hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Ako si vysvetliť hriech

príspevkov
2
zobrazení
2
tému vytvoril(a) 8.12.2016 15:30 omega
posledná zmena 8.12.2016 19:52
1
08.12.2016, 15:30
"Kto kedy vysvetlí hriech?" pýta sa žalmista (porov. Ž 19, 13). Božia prozreteľnosť však vrhá svoje svetlo aj na toto neslýchyné človekovo odmietanie, aby sme sa naučili nepáchať ho. Vo svete, v ktorom bol človek stvorený ako rozumná a slobodná bytosť, hriech nielenže nebol nemožný, ale sa ukázal ako skutočnosť "už od začiatku". Hriech je zásadné stavanie sa proti Bohu, je tým, čo Boh zásadne a bezvýhradne nechce. Pripustil ho však, keďže stvoril slobodné bytosti, keďže stvoril človeka. Pripustil hriech, ktorý je dôsledkom zlého užívania slobody. Z tejto skutočnosti, spoznanej zo zjavenia a zakúšanej v jej dôsledkoch, môžeme však vyvodiť to, že v očiach všetko presahujúcej Božej múdrosti bolo z hľadiska cieľovosti všetkého stvorenstva oveľa významnejšie, aby vo stvorenom svete bola sloboda aj za cenu nebezpečenstva jej zlého použitia, než nedať ju svetu, a tak od koreňa vylúčiť možnosť hriechu. Veď hoci prezieravý Boh na jednej strane pripustil hriech, na druhej strane vo svojej otcovskej starostlivosti plnej lásky odvždy predvídal i cestu nápravy, vykúpenia, ospravodlivenia a spásy cez lásku. Sloboda je totiž určená pre lásku: bez slobody niet lásky. A v boji medzi dobrom a zlom, medzi hriechom a vykúpením bude mať posledné slovo tiež láska.
(Generálna audiencia, Vatikán 21. mája 1986)
none
2
08.12.2016, 19:52
Veľmi pekne si to napísal omega. Dôležité je vedieť , že nielen nami vykonané hriechy sú hriechy, ale aj hriechy - ak niekoho navádzame, chválime či prikazujeme na hriech. Nesieme za to zodpovednosť.
1868 Hriech je osobný čin. Okrem toho nesieme zodpovednosť aj za hriechy spáchané inými, keď pri nich spolupracujeme, a to:
— keď na nich máme priamu(1736) a dobrovoľnú účasť,
— keď ich nariaďujeme, radíme, chválime alebo schvaľujeme,
— keď ich neoznámime alebo im nezabránime vtedy, keď sme povinní to urobiť,
— keď chránime tých, čo páchajú zlo.
odkaz
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 ) veľkosť : 94 366 B vygenerované za : 0.097 s unikátne zobrazenia tém : 59 662 unikátne zobrazenia blogov : 1 346 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Pope Francis is Jacob Rothschild, 4th Baron Rothschild's third cousin once removed's wife's first cousin four times removed's husband's great niece's husband's brother! Preložte to prosím niekto do slovenčiny, nie som si istý, či Deepl neklame. Mu...

citát dňa :

Neexistuje cesta ku šťastiu, pretože šťastie je cesta.