Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Ako katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu. Alebo začo všetko vďačíme katolíckej cirkvi. Časť 1.

31
reakcií
850
prečítaní
Tému 25. júna 2017, 11:26 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 11:26 avatar
Texty sú z knihy Ako katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu a autor je Philip Jenkins je profesor histórie a religionistiky z Pennsylvania State University.

Ľudia nevedia skoro nič o katolíckej cirkvi, okrem pár zaužívaných ohováraní, ktoré sa nezakladajú na pravde. S radosťou to používajú v diskusiách a presvedčujú o tom seba aj iných. To však robia len neznalí, u odborníkov sa také čosi nemôže stať, lebo by to bola profesionálna hanba a neznalosť. Poďme sa teraz pozrieť na katolícku cirkev a za čo jej môžeme byť vďační.
Súhlasí Astax1, gabriel pb


18.
označiť príspevok

gabriel pb
   25. 6. 2017, 18:43 avatar
ako sa buduje história na Slovensku, ms do 20 rokov v hokeji, neuznali nám góly a ukázali nám bielu stenu, ako sa buduje história číslo 2, Nemci a Taliani oblízali nieči zadok na ms do 21 rokov vo futbale a mi sme nehrali finále, španielov by sme zdolali, keďže sme boli rozohraté mužstvo, myslím, že takáto história sa buduje ľahko ak sa dohodnú katolíci - rozhodcovia alebo ak sa dohodnú katolícke národy(Nemci, Taliani) , mohli organizátori dopredu oznámiť, že nás majú za fackovacich panákov v športe, týmto pozdravujem katolíckeho pápeža


2.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 11:47 avatar
1. Za vznik a rozvoj vedy a techniky v našej západnej (európskej) civilizácie vďačíme katolíckej cirkvi.

"Za posledných 50 rokov sa v podstate všetci historici vedy, vrátane A. C. Crombieho, Davida Lindberga, Edwarda Granta, Stanleyho Jakiho, Thomasa Goldsteina a J. L. Heilbrony zhodli, že vedeckotechnikcá revolúcia vďačí za svoj vznik Cirkvi. Vklad kresťanstva do vedy sa neobmedzil len na oblasť myslenia, teológiu nevynimajúc, ale prejavil sa v podobe vynikajúcich vedcov, z ktorých mnohí boli kňazi."

Napr. títo kňazi:
Nicholas Steno - otec(priekopník) geológie
Athanasius Kircher- priekopník egyptológie
Giambattista Riccioli - prvý človek na svete, ktorý dokázal zmerať mieru zrýchlenia voľne padajúceho telesa
Roger Boscovicho- má zásluhu na vzniku modernej atómovej teórie
boli to práve rehoľníci jezuiti, ktorí boli špičkou v skúmaní zemetrasení, až tak, že seizmológia sa začala nazývať neoficiálne jezuitskou vedou
Súhlasí gabriel pb


19.
označiť príspevok

gabriel pb
   25. 6. 2017, 18:46 avatar
áno je to dosť možné, spomínam si na film steve jobs, keď mu americký katolíci urobili nevlastné decko, to pokladám za vznik vedy a techniky, spomínam si na ten istý film steve jobs, keď hladný bill gates, ukradol software dobrému stevovi jobsovi, viva katolícka cirkev


25.
označiť príspevok

havran
   25. 6. 2017, 19:36 avatar
lea_pragmaticka1- čo to ty táraš. Však stačilo vyhlásiť, že Zem sa točí okolo Slnka a už ho usmažili na hranici. Veď strewdovek vlády cirkvi bol doba temná a ty bohorovnre tu vyhlasuješ také nehorázne lži. Je pravdou, že mnohí vzdelanci študovali v cirkevných inštitúciach, lebo cirkev mala monopol na vzdelávanie, Je ni d teba zle ako prekrúcaš realitu.Toť vše!  


26.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 19:42 avatar
Havran čítal si tému a príspevky. Zaužívané nepravdy a klišé pozná každý. Len nevzdelaní ľudia si myslia takéto nepravdy a polopravdy, vedecký svet už dávno vie a hovorí čo je pravda o katolíckej cirkvi.
Súhlasí gabriel pb


27.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 19:45 avatar
Nechcem byť zlá, ale vyzerá to akoby niekto stále veril čo ho učili v socialistických učebniciach. Dnes už učebnice socialistické neplatia a sú skôr realistickejšie. Si predstav, že by si išiel trebárs teraz na 1. Mája vo zväzáckej košeli, červenej kravate a kričal heslá, ktoré si pamätáš z detstva - napr. Nech žije KSČ! Zo Sovietskym zväzom na večné časy! Nech žije Lenin! A podobne.
Súhlasí gabriel pb


30.
označiť príspevok

Wolfe muž
   26. 6. 2017, 00:07 avatar
Keby neexistovala katolicka cirkev, ti ludia by boli vedcami tak ci tak.

Mimochodom katolicka viera bola povinna, takze cela Europa bola katolicka..
To je presne ako ked si moslimovia davaju svojej vede za vdaku preto, ze ta cast je moslimska... (a ze dost ovplyvnila tu Europsku)
Súhlasí Scarlet.XY


32.
označiť príspevok

Scarlet.XY
   26. 6. 2017, 00:17

Príspevok bol vymazaný administrátorom.3.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 11:57 avatar
A to nie je všetko, koľkí priemerne alebo aj lepšie vzdelaní Američania, Európania vedie o prínose katolíckej cirkvi v oblasti astronómie?

- na Mesiaci je 35 kráterov, ktoré nesú meno po jezuitoch, po svojich objaviteľov matematikov a vedcov jezuitov
-J. L. Helbron z University of California v Berkeley: "Za vyše 6 storočí - od opätovného objavenia starovekého poznania cez vrcholný stredovek až po osvietenstvo - poskytla Cirkev väčšiu finančnú pomoc a spoločenskú podporu štúdiu astronómie než ktorákoľvek iná inštitúcia a pravdepodobne viac než všetky ostatné."

Jedničkou vo vývoji modernej vedy je už posledných 600 rokov práve katolícka katolícka cirkev.
Súhlasí gabriel pb


20.
označiť príspevok

gabriel pb
   25. 6. 2017, 18:48 avatar
áno znovu musím pochváliť katolícku cirkev, vyvraždili najväčších astronómov na svete indiánov


31.
označiť príspevok

Wolfe muž
   26. 6. 2017, 00:08 avatar
Mozno to mala byt vedecka institucia, ale nie nabozenska, pretoze v tej uplne zlyhala


4.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 12:13 avatar
Poďme teraz na rehoľníkov, mníchov a kláštory. Ktoré okrem hlavnej funkcie modlenia sa za spásu všetkých ľudí na Zemi a samozrejme aj prácou, lebo platí modli sa pracuj.
Súhlasí gabriel pb


21.
označiť príspevok

gabriel pb
   25. 6. 2017, 18:50 avatar
boli časy keď mnísi prišli na to, že planéta Zem nie je jediným miestom pre život vo vesmíre a keď to zistili katolíci vo veľkomeste, zrušili podporu kláštorov a prácu mníchov, chválim katolícku cirkev


5.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 12:21 avatar
Boli to práve mnísi, ktorí uchovávali a šírili samotnú gramotnosť po páde Ríme, literárne dedičstvo práve mnísi uchovávali a šírili. Čo si myslíte - odkiaľ sú vzácne knihy rôzneho poznania, ktoré uchovávajú dnes múzea a archívy ako najdrahšie zlato?

"Sotva sa nájde v ranom stredoveku počin, ktorý mal kľúčový význam vplyv na vývoj civilizácie a v ktorom by mnísi nehrali vedúcu úlohu. Ako sa opisuje v jednej štúdií, mnísi vytvorili "celú Európu... sieť vzorových výrobni, stredísk chovu dobytka, centier vedeckej práce, duchovnej horlivosti, umenia žiť... ochotne poskytovali sociálnu pomoc - jedným slovom... vyspelú civilizáciu, ktorá sa vynorila z vôd chaosu okolitej primitívnosti. Svätý Benedikt (jeden z najvýznamnejších tvorcov západného mníšstva) a bez akýchkoľvek pochybnosti stal patrónom Európy. Benediktíni - jeho deti - sa stali otcami európskej civilizácie."
Súhlasí -era-, gabriel pb


8.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 12:41 avatar
Budete veľmi milo prekvapení v čom ešte majú zásluhu a priekopníctvo kňazi, mnísi a práve katolícka cirkev. Ale o tom, až nabudúce budem písať. Katolíci mnohí sa potešia a aj trošku oprávnene podrastú, nakoľko je milé vidieť a spoznať pravdu, ktorú dáva materská katolícka cirkev nielen katolíkom, ale ľuďom celého sveta a to je krásne a veľkorysé.
Súhlasí gabriel pb


9.
označiť príspevok

-era- muž
   25. 6. 2017, 12:45 avatar
Lenže to už je dnes minulosť. Dobrá - ... ale minulosť.


11.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 12:48 avatar
Vieš o lepšej organizácií alebo náboženstve? Napíš.
Súhlasí gabriel pb


13.
označiť príspevok

-era- muž
   25. 6. 2017, 12:56 avatar
Niet dôvodu písať tu na túto tému. Isté je, že univerzity zakladané kresťanmi dnes prevzali a-teisti. Veda a poznanie vykĺzlo cirkvám z rúk a zostala im iba viera. Už cirkvi nie sú viac nositeľmi pokroku, iba utešovateľmi.

Ale aj to je chvályhodná úloha.
Súhlasí gabriel pb


14.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 12:59 avatar
Tu je 3 min. video, treba pozrieť do konca - zistíš, koľko organizácií, budov, cirkev spravuje a stará sa pre dobro všetkých ľudí sveta
www.tvlux.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí gabriel pb


15.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 13:05 avatar
Katoličtí odborníci se angažují rovněž v rámci platforem České křesťanské akademie nebo Moravsko-slezské křesťanské akademie a mají bohatou přednáškovou a publikační činnost.
Na poli mezinárodním je důležitou institucí Papežská akademie věd založená v roce 1936 papežem Piem XI.. Jedná se o prestižní vědeckou organizaci, jejímž cílem je podpora moderních výzkumů a rozvoj mezioborové spolupráce.
Mezi významná světivá vědecká pracoviště založená církví patří např. Vatikánská observatoř v Castel Gandolfo (astronomie) nebo Nemocnice sv. Vincence v Sydney (výzkum v oblastech imunulogogie a kardiologie)

www.cirkev.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

PS: Existuje iná lepšia organizácia? Existuje nejaká organizácia na svete už 2000 rokov vkuse?
Súhlasí gabriel pb


17.
označiť príspevok

-era- muž
   25. 6. 2017, 13:32 avatar
Možno je RKC najlepšou organizáciou na svete. Možno má aj významných vedcov.
Ale povedal by som že vo vedeckej rovine len spätne sa snaží uchopiť to, čo prírodovedci rozvinuli nezávisle od nej, niekedy dokonca proti nej.
Mám dojem,že ešte aj tú charizmatickú sekciu potrebuje opakovať po niekom inom.
A čo sa týka organizácie - otázka môže byť že nakoľko vlastne dnes kto potrebuje byť organizovaný.

Odvolávanie sa na dobu trvania na mňa dojem nerobí, sorry.


28.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 19:49 avatar
To je v poriadku, že na teba to nerobí dojem, dokonca nemusíš ani súhlasiť s katolíckou cirkvou a môžeš mať iný názor. Mýliš sa, ak si myslíš, že agitujem a presviedčam ľudí. Naopak je to na podporu existujúcich katolíkov, aby sa viac potešili a boli hrdí, že patria, kde patria a čo všetko robila a robí RKC. A samozrejme, pre tých, ktorých to osloví.
Súhlasí -era-, gabriel pb


29.
označiť príspevok

-era- muž
   25. 6. 2017, 20:05 avatar
28. Súhlasím s mnohým, čo RKC robí. Je stále dosť ľudí, ktorí ju potrebujú.


16.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 13:10 avatar
rozvoj vedy, techniky, práva, sociálnej oblasti a x ďalších oblasti - v minulosti aj teraz v katolíckej cirkvi

en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí gabriel pb


12.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 12:50 avatar
Samozrejme, že to nie je minulosť, ale aj súčasnosť a bude tak do skončenia sveta, Pán Ježiš je sám garantom pravdivosti a pravdy v katolíckej cirkvi, samozrejme, že aj v cirkvi ako ľudia mnohí budú mať pády a hriechy, ale cirkev ako taká bola, je a bude zárukou pravdy a správneho Kristovho učenia ako aj garantom správneho výkladu Biblie.
Súhlasí gabriel pb


23.
označiť príspevok

gabriel pb
   25. 6. 2017, 18:58 avatar
veľkorysým nazývam toto konanie, keď zmiznú z ciest čierne autá a krásne to bude vtedy ak z neba nebudú sypať tú chémiu čo sypú a týmto následkom uvidím jedného bieleho motýľa a jednu svätojánsku mušku,,


22.
označiť príspevok

gabriel pb
   25. 6. 2017, 18:54 avatar
múzea uchovávajú všeličo a to teraz nechajme tak, skôr si spomeň ako katolícka cirkev tajila úspešne vraždami, klamstvom, to že existuje svätý grál a tým svätým grálom je žena, potomok Chrámu spasiteľa


6.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 12:29 avatar
koho to napr. zaujíma môže si kúpiť knihu napr. tu:
www.kumran.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.martinus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.zachej.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí gabriel pb


7.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 12:37 avatar
autor knihy je Thomas E. Woods Jr., PhD - v príspevku č.1 som uviedla nesprávne meno
Súhlasí gabriel pb


10.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 6. 2017, 12:46 avatar
Thomas E. Woods je bývalý protestant(luterán konkrétne), ktorý konvertoval ku katolicizmu nakoľko mal možnosť spoznať a porovnať obe náboženstva. Viac tu, je to v angličtine, ale máme prekladače, tak sa dá pochopiť: en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí gabriel pb


24.
označiť príspevok

ranexil muž
   25. 6. 2017, 19:20 avatar
Dnes uz ikona ateizmu Dawking priznava, ze krestanstvo ma vyznam, kedze vidi, ako sa islam chova kam pride.
Súhlasí lea_pragmaticka1
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:48,  Mala som byť chlapec a nie dievča si myslím
dnes, 01:47,  Ale nie som zmierená s tým že som dievča...
včera, 23:19,  No dobre, ale čo ak predsa len ???? Že by bol ježiš taký humorista, že by nás chcel krmiť...
včera, 23:17,  Sú samozrejme výnimky.*19
včera, 23:14,  mňa i tak nemáš rád, ja som kresťanka.
včera, 23:08,  Sťažujem sa vám ľuďom.
včera, 23:00,  Pravda alebo lož? Nuž konečne to niekto povedal na plnú hubu... Lipšic bol tajným...
včera, 22:58,  tak sa posťažuj na lumpárni. .. =)
včera, 22:55,  Je mi z toho na blití. Z ľudí.
včera, 22:53,  Uver, lebo. Miluj, lebo. Odmena večný život. Taký človek žije v pretvárke. Verí lebo sa...
včera, 22:51,  To je jedno, jemto žiadosť v srdci. .. *04
včera, 22:50,  Na okraj jedného trestného stíhania za popieranie a schvaľovanie holokaustu, zločinov...
včera, 22:48,  Je rozdiel niekym byť a stať sa niekým, lebo si to niekde čítal, lebo ti to niekto povedal....
včera, 22:45,  Myslel som oplátku.*21 Podľa rkc samozrejme telo Ježiša.*21
včera, 22:34,  Budeš milovať namiesto miluješ. Uctievaš namiesto plnej lásky. V chrámech jen svádi to k...
včera, 22:34,  (21) T-e-ó-m-a, vo svojej reakcii (10) píšeš: "Dovtedy by si oplátku prijímať...
včera, 22:32,  To je pekné. Veľa ľudí píše ako necíti. Píšu ako ovce aby sa zapáčili. Či ľuďom,...
včera, 22:31,  Ja inak, ako cítim, nepíšem. :-)
včera, 22:31,  Píš ako počuješ, píš ako cítiš.*21
včera, 22:29,  Tka, asi si to pôjdeš vybaviť s tým kňazom, alebo s iným kňazom, ak Ti to bude...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Ženy sa obliekajú kvôli ženám a vyzliekajú kvôli mužom.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(110 616 bytes in 0,429 seconds)