hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Zvláštna úloha svätého Jozefa (on je patrón šťastnej smrti)

príspevkov
5
zobrazení
3
tému vytvoril(a) 26.10.2016 20:08
posledná zmena 29.10.2016 06:48
1
26.10.2016, 20:08
Patrón „šťastnej smrti“

Zvláštna úloha svätého Jozefa
Louise Perrottová

S novembrom prichádza obdobie posledných vecí. Tí, ktorí žijú na severnej pologuli, vidia padať posledné lístie a odlietať posledných vtákov prezimovať na juh. Končí sa kalendárny rok. Cirkevný rok 2004 sa končí 27. novembra, uzatvára mesiac, ktorý je vhodným časom na rozjímanie o tom, čo duchovní spisovatelia tradične nazývali „štyri posledné veci“ – smrť a súd, nebo a peklo.

November sa začína slávnosťou Všetkých svätých, ktorá nás vyzýva, aby sme upreli oči k nebu a žili tak, aby sme dosiahli večnú radosť. 2. novembra je Spomienka na všetkých verných zosnulých, keď si spomíname na všetkých, ktorí zomreli v Kristovi; Cirkev nás vyzýva, aby sme ich tento mesiac podporovali svojimi modlitbami.

November so svojimi znakmi toho, že my a tí, ktorých milujeme, sme smrteľní, môže byť znepokojujúcim obdobím. Je nepríjemné myslieť na smrť, najmä na vlastnú. No medzi všetkými svätými, ktorých oslavujeme 1. novembra, nájdeme otcovskú postavu, ktorá nám pomáha pripraviť sa na pokojný odchod z pozemského života. Je ňou svätý Jozef, patrón umierajúcich.

Šťastná smrť
Dôvod, prečo je práve svätý Jozef patrónom umierajúcich, je dojímavo zobrazený na veľkej soche v Kaplnke svätého Jozefa v Saint Louis. Jozef leží na smrteľnej posteli a pri ňom stoja Ježiš s Máriou. Všetci sú vážni. Aj keď Ježiš je Spasiteľ sveta, jeho rodina prežíva bolesť odlúčenia; smrť nie je priateľom, ale „nepriateľom, ktorý bude zničený“ (1 Kor 15, 26).

Mária je sklonená nad Jozefom, má zopäté ruky a trúchlivý výraz. (Ako často si ju predstavujeme ako bolestnú matku, no zabúdame, že bola aj bolestnou vdovou.) Jozef ukazuje sám na seba, má zdvihnuté oči, akoby hľadal povzbudenie. Ježiš dopĺňa tento výjav. Nežne podopiera ľavou rukou Jozefovi hlavu a dvíha svoju pravicu, aby požehnal muža, ktorého nazýval otcom.

Je to najlepšia smrť, smrť, po akej túžime všetci. „Nijaký muž či žena nikdy nezažili milosť zomrieť v prítomnosti Ježiša a Márie,“ poznamenáva jezuita Francis Filas. „Nijaká scéna zomierania nikdy nemala svedkov, ktorí by umierajúcemu boli väčšou útechou. Je len logické prosiť svätého Jozefa, aby za nás orodoval, aby sme aj my zomierali podobne ako on a posledný raz vydýchli v spoločenstve s Ježišom a Máriou.“

Rozumný predpoklad
V Biblii nenájdeme opis Jozefovej smrti. Naposledy sa s ním stretávame, keď nájde Ježiša v chráme (Lk 2, 41–52). Potom sa Jozef spomína len nepriamo (napríklad Mt 13, 55). No v Evanjeliu podľa Lukáša je napísané, že keď sa dvanásťročný Ježiš poslušne vrátil do Nazareta, „vzmáhal sa v múdrosti, veku a v obľube“ pod dohľadom Jozefa a Márie (Lk 2, 52).

Najrozumnejší záver je, že Jozef žil po celé Ježišove „skryté“ nazaretské roky, no zomrel pred začiatkom jeho verejného účinkovania. Veď prečo sa Jozef nespomína na svadbe v Káne Galilejskej (Jn 2, 1–2), alebo keď prišla Mária a jeho bratia, keď Ježiš učil svojich učeníkov (Mk 3, 31–32)? Prečo by Ježiš na kríži zveril Máriu do rúk milovaného učeníka, keby bol Jozef nažive (Jn 19, 26–27)?

Ak predpokladáme, že Ježiš bol ešte doma, keď Jozef zomrel, pravdepodobne prevzal starosť o pohreb a veci s ním spojené. V židovskej kultúre to bola zvláštna povinnosť syna voči svojim rodičom. Je celkom možné, že sám Ježiš umyl Jozefovo telo, pomazal ho drahými masťami a zavinul do plátna s voňavými olejmi (jedného dňa takisto poslúžia Ježišovi jeho priatelia: Sk 9, 37; Mt 26, 12; Jn 19, 40).

Staroveké pohreby sa zvyčajne konali v deň smrti alebo deň po nej. Príbuzní a priatelia sa zišli v Jozefovom dome a položili jeho telo na drevené nosidlá – ďalší smutný symbol. Jozef a Ježiš pravdepodobne zhotovili v dielni nejedny máry. Mŕtvolu niesli k hrobu mimo dediny. Určite to nebol tichý zástup, keďže hlasné bedákanie bolo jednou z charakteristických čŕt tejto kultúry (pozri Sk 8, 2; Mt 9, 23). Jozefov pohrebný sprievod bol podobný tomu, s ktorým sa Ježiš stretol v meste Naim (Lk 7, 11–14).

Zúčastňovali sa na pohrebných sprievodoch aj kňazi? Aké modlitby či chválospevy sa odriekali cestou k miestu posledného odpočinku? Keďže nejestvuje spoľahlivý opis zvykov z prvého storočia, možno sa len domnievať, že ľudia v sprievode sa modlili a Ježiš zohrával dôležitú úlohu, ako sa patrí na „prvorodeného“. Nevieme presne, aká to bola úloha, no môžeme si byť istí, že Ježiš ju pre Jozefa vykonal s najväčšou láskou.

Teraz i v hodinu našej smrti
Jozef sa stal patrónom umierajúcich v sedemnástom storočí, v čase posledného veľkého moru v Európe. Zoči-voči hroziacej, nečakanej smrti mnohí ľudia dychtivo túžili po pomoci, aby mali dobrú smrť.

Jezuiti im pomohli tým, že uviedli Jozefa ako príklad človeka, ktorý zomrel dobrou smrťou, lebo bol blízko pri Ježišovi. Aby to dosiahli, založili Spolok dobrej smrti a vydávali knihy, ako napríklad Ako dobre zomrieť od kardinála a teológa svätého Róberta Bellarmina. Posolstvo jezuitov platí aj dnes, hovorí páter Michael Malone: blízkosť k Ježišovi – skrze časté prijímanie sviatostí, modlitbu a dobré skutky – je „najlepší spôsob, ako dosiahnuť pokoj na tomto a večnú radosť na druhom svete“.

V súčasnosti sa však svet, najmä v Amerike, na základe pokroku v oblasti medicíny a osvety usiluje vyhnúť myšlienkam na smrť. Keď príde reč na túto tému, veľa sa hovorí o tom, ako si smrť podrobiť, ovládnuť či riadiť. David Brooks v podivnom novinovom článku v New York Times predpovedá, že toto „ovládnutie“ sa dosiahne, keď do „veku umierania“ príde povojnová generácia. „Umieranie využijú ako formu sebavyjadrenia... Hovoria: ,Nechcem len tak umrieť, chcem byť pánom nad svojou smrťou,‘ a kupujú si knihy ako Sedem návykov veľmi úspešných ľudí, ktorí už zomreli.“

Takýto prístup len zastiera hlboko zakorenený strach zo smrti, ktorý prežíva každá ľudská bytosť. Náš strach môže utíšiť iba Ježiš, ktorý nám svojou smrťou a zmŕtvychvstaním dáva prísľub večného života,.

Na to, aby sme sa zbavili klamných myšlienok, pozerali sa a pripravovali na smrť ako kresťania a verili v Boha ako Stvoriteľa a Darcu života od začiatku až do konca – na toto všetko potrebujeme pomoc Ducha Svätého. A možno viac než kedykoľvek predtým potrebujeme na sklonku života aj zvláštnu pomoc sprievodcu a orodovníka.

Svätý Jozef, patrón šťastnej smrti, je pripravený pomôcť nám. Ak ho poprosíme, pomôže nám zbaviť sa strachu a zmätku, ktorý nás zachváti, a objaviť, čo znamená dobre zomrieť. Spolu s Pannou Máriou sa za nás prihovorí v hodinu našej smrti. Pomôže nám vyrovnať sa so smrťou tak, aby to bolo na Božiu slávu.

Svätý Jozef,

útecha ubiedených, oroduj za nás.

Nádej chorých, oroduj za nás.

Patrón umierajúcich, oroduj za nás.

Postrach zlých duchov, oroduj za nás.

Ochranca svätej Cirkvi, oroduj za nás.
none
2
27.10.2016, 05:57
Uzasny clanok, nikdy som sa nezamyslel nad tym ze sv. Jozef skutocne ako jediny krestan mal česť zomriet v pritomnosti Jezisa Krista a jeho svatej Matky... A to je skutocne stastna a obidvuhodna smrt... Nesmiernej milosti sa mu od Boha dostalo a on tuto milost vyprosuje aj pre ostatnych pravovernych krestanov...
none
3

2. Klein 27.10.2016, 05:57

Uzasny clanok, nikdy som sa nezamyslel nad tym ze sv. Jozef skutocne ako jediny krestan mal česť zomriet v pritomnosti Jezisa Krista a jeho svatej Matky... A to je skutocne stastna a obidvuhodna smrt... Nesmiernej milosti sa mu od Boha dostalo a on tuto milost vyprosuje aj pre ostatnych pravovernych krestanov...

27.10.2016, 07:56
Existuje Nábožné združenie sv. Jozefa (patróna dobrej smrti), každý kto chce sa môže stať členom a jedinou úlohou je viackrát na deň povedať nábožný vzdych(krátka modlitba) - Svätý Jozef pestún Ježiša Krista a opravdivý ženích Márie Panny oroduj za nás a za tých, ktorí v tento deň a noc umierajú. Viac tu:


Prechod do večnosti za pomoci sv. Jozefa

Nábožné Združenie založil v r. 1913 blahoslavený Alojz Guanella (1842 -1915) s pomocou a so schválením pápeža sv. Pia X. sledujúc dva ciele:

1) Rozširovať a zveľaďovať vo svete úctu sv. Jozefa, všeobecného patróna Cirkvi a zvláštneho patróna dobrej smrti.

2) Usilovať sa vyvolať záujem u kňazov a laických veriacich o duchovné dielo modlitieb a dobrých skutkov na pomoc všetkým zomierajúcim, v každej chvíli a vo všetkých situáciách. Takto im napomáhať dosiahnuť milosť dobrej, svätej smrti - večného života. Primárne sídlo Nábožného združenia sa nachádza v Ríme pri chráme sv. Jozefa a zahŕňa milióny pridružených, zapísaných členov z celého sveta.

Duchovné dobrá na ktorých majú účasť členovia - odpustky

»Odpustky sú odpustenie časného trestu pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny. Dostane ho náležite pripravený veriaci v Krista za istých a stanovených podmienok pomocou Cirkvi, ktorá ako služobníčka vykúpenia (svojou) mocou rozdáva a aplikuje poklad Zadosťučinení Krista a svätých. Odpustky sú čiastočné alebo úplné podľa toho, či oslobodzujú od časného trestu za hriechy čiastočne alebo úplne. Každý veriaci môže odpustky získať pre seba alebo aplikovať za zosnulých.« (KKC 1471)

Odpustky sa získavajú prostredníctvom Cirkvi, ktorá na základe moci zväzovať a rozväzovať, ktorú jej udelil Kristus, zakročuje v prospech kresťana a otvára mu poklad zásluh Ježiša Krista a svätých, aby dostal od Otca milosrdenstiev odpustenie časných trestov, ktoré si zasluhuje za svoje hriechy. Cirkev tým chce kresťanovi nielen prísť na pomoc, ale ho chce aj povzbudiť, aby konal skutky nábožnosti, pokánia a lásky.« (KKC 1478)

Úplné odpustky získajú členovia

1) V deň, v ktorom boli zapísaní do Nábožného združenia, alebo v jeden z bezprostredne nasledujúcich siedmych dní.
2) Kňazi, ktorí slúžia svätú omšu za konkrétneho zomierajúceho.
3) Tí členovia združenia, ktorí sa zúčastňujú na sv. omši slúženej za zomierajúcich.
4) Všetci členovia v hodine smrti.
5) Na sviatky sv. Jozefa 19. marca a 1. mája, na sviatok Svätej rodiny, 21. augusta na spomienku svätého Pia X., 24. októbra na spomienku blahoslaveného Alojza Guanella.

Úplné odpustky sa môžu získať za týchto podmienok:
Sviatostne sa pred tým vyspovedať, byť v posväcujúcej milosti, v deň získania odpustkov prijať Eucharistiu, pomodliť sa na úmysly sv. Otca „Otčenáš“ a „Zdravas“.

Čiastočné odpustky môžu získať

1) vždy keď sa člen združenia modlí hore uvedenú modlitbu »Svätý Jozef,... atď«.
2) Pri každom skutku nábožnosti a lásky spojenom s úmyslom Nábožného združenia.

Ďalšie duchovné dobrá

Zapísaní členovia sú účastní na milostiach plynúcich zo sv. omší, ktoré sa každý deň slávia v chráme sv. Jozefa v Ríme, patróna dobrej smrti a na Slovensku každý týždeň v stredu v Kláštore sv. Jozefa na Kremnických Baniach. Tak isto majú účasť na všetkých duchovných dobrách z pokladu sv. omší, sv. prijímaní, modlitieb, kajúcich skutkov lásky tohoto apoštolátu. Členovia v rámci jednoty celého Nábožného združenia sv. Jozefa sú účastní na duchovných dobrách - milostiach aj po svojej smrti.

Povzbudenie pre členov

Nech sa modlia s dobrým srdcom za umierajúcich. Nech si na nich spomínajú pri sv. prijímaní. Nech za nich obetujú dobré skutky a zásluhy, aby im vyprosili odpustenie a milosť. Nech zveľaďujú a rozširujú opravdivú zbožnosť k sv. Jozefovi, zvlášť v prvé stredy mesiaca, ako aj celý mesiac marec a na sviatky sv. Jozefa.

Zamyslenie

Pri každom údere tvojho srdca niekto z ľudí práve odchádza do večnosti. Mnohí zomierajú neočakávane náhlou smrťou pri dopravných nehodách, živelných pohromách, mozgových porážkach, infarktoch srdca a tiež násilne vo vojnách, atď. Koľkí umierajú zle a v zlom duchovnom stave? Prispej k spáse týchto duší! Ak sa ty raz ocitneš v agónii, milióny bratov a sestier sa budú modliť za teba. Mnohí kňazi na čele so svätým Otcom, ktorí sú stále zapojení do diela »neustáleho slúženia sv. omší«, striedavo, postupne v každej chvíli, na rôznych miestach sveta, slávia sv. omšu za tých, čo práve umierajú. Spolupracuj a prispej aj ty modlitbou s úmyslom vyprosenia spásy od Pána, za pomoci mocného príhovoru svätého Jozefa, ochrancu duší pri prechode cez smrť do večného života!

Prosba za šťastnú hodinu smrti modlitba svätého Alfonza

Svätý Jozef, ty si mal veľkú milosť, že si odchádzal z tohto sveta v náručí božského Spasiteľa a v prítomnosti svojej panenskej nevesty. Priblíž sa s Ježišom a s Máriou aj k môjmu smrteľnému lôžku, poteš ma a ochráň. Svätý Jozef, pre svoje veľké hriechy zasluhujem si nešťastnú smrť. Ak mi však ty pomôžeš, nebudem zatratený. Ty si bol nielen priateľom, ale aj ochrancom a pestúnom toho, ktorý ma raz bude súdiť. Ježiš ma nezavrhne, keď sa ty za mňa prihovoríš. Po Panne Márii si volím teba, svätý Jozef, za svojho príhovorcu a ochrancu. Sľubujem ti, že po celý čas života, ktorý mi ešte zostáva, budem ťa denne zvláštne uctievať a vzývať. Pre pomoc, ktorú ti Pán Ježiš a Panna Mária v poslednej chvíli tvojho života preukázali, stoj pri mne v hodine mojej smrti, aby som po šťastnom skonaní v tvojom spoločenstve mohol Boha večne chváliť a velebiť. Amen.

Ako sa stať členom?

1) Nahlásiť svoje meno a priezvisko, bydlisko a rok narodenia do zoznamu v Primárnom sídle v Ríme alebo na do zoznamu vedeného v niektorej riadne ustanovenej pobočke. Na Slovensku na tejto adrese:

Nábožné združenie sv. Jozefa
Kláštor kapucínov
Horný Turček 319
Kremnické Bane 967 01

2) Cez deň, podľa možnosti sa modlievať aj viackrát nasledujúcu modlitbu:
Svätý Jozef pestún Ježiša Krista a opravdivý ženích Panny Márie, oroduj za nás a za tých, ktorí tento deň (túto noc) umierajú.

odkaz
none
5

2. Klein 27.10.2016, 05:57

Uzasny clanok, nikdy som sa nezamyslel nad tym ze sv. Jozef skutocne ako jediny krestan mal česť zomriet v pritomnosti Jezisa Krista a jeho svatej Matky... A to je skutocne stastna a obidvuhodna smrt... Nesmiernej milosti sa mu od Boha dostalo a on tuto milost vyprosuje aj pre ostatnych pravovernych krestanov...

29.10.2016, 06:48
Svätý Jozef je paroháč...on je patrón raticovej zvery...
none
4
29.10.2016, 00:41
Patrónom dobrej / šťastnej smrti je aj eutanázia, či nie?
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 101 648 B vygenerované za : 0.091 s unikátne zobrazenia tém : 36 507 unikátne zobrazenia blogov : 545 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Je to ako spoznať naplno svoj potenciál a využiť ho 😉 Je to ako ísť na 100% svojej kapacity, ktorú ako ČLOVEK si schopný mať 😉 Je to ako by si sa zobudil do nového nádherného sveta ...

citát dňa :

Skúsenosť je niečo, čo človek získa až po tom, keď to už nepotrebuje.