hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  politika  /  téma

1. máj sviatok práce? ...

príspevkov
17
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 1.5.2012 13:57 J.Tull
posledná zmena 2.5.2012 20:26
1
01.05.2012, 13:57
Otváram túto tému nielen k 1. máju, ale aj ako odpoveď rastosovi, ktorý v diskusii so mnou napísal "... „odstránenie vykorisťovania človeka človekom“. Samozrejme, že by som si to prial, aj všetci kresťania. Ale ak sme takouto víziou vedení ako našou prioritou a nakoniec by sme ju dosiahli len silou, dôsledkom bude, že zároveň s tým zabijeme alebo významne potlačíme tvorivosť človeka. Človek, ktorý niečo vytvorí, má isté právo nad svojím výtvorom. Ak mu ho uprieme, berieme mu motiváciu k tvorbe. Kresťanstvo nechce potlačiť túto motiváciu, ale hovorí o premene človeka. Nechce mi ubrať možnosť robiť riaditeľa svojej firmy a zamestnávať stovku ľudí ..." odkaz
V roku 1789 bol odstránený feudalizmus, boli uzákonené ľudské a občianske práva. Kapitalizmus "tvorivo" opätovne zavádza otroctvo. Nie nejaké symbolické, ale skutočné, ktoré ospravedlňuje tým, že domorodci -"divosi" nemajú dušu a preto sa ich ľudské práva netýkajú. Zrušené bolo predovšetkým z dôvodov nehospodárnosti. Priemyselnou revolúciou, industrializáciou, sa systém založený na odmeňovaní za prácu stal oveľa výhodnejším. "Námezdný robotník je tu „slobodný“. Je slobodný v dvojakom zmysle: je osobne nezávislý, ale tiež „oslobodený“ od všetkých výrobných prostriedkov, a preto nútený predávať svoju pracovnú silu ako tovar, aby mohol žiť" odkaz ...
Ako je to teraz na Slovensku, kde väčšina, ak majú to šťastie, že sú vôbec zamestnaní, robí gastarbeiterov vo vlastnej krajine? Aká je ich motivácia k tvorbe? Peniaze? Často almužna, ktorú za svoju prácu dostávajú?
"práca má všestranne rozvíjať človeka, nie tvoriť otroka" odkaz
Aby nedošlo k omylu; netvrdím, že v kapitalizme neexistuje "tvorivá práca", že v socíku nebolo "otrockej práce", že bol/je automaticky zárukou práce, ktorá všestranne rozvíja človeka. To, čo sa však najviac oceňuje dnes, práca, ktorá vládne dnešnému svetu, je "tvoriť špekulácie". Tvorba špekulácii snáď ani nemá hraníc. Od triviálnych, často primitívnych, cez poisťovne až po banky, ktorých špekulácie sa v podstate nezmenili: "Systém verejného úveru, t. j. štátnych dlhov, ktorého začiatky objavujeme v Janove a v Benátkach už v stredoveku, rozšíril sa za manufaktúrneho obdobia po celej Európe. Koloniálny systém so svojím námorným obchodom a obchodnými vojnami mu pritom slúžil ako skleník. Tak zapustil korene najprv v Holandsku. Štátny dlh, t.j. scudzovanie štátu, či už despotického, konštitučného alebo republikánskeho, vtláča svoju pečať kapitalistickej ére. Jedinou časťou tzv. národného bohatstva, ktorá skutočne prechádza do spoločného majetku moderných národov, je ich št. dlh /“v Anglicku sa všetky verejné inštitúcie nazývajú „kráľovské“, ale zato št. dlh sa tam nazýva „national debt“- národný W. Cobbet/. ... Štátny úver sa stáva krédom kapitálu. A zo vznikom št. zadĺženia sa stáva smrteľným hriechom, ktorý sa neodpúšťa, nie rúhanie duchu svätému, ale neviera v št. dlh. ...
Akoby šibnutím čarovného prútika obdarúva neproduktívne peniaze plodivou silou a premieňa ich takto na kapitál bez toho, že by sa pritom museli vystaviť ťažkostiam a nebezpečenstvám, nerozlučne spojeným s uložením peňazí do priemyslu či dokonca úžerníckych machinácií. Štátni veritelia v skutočnosti nedávajú nič, pretože požičané sumy sa premenia na ľahko prenosné št. dlhopisy, ktoré v ich rukách pôsobia tak isto, akoby to boli peniaze v hotovosti. Ale okrem takto vytvorenej triedy leňošiacich rentierov a improvizovaného bohatstva finančníkov, hrajúcich úlohu sprostredkovateľa medzi vládou a národom, ako aj okrem bohatstva nájomcov daní, obchodníkov a súkromných továrnikov, pre ktorých značná časť každej št. pôžičky je kapitálom, čo spadol z neba – vytvoril št. dlh účastinné spoločnosti, obchod z cennými papiermi každého druhu, ažiotáž, slovom: burzovú hru a modernú bankokraciu" odkaz
none
13

1. J.Tull 01.05.2012, 13:57

Otváram túto tému nielen k 1. máju, ale aj ako odpoveď rastosovi, ktorý v diskusii so mnou napísal "... „odstránenie vykorisťovania človeka človekom“. Samozrejme, že by som si to prial, aj všetci kresťania. Ale ak sme takouto víziou vedení ako našou prioritou a nakoniec by sme ju dosiahli len silou, dôsledkom bude, že zároveň s tým zabijeme alebo významne potlačíme tvorivosť človeka. Človek, ktorý niečo vytvorí, má isté právo nad svojím výtvorom. Ak mu ho uprieme, berieme mu motiváciu k tvorbe....

02.05.2012, 16:51
...aj náš sociálny minister, čo rád kalí vodu, sa tiež priznal, že zbohatol na výnosných akciách. Dodám ešte jeden vtip: V kapitalizme ide o vykorisťovanie človeka človekom, ako si správne úvodom uviedol, kdežto v socializme je to naopak.
none
2
01.05.2012, 15:27
mas neskutocny dar napisat tak vela riadkov o nicom
none
3

2. 01.05.2012, 15:27

mas neskutocny dar napisat tak vela riadkov o nicom

01.05.2012, 17:12
rains; ... väčšina "riadkov" nie je moja. Podobne ako v ttp://odkaz a je to aj rovnako o "ničom", pretože táto téma je vlastne o tom istom ...
none
4

3. J.Tull 01.05.2012, 17:12

rains; ... väčšina "riadkov" nie je moja. Podobne ako v ttp://www.diskusneforum.sk/tema/goldman-sachs-prebera-europu-alebo-puc-bankarov a je to aj rovnako o "ničom", pretože táto téma je vlastne o tom istom ...

01.05.2012, 18:52
sa ti sniva? kde mas to iste v teme o goldman sach? pise sa tam niekde o feudalizme, marxovi a jeho kapitale? goldman saxhs tema je uplne o inom..mal by si si to najprv precitat dokonca a az potom porovnavat.
none
5
01.05.2012, 19:28
rains; "v teme o goldman sach" sa síce nepíše o "feudalizme, marxovi a jeho kapitale", ale potvrdzuješ v nej, že "Tvorba špekulácii snáď ani nemá hraníc. Od triviálnych, často primitívnych, cez poisťovne až po banky" a že sa tieto "špekulácie v podstate nezmenili" sú v princípe také, ako ich opísal Marx ...
To, na čom som chcel poukázať je, že tieto špekulácie sú pokladané za "tvorivú prácu" a ich výsledok je označovaný ako "produkt", "tovar" ... "Oblbovanie" sa podsúva za zmysluplnú, prospešnú prácu ...
none
10

5. J.Tull 01.05.2012, 19:28

rains; "v teme o goldman sach" sa síce nepíše o "feudalizme, marxovi a jeho kapitale", ale potvrdzuješ v nej, že "Tvorba špekulácii snáď ani nemá hraníc. Od triviálnych, často primitívnych, cez poisťovne až po banky" a že sa tieto "špekulácie v podstate nezmenili" sú v princípe také, ako ich opísal Marx ...
To, na čom som chcel poukázať je, že tieto špekulácie sú pokladané za "tvorivú prácu" a ich výsledok je označovaný ako "produkt", "tovar" ... "Oblbovanie" sa podsúva za zmysluplnú, prosp...

01.05.2012, 21:45
ty tu dobre vypletas 🙂))))) omg.
a pred marxom to pisali v korane a predtym v biblii a predtym vo vedach. omg.
filozoficke uvahy o nicom.
len si zabudol na jedno, preco ma publikum rado kuzelnikov? lebo obdivuju ako ich oblbol.
none
12

10. 01.05.2012, 21:45

ty tu dobre vypletas 🙂))))) omg.
a pred marxom to pisali v korane a predtym v biblii a predtym vo vedach. omg.
filozoficke uvahy o nicom.
len si zabudol na jedno, preco ma publikum rado kuzelnikov? lebo obdivuju ako ich oblbol.

02.05.2012, 16:36
rains; ... či je filozofia, vôbec čokoľvek, o ničom, je vec relatívna, individuálna, vec názoru ... Podľa toho môjho, o ničom sú príspevky „2“, „3“, „4“, „10“, naša diskusia; ale ešte chvíľu budem tliachať s Tebou. Nie som odborníkom na náboženstvá, filozofiu /tú mám rád .../, preto by si ma mohol poučiť, kde sa v koráne, biblii, vo védach ... analyzuje, alebo aspoň nejako spomína, kapitalizmus /je síce pravda, že: "Nikdy nejde o čistý originál. Každá vec vyrastá z vecí minulých" odkaz
z tohto uhla pohľadu, s nimi, s minulosťou zviazaný je .../? Možno sú moje výpotky o ničom, ale žeby bol Marx o ničom /v „1“ sú cit. z Kapitálu .../? Iste, nie je dogmou, ktorú z neho spravili komunisti, mnohé je inak ako si predstavoval /sám hovoril o relatívnosti pravdy, poznania .../ ... Medziiným však odhalil triky kúzelníkov oblbovania, ktorých podstata sa nezmenila, len ich zaktualizovali, rozšírili, ako rozšírili, zaktualizovali i odpútavacie tančeky okolo nich, zamestnali polonahé brušné tanečnice, žonglérov, ktorí žonglujú pravdou, slobodou na jednej strane, na druhej mátožia s komunizmom a prostitútky, prostitútov, ktorí tvrdia, že Marx je o ničom ...
Publikum je týmto predstavením natoľko oblbnuté, že si ani nevšimne podstatu, hlavný účel predstavenia, trik presúvania obsahu peňaženiek, dokonca ani to, že je len publikom, ktorou úlohou je platiť a naivne sa domnieva, že ide o hru, ktorej má nádej hrať hlavnú postavu. Úlohy sú však už dávno rozdané a režiséri tohto prastarého divadla nechcú meniť svet ...
none
15

12. J.Tull 02.05.2012, 16:36

rains; ... či je filozofia, vôbec čokoľvek, o ničom, je vec relatívna, individuálna, vec názoru ... Podľa toho môjho, o ničom sú príspevky „2“, „3“, „4“, „10“, naša diskusia; ale ešte chvíľu budem tliachať s Tebou. Nie som odborníkom na náboženstvá, filozofiu /tú mám rád .../, preto by si ma mohol poučiť, kde sa v koráne, biblii, vo védach ... analyzuje, alebo aspoň nejako spomína, kapitalizmus /je síce pravda, že: "Nikdy nejde o čistý originál. Každá vec vyrastá z vecí minulých" http://www.disk...

02.05.2012, 17:17
12. predtym nez nieco napises, sa zamysli!!! a zamysli sa dokladne.
- tvoje filozofovanie je o nicom, ale hlavne ze si zviraznil "2", "3", "4"..lol
- ako som pisal, mas neuveritelny dar napisat vela nepovedat nic..nieco ako Dzurinda, neboli ste nahodou na spolocnom skoleni v amerike?
- koran zakazuje uzeru, v biblii sa pise, ze jezis znicil stanky zidovkym obchodnikom, takze tvoj marx nespravil nic ine, len varil zo vody.
- komunisti nerobili tanceky a zastieracie manevre?
none
16

15. 02.05.2012, 17:17

12. predtym nez nieco napises, sa zamysli!!! a zamysli sa dokladne.
- tvoje filozofovanie je o nicom, ale hlavne ze si zviraznil "2", "3", "4"..lol
- ako som pisal, mas neuveritelny dar napisat vela nepovedat nic..nieco ako Dzurinda, neboli ste nahodou na spolocnom skoleni v amerike?
- koran zakazuje uzeru, v biblii sa pise, ze jezis znicil stanky zidovkym obchodnikom, takze tvoj marx nespravil nic ine, len varil zo vody.
- komunisti nerobili tanceky a zastieracie manevre?

02.05.2012, 19:58
rains; "- tvoje filozofovanie je o nicom, ale hlavne ze si zviraznil "2", "3", "4"..lol"
Napísal som: "o ničom sú príspevky „2“, „3“, „4“, „10“, naša diskusia", aj "Možno sú moje výpotky o ničom", ako i to, že tliacham: "chvíľu budem tliachať s Tebou" a hlavne či je "vôbec čokoľvek, o ničom, je vec relatívna, individuálna, vec názoru"
"v biblii sa pise, ze jezis znicil stanky zidovkym obchodnikom"
Myslíš toto:
"Nemyslite si, že som priniesol pokoj na zem: Nie pokoj som priniesol, ale meč" ... "Peňazomencom poprevracal stoly a predavačom holubov stolice."
Dokonca: "Urobil si z povrázkov bič a všetkých vyhnal z chrámu, aj ovce a dobytok"
písal som o tom v: odkaz
"marx nespravil nic ine, len varil zo vody"
Podobne ako všetci pred ním a po ňom. "Nikdy nejde o čistý originál. Každá vec vyrastá z vecí minulých"
"- komunisti nerobili tanceky a zastieracie manevre?"
Robili. A kritizoval som ich, keď to bolo aktuálne a vraj zdraviu škodlivé. Samozrejme, keďže aj komunisti robili "tanceky a zastieracie manevre" potom dnes sa už nerobia, alebo robia, ale mne neprináleží ich kritizovať, poukazovať na ne, lebo je to o ničom a možno som bol s Dzurindom nahodou na spolocnom skoleni v amerike ...
Chvíľa tliachania vypršala ...
none
6
01.05.2012, 20:54
máj je sviatkom práce a lásky. Krásny mesiac je máj. Milujem rozkvitnutú prírodu. Zbožňujem orgován. Prácu sí vážim. Pracovníkov obdivujem.....
👍: J.Tull
none
7
01.05.2012, 21:11
ja som dnesny den oslavila pracou,o roli sa mi asi bude aj snivat🙂
none
8
01.05.2012, 21:17
pekný večer prajem všetkým, aj Tebe piskotka
👍: piskotka
none
9

8. 01.05.2012, 21:17

pekný večer prajem všetkým, aj Tebe piskotka

01.05.2012, 21:22
dakujem zuzka napodobne🙂maj je naozaj krasny mesiac,vsetko sa prebudza k zivotu,dokonca aj ludia🙂
none
14

9. piskotka 01.05.2012, 21:22

dakujem zuzka napodobne🙂maj je naozaj krasny mesiac,vsetko sa prebudza k zivotu,dokonca aj ludia🙂

02.05.2012, 16:54
...škoda to kaziť politikou. Politika je pre tých, ktorých sa to týka. Život je o vzťahoch. Šikovný človek sa vie obracať za každého režimu.
none
11
01.05.2012, 22:29
nech žije PRVÝ máj , lásky čas ....dnes máme pekný df Majáles
none
17
02.05.2012, 20:26
ano,Korán i Biblia zakazujú úžeru...ale i tak podvádzajú všetci..
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 121 341 B vygenerované za : 0.084 s unikátne zobrazenia tém : 33 430 unikátne zobrazenia blogov : 455 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Ďakujem ti náš Stvoriteľ, chcem byť s Tebou večný priateľ, ty's život si nám podaroval, potom si sa kdesi schoval. Milujem Ťa milý Bože, nechcem s Tebou byť na nože. Moja vôľa snáď pom...

citát dňa :

Starajúc sa o šťastie druhých nachádzame to vlastné.