Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Astax tu si?

27
reakcií
634
prečítaní
Tému 19. februára 2019, 16:23 založil t-e-ó-m-a.

podobné témy:1.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   19. 2. 2019, 16:23 avatar
Tu si? Chcel by som sa ťa niečo spýtať. 


3.
označiť príspevok

Astax1 muž
   19. 2. 2019, 20:42 avatar
Som.


4.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   19. 2. 2019, 20:54 avatar
Zaujíma ma ruženec. Aký typ ruženca sa najčastejšie modlíš?


5.
označiť príspevok

ondrej muž
   19. 2. 2019, 20:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

Astax1 muž
   19. 2. 2019, 20:59 avatar
Ruženec sa modlím každý deň, najčastejšie s rozjímaniami ale niekedy aj bez nich. Modlím sa tak, ako to odporúča Cirkvej t.j. radostný ruženec v sobotu a pondelok, bolestný v utorok a piatok, slávnostný v nedeľu a stredu a vo štvrtok ruženec svetla.
Súhlasí t-e-ó-m-a


7.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   19. 2. 2019, 21:00 avatar
Používaš na to viac ružencov? Či jeden na všetko?


8.
označiť príspevok

Astax1 muž
   19. 2. 2019, 21:04 avatar
Pravdupovediac ruženec ako predmet (pomôcka pri modlitbe) nepoužívam ale desiatky si rátam na ruke
Súhlasí t-e-ó-m-a


9.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   19. 2. 2019, 21:05 avatar
Prečo otčenáš sa recituje len raz a zdrávas 10x?


14.
označiť príspevok

ondrej muž
   19. 2. 2019, 21:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.12.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   19. 2. 2019, 21:08 avatar
A čo pri tom pociťuje?


13.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   19. 2. 2019, 21:09 avatar
Pociťuješ?


20.
označiť príspevok

Astax1 muž
   19. 2. 2019, 21:27 avatar
Pocity nikdy nie sú tie isté. Katolícke náboženstvo nie je postavené na pocitoch alebo na zážitkoch ale skôr na pravde, ktorú prijímame intelektom. Niekedy sa modlí lepšie, inokedy horšie. Niekedy sa rád a bez problémov pomodlím celý ruženec a inokedy zasa "bojujem" aj s jedným desiatkom. Je to prirodzený proces viery. Boh človekovi niekedy dáva pomáhajúcu milosť a potom mu ju zasa berie, aby rástol vo viere. Najdôležitejšie okamihy viery nie sú vtedy, keď človek disponuje povznášajúcou milosťou ale naopak, v boji a v utrpení. Vtedy človek duchovne rastie.
Človek si často myslí, že sa zle modlil, lebo mu uchádzali myšlienky a že daná modlitba nemala žiadnu váhu. Ale Bohu ide skôr o to "chcieť", dôležitá je túžba a snaha a aj keď naša modlitba nie je sústredená, pretože človeka cez deň postihujú rôzne situácie, ktoré vyvolávaju dojmy a obrazy v intelekte, Boh nás predsa pozorne počúva. No my sa vždy máme snažiť stíšiť pri modlitbe a načúvať božiemu hlasu.

Niektorí na ruženec útočia ale to len preto, lebo im tak káže ich viera, ktorá nemá základ v osobnej skúsenosti s ružencom. Niektorí si dokoncia myslia, že keď je napísané "nehovorte veľa", že stačí ráno alebo večer Bohu povedať dve vety. Tento kontext Písma si zasluhuje hlbší výklad. Veď je to sám Kristus, ktorý nám dáva príklad modlitby, keď sa modlí celú noc alebo keď apoštol hovorí "neprestajne sa modlite". Katechizmus nám preto hovorí: "Každý žije tak ako sa modlí, a každý sa modlí tak ako žije". Ruženec je forma meditatívnej modlitby, kedy medzi desiatkami ruženca rozjímame o tajomstvách viery. Ruženec nám v skutočnosti vracia tú pôvodnú múdrosť, ktorá dobre vie, že opakovanie je dôležitý komponent modlitby a meditácie. Jej rytmické opakovanie ukolíše dušu, prenáša na ňu pokoj, kým sústredenie sa na slová, najmä na Máriinu postavu a na obrazy Krista, ktoré sa postupne otvárajú pred našimi očami, zbavujú dušu starostí a umožňujú jej pozdvihnúť pohľad k Bohu. Nie je dôležité, aby sme sa sústreďovali na každé slovo, ale aby sme nechali pôsobiť pokoj, ktorý jednotvárny rytmus prináša. Tí, čo sa kedysi ruženec modlievali, obvykle celý deň tvrdo pracovali a po práci neboli schopní konať veľké intelektuálne modlitbové úkony. Potrebovali modlitbu, ktorá by im vrátila pokoj, aj ich trochu rozptýlila, zbavila ich starostí a poskytla útechu a posilu. Túto starodávnu skúsenosť kresťanstvo úplne prijalo, nie div, že sa modlitba ruženca stala takou populárnou pre každého, pre vzdelancov a pre jednoduchých ľudí.
Súhlasí t-e-ó-m-a


22.
označiť príspevok

ondrej muž
   19. 2. 2019, 21:33

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

ondrej muž
   19. 2. 2019, 21:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.10.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   19. 2. 2019, 21:05 avatar
Ešte to tak dať dohromady so slovami Pána Ježiša o neopakovaní toho istého v modlitbe...


15.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   19. 2. 2019, 21:16 avatar
Možno si si to len zle vysvetlil. V písme sa aj píše, že sa máme neustále modliť kedy to len ide. A čo sa týka opakovaním tých istých slov, možno si si to zase len zle vyvsetlil. Možno mal Ježiš na mysli aby sa človek nemodlil bezducho. Opakoval tie isté slová a nezamýšľal sa nad nimi.


16.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   19. 2. 2019, 21:21 avatar
Ježiš to povedal veľmi zrozumiteľne.
"Keď sa modlíte, nehovorte veľa ako pohania. Myslia si, že budú vypočutí pre svoju mnohovravnosť. Nenapodobňujte ich; veď váš Otec vie, čo potrebujete, prv, ako by ste ho prosili."
Nemáme hovoriť v modlitbe veľa, lebo Boh vie čo potrebujeme. Omieľanie toho istého pri rúženci je teda v protiklade s tým čo Ježiš učil.
Súhlasí milky945, Kreacionista


17.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   19. 2. 2019, 21:22 avatar
A čo potom keď sa inde v písme píše aby sme sa neustále modlili kedy to len ide?


19.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   19. 2. 2019, 21:26 avatar
To nie je vôbec protiklad. Modliť sa často a používať v jednej modlitbe opakovania sú rozdielne veci.
Súhlasí milky945, Kreacionista


18.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   19. 2. 2019, 21:22 avatar
A prečo by sme mali počúvať nejakého pochybného Ježiša?


21.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   19. 2. 2019, 21:31 avatar
Odpovedaj kocúr

Daj mi jeden dôvod


23.
označiť príspevok

ondrej muž
   19. 2. 2019, 21:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   19. 2. 2019, 21:36 avatar
Ježiš je pochybný sebevrah


25.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   19. 2. 2019, 21:43 avatar
Teda sorry

Bol

Už zomrel


26.
označiť príspevok

milky945 muž
   19. 2. 2019, 21:49 avatar
16 : kocúr súhlasím s tebou, ale keď to tak cíti, keď cíti potrebu opakovať jednu matru dokola, nemožno namietať, jeho vec. Teóma a ďalší by si len mali položiť otázku: čo by si pomysleli jeho rodičia, keby sa k ním prihováral týmto spôsobom - sústavným opakovaním jednej básničky.
Súhlasí Veľký Kocúr


27.
označiť príspevok

Astax1 muž
   19. 2. 2019, 22:27 avatar
16. Veľký Kocúr

Uvažuješ priveľmi telesne i keď si možno presvedčený o správnosti svojho uvažovania, predsa je chybné. Ježiš Kristus v Mt v 6. kapitole poukazuje na skutky, ktoré ľudia konajú nie z lásky k Bohu a blížnemu ale len preto, aby dostali pochvalu od ľudí. Farizeji sa modlili zdĺhavo a nápadne s tým úmyslom, aby ich ľudia videli. Takúto modlitbu Ježiš odsudzuje. Ale svojím slovom a príkladom sám nás povzbudzuje k vytrvalej a vrúcnej modlitbe. Sám sa modlil v samote celú noc, ale predsa aj tak, že ho apoštoli mohli vidieť a pozorovať.

Na inom mieste Kristus hovorí "Boh je duch a tí, čo sa mu klaňajú, musia sa mu klaňať v Duchu a pravde." Kresťanstvo nie je náboženstvom tela alebo jazyka, tak žeby Boh od nás vyžadoval striktné formulácie modlitieb alebo sa upriamoval na krásnosť a vznešenosť modlitbových formúl, alebo by chcel, aby sme ho oslovovali najsprávnejším menom, či dodržiavali ľudské zákony, tak ako kedysi robili židia. Napr. doslovné dodržiavanie onoho: "Nikoho nevolajte Otcom, lebo iba jeden je váš Otec".
Takéto uvažovanie je ďaleko od uvažovania duchovného človeka. Nepridŕžajme sa teda takýchto ľudských tendencií ale pozdvihujme sa ponad to ľudské. Veď Pán hovorí: "Ako sú nebesá vyvýšené nad zem, tak sú moje cesty vysoko od vašich ciest a moje myšlienky od vašich myšlienok."

Slová modlitby sú iba náš ľudský prostriedok, to neznamená, že ak Bohu v modlitbe niečo nepoviem, že Boh to nevidí a tým pádom nám nedá to, o čo ho prosíme a pod. Alebo zasa tak, že ak za niečo Boha neústupne prosím, že mi to nedá, pretože som to stále opakoval. "Rozpovedal im podobenstvo, ako sa treba stále modliť a neochabovať: "V istom meste bol sudca, ktorý sa Boha nebál a ľudí nehanbil. Bola v tom meste aj vdova, ktorá k nemu chodila s prosbou: "Obráň ma pred mojím protivníkom." Ale on dlho nechcel. No potom si povedal: "Hoci sa Boha nebojím a ľudí sa nehanbím, obránim tú vdovu, keď ma tak unúva, aby napokon neprišla a neudrela ma po tvári." A Pán povedal: "Počúvajte, čo hovorí nespravodlivý sudca!" A Boh neobráni svojich vyvolených, čo k nemu volajú dňom i nocou, a bude k nim nevšímavý? Hovorím vám: Zaraz ich obráni." Lk 18, 1-8

Apoštol Pavol nás o modlitbe poúča: "Tak aj Duch prichádza na pomoc našej slabosti, lebo nevieme ani to, za čo sa máme modliť, ako treba; a sám Duch sa prihovára za nás nevysloviteľnými vzdychmi." Rim 8, 26
Sv.Pavol tu najdokonalejšie vystihuje duchovnosť modlitby a zároveň vysvetľuje Jn 4, 24. Keď sa modlíme, sám Duch Svätý prichádza na pomoc našej slabosti, pretože my nevieme ako sa máme modliť a ani za čo sa máme modliť. Takto Duch Svätý v nás, sa prihovára za nás, tak ako je božia vôľa. Preto ten kto sa modlí "v Duchu a pravde" nemôže neplniť božiu vôľu, pretože sám Duch Svätý sa prihovára zaňho, aby túto vôľu plnil. Podmienka je teda v "Duchu a pravde". A ktože by sa nemodlil v Duchu Svätom, ak mu na pomoc prichádza samotná nevesta Ducha Svätého? Panna Mária je najčistejšou nevestou Ducha Svätého, v nej si urobil Boh príbytok, akožeby sme sa mohli nemodliť v Duchu, keď samotná Panna Mária k nám prichádza v modlitbe ruženca spolu s Duchom Svätým? V pravde znamená vyznávať plnú pravdu, tak ako bola hlásaná a potom rozvíjaná Cirkvou svätou, pretože "Boh chce, aby všetci ľudia boli spasení a poznali pravdu". "Spása je v pravde". Nie je toľko právd koľko kresťanských denominácii ale pravda je len jedna. "Jedno je telo a jeden Duch, ako ste aj povolaní v jednej nádeji svojho povolania. Jeden je Pán, jedna viera, jeden krst."


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   19. 2. 2019, 19:56 avatar
Neni zavesil sa


28.
označiť príspevok

gabriel pb
   24. 2. 2019, 00:33 avatar
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 21:55,  A tak to ostane až do mojej SMRTI ;)
dnes, 21:43,  Nie, nie, JA SOM programátor ;)
dnes, 21:42,  Robotky je dosť, stačí sa len premôcť, tebe by pomohla fyzická práca. *04
dnes, 21:07,  V roku 2006 sa zmenil môj svet ;) Zbláznil SOM sa ;) A zavreli ma na psychiatriu ;)...
dnes, 19:59,  Všade samí mágovia, celá hudba je preniknutá mágiou :)
dnes, 19:57,  Mne nikto nič nenakukal :) 74 je napísaná v úplne všeobecnej forme. Ak si sa v nej našiel,...
dnes, 19:35,  -era-, kto Ti nakukal, že chcem žiť v minulosti? ... žijem aj prítomnosťou... je však...
dnes, 19:28,  -era-, kde som písal, že to čo mám rád, na čo sa vždy rád vrátim v spomienkach do tých...
dnes, 19:25,  Toto je gitarový mág Fero Griglák https://www.youtube.com/watch?v=EsBXTAkHiAQ
dnes, 19:16,  Lemmy, je pravdou, že na mnohé rockové koncerty* sa chodilo do Budapešti, niečo v Prahe......
dnes, 19:01,  Ale ak niekto chce žiť v minulosti, nech sa páči, nenamietam. Nech sa bárs aj obloží...
dnes, 18:59,  To, čo bolo, bolo. A môj vzťah k tomu je, že to bolo v nejakej minulosti oprávnené, možno...
dnes, 18:56,  Určite, keby mi tu niekto o nich napísal: Túto knihu milujem, to je proste niečo úžasného!...
dnes, 18:47,  Tento za 25,90 € vyzerá dobre:...
dnes, 18:47,  -era-, prečo hneď študovať? ... aj o Euklidovi, Daimlerovi by si tvrdil, že sú...
dnes, 18:46,  Nie, len teraz komunikujem len s jedným bezdomovcom. Nie je to vôbec jednoduché, komunikovať...
dnes, 18:44,  Myslíš Loap Beach Shade M?
dnes, 18:43,  Si charakterný muž, určite pôjdeš do humánneho neba.
dnes, 18:43,  Roluj nižšie ;)
dnes, 18:43,  Najlacnejší tam vidím za 14,90 ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Našťastie neexistuje vôbec žiaden dôvod, prečo by sme mali byť všetci rovnakí.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(99 552 bytes in 0,311 seconds)