Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Zase klamstvá...

9
reakcií
1098
prečítaní
Tému 5. júla 2010, 07:52 založil fajer.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
03. 05. 2012
3
12. 01. 2015
2
06. 09. 2013
152
29. 05. 2012
2
21. 05. 2015
14
04. 07. 2009
75
 
 


1.
označiť príspevok

fajer
   5. 7. 2010, 07:52 avatar
Ukradnutý sviatok – alebo katolícke klamstvá o sv. Cyrilovi a sv. Metodovi
Zdroj: Vladimír Šaur, Slovanská vzájemnost, 78/2005
Dátum: 5.7.2010

Deň 5. júl je v kalendári označený ako Deň slovanských vierozvestcov. Lenže spôsob, ako sa tohto štátneho sviatku v posledných rokoch zmocnili oznamovacie prostriedky a ako zo svätcov Cyrila a Metoda ťaží rímskokatolícka cirkev, vzbudzuje dojem, že sa niekomu prívlastok „slovanských" nepáči. Počúvame o tom, že solúnski bratia nám v 9. storočí „zvestovali vieru", totiž akoby „priniesli kresťanstvo našim predkom, dovtedy nevzdelaným pohanom". Ale to predsa nie je pravda.
Kresťanstvo u nás už bolo niekoľko generácií predtým, veď v Mikulčiciach (južná Morava) sa našli základy kresťanskej svätyne z 8. storočia. Zásluha solúnskych rodákov, synov veliteľa tamojšej posádky, vysoko postaveného popredného činiteľa byzantskej armády, bola v tom, že našli spôsob, ako našim predkom vzdelanie v tých časoch výlučne cirkevné odovzdať v domácom jazyku písomne. Treba pripomenúť, že písmo, vynájdené Konštantínom, ktorý až tesne pred smrťou prijal mníšske meno Cyril, totiž písmo hlaholické, je tak presne šité na mieru a nárečiu našich predkov, že to dodnes vyvoláva obdiv filológov.
Kam sa na nás hrabú západoeurópske národy, poznajúce len latinku, ktorá má pôvodných znakov len 20 a po rozšírení 26. Slovania v 9. storočí potrebovali písmo s 38 znakmi, aby zaznamenali všetky hlásky svojho jazyka, a takéto písmo im Konštantín vytvoril. Na jeho základe sa o niečo neskôr sformovala cyrilská abeceda, základ súčasnej ruskej azbuky a písma východných sčasti južných Slovanov. Na škodu našej kultúry u nás čoskoro prevládla liturgická latina. Konštantínovo písmo zastaralo, ale zachovalo sa u Chorvátov, predtým aj inde, a ako bohoslužobné žije. Slovanské písmo bolo a doteraz je spojivom Slovanov, prejavom svojbytnosti národnej kultúry. Toto by sa malo každoročne pripomínať práve 5. júla.
Lenže čo počujeme z rozhlasu ? Čo vidíme v televízii ?
Hlavne rímskokatolícke bohoslužby, prenosy z Velehradu (južná Morava), prejavy kňazov. Často aj nepravdy a skresľovanie histórie. Vytvorila sa schéma: 5. júla majú slovo katolíci, 6. júla ostatné cirkvi. To nie je dobré. A dokonca ani dátum 5.7. nie je tým správnym dňom pripomienky prínosu Solúnčanov. Pôvodne sa sviatok Cyrilov svätil 14. februára a Metodov 6. apríla, v úmrtné dni podľa juliánskeho kalendára. Až v 60-tych rokoch 19. storočia v súvislosti s miléniom pokrstenia Moravy kardinál Fürstenberg presadil u Pia IX., že deň vierozvestcov bude 5. júla a to zámerne dňa predchádzajúceho výročiu Husovej smrti. Oficiálne sa argumentovalo možnosťou konať púte v čase medzi kosbou sena a žatvami na južnej Morave. Pravý dôvod však bol úplne iný. Ideologický. V tých časoch sa prebúdzalo národné povedomie, opierajúce sa o husitskú tradíciu, bolo potrebné proti tomu postaviť iný idol.
Nikde inde sa u Slovanov neoslavuje cyrilometodský sviatok začiatkom júla. Bulhari ho majú 24. mája, gréckokatolíci v pôvodné dni úmrtia, pravoslávni ho oslavujú viackrát v roku. Ale hlavne tu ide o obsah osláv. Rímskokatolícka cirkev nemá ani to najmenšie právo vyhlasovať Cyrila a Metoda za „svojich svätých", veď oni nabúrali monopol hebrejčiny, gréčtiny a latinčiny a žiadali šírenie cirkevného učenia v národnom jazyku svojich spoluobčanov! Robili presný opak toho, čo rímska cirkev po celý stredovek presadzovala a protinárodne presadila. Na rozdiel o kresťanov východných, ktorí národné písma rešpektovali a ich prostredníctvom šírili vzdelanie.
Zmierime sa s tým, že sviatok, ktorý by mal byť oslavou slovanskej myšlienky a národného vzdelania ponecháme ľuďom, ktorí ho zneužívajú? Ľuďom, ktorí sa svojim chápaním cyrilometodského odkazu dopustili svätokrádeže? Nezmierujme sa! Konajme osvetové akcie o slovanskej vzdelanosti, šírme pravdu o slovanských dejinách! Poukazujme na prednosti slovanského písma, ktoré nepotrebuje dopĺňať čiarkami a háčikmi, pretože má dosť znakov. A uvážme, či by pamätný deň nemal byť v kalendári tam, kde pôvodne patrí - do niektorého z jarných dní v súlade s tradíciou našich slovanských priateľov.
Doc. PhDr. J. Haubelt, DrSc., český historik najmä osvietenskej doby a podpredseda a hovorca Voľnej myšlienky v Česku k danému problému sa vyjadruje takto: „Katolíctvo má v Čechách opodstatnene zlú povesť. Vďačí za ňu predovšetkým svojim latinským a protislovanským usmerneniam, ktoré sa prejavili v časoch Veľkej Moravy. Vypovedajú o tom najmä tzv. panónske legendy o Konštatínovi Filozofovi a Metodovi, ktoré keď čítame pozorne, zistíme, že historickou pravdou je pravý opak toho, čo kladného tieto texty vypovedajú o latinských kňazoch, vrátane pápeža. Skutočnosť bola totiž úplne iná, ako sa nám dodnes pokúšajú nahovoriť pápeženci.
- Je nesporné, že obaja slovanskí apoštoli boli na spiatočnej ceste do Byzancie obvinení z kacírstva a že nedošli do Solúnu, ale že boli nedobrovoľne zavlečení do pápežského Ríma,
- Prvý z nich podľahol v Ríme následkom utrpenia, ktoré podstúpil cestou.
- Metod sa vrátil na Veľkú Moravu, kde aj zomrel, ale tam boli jeho „kacírske" telesné pozostatky zrejme zhanobené a zlikvidované.
- Slovanskí žiaci Metoda boli po jeho smrti predaní do otroctva vykúpení Byzanciou a vykonali nesmierne civilizačné dielo práve na slovanskom Balkáne.
Rímskokatolícka cirkev využila nevzdelanosť slovanského národa a zneužila Cyrilometodskú legendu na upevnenie svojho politického postavenia. Je to hanba nielen pre cirkev, ale aj pre tých, ktorí jej uverili."


5.
označiť príspevok

Ónya žena
   5. 7. 2010, 10:16 avatar
Sv. Cyril a Metod sa už počas svojho života stali katalyzátorom rôznych nábožensko-spoločenských tendencií. V neprebernej spleti politických i cirkevno-politických konfliktov a intríg, ktoré charakterizovali druhú polovicu 9. storočia sa títo mužovia snažili o zachovanie vlastnej tváre, vlastnej apoštolskej línie, o zachovanie primátu svedomia nad momentálnymi mocenskými výhodami, o zveľadenie kultúry ducha nad kultúrou násilia, o víťazstvo pravdy v ľudských srdciach i v živote spoločnosti, ktorej boli súčasťou.
Už počas ich života boli chválení a obdivovaní, zavrhovaní a nenávidení. Viacerí mocní tohto sveta chceli uzurpovať ich činnosť, či podriadiť ju momentálnej politickej situácii - a v prípade ich nesúhlasu s akoukoľvek manipuláciou sa im a ich dielu kruto mstili. Pomsta spočívala raz v súde, inokedy v uväznení, často v skresľovaní ich činnosti, prekrúcaní ich diela, falšovaní ich slov, niekedy v úplnom vyhnaní. Zdá sa, že tento osud sprevádza túto bratskú dvojicu v dejinách nášho národa aj naďalej. Po stáročia boli solúnski bratia takmer zabudnutí, akoby vo vyhnanstve, aj keď ich dielo žilo aj ďalej a ovplyvňovalo rozvoj duchovného života národov, medzi ktorými pracovali.

storico.radiovaticana.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

blueevil
   6. 7. 2010, 10:32 avatar
nejde o to...ludom treba tlct stale do hlavy niečo, lebo su stado svin...ešte by som dodal:krestanstvo bolo vnutene našim prapredkom Slovanom!!! boli sme barbari pre nich, vo vojne sme ukrižovali krestana pre vystrahu napriklad, mali sme uplne inu kulturu! nič proti krestanstvu, ale ked je sviatok, je to len smutok-vidiš tie harpije, pokrytecke svine, ktore sa vyspovedaju a "idu" dalej...


7.
označiť príspevok

Vlado muž
   6. 7. 2010, 10:50 avatar
Bluedebil: lebo su stado svin

Fuj, ale máš svinsky jazyk. Tak podlo píšeš, až je mi na zvracanie. Poumývaj si tie zvratky v hlave. Na čo sú dobré také odporné vyjadrovania? Musíš sa tak nízko znížiť, aby si ryl až držkou v zemi, len aby si zvýraznil, ako sa nevieš slušne vyjadrovať? Nesúhlasím s toľkou nekultúrnosťou, čo predvádzaš. Keby si bol ateista, hanbil by som sa za teba, ale možno ani nie, od niektorých ateistov to možno očakávať, že nemajú hanby v tele.


10.
označiť príspevok

blueevil
   6. 7. 2010, 11:01 avatar
Bluedebil? to si ty?  ja som blueevil ak nevieš čitat kokot! nie niesom ani nebudem, lebo niesom cooler a debil ako ty 


2.
označiť príspevok

Boris muž
   5. 7. 2010, 08:44 avatar
aj ateisti klamu v tvrdeni o neexistencii boha..
vsetci klamu a vymyslaju si len aby podporili tu svoju stranu.. naco sa k nim pridavas fajer? si na to hrdy?


3.
označiť príspevok

fajer
   5. 7. 2010, 09:50 avatar
mi nič netvrdíme,áno som hrdý že som nepodľahol hlúpostiam a dogme....


4.
označiť príspevok

Boris muž
   5. 7. 2010, 09:55 avatar
ze nie? a co maju byt tie posmesky a urazky na margo veriacich v boha? nie kazdy uznava cirkev, kto veri v boha a ten, kto sa posmieva veriacemu je asi logicky prevedceny o opaku, ze boh neexistuje, ale na to nema dokaz ani riadny argument..
ateizmus si prilis spaja nabozenstvo s vierou v boha, co je mylna domnienka.
Súhlasí Arabeska


8.
označiť príspevok

ruwolf muž
   6. 7. 2010, 10:50 avatar
Kto tvrdí, že boh určite nejestvuje, je blbec.  


9.
označiť príspevok

Vočko muž
   6. 7. 2010, 10:51 avatar
som blbec
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 19:45,  373. kde sa o nich píse v biblii ? :) ten vsevedúci boh nemal vtedy šajnu ze o pár rokov sa...
dnes, 19:45,  Všetko ostatné čo ľudia si myslia že sú je len ich zvrátená hriešna myseľ.
dnes, 19:45,  ...smrad,p0dv0dnik,uzernik...:: Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vyhlásil, že...
dnes, 19:44,  ...smrad,p0dv0dnik,uzernik...:: Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vyhlásil, že...
dnes, 19:44,  369. no ved dááj konkrétne, čo som kedy ako bola záč, ty to dobre vjéééš . alebo vy to...
dnes, 19:42,  Boh stanovil muža a ženu. Všetko ostatné je hriech.
dnes, 19:40,  Veď práve. SKoro všetci počuli o Kristovi. teda tí čo neuverili majú smolu. No nie všetci...
dnes, 19:40,  Vsetci poculi o KRISTOVI , Teda aspon na slovensku Tak sa tu nebudem hrat na zachrancu , a...
dnes, 19:38,  365. jasné ako všetci normálni ;)
dnes, 19:37,  Píšeš že ty porno nepozeráš ako ja. Pričom dobre vieme čo si bola zač. *39*39 To ako...
dnes, 19:37,  V reali sa nahrava ,*39*39*39*39
dnes, 19:37,  362. cituje biblia niečo transexuáloch a intersexuálnych ludoch ? :) asi niéé . takze táto...
dnes, 19:37,  Prosim len sa tu nehraj na zachrancu lgbti,,,, Lebo ako vidim vsade vidis len stana,
dnes, 19:36,  Ty porno nepozeráš. Ty to robíš v reáli čo? *21*39
dnes, 19:35,  Heh,no toto, Poviem ti jedno , Viem ze s tebou hraju certi nejaku hru , Ale pozri ja sa...
dnes, 19:34,  Písmo tu nie je na parádu. To písmo ľudí nakoniec odsudzuje. No ak sa budú podľa neho...
dnes, 19:33,  Nie kedy ja chcem. Tie citáty hovoria jasne. A ty ako antikrist nechceš aby sa ľudia o tých...
dnes, 19:31,  Kristus prisiel aby spasil nie aby sudil podla pisma ,
dnes, 19:30,  Citaty niesu na to aby si ich pouzival ako ty chces a kedy chces ,
dnes, 19:29,  Co to? CO TO TY CHCEEEEEEESSS? SI SA ZBLAZNIL? SA POCUJES ?,,,,,,,, Ty sa chces rovnat KRISTOVI...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Ženy si vždy vyberajú mužov a muži do toho nemajú čo hovoriť.
Problém je v tom, že svojou technikou to vedia tak zakamuflovať, aby sme si mysleli, že si ich vyberáme my.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(69 036 bytes in 0,420 seconds)