to popis simulátoru – keby si ho niekto chcel vyskúšať)
Program počítá interakce mezi kladně a záporně nabitými částicemi. Bere při tom v úvahu přitažlivou Coloumbovu sílů, odpudivou Pauliho sílu, která působí na krátké vzdálenosti, ale za to má obrovskou sílu..........
odkaz

Citát 5: (reč je o ramienku gramofónovej ihly)
Vertikální pohyb raménka způsobuje silové působení mezi hrotem a povrchem vzorků (přitažlivé síly Van der Waalsovy, Pauliho odpudivé síly elektrostatické). ([1])
odkaz


Citát 6-7: (z rovnakého zdroja)
Reč je o animáciách (keby to chcel niekto vidieť v praxi):
Molekuly.
V animaci je znázorněna interakce čtyř stejně hmotných nábojů. Dva náboje jsou nabité kladně a dva záporně. Velikost všech nábojů je stejná. Částice na sebe působí Coulombovou silou. Při interakci je také uvažována Pauliho kvantově mechanická síla, která je vždy odpudivá. Pauliho síla se uplatňuje na malých vzdálenostech, na velkých je zanedbatelná. Kritická vzdálenost přibližně odpovídá velikosti kuliček v animaci. Pauliho síla má kvantově mechanický původ a zabraňuje přitažení částic do bodu (tj. záporně a kladně nabité částici zabrání zaujmout stejnou polohu). Pohyb částic je navíc tlumen členem úměrným jejich rychlosti. Částice tak mohou zaujmout stabilní nebo metastabilní stav.
odkaz

Interagující molekuly ve 2D.
Simulace znázorňuje interakci nabitých částic ve dvojrozměrné rovině. Částice interagují prostřednictvím klasické Coulombovy síly a také prostřednictvím odpudivé Pauliho kvantově-mechanické síly, která působí na malých vzdálenostech. Tímto mechanizmem jsou započteny srážky mezi částicemi. Pohyb částic je navíc tlumen členem úměrným jejich rychlosti. Částice tak mohou zaujmout stabilní nebo metastabilní stav.
odkaz
none
35

34. Fotón 19.05.2009, 13:12

Aby som neargumentoval stále len svojimi slovami J.Tullovi, rozhodol som sa vziať si na pomoc práce iných fyzikov – a poukázal na pravdivosť napríklad týchto mojich dvoch výrokov.

Výrok 1:
„Atómy majú medzi sebou prirodzenú odpudivosť, danú Pauliho vylučovacím princípom.“

Výrok 2:
„Keď sa blíži iný atóm, tak jeho valenčné elektróny najprv pôsobia na valenčné elektróny nášho atómu - tj. na hladiny, ktoré sú už obsadené (preto je vo veci zakomponovaný aj Pauliho vylučovac...

19.05.2009, 13:42
........zvlášť by som chcel zdôrazniť časť citátu zo zdroja 3, ktorá podporuje pravdivosť aj ostatných výrokov:

".....Současně se při přibližování atomů objevuje odpudivá interakce způsobená překryvem rozdělení nábojů. V DŮSLEDKU PAULIHO VYLUČOVACÍHO PRINCIPU JE PŘEKRYVOVÁ ENERGIE ODPUDIVÁ. "

odkaz

-Ku tomu potom už len naspäť dodávam (čo som povedal v súvislosti s Millerovým experimentom), že dodaním vonkajšej energie (napr. blesku) môže dôjsť k väzbe (napr. medzi atómami uhlíka, vodíka, dusíka, atď - v nahodilých kombináciách). Občas sa pritrafí aj nejaká tá aminokyselina (avšak iba zmes ľavo a pravotočivých).
none
38
20.05.2009, 00:00
Hmm, veľmi zaujímavé...
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 203 503 B vygenerované za : 0.127 s unikátne zobrazenia tém : 50 294 unikátne zobrazenia blogov : 889 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz 1. Spoznaj, na čom si. 2. Nastav si ciele. 3. Sleduj, kam odchádzajú tvoje peniaze. 4. Míňaj menej na neužitočné veci. 5. Splácaj svoje dlhy čím skôr. 6. Spor si na ťažšie časy. 7. Vytvo...

citát dňa :

V živote trvá minútu,
kým si všimneš niekoho zvláštneho, hodinu, aby si si ho vážil, jeden deň,
aby si ho miloval a celý život potrebuješ na to, aby si na neho zabudol.