Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Zuzana Čaputová vystúpila vôbec ako prvá slovenská prezidentka na najprestížnejšej bezpečnostnej konferencii.

14
reakcií
280
prečítaní
Tému 16. februára 2020, 19:57 založil ardun.

podobné témy:1.
označiť príspevok

ardun muž
   16. 2. 2020, 19:57 avatar
Jej štátnicky prejav:

"Ako keby sme zabudli, že demokracia – a dovolím si povedať, že aj celá Európa a koncept západu – je najmä o duchu slobody, spravodlivosti, tolerancie a solidarity, ktorého obranným valom je právny štát. O každodennom rešpekte voči pravidlám, o ich obrane a nie obchádzaní. Jednoducho, o zodpovednosti.

Ak chceme pochopiť, prečo dnes hovoríme o kríze západu, musíme sa v prvom rade pozrieť dovnútra. A odpovedať si na otázky – čo dnes ako EÚ, či širšie, západ sme, čo nás spája a čo nás ohrozuje? Pre mňa je odpoveď jasná: sme spoločenstvo hodnôt, ktorého sila závisí od našej schopnosti tieto hodnoty brániť, presadzovať ich a každodenne podľa nich konať.

Tieto hodnoty neubránime bez silného právneho štátu. Aby právny štát fungoval, potrebujeme silné inštitúcie či uvedomelých občanov. A právny štát nebude fungovať bez zodpovedných politických lídrov, ktorí budú princípy právneho štátu brániť a presadzovať. Ak na túto povinnosť rezignujeme, Európa, ktorá chráni, prestane existovať.

Prvou rovinou je otázka formálneho nastavenia pravidiel. Je zodpovednosť politických lídrov prispieť k tvorbe dobrých zákonov tak, aby garantovali spravodlivosť, istotu a stabilitu. Príkladom môže byť vývoj v našom regióne. Po návrate k demokracii sme veľa energie vložili práve do budovania systému spravodlivosti. A našou výhodou neraz bolo, že niektoré jeho časti sme budovali úplne nanovo. Aj preto sú v mnohom moderné, flexibilné a pomerne progresívne.

Napriek tomu dnes vo V4 čelíme viacerým rovnakým výzvam, ktoré majú spoločné korene v časoch komunistickej totality. Výstižne to možno nazvať defenzívny formalizmus postkomunistickej justície. Jednoducho – kombinácia ignorácie ducha zákona a nedostatku odvahy. Najväčšou výzvou sú stále ľudia, ktorí sú často nositeľmi tohto negatívneho dedičstva.

Preto je veľkou témou, nielen v Poľsku, ale aj u nás zaistenie personálnej kvality, morálnej integrity prostredníctvom disciplinárnej zodpovednosti. S týmito výzvami sa každý vyrovnávame odlišne. Musíme sa však riadiť jedným základným princípom: funkčná justícia musí stáť na dvoch pilieroch – na nezávislosti a na personálnej zodpovednosti. Oba sa musia dopĺňať a nie ísť jeden na úkor druhého.

Druhá rovina zodpovednosti lídrov je osobná. Alebo skôr morálna. Chrániť hodnoty právneho štátu neznamená len konať podľa práve platných zákonov – tie môžu byť zmenené jednoduchou väčšinou. Znamená to dobrovoľne prijať obmedzenie moci (napr. prostredníctvom jej rozdelenia a vyvažovania). Pretože moci je vlastná rozpínavosť. Ochrana právneho štátu vyžaduje lídrov, ktorí pochopia, že sebalimitovanie moci je nevyhnutné pre ochranu a fungovanie demokracie a samotnej krajiny. Vyžaduje si schopnosť odolať lákavému zvádzaniu mocou a nahradiť ho posilnením rešpektu voči pravidlám.

Treťou – a z môjho pohľadu najdôležitejšou – rovinou zodpovednosti je rovina spoločenská. Dnes ohrozenie právneho štátu u nás, v západnom spoločenstve, treba vnímať širšie než len regionálne otázniky nad krokmi v justícii. Všetci čelíme nárastu populizmu, extrémizmu, či nezodpovednej rétoriky, ktorá rozdeľuje naše spoločnosti a pomaly relativizuje, spochybňuje či priamo útočí na hodnoty a pravidlá.

Toto je dnes najzávažnejšia výzva pre naše spoločnosti.

Zodpovednosťou politických lídrov je nebáť sa prijať jasné a principiálne postoje ku všetkým prejavom extrémizmu a radikalizmu. Byť schopní zastať sa menšín, ochrániť a vyjadriť solidaritu so všetkými, na ktorých dnes extrémisti a populisti útočia. Poukazovať na manipulácie a lži, za ktorými sa často skrývajú prázdne a plané sľuby.

Nerozdeľovať. Na východ a západ či sever a juh. Na nás a tých iných. Na vidiek a mesto, či na elity a ľud. Ale spájať."
Súhlasí ondrej61


2.
označiť príspevok

havran
   16. 2. 2020, 20:05 avatar
ardun. Táto mimoriadna osobnosť je momentálne zo zrejmých dôvodov forsírovaná do tej výnimočnej pozície . Jej prejavy ako celok dokazujú jej chaotické počínania.
Súhlasí Kasafran


3.
označiť príspevok

ardun muž
   16. 2. 2020, 20:07 avatar
havran chápem tvoj problém . Ale taký je život . Musíš sa s tým naučiť žiť že si ľudia nezvolili hanbu .


4.
označiť príspevok

havran
   16. 2. 2020, 20:42 avatar
ardun Ty sa netráp s chápaním mojích problémov . Veľký problém máš ty, lebo nedokážeš pochopiť logiku vývoja v tejto dobe. Ja som mol vždy výhrady proti ideologickým táraninám straníckych kazateľov KSS a prišlo na to. Potom sa ma pýtali ako som to vedel, čo som im povedal 15 rokov pred tým, ako prišla "nežná". Nie som veštec, ale dokážem čítať realitu a ver, že v tejto dobe sme na rázcestí a v našom malom Slovensku. Trochu sa obzri po Európe, kam smerujú nové tendencie. Nechcem na teba útočiť a dehonestovať ťa, lebo to je tvoja parketa. Skús viesť diskúsiu vecne.
Súhlasí Kasafran


5.
označiť príspevok

Čeka muž
   16. 2. 2020, 21:28 avatar
havran tvoj problem bude v pernamentne nasratej osobe . Možno za to môže chronicky alkoholizmus a možno len porucha.

Obzrel som sa nuž cestou Ukrajiny , Moldavska ani Bieloruska nejdeme to je fakt   


6.
označiť príspevok

havran
   16. 2. 2020, 21:45 avatar
Čeka -si len úbožiačik a je úsmevne ako sa snažíš dehonestovať odporcu. V mojím prípade máš smolu. Nie som abstinent, lebo som nikdy nebol alkoholik, Ako 10 ročný som vyfajčil jeden šľuk a pochopil som, že je to hlúposť. Nadobudol som vzdelanie elektrotechnické, ekonomické a filozófiu, dom držiteľom 17 patentov z oblasti regulačnej a impulzovej techniky. Za socialistickej éry som riadil výstavbu 5 výpočtových stredísk a po "nežnej" som vybudoval cca 30 školských výpočtových tried .
Ja som si mohol dovoliť odporovať hlúpim názorom súdruhov , tak ako teraz polodebilom ktorý si myslia, že keď majú peniaze, majú i pravdu. Tak sa už ukľudni. Jedine s čím s tebou súhlasím, že celá táto doba vedie k tomu, že môže človeka permanentne nasierať. Avšak tvoje nasratie je neprekonateľné.
Súhlasí Kasafran


9.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 2. 2020, 22:04 avatar
ty si teda pekný kvietok ftaku jarabaku... nostradamus, budovateľ, zlepšovateľ a rozumu to nemá   ....
Súhlasí Čeka


7.
označiť príspevok

Čeka muž
   16. 2. 2020, 21:54 avatar
Havran nečítaš sa ?

Super veta tú si musím zapísať

Nie som abstinent, lebo som nikdy nebol alkoholik

Som išiel do kolien          

Veď to je tá tragedia že po tom vysatí mozgov tu patenty robili bezmozgovia s červenou knižkou .
Tam urobili súdruhovia chybu.

Po páde komunizmu pustili i idiotov k počítačom . Tam objavovali to čo na zapade už 40 existovalo    

Ako vyvojar v tesle rozoberal japonske sučiastky aby ich mohol kopírovať ale bol tak sprostý že ani to nedokázal  
Súhlasí ondrej61


13.
označiť príspevok

havran
   16. 2. 2020, 22:48 avatar
Čeka - si predsa len chudáčik- nevieš, že abstinent je ten čo prestal piť? Takže sa smeješ sebe a v tých kolenách môžeš ostať aj s kokotkom Ondrejkom. Nedehonestuj to na čo ty nemáš ani náhodou. Teraz , keď zdecimovali úroveň školstva, výskumu,vývoja a zriadili montovne, chceš nahovoriť že produkujeme kvalitu.? Pokiaľ sa niečo lepšie nájde u nás, zaplatia ho Nemci a naši ľudia môžu naďalej drieť v montovňach. Tebe však je škoda o tom hovoriť. To naozaj si taký debil a myslíš si, že náš priemysel rozvíjali podľa červenej knižky. Ja som bo v ešte bývalej NSR na odborných sympóziach o riaddení podnikov, Preberali sme do praxe japonské metódy moderného riadenia. Treba priznať, že súdruhovia v straníckom apartáte sa pasovali za najmúdrejších a niekedy bola s nimi reč ťažká. Práve oni nevedeli pochopiť, že robotníkov nemožno do nekonečna chlacholiť.
Súhlasí Kasafran


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 2. 2020, 22:54 avatar
havran Abstinencia (lat.) je úplné vzdanie sa určitých pôžitkov (najmä pitia alkoholu, narkotík, sexu a podobne); zdržanlivosť. Dôvod na takúto zdržanlivosť môže byť zdravotný, náboženský, rozumový, etický, zvykový a pod.

Abstinent je ten, kto sa zdržuje pôžitkov.

Ale škaredo nadávaš . To ťa na VUML naučili ?

Si taký neutočný    

Že priemysel v ČSSR sa rozvíjaj huaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa         

40 rokov sa nič nemenilo Stale jawa s motorom ako v 1940 stale ta ista škodovka ba čo sa týka kakáča tým dalej škaredšia až 100 000 korunový favorit tu tragediu ukončil     

všetky znarodnene podniky na uplnom nekonkurencie schopnom dne.

Robotníkov nebolo treba chlacholiť vedelo sa že robotník na zapade zaraba 50 - 100 x toľko ako na Slovensku .

Nezabudneme súdruhovia    


15.
označiť príspevok

havran
   16. 2. 2020, 23:06 avatar
Osvietený- neškoľ ma o takej samozrejmosti. Tvoj problém je v tom, že si myslíš , že serieš čierne perly. Však si poriadne prečítaj ako som písal o abstinencii, predpokladal som, že ti netreba až tak po lopate. Ty si schopný objaviť aj fúrik, alebo ručnú pílku. Tvoj problém je v tom, že za každú ccenu chceš byť za múdreho. Preto nakoniec tak blbo tu vyzeráš..... bavme sa radšej o elektronike, možno, že z teba niečo dostanem.
Súhlasí Kasafran


8.
označiť príspevok

Čeka muž
   16. 2. 2020, 21:58 avatar
40 rokov


10.
označiť príspevok

Kasafran
   16. 2. 2020, 22:09 avatar
(7) Osvietený,
na tých kolenách zostaň aspoň do rána a potom možno pochopíš význam slova abstnent a prídeš nato, že je to človek,
ktorý sa vedome zdržiava pitia liehovín, fajčenia, alebo iných škodlivých návykových látok...


12.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 2. 2020, 22:13 avatar
najviac vam sudruhovia poskodila komunisticka saškaren, ktoru ste sami budovali.....To ani sud liehu tak nezničí bunky ako komunisticke harašenie.....   
Súhlasí Čeka


11.
označiť príspevok

Čeka muž
   16. 2. 2020, 22:12 avatar
Dobre si to vymyslel Kaso    
Súhlasí Kasafran
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Medzi mužmi a ženami nie je rozdiel. Rozdiel je len medzi dobrými a zlými ľudmi.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(77 659 bytes in 0,400 seconds)