hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  láska a vzťahy  /  téma

5 logic. klamů, kvůli kt. se pletete víc, než si myslíte

príspevkov
58
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 17.7.2013 16:30
posledná zmena 22.7.2013 13:38
1
17.07.2013, 16:30
Autoři: Kathy Benjamin, Karl Smallwood, redakce CRACKED
Překlad: odkaz 5 logických klamů, kvůli kterým se pletete víc, než si myslíte

Našli sta sa?
none
2

1. 17.07.2013, 16:30

Autoři: Kathy Benjamin, Karl Smallwood, redakce CRACKED
Překlad: http://BorivojFilip.wordpress.com/2013/07/16/5-logickych-klamu-kvuli-kterym-se-pletete-vic-nez-si-myslite/ 5 logických klamů, kvůli kterým se pletete víc, než si myslíte

Našli sta sa?

17.07.2013, 16:40
> "Našli sta sa?"

Ani nie.
none
51

2. 17.07.2013, 16:40

> "Našli sta sa?"

Ani nie.

18.07.2013, 22:20
Pua, nepribudlo Ti nejako veľa tých čísel za menom?
none
52

51. 18.07.2013, 22:20

Pua, nepribudlo Ti nejako veľa tých čísel za menom?

18.07.2013, 22:34
Co chces,je to cislo;-)
none
53

52. 18.07.2013, 22:34

Co chces,je to cislo;-)

18.07.2013, 22:36
Šak chválabohu. Som zaťažená na beťárov
none
54

53. 18.07.2013, 22:36

Šak chválabohu. Som zaťažená na beťárov

18.07.2013, 22:37
Ktora neni,ved mat vedla seba nejaku nemotornu matohu musi byt nuda +++
none
55

54. 18.07.2013, 22:37

Ktora neni,ved mat vedla seba nejaku nemotornu matohu musi byt nuda +++

18.07.2013, 22:39
Mala som síce na mysli iba jazyk, ale súhlasím aj s Tebou. Čo s nejakým drúkom? Leda že má veľké konto, to sa potom dá vydržať
none
56

55. 18.07.2013, 22:39

Mala som síce na mysli iba jazyk, ale súhlasím aj s Tebou. Čo s nejakým drúkom? Leda že má veľké konto, to sa potom dá vydržať

18.07.2013, 22:46
Kaslat na jeho konto,potrebujes pin na to konto,potom je to v poriadku 🙂)))))))))))))))))))))))))
none
57

56. 18.07.2013, 22:46

Kaslat na jeho konto,potrebujes pin na to konto,potom je to v poriadku 🙂)))))))))))))))))))))))))

18.07.2013, 22:48
Presne tak som to myslela. A ešte keby mal aj nejaké koníčky, aby netrčal furt doma.
none
4

1. 17.07.2013, 16:30

Autoři: Kathy Benjamin, Karl Smallwood, redakce CRACKED
Překlad: http://BorivojFilip.wordpress.com/2013/07/16/5-logickych-klamu-kvuli-kterym-se-pletete-vic-nez-si-myslite/ 5 logických klamů, kvůli kterým se pletete víc, než si myslíte

Našli sta sa?

17.07.2013, 18:21
1. "Bohužel jsou naše mozky už od výrobce nastavené tak, že s každou takovou debatou naopak hloupneme a zatvrzujeme se ve své hlouposti."

Nie je potom aj toto "hlúposť"? Alebo existuje aj múdrosť, len je málo tých, ktorí ju hľadajú či nachádzajú?

Poďme k tomuto bodu článku, citujem:
"#5. Nejsme naprogramovaní k hledání „pravdy“, potřebujeme „vyhrát“ za každou cenu"

Otázka je, či súčasťou tohto "logického klamu" je aj citované tvrdenie a jeho "pravdivé" vysvetlenie. V článku sa zrejme predpokladá, že existuje objektívna pravda, ktorú článok podáva. Ale čo ak aj tvrdenie, že "Nejsme naprogramovaní k hledání „pravdy“, potřebujeme „vyhrát“ za každou cenu", nehľadá pravdu, ale snaží sa vyhrať za každú cenu? (Resp. autor toho tvrdenia.)

Ďalej:
"Říká se tomu argumentativní teorie myšlení. Ta tvrdí, že se člověk nenaučil klást otázky a nabízet odpovědi za účelem nalezení universální pravdy, že šlo spíše o nástroj, jak získat nad ostatními převahu."

A toto tvrdenie je objektívne, hľadá pravdu, alebo tiež ide autorovi o to, ako získať nad ostatnými prevahu?

"Podle Huga Merciera, společně s Danem Sperberem spoluautora tohoto vědeckého článku „Úkolem rozumu není pomoci nám dosáhnout lepších stanovisek a lépe se rozhodovat. Šlo čistě o sociální fenomén, jehož účelem je pomoci nám přesvědčovat ostatní a být opatrní, když se ostatní snaží přesvědčit nás. O pravdu nebo přesnost vůbec nešlo.“

Aj tu sa pýtam: Hug Mercier a Dan Sperber tu hovoria objektívne fakty, resp. pravdu, alebo je to tiež len prostriedok, pomocou ktorého sa aj oni snažia presvedčiť ostatných a byť opatrní, keď sa ostatní snažia presvedčiť ich? Ide alebo nejde im tu o pravdu?
none
5

4. Krištof 17.07.2013, 18:21

1. "Bohužel jsou naše mozky už od výrobce nastavené tak, že s každou takovou debatou naopak hloupneme a zatvrzujeme se ve své hlouposti."

Nie je potom aj toto "hlúposť"? Alebo existuje aj múdrosť, len je málo tých, ktorí ju hľadajú či nachádzajú?

Poďme k tomuto bodu článku, citujem:
"#5. Nejsme naprogramovaní k hledání „pravdy“, potřebujeme „vyhrát“ za každou cenu"

Otázka je, či súčasťou tohto "logického klamu" je aj citované tvrdenie a jeho "pravdivé" vysvetlenie...

17.07.2013, 19:04
Každé tvrdenie tam je podporené výskumom...
none
6

5. 17.07.2013, 19:04

Každé tvrdenie tam je podporené výskumom...

17.07.2013, 19:18
Takže predsa existuje objektívna pravda a jej hľadanie aspoň niektorými ľuďmi (napr. tými výskumníkmi), ktorí nepodliehajú len nejakým evolučným klamom, snahám získať prevahu a pod.?
none
7

6. Krištof 17.07.2013, 19:18

Takže predsa existuje objektívna pravda a jej hľadanie aspoň niektorými ľuďmi (napr. tými výskumníkmi), ktorí nepodliehajú len nejakým evolučným klamom, snahám získať prevahu a pod.?

17.07.2013, 19:19
Kde v článku sa píše, že nejestvuje pravda?
none
8

7. 17.07.2013, 19:19

Kde v článku sa píše, že nejestvuje pravda?

17.07.2013, 19:27
Článok v tomto bode hovorí asi to, že ľudia sa tvária alebo si myslia, že im ide o pravdu či logiku, ale v skutočnosti je aj to len prostriedok, ako vyhrať, získať prevahu, presvedčiť ostatných v rámci evolučného boja...
none
9

8. Krištof 17.07.2013, 19:27

Článok v tomto bode hovorí asi to, že ľudia sa tvária alebo si myslia, že im ide o pravdu či logiku, ale v skutočnosti je aj to len prostriedok, ako vyhrať, získať prevahu, presvedčiť ostatných v rámci evolučného boja...

17.07.2013, 19:34
Áno, v diskusiách to je na 99 % pravda...
none
10

9. 17.07.2013, 19:34

Áno, v diskusiách to je na 99 % pravda...

17.07.2013, 19:48
V diskusiách medzi priemernými ľuďmi? Čiastočne by som s tým súhlasil, len nie celkom s tým, že je to v rámci evolučného boja. Snaha získať výhodu nemusí súvisieť s evolučným prežitím, ale proste s tým, že výhoda je pre človeka výhodná a tieto veci súvisia s egom
none
12

10. Krištof 17.07.2013, 19:48

V diskusiách medzi priemernými ľuďmi? Čiastočne by som s tým súhlasil, len nie celkom s tým, že je to v rámci evolučného boja. Snaha získať výhodu nemusí súvisieť s evolučným prežitím, ale proste s tým, že výhoda je pre človeka výhodná a tieto veci súvisia s egom

17.07.2013, 20:33
Ego je evolučný výtvor...
none
15

12. 17.07.2013, 20:33

Ego je evolučný výtvor...

17.07.2013, 20:38
Naozaj? Dokáž to :-)

Ludia sú rôzni, niektorí hádavejší, temperamentnejší, iní miernejší, niektorí hlúpejší, iní múdrejší, nezrelí i zrelší. Môžu napredovať rozumovo, citovo, prekonávať predsudky... alebo nemusia, prípadne môžu skôr upadať. Každopádne nerobil by som z toho naturalistické závery
none
20

15. Krištof 17.07.2013, 20:38

Naozaj? Dokáž to :-)

Ludia sú rôzni, niektorí hádavejší, temperamentnejší, iní miernejší, niektorí hlúpejší, iní múdrejší, nezrelí i zrelší. Môžu napredovať rozumovo, citovo, prekonávať predsudky... alebo nemusia, prípadne môžu skôr upadať. Každopádne nerobil by som z toho naturalistické závery

17.07.2013, 20:50
Pri selekcii, ktorá časom pri množení na konečnom priestore, akým je Zem, musela nastať, prežili skôr tie organizmy, ktoré sa "snažili" prežiť... teda chránili seba...
none
18

12. 17.07.2013, 20:33

Ego je evolučný výtvor...

17.07.2013, 20:46
A keď to budeš dokazovať, poprosím reálne argumenty, nie také falošné, ktoré v skutočnosti sledujú len tvoju evolučnú výhodu a pod. :-)
none
23

18. Krištof 17.07.2013, 20:46

A keď to budeš dokazovať, poprosím reálne argumenty, nie také falošné, ktoré v skutočnosti sledujú len tvoju evolučnú výhodu a pod. :-)

17.07.2013, 20:58
Naozaj, je málo ľudí, ktorí hľadajú čo najobjektívnejšiu pravdu. Nie sú výnimkou ani vedci. Sú známe prípady, keď radšej upravili či zatajili výsledky vedúce k inému záveru, ako k tomu, vďaka ktorému získali uznanie vedeckej obce.
none
25

23. Nadja 17.07.2013, 20:58

Naozaj, je málo ľudí, ktorí hľadajú čo najobjektívnejšiu pravdu. Nie sú výnimkou ani vedci. Sú známe prípady, keď radšej upravili či zatajili výsledky vedúce k inému záveru, ako k tomu, vďaka ktorému získali uznanie vedeckej obce.

17.07.2013, 21:06
23. Môže byť. Alebo keď chceli dokázať nejaký názor a preto boli schopní falšovať veci
👍: Nadja
none
27

25. Krištof 17.07.2013, 21:06

23. Môže byť. Alebo keď chceli dokázať nejaký názor a preto boli schopní falšovať veci

17.07.2013, 21:11
none
29

25. Krištof 17.07.2013, 21:06

23. Môže byť. Alebo keď chceli dokázať nejaký názor a preto boli schopní falšovať veci

17.07.2013, 21:13
Ale to nehážu jen na vědce, jen tým chcem dokázať, ako sa dajú k takému správaniu strhnúť aj tí, ktorý to uznávajú z princípu ako naprosto neprípustné...
👍: Krištof
none
38

29. Nadja 17.07.2013, 21:13

Ale to nehážu jen na vědce, jen tým chcem dokázať, ako sa dajú k takému správaniu strhnúť aj tí, ktorý to uznávajú z princípu ako naprosto neprípustné...

18.07.2013, 14:20
Ďalšia vec je svetonázor a momentálne hlavná paradigma. Keď je to naturalizmus, potom sa veci musia prispôsobovať naturalistickým výkladom. Naturalizmus ako názor prevláda na svete asi 100 - 150 rokov. Rôzne ľudské javy sa vykladajú vedcami, ktorí túto "axiómu" prijali, v ramci naturalizmu. Tie javy by sa vo všeobecnosti dali vyložiť aj inak, nenaturalisticky. Samozrejme, nie všetci vedci a filozofi sú naturalisti, ale značná časť je. Objektívnosť takých vedeckých prehlásení stojí a padá na tom, či je naturalizmus pravdivý alebo nie. Keď naturalizmus pravdivý nie je, potom sú tie vedecké tvrdenia na úrovni asi zábavných programov :-) Preto to veľa ľudí ani neberie príliš vážne :-)
none
39

38. Krištof 18.07.2013, 14:20

Ďalšia vec je svetonázor a momentálne hlavná paradigma. Keď je to naturalizmus, potom sa veci musia prispôsobovať naturalistickým výkladom. Naturalizmus ako názor prevláda na svete asi 100 - 150 rokov. Rôzne ľudské javy sa vykladajú vedcami, ktorí túto "axiómu" prijali, v ramci naturalizmu. Tie javy by sa vo všeobecnosti dali vyložiť aj inak, nenaturalisticky. Samozrejme, nie všetci vedci a filozofi sú naturalisti, ale značná časť je. Objektívnosť takých vedeckých prehlásení stojí a padá na tom,...

18.07.2013, 14:47
Naturalizmus je najjednoduchšie - a teda najpravdepodobnejšie vysvetlenie...
Nejestvuje žiadny jav, ktorý by odporoval naturalizmu a nejestvuje žiadny jav, ktorý by sa naturalizmom nedal vysvetliť...
none
40

38. Krištof 18.07.2013, 14:20

Ďalšia vec je svetonázor a momentálne hlavná paradigma. Keď je to naturalizmus, potom sa veci musia prispôsobovať naturalistickým výkladom. Naturalizmus ako názor prevláda na svete asi 100 - 150 rokov. Rôzne ľudské javy sa vykladajú vedcami, ktorí túto "axiómu" prijali, v ramci naturalizmu. Tie javy by sa vo všeobecnosti dali vyložiť aj inak, nenaturalisticky. Samozrejme, nie všetci vedci a filozofi sú naturalisti, ale značná časť je. Objektívnosť takých vedeckých prehlásení stojí a padá na tom,...

18.07.2013, 14:48
Veľa ľudí neberie naturalizmus vážne preto, lebo sú nadutí a zbabelí chudáci, čo nedokážu prijať fakt, že Vesmíru na nich nezáleží, sú zraniteľní a smrteľní...
none
42

40. 18.07.2013, 14:48

Veľa ľudí neberie naturalizmus vážne preto, lebo sú nadutí a zbabelí chudáci, čo nedokážu prijať fakt, že Vesmíru na nich nezáleží, sú zraniteľní a smrteľní...

18.07.2013, 15:42
Aj to je len tvoj názor. Alebo ty si pán neomylný, súperobjektívny a všetko vediaci evolučný živočích ? A potom, že kto je nadutý :-P A vieš, na čo ti je všetko to poznanie? Aby si sa mohol biologicky o to viac a ľahšie rozmnožovať a evolučne prežiť :-P Hotový super alfa samec. Hotový boh :-P Kde by aj taký alfa samec vzal pokoru, čo je skôr duchovná vlastnosť :-P

Inak neviem o tom, že by ľudia, napr. vedci, ktorí nie sú naturalistami, boli nadutejší a zbabelší a tvrdili, že vesmír na nich záleží. Možno len podľa nich rôzne dôkazy ukazujú smerom k Bohu, ktorý stvoril vesmír s určitým zámerom. Dokonca sa nepovažujú ani za nezraniteľných a nesmrteľných. Akurát podľa nich dôkazy naznačujú to, čo je skôr v súlade s teizmom a nie naturalizmom. Majú sa kvôli ruwolfovi tváriť tak, že v skutočnosti veria naturalizmu? Naturalisti neveria na večný život vraj preto, že by sa mohli dostať do pekla :-P

Ale samozrejme, všetko je v súlade s naturalizmom, jednoduché, samo to vzniklo, a tebe na myslenie stačí miecha, mozog je nadbytočný ;-)
none
43

42. Krištof 18.07.2013, 15:42

Aj to je len tvoj názor. Alebo ty si pán neomylný, súperobjektívny a všetko vediaci evolučný živočích ? A potom, že kto je nadutý :-P A vieš, na čo ti je všetko to poznanie? Aby si sa mohol biologicky o to viac a ľahšie rozmnožovať a evolučne prežiť :-P Hotový super alfa samec. Hotový boh :-P Kde by aj taký alfa samec vzal pokoru, čo je skôr duchovná vlastnosť :-P

Inak neviem o tom, že by ľudia, napr. vedci, ktorí nie sú naturalistami, boli nadutejší a zbabelší a tvrdili, že vesmír na n...

18.07.2013, 15:49
Straw-man-majster sa nám zase rozohnil - znak toho, že zase bol prichytený pri lži a nemá argumenty.

Straw-man: nikdy som netvrdil, že som pán neomylný, súperobjektívny a všetko vediaci evolučný živočích...

Veď ja som nepovedal, že veriaci si myslia, že Vesmíru na nich záleží - ja tvrdím, že si vymýšľajú boha kvôli potrebe byť dôležitý - preto si vymyslia Boha, ktorý sa vraj o nich stará...

Daj aspoň 1 dôkaz teizmu...

Ďalší straw- man - nikto netvrdí "samo to vzniklo" a ani ja netvrdím, že mne na myslenie stačí miecha
none
44

43. 18.07.2013, 15:49

Straw-man-majster sa nám zase rozohnil - znak toho, že zase bol prichytený pri lži a nemá argumenty.

Straw-man: nikdy som netvrdil, že som pán neomylný, súperobjektívny a všetko vediaci evolučný živočích...

Veď ja som nepovedal, že veriaci si myslia, že Vesmíru na nich záleží - ja tvrdím, že si vymýšľajú boha kvôli potrebe byť dôležitý - preto si vymyslia Boha, ktorý sa vraj o nich stará...

Daj aspoň 1 dôkaz teizmu...

Ďalší straw- man - nikto netvrdí "samo...

18.07.2013, 16:12
ruwolf furt sit u v konflikte s teistom
davaj si na to pozor,bo prave konflikt jednej bunky zapricinilo mutaciu dalsich buniek,jedna sa zmenila,zmenili sa uz potom kvoli chybe dalsie
spravi z teba teisticku amebu
none
45

43. 18.07.2013, 15:49

Straw-man-majster sa nám zase rozohnil - znak toho, že zase bol prichytený pri lži a nemá argumenty.

Straw-man: nikdy som netvrdil, že som pán neomylný, súperobjektívny a všetko vediaci evolučný živočích...

Veď ja som nepovedal, že veriaci si myslia, že Vesmíru na nich záleží - ja tvrdím, že si vymýšľajú boha kvôli potrebe byť dôležitý - preto si vymyslia Boha, ktorý sa vraj o nich stará...

Daj aspoň 1 dôkaz teizmu...

Ďalší straw- man - nikto netvrdí "samo...

18.07.2013, 17:03
 "Straw-man: nikdy som netvrdil, že som pán neomylný, súperobjektívny a všetko vediaci..."
Ale prejavuješ sa tak :-P

"ja tvrdím, že si vymýšľajú boha kvôli potrebe byť dôležitý - preto si vymyslia Boha, ktorý sa vraj o nich stará..."
Možno na nich len prenášaš svoje podvedomé motívy. Cítiš sa byť dôležitý znalec toho, ako sa veci majú, myslíš si, že vieš, prečo a ako veci vo vesmíre, na zemi a u ľudí fungujú, že naturalizmus je pravdivý a pod. Si presvedčený, že poznáš pravdu. Naturalista môže mať pocit, že nad ním nie je Boh, že boh je on sám. Veriaci uznávajú aj pokoru ako duchovnú vlastnosť. Ľudská pokora z naturalisticky chápanej evolúcie nevyplýva.

"Daj aspoň 1 dôkaz teizmu..."
Nepoznáš príslovie: nehádžte perly sviniam? Človeka, ktorý je silno presvedčený o pravdivosti naturalizmu, nie je vhodné ani účinné presviedčať o opačnej možnosti. Nechcem ti brať názor.
none
46

45. Krištof 18.07.2013, 17:03

 "Straw-man: nikdy som netvrdil, že som pán neomylný, súperobjektívny a všetko vediaci..."
Ale prejavuješ sa tak :-P

"ja tvrdím, že si vymýšľajú boha kvôli potrebe byť dôležitý - preto si vymyslia Boha, ktorý sa vraj o nich stará..."
Možno na nich len prenášaš svoje podvedomé motívy. Cítiš sa byť dôležitý znalec toho, ako sa veci majú, myslíš si, že vieš, prečo a ako veci vo vesmíre, na zemi a u ľudí fungujú, že naturalizmus je pravdivý a pod. Si presvedčený, že poznáš pravdu. N...

18.07.2013, 18:59
Veriaci pokrytecky klamú o pokore, pretože tvrdia, že celý nepredstaviteľne obrovský Vesmír je tu len kvôli nim...

Čiže zase si klamal, že poznáš dôkaz teizmu...
none
48

46. 18.07.2013, 18:59

Veriaci pokrytecky klamú o pokore, pretože tvrdia, že celý nepredstaviteľne obrovský Vesmír je tu len kvôli nim...

Čiže zase si klamal, že poznáš dôkaz teizmu...

18.07.2013, 19:27
Vesmír je tu skôr kvôli Bohu, kvôli jeho stvoreniu, zemi, životu... Avšak ostatné stvorenia si nejaké svetonázorové veci neuvedomujú, nemajú duchovné potreby, nevedia o vesmíre a pod. Boh nemôže mať "vzťah" s chrobáčikom alebo srnkou, pretože tieto živočíchy o ňom nič netušia. V neposlednom rade môžu existovať aj mimozemšťania niekde v inej galaxii, kvôli ktorým možno vesmír jestvuje tiež. Takže nielen kvôli ľuďom
none
49

48. Krištof 18.07.2013, 19:27

Vesmír je tu skôr kvôli Bohu, kvôli jeho stvoreniu, zemi, životu... Avšak ostatné stvorenia si nejaké svetonázorové veci neuvedomujú, nemajú duchovné potreby, nevedia o vesmíre a pod. Boh nemôže mať "vzťah" s chrobáčikom alebo srnkou, pretože tieto živočíchy o ňom nič netušia. V neposlednom rade môžu existovať aj mimozemšťania niekde v inej galaxii, kvôli ktorým možno vesmír jestvuje tiež. Takže nielen kvôli ľuďom

18.07.2013, 19:36
Tak minimálne celá Slnečná sústava...
(Inak, o Bohu netušíš nič ani Ty...)

A s tým klamstvom bude čo? Ani trochu Ťa to netrkne? Nedostal si od údajné Jahveho prikázanie "Nezaklameš!", tak to môžeš robiť?
none
47

45. Krištof 18.07.2013, 17:03

 "Straw-man: nikdy som netvrdil, že som pán neomylný, súperobjektívny a všetko vediaci..."
Ale prejavuješ sa tak :-P

"ja tvrdím, že si vymýšľajú boha kvôli potrebe byť dôležitý - preto si vymyslia Boha, ktorý sa vraj o nich stará..."
Možno na nich len prenášaš svoje podvedomé motívy. Cítiš sa byť dôležitý znalec toho, ako sa veci majú, myslíš si, že vieš, prečo a ako veci vo vesmíre, na zemi a u ľudí fungujú, že naturalizmus je pravdivý a pod. Si presvedčený, že poznáš pravdu. N...

18.07.2013, 19:00
Ľudská pokora práve, že z naturalistického pohľadu vyplýva - ľudia sú len atómy, akurát vhodne pospájané...
none
50

47. 18.07.2013, 19:00

Ľudská pokora práve, že z naturalistického pohľadu vyplýva - ľudia sú len atómy, akurát vhodne pospájané...

18.07.2013, 21:47
"Díval jsem se, jak se molekuly spojují, pozoroval jsem ten nemilosrdný nahodilý tanec. Toto jsem - a je naprosto jedno, zda mi to chápání přináší nějakou útěchu nebo ne. Tatáž fyzika, která mě třicetšest let držela při životě, mě klidně mohla a nemusela zničit - ale jestli jsem se nedokázal smířit s touto jednoduchou, jasnou pravdou, nemohl jsem chtít někomu vysvětlovat, jak funguje svět. Do ha*zlu s útěchou a spásou. Kulty ignorance mě pokoušely - a možná jsem nyní zpola chápal, co je pohání - ale co mohly v důsledku nabídnout? Odtržení od reality. Vesmír jako nevyslovitelnou hrůzu, kterou je třeba nekonečně odmítat, halit do umělých sacharinových mysterií; vesmír, ve kterém se každá pravda podrobuje dvounázorovosti a pohádkám."
z knihy Úzkost od G.Egana
none
11

1. 17.07.2013, 16:30

Autoři: Kathy Benjamin, Karl Smallwood, redakce CRACKED
Překlad: http://BorivojFilip.wordpress.com/2013/07/16/5-logickych-klamu-kvuli-kterym-se-pletete-vic-nez-si-myslite/ 5 logických klamů, kvůli kterým se pletete víc, než si myslíte

Našli sta sa?

17.07.2013, 20:15
Hej. Nasiel som sa hned niekolkokrat.
none
13

11. 17.07.2013, 20:15

Hej. Nasiel som sa hned niekolkokrat.

17.07.2013, 20:34
A čo s tým budeš robiť, poučíš sa? Alebo si pochopil, že si len evolučný živočích a také správanie je prirodzené a "správne"?
none
14

13. Krištof 17.07.2013, 20:34

A čo s tým budeš robiť, poučíš sa? Alebo si pochopil, že si len evolučný živočích a také správanie je prirodzené a "správne"?

17.07.2013, 20:36
Kde je tam napísané, že je to "správne"?
none
16

14. 17.07.2013, 20:36

Kde je tam napísané, že je to "správne"?

17.07.2013, 20:41
Z článku vyplýva, že je to prirodzené, normálne, determinované, dané evolúciou...
none
17

16. Krištof 17.07.2013, 20:41

Z článku vyplýva, že je to prirodzené, normálne, determinované, dané evolúciou...

17.07.2013, 20:44
Nie, je tam, že je to prirodzené.
My ľudia vieme svoju prirodzenosť usmerniť tak, aby sme (napr. ) robili dobré skutky. To je správne.
none
19

17. Nadja 17.07.2013, 20:44

Nie, je tam, že je to prirodzené.
My ľudia vieme svoju prirodzenosť usmerniť tak, aby sme (napr. ) robili dobré skutky. To je správne.

17.07.2013, 20:50
Je rozdiel medzi tým, čo je evolučne prirodzené a tým, čo je ľudsky prirodzené?
none
21

16. Krištof 17.07.2013, 20:41

Z článku vyplýva, že je to prirodzené, normálne, determinované, dané evolúciou...

17.07.2013, 20:51
Píše sa, že to kedysi bolo výhodné.
To neznamená, že to je správne dnes, keď sú iné podmienky...
(Podobne ako s náboženstvom...)
none
24

21. 17.07.2013, 20:51

Píše sa, že to kedysi bolo výhodné.
To neznamená, že to je správne dnes, keď sú iné podmienky...
(Podobne ako s náboženstvom...)

17.07.2013, 21:02
Prečo by to malo byť vtedy výhodné a teraz nevýhodné?

Zopár citátov z článku:
"Bohužel jsou naše mozky už od výrobce nastavené tak, že s každou takovou debatou naopak hloupneme a zatvrzujeme se ve své hlouposti...
Naší evoluční potřebou je vítězit, i když to znamená se naprosto nelogicky a přesto s hrdostí mýlit...
Přesně tak, děcka, bejt zmrd je evoluční výhoda (!)...
Tohle děláte taky. Pokud jste lidskými bytostmi, vzešli jste z dlouhého rodu lidí, kteří znovu a znovu slavili triumf jen díky tomu, že ignorovali fakta, která by mohla vyvrátit jejich názor...
Váš mozek je pevně nastavený tak, aby vám nedovolil svá stanoviska přehodnotit... A co je na tom nejděsivější? Tenhle klam nejenže zabraňuje tomu magorovi, který pořád dokola a dokola předpovídá konec světa, konečně si přiznat, že mele hovadiny. Stejný klam pohání všechny politiky a tedy i celou naší zem, celý svět. Spěte sladce, drazí voliči! Evoluce pracuje proti nám…"
none
26

24. Krištof 17.07.2013, 21:02

Prečo by to malo byť vtedy výhodné a teraz nevýhodné?

Zopár citátov z článku:
"Bohužel jsou naše mozky už od výrobce nastavené tak, že s každou takovou debatou naopak hloupneme a zatvrzujeme se ve své hlouposti...
Naší evoluční potřebou je vítězit, i když to znamená se naprosto nelogicky a přesto s hrdostí mýlit...
Přesně tak, děcka, bejt zmrd je evoluční výhoda (!)...
Tohle děláte taky. Pokud jste lidskými bytostmi, vzešli jste z dlouhého rodu lidí, kteří znovu a zno...

17.07.2013, 21:09
Preto, že dnes poznanie je sila, teda vypatlanizmus sa stáva nevýhodou...
none
28

24. Krištof 17.07.2013, 21:02

Prečo by to malo byť vtedy výhodné a teraz nevýhodné?

Zopár citátov z článku:
"Bohužel jsou naše mozky už od výrobce nastavené tak, že s každou takovou debatou naopak hloupneme a zatvrzujeme se ve své hlouposti...
Naší evoluční potřebou je vítězit, i když to znamená se naprosto nelogicky a přesto s hrdostí mýlit...
Přesně tak, děcka, bejt zmrd je evoluční výhoda (!)...
Tohle děláte taky. Pokud jste lidskými bytostmi, vzešli jste z dlouhého rodu lidí, kteří znovu a zno...

17.07.2013, 21:12
24. Len neviem, keď sme takto evolučne determinovaní, kde sa potom vzali také pojmy ako pravda, fakty, klam, správne, nesprávne etc. Plus ako je možné a na čo je dobré hľadanie objektívnej pravdy, snaha o správnosť etc.
none
30

28. Krištof 17.07.2013, 21:12

24. Len neviem, keď sme takto evolučne determinovaní, kde sa potom vzali také pojmy ako pravda, fakty, klam, správne, nesprávne etc. Plus ako je možné a na čo je dobré hľadanie objektívnej pravdy, snaha o správnosť etc.

17.07.2013, 21:14
Možno že vedieť niečo a správať sa podľa toho je rozdiel 🙂))
none
33

30. Nadja 17.07.2013, 21:14

Možno že vedieť niečo a správať sa podľa toho je rozdiel 🙂))

17.07.2013, 21:21
30. Možno aj to. Inak ani ja sa nesprávam vždy celkom správne, napr. momentálne sťahujem zdarma film z netu. Ako k tomu prídu majitelia autorských práv? Je pravda, že tie filmy by sa skôr kupovali, keby boli lacnejšie... ale aj tak. A o aký film ide? Kreslený - Doba ledová 2 (dlho som nevidel). A potom, že vraj neuznávam evolúciu :-P
none
31

28. Krištof 17.07.2013, 21:12

24. Len neviem, keď sme takto evolučne determinovaní, kde sa potom vzali také pojmy ako pravda, fakty, klam, správne, nesprávne etc. Plus ako je možné a na čo je dobré hľadanie objektívnej pravdy, snaha o správnosť etc.

17.07.2013, 21:16
Nie sme vždy tak determinovaný, len to preváži u tých, ktorý to o sebe nevedia a nesnažia sa s tým niečo robiť...
none
32

28. Krištof 17.07.2013, 21:12

24. Len neviem, keď sme takto evolučne determinovaní, kde sa potom vzali také pojmy ako pravda, fakty, klam, správne, nesprávne etc. Plus ako je možné a na čo je dobré hľadanie objektívnej pravdy, snaha o správnosť etc.

17.07.2013, 21:17
Poznanie skutočnosti umožňuje lepšie reagovať a predvídať - čo je výhodné...
none
35

28. Krištof 17.07.2013, 21:12

24. Len neviem, keď sme takto evolučne determinovaní, kde sa potom vzali také pojmy ako pravda, fakty, klam, správne, nesprávne etc. Plus ako je možné a na čo je dobré hľadanie objektívnej pravdy, snaha o správnosť etc.

17.07.2013, 22:26
"Len neviem, keď sme takto evolučne determinovaní, kde sa potom vzali..."

Učenie, uvažovanie, kultúra. Nemáme len inštinkty.
none
36

35. 17.07.2013, 22:26

"Len neviem, keď sme takto evolučne determinovaní, kde sa potom vzali..."

Učenie, uvažovanie, kultúra. Nemáme len inštinkty.

17.07.2013, 22:48
Vplyv nestrácajú, človek si stále musí na ne dávať pozor...
none
37

13. Krištof 17.07.2013, 20:34

A čo s tým budeš robiť, poučíš sa? Alebo si pochopil, že si len evolučný živočích a také správanie je prirodzené a "správne"?

18.07.2013, 10:15
To su fakty, a nie protijed. Buddhizmus je protijed. Tak robim Buddhizmus. To budem robit.
Skor si uvedomujem niektore emocie v suvislosti so svojim spravanim. Ked si ich dokazem uvedomit, dokazem ich vcas zastavit a opravit sa. Tieto logicke klamy su zname uz z cias Buddhovych. My im hovorime logicke klamy. V skutocnosti je to schizofrenia. Je to v podstate zakladny problem rozpoznania reality. Paranoja je pre cloveka samozrejma vec. Treba sa zobudit.
none
34

1. 17.07.2013, 16:30

Autoři: Kathy Benjamin, Karl Smallwood, redakce CRACKED
Překlad: http://BorivojFilip.wordpress.com/2013/07/16/5-logickych-klamu-kvuli-kterym-se-pletete-vic-nez-si-myslite/ 5 logických klamů, kvůli kterým se pletete víc, než si myslíte

Našli sta sa?

17.07.2013, 22:20
Už ani nie. Ak sa človek snaží uvedomovať si takéto tendencie, tak strácajú vplyv.
none
3
17.07.2013, 17:11
Nez som to precital vo svete zomrelo najmenej 10 ludi od hladu a choroby! Realita je trochu o inom a ci som sa nasiel je mi u riti!
none
22
17.07.2013, 20:53
Toto opakuju filozofi aj duchovni uz po tisicrocia.
none
41
18.07.2013, 15:10
Zbytečne moc kecú o tom ,jak je človjek tvrdohlavý ješita :p
none
58
22.07.2013, 13:38
hej. dobry clanok
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 232 068 B vygenerované za : 0.119 s unikátne zobrazenia tém : 36 200 unikátne zobrazenia blogov : 538 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Je to ako spoznať naplno svoj potenciál a využiť ho 😉 Je to ako ísť na 100% svojej kapacity, ktorú ako ČLOVEK si schopný mať 😉 Je to ako by si sa zobudil do nového nádherného sveta ...

citát dňa :

Láska je ako poleva - prvá lyžica horúca, posledná studená.