Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

15. december, prvé výročie úmrtia Ch. Hitchensa.

13
reakcií
631
prečítaní
Tému 16. decembra 2012, 07:31 založil nabzlo.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
15. 06. 2012
37
21. 07. 2011
34
22. 08. 2009
7
29. 05. 2009
53

1.
označiť príspevok

nabzlo muž
   16. 12. 2012, 07:31 avatar
Zdroj: Davo
Dátum: 15.12.2012

Christopher Eric Hitchens (13. apríla 1949 Portsmouth - 15. decembra 2011 Houston) bol anglicko-americký spisovateľ a novinár, ktorého kariéra trvala viac ako štyri desaťročia. Bol stlpčekárom a literárnym kritikom pre The Atlantic, Vanity Fair, Slate, World Affairs, The Nation a Free Inquiry. Bol častým hosťom talk show a prednáškových sál a v roku 2005 bol zvolený za piateho najvplyvnejšieho intelektuála v hlasovaní magazínov Prospect / Foreign Policy.

Spolu s Richardom Dawkinsom, Samom Harrisom a Danielom Dennettom bol poprednou postavou nového ateizmu a sám seba opisoval ako antiteistu, ktorý verí vo filozofické hodnoty osvietenstva. Hovoril, že človek "môže byť ateistom a zároveň veriť, že viera v boha je správna", ale že "antiteista je niekto, kto si myslí, že pre takýto predpoklad nie sú žiadne dôkazy." Tiež tvrdil, že myšlienka boha alebo najvyššej bytosti je totalitná viera, ktorá ničí individuálnu slobodu. O ateizme a povahe náboženstva napísal v roku 2007 knihu Boh nie je veľký.

13. apríla 2007, v deň svojich 58. narodenín, sa stal občanom USA, ale svoje britské občianstvo si ponechal. Jeho posledná kniha Hitch-22: A Memoir bola publikovaná v júni 2010. Ešte v ten istý mesiac sa začal liečiť z diagnostikovanej rakoviny pažeráka, ktorej následkom nakoniec 15. decembra 2011 podľahol.

Christopher Hitchens sa erudovane venoval jednej z najnaliehavejších otázok súčasnosti: zhubnej sile náboženstva vo svete. V tejto pôsobivej knihe Boh nie je veľký polemizuje s veriacimi, predkladá základné argumenty proti náboženstvu (a v prospech sekulárnejšieho prístupu k životu), a to formou podrobnej a poučnej interpretácie kľúčových textov hlavných svetových náboženstiev. Hitchens rozpráva o vlastných nebezpečných skúsenostiach s náboženstvom a opisuje svoj vývoj k svetskému nazeraniu na svet, založenému na vede a rozumu. Je to svet, v ktorom sú "nebesia" nahradené zábermi vesmíru získanými pomocou Hubbleovho teleskopu, nad ktorými sa nám tají dych, a Mojžiš s horiacim kríkom ustupuje nádhere a symetrii dvojitej skrutke DNA. "Boh nás nestvoril," píše autor. "To my sme stvorili Boha." Náboženstvo, vysvetľuje ďalej, ponúka skreslenú predstavu o našom pôvode, o našej podstate a o vesmíre. Tým, že ho deťom vštepujú, im škodíme - a ohrozujeme svoj vlastný svet.

Vôbec nezáleží na tom, či ste celý život veriaci, alebo presvedčení ateisti, alebo či patríte k tým, kto si o úlohe náboženstva v živote doteraz neurobili jasno; polemika predložená na stránkach knihy Boh nie je veľký vás bezpochyby vyprovokuje k zamysleniu a možno aj ku kritickej revízii svojich doterajších životných hodnôt.

2.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   16. 12. 2012, 08:19 avatar
Nabzlo, podľa tej Hitchensovej definície ty nie si ateista, ale tiež antiteista, nie?

3.
označiť príspevok

blueevil
   16. 12. 2012, 08:31 avatar
na individualitu musiš "dospieť", nie to replikovať od *** čo nepochopili doteraz vyznam duša a jej rast, bez nej by hmotne telo nefungovalo sparvne  

4.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 12. 2012, 08:44 avatar
ty môj život, zase náboženstvo?  
mne nedelí, ani nenásobí..no ale každý sme iný, len aby ti to nabzlo, neostalo 

5.
označiť príspevok

Vladko muž
   16. 12. 2012, 09:33 avatar
1

Tratične zlodej nabzlo "zabudol" si uviesť zdroj odkiaľ si článok skopíroval. Napíšem to za teba www.voltaire.netkosice.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

6.
označiť príspevok

Vladko muž
   16. 12. 2012, 09:37 avatar
5

Pardón. Preklep "Tradične", nie "Tratične".

7.
označiť príspevok

rose.madder žena
   16. 12. 2012, 09:39 avatar
..každý rozumný a múdry človek musí pripustiť, že JE možnosť existencie aj niečoho, čo on nedokáže vnímať a pochopiť ..obmedziť existenciu skutočnosti poznaním len cez naše nedokonalé zmysly dokáže len obmedzený a nafúknutý egoista ...
..sme LEN ľudia ...

8.
označiť príspevok

Nadja žena
   16. 12. 2012, 09:58 avatar
A, samozrejme, každý rozumný a múdry veriaci musí rovnako pripustiť, že JE možnosť neexistencie niečoho nadprirodzeného
Inak nenapísala si to presne, je toho veľa, čo nedokážeme vnímať a pochopiť, napr. ultrazvuk)

9.
označiť príspevok

rose.madder žena
   16. 12. 2012, 10:11 avatar
...viem, ale ja nepotrebujem písať presne, nadja ...píšem svoje vlastné nepresné a nedokonalé názory : )
...inak súhlas ...istota neexistuje v ničom ...myslela som si kedysi, že v smrti, ale už aj o tom pochybujem ; )
Súhlasí Nadja

10.
označiť príspevok

Nadja žena
   16. 12. 2012, 10:13 avatar
Základná istota je jedine v tom, že nič nie je isté  
Súhlasí rose.madder

14.
označiť príspevok

Bojislav muž
   16. 12. 2012, 18:48 avatar
no ako si mozu byt potom nabozensky predstavitelia vsetkym co hlasaju tak isty, ked to clovek nedokaze vnimat a pochopit?

11.
označiť príspevok

Vladko muž
   16. 12. 2012, 11:17 avatar
Hitchens sa mi zdá rečou bližšie k človeku, zrozumiteľnejší a nie taký akademický ako Dawkins. Obidvaja sú perfektní, žiaľ na Slovensku nemáme takú osobnosť, ktorá by presahovala hranice slovenského štátu. Zo slovenských stojí zato si prečítať týchto humanistov: Šotter - NIFMV, Chmelár - VŠ pedagóg, Škoda - ZH.

12.
označiť príspevok

Romanov muž
   16. 12. 2012, 17:08 avatar
Re: 11
Mám prečítanú knihu Boh nie je veľký. Dá sa súhlasiť, že Hitchensov slovník je "ľudovejší", čo zvyšuje nie len predajnosť, ale aj osvetu. Čítať Dawkinsa znamená byť na vyššom stupni inteligencie a vzdelania. Niekedy je nudný, ale len pre toho, kto mu ťažko rozumie. Škoda Hitchensa, nebál sa ísť do verejných debát.

13.
označiť príspevok

ruwolf muž
   16. 12. 2012, 18:42 avatar
Nedávno som si znova pozrel časť jednej jeho diskusie - sú tam titulky, parádička:
http://www.youtube.com/watch?v=G-xr-8B24RY Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:52,  Takže podľa tvojich slov si chorý ;)
dnes, 13:50,  Zamieta sa !!!!!!!!!!! Buď obidva, alebo ani jedno !!!!!!!!!!!! *13*13*13
dnes, 13:50,  (5) Mil@níčko, prepáč mi, mne ako ateistovi stačí polovične - Za národ!
dnes, 13:49,  Ta ty falat chuja....
dnes, 13:48,  Podporovanie a presadzovanie nadpráv homosexuálov je zvrátenosť. Zvrátenosť, ktorá v...
dnes, 13:47,  Ta ňe, ta dobre potom. *04
dnes, 13:46,  (6) Mil@níčko, ale čoby drzosť - tou by bola smejúca v Revúcej...
dnes, 13:44,  Vídať veľa Rómov v montérkach? Asi vykradli nejaký obchod s pracovnými odevami....
dnes, 13:44,  Za Boha a za národ. *04
dnes, 13:43,  (3) Mil@níčko, som potešený, že disciplinovaní dôstojníci ešte stále žijú, milujú,...
dnes, 13:40,  Tak to už zase nie !!!!!!!! To by bola drzosť !!!!!!!!! *03*03
dnes, 13:39,  (3) Mil@níčko, a možno aj revúca v Revúcej...
dnes, 13:37,  (4) Hokejis, no to hádam ešte nie, ale čo nevidieť sa tak môže stať - aj to, že im...
dnes, 13:32,  Vykonám !!!!!!!
dnes, 13:31,  Budúcnosť bude budúca a srdcervúca.
dnes, 13:31,  (1) Mil@níčko, ak uvidíš aj Pavlovskú, zdokumentuj a zverejni ju tiež...
dnes, 13:30,  Vidíš budúcnosť.
dnes, 13:26,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/66485844_1276875172489440_7042259666805456896_n.jpg...
dnes, 13:12,  (27) Lemmy, ja si, na rozdiel od Teba, už dávno uvedomujem, že fašizmus je historickým...
dnes, 13:02,  Je tu viac chorých jedincov, jedny vidia všade Rusov, druhí zasa fašistov.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

Nevadí mi názor iných ľudí, ale to, že mi ho chcú nanútiť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(71 543 bytes in 0,400 seconds)