Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Živé slová mŕtvych ekonómov, mŕtve slová živých ekonómov

8
reakcií
511
prečítaní
Tému 11. marca 2018, 22:24 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
31. 05. 2008
7
30. 07. 2015
171
28. 04. 2011
77
25. 10. 2010
7
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   11. 3. 2018, 22:24 avatar
Živé slová mŕtvych ekonómov, mŕtve slová živých ekonómov
Napísal: Prof. Jaroslav Husár
Uverejnené: 08. marec 2018

Akýsi vnútorný hlas mi našepkáva, že dnešné problémy, nielen na Slovensku, začali v roku 1989.
Konkrétnejšie, začali v ekonomike. „Nemôžem nepripomenúť slová nášho prvého guvernéra SNB prof. Karvaša. On už v roku 1947 napísal:
Najaktuálnejším prípadom je práve európsky kontinent. Snahy po vytváraní hospodárskeho spoločenstva niektorých štátov európskych, prípadne celej Európy nie je ničím iným, ako výrazom snahy po vytvorení veľkého hospodárskeho priestoru. Organizovanie jednotného európskeho hospodárstva alebo plán vytvorenia dvoch, prípadne troch hospodárskych oblastí v Európe je hľadaním foriem pre vytvorenie samostatných hospodárskych celkov, ktoré by umožnili také racionálne usporiadanie vzájomných hospodárskych vzťahov, pri ktorom by sa vytvoril predpoklad k optimálnemu využitiu všetkých prírodných podmienok výroby v prospech hospodárskeho blahobytu tých národov, ktoré sú na tomto priestore usadené“.
A hneď by som uviedol aj ďalší citát. Tiež guvernéra, ale je to bývalý guvernér FEDu A. Greenspan. Na tlačovke pred novinármi povedal: „Ak ste správne porozumeli tomu, čo som práve povedal, keďže som sa vyjadril pomerne nejasne“.
Citát A. Greenspana súladí s druhou časťou nadpisu mojej úvahy. Vrátim sa však k nám.
Čitateľ sa iste pamätá ako nás p. I. Mikloš a p. Sulík obohatili o pojem rovná daň. My máme rovnakú daňovú sadzbu, a to 19 percent. Daň získame iba ak touto sadzbou prepočítame náš príjem. Medzi takéto jasné pojmy platí aj „ekonomický pojem“ dlhová brzda. A do tretice nemôžem nespomenúť pojem default. To je anglické slovo. Asi nemáme slovenské slovo a teda jeho pojem. Američania K. Rogoff a C. Reinhartová sa stali v roku 2010 hviezdami. Patrili medzi najcitovanejších ekonómov a formovali rozpočtovú politiku eurozóny. Rogoff a Reinhartová urobili tri chyby, napr. vynechali pri prepočte dáta zo 40. rokov 20. storočia Austrálie, Nového Zélandu a Kanady, ktoré mali v tom čase vysoký dlh a vysoký rast. Na škandál s manipuláciou úrokovej sadzby LIBOR navrhol eurokomisár pre vnútorný trh Michel Barier zadefinovať manipuláciu so sadzbami ako trestný čin. Banka Deutche Bank prepustila dvoch zamestnancov po tom, ako najatá auditorská firma zistila ich účasť na manipulácii so sadzbou. Vyšetrovanie sa rozbehlo aj v USA, Japonsku a Európe, medzi podozrivými bolo všetkých 16 bánk, ktoré údaje pre konštrukciu LIBOR každý deň nahlasujú. A stalo sa to všetko v roku 2012. Banky v Európe zmanipulovali úrok EURIBOR. ECB to riešila tak, že sadzbu EURIBOR by tvorilo viac bánk a dohľad má zabezpečovať dozorná rada v Euribore. Teda slová živých ekonómov sú mŕtve, lebo bankári si robia podľa svojho, ba ekonómovia nemajú dôkladné poznatky ekonómie ako kľúč k riešeniu volatility pohybu ekonomík EÚ.
Čitateľovi si dovolím pripomenúť, že prípravy na euro sa začali viac než desaťročie od začiatku jeho uvedenia do obehu. Príprava na Európsku menovú úniu sa dá rozdeliť na tri etapy.
V prvej od 1. júla 1990 do konca roka 1993 sa odstraňovali prekážky cezhraničného pohybu kapitálu v krajinách Európskeho spoločenstva. Zároveň sa upevňovala spolupráca centrálnych bánk. Počas rokov 1994 a 1998 sa vytvorili a schválili konvergenčné kritériá a v máji 1998 bolo odsúhlasené samotné euro (predtým SDR). Vznik Európskej menovej únie 1. januára 1999 začal tretiu fázu, používania eura v bezhotovostnom styku, voči doterajším menám začal platiť pevný kurz.
K tomuto dňu tiež začala činnosť Európske centrálna banka ako tvorca monetárnej politiky.
Moju úvahu mi pomôže jednoznačnejšie ukončiť denník Financial Times. Ten napísal, že muž, ktorý zostavoval v roku 2011 v Taliansku vládu, Mario Monti, jeho kolega v Grécku Lucas Papademnos a nový šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi majú takmer rovnaké životopisy. Všetci traja sú ekonómovia s praxou v Spojených štátoch, zastávali vysoké pozície v administratíve Európskej únie a dvaja z nich pracovali pre investičnú spoločnosť Goldman Sachs. Bola to práve ona, ktorá pomohla Grécku zamaskovať časť štátneho dlhu cez kontroverznú derivátovú dohodu z roku 2002. M. Draghi bol jej viceprezidentom pre Európu v rokoch 2002-20015. Písalo sa o tom aj v našej dennej tlači. Teda, začalo to v ekonomike. A. Smith, otec ekonómie, autor Bohatstva národov napísal pred touto knihou Teóriu morálky. Víťazia egoistické pohnútky a zapadli živé slová mŕtvych ekonómov.

Prof. J. Husár
Bratislava 7/3/2018

slovenskeslovo.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí RighteousFred


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   11. 3. 2018, 22:49

Príspevok bol vymazaný administrátorom.4.
označiť príspevok

Lemmy muž
   11. 3. 2018, 23:27 avatar
Eštebák propaguje eštebáka!!!
Súhlasí Osvietený


3.
označiť príspevok

Kasafran
   11. 3. 2018, 23:23 avatar
Ožiarený,
to si predviedol/zverejnil reakciu živého, či mŕtveho usizraelského agenta/žoldniera...?
Nože sa pokús, ak Ti to vôbec ten Tvoj zastaraný humanoidný program dovolí, vecne analyzovať jeho výroky, s ktorými nesúhlasíš! Dôrazne však pochybujem, že si toho vlastným softvérovým vybavením aspoň trošku vecne schopný!
Ak sa však o to aspoň pár zmysluplnými vetami pokúsiš, budem Ti povďačný...!


5.
označiť príspevok

Lemmy muž
   11. 3. 2018, 23:28 avatar
Kasafran: usizraelského agenta/žoldniera

Ty sa vážne nechceš liečiť?
Súhlasí Osvietený


6.
označiť príspevok

Kasafran
   11. 3. 2018, 23:50 avatar
(4,5) Lemmy,
odporúčam Ti, aby si sa dovzdelal aj o význam slov "agent" a "žoldnier" - no ak si toho nie schopný, liečiť sa ísť nemusíš, pokojne ostaň na doterajšej úrovni...
Ale aj v takomto stave, v akom sa nachádzaš, privítam, ak sa pokúsiš o to, o čo som požiadal Ožiareného...!
Súhlasí RighteousFred


7.
označiť príspevok

Lemmy muž
   11. 3. 2018, 23:52 avatar
Hlupák, ja nehovorím, že sa máš liečiť z používania slov agent alebo žoldnier, ale z toho tvojho paškvilu: usizraelského!!!


8.
označiť príspevok

Kasafran
   12. 3. 2018, 00:11 avatar
Lemmy,
nech všemocný Boh Izraela ochráni svojich vyvolených od mudrcov Tvojho typu. Možno už prikázal svojmu vrátenému, alebo ešte len vracajúcemu sa svojmu synovi, aby spravil tak, ako jeho "kresťanský" syn - vyšibať všetkých farizejov aj Tvojho typu zo svojho "chrámu"...
Keď tak spraví, ako svetský humanista, ateista a komunista sa mu "poďakujem...


9.
označiť príspevok

Lemmy muž
   12. 3. 2018, 00:13 avatar
Zabudol si, celou vetou si to mal napísať: Keď tak spraví, ako svetský humanista, ateista, fašista a komunista sa mu "poďakujem...

To je tvoj problém, ďakuj komu chceš, ale liečiť by sa aj tak mal! Ty chceš mňa vyšibať (potrestať) za to, že som ťa usvedčil z klamstiev? Ty si poriadne drzý fašista!
Súhlasí Osvietený
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Posielam Ti zoznam všetkého, čo by som si na Vianoce želal: Teba!
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(62 154 bytes in 0,417 seconds)