Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Blbci

25
reakcií
2268
prečítaní
Tému 24. augusta 2009, 11:52 založil Alibaba a 40 krátkych songov.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
12. 10. 2017
16
 
 


1.
označiť príspevok

Alibaba a 40 krátkych songov muž
   24. 8. 2009, 11:52 avatar
Ľudská blbost vraj je nekonečná. Dajme tomu, ale s nekonečnom sa v konečnom svete blbo pracuje, a tak bude lepšie predpokladať, že v danom momente existuje na planéte konečný počet blbcu a že je možné aj vhodne roztriediť.
Klasické delenie duševne zaostalých na debily, imbecily, kretén a hlupákov vynecháme. Nejde nám o blbost ako choroba, ale ako najrozšírenejší spoločenský jav. V zásade možno blbce, pitomce, čiže nemúdre jedinca, rozdeliť na absolútnu a relatívnu. Absolútnym blbcem sa človek rodí a potom už sa s tým nedá prakticky nič významného urobiť. Relatívnym blbcem sa človek stáva. Jednoducho tak, že je za neho niekým označený. Nie je blbcem spravidla pre to, čo hovorí, ale komu to hovorí. Práve tak nie pre to, čo robí, ale komu tým neprospieva alebo priamo škodia. Blbcem sa môže bez akejkoľvek zásluhy stať každý, a to opakovane. Recidivujúci Blbouni sú proste všade. A nevyskytuje Ak sa momentálne žiadne v dosahu, čo sa stáva len zriedkavo, nie je problém si jedného alebo viacerých vyrobiť.
Veľmi často počujeme aj sebadeštruktívnu vyhlásenia typu: Ja som ale blbec! V skutočnosti tým dotyčný chce naznačiť, že je roztomilý popleta. Tiež sa ujalo príslovie: Niesom žiadny malej blbec. Autor výroku tým naliehavo demonštruje, že blbcem nie je vôbec, pretože len skutoční blbci nikdy nepripustí, že by nimi mohli byť. Toľko úvodom. Ako som už uviedol, absolútna blbci nás zatiaľ nezaujímajú, skúsme sa bližšie pozrieť na tie relatívne, tj ostatné zvyšok populácie. Triediť možno opäť z mnohých rôznych hľadísk. Podotýkam, že ide o nadsázku a nie vážne mienenú analýzu. Text je vlastne obyčajným nosičom pre oznámenie podprahových informácií a má aspoň dve vrstvy. Je na vás, ktoré z nich dáte prednosť.
Z hľadiska dosahu alebo prefláknutosti rozoznávame blbcov medzinárodných, národných a lokálnych. Asi najznámejším žijúcim blbcem vôbec je toho času najmocnejší tvor planéty, Forrest Gump prelome tisícročia. Legrační prežblebty a zúfalá neznalosť súvislostí musia štáb jeho poradcov privádzať do zúfalstva. Vehlas národných blbcu spravidla nepresiahne hranice danej krajiny. Ako príklad ma pre naše konkrétne súradnice napáda prznič hudobnej kultúry, čo chce žiť nonstop, krásne a nonstop as tým čo príde má chuť sa biť. Alebo rozšafný zabávač, príležitostný kovboj a politický prostitútmi, ktorý tutove vie, že nikto nie je dokonalý. Medzi samotnými politiky je ich tiež habadej a prvé meno, ktoré vás napadne, je zaručene správne. Pre lokálne, čiže miestne blbce nie je naozaj kam šliapnuť. Každé mesto, obec, ulica, pracovný kolektív alebo iná skupina má svojho favorita. Ak nie, niečo je zle, alebo sa jedná len o dočasnú záležitosť, prípadne anomáliu.
Z hľadiska formy prejavu rozoznávame blbce hovoriaci, píšuci a konajúci. Mluvkové a psavci neúnavne produkujú dôkazy svojej blbosti a usilujú o čo najväčšiu publicitu a najširšie obecenstvo. Akčný blbci môžu byť nebezpeční práve tým, že svoje činy tají a ak sú odhalení, mlží a klamú. Iní sa naopak svojimi činmi chváli a žiadajú uznanie, v krajnom prípade štátne vyznamenanie, Nobelovu cenu alebo oboje.
Z hľadiska intenzity prejavu poznáme agresívne blbce extrovert a mierumilovné introverty. Hlučný blb môže byť veľmi zábavný, ak intenzita hluku, ktorý vytvára tým, že sa huronsky smeje svojim podareným taškaricím a usiluje o maximálnu akčný rádius, neprekročí únosnú mieru. Tichí blbov nás môžu privádzať až k zúfalstvu. Najmä potom vtedy, nerozpoznajú-li včas, že sa v danom prípade ide o prejav blbosti a vykazuje-li tento blb sklony k sebaľútosti, urážlivosť, sebepodceňování, sebepreceňování prípadne k čomukoľvek inému.
Z hľadiska dôsledkov blbosti sú blbci neškodní, likvidačný a osudu. Neškodný blbec ubližuje najviac sám sebe, škodný každému, kto mu na to dá príležitosť a je teda ako obeť blbce tiež riadnym blbcem. Hovorilo sa, že horlivý blb je horší ako triedny nepriateľ. A to platí stále. Osud blbci môžu zničiť život nielen tým, ktoré majú v dosahu, ale celým generáciám. V histórii by sme našli veľa takých mien. Ak sú zároveň medzinárodnými blbci, učíme sa o nich v dejepise. O národných tiež. Iste sami nájdete veľa príkladov, já si práve teraz spomenul na jedného totálne zparchantelého krajčíra, ktorý sa preslávil tzv "pozývacom liste". To bol naozaj všetkých blbcov futrály. Ale "Čo bolo, to bolo ..."
Všímame Ak si zacielenie blbosti, môžeme identifikovať blbce intenzívny a extenzívny. Tí prvý sústreďuje svoju energiu do jedného bodu alebo na jeden cieľ. Nezastaví, kým objekt svojho záujmu nezničí, nerozklíží a neznehodnotí. Druhá skupina je veľkorysejšia a vyčíňa na veľkej ploche, nezdržiavajúce sa príliš detaily. Intenzívnym blbcem býva často náš životný partner, ako príklad extenzívneho blba ma napadá ten, ktorý sa stal premiérom následkom ulek svojho predchodcu, bol ním za ulek všetkých, ktorí ako blbci spoliehali na zdravý rozum a chce sa ním stať opäť s využitím blbosti svojho nástupcu, blbého volebného systému a nemenej blbého prístupu neustálym hojdaním v sociálnej sieti osprostených občanov.
Z hľadiska účinkov existujú blbci konštruktívne, deštruktívne a nediskriminačne. Konštruktívny blbci vymyslia napríklad nejaký zložitý systém a uvedú ho do praxe. Potom zistí, že vychádzali z čiastočne alebo úplne mylných predpokladov a že systém nebude funkčný. A tak namiesto aby ho zrušili a vymysleli ešte zložitejšie a ešte blbejšie, pridávajú k pôvodnému produktu ich zvráteného myslenia ďalšie prvky a trvajú na dodržiavanie pravidiel, ktoré dodržať nedá, bez toho aby sme si nepripadali ako totálny blbci. fuckbrainDestruktivný blbec sa od konštruktívneho často líšia iba zámerom, dôsledky ich činnosti sú často podobné. Destruktoblb chce škodiť a premýšľa nad tým, ako by v čo najkratšom čase uškodil čo najviac, pokiaľ možno všetkým okrem seba a svojich blízkych. Netečný blb nemá ambície budovať ani ničiť. Chce mať svoj kľud. Ide a kúpi si hamburger, sleduje usilovne televízne seriály a reality show. Pozerá okolo seba, niekedy niečo vidí, inokedy nevidí vôbec nič a je mu to celkom šumák. Jeho príležitosť nastáva u volieb. Ak sa ich zúčastnia, rozhodne sa štandardne - ako blbec ...
Podľa vzťahu k ostatným blbcom možno rozlíšiť blbcov priateľských, podmienečne priateľských neutrálne, podmienečne nepriateľských a nepriateľských. Nie je potrebné bližšie opisovať priateľské, neutrálne a nepriateľské blby. Každý je predsa dôverne pozná. Podmienenosť prístupu vidím predovšetkým v tom, či jedinec hodnotí, či prejavy a skutky ostatných sú v súlade alebo v rozpore s jeho individuálnymi záujmami.
Z hľadiska nerovnosti šancí máme blbcov privilegovaných a jednoduchých. Tí prvý sú často uprednostnený z vôle obyčajných, neprivilegovaných blbcov. Na to ale nikdy ani nepomyslí, sú to predsa len blbci, že? Správajú sa tak, ako keby ich privilégia im bola daná zhora a na večné časy. Ak začnú s vážnou tvárou tárať o vyššom poslaní, prozreteľnosti a podobných "transcendentný", sú zrelí na odstrel.
chucpe.bloguje.cz
Súhlasí Ónya


13.
označiť príspevok

Vlado muž
   24. 8. 2009, 18:43 avatar
Česky, aby ste sa nedoplietli:

Nikdy se nehádejte s blbcem – ostatní by si vás mohli splést.

Preklad:

Nikdy sa nehádajte s hlupákom, ostatní by si vás mohli popliesť.
Súhlasí Kaies


2.
označiť príspevok

ruwolf muž
   24. 8. 2009, 11:58 avatar
Buď to daj v origináli(po česky) abo to prelož poriadne.
Súhlasí Kaies


3.
označiť príspevok

Alibaba a 40 krátkych songov muž
   24. 8. 2009, 12:00 avatar
mne sa to páči 
Súhlasí Ónya


4.
označiť príspevok

ruwolf muž
   24. 8. 2009, 12:08 avatar
A prečo si to nedal pôvodne, ale spotvoril?
Ani odkaz poriadny nevieš dať?
Originál: chucpe.bloguje.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk (Úvod do typologie blbců)
Súhlasí zaujimava, Kaies


5.
označiť príspevok

Alibaba a 40 krátkych songov muž
   24. 8. 2009, 12:14 avatar
ja som tam napísal zdroj a to úplne stačí.
Súhlasí ruwolf


9.
označiť príspevok

ruwolf muž
   24. 8. 2009, 12:28 avatar
No dobre, bežná prax, uznávam.
Ale tým akože-prekladom si chcel ukázať, ako prekladá blbec?  


6.
označiť príspevok

Ónya žena
   24. 8. 2009, 12:15 avatar
ľudská blbosť - to je to čoho sa najviac bojím a pred ktorou sa v živote ťažko uteká ...niekedy nie je kam, vždy si vás nájde..a koľko zla a škody napácha nevediac o tom.. je to všetko s dobrým úmyslom """    
Súhlasí ether


7.
označiť príspevok

Alibaba a 40 krátkych songov muž
   24. 8. 2009, 12:21 avatar
z ľudskej blbosti sa možno zblázniť.
Súhlasí Ónya


8.
označiť príspevok

ether muž
   24. 8. 2009, 12:24 avatar
ale zo šialenstva neohlúpneš...interesting
Súhlasí Natalia


10.
označiť príspevok

Anette žena
   24. 8. 2009, 12:58 avatar
Blbý a blbější ?
Poznáte rozprávku Múdry Maťo a blázni? Má pekné ponaučenie, jeden múdry si aj s hŕbou bláznov poradí.
Na jednu z posledných básní som dostala takú kritiku, že sa pohybujem na tenkej hranici medzi šialenstvom a umením. Ináč rozmýšľali ste už nad tým, prečo zošaleli niektorí významní umelci, či filozofi? To tá tenká hranica medzi šialenstvom a genialitou.
Súhlasí Ónya, postoy-lea


11.
označiť príspevok

Ónya žena
   24. 8. 2009, 17:21 avatar
Blázon a blbec je rozdiel, blbec totižto nevystupuje ako blázon, blázonko si je sám so sebou a eventuelne pobaví ľudí..ale blbec dokáže druhému svojou chorou aktivitou zničiť život, alebo otráviť ho na niekoľko rokov. S blbcom neexistuje žiaden kompromis. Blbca keď ignorujete, on ignoruje to, že ho ignorujete ! Blbec je nekonečno..jediné čo pomôže skryť sa pred ním do kanála .. a to ešte nie je isté či vás blbec nebude pri tom kanáli čakať...   
Súhlasí Natalia


12.
označiť príspevok

Vlado muž
   24. 8. 2009, 18:39 avatar
Ónya, nedaj sa úplne zmagoriť. Žiaden "blbec", ale hlupák, ak sa už chceš správne vyjadrovať... Blázon a hlupák, medzi tými pojmami je rozdiel.
slovnik.juls.savba.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Poznámka, kým nezmagoríš: magor = pomätenec, blázon


14.
označiť príspevok

Ónya žena
   24. 8. 2009, 18:47 avatar
Vladko ahoj .. zažil si to niekedy ??" vychádzam z reality ..zažila som aj blbca aj blázna...viem o čom hovorím..Medzi hlupákom a blbcom je sakra rozdiel reálnom živote..hlupák je hlúpy ale blbec byť až tak hlúpy nemusí.. on je účelovo vychytralý a vyhliadne si obeť, ktorej svojou tuposťou ničí život.


15.
označiť príspevok

Vlado muž
   24. 8. 2009, 18:51 avatar
S tebou sa ozaj nedá, rozdiel je len v používaní spisovnej slovenčiny, a v schopnosti preberať cudzie slová, v tomto prípade ide o bohemizmus...

Vieš...vieš o čom hovoríš? Nevieš!!! ...Medzi hlupákom a hlupákom je sakra rozdiel reálnom živote..hlupák je hlúpy ale hlupák byť až tak hlúpy nemusí.. on je účelovo vychytralý a vyhliadne si obeť, ktorej svojou tuposťou ničí život.
Súhlasí Ónya


16.
označiť príspevok

Vlado muž
   24. 8. 2009, 18:54 avatar
Ak použiješ anglické, tak to vyjde asi takto:

Medzi hlupákom a stupidom je sakra rozdiel reálnom živote..hlupák je hlúpy ale stupid byť až tak hlúpy nemusí.. on je účelovo vychytralý a vyhliadne si obeť, ktorej svojou tuposťou ničí život.

Namiesto českého "blbec" som tam dal anglické slovo "stupid".


17.
označiť príspevok

Ónya žena
   24. 8. 2009, 19:15 avatar
dobre Vlado, dávam ti za pravdu...tak spisovne je to hlupák ale ľudovo povedané blbec.. ale slovo blbec sa bežne používa.. ty pracuješ v jyzykovednom ústave ???
To "stupido" akosi nepasuje -to je ako" libido.. 
Aj keď sa používa vo vete "to je také stupidné" ...   


25.
označiť príspevok

Anette žena
   25. 8. 2009, 09:52 avatar
...mešuge, šaluga, trubiroh...
Veru veru, bohatú to máme slovnú zásobu, čo sa obmedzenosti týka  
Súhlasí senziSenzana


18.
označiť príspevok

Ónya žena
   24. 8. 2009, 19:19 avatar
Vlado ....svojimi reakciami mi tu na df-ku veľmi niekoho pripomínaš "" .. 


19.
označiť príspevok

sára žena
   24. 8. 2009, 19:21 avatar
Ónya kto to je zase..


20.
označiť príspevok

Ónya žena
   24. 8. 2009, 19:23 avatar
sárka, neboj..si mimo hry tomto prípade..ako sa máš ??? 


21.
označiť príspevok

sára žena
   24. 8. 2009, 19:26 avatar
v téme deň dva si spomínala,že ti pokec dnes akosi nejde..nechcem ťa zaťažovať koninami


22.
označiť príspevok

Ónya žena
   24. 8. 2009, 19:33 avatar
sara, v pohode, som o.k. len nemám chuť rozprávať o tom ako sa mám ..  


23.
označiť príspevok

sára žena
   24. 8. 2009, 19:42 avatar
hm Ónya tak si možno pokecáme v téme deň tri   ..si ako blbec teraz vyhľadávam o proteínoch,kreatínoch,BCAA a pod. som sa zalubila do chudnutia


24.
označiť príspevok

Ónya žena
   24. 8. 2009, 19:47 avatar
sara, najlepšia je vraj ryžová diéta, počula som že aj nie si hladná aj sa chudne..len treba dodržiavať presný harmonogram.. ale chudne sa aj výborne tak, že na lačno si ráno dáš lyžicu medu so škoricou (bez cukru) a takto to budeš robiť asi 2-3 týždne..prípadne aj cez deň . 


26.
označiť príspevok

VeronikaH žena
   17. 9. 2009, 19:01 avatar
Alibaba a 40 krátkych songov už som ti odpísala.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:00,  Odkiaľ pochádza väčšie zlo? To môže posúdiť, každý sám samozrejme, keď chce a je...
dnes, 08:05,  VÁCLAV - JE TO MOŽNÉ? TO JSME NEVĚDĚLI?  Bohužel, mnozí věděli, ale nikdo to...
dnes, 07:08,  Teraz čítam o vesmírnych ľuďoch na wiki. *21
dnes, 07:01,  Zabrániť asi nie, ale upozorniť ľudí, aby sa nedali čipovať.
dnes, 07:01,  Necítil som to ako napadnutie.*21
dnes, 07:00,  AAle chcú to čipovanie zabrániť či? *21
dnes, 07:00,  Že som ťa neoprávnene napadol.
dnes, 06:59,  Vesmírni ľudia hovoria o čipovaní ľudí.
dnes, 06:59,  Prečo sa ospravedlňuješ? *21
dnes, 06:58,  Ok. Tak prepáč.
dnes, 06:55,  Ahoj slušný človek. Ja nie som u nikoho. *21 Pojem vesmírni ľudia počujem prvý krát.
dnes, 06:50,  Ahoj Teoma. Už dávnejšie som sa ťa pýtal, či si u vesmírnych ľudí. Dedukujem podľa...
dnes, 06:40,  Viac lásky ako uctievania.
dnes, 06:17,  "Jehova, tvoje meno je večné. Jehova, tvoja sláva pretrvá po všetky generácie.” -...
dnes, 06:10,  "Spravodliví budú vlastniť zem.” - Žalm 37:29. Dávid v žalme, ktorý je dnešným...
dnes, 04:19,  Mna tu najviac laka to ze tu mozem S.I.S karom skorumpovanym vlastizradnym sfetovanym...
dnes, 01:52,  Zdravím. Pardon za názov témy, je jasné, že to mi zistí obvodný lekár po odbere krvy, ale...
dnes, 01:00,  https://www.youtube.com/watch?v=hjTcOYfMl9Y Svetlá dobrú noc, * ranexil *
dnes, 00:02,  Zdá sa, že tu máme späť mil a nička alias kacíra......*13 vitaj, kade si sa fľákal...
včera, 23:44,  100- áno a v 16 to tvrdím citáciu Poppera: "... že pravda je pre človeka...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vždy buď k ľudom slušný, keď kráčaš nahor. Mohol by si ich stretnúť pri ceste nadol.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(113 821 bytes in 0,298 seconds)