hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

4 myšlienky o nebi

príspevkov
77
zobrazení
3
tému vytvoril(a) 10.5.2021 10:35 Patrick91
posledná zmena 14.5.2021 11:20
1
10.05.2021, 10:35
1. Keď raz prídeš pred nebeskú bránu, nebudeš mať so sebou nič, iba zoznam dobrých skutkov, ktoré si vykonal. Ukážeš ich Bohu a Boh ti ukáže zoznam dobrých skutkov, ktoré si mohol vykonať. Snaž sa o to, aby tieto zoznamy boli čo najpodobnejšie.

2. Prídete dvaja pred nebeskú bránu. Ty budeš mať na "konte" milión hriechov a tvoj brat 10 miliónov hriechov. Boh vás pošle oboch do očistca. Teba na rok a jeho na mesiac. Vtom sa spýtaš: prečo idem ja za milión hriechov na dlhší čas do očistca ako tento, čo ich spravil 10 miliónov? Na to Boh odpovie: Pretože ty si mal milión pokušení a každému si hneď podľahol. On mal 100 miliónov pokušení a po dlhom boji podľahol každému desiatemu. Nesúdim podľa hriechov, ale podľa srdca.

3. Chceš vedieť, či si pripravený na nebo? Jednoduchá skúška: Existuje človek, s ktorým by si sa tam nerád stretol? Z koho prítomnosti v nebi by si sa neradoval? Ak taký niekto existuje, či už zo súčasnosti alebo minulosti, nie si ešte pripravený vstúpiť do neba.

4. Prídete dvaja pred nebeskú bránu: Ty si žil celý život ako kresťan, postil si sa, modlil si sa, majetok si rozdával, o chudobných si sa staral, chorých si navštevoval, kostoly si podporoval, miloval si a odpúšťal si. Tvoj brat nič z toho nerobil, žil si luxusným životom sám pre seba, mal jachtu, ženy, peniaze, dovolenky... no pred smrťou si zavolal kňaza. Obaja dostanete tú istú odmenu. Ak ti to vadí, nie si ešte pripravený na nebo.
none
3

1. Patrick91 10.05.2021, 10:35

1. Keď raz prídeš pred nebeskú bránu, nebudeš mať so sebou nič, iba zoznam dobrých skutkov, ktoré si vykonal. Ukážeš ich Bohu a Boh ti ukáže zoznam dobrých skutkov, ktoré si mohol vykonať. Snaž sa o to, aby tieto zoznamy boli čo najpodobnejšie.

2. Prídete dvaja pred nebeskú bránu. Ty budeš mať na "konte" milión hriechov a tvoj brat 10 miliónov hriechov. Boh vás pošle oboch do očistca. Teba na rok a jeho na mesiac. Vtom sa spýtaš: prečo idem ja za milión hriechov na dlhší čas do očistca ...

10.05.2021, 11:29
Patrick91, aj keď neverím v nebo, a ak ho teda z Tvojich bodov "odstránim", s prvými tromi v plnej miere súhlasím /najmä 2. a 3./ Človek by sa mal správať podľa nich... vyplývajú z "Milovať budeš človeka ako seba samého", ktoré platí, či už existuje posmrtný život, nebo, peklo... posmrtná odmena a trest za činy v tomto živote... alebo nie.
Mne vyplývajú z rozumu, ale už som o tom písal...

So 4. bodom nesúhlasím, nielen preto, ako už písal Petrík, že kňaz nerozhoduje o tom, kto skončí v nebi /rozumiem tomu, že nie tak si to myslel, že prvoradé je uvedomenie si vlastných hriechov a predovšetkým úprimná ľútosť, pričom kňaz je tu len pomocníkom.../, ale tých, ktorí si robia svoje lotrovské pelechy - kupcov, peňazomencov, špekulantov... treba z chrámu vyhnať, nie však v hneve a nenávisti...
👍: Patrick91
none
5

3. J.Tull 10.05.2021, 11:29

Patrick91, aj keď neverím v nebo, a ak ho teda z Tvojich bodov "odstránim", s prvými tromi v plnej miere súhlasím /najmä 2. a 3./ Človek by sa mal správať podľa nich... vyplývajú z "Milovať budeš človeka ako seba samého", ktoré platí, či už existuje posmrtný život, nebo, peklo... posmrtná odmena a trest za činy v tomto živote... alebo nie.
Mne vyplývajú z rozumu, ale už som o tom písal...

So 4. bodom nesúhlasím, nielen preto, ako už písal Petrík, že kňaz nerozhoduje o tom, kto skon...

10.05.2021, 11:36
4. omg gro nie je v tom ze si zavolal knaza . ale za akym ucelom toho knaza zavolal
none
6

5. Scarlette 10.05.2021, 11:36

4. omg gro nie je v tom ze si zavolal knaza . ale za akym ucelom toho knaza zavolal

10.05.2021, 11:58
Scarlette, podľa mňa gro je v tom, že úprimne ľutuje; že je zhrozený nad tým, ako nesprávne žil... už menej podstatným sa mi vidí zavolanie, či nezavolanie kňaza...
👍: -era-
none
7

6. J.Tull 10.05.2021, 11:58

Scarlette, podľa mňa gro je v tom, že úprimne ľutuje; že je zhrozený nad tým, ako nesprávne žil... už menej podstatným sa mi vidí zavolanie, či nezavolanie kňaza...

10.05.2021, 13:17
7. Tull, samozrejme, že tebe tam tá prítomnosť kňaza pripadá zbytočná, pretože neveríš v moc jeho rozhrešenia a v prítomnosť Ježiša v eucharistii, ktorú tento kňaz prináša a ktorú ten zomierajúci prijíma. Ak ale predpokladáš, že sú tieto veci pravdivé, potom je tam tá prítomnosť kňaza dosť dôležitá.
none
37

7. Patrick91 10.05.2021, 13:17

7. Tull, samozrejme, že tebe tam tá prítomnosť kňaza pripadá zbytočná, pretože neveríš v moc jeho rozhrešenia a v prítomnosť Ježiša v eucharistii, ktorú tento kňaz prináša a ktorú ten zomierajúci prijíma. Ak ale predpokladáš, že sú tieto veci pravdivé, potom je tam tá prítomnosť kňaza dosť dôležitá.

10.05.2021, 19:08
Patrick91, ak aj predpokladám, "že sú tieto veci pravdivé" ...že je "tam tá prítomnosť kňaza dosť dôležitá", nič to nemení na mojom presvedčení:
"tých, ktorí si robia svoje lotrovské pelechy - kupcov, peňazomencov, špekulantov... treba z chrámu* vyhnať, nie však v hneve a nenávisti..."
Pre mňa je chrámom Zem /ale v istom zmysle je možné hovoriť, v tejto súvislosti, včítane, aj o "domovine" a vzťahov v nej... / na ktorej a z ktorej všetci žijeme...
none
39

37. J.Tull 10.05.2021, 19:08

Patrick91, ak aj predpokladám, "že sú tieto veci pravdivé" ...že je "tam tá prítomnosť kňaza dosť dôležitá", nič to nemení na mojom presvedčení:
"tých, ktorí si robia svoje lotrovské pelechy - kupcov, peňazomencov, špekulantov... treba z chrámu* vyhnať, nie však v hneve a nenávisti..."
Pre mňa je chrámom Zem /ale v istom zmysle je možné hovoriť, v tejto súvislosti, včítane, aj o "domovine" a vzťahov v nej... / na ktorej a z ktorej všetci žijeme...

10.05.2021, 20:51
51. "tých, ktorí si robia svoje lotrovské pelechy - kupcov, peňazomencov, špekulantov... treba z chrámu vyhnať" - prakticky to platí aj v cirkvi, pretože ťažký hriech vylučuje z úplného spoločenstva a niektoré hriechy dokonca priamo exkomunikujú aj formálne z cirkvi.

Keď však niekto robí pokánie a všetko zlo ľutuje a nechce ho už robiť, nie je vari jeho srdce tak isto spravodlivé, "sväté" ako človeka, ktorý celý život nechcel robiť zlo? Podľa podobenstva o márnotratnom synovi
none
69

39. Patrick91 10.05.2021, 20:51

51. "tých, ktorí si robia svoje lotrovské pelechy - kupcov, peňazomencov, špekulantov... treba z chrámu vyhnať" - prakticky to platí aj v cirkvi, pretože ťažký hriech vylučuje z úplného spoločenstva a niektoré hriechy dokonca priamo exkomunikujú aj formálne z cirkvi.

Keď však niekto robí pokánie a všetko zlo ľutuje a nechce ho už robiť, nie je vari jeho srdce tak isto spravodlivé, "sväté" ako človeka, ktorý celý život nechcel robiť zlo? Podľa podobenstva o márnotratnom synovi

11.05.2021, 10:28
Patrick91, marnotratný syn premárnil svoj diel z dedičstva a nie lup, neobohacoval sa na úkor iných... ublížil "len" svojmu otcovi, ktorému spôsobil zármutok... ... srdce človeka je tam, kde je jeho poklad. Skôr prejde ťava uchom ihly, ako boháč do Božieho kráľovstva.
Predovšetkým však, ak by existovala dokonalá spravodlivosť , muselo by k nej patriť "vyrovnanie krívd obetiam na nulu" . Nie potrestanie, či odpustenie vinníka, ale "dokonalé" zadosťučinenie obetiam. Nie Boha treba žiadať o odpustenie, ale toho, komu bola krivda spáchaná... trestanie, alebo odpúšťanie je pramálo, ak chceme aby bol svet lepším... ale také konanie, zavádzanie takých zákonov, pravidiel... spoločenských opatrení celkovo... aby ideálne nemohlo, reálne sa obmedzilo, znemožňovalo... v čo možno najväčšej miere, konania zla... zlého konania človeka proti človeku...
none
71

69. J.Tull 11.05.2021, 10:28

Patrick91, marnotratný syn premárnil svoj diel z dedičstva a nie lup, neobohacoval sa na úkor iných... ublížil "len" svojmu otcovi, ktorému spôsobil zármutok... ... srdce človeka je tam, kde je jeho poklad. Skôr prejde ťava uchom ihly, ako boháč do Božieho kráľovstva.
Predovšetkým však, ak by existovala dokonalá spravodlivosť , muselo by k nej patriť "vyrovnanie krívd obetiam na nulu" . Nie potrestanie, či odpustenie vinníka, ale "dokonalé" zadosťučinenie obetiam. Nie Boha treba žiadať o od...

11.05.2021, 12:14
104. "Mnohé hriechy spôsobujú škodu blížnemu. Treba urobiť všetko, čo je možné, aby sa škoda napravila(2412) (napr. vrátiť ukradnuté veci, napraviť dobré meno toho, koho sme osočovali, odčiniť urážky)." (KKC 1459).

Tento postoj by mal byť prítomný už v "oľutovaní" a zároveň je táto náprava škody často aj podmienkou pre rozhrešenie.
👍: J.Tull
none
72

71. Patrick91 11.05.2021, 12:14

104. "Mnohé hriechy spôsobujú škodu blížnemu. Treba urobiť všetko, čo je možné, aby sa škoda napravila(2412) (napr. vrátiť ukradnuté veci, napraviť dobré meno toho, koho sme osočovali, odčiniť urážky)." (KKC 1459).

Tento postoj by mal byť prítomný už v "oľutovaní" a zároveň je táto náprava škody často aj podmienkou pre rozhrešenie.

11.05.2021, 13:06
Patrick91, Keby si teda prinášal dar na oltár a tam by si sa rozpamätal, že tvoj brat má niečo proti tebe, nechaj svoj dar tam pred oltárom a odíď; najprv sa zmier so svojím bratom a až potom príď a obetuj svoj dar.
Lenže ako a s kým sa zmiera tí, ktorí si robia svoje lotrovské pelechy - dnešné "odrody" kupcov, peňazomencov, špekulantov z nádvoria Jeruzalemského chrámu? Ako a s kým sa zmieria tí, čo "zapaľujú" vojny? ... tí, ktorí žmýkali a žmýkajú /nielen/ krajiny tzv. tretieho sveta...?
none
73

72. J.Tull 11.05.2021, 13:06

Patrick91, Keby si teda prinášal dar na oltár a tam by si sa rozpamätal, že tvoj brat má niečo proti tebe, nechaj svoj dar tam pred oltárom a odíď; najprv sa zmier so svojím bratom a až potom príď a obetuj svoj dar.
Lenže ako a s kým sa zmiera tí, ktorí si robia svoje lotrovské pelechy - dnešné "odrody" kupcov, peňazomencov, špekulantov z nádvoria Jeruzalemského chrámu? Ako a s kým sa zmieria tí, čo "zapaľujú" vojny? ... tí, ktorí žmýkali a žmýkajú /nielen/ krajiny tzv. tretieho sveta...?...

11.05.2021, 13:23
107. Čo konkrétne máš na mysli?

Ak niekto úprimne ľutuje chamtivosť a lakomstvo - pokánie býva skutok štedrosti. A to nemusí byť iba voči jednotlivcovi. Môže to byť všeobecnejšie. V danej krajine tretieho sveta napr. môže postaviť nemocnicu, školu alebo nejako inak pomôcť.
Ale žeby niekto s takouto mocou robil pokánie, o tom som ešte nepočul.

Tiež ak niekto okradne jednotlivca, ktorý medzitým napr. zomrel, alebo je tam nejaká iná prekážka pre vrátenie peňazí, tak môže kajúcnik napr. podporiť charitu. A to nie je vec toho, že mu to my prikážeme na tej spovedi a on si povie "škoda, že si to nemôžem nechať". To on sám už na spoveď má ísť s tým, že sa cíti vinný z nespravodlivého nadobudnutia majetku a túži to nejako napraviť a samozrejme už v takomto živote nepokračovať.
none
75

73. Patrick91 11.05.2021, 13:23

107. Čo konkrétne máš na mysli?

Ak niekto úprimne ľutuje chamtivosť a lakomstvo - pokánie býva skutok štedrosti. A to nemusí byť iba voči jednotlivcovi. Môže to byť všeobecnejšie. V danej krajine tretieho sveta napr. môže postaviť nemocnicu, školu alebo nejako inak pomôcť.
Ale žeby niekto s takouto mocou robil pokánie, o tom som ešte nepočul.

Tiež ak niekto okradne jednotlivca, ktorý medzitým napr. zomrel, alebo je tam nejaká iná prekážka pre vrátenie peňazí, tak môže kaj...

11.05.2021, 13:57
Patrick91, konkrétnych príkladov je malý bilión, pričom väčšinou je to skôr skupina, než jednotlivci ... uvediem príklad zo slovenskej minulosti. Slovensko malo značné nerastného bohatstvo - boli tu nielen uhoľné bane, ale aj bane na zlato, meď /nebývalej kvality/... profitoval z nich však predovšetkým cisársky dvor, Rakúsko ako také. Podobne dodnes profitujú rôzne nadnárodné spoločnosti z nerastného bohatstva /nielen zlata, medi diamantov.../ Afriky... táto šablóna je bežnou šablónou "Západu". Tým, že stavia nemocnice, pomáha /keď pomáha.../ nespláca ani zlomok z toho, čo nakradol...
Všeobecne v dnešnom systéme mnohí bohatnú z práce, bohatstva iných... tak v rámci tej ktorej krajiny, ako aj v rámci sveta... je toho ďaleko viac... to len tak v rýchlosti...
none
76

75. J.Tull 11.05.2021, 13:57

Patrick91, konkrétnych príkladov je malý bilión, pričom väčšinou je to skôr skupina, než jednotlivci ... uvediem príklad zo slovenskej minulosti. Slovensko malo značné nerastného bohatstvo - boli tu nielen uhoľné bane, ale aj bane na zlato, meď /nebývalej kvality/... profitoval z nich však predovšetkým cisársky dvor, Rakúsko ako také. Podobne dodnes profitujú rôzne nadnárodné spoločnosti z nerastného bohatstva /nielen zlata, medi diamantov.../ Afriky... táto šablóna je bežnou šablónou "Západu". ...

13.05.2021, 19:59
110. Tull, tieto spoločnosti alebo štáty vždy niekto vedie a ten nesie aj zodpovednosť za to, ako sa táto spoločnosť/štát správa k iným spoločnostiam, štátom či konkrétnym ľudom.

Firma alebo štát nemôže spáchať hriech. Hriechy robia iba ľudia. Ak "dodnes profitujú rôzne nadnárodné spoločnosti z nerastného bohatstva /nielen zlata, medi diamantov.../ Afriky" tak je to na svedomí tých, ktorí sa na tom podieľajú - ktorí majú moc toto zlo zastaviť a nezastavia.
none
77

76. Patrick91 13.05.2021, 19:59

110. Tull, tieto spoločnosti alebo štáty vždy niekto vedie a ten nesie aj zodpovednosť za to, ako sa táto spoločnosť/štát správa k iným spoločnostiam, štátom či konkrétnym ľudom.

Firma alebo štát nemôže spáchať hriech. Hriechy robia iba ľudia. Ak "dodnes profitujú rôzne nadnárodné spoločnosti z nerastného bohatstva /nielen zlata, medi diamantov.../ Afriky" tak je to na svedomí tých, ktorí sa na tom podieľajú - ktorí majú moc toto zlo zastaviť a nezastavia.

14.05.2021, 11:20
Patrick91, spomenul som si na príklad, o ktorom som už dávnejšie písal - dokument o mestečku vo Švajčiarsku, kde si jeho obyvatelia referendom odsúhlasili nižšie dane. Na jeho náklady, „chod verejného života“, totiž bohato stačili „dane“, „sponzoring“ jedného ich rodáka, spoluvlastníka medených baní v Afrike /do ktorých nemusel ani nakuknúť.../. Kým mestečko prosperuje, africkí baníci pracovali v zdravotne značne škodlivých podmienkach, životné prostredie okolia baní zdevastované... kým krajina (tuším to bola Zambia... ) mala len mizivé percento z obchodu z ich meďou, vlastníci zarábali majlant, z ktorého bol predovšetkým osoh pre ich rodákov... Ľudia v okolí bane zomierali na nemoci, ktoré mali priamy súvis zo znečistením životného prostredia, predovšetkým vody. O predošlom poľnohospodárstve, akomkoľvek chudobnom, predsa len prospešnom, nemohlo byť ani reči... a nastupuje zdravotná pomoc „milosrdného sveta“, pričom ešte aj z nej sa vytĺka biznis.
Iný príklad z „terajška“. Tuším Francúzi /nie som si však istý.../ z hrôzou zistili, čo im korona odhalila. Verejnosť sa dozvedela o neľudských podmienkach „brigádnikov“, „zberačov ovocia“, ktorí žili v nevyhovujúcich až otrockých pracovných a životných podmienkach... Nebolo to z dôvodov rasistických, nič podobné, ale z dôvodov biznisu. Ak by neskresali náklady na pracovnú silu na minimum, neboli by obstáli v „tvrdej“ konkurenicii a skrachovali... To je všeobecný princíp praktizovaný aj na Slovensku, keď občania sú „gastarbeitermi“ vo vlastnej krajine.
Akú zodpovednosť nesú spoločnosti alebo štáty ktoré niekto vedie, za to, ako sa táto spoločnosť/štát správa k iným spoločnostiam, štátom či konkrétnym ľudom? Domnievaš sa, že si uvedomujú čo činia? Uvedomovali si predavači dobytka, oviec a holubov i peňazomenci, čo činili? Uvedomovali si, že z chrámusi si robili lotrovský pelech? Uvedomovali si členovia najvyššieho súdu USA v januári 2010, keď v pomere hlasov 5:4 rozhodli, že limitovanie prostriedkov, ktoré biznis používa na financovanie politických kampaní, protirečí Prvému dodatku Ústavy USA zaručujúcemu slobodu prejavu, čo činia? Atď. ...?
none
44

7. Patrick91 10.05.2021, 13:17

7. Tull, samozrejme, že tebe tam tá prítomnosť kňaza pripadá zbytočná, pretože neveríš v moc jeho rozhrešenia a v prítomnosť Ježiša v eucharistii, ktorú tento kňaz prináša a ktorú ten zomierajúci prijíma. Ak ale predpokladáš, že sú tieto veci pravdivé, potom je tam tá prítomnosť kňaza dosť dôležitá.

11.05.2021, 00:49
8, ..... dôležitá je pravá viera v Krista, ..... a život naplnený konaním Božej vôle podľa tej pravej viery!
Aj vyvolení židia si mysleli že ich kňazi sú dôležití, ale neboli! Ježiš ich označil ako "synov zničenia", .... "synov gehenny" a podobne!
A dnes sa bude história opakovať!
Aj dnes tu máme novodobú Oholu a Oholibu! /smilnice/ ..... staršiu a mladšiu sestru!
none
4

1. Patrick91 10.05.2021, 10:35

1. Keď raz prídeš pred nebeskú bránu, nebudeš mať so sebou nič, iba zoznam dobrých skutkov, ktoré si vykonal. Ukážeš ich Bohu a Boh ti ukáže zoznam dobrých skutkov, ktoré si mohol vykonať. Snaž sa o to, aby tieto zoznamy boli čo najpodobnejšie.

2. Prídete dvaja pred nebeskú bránu. Ty budeš mať na "konte" milión hriechov a tvoj brat 10 miliónov hriechov. Boh vás pošle oboch do očistca. Teba na rok a jeho na mesiac. Vtom sa spýtaš: prečo idem ja za milión hriechov na dlhší čas do očistca ...

10.05.2021, 11:33
Hurá do neba!
none
11

1. Patrick91 10.05.2021, 10:35

1. Keď raz prídeš pred nebeskú bránu, nebudeš mať so sebou nič, iba zoznam dobrých skutkov, ktoré si vykonal. Ukážeš ich Bohu a Boh ti ukáže zoznam dobrých skutkov, ktoré si mohol vykonať. Snaž sa o to, aby tieto zoznamy boli čo najpodobnejšie.

2. Prídete dvaja pred nebeskú bránu. Ty budeš mať na "konte" milión hriechov a tvoj brat 10 miliónov hriechov. Boh vás pošle oboch do očistca. Teba na rok a jeho na mesiac. Vtom sa spýtaš: prečo idem ja za milión hriechov na dlhší čas do očistca ...

10.05.2021, 15:42
Patrick, podľa bodu 3. sa rád v nebi stretneš s hitlerom a Stalinom? Alebo si ešte nepripravený na nebo?
none
41

1. Patrick91 10.05.2021, 10:35

1. Keď raz prídeš pred nebeskú bránu, nebudeš mať so sebou nič, iba zoznam dobrých skutkov, ktoré si vykonal. Ukážeš ich Bohu a Boh ti ukáže zoznam dobrých skutkov, ktoré si mohol vykonať. Snaž sa o to, aby tieto zoznamy boli čo najpodobnejšie.

2. Prídete dvaja pred nebeskú bránu. Ty budeš mať na "konte" milión hriechov a tvoj brat 10 miliónov hriechov. Boh vás pošle oboch do očistca. Teba na rok a jeho na mesiac. Vtom sa spýtaš: prečo idem ja za milión hriechov na dlhší čas do očistca ...

11.05.2021, 00:41
1, ....... nuž bude to úplne inak, ale ak niekto verí, že nás skutky zachránia, tak OK.
Viera v Krista nás zachraňuje, .... a aj ked musíme mať patričné skutky, nejaká licitácia skutkov nebude. Bud si zapísaný v Božej knihe života, alebo nie! A očistec /čistiareň šatstva/ je len tu na zemi!
none
49

41. Shagara 11.05.2021, 00:41

1, ....... nuž bude to úplne inak, ale ak niekto verí, že nás skutky zachránia, tak OK.
Viera v Krista nás zachraňuje, .... a aj ked musíme mať patričné skutky, nejaká licitácia skutkov nebude. Bud si zapísaný v Božej knihe života, alebo nie! A očistec /čistiareň šatstva/ je len tu na zemi!

11.05.2021, 07:11
Každému podľa jeho priania 🙂
👍: ninka
none
2
10.05.2021, 11:16
Pekné myšlienky...
Ale napadlo ma, keď si bezdomovec odo mňa pýta peniaze a nedám mu, vždy mám taký zlý pocit...
Ale keby som mal dať každému bezdomovcovi, tak sa bezdomovec stane zo mňa.
Čítal som taký príbeh, že počas dňa si vie bezdomovec vyžobrať asi viac peňazí ako to, čo zarobí priemerný človek v práci...

Ako sa zachovať?

Ježiš povedal:
Keď ťa niekto udrie na jednu tvár, nastav mu aj druhú.
Keď ti vezme niekto plášť, daj mu aj šaty.

Keby sa mám riadiť doslova Ježišovymi slovami, tak kresťania by boli zbabelé dobyté utýrané socky na ulici...
none
9

2. Klein 10.05.2021, 11:16

Pekné myšlienky...
Ale napadlo ma, keď si bezdomovec odo mňa pýta peniaze a nedám mu, vždy mám taký zlý pocit...
Ale keby som mal dať každému bezdomovcovi, tak sa bezdomovec stane zo mňa.
Čítal som taký príbeh, že počas dňa si vie bezdomovec vyžobrať asi viac peňazí ako to, čo zarobí priemerný človek v práci...

Ako sa zachovať?

Ježiš povedal:
Keď ťa niekto udrie na jednu tvár, nastav mu aj druhú.
Keď ti vezme niekto plášť, daj mu aj šaty.

Keby s...

10.05.2021, 13:24
3. A kto ti káže riadiť sa doslova Ježišovými slovami? 😉

Milovať svojho blížneho neznamená tolerovať všetko čo robí a dávať mu všetko, čo si pýta. Milovať znamená pomáhať, vychovávať, pomôcť rásť. Ako sa hovorí: nedávať každý deň rybu, ale naučiť loviť.
👍: Scarlette
none
10
10.05.2021, 15:38
N e b o je ako ľahkosť (ne)bytia a možno trvania v obláčikovej nehe a určite tam zni hudba stavaná pre každé uško, no jeeej...
Je nebo spoločné?
none
12

10. ninka 10.05.2021, 15:38

N e b o je ako ľahkosť (ne)bytia a možno trvania v obláčikovej nehe a určite tam zni hudba stavaná pre každé uško, no jeeej...
Je nebo spoločné?

10.05.2021, 15:43
Erkaa, kde si, čo myslíš?
none
13

12. ninka 10.05.2021, 15:43

Erkaa, kde si, čo myslíš?

10.05.2021, 15:47
Mám niečo myslieť?
👍: ninka
none
14

13. -era- 10.05.2021, 15:47

Mám niečo myslieť?

10.05.2021, 16:00
Nebo musí byť čokoľvek, kde nikto neuviazne, nič sa nevyplaší a nezanikne, ale ktovie... Také chumáčiky radosti a nebôle. Dostatok ticha či započutia, na čo príde...

Včera som videla ježka, večer. Najprv, vari, krtko? A kdežee, to ježko sa posúval pod lavičkou ku krtincon...
none
16

14. ninka 10.05.2021, 16:00

Nebo musí byť čokoľvek, kde nikto neuviazne, nič sa nevyplaší a nezanikne, ale ktovie... Také chumáčiky radosti a nebôle. Dostatok ticha či započutia, na čo príde...

Včera som videla ježka, večer. Najprv, vari, krtko? A kdežee, to ježko sa posúval pod lavičkou ku krtincon...

10.05.2021, 16:03
Aj funel? fufufu? 🙂
👍: ninka
none
38

10. ninka 10.05.2021, 15:38

N e b o je ako ľahkosť (ne)bytia a možno trvania v obláčikovej nehe a určite tam zni hudba stavaná pre každé uško, no jeeej...
Je nebo spoločné?

10.05.2021, 19:14
ninka, citát:
Peklo, to sú tí druhí. Ale práve tak som mohol napísať, že nebo* sú tí druhí, jednoducho, všetko prichádza k človeku len od tých druhých, od ľudí.“ - Jean Paul Sartre
👍: ninka
none
40

38. J.Tull 10.05.2021, 19:14

ninka, citát:
Peklo, to sú tí druhí. Ale práve tak som mohol napísať, že nebo* sú tí druhí, jednoducho, všetko prichádza k človeku len od tých druhých, od ľudí.“ - Jean Paul Sartre

10.05.2021, 21:29
Tullí, ako to vidíš, čo je v tomto ohľade dôležité? Svetlo a tma a dúha...?
none
70

40. ninka 10.05.2021, 21:29

Tullí, ako to vidíš, čo je v tomto ohľade dôležité? Svetlo a tma a dúha...?

11.05.2021, 10:51
ninka, dôležité je sa aspoň pozitívne snažiť poznávať čo je tma a čo svetlo... vedieť oddeliť svetlo od tmy a vidieť dúhu... poznať, že ani v jednom človeku nie je "tma tmou tmoucí" ako ani v jednom svetlo bez tieňov... poznať, že svet je dúhou dúhovitou a nie čierny, či biely, ale hrá všetkými farbami, akými nedokáže hrať ani tá najjasnejšia dúha...
none
74

70. J.Tull 11.05.2021, 10:51

ninka, dôležité je sa aspoň pozitívne snažiť poznávať čo je tma a čo svetlo... vedieť oddeliť svetlo od tmy a vidieť dúhu... poznať, že ani v jednom človeku nie je "tma tmou tmoucí" ako ani v jednom svetlo bez tieňov... poznať, že svet je dúhou dúhovitou a nie čierny, či biely, ale hrá všetkými farbami, akými nedokáže hrať ani tá najjasnejšia dúha...

11.05.2021, 13:35
Ktovie, ako ten J. P. Sartre myslel. Spomínam si na tohto autora len veľmi matne z hodiny literatúry, aj na etike sme ho spomínali.
Ako sa to v človeku bije, práve bytie a ničota.
Bežne človek používa iní, druhí. Len nie ja, poznáme... Niektorí si niečo také nikdy nepripustia. Aby nepripustili, že vyhrali na svojou hlúposťou, ktorú zastávali. :o)
none
21
10.05.2021, 16:19
* * * * * *

wWw ("""""(•> wWw

. . . ježkooš . . .
👍: -era-
none
46
11.05.2021, 00:52
Doporučujem vysadiť tie lysohlávky z jedálnička!
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 ) veľkosť : 174 391 B vygenerované za : 0.121 s unikátne zobrazenia tém : 50 738 unikátne zobrazenia blogov : 916 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Boh vás požehnáva, pretože ste spravodliví Požehnanie je na hlave spravodlivého... Príslovia 10,6 Vždy, keď v Biblii nájdete zasľúbenie alebo požehnanie pre spravodlivých, chopte sa ho a povedzte: "Otče, prijímam toto požehnanie v mene Ježiša!" A...

citát dňa :

Úspešný muž je ten, ktorý zarobí viac, než stačí minúť jeho žena. Úspešná žena je tá, ktorá si takého muža dokáže nájsť.