Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Začiatky náboženstiev 1.

16
reakcií
3435
prečítaní
Tému 15. júla 2008, 18:34 založil J.Tull.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
26. 04. 2016
29
04. 02. 2018
5
 
 


1.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 7. 2008, 18:34 avatar
Naša anatomická štruktúra, jej analógia s ostatnými živočíchmi, potvrdzuje náš vývoj zo zvieracej ríše. Aj naše správanie, zvyky, morálka ... má korene v analogickom chovaní zvierat. Inak je to však s náboženskými predstavami. Už vzpriamené držanie tela znamená prekonanie stavu primátov. Priestor je práve vďaka vzpriamenej polohe organizovaný ako štruktúra neprístupná opoľuďom: štyrmi horizontálnymi smermi vychádzajúcimi s centrálnej osi „hore“ – „dole“. Inými slovami, priestor je organizovaný okolo ľudského tela a rozprestiera sa dopredu, dozadu, napravo, naľavo, hore a dole. A z tejto pôvodnej skúsenosti – cítiť sa „vrhnutý“ do zdanlivo neohraničeného, neznámeho a hrozivého priestoru – vznikajú rozličné spôsoby orientatio /oboznámenia, orientovania/; nemožno totiž dlho žiť v závrate z dezorientácie. Táto skúsenosť s priestorom organizovaným okolo „stredu“ vysvetľuje význam paradigmatického delenia a rozvrhnutia území, osád a sídlisk a ich kozmologickú symboliku. Používanie nástrojov, ich výroba, výroba „nástrojov na zhotovovanie nástrojov“, uschovávanie a v neposlednom rade, často i zložité používanie poukazujú na ďalší rovnako dôležitý rozdiel v porovnaní so spôsobom života primátov. „Skrotenie“ ohňa, teda možnosť oheň vyrobiť, udržať a preniesť, znamená, dalo by sa povedať, definitívny rozchod paleolitických ľudí s ich zoologickými predkami. Najstarší „doklad“ o použití ohňa pochádza z Čou-kchou-tienu /600 000 rokov p.n.l./, no je pravdepodobné, že k „skroteniu“ došlo oveľa skôr na viacerých miestach.


2.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 7. 2008, 18:35 avatar
I na základe týchto skutočností si uvedomujeme, že praveký človek sa už správal ako tvor „obdarený“ inteligenciou a predstavivosťou. Nie je mysliteľné, že by v nástrojoch nebola obsiahnutá istá dávka sakrálna a že by nástroje neboli podnetom k početným mýtom. Prvé technologické objavy – opracovanie kameňa na nástroje určené na útok a obranu, ovládanie ohňa – nezaručili len pretrvanie a vývoj ľudského druhu, lež vytvorili aj celý svet mytologicko-náboženských hodnôt, podnietili a živili tvorivú fantáziu. Predpokladá sa, že činnosť podvedomia – sny, fantázia, vidiny, fabulovanie atď. – sa od podvedomia dnešných ľudí líšila len intenzitou a rozsahom. Človek je totiž konečný produkt rozhodnutia, ktoré vzniklo na „počiatku vekov“: rozhodnutia zabíjať kvôli prežitiu. Hominidi prekonali svojich „predkov“ tým, že začali jesť mäso. Stali sa lovcami zveri a zároveň sami boli často korisťou. Paleolitický ľudia sa približne dva milióny rokov živili lovom. Neustále prenasledovanie a zabíjanie zveri napokon vytvorilo systém vzťahov sui generis /svojho druhu/ medzi lovcom a zabitými zvieratami. Akt zabitia je prejavom „mystickej spolupatričnosti“ lovca a jeho obete; preliata krv sa nerozlíšiteľne podobá na ľudskú. „Mystická spolupatričnosť“ so zverou v konečnom dôsledku odhaľuje príbuznosť medzi ľudskými spoločenstvami a živočíšnym svetom. Zabiť štvanú zver alebo neskôr domáce zviera sa rovná „obetovaniu“, pri ktorom sú obete navzájom zameniteľné. Všetky tieto koncepcie vznikli v posledných fázach procesu „hominizácie“. V zmenenej, prehodnotenej, skrytej podobe sú platné ešte celé tisícročia po zániku paleolitických civilizácií. Táto mimoriadne archaická predstava ešte v staroveku pretrvávala: nielenže zvieratá nahrádzali ľudské obete, ale aj ľudia boli obetovaní namiesto zvierat.


7.
označiť príspevok

ranexil muž
   16. 7. 2008, 12:14 avatar
J.tull si ako encyklopedia zauživaných pravidiel,a tvoj nazor mimo vedeckeho stredu je na tieto veci aký?Trebars paluxy river -to poznas,alebo krvna skupina Rh factoru negatívneho u ludí a tých co ho maju,ako sa na to dívas?Dalsia vec aj opice bežne jedia maso,takze evolucný spustac to nebol.


15.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 7. 2008, 14:50 avatar
ranexil; ... nie som „encyklopédia zaužívaných pravidiel“:-)) ... som technik a mojím koníčkom je umenie, literatúra, hudba, najmä výtvarné umenie ako i dejiny umenia; filozofia ... Nie som odborníkom v týchto oblastiach, ale mám predovšetkým rôznu literatúru tohto zamerania /samozrejme pokiaľ mám možnosť, sledujem všetko, čo s tým súvisí/ , z ktorej čerpám. V tomto prípade predovšetkým z diela Mircea Eliadeho. ... a žeby jeho názory spadali do „zaužívaných pravidiel“...?:-o
Čo sa týka môjho, som niečo ako „eklektik“ vyberám si z množstva názorov, kladiem ich do súvisu v iných oblastiach a tak si vytváram /na rozdiel od klas. „eklektika“/ vlastný názor, ale som i skeptik, aj voči vlastnému.;-)
paluxy river – pozrel si si mnou odporučenú stránku?;-)
krvná skupina Rh factoru negatívneho je mimo oblasť môjho záujmu. ... možno sa ozve farmakum.;-) ;-)
opice bežne jedia maso, možno tak akurát hmyz a občas i malé stavovce, ale žeby jedli, lovili napr. antilopy? :-o :-)


16.
označiť príspevok

ranexil muž
   17. 7. 2008, 15:53 avatar
O.k.mal som občas ten dojem,Negat.Rh krvný nepriamo naznačuje u nositeľa,že nema nič spoločne so svetom živ.ríše.,lebo všetky primáty ho majú.(makak rhesus)Niektorý badatelia poukazovali na,že negat Rh je iba v europe,akoby skutočný človek nikde inde vo svete nebol,teda ten čistý,neskrížený so zvieracím typom človeka.Je to trochu zahada lebo sa zda že existoval kedysi človek a zvierací človek.(dokonca v biblii je spomínaný ako človek stepí-chlpatý )Moje odkazy na paluxy river,smerovali aj ku tomu že dnes sa zdá že sme zmiešanina oboch.Je dokonca možné že ta povodna ludska forma im bola bohom,ale ich používaním na pracu sa postupne potreli rozdiely.A na podporu týchto dohadov môžem ti iba odporučit najst cez vyhladavac Ural narada spiral,mal by si najst dost prekvapujuce tech. nalezy pri rieke narada v rusku.


17.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 7. 2008, 19:16 avatar
ranexil; ...paluxy river – pozrel si si mnou odporučenú stránku?;-)


3.
označiť príspevok

kryo123 muž
   15. 7. 2008, 20:42 avatar
Pribeh dobry a suhlasim ze zistenim moznosti vyuziti ohna posunulo nas druh na vyssiu uroven, ale nemyslim si ze to stacilo na pociatocne formovanie prvych nabozenstiev... to prislo az ked si zacali uvedomovat samych seba, tedy svoju vlastnu existenciu a zacali o svojej existencii klast otazky a s tym i tedy co sa stane po smrti, kto su, co su, preco su, ale taktiez si uvedomovali existenciu okolia, ucelnych veci, ktore vyuzivali pre kazdodenne prezitie... a co nevedeli vysvetlit, to pripisovali niecomu nadprirodzenemu, taktiez ako si spominal, ze nie vzdy boli lovcami, a presne koli tomu sa obavat a respektovat tvorov, ktore ich mohli ohrozit... ako dokaz by sme si mohli vidiet kultoru v ktorych ludia uctievali zvery ako su medvede, levy, krokodyli, ktore ich ohrozovali pocas kazdodenneho zivota... no v inych kulturach v oblastiach kde clovek bol na vrhole rebricku neuctievali zvierata, ale sochy(reps. totemy)... s uvedomovanim vlastnej existencie a neznamo z toho co sa s clovekom a vedomim stane po smrti zacali uctievat aj mrtvych predkov, ktore sa prvy x prejavovalo u neandertalcov a pochovanie ludi nastrojmi kazdodennej potreby...


4.
označiť príspevok

janyjany
   15. 7. 2008, 21:04 avatar
kryo123 - čím viac ideme dozadu v histórii, tým menej môžeme hovoriť o človeku, ktorý si kladie otázky. Inteligencia, ktorú poznáme dnes, sa u človeka prejavila okolo 500 r. pr. Kr. V mytológiách sú zaznamenané duchovné zážitky dávnych ľudí. Čím ideme viac dozadu, tým viac boli ľudia jasnovidní. Vnímali duchovný svet. V tej dobe nejestvovala fantázia. Fantázia je aspektom rozumu.
Príklad s uctievaním zvierat je nepochopením podstaty týchto kultov. Každý zvierací druh riadi príslušná skupinová duša. A oni uctievali skupinovú dušu a nie zviera samotné.
O tom, čo sa deje po smrti, vedeli z vlastného prežívania.


5.
označiť príspevok

kryo123 muž
   16. 7. 2008, 11:34 avatar
Inteligencia sa vyvyja kazdym dnom, takze 500pnl bola inteligencia na urovni 500pnl a uroven dnes je uroven dnes, o 500 rokov, to bude zas int na urovni o 500 rokov...
a Ziadni jasnovidci neboli, jednoducho sa bali o svoj zivot a ako kazdy druh snazili prezit. Mali strach z neznameho a zo strachu vznikol respekt, preto obete, pretoze verili ze obetmi si danych uctievanych naklonia k sebe... je to jednoduche... vybuchla sopka, zabilo to vela ludi, ludia vtedy ale nevedeli ze sopecna cinnost je sposobena pohybmi zemskej kory, preto ho pripisali nejakemu sopecnemu ujovi, ktory sa na nich hneva, preto si ho potrebovali udobrit... boli mracna, boli blesky, ten udrel do stromu a budis ohnen a bol ohen, nevedeli ze ide o trenie mrakov na kladnych a zapornych nabojov a tak si predstavili ze na nebi sedi naky ujo, ktorych ich tresta za to ze mu malo obetuju...atd... ale to nic nenasvedcuje k tomu ze presivali ich duchovno... je to jasne... s prazdnym bruchom a sablozubim tygrom za chrbtom sa tazko mysli na to ci tvoj duch bude lietat v bruchu tygra, alebo pojdes do neba alebo do pekla 


6.
označiť príspevok

ranexil muž
   16. 7. 2008, 11:56 avatar
Kryo,nie si komunista vsak?


8.
označiť príspevok

kryo123 muž
   16. 7. 2008, 12:33 avatar
Komunista ani nie, skor ateista 


9.
označiť príspevok

janyjany
   16. 7. 2008, 19:02 avatar
Preštuduj si mytológie. Mnohí veria, že sú to len fantázie. Až pokým Schliemann podľa Homérovej Iliady nenašiel Tróju.


10.
označiť príspevok

kryo123 muž
   16. 7. 2008, 21:12 avatar
hehe, dobre ze mi pripomias aby som si prestudoval mytologiu  predpokladam ze ty asi poznas vsetky mytologie   tak tedy keru mytologiu si mam ako prestudovat aby som bol adekvatnym diskuterom s tebou o tom diskutovat? 


11.
označiť príspevok

janyjany
   16. 7. 2008, 21:29 avatar
napr. slovanskú


12.
označiť príspevok

kryo123 muž
   16. 7. 2008, 21:46 avatar
tak tu mam nahodou uz prestudovanu 
bohuzial, slovanstvo sa datuje od 5teho storocia n.l  co je troxu mimo obdobie paleolitu o ktorom diskutujeme  


13.
označiť príspevok

janyjany
   16. 7. 2008, 22:06 avatar
Veríš, že v paleolite sa ľudia báli blesku a pod - aj keď oni v skutočnosti poznali podstatu blesku, keďže boli jasnovidní - a vyfantazírovali si bohov - čo ale nie je možné, pretože títo dávni ľudia nemali možnosť fantazírovať, ale všetko prežívali - a tak asi budeš tvrdiť o starovekých náboženstvách, že si ich zasa niekto vymyslel z túžby po moci.
V mytológiách sú zaznamenané duchovné prežívanie ľudstva. A mali ich všetky národy a kmene na Zemi.


14.
označiť príspevok

kryo123 muž
   16. 7. 2008, 22:20 avatar
"v skutočnosti poznali podstatu blesku" ... wow to su mi novinky  vyskum bleskov zacal az v 1752 a ty mi teraz tvrdis ze ludia v paleolite vedeli o blesku viac nez ludia pred 200 rokmi??  Sakris, mal by si o tom napisat knihu, toto by iste bolo ece prevratnejsie nez Darwinove zistenia 
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:52,  Jiří Wolf chartista ktorý odsedel najviac z chartistov.
dnes, 17:47,  Šokujúce tajomstvo Václava Havla a zamatovej revolúcie! Skutočný hrdina Charty 77 rozpráva...
dnes, 17:30,  A preto píšem: Ej veru, inak ste mali vládnuť, mečiarovci, dzurindovci, ficovci, radičovci....
dnes, 17:28,  Pozrel som si.
dnes, 17:28,  Myslím presne tých 90 percent, ktorých myslíš ty v príspevku 6.
dnes, 17:27,  Prečo ste liberálni fašisti ? Pretože fanaticky hájite svoje, hoci aj hlúpe názory, a na...
dnes, 17:06,  My bieli sme ovládli svet. Preto nám čierni robia zle. Čiernych treba vyhubiť ako škodnú.
dnes, 16:41,  Alebo vládnuce totalitné strany komunistická strana sovietského zväzu a...
dnes, 16:35,  Ocean - Ten Shekel Shirt (Full Song & Lyrics)
dnes, 16:33,  neporozumel som
dnes, 16:26,  Žiadame znalcov a expertov, ktorí boli včera znalcami a expertami v globálnom otepľovaní a...
dnes, 16:24,  https://zpravy.aktualne.cz/regiony/stredocesky/policie-proveruje-jestli-mladik-ktery-strilel-na-c...
dnes, 16:24,  Vlastne ho nehľadáme, len sa pozastavujeme nad tým, kam až môže viesť duševná porucha,...
dnes, 16:23,  merry chistmas nightwooork
dnes, 16:22,  https://uloz.to/file/HaSakQcAvizX/laska-jpg
dnes, 16:18,  era myslíš tých 90% voličov či koho ?
dnes, 16:17,  era treba si pozrieť video *13
dnes, 16:14,  Treba odjebať. Každého. Slovensko je biele.
dnes, 16:09,  Hrozba sú . A veľká v tom , že môžu spôsobovať pernamentnu ústavnú krízu po dlhé roky .
dnes, 16:04,  U mňa je to karikaturista Martin Šútovec Shooty karikaturista, ilustrátor, grafický...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Čo si nevysvetlil slovami, palicou nevyjasníš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(80 031 bytes in 0,634 seconds)