Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Znepokojujúce state z evanjelií

26
reakcií
191
prečítaní
Tému 21. mája 2020, 17:27 založil savras.

podobné témy:1.
označiť príspevok

savras žena
   21. 5. 2020, 17:27 avatar
V evanjeliách môžeme nájsť state, ktoré nekorešpondujú s oficiálnym učením kresťanských cirkví. Medzi ne patria aj tie, ktoré popierajú učenie, že Kristus prišiel na zem preto, aby sa obetoval na kríži a svojou obetou spasil svet.

V protiklade s kresťanským tvrdením existujú totiž názory, že tomu tak vôbec nebolo. Že Kristus prišiel hlavne preto, aby priniesol čisté Božie Slovo, a že spása spočíva jedine v dodržiavaní Pánovho Slova a v živote v súlade s ním. Existujú názory, že smrť Krista na kríži nebola vôbec zámerom Stvoriteľa. Že to bola zo strany ľudí len obyčajná vražda, ktorá mala odstrániť nepohodlného nositeľa Pravdy a jeho, pre temnotu nebezpečné učenie, ukazujúce ľuďom cestu k spáse. Ukazujúce im, ako majú správne jednať, myslieť a žiť, aby mohli dôjsť k spáse, ale aj k šťastnému a plnohodnotnému životu už na zemi.

No a práve o tom, že s Kristovou smrťou môže byť všetko inak, o tom, že jeho smrť nebola Stvoriteľom chcená, že to bola obyčajná vražda, ktorá ľudstvo nespasila, ale zaťažila ťažkou vinou, práve o tom svedčia niektoré, vyššie spomínané, znepokojujúce state z evanjelií. A znepokojujúce sú z toho dôvodu, že za vraždu Syna Stvoriteľa príde ťažká odplata. No a my sa teraz pozrime bližšie práve na tieto state.

Prvá z nich opisuje, ako kráčal Kristus zbičovaný, zakrvavený, s tŕňovou korunou na hlave a pod ťažkým bremenom kríža na Golgotu. A ženy, lemujúce cestu a pozorujúce tento výjav nad ním plakali. Pán im však povedal: „Neplačte nado mnou, ale plačte nad sebou a svojimi deťmi. Lebo ak sa toto deje so zelenou ratolesťou, čo sa bude diať so suchými?“

Kristus teda hovoril o ťažkých dôsledkoch za tento čin. Hovoril o tom, že ak ľudstvo na zemi spôsobuje neľudské utrpenie duchovne živému a nevinnému, a vraždí ho, čo sa asi bude diať v nevyhnutných spätných účinkoch zákonov stvorenia s tými, ktorí nie sú nevinní a sú duchovne mŕtvi? To znamená, že sa s nimi bude diať ešte niečo oveľa horšie! A preto nemáme plakať nad Kristom, ale sami nad sebou a svojimi deťmi.

Táto stať z evanjelií, hoci je viac ako zrozumiteľná, sa ostro vymyká oficiálnym výkladom kresťanských cirkví. Na plač žien totiž reagoval Ježiš úplne inak, než by sa na základe cirkevného výkladu očakávalo. Nepovedal im: „Neplačte nado mnou, pretože to, čo sa so mnou deje, je Vôľa Stvoriteľa. Moje utrpenie a smrť sú obetou za vaše hriechy a ja vás nimi spasím.“

Kristus teda v súvislosti s vlastným utrpením a smrťou nehovoril o spáse, ale naopak, hovoril o ťažkých dôsledkoch, ktoré má ľudstvo očakávať za tento čin. Kristova smrť na kríži nás teda nespasila, ale uvrhla na nás ťažkú vinu, za ktorú budeme musieť niesť zodpovednosť.

A teraz sa pozrime na druhú, podobne znepokojivú časť z evanjelií. Ide o podobenstvo o neverných vinohradníkoch.

Hovorí sa v ňom o tom, že istý človek prenajal svoju vinicu vinohradníkom a stanovil podmienky prenájmu. Po roku poslal k vinohradníkom sluhu, aby vyzdvihol dohodnuté nájomné. Vinohradníci však sluhu zbili a poslali naprázdno preč. Majiteľ vinice za nimi poslal ďalšieho sluhu, ale toho dokonca zabili.

A keď sa to opakovalo ešte viackrát, povedal si majiteľ vinice: „Ak nemajú rešpekt pred mojimi sluhami, pošlem k ním vlastného syna. Jeho snáď poslúchnu. A poslal k ním svojho syna.

Ale keď ho vinohradníci uvideli, riekli si medzi sebou: „Je to jeho syn, ktorý je dedičom vinice. Poďme a zabime ho, a vinica bude naša“. A tak aj učinili.

V závere podobenstva sa nachádza otázka: „Čo urobí majiteľ vinice s nevernými vinohradníkmi?“ Odpoveď znie: „Príde, zahubí ich a vinicu prenajme iným!“

Príde a zahubí ich!

Majiteľom vinohradu je Stvoriteľ a vinohradom je Zem, ktorú dal Pán ľuďom do prenájmu. Stanovenými podmienkami prenájmu je dodržiavanie Vôle Stvoriteľa ľuďmi na zemi. Jeho Vôľa je zakotvená v Desatore a nevyhnutným ovocím dodržiavania Desatora je dobro, spravodlivosť, ušľachtilosť, čestnosť a láska. Tieto cnosti sú nájomným, ktoré mali ľudia každoročne platiť Stvoriteľovi za svoje právo prebývať na zemi a vo stvorení.

Ale pretože ľudskí vinohradníci dohodnutý nájom vo forme dobra, spravodlivosti, ušľachtilosti, čestnosti a lásky Majiteľovi vinohradu neplatili, poslal za nimi svojich služobníkov – prorokov, aby ich na to upozornili. Ale ľudskí vinohradníci upozornenia služobníkov Pána ignorovali, a dokonca na nich útočili a zabíjali ich.

Nakoniec k nim Stvoriteľ poslal svojho Syna dúfajúc, že pred ním budú mať ľudia rešpekt. Ale oni jeho Syna surovo zavraždili. Táto vražda však bude mať pre ľudstvo neblahé dôsledky rovnako, ako mala pre vinohradníkov v podobenstve.

Kristova smrť na kríži teda nebola Stvoriteľom chcenou obetou, vykonanou na spásu ľudstva. Naopak! Zo strany ľudí to bola vzbura proti Bohu! Bola to vzbura proti Majiteľovi pozemskej vinice, ktorého Syna, nabádajúceho ľudstvo svojim učením na cestu spásy prostredníctvom lásky, spravodlivosti a ušľachtilosti, ľudia zavraždili.

Smrťou Krista nemohlo byť teda ľudstvo spasené, ale naopak, v zákone spätného účinku ho za to neočakáva nič dobré. A práve kvôli očakávaným negatívnym dôsledkom povedal Ježiš ženám, aby neplakali nad ním, ale nad sebou a svojimi deťmi. Aby plakali nad ľudstvom, ktoré sa takto strašne previnilo.

No a nakoniec všetky vyššie uvedené skutočnosti potvrdzuje osud samotného židovského národa. Židovský národ stál totiž vo svojej dobe Svetlu najbližšie, a preto sa doň narodil Syn Svetla. Židovský národ bol svojou duchovnou zrelosťou Bohu najbližšie, a preto sa doň narodil Syn Boží. Židovský národ predstavoval vo vtedajšej dobe vrchol duchovnej zrelosti na zemi, čím sa stal povolaným spomedzi všetkých národov a spomedzi celého ľudstva.

A preto práve židov, ako duchovných zástupcov celého ľudstva, môžeme v užšom slova zmysle vnímať, ako spomínaných vinohradníkov z podobenstva. Ako neverných vinohradníkov, ktorí sa zachovali tak, ako sa zachovali, a ktorí boli v zmysle záverečných slov podobenstva aj reálne zahubení ako národ. Krátko po Kristovej smrti totiž prestali ako národ s vlastným územím existovať. Boli rozohnaní do celého sveta a nekonečne prenasledovaní.

A presne to, čo sa stalo židom za ich neveru, môže v určitom časovom odstupe očakávať celé ľudstvo. Preto odkázal Kristus všetkým budúcim generáciám, aby plakali nad sebou a svojimi deťmi.

Ale všetko je hrozivejšie o to viac, že tie deti, čiže budúce generácie, urobili z vraždy Syna Stvoriteľa akt spásy. Urobili z nej obetu za hriechy ľudstva, prostredníctvom ktorej bol náš svet spasený. A tak si kresťanstvo hovie v presvedčení istej spásy a učí tomu i svoje deti, zatiaľ čo nad ich hlavami visí meč Božej Spravodlivosti, pripravený k úderu.

Ľudstvo však mohlo zostať tohto úderu ušetrené, keby správne pochopilo všetko, čo sa stalo v súvislosti so smrťou Ježiša Krista. Keby pochopilo a priznalo si svoju vinu. Keby sa snažilo kráčať cestou k spáse, ku ktorej je možné dospieť jedine prostredníctvom života, žitého v súlade s učením Ježiša Krista.

Kto však vidí podstatu spásy v niečom inom, kto ju vidí vo vražde Ježiša Krista ako v obeti za naše hriechy, ten nech už teraz začne plakať nad sebou a nad osudom celého ľudstva.

kusvetlu.blog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk v spolupráci s M.Š.


13.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 5. 2020, 19:21 avatar
savras, apage satanas, ktorý pricapíš a zmizneš ako gáfor... ak nie si satanom, potom odpovedaj, diskutuj, obhajuj svoje letáky... 
 
Súhlasí Lemmy, gabriel pb, Shagara


14.
označiť príspevok

-era- muž
   21. 5. 2020, 19:24 avatar
Ak by si chcel fakt diskutovať s M.Š. tak skús tu: supa.blog.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


16.
označiť príspevok

Lemmy muž
   21. 5. 2020, 19:43 avatar
Zbytočne. Tam má tiež 0 komentárov pod článkom. On nediskutuje nikde. Napíš kde, ak sa mýlim.


17.
označiť príspevok

-era- muž
   21. 5. 2020, 19:52 avatar
Asi sa nemýliš, ale fakt je, že ja som sa s ním ani diskutovať nepokúšal. Takže neviem.


18.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 5. 2020, 23:13 avatar
13,..... to nemá význam, .... s ním diskutovať. Ak niekto, kto je kresťan a napíše to, čo teraz Savras napísal, tak to sa nedá pochopiť. Pretože celé Písmo poukazuje, že nie skutky , ale viera v Ježiša Krista nás zachraňuje. A tá obeť /vražda/ Krista bola v Božom pláne, aj keď samozrejme to nebolo niečo, čo bolo predurčené, .... ale to bol Bohom predvídaný počin skazených, pokryteckých , náboženských vodcov Izraela.
A tak neviem, kde Savras prišiel k tomu, že Písmo tvrdí , že /citujem Savrasa/ .... "Kristova smrť na kríži teda nebola Stvoriteľom chcenou obetou, vykonanou na spásu ľudstva. "
A to je nonsens.
Tak ako všetky tvrdenia Savrasa, prívrženca new age. 


19.
označiť príspevok

Lemmy muž
   21. 5. 2020, 23:18 avatar
New age je kresťanská sekta?


20.
označiť príspevok

Shagara muž
   včera, 00:40 avatar
19, .... je to širšia ustanovizeň. /hnutie/ A zahŕňa v sebe aj iné náboženské smery, lepšie povedané je to mišmaš rôznych , upravených názorov na Boha, spásu a život, duchovnosť! Tam patria aj rôzne koncepcie od reinkarnácie, cez kozmologické konšpirácie, až po ufo! Proste "švédsky stôl" náboženských názorov. Tá "široká cesta" , pred ktorou varoval Kristus. A Savras a spol,. sú jej predstaviteľmi!


2.
označiť príspevok

peter67 muž
   21. 5. 2020, 17:30 avatar
Tak sme sa dočkali. Savrasovi vďaka.
Týmto by som debatu v tomto vlákne ukončil.     
Súhlasí -era-, J.Tull, gabriel pb


3.
označiť príspevok

-era- muž
   21. 5. 2020, 17:37 avatar
Len na okraj poznamenám, že kto chce rozumieť savrasovi, nech si prečíta dielo Abd-ru-shina: Vo svetle pravdy, posolstvo Grálu... Priznávam bez mučenia, že ja som to dočítať nedokázal...
Súhlasí J.Tull, gabriel pb


4.
označiť príspevok

gabriel pb
   21. 5. 2020, 17:38 avatar
pripájame sa k jubilejú


5.
označiť príspevok

gabriel pb
   21. 5. 2020, 17:41 avatar
ako život Ježiša vyzerá, mám dlhy mám aj problémy a mám aj lásku, čiže Ježiš ide na 100 %, preto, ak chcete ísť do spasenia, mali by ste sa usilovať ísť na 100%, riešiť problémy, dlhy a lásku


6.
označiť príspevok

Ježiš Kristus muž
   21. 5. 2020, 17:52 avatar
JA s tvojimi dlhmi mám NIČ


7.
označiť príspevok

gabriel pb
   21. 5. 2020, 18:01 avatar
máš so mnou niečo, na pizze je solamyl a ten mi chutí


8.
označiť príspevok

Ježiš Kristus muž
   21. 5. 2020, 18:03 avatar
Ale za dlhy nemôžem


9.
označiť príspevok

gabriel pb
   21. 5. 2020, 18:09 avatar
I see the Light (Slovak)


10.
označiť príspevok

Ježiš Kristus muž
   21. 5. 2020, 18:14 avatar
Nežer cica, ušetríš


11.
označiť príspevok

gabriel pb
   21. 5. 2020, 18:17 avatar
a čírej vody je potrebné napiť sa


12.
označiť príspevok

Ježiš Kristus muž
   21. 5. 2020, 18:19 avatar
Drogy nie, radšej loptu


15.
označiť príspevok

gabriel pb
   21. 5. 2020, 19:31 avatar
ej há janošíkuú


21.
označiť príspevok

Nehádžte perly sviniam
   včera, 08:33 avatar
je to tu samy sektar , satanista, ateista....to je uroven :(


25.
označiť príspevok

Shagara muž
   dnes, 22:02 avatar
21, .... tak odíď a bude o jedného menej! 


26.
označiť príspevok

djjaro muž
   dnes, 22:02 avatar
21To su ale Perly    


27.
označiť príspevok

Nehádžte perly sviniam
   dnes, 22:04 avatar
to si pis, ze odidem, ale ty v base skoncis !


22.
označiť príspevok

elemír muž
   včera, 08:48 avatar
Každý z nás ma zavesenú vieru na ničom inom. Napríklad pavol napísal, že ak by nebolo zmrtvych vstania a vzkriesenia, je všetko márne. všetko je o ničom. A také by sme v listoch ešte našli. a častokrát sú to u ľudí doslova prkotiny a maličkosti, čo ich privádza k ježišovi a čo ich velmi ľahko zmetie z tejto cesty.
Ježiš sa ale sám vyjadruje, že sa obetuje za nás, zoberme si to jeho najúžasnejšie vyjadrenie: Toto je moje telo, ktoré sa obetuje za vás a toto je moja krv, ktoré sa vylieva za vás, je to krv novej a večnej zmluvy, toto robte na moju pamiatku.
Lenže tu nejde iba o to, takéto slová vYsloviť, podstatné na tom je, že toto sa prejavuje denne v praxi už takmer tých dvetisíc rokov. Ten deň, keď sa nemodlím je iný, ako keď sa modlím, pri pozdvihovaní sa vylieva na tento svet, na ten oltár, na nás,jeho živá voda a o tejto vode nám hovorí, keď sa rozpráva pri studni so samaritánkou a toto všetko je v nás, možno nie v mnohých, ale je a funguje, a neviem si predstaviť, že by som o to prišiel, alebo, kto alebo čo by ma presvedčilo, že to nie je, snád len ešte niečo vyššie a lepšie.
A z tohoto všetkého je upletené akési lano nášho pasenia, na ktorom sa cítime zavesení a pripravení a nečekáme nič inšie.
Teda nech bol ježiš ktokolvek a čokolvek, od kohokolvek a prišiel ktovie odkiaľ, zanechal nám tu evanelium, ktoré funguje a my veríme na nádeje a prísľuby, ktoré nám tam nechal.
Tu sa prelínajú dva životy navzájom spojené, on a my a on je jediný, kto pozná cestu z tohoto pozemského marazmu. On je pravda, cesta a život a ten, kto ho takto verí a vyznáva , denne pociťuje jeho duchovno, jeho silu, jeho moc nad týmto svetom, lenže k tomu sa treba aj dopracovať a preto je takýchto ľudí veľmi málo a takmer zanikajú v obrovskej väčšine a možno aj prenasledovanie zlými je oveľa väčšie, a tak sa niekedy zdajú hriešnejší, ako tí, čo o tomto nevedia.


23.
označiť príspevok

-era- muž
   včera, 08:54 avatar
Keď píšeš, že On je jediný, tak však treba si byť vedomý aj toho, že On ako jediný, môže žiť v každom z nás vo vnútri a riadiť naše činy zvnútra. Tak ako sa to stalo Pavlovi: "Veď ja som skrze zákon zomrel zákonu, aby som žil Bohu. S Kristom som pribitý na kríž. Už nežijem ja, ale vo mne žije Kristus.
Súhlasí elemír


24.
označiť príspevok

elemír muž
   dnes, 09:38 avatar
Sarvašovi by som len chcel pripomenúť, nech si prečíta stať evanjelia o poslednej večeri a nech sa trochu zamyslí aj nad tým, kto prvý vyslovil slová premenenia.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:52,  -era-, nestal si tým, čím si chcel, ale tým, čím si stať mohol... nadarmo je rovnosť...
dnes, 12:33,  146. Priznávam, že moja predstavivosť nie je dostatočná, aby som si to dokázal jasne...
dnes, 12:26,  Vojtěch Kodet: "Panna Maria není bohyně... Pannu Marii nelze v žádném případě...
dnes, 11:41,  povedali by ste, oni viete koľko hnoja sypú na smetisko, my si tam máme dať stavať dom na...
dnes, 11:26,  Shagara, vidno, že nečítaš pozorne. V 7. kapitole Zjavenie apoštola Jána máš predsa...
dnes, 10:54,  jehovisti vobec nerozumia boziemu dielu....Boh Syn môže zomrieť v tele....Prave preto, že...
dnes, 10:03,  Program Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave na jún 2020....
dnes, 08:14,  27 - Inymi slovami, spritomnenie popravy Krista. Uvedomujes si vobec co vravis - pises? Asi...
dnes, 07:49,  Lemmy, ako je mozne , ze si takto dopadol.....tvoje prirovnaia su hodne primitiva.....absolutne...
dnes, 07:43,  Fakira, ved ty sa hlasis ku krestanstvu....podla tohto si zlocinka.....
dnes, 05:57,  Chceš realizovať svoje sny? Prebuď sa!..:-)
dnes, 05:57,  Ak v živote nájdeš cestu bez prekážok, tak pravdepodobne nevedie nikam...:-)
dnes, 05:40,  Veľa čítaj, píš, premýšľaj, aby si sa vedel vyjadriť až budeš chcieť...:-)
dnes, 05:12,  Život je obchod. Obchod je súťaž...a v súťaži vyhráva ten, kto sa viac snaží...a kto...
dnes, 05:02,  Mimochodom, kritika je jednoduchá, umenie zložité...:-)
dnes, 05:01,  Tak to musia byť tí, ktorých nenávidí človek bezzákonia, syn zničenia...:-)
dnes, 04:55,  Ale kto je jeho protiobrazom dnes?
dnes, 04:19,  “Nato sa z neba ozval hlas: 'Toto je môj milovaný Syn (Ježiš Kristus), z ktorého mám...
dnes, 02:48,  “Raduj sa, mladý muž, zo svojej mladosti a nech sa tvoje srdce teší, kým si mladý. Choď,...
dnes, 01:02,  42, .... vymyslený je rozprávkový príbeh o domestikovaných opiciach čo zliezli zo stromov...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vstúpiť do manželstva neznamená vzdať sa slobody, ale vymeniť osobnú slobodu za spoločnú.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(105 712 bytes in 0,459 seconds)