Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Biblické texty odhaľujú ponižovanie žien.

49
reakcií
3463
prečítaní
Tému 21. marca 2012, 16:45 založil nabzlo.

podobné témy:1.
označiť príspevok

nabzlo muž
   21. 3. 2012, 16:45 avatar
Veľké západné monoteizmy sa vyznačujú absolútne odsúdeniahodným vzťahom k ženám, ktoré celé stáročia boli a niekde ešte stále sú systematicky utlačované, ponižované a tyranizované. Psychologička Valerie Taricová tento trend vystopovala až ku Kalvínovi ("Žena je viac vina ako muž", Tertuliánovi ("Ty si bránou diablovou!" a predovšetkým k samotným textom Starého a Nového zákona, ktoré sa šovinistickými pasážami priamo hemžia. Taricová z nich vybrala pätnásť najšťavnatejších a ja ich uvádzam všetky, pretože nie je na škodu spestriť si deň pohľadom do odporností kresťanskej vierouky. Čo teda svätá kniha kresťanov tvrdí o ženách?

1. Žena je majetkom muža: "Nezáviďte svojmu blížnemu jeho dom. Nezáviďte svojmu blížnemu jeho manželku, jeho otroka, jeho slúžku, jeho býka ani osla - nezáviď svojmu blížnemu vôbec nič." (Exodus 20:17)

2. Dcéry môžu byť kupované a predávané: "Keď niekto predá svoju dcéru ako slúžku, tá potom neodíde na slobodu, ako odchádzajú otroci." (Exodus 21: 17)

3. Znásilnená dcéra môže byť predaná útočníkovi: "Keď niekto stretne dievča, pannu, ktorá nie je zasnúbená, znásilní ju a vyspí sa s ňou, potom, ak budú pristihnutí, dá ten muž jej otcovi päťdesiat šeklov striebra a tá dievčina sa stane jeho manželkou. zneuctil ju, a tak ju po celý svoj život nesmie prepustiť. " (Deuteronómium 22:28-29)

4. Zhromažďovanie manželiek a sexuálnych otrokýň je známkou statusu: "Šalamún mal sedemsto urodzených manželiek a tristo konkubín. A jeho ženy mu odvrátili srdce." (1. Kráľovská 11:3)

5. Pohlavne žijúce dievčatá si zaslúžia smrť: "Keby však to obvinenie bolo pravdivé, keby sa u tej dievčiny nenašiel dôkaz panenstva, nech ju vyvedú ku vchodu do domu jej otca a mužovia toho mesta nech ju ukameňujú na smrť za to, že spáchala nehanebnosť v Izraeli, keď smilnila v dome svojho otca." (Deuteronómium 22:20-21)

6. Panny sú vhodnou vojnovou korisťou: "Pobite teda všetkých chlapcov. Pobite aj každú ženu, ktorá už spala s mužom. Všetky dievčatá, ktoré ešte nepoznali muža, si nechajte živé." (Numeri 31:17-18)

7. Menštruujúce ženy sú spirituálne nečisté: " Pokiaľ trpí žena výtokom krvi z tela, bude kvôli svojmu krvácaniu oddelená po sedem dní. Každý, kto sa jej dotkne, bude nečistý až do večera. Všetko, na čom by počas svojho krvácania ležala, bude nečisté; takisto všetko, na čom by sedela, bude nečisté." (Levitikus 15:19-20)

8. Porodené dievčatá sú v porovnaní s chlapcami dvojnásobne nečisté: "Keď žena počne a porodí chlapca, bude po sedem dní nečistá, rovnako ako v dobe svojho pravidelného krvácania. ôsmy deň bude chlapec obrezaný, ale matkino očisťovanie od krvi potrvá ešte tridsať tri dni. Kým sa nevyplní doba jej očisťovania, nedotkne sa ničoho svätého a nepríde ku svätyni. Ak porodí dievča, bude po dva týždne nečistá ako pri svojom krvácaní a jej očisťovanie od krvi potrvá ešte šesťdesiat šesť dní." (Levitikus 12:1-5)

9. Ženin sľub je podmienený súhlasom otca alebo manžela: "Keď sa mladá žena, doteraz žijúca v dome svojho otca, zaviaže Pánovi nejakým sľubom alebo záväzkom a jej otec o tom počuje a nič nenamietne, potom budú všetky sľuby a záväzky, ktoré na seba vzala, platiť. Ak jej to však otec v deň, keď o tom počuje, zakáže, potom žiadny sľub ani záväzok, ktorý na seba vzala, neplatí. [...] Ak sa vydá potom, čo na seba vzala sľub alebo nejaký nerozvážny záväzok, a jej muž proti tomu v deň, keď o tom počuje, nič nenamietne, potom budú jej sľuby i záväzky platiť. Ak jej to však manžel v deň, keď o tom počuje, zakáže, potom tým zrušil akýkoľvek jej sľub aj nerozvážny záväzok." (Numeri 30:4-9)

10. Ženy majú byť na verejnosti ticho: "Vaše ženy nech na zhromaždeniach zostávajú ticho. Nemajú rozprávať, ale byť poslušné, ako ostatne hovorí i Zákon. Keď im niečo nie je jasné, nech sa pýtajú doma svojich manželov. Je to predsa hanba, keď žena na zhromaždení rozpráva." (1. Korintským 14:34-35)

11. Ženy sa majú riadiť manželovým inštrukciami a želaniami: "Ženy, podriaďujte sa svojim mužom, ako sa Pánovi patrí." (Kolosenským 3:18)

12. Ženy majú byť poslušné: "Manželky, podriaďujte sa svojim mužom ako Pánovi. Muž je hlavou svojej ženy, ako je Kristus hlavou Cirkvi, ktorá je jeho telom a on jej záchrancom. Ako sa teda cirkev poddáva Kristovi, tak nech sa aj manželky vždy poddávajú svojím mužom." (Efeským 6:22-24)

13. Ženy sú hriešne a tehotenstvo je formou pokánia: "Žena nech prijíma vyučovania ticho a s všetku poslušnosťou. Nestrpím, aby žena poúčala alebo sekírovala manžela. Nech je radšej ticho, veď prvý bol stvorený Adam, až potom Eva. A nebol to Adam, kto sa nechal zviesť, ale jeho žena bola zvedená a padla do hriechu. V jej materstve je však záchrana - jej i všetkých tých, ktorí vedú rozumný život vo viere, láske a svätosti. " (1. Timoteovi 2:11-15)

14. Ženy boli stvorené pre mužov: "Žena je ale slávou svojho muža. Muž predsa nebol stvorený zo ženy, ale žena z muža. Muž tiež nebol stvorený kvôli žene, ale žena kvôli mužovi." (1. Korintským 7-9)

15. Sex so ženami je nečistý: "Tú pieseň sa nikto nemohol naučiť, iba tých sto štyridsaťštyri tisíc vykúpených zo zeme. To sú tí, ktorí sa nepoškvrnili so ženami, lebo sú panici. To sú tí, ktorí nasledujú Baránka, kamkoľvek ide; ti boli vykúpení z ľudí ako prvotiny Bohu a Baránkovi." (Zjavenie 14:3-4)

Sam Harris a mnohí iní upozornili, že kresťanov možno rozdeliť do dvoch odrôd. Tí fundamentálni veria každému písmenku biblie, čo ich núti prijímať aj somariny ako tie vyššie uvedené. Takí ľudia sa svojím myslením ako z doby bronzovej sa sami vyčleňujú z dnešnej spoločnosti, pretože ich názory nutne odporujú bežným demokratickým štandardom. Naopak liberálni kresťania čítajú bibliu kreatívne a vyzobávajú z nej len chutné pasáže, zatiaľ čo tie nechutné mlčky prehliadajú. Dalo by sa povedať, že liberálni veriaci sú múdrejší než boh, pretože používajú svoj vlastný rozum pre identifikáciu aspektov, v ktorých sa boh mýlil.

Ak bibliu považujú len za knihu, ktorej autor je ľudský a chybujúci, potom je otázkou prečo sa podľa vlastne riadiť. Prečo sa neriadiť inou knihou, prípadne prečo ju úplne nevypustiť zo svojho rozhodovania? Liberálni kresťania si len myslia, že žijú v súlade s bohom stanovenými pravidlami. V každodennom živote totiž používajú úplne rovnako kognitívne procesy, ako ich sekulárne náprotivky - sedliacky rozum, predchádzajúce skúsenosti a osobné preferencie. Odkaz na božiu vôľu je len falošným spôsobom, ako dodať svojim názorom väčšiu váhu.
Súhlasí bezboznik


4.
označiť príspevok

Mil44 muž
   21. 3. 2012, 17:41 avatar
nabzlo 5. 3. 2012, 17:06 to sú také kok..iny,aj keby tak čo,nikoho to nezaujíma...

Len uvádzam, ako nabzlo "odborne", reaguje na podobné temy.


8.
označiť príspevok

nabzlo muž
   21. 3. 2012, 18:16 avatar
tupé sliepky určite nie...


6.
označiť príspevok

Krištof
   21. 3. 2012, 17:50 avatar
Tento článok je asi taký "objektívny" a "nezaujatý", aký "objektívny" a "nezaujatý" je nabzlo či fajer... napr. čo sa týka interpretácie určitých textov, vytrhávanie z kontextov, ignorovanie iných textov atď. Primerane reagovať na takéto články, by si vyžadovalo istý čas a ten človek využíva aj inak, však áno. Pokiaľ viem, v rodinách, kde muž a žena žijú aktívne kresťansky, sa aj ženy cítia lepšie, než povedzme tam, kde chlap sa hrá na "alfa samca" a ženu berie len ako jednu zo svojich samíc... Ale iste vždy je sa v čom zdokonaľovať. "Tak stvoril Boh človeka na svoj obraz; na Boží obraz ho stvoril; ako muža a ženu ich stvoril." (Gn 1, 27)


7.
označiť príspevok

nabzlo muž
   21. 3. 2012, 18:15 avatar
nič nie je vytrhnuté s kontextu,tieto sprostosti a svinstvá sú napísané v tejto sprostej knihe...
Súhlasí bezboznik


40.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   22. 3. 2012, 20:26 avatar
Nabzlo Biblia ozaj robi zo zien ludi druhej kategorie, ale to znaci len jedno, ze Biblia je pisana muzmi a pre muzov - na upevnenie ich sily a autority. Po dalsie maloktora zena precita celu Bibliu, aby vedela co tam pisu a ako to u zien byva odpustia a neberu si tie urazky tak k srdcu. Mudra zena sa len zamysli, urobi si usudok, nebude brat slova v nej napisane ako nieco comu treba uplne verit a podla toho konat, mudra zena ma rozum, srdce, svedomie a podla toho kona. Koniec koncov politika a nabozenstva su vymysel muzov pre muzov, ak chcete zmenu neapelujte na zeny, ktore by ste aj tak neakceptovali, lebo bud v nich vidite len sexualne objekty a ktore sa odmietaju pre vas paradit a pchat vam do riti, tak odporne muzatky. Je to vas biznis a bordel muzi - apeluj na ostatnych muzov a urobte si nabozenstvo, politiku aka vam vyhovuje, tak ako ste to vzdy robili.


2.
označiť príspevok

facepalm
   21. 3. 2012, 17:03 avatar
..Nič sa nezmenilo v ponižovaní žien... Česť veľmi málo výnimkám... Muži sú svine..!!!
Súhlasí Lea Smeja


3.
označiť príspevok

cumel30,1111 žena
   21. 3. 2012, 17:20 avatar
Musíme byť   aby ste nám neprerástli cez hlavu!!!!!!!  


5.
označiť príspevok

majomajo muž
   21. 3. 2012, 17:43 avatar
To ma vždy na náboženstvách najviac zarážalo, podceňujú ženy no a ony im na oplátku najviac dôverujú, viete mi to vysvetliť ?
Súhlasí polepetko


9.
označiť príspevok

Ranexill muž
   21. 3. 2012, 20:58 avatar
skor ponizovanie muzov.


10.
označiť príspevok

facepalm
   21. 3. 2012, 20:59 avatar
..Odkaz na taknom mieste: ..My vám to vrátime aj s úrokmi..!!!..
Súhlasí Lea Smeja


11.
označiť príspevok

Krištof
   22. 3. 2012, 14:08 avatar
Tu je pár odkazov na články k danej téme a úryvky z nich.

Aj Biblia hovorí, že si vzácna
www.zoe.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

"Aký mal postoj k ženám Ježiš? Jednoznačne pozitívny. Už od narodenia vyrastá v poslušnosti svojej matke Márii (porov. Lk 2,51). Jedny z posledných slov, povedané na kríži, boli adresované práve jej (porov Jn 19,26-27)... V Novej zmluve (ktorej udalosti sa odohrávajú v židovskom prostredí a Ježiš bol v tom čase považovaný za učiteľa Zákona ako ktorýkoľvek iný Žid) vidíme, že Ježiš svoje učenie adresuje všetkým rovnako a často sa o dôležitých posolstvách rozpráva práve so ženami, napr. s Martou, Máriou, Samaritánkou (porov. Lk 10,38-41; Jn 4 kap., Jn 11,1-44). Sú to ženy, ktoré ako prvé počujú zvesť o Ježišovom zmŕtvychvstaní.
Že majú svoje miesto aj v službe v Cirkvi, dosvedčujú mnohé časti Skutkov apoštolov a listov apoštola Pavla. Ženy nachádzame už krátko po nanebovstúpení Pána, keď sa spolu s apoštolmi modlia v hornej sieni (Sk 1,14). Pavol vysoko hodnotí službu Prisky a jej manžela Akvilu (Rim 16,3-5). Učeníkom Prisky bol aj Apolo. Učeníčka Tabita, ktorú vzkriesil Peter, „vynikala dobrými skutkami a almužnami, ktoré dávala“ (Sk 9,36-42)... O Filipovi, jednom zo siedmich diakonov, je známe, že mal „štyri dcéry panny, ktoré prorokovali“ (Sk 21,9). Či by im dal Pán dar proroctva, a potom im zakázal verejne hovoriť?!. Podobne pri čítaní 1 Kor 11,5: „A každá žena, ktorá sa modlí alebo prorokuje s nezahalenou hlavou, zneucťuje svoju hlavu: je to to isté, ako keby sa dala oholiť“ sa príliš zameriavame na to, či má mať žena pokrytú hlavu, alebo nie. Uniká nám pri tom fakt, že „modliaca sa a prorokujúca žena“ bola zrejme bežným javom v cirkevných spoločenstvách."

Feministická teológia v ekumenickom hnutí
www.cdvuk.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

"Po roku 2000 možno v ekumenickom hnutí badať nové trendy aj v cirkvách, ktoré dovtedy odmietali akúkoľvek reflexiu o zmenách postavenia žien vo svojich spoločenstvách. Ženy preberajú stále viac zodpovednosti v cirkvi. Dokonca aj v rímskokatolíckej cirkví sa nezadržateľne posilňuje postavenie tzv. pastorálnych asistentiek. Členky rádov a spoločenstiev, ktoré sa prv vnímali ako symbol podriadenosti, zohrávajú stále častejšie dôležitú úlohu vzorov a iniciátorov nových procesov. Spomeňme len Matku Terezu a Chiaru Lubichovú. Feministické prístupy v cirkvi zaiste ešte dlho zostanú predmetom kontroverzných diskusií. Ak sa však obzrieme na ostatných 50 rokov dejín cirkvi, môžeme povedať, že zmeny, ktoré v postavení žien v cirkvi nastali, sú nezvratné."

Môžu byť ženy pastorky / kazateľky? Čo hovorí Biblia o ženách v službe?
www.gotquestions.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

"Ženy sú výnimočné pre dary pohostinnosti, milosrdenstva, učenia a pomoci. Veľká časť práce cirkvi závisí na ženách. Ženy v cirkvi nemajú zakázané verejne sa modliť alebo prorokovať (1 Korintským 11:5), len nemajú mať duchovnú autoritu nad mužmi. Biblia nikde nebráni ženám, aby používali dary Ducha Svätého (1 Korintským 12). Ženy, tak ako muži, sú povolané k službe ostatným, aby niesli ovocie Ducha (Galatským 5:22-23), a hlásali evanjelium strateným (Matúš 28:18-20; Skutky 1:8; 1 Petra 3:15).

Boh určil, aby jedine muži slúžili v pozícii duchovnej autority v cirkvi. Toto nie je preto, že muži sú nevyhnutne lepší učitelia, alebo preto, že ženy sú menejcenné alebo menej inteligentné (čo nie je pravda). Je to skrátka spôsob ako Boh určil, že cirkev má fungovať. Muži majú byť príkladom duchovného vodcu – svojím životom a skrze svoju reč. Ženy majú zaujať menej autoritatívnu rolu. Ženy sú povzbudzované, aby vyučovali iné ženy (Títovi 2:3-5). Biblia tiež nezakazuje ženám učiť deti. Jediná aktivita, ktorá nie je určená ženám je vyučovať alebo mať duchovnú autoritu nad mužmi. Toto logicky zahŕňa aj službu žien pastoriek/kazateliek. Toto neznamená, že ženy sú menej dôležité v žiadnom prípade, ale skôr ich odkazuje na službu so zameraním, ktoré je viac v súlade s Božím obdarovaním, ktoré majú."

Príklady z Biblie
www.horiaciker.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

"STARÁ ZMLUVA
DEBORA (Sud4-5), manželka Lapidótova, sudkyňa v Izraeli, prorokyňa, sedávala pod Deborinou palmou (to znamenalo presne to isté, ako v pozdejšej dobe sedávali starší v bránach mesta) a Izraelci k nej prichádzali na súd. Je zrejmé, že nešlo o SZ-nú emancipáciu, ale o to, že si ju do tejto služby Boh postavil a používal. Prorokovala Bárákovi, že má ísť do boja proti Kanaáncom a Boh to slovo potvrdil jeho víťazstvom.
"MÚDRA ŽENA" (2Sam20,15-22), pri obliehaní mesta v krízovej situácii začala jednať a predišla tak zničeniu mesta a smrti mnohých ľudí. Jasne vidieť, že obyvatelia ju poznali, ako "rozumnú" (v.16), že ju rešpektovali. Ona "svojou múdrosťou" prehovorila obyvateľov mesta. Ak pozorne čítame Bibliu, vidíme, že múdrosť nie je vlastnosť človeka, ale že je za ňou Božie pôsobenie v živote človeka (napr. 2M31,1-6; 1Kr3,12; Pr2,6; 1K12,8; Ef1,17 ...). Je viac než jasné, že si Boh túto ženu použil.
CHULDA (2Kr22), manželka Šalluma, prorokyňa, bývala v Jeruzaleme za panovania júdskeho kráľa Joziáša. Tento sa podujal opraviť chrám, pričom bola nájdená kniha zákona (treba si uvedomiť, že to bolo asi 75 rokov po smrti kráľa Chizkiju, po ktorom asi 57 rokov panovali bezbožní králi, ktorí zaviedli modlárstvo - Menašše a Ámón). Keď kráľ počul slová knihy zákona, poslal svojich sluhov dopýtať sa Hospodina a oni šli za Chuldou. To znamená, že vedeli o nej že je prorokyňa, skrze ktorú hovorí Boh. A aj v tomto prípade si ju mohol Boh použiť.
ESTER (Est), kráľovná, manželka perského kráľa Ahasvéra (Xerxes). Aj ona je príkladom služby ženy: Viedla totiž všetkých Izraelcov k pôstu a k modlitbám a zabránila genocíde Židov v Perskom kráľovstve. A to, že mala túto pozíciu kráľovnej, sa tiež nestalo len tak, ale bolo to Božie riadenie (Est4,14). Možno sa tu nedá hovoriť o konkrétnej službe, ale Boh si túto ženu jasne použil.
ABÍGAJIL (1Sam25), manželka Nábala (= blázon), žena rozumná a pekná (v.3.33.), po smrti Nábala manželka Dávida. Ona je ďalším príkladom múdrosti: zabránila Dávidovi previniť sa krvou (zabíjaním nevinných) a pomôcť si svojou rukou. Dávid ju rešpektoval a bral to ako Božie vedenie.
SLUŽBUKONAJÚCE ŽENY (2M38,8; 1Sam2,22), vykonávajúce službu pri vchode do svätostánku. Je zrejmé, že pri chráme v Jeruzaleme boli zamestnané aj ženy. Nemôžeme prehliadnuť ani zostrojovanie niektorých vecí pre svätostánok, čo vykonávali ženy (2M35,25-26).
ŽENY, KTORÉ SPIEVALI A TANCOVALI (1S18,7; 21,12; Sud5; Ž68,12.26.) a niečo týmto zvestovali a vyjadrovali. Mnohokrát to bola prorocká zvesť, niečo, čo Hospodin vykonal, čo vyjadrovalo Jeho vládu, moc a milosť. Spievali napr. žalmy a tie sú mnohokrát vlastne vyučovaniami, modlitbami, chválami, či proroctvami.
ŽENY - MATKY. Nejde o matky všeobecne (aj keď aj tie mali oveľa väčší vplyv, ako si my dnes uvedomujeme). Pozrime sa len na tri bib. miesta:
Ž86,16: "...spas syna svojej služobnice." Je to Dávidov žalm. Podľa tohoto si uvedomoval, že jeho matka je služobnicou Božou. Možno sa to vzťahuje len na výchovu, ktorú dostal a možno na niečo viac - to by už bola rovina dohadov.
Pr31,1: "Slová Lemúela, kráľa z Massy, ktorým ho učila jeho matka." – To jasne hovorí o tom, že posledná kapitola knihy prísloví, je vlastne vyučovaním ženy - matky Lemúela.
Pr1,8: "Počúvaj, syn môj, napomínanie svojho otca a nezavrhuj poúčanie svojej matky,..." (Pr6,20). Tu nejde len o úctu k rodičom. Hovorí sa o poúčaní matky. Skúsme zauvažovať: Ide o príslovia Šalamúna - izraelského kráľa (1,1). Jeho matkou bola Bat-Šeba (2Sam12,24), a vychovával ho aj prorok Nátan (2Sam2,25). Bat-Šeba bola dcérou Eliáma (2Sam11,3) a vnučkou Achitofela (2Sam23,34), teda jej starým otcom bol muž, ktorého rada bola ako slovo Boha - bol radcom Dávida (2Sam16,23), a možno práve pre Dávidov hriech s Bat-Šebou sa Achitofel pridal k Absolónovi (2Sam16,15). Myslím, že Bat-Šeba ako jeho vnučka (ak bola ním trochu ovplyvnená), tiež mala predpoklady mať múdrosť radiť, či vyučovať a že Šalamún písal tieto príslovia aj z vlastnej skúsenosti.
PROROCTVO JOELA (Joel) o vyliatí Ducha Božieho: 3,1: "Potom vylejem svojho Ducha na každé telo a vaši synovia a vaše dcéry budú prorokovať..." Je tu reč aj o dcérach. Toto proroctvo je citované v Sk2,17, tieto slová hovorí Peter po vyliatí Ducha Svätého v Jeruzaleme na učeníkov. Vyliatie Ducha (naplnenie Duchom) je vstupnou bránou do služby živého Boha aj pre ženu a aj pre muža. Zmocnenie Duchom Svätým je rovnako zasľúbené a dané ženám ako aj mužom.
Už v SZ máme proroctvá a zasľúbenia o tom, že príde nová zmluva (Jer32,40-41; Ez16,59-63; 37,26-28), že to bude doba Ducha Svätého, ktorý bude na ľudí vyliaty (Iz32,15;40,1-5; Ez36,25-27;39,29;Joel3,1;Zach4,6...) a v tejto dobe my teraz žijeme. Ak platí, že SZ je akoby obrazom NZ, potom predchádzajúce príklady žien sú predobrazom toho, čo dnes robí (chcel by robiť) Boží Duch.

NOVÁ ZMLUVA
ALŽBETA (L1,41-45), manželka Zachariáša a matka Jána Krstiteľa. Keď k nej prišla Mária, naplnil ju Svätý Duch a silným hlasom prorokovala. Mohli by sme namietnuť, že to nebolo v chráme, a že sa to nedá chápať ako jej služba. Nemôžeme však poprieť, že išlo o pôsobenie Ducha Svätého.
MÁRIA (L1,46-55), manželka Jozefa, matka Pána Ježiša. Tak isto prorokovala. Jej povolaním bolo byť matkou Ježišovi a aj to bolo dielo Božieho Ducha (v.35). Vidíme ju pod krížom Pána Ježiša (J19,25) a aj pred Letnicami na modlitbách spolu s apoštolmi (Sk1,14).
ANNA (L2,36-38), vdova, prorokyňa, pôstom a na modlitbách slúžila Pánovi. Prorokovala nahlas a v chráme a zrejme nie raz, lebo je tu titulovaná ako prorokyňa (na rozdiel od predchádzajúcich príkladov).
ŽENY OKOLO JEŽIŠA: Mária Magdaléna, Johana (manželka Chúza), Zuzana, Mária Kleofášová, a iné... Všetky stáli v službe, rovnako ako učeníci (neskoršie apoštoli), len iným spôsobom. Patrí im v niektorých veciach prvenstvo:
posluhovali Pánovi Ježišovi a dvanástim, keď chodili po krajine a zvestovali radostnú zvesť o Božom kráľovstve (L8,1-3; pozdejšie v tejto službe vidíme napr. Lýdiu - Sk16,14-15)
boli pri kríži, pri smrti Pána Ježiša (Mt27,55-56;Mk15,40-41;J19,15), aj keď sa skoro všetci učeníci rozpŕchli (Mk14,50; J16,32)!
prvé našli prázdny hrob, keď šli v prvý deň po sobote skoro ráno pomazať telo Pána Ježiša (Mk16,1-4;L24,1-8)
prvé dostali poverenie zvestovať vzkriesenie Pána Ježiša a vlastne ako prvé to aj robili (Mt28,1-10;Mk16,5-8)!
MÁRIA, sestra Marty a Lazara, z Betánie (L10,38-42), ktorá sedela pri nohách Pána Ježiša a počúvala Jeho reč a Pán Ježiš povedal jej sestre, že práve Mária si vyvolila dobrý podiel, ktorý jej nebude odňatý. Je to síce hypotetické, ale môžeme si položiť otázku: Rátal Pán Ježiš s tým, že Mária bude jeho slová reprodukovať a vyučovať iných?
SAMARITÁNKA (J4) - po tom, ako sa rozprávala s Pánom Ježišom a poznala a uverila, že On je Mesiáš, šla a svedčila o tom vo svojom meste (Sychar) a skrze jej svedectvo uverilo mnoho Samaritánov. Je to jasná služba svedectva, ku ktorej sme naozaj všetci povolaní (Môžeme povedať, že išlo o evanjelizáciu?).
DCÉRY FILIPA (Sk21,8), ktoré prorokovali. Samozrejme, nemuseli to byť prorokyne, mohli len slúžiť darom proroctva (nie všetci, ktorí prorokujú, musia byť proroci v zmysle úradu v cirkvi), ale predsa šlo o konkrétny dar, a teda aj službu.
PRISKA (Sk18,26), manželka Akvilu, do kontaktu s Pavlom prišla v Korinte, kde bývala so svojim mužom po tom ako museli odísť z Ríma. Keď Pavel prišiel do Korintu, býval u nich a aj pracoval (Sk18,1-3), potom ho sprevádzali do Sýrie (Sk18,18), ale v Efeze zostali a tu slúžili Apolovi, ktorému dôkladnejšie vyložili cestu Božiu. V tomto prípade išlo o vyučovanie. V ich dome, v Ríme, kam sa zrejme vrátili keď Klaudia (ktorý r.49 Židov z Ríma vyhnal) vystriedal Nero, sa schádzal cirkevný zbor (1K16,19;Sk16,3-5). Dá sa predpokladať, že Priska mala v tomto zbore vedúce miesto, keďže je častejšie menovaná pred Akvilom (Sk18,26;R16,3;2Tim4,19 1 1K16,19).


12.
označiť príspevok

Krištof
   22. 3. 2012, 14:11 avatar
A toto už je z iného súdka, o tom, že vraj v dnešnej dobe vládne skôr feminizmus a ženy často nie sú práve milé. ;-P
13 najhorších vecí, ktoré muži nevedia o ženách!
Časopis Bild zverejnil, čo nevedia ženy o mužoch. A muži? Tí nevedia o žene skoro nič! Napríklad s kým by sa za peniaze vyspala a prečo vám kontroluje mobil.
adam.cas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


13.
označiť príspevok

Kasafran
   22. 3. 2012, 17:21 avatar
Krištof,
vedz, že tých Nabzlom citovaných 15 žalmov týkajúcich sa biblických vzťahov k žene/ženám "nevykúpia" ani tisíce podobných príbehov, ktoré si sa snažil uviesť ako protiváhu... Uvedom si, že nepochopiteľná a priam krutá nadradenosť k žene pretrváva u židov, katolíkov a moslimov už tisícročia až do dnešných dní. A Boh-otec, ten "jediný" a spoločný všetkým trom náboženstvám sa len zhovievavo a s pochopením tomu "prizerá"???
Súhlasí nabzlo


14.
označiť príspevok

Krištof
   22. 3. 2012, 17:58 avatar
Kasafran, ďalší zaujatý? Zaujímavé, že sa tu sťažujú zaujatí a nesťažujú sa samotné kresťanky. Veď som tu predložil dosť článkov, ktoré vychádzajú aj z Biblie a ktoré jasne ukazujú, že žena nie je menejcenná ako muž a muž nie je menejcenný ako žena; Boh stvoril človeka ako muža a ženu (Gn 1, 27). Sú v niečo odlišní, fyzicky aj psychicky, ako sa hovorí "Muži sú z Marsu a ženy z Venuše". Ktorýkoľvek muž, aj ateista sa môže povyšovať nad ženu, nazvať ju napr. sliepkov, alebo ju brať ako jednu zo svojich "samíc", to nie je vec Biblie. Iba ak jej zaujatej interpretácie. Inak aj medzi komunistami prevládali muži ako vedúci predstavitelia a pod., muži sú prirodzene spravidla dominantnejší a racionálnejší. Alebo čo je na tom zlé, že hlavou rodiny má byť muž, ktorý si má zároveň ctiť ženu? (Ef 5, 28; 1Pt 3, 7; 1K 7, 3) Vždy je niekto v určitej oblasti "vedúci", to nie je nič zlé, ktorý má aj určitú zodpovednosť, muž má napr. zabezpečovať rodinu. Ale to hovorím o princípe, samozrejme že inak je vždy sa v čom zlepšovať.

"Muži a ženy sú odlišní vo všetkých oblastiach života. Inak komunikujú, inak rozmýšľajú, cítia, vnímajú, reagujú či milujú. Akoby pochádzali z iných planét...
Táto vtipná a adresná kniha sa držala vyše štyroch rokov na rebríčku amerických bestsellerov a preložili ju do takmer päťdesiatich jazykov..."
www.martinus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


16.
označiť príspevok

clear1 muž
   22. 3. 2012, 18:05 avatar
Ale ak bola biblia diktovaná Bohom, tak by v nej nemal byť ani náznak ponižovania žien. A to už ani nejdem rozoberať zmienky o otroctve/otrokoch. Ak by Boh zabŕdol do témy otroctva, určite by také niečo ostro odsúdil, a nieže "Nezáviďte svojmu blížnemu jeho manželku, jeho otroka, jeho slúžku..." Ak sme si všetci rovný, tak aký otrok ? Aká slúžka ? Aké kupovanie žien ? Čo to má znamenať ? Takto to Boh chcel ? (bože až pľujem, tak som sa rozčertil..  )
Súhlasí nabzlo, Kasafran


15.
označiť príspevok

viluette muž
   22. 3. 2012, 18:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

Krištof
   22. 3. 2012, 18:12 avatar
Napr. aj ten článok "Aj Biblia hovorí, že si vzácna", napísala žena, kresťanka, PhDr. Valéria Juríčková. Nemôžeme k nej predsa prísť a povedať, "viete p. doktorka, ale vy ako kresťanka ste vlastne nešťastná a ovládaná mužmi v rámci vašej viery". To by bol nonsens :-P
www.zoe.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


18.
označiť príspevok

clear1 muž
   22. 3. 2012, 18:17 avatar
Krištof, aj moslimské ženy sú spokojné, pretože im bolo od mala tlačené do hláv, že tak je to správne, tak to má byť, tak to chce Alah, a podobné kraviny. Že sú ich ľudské práva porušované o tom európanka nemá pochýb. Rovnako je to aj s kresťankami - nie sú rovné mužovi. Je v biblii zmienka o tom, že by si žena kupovala muža ako tovar ? Nie je. Ale opačne to tam tuším je  


19.
označiť príspevok

Krištof
   22. 3. 2012, 18:29 avatar
16. Clear1, to prikázanie hovorí, že nemáš nič svojmu blížnemu závidieť - "nezáviď svojmu blížnemu vôbec nič". To je správne, nie? Len to netreba nesprávne chápať. A otroctvo v staroveku bolo aj pre mužov, napr. v Rímskej ríši. Aj vďaka kresťanstvu sa však rušilo. Ako píše aj historik E. H.Gombrich, že vďaka kresťanstvu začal prevládať názor, "že všetci ľudia majú dušu od Boha, že všetci sú si pred Bohom rovní, žobráci aj králi. Aj to je dôvod, prečo nesmú byť otroci, s ktorými sa nakladá ako s neživými vecami."
O moslimských ženách nehovorím, ale kresťanky sú rovné s mužmi.


20.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2012, 18:31 avatar
a preco potom krestanky zarabaju menej ako muzi? ked su si rovne?


21.
označiť príspevok

Krištof
   22. 3. 2012, 18:35 avatar
To sa opýtaj skôr ekonómov, aj ateistických. Aj ateistky zväčša zarábajú menej ako ateisti


22.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2012, 18:38 avatar
potom asi az take rovne nebudu...


23.
označiť príspevok

clear1 muž
   22. 3. 2012, 18:39 avatar
Nepochopil si to tak ako som to myslel. To, že blížnemu svojmu nemáme nič závidieť je samozrejme správne. Ale to že sa Boh mlčky pozerá na otroctvo len preto, lebo v tej dobe bolo otroctvo normálne, je jasným znakom toho, že biblia nebola diktovaná Bohom, ale bola písaná ľuďmi. A keďže pre ľudí v tej dobe bolo otroctvo normálne, tak proti nemu ani ten čo písal bibliu nič nenamietal. Boh by otroctvo rozhodne odsúdil a ľuďom by nariadil okamžité zrušenie takej neetickej veci. Rozumieš už ?


24.
označiť príspevok

Krištof
   22. 3. 2012, 18:56 avatar
Tak ono to k tomu stavu bez otroctva vďaka Biblii smerovalo a aj došlo, nie hneď, lež postupne. Postupne sa zlepšovali podmienky, nešlo to hneď, ale ten vývoj započal už v tej starozákonnej dobe, vďaka Zákonu a pod. Boli aj iné systémy spoločenské, napr. v Rímskej ríši a tie neboli proti otroctvu, skôr naopak.

"To, že blížnemu svojmu nemáme nič závidieť je samozrejme správne."

Áno, je to správne. Práve o tom hovorí Biblia, Zákon. Ale nie všetky systémy o tom tak hovorili


36.
označiť príspevok

clear1 muž
   22. 3. 2012, 20:05 avatar
"Tak ono to k tomu stavu bez otroctva vďaka Biblii smerovalo a aj došlo..."

Tak tomuto dúfam ani sám neveríš  


38.
označiť príspevok

Krištof
   22. 3. 2012, 20:17 avatar
Nechytaj ma za slovíčka, ale v podstate biblia prispela k zlepšeniu stavu aj v tomto smere. Len zopakujem: Otroctvo v staroveku bolo aj pre mužov, napr. v Rímskej ríši. Aj vďaka kresťanstvu sa však rušilo. Ako píše historik E. H. Gombrich (1998), vďaka kresťanstvu začal prevládať názor, "že všetci ľudia majú dušu od Boha, že všetci sú si pred Bohom rovní, žobráci aj králi. Aj to je dôvod, prečo nesmú byť otroci, s ktorými sa nakladá ako s neživými vecami."


25.
označiť príspevok

salbea žena
   22. 3. 2012, 19:07 avatar
zakorenene tu je vselico,ale nac spochybnovat poukladane spomienky ani neviem koho,ked len co sa odveti nie spravne,cloveka zamrazi diktatorsky rezim
aky je to ten clovek..absolutne triezvy, hm neviem si ho vobec predstavit


26.
označiť príspevok

salbea žena
   22. 3. 2012, 19:10 avatar
kde ma zena hladat zazemie,ked ho nema ani v Biblii,ani v Korane,ani v Tore..kde ?
asi je najlepsie,ak je zena furt zaneprazdnena a nema cas ho hladat tu na zemi


29.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2012, 19:18 avatar
v muzovi...


30.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2012, 19:19 avatar
a muz v zene...


31.
označiť príspevok

salbea žena
   22. 3. 2012, 19:36 avatar
som si myslela ,ze na tejto planete najdem jedine normalneho muza mozno tak v Japonsku
po precitani Evitovky Sushi v dushi,si to uz nemyslim..sakra..


32.
označiť príspevok

salbea žena
   22. 3. 2012, 19:37 avatar
som sklamana...strasne..


33.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2012, 19:38 avatar
to je mi luto...


27.
označiť príspevok

salbea žena
   22. 3. 2012, 19:12 avatar
hm najlespie je pre istotu nevypytovat sa


28.
označiť príspevok

salbea žena
   22. 3. 2012, 19:15 avatar
esteze mam seba,zrkadlo a parfem..svata trojica..


34.
označiť príspevok

Krištof
   22. 3. 2012, 19:48 avatar
23. Na tému biblia a otroctvo som čítal aj toto: "Ľudia sa dnes zväčša pozerajú na otroctvo ako na niečo, čo sa týka minulosti. No odhaduje sa, že je dnes cez 12 miliónov ľudí na svete, ktorí sa nachádzajú v otroctve: nútené práce, obchod so sexom, zdedený majetok, atď. Ako tí, ktorí boli vykúpení z otroctva hriechu, by mali byť nasledovníci Ježiša Krista tými prvými, ktorých cieľom by malo byť ukončenie otroctva v dnešnom svete. No vzniká otázka, že prečo Biblia nehovorí priamo proti otroctvu? Prečo sa v skutočnosti zdá, že Biblia podporuje ľudské otroctvo?

Biblia neodsudzuje praktizovanie otroctvo. Dáva inštrukcie na to, ako by sme sa mali ku otrokom správať (Deuteronomium 15:12-15; Efezským 6:9; Kolosenským 4:1), no otroctvo nezakazuje. Mnohí toto vnímajú tak, že Biblia dovoľuje všetky formy otroctva. No títo ľudia často nerozumejú tomu, že otroctvo v časoch Biblie bolo omnoho iné ako je to, ktoré sa dialo v niekoľkých posledných storočiach v mnohých častiach sveta. Otroctvo v Biblii nebolo založené exkluzívne na rase. Ľudia neboli otrokmi kvôli svojej národnosti, alebo kvôli farbe pleti. V časoch Biblie bolo otroctvo skôr otázkou sociálneho postavenia. Ľudia sa predali do otroctva, keď neboli schopní zaplatiť svoje dlhy, alebo keď sa nedokázali postarať o svoje rodiny. V Novozákonnej dobe boli niekedy doktori, právnici a dokonca aj politici niekoho otrokom. Niektorí ľudia sa dokonca rozhodli pre otroctvo, pretože vedeli, že sa o nich ich pán postará.

Otroctvo z niekoľkých minulých storočí bolo priam založené na farbe pleti. V Spojených Štátoch bolo mnoho čiernych ľudí považovaných za otrokov kvôli svojmu pôvodu; mnoho otrokárov skutočne verilo tomu, že čierny ľudia boli podradení ostatným ľuďom. Biblia rozhodne odsudzuje otroctvo, ktoré je založené na rase. Môžeme to vidieť napríklad v otroctve, ktoré zažívali Židia, keď boli v Egypte. Židia boli otrokmi nie preto, lebo by si to vybrali, ale preto, lebo boli Židmi (Exodus 13:14). Ranami, ktorými Boh udrel na Egypt chcel Boh ukázať, aký je Jeho názor na rasové otroctvo (Exodus 7-11). Takže áno, Biblia odsudzuje niektoré formy otroctva. No zároveň sa zdá, že Biblia dovoľuje existovať niektorým iným formám. Ale podstatnou vecou je to, že otroctvo, ktoré Biblia dovoľuje nemá v žiadnom prípade nič spoločné s rasovým otroctvom, ktoré zachvátilo svet v minulých storočiach.

Naviac, aj Starý zákon aj Nový zákon odsudzujú praktizovanie „kradnutia ľudí“, ktoré nastalo v Afrike v 19. storočí. Lovci otrokov zhromaždili Afričanov a potom ich predali predavačom otrokov, ktorých ich zobrali do Nového Sveta, aby tam pracovali na plantážach a farmách. Táto forma otroctva je Bohu odpudzujúca. V skutočnosti, trestom za takýto zločin je podľa Mojžišovho Zákona trest smrti: „Kto ukradne človeka - predá ho, alebo sa nájde v jeho moci, prepadne smrti.“ Podobne hovorí aj Nový zákon, keď sú predavači otrokov v zozname medzi tými, ktorí sú „bezbožníci a hriešnici“ a sú v tej istej kategórii, ako sú tí, čo vraždia svojich otcov alebo matky, vrahovia, smilníci, klamári a krivoprísažníci (1 Timoteovi 1:8-10).

Ďalšou podstatnou vecou je to, že zámerom Biblie je poukázať na spásu, nie reformovať spoločnosť. Biblia často pristupuje k veciam z vnútra. Ak nejaká osoba zažije lásku, milosrdenstvo a milosť Boha tým, že prijme Jeho spásu, tak Boh premení jej dušu a zmení spôsob jej zmýšľania a žitia. Osoba, ktorá zažila Boží dar spásy a slobody z otroctva hriechu si nakoniec uvedomí, že zotročovať inú osobu nie je správne. Osoba, ktorá skutočne zažila Božiu milosť začne preukazovať milosť voči iným. Taký by bol recept Biblie na ukončenie otroctva."


35.
označiť príspevok

nabzlo muž
   22. 3. 2012, 20:05 avatar
Táto kniha brzdila a hatila pokrok ľudskej rasy. Táto kniha otrávila studne vzdelanosti a zviedla na nesprávnu cestu energiu človeka.
Táto kniha je nepriateľom slobody a oporou otroctva. Táto kniha zasievala semená nenávisti v rodinách a národoch, živila plamene vojny a zbedačovala svet. Táto kniha je obľúbeným dielom kráľov a tyranov, zotročovateľov žien a detí. Táto kniha korumpovala parlamenty a súdne dvory. Táto kniha urobila z vysokých škôl a univerzít sídla šírenia nepravdy a nenávisti k vede. Táto kniha naplnila kresťanstvo nenávistnými, krutými, ignorantskými a bojujúcimi sektami. Táto kniha naučila ľudí vraždiť svojich blížnych kvôli náboženstvu. Táto kniha založila inkvizíciu, vynašla nástroje mučenia, postavila väznice, v ktorých hynuli dobrí a láskaví, kula reťaze, ktoré sa im zarezávali do tela, stavala popraviská, na ktorých umierali. Táto kniha kládla a zapaľovala hranice okolo nôh spravodlivých. Táto kniha pripravila o rozum milióny hláv a napĺňala ústavy bláznami.
Táto kniha spôsobila, že otcovia a matky prelievali krv svojich nemluvniat. Táto kniha bola aukčným pódiom, na ktorom stála matka-otrokyňa, keď ju predávali od jej dieťaťa. Táto kniha napĺňala lode obchodníkov s otrokmi a robila z ľudského tela tovar. Táto kniha zapaľovala ohne, ktoré spaľovali "čarodejnice" a "bosorky". Táto kniha napĺňala tmu upírmi a duchmi, a telá mužov a žien diablami. Táto kniha pošpinila duše ľudí hanebnou dogmou večnej bolesti. Táto kniha urobila z ľahkovernosti najväčšiu cnosť, a z kritického skúmania najväčší zločin. Táto kniha naplnila národy pustovníkmi, mníchmi a mníškami – zbožnými a neužitočnými ľuďmi. Táto kniha povýšila nevedomého a špinavého svätca nad filozofa a filantropa. Táto kniha učila ľudí opovrhovať radosťami tohto života, aby boli šťastní v živote inom – učila ich premárniť život na tomto svete kvôli svetu druhému.
Kritizujem túto knihu preto, lebo je nepriateľom ľudskej slobody – najväčšou prekážkou na diaľnici ľudského pokroku.
Dovoľte mi položiť kňazom jednu otázku: Ako môžete byť takí zvrhlí, že hájite túto knihu?


37.
označiť príspevok

nabzlo muž
   22. 3. 2012, 20:08 avatar
toto platí aj o Tóre a Koráne,sú to také isté svinské knihy...


39.
označiť príspevok

Krištof
   22. 3. 2012, 20:23 avatar
V biblii sa prejavuje nedokonalosť ľudí i dokonalosť Boha ;-)

Svniská kniha je skôr dáka darvinistická, ktorá z teba urobila zviera bez dôstojnosti, s ktorým možno ľubovoľne manipulovať, prípadne ho aj zničiť
Súhlasí Mil44


41.
označiť príspevok

Kasafran
   22. 3. 2012, 22:53 avatar
Krištof,
mal by si sa už konečne odtrhnúť od laického výkladu biblie a aspoň trošku sa zdokonaliť štúdiom súčasných prírodovedných, filozofických a politicko-ekonomických teórií a praxe. Lebo inak tá biblická nedokonalosť ľudí neopustí ani Teba ako človeka.
Odporúčam Ti, ako zbožnému človeku, neurážať inak mysliacich ľudí - veď tým urážaš samého dokonalého Boha, ktorý každého človeka predsa "obdaril" slobodnou vôľou. Alebo je to, podľa Teba, inak?


43.
označiť príspevok

Krištof
   23. 3. 2012, 14:22 avatar
Kasafran, nedržím sa laického výkladu biblie. Veď som tu predložil články od príslušných znalcov, teológov, biblistov a pod. Aj prírodovedné, filozofické i politicko-ekonomické teórie mám preštudované v nezanedbatelnej miere. Napriek tomu dialektický materializmus a komunizmus neuznávam. Bližší mi je teistický evolucionizmus, ID, existencializmus, spiritualizmus, demokracia.

Nie len bibliu písali nedokonalí ľudia, lež aj ostatní ľudia sú nedokonalí.

Ty mi odporúčaš "neurážať inak mysliacich ľudí, lebo tým urážaš samého dokonalého Boha, ktorý každého človeka predsa "obdaril" slobodnou vôľou"? Zaujímavé, keď práve teraz regujem na tvoj neprimerane kritizujúci príspevok na moju adresu. Takže uprac si najprv pred vlastným vchodom. Toto je diskusné fórum, kde ľudia píšu svoje názory a pod. Mne nejde o urážanie nikoho.


42.
označiť príspevok

nabzlo muž
   23. 3. 2012, 07:39 avatar
teraz si strelil capa s tým manipulovaním,kto už môže by ť viac zmanipulovaný ak nie veriaci v nejakého nepopisateľného boha,ľudsto je už dalej,preto sa na školách neučia deti podľa Genezis,ale sa im predkladajú fakty ktoré zozbieral Dárwin,zničia nás náboženské vojny a náboženský debili,čo strieľajú deti na ulici,náboženstvo je zlo...


44.
označiť príspevok

Krištof
   23. 3. 2012, 14:41 avatar
Boh je aj určitá morálna inštancia. Vďaka biblickému náboženstvu máme Desatoro a ďalšie základné pozitívne hodnoty, svedomie, zmysel života a pod. To povzbudzuje morálku a právo v jedincovi i spoločnosti. Bez toho a v naturalistickom darvinistickom ovzduší sú ľudia braní len ako akési čudné zvieratá, to pozitívne môže absentovať a negatívne sa rozmáhať. Človek je indoktriovaný myšlienkami, že je zviera, ktoré zápasí o svoj život a prípadne ničí slabších, konkurentov. Že žijeme v džungli, kde platia jej "zákony". Všetko je len o "biológii". Môžeš aj kradnúť a lúpiť, korumpovať, útočiť, pokiaľ ťa nechytia. Súcit je škodlivá neresť. Vypočítavosť je cnosť. Možno robiť oficiálne aj "vedecké" pokusy na ľuďoch a pod. Zvláštne to bolo vyjdrené v známom filme Matrix, kde ľudia, ľudské telá slúžili ako akési živé batérie vyrábajúce energiu. Ako to tu na df ktosi vyjadril: "Ateizmus zabíjí, protože bez Boha neexistují žádná pravidla – vše je dovoleno! Ateisté jsou čelnými zastánci uzákonění potratů, eutanázie, narkomanie, prostituce, pornografie i promiskuity. Všechny tyhle jevy jsou příčinou bídy, utrpení a smrti. Ateizmus je filozofií smrti." V tomto zmysle je darvinizmus naturalizmus azda ešte nebezpečnejší, než tá forma islamu, ktorú robia extrémisti a pod. Samozrejme, toto je čiastočne tak teoreticky popisané, podla daných teoretických východísk.

Inak na školách sa predsa aj Darwinove teórie vyučujú.


45.
označiť príspevok

nabzlo muž
   23. 3. 2012, 18:31 avatar
"Ateizmus zabíjí, protože bez Boha neexistují žádná pravidla – vše je dovoleno! Ateisté jsou čelnými zastánci uzákonění potratů, eutanázie, narkomanie, prostituce, pornografie i promiskuity.
stačí porovnať kriminalitu za socializmu a teraz,narkomania,prostitúcia a pornografia,za socializmu neexistovala,najväčšia kriminalita je v Mexiku,tam každý verí v boha a je kresťan,tvoje argumenty sú smiešne,desatoro židia ukradli Egypťanom,...
Súhlasí Kasafran


50.
označiť príspevok

AKINImod žena
   14. 11. 2016, 23:31 avatar
na to Mexiko asi tolkoto: "Ako už čiastočne vyplýva z mojej predošlej odpovede, skutočne veľká miera zbožnosti sa odohráva v rovine, ktorú môžeme nazvať „ľudovou“. Teda, v mnohých prípadoch pozorujeme prepojenie viery s prirodzenými národnými tradíciami, ako napríklad aj v prípade Slovenska. V mnohom je viera Mexičanov skutočne takpovediac „zľudovelou“, má silné a pevné miesto v štruktúre ich života, avšak často práve z hľadiska jej akejsi tradičnosti a ľudovosti je bez nejakej silnejšej väzby na praktický život. Preto prísnu formalizáciu v praktickej rovine vo veľkej miere, aj pre charakter mexického obyvateľstva, ktoré akejkoľvek formalizácii nikdy nebolo naklonené, pozorovať nemôžeme." dalej c sa tyka hlavneho prispevku, som zena a som krestanka. A poviem Vám ze posluchat a nasledovat muza ktorý nasleduje Krista je pozehnanim. Pravda je ta ze zeny su muzovi rovne ale nie sposobom ze maju rovnake prednosti ale sposobom ze maju ine prednosti ako muzi avsak rovnakej HODNOTY. Ako zena uznavam ze zväčsa muz sa viac riadi rozumom/myslou a zena zase srdcom/pocitmi, taktiez zena sa zväčša lahsie a skor da oklamat (pre jej milosrdnost a sucit) ako muz (pre jeho ulohu ochrancu a zivitela) preto by muz mal logicky rozhodovat avsak mal by si vypocut aj zenu, poradit sa s nou a vazit si jej nazor ktory moze vela krat muza obohatit alebo usmernit. Pre mna ako zenu nie je problem posluchat muza ktory nasleduje Krista a vsak taky ktory nasleduje seba alebo inych "bozikov"-takeho posluchat mam velky problem. O tom uci aj Biblia- Biblia neuci ze zeny maju nasledovat pohanov, pretoze pohania zeny neberu zarovno a nectia si ich kdezto pravi krestania ich miluju a maju ich v ucte aj s ich nazormi a radamiii Muz ktorí nenasleduje Krista ma ako partner nezaujima, zaujima ma iba ako ludska bytost ako blizny za ktoreho sa treba modlit a ktorému treba vzdy pomoct ked potrebuje a ku ktoremu treba byt dobry nezavisle od toho ako sa ku mne sprava. BTW-pasaze vytrhnute z kntextu Biblie su v skutku nepochopene a stylizovane tak ako ich Biblia naozaj nemysli. A najmä cielom viet vytrhnutych z kontextov su uplne ine pohnutky ako nerovnost muza a zeny. nech Vam Pan Boh zehna


46.
označiť príspevok

nabzlo muž
   24. 3. 2012, 06:41 avatar
ako je to v Koráne-www.youtube.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


47.
označiť príspevok

nabzlo muž
   24. 3. 2012, 06:45 avatar


48.
označiť príspevok

nabzlo muž
   24. 3. 2012, 07:09 avatar
Benedikt XVI., ktorý v apríli oslávi 85. narodeniny, sa z Mexika najskôr obráti s posolstvom na biskupov Latinskej Ameriky. V sobotu večer ho čaká stretnutie s mexickým prezidentom Felipem Calderónom, následne pozdraví deti.

Vrcholom návštevy Mexika bude omša v meste Silao, na ktorej v nedeľu očakávajú 750 tisíc ľudí. Celú cesta do Mexika, v ktorom žije po Brazílii druhý najväčší počet rímskokatolíckych veriacich na svete, strávi pápež v štáte Guanajuato.

Mexiko je ukážkou nefunkčnosti náboženstva na morálku ľudí,45 000 mrtvych pri vojne drogových gangov a najväčšia kriminalita na svete...


49.
označiť príspevok

Krištof
   24. 3. 2012, 09:06 avatar
Socializmus u nás bol v prostredí pôvodnej kresťanskej kultúry a morálky. Dokonca sú náznaky, že komunisti sa inšpirovali kresťanstvom a pod. Hovorili, že Ježiš bol prvý socialista či také volačo. Ani za socializmu nebol bezproblémový stav, boli aj iné važné problémy.

Aj toto tvoje moralizovanie predpokladá existenciu určitého nenaturalistického, nedarvinistického systému. Dôsledný materializmus darvinizmus by sa prejavoval povedzme tak, ako tie problémy, ktoré uvádzaš, že sa dejú v Mexiku, ale dialo by sa to všade, stav by bol horší. A nikto by to ani nemohol negatívne hodnotiť, takže by sa to ani neriešilo, lebo všeobecné a objektívne dobro a zlo by neexistovalo.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

včera, 23:41,  Matica je na to, aby ti zaskrutkovala tvoj malý penis !!!!!!! *13*13*13
včera, 23:39,  https://www.hlavnespravy.sk/co-sa-deje-rusku-dalsie-postupnych-krokov-odstrihavania-krajiny-dialk...
včera, 23:33,  Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali biele deti. Dvihlo mi to...
včera, 23:18,  60. na depku ti nepomoze ked si budeš vulgárne ulavovat na Df. ani nebudeš menej deprimovany
včera, 23:05,  Tam to treba komplet vykydať od tých prasiat a eštebackých zlodejov čo slovenský poklad...
včera, 23:04,  Marián Tkáč Ing. Marián Tkáč Ph.D. (* 25. september 1949, Čičava) bol od 19. novembra...
včera, 23:02,  Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s odcudzením časti národného pokladu....
včera, 23:00,  Na čo je už matica ved sudruhovia už všetko ukradli *13*13*13
včera, 23:00,  Z pokladu Matice zmizlo aj zlato Škandál okolo národného pokladu Matice slovenskej,...
včera, 22:59,  (2) Mil@níčko, to si priam bytostne prajem aj ja, a preto nielen na tomto DF robím všetko...
včera, 22:58,  Exšéfa Matice slovenskej Jozefa Markuša obvinili, hrozí mu vysoký trest Polícia...
včera, 22:57,  To ešte týchto bolševíckých zlodejov nezavreli ? To neni možné . Ešte stale...
včera, 22:53,  Chcieť môžu, ale cez nás neprejdú, kým sme tu my, tak im to neprejde !!!!!!!!!!!
včera, 22:50,  Chcú likvidovať Maticu slovenskú! V programe strany Za ľudí sa zákon o Matici slovenskej...
včera, 22:49,  Žeby tebe na peniska ? *06*06
včera, 22:49,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/83559951_2860365880673596_5056432463203532800_n.jpg...
včera, 22:49,  Kasafran stale si nevysvetlil kam by mal ten Fico padnuť ?
včera, 22:49,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/83559951_2860365880673596_5056432463203532800_n.jpg...
včera, 22:49,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/83559951_2860365880673596_5056432463203532800_n.jpg...
včera, 22:49,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/83559951_2860365880673596_5056432463203532800_n.jpg...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je dobré, keď ľudia dokážu tolerovať tých netolerantných.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(188 431 bytes in 0,561 seconds)