Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Vziať si život by malo byť právo každého človeka

159
reakcií
1752
prečítaní
Tému 20. februára 2019, 08:02 založil Nesy122.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 08:02 avatar
Prečo skoro všetky náboženstva odsudzujú samovraždu? Ak si človek nemá právo zvoliť aký bude mať život, tak prečo si nemoze aspon vybrat či ho chce žit alebo nie? Čo ak niekto prežíva hrozné utrpenie, ocitne sa v neriešiteľnej situácii alebo ho jednoducho nebaví tento život a nechce v ňom pokračovať? Hovorí sa o ľudoch, ktorí ukončia svoj život ako o slabochoch, ktorí sa vzdajú namiesto toho aby sa snažili riesit svoje problemy, ale čo ak takí ludia nemajú proste už chut riešit problemy? Alebo ak niekto nevidi uz ziadne vychodisko a zlyhali vsetky jeho snahy o zmenu? Nikto nevie ako sa cíti taky clovek a co musel prežívať ked sa takto rozhodol.. čo pre niekoho je len malý problém pre iného moze znamenať koniec sveta. Každy vníma svet po svojom a pripisuje veciam iný význam preto nie je veĺmi morálne znehodnocovať niekoho trápenie a zľahčovať jeho situáciu. Nikto, kto by bol šťastny by si nezvolil smrť a ludia ktorí sa takto rozhodnú majú na to svoj dôvod , ktorému najlepšie rozumejú oni sami. Uprednostili smrt pred zivotom pretože im niečo chýba alebo sa nedokážu od niečoho oslobodiť, čo im bráni v pokoji žiť . Potom sú aj takí ktorí sa zabiju skratovo ale v takom prípade človek nepremýšla a nemôže byť po smrti súdeny za niečo čo vykonal ked nebol pri normálnom alebo plnom vedomí.

Večne zatratenie kvôli samovražde nedáva žiadnu logiku. Samovražda nie je opovrhovanie životom alebo rúhanie sa Bohu, je to len snaha ujsť pred bolesťou, utrpením, zúfalstvom a prázdnotou. Je dosť od veci aby človek za tento jediný zly čin bol večne potrestaný..Nemyslím si, že je zabiť sa je sebecké, hoci je pravda že rodinu to môže hlboko zasiahnúť, ale prečo by mal niekto žiť svoj život pre svoju rodinou hoci on si už nepraje pokračovať? Bude jeho rodina žiť jeho život za neho? Nie. Preto by nemalo byť právo sa zabiť nikomu odopierané a ani by mu to nemal nikto vyčítať... nechcem tým povedať, že by sa malo také rozhodnutie podporovať a ani ze by sme sa nemali snažiť pomôcť a zabrániť tomu ale braniť tomu len do určitej miery a tak aby sme nezasahovali do slobody človeka...


2.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 2. 2019, 08:14 avatar
Nuž, ale práve "snaha ujsť pred bolesťou, utrpením, zúfalstvom a prázdnotou" spôsobom samovraždy je rúhaním sa Bohu.

Človek má hľadať také riešenia, pri ktorých by zostal na žive - vybojovať si ich v tejto pozemskej realite - vlastným úsilím, vlastnou vôľou. To sa cení.

Ale ak veríš, že po smrti nič nie je, iba koniec, tak potom samovražda nie je nič zlé.
Lenže ak po smrti je pokračovanie, tak čomu človek ušiel? Si myslí azda, že ak mu zostane vedomie, že už tam nebude bolesť, utrpenie, zúfalstvo a prázdnota? Veď to sú všetko duševné veci. A hoci telo zomrie, duša zostane so svojimi nevyriešenými vecami - a keďže nemá telo, už ich ani vyriešiť nemôže. Takže to je celý problém.


99.
označiť príspevok

Myslitel
   20. 2. 2019, 13:04 avatar
@2 - o akom posmrtnom zivote to pises?
Kde v Biblii sa pise, ze po smrti ide ludska dusa kdesi?
Posmrtny zivot - katolicka dogma zalozena na grecko egyptskych poverach.

Ked je o osude cloveka rozhodnute hned po smrti, (katolici to zamotali este viac ich dogmou o ocistci), potom naco ma vobec prist Kristus naspat druhykrat aby sudil?
Koho bude sudit, ked o vsetkych je akoze rozhodnute hned po smrti?

Posmrtny zivot - vynaliezavost ludi.

Smrt - absolutny zanik existencie zivota. Vynaliezavost Boha - Stvoritela zivota. Dokonaly trest. Rovnaky bic na kazdeho.
Trest ktory stiha kazdeho rovnako.
Po nom su si vsetci rovni. Hniju v zemi.
Ziadne peklo alebo nebo, do ktoreho vstupenky pod menom "odpustky" katolicka sekta z Rima predavala po starocia svojim dezinformovanym krestanom.

Sudit samovrahov nebudem.
Sud prenecham na Sudcu, Krista, ked sem pride naspat druhykrat.
On vsetkych tych mrtvych musi prv vzkriesit, potom sudit. Na co by to robil, ked uz po smrti bolo rozhodnute kam pojdu?


101.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   20. 2. 2019, 13:19 avatar
Len malé upozornenie Mysliteľ, era nestavia svoju vieru na Biblii. Opakovane sa vyjadril v tom zmysle...
Súhlasí -era-


102.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 2. 2019, 13:39 avatar
99. Neviem, či mi aj kladieš nejaké otázky, alebo všetky tvoje otázniky sú iba rečníckymi otázkami, v každom prípade, ako Veľký Kocúr píše nižšie, moje tvrdenia neoverujem Písmom ani katolicizmom. Takže mnohé tvoje myšlienkové konštrukcie nemajú s tým, čo som ja napísal, nič spoločného.


105.
označiť príspevok

Krištof
   20. 2. 2019, 16:23 avatar
99. Napr. títo nekatolíci protestanti www.krestan.info Tento odkaz smeruje mimo DF.sk majú ohľadom prežitia duchovnej duše v podstate rovnaký názor z Biblie ako Katolícka cirkev, napr. www.milujtesa.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Je predsa rozdiel medzi tým, keď Boh posúdi danú individuálnu dušu na osobitnom súde, zatiaľ čo celkovo zem s ľuďmi ešte pokračuje v existencii, a tým, keď pri druhom príchode Krista má byť tento svet ukončený a uskutočnený posledný súd so všetkými ľuďmi. Osobitný súd sa týka iba duše a po tom poslednom súde má dôjsť aj na kriesenie tiel... potom nová zem nové nebo...

KKC "1021 Smrťou sa končí život človeka ako čas otvorený na prijatie alebo odmietnutie Božej milosti, ktorá sa stala zjavnou v Kristovi. Nový zákon hovorí o súde najmä z hľadiska konečného stretnutia s Kristom pri jeho druhom príchode, ale viac ráz hovorí aj o odplate bezprostredne po smrti každého človeka podľa jeho skutkov a jeho viery. Podobenstvo o chudobnom Lazárovi a Kristove slová kajúcemu zločincovi na kríži, ako aj iné texty Nového zákona hovoria o konečnom osude duše, ktorý môže byť v jednotlivých prípadoch odlišný."
"1022 Každý človek hneď po smrti dostáva večnú odplatu(393) vo svojej nesmrteľnej duši na osobitnom súde, ktorý stavia život človeka do vzťahu s Kristom: alebo prejde očisťovaním, alebo hneď vojde do nebeskej blaženosti, alebo sa hneď naveky zatratí.
„Na konci života ťa budú súdiť podľa lásky.“"

"1040 Posledný súd nastane vo chvíli slávneho Kristovho návratu. Iba Otec pozná tú hodinu a deň, len on rozhoduje o jeho príchode. Vtedy skrze svojho Syna Ježiša Krista vynesie svoj definitívny rozsudok nad celými dejinami. Spoznáme posledný zmysel celého diela stvorenia a celej ekonómie spásy a pochopíme obdivuhodné cesty, po ktorých Božia prozreteľnosť viedla všetko k poslednému cieľu. Posledný súd ukáže, že Božia spravodlivosť víťazí nad všetkými nespravodlivosťami, ktorých sa dopustili jeho stvorenia, a že Božia láska je silnejšia ako smrť.
1041 Posolstvo posledného súdu vyzýva na obrátenie, zakiaľ ešte Boh dáva ľuďom „milostivý čas… deň spásy“ (2Kor 6,2). Vnuká svätú bázeň pred Bohom. Zaväzuje zasadiť sa za spravodlivosť Božieho kráľovstva. Ohlasuje „blahoslavenú nádej“ (Tít 2,13) na návrat Pána, ktorý príde, „aby bol oslávený vo svojich svätých a obdivovaný vo všetkých veriacich“ (2Sol 1,10).
1042 Na konci čias dosiahne Božie kráľovstvo svoju plnosť. Po všeobecnom súde budú spravodliví naveky kraľovať s Kristom, oslávení na tele i na duši, a aj sám vesmír bude obnovený:
Vtedy Cirkev „bude zavŕšená… v nebeskej sláve, keď… spolu s ľudským pokolením bude dokonale obnovený v Kristovi aj celý svet, ktorý je úzko spätý s človekom a skrze neho dosahuje svoj cieľ.“
1043 Túto tajomnú obnovu, ktorá pretvorí ľudstvo i svet, Sväté písmo volá „nové nebo a nová zem“ (2Pt 3,13). Bude to definitívne uskutočnenie Božieho plánu: „zjednotiť v Kristovi ako v hlave(280) všetko, čo je na nebi aj čo je na zemi“ (Ef 1,10).
1044 V tomto novom svete, nebeskom Jeruzaleme, bude Boh prebývať medzi ľuďmi. „Zotrie im z očí každú slzu a už nebude smrti ani žiaľu; ani náreku, ani bolesti viac nebude, lebo prvé sa pominulo“ (Zjv 21,4)."


106.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   20. 2. 2019, 16:53 avatar
Je to pohodlné mať na všetko paragraf...


8.
označiť príspevok

Krištof
   20. 2. 2019, 09:44 avatar
Treba rozlišovať dve podstatne odlišné veci: 1. to "právo na samovraždu" - teda akési diabolské choré deštruktívne nadprávo, dané akousi nezdravou, neprirodzenou filozofiou proti životu a 2. spáchanie samovraždy bez podobného "filozofovania" okolo samovraždy (teda bez onej pochybnej filozofie vo všeobecnosti, "pre ľudstvo" a pod.), z príčiny veľkého utrpenia (napr. silná depresia), "skratového konania" a pod.

V tom prvom prípade pri myšlienke "práva na samovraždu" ide o premyslenú "falošnú" ideu danú pýchou (čo je neresť a hriech). To je samozrejme neprijateľné, podobne ako by bola neprijateľná idea "práva" na vraždu alebo na spôsobovanie choroby, sebapoškodzovanie, poškodzovanie druhých a pod.
V druhom prípade (spáchanie samovraždy alebo suicidálne tendencie bez onoho "filozofovania" ide kvázi o "pravý" bezprostredný prejav psychickej choroby, velkého utrpenia, skratového konania. Katolícka cirkev však nehlása nič také, že - prinajmenej v tom druhom prípade - bude človek zatratený. Viď katechizmus k téme samovražda:
www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


17.
označiť príspevok

Krištof
   20. 2. 2019, 09:58 avatar
8. "Katolícka cirkev však nehlása nič také, že - prinajmenej v tom druhom prípade - bude človek zatratený." - Resp. nehlása nič také, že prinajmenej v tom druhom prípade ohľadom samovraždy bude človek zatratený


25.
označiť príspevok

Krištof
   20. 2. 2019, 10:11 avatar
Ešte by som mohol dodať, čo asi logicky z veci vyplýva, že v tom prvom prípade, ak by bol motív podľa toho, by sa duša človeka po takej samovražde mala dostať prinajmenej do očistca, ak nie k diablovi do pekla. Lebo onen motív bol daný aj pýchou, čímsi diabolským. V druhom prípade ako už bolo naznačené by duša mala mať lepší osud


27.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 10:14 avatar
Pri samovražde sa neodvolávaj na logiku, lebo tá silne absentuje. Platí len rozhodnutie.


34.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 10:34 avatar
Kristof: a kde je v nazore že mam pravo rozhodnuť či chcem žit pýcha? Podľa mna je práve toto sloboda ak mozem rozhodovať sama o sebe. Samovraždu môže spachat aj človek ktorý je vďačny Bohu za život ale ocitol sa v zlej situacii. Prečo by niekto musel žiť život s ktorým sám osobne nesúhlasi?


53.
označiť príspevok

Krištof
   20. 2. 2019, 11:06 avatar
Pýcha v tomto prípade znamená, že niekto nerešpektuje Božiu vôľu a zákony v tejto oblasti, ale porušuje ich svojimi inými názormi. Tú Božiu vôľu a zákony možno formulovať takto: "2280 Každý je za svoj život zodpovedný pred Bohom, ktorý mu ho dal. Boh zostáva zvrchovaným Pánom života. Sme povinní prijímať život s vďačnosťou a chrániť ho na Božiu česť a spásu svojej duše. My sme správcami, nie vlastníkmi života, ktorý nám Boh zveril. Nemôžeme s ním voľne nakladať.
2281 Samovražda protirečí prirodzenej náklonnosti človeka zachovať si a udržiavať svoj život. Je v závažnom rozpore s pravou láskou k sebe samému. Zároveň uráža lásku k blížnemu, lebo neprávom pretína putá solidarity s rodinným a národným spoločenstvom a s ľudskou spoločnosťou, voči ktorým máme záväzky. Samovražda protirečí aj láske k živému Bohu.
2282 Ak sa samovražda spácha s úmyslom dať príklad najmä mladým, nadobúda aj závažnosť pohoršenia. Úmyselná spolupráca na samovražde je v rozpore s morálnym zákonom."
www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Iná vec však je ten druhý prípad. Ten sa zas dá uviesť v pokračovaní toho zdroja: "Ťažké psychické poruchy, úzkosť alebo veľký strach pred nejakou životnou skúškou, utrpením alebo mučením môžu zmenšiť zodpovednosť samovraha."
Alebo: "1735 Pričítateľnosť nejakého činu a zodpovednosť zaň sa môžu znížiť, ba aj zrušiť nevedomosťou, nepozornosťou, násilím, strachom, návykmi, nezriadenými náklonnosťami a inými psychickými alebo sociálnymi faktormi."
www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Nesy122


60.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 11:25 avatar
Suhlasim s tym len vacsinou každy človek ktorý sa rozhodne spáchať samovraždu ma na to vázny dôvod, teda ako je uvedene v druhom priklade. Nikto nemá dokonalý život no napriek tomu ak sa ludom nedeje v živote niečo strašne tak si ho nevezmu len tak..


12.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 09:53 avatar
Nesy: Prečo skoro všetky náboženstva odsudzujú samovraždu?

Aký záver si z toho vyvodila? Veríš v existenciu nejakých bohov, alebo si ateistka?


36.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 10:39 avatar
Verím v Boha ale nie v takeho ako ho popisuju naboženstva. Neverim že Boh by ma sudil len za to že som si vzala život a neposluchla jeho rozkazy. Boh je láska a preto jeho jediným pravidlom je láska.. to je môj nazor, ja to tak citim ale ak niekto neveri v Boha je to tiež jeho vec a nemyslim si že za to bude potrestaný.


38.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   20. 2. 2019, 10:40 avatar
36. Veď náboženstvá hovoria o Bohu, že je láska


42.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 10:51 avatar
To sice ano ale niektore tvrdenia v nabozenstvach tomu dsot protirecia..


48.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   20. 2. 2019, 10:57 avatar
42. to sa len tak zdá


39.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 10:42 avatar
Ak veríš v nejakého boha, tak sa ho opýtaj, prečo sú ľudia schopní vykonať samovraždu.
Súhlasí Osvietený, havran


43.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 10:53 avatar
Pretože Boh nám dal slobodnú vôľu a práve preto človek može konať dobro aj zlo. Je na ňom ako sa rozhodne..
Súhlasí Kreacionista


73.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 12:18 avatar
Pokiaľ nejaký boh dal slobodnú vôľu ľuďom, potom nie je čo riešiť.


59.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   20. 2. 2019, 11:24 avatar
Boh ta pozna viacej ako ty sama, a nemyslim si, ze by nejak trestal niekoho, kto bol tak zúfali, ze si sam vzal zivot .. Na druhej strane, ak más niekoho velmi rada, ako by si sa citila, ak by si ten clovek vzal zivot? Nebola by si smutná, nevravela by si, preco ten clovek nevyhladal pomoc, nezveril sa niekomu? Ak si aj ty v zlom psychickom stave, je dobre vyhladat odbornu pomoc a casom budes rada ze si sa takto spravne rozodla..
Súhlasí Nesy122, kntsz


61.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 11:28 avatar
Samozrejme že by ma to trapilo ale snažila by som sa ho pochopiť. Pochopiť prečo sa tak rozhodol a aj to prečo sa nikomu nezdoveril. Ludia su rozni a niekto ma mozno strach poziadat o pomoc.


18.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 10:00 avatar
Nesy: Večne zatratenie kvôli samovražde nedáva žiadnu logiku.

O čo ti ide? Tvoje reči nedávajú zmysel. Vykašli sa na náboženské nezmysly. Samovražda je osobné rozhodnutie človeka. Nijako s tým nesúvisia náboženské táraniny.

Tvoje názory sú dôkazom toho, ako vie náboženská ideológia poškodiť mozog normálneho človeka. Keby nebolo náboženských nezmyslov, nemala by si také zlé, chybné, popletené, názory.
Súhlasí havran


109.
označiť príspevok

kntsz muž
   22. 2. 2019, 17:29 avatar
18- (ale aj pre Nesy122)

Lemmy typický "humanista" - zamysli sa nad tým čo si napísal ešte raz a poriadne.
Práve si potvrdil, že život ateistu nemá žiadnu cenu. Veď nakoniec aj tak všetci, aj ľudstvo ako celok zahynú. Tak načo sa tu serieme s nejakými problémami - trápeniami. Ukončime to, veď sme slobodní - máme slobodnú vôľu.......

Nesy122
je práve teraz v situácii, že všetko pre ňu stráca zmysel. My starší - veriaci, vieme, že všetko má svoj zmysel !!!!!
Aj utrpenie a často to utrpenie je šanca - príležitosť na duchovný pokrok človeka a väčšiu radosť v budúcnosti.
Áno, často to človek sám ťažko zvláda a je lepšie vyhľadať pomoc.
Nesy bude asi v situácii, že jej väzby na najbližších - rodičov, súrodencov, ale aj priateľov nie sú bohvie čo. Lebo ak by tieto väzby boli dostatočne silné, tak v prípade problémov, človek kašle na seba a žije pre svojich najbližších a teší sa z ich úspechov.
Iná situácia je, ak je človek chorý a nechce byť na obtiaž, ale to asi nebude problém Nesy.

Samovražda je však vždy premrhaná príležitosť víťazstva !!!

Uvedom si, že človek bol poslaný do hmotnej existencie práve pre trápenie, ktoré je nevyhnutné na rast našej duše lebo tá je večná......

Vyhlasovanie náboženstiev o hriešnosti samovraždy nie je samoúčelné.
Má preklenúť ťažké obdobie samovraha - aby sa neunáhlil, lebo nielenže ublíži najbližším, ale ubližuje hlavne svojej duši vo večnosti.


110.
označiť príspevok

-era- muž
   22. 2. 2019, 17:38 avatar
109. k :"Práve si potvrdil, že život ateistu nemá žiadnu cenu." - Ale nie, to si nemyslím. Proste nevníma zmysel svojho života pre seba samotného, ale pre pokračujúci beh ľudstva. Ja to beriem tak, že ateista sa berie ako príspevok k plynutiu ľudskej rasy ako takej. Príspevok, ktorý môže celý beh ľudstva prikloniť k tomu, alebo onomu. To nie je "žiadna cena".


159.
označiť príspevok

kntsz muž
   22. 2. 2019, 22:15 avatar
110-
práve opak si myslím. Ak niekto neverí v existenciu spirituality, ktorá naše hmotné telá presahuje, tak sa stráca schopnosť abstrakcie - jednej z hlavných odlišností človeka od zvierat. Trošku tvrdo povedané - človek sa stáva zvieraťom a starosť o prežitie ľudstva je tým nelogická - lebo ako redukovaný na prírodné vedy musí vedieť, že všetko hmotne živé raz skončí a teda načo tá starosť o ľudstvo?


111.
označiť príspevok

ZBielychKarpatov
   22. 2. 2019, 17:41 avatar
Ale dostaneš 25-ku natrvrdo v 3 NVS ako za kresťana!!!! 


119.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 18:15 avatar
Kntsz, klameš, nepotvrdil som, že život nemá cenu. Je to totiž jediná vec, ktorú človek naozaj má. Kým žije! Naopak, tvoje táraniny o večnom živote, o živote po smrti, sú to, čo je najnebezpečnejšie pre Nesy122. Ak uverí náboženským nezmyslom, ľahšie spácha samovraždu. Náboženská ideológia o živote po smrti je veľmi nebezpečná!!! Je zločinecká!!!


143.
označiť príspevok

kntsz muž
   22. 2. 2019, 19:05 avatar
119-
Lemmy, ak by si bol poctivý a dôsledný ateista za akého sa vyhlasuješ, tak musíš dospieť k absolútnej zbytočnosti našej existencie.
Všetko čo tu človek vytvoril a vytvorí a to nielen v materiálnej oblasti, ale hlavne v oblasti duchovnej - v poznaní, kultúre, aj tvoje "humanistické" bláboly - všetko - všetko smeruje k nicote - smeruje do zániku.
Existencia našej Zeme aj vesmíru to má spočítané.
Žiješ len pre nažranie a vysranie a ešte ako si tu niekde písal pre trtkanie, aby si splodil ďalších potomkov určených pre ďalšie utrpenie a zánik.
Nikto ti to neberie, ale neinfikuj tu iných (Nesy122), ktorej duchovné a logické uvažovanie už dávno predbehlo tvoj "humanizmus" a o celkovej sociokultúrnej úrovni ani nehovorím.
Ak téma, ktorú tuná založila sa naozaj týka jej osoby, tak ak to prekoná, už nemáš šancu vo vývoji uvidieť ani jej chrbát.


49.
označiť príspevok

havran
   20. 2. 2019, 10:58 avatar
Otázka samovraždy je úzko spojená s morálkou spoločnosti a jej potrebami. Je logické, že táto otázka patrí medzi základné morálne zákony. Samozrejme nad tým spoločnosť moc nemá a nemá ako tomu zabrániť. Preto je tu len morálny apel. Ten morálny apel však nakoniec má aj spoločenské dôsledky. V nedávnej histórii sme boli svedkami protestných samovrážd , ktoré boli za niečo, alebo proti niečomu.Iste to viac nemusím rozvádzať a sami viete o čom hovorím. No tento inštitút samovraždy už je známy i v hlbokej minulosti. Toto je podstata. Hlavne do toho nemiešajte Boha, lebo ide hlavne o narušený vzťah medzi osobnosťou a spoločnosťou.


51.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 11:05 avatar
No je na mieste do toho miešať Boha pretože v náboženstvach sa samovražda najviac odsudzuje, aj keď väčšinou to odsudzujú aj ateisti. Nech je to už akokoľvek každy by mal rozhodovať sám o svojom živote, je to jeho základne právo ho kedykoľvek ukončiť.


58.
označiť príspevok

havran
   20. 2. 2019, 11:21 avatar
Nesy122 -toto čo hovoríš nie je žiaden argument, lebo farizejstvo ktoré veriacim cirkev svojími postojmi vtláča do vedomia je evidentné. Napríklad prečítaj si trilógiu VEČÝ ŽID od Egene Suda z 19 storočia. Jedná vec je čítať Bibliu a vatikánske dokumenty a iné je žiť realitu, do ktorej ťa cirkev s božími zákonmi vháňa. Nedrť sa tak tvrdošijne tej utkvelej myšlienke o dobrom Bohu. Koľko krát dávajú ľudia otázku Bohu... že prečo Bože. Samozrejme odpoveď si musia nájsť sami a niektorí na to nemajú tak riešia to ako Hitler a Mengele -konečnou otázkou. Pochopil si?


63.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 11:35 avatar
Ja sa tej myšlienky ani nedržím. Verím v Boha ale neverím všetkému čo hovorí cirkev.


112.
označiť príspevok

kntsz muž
   22. 2. 2019, 17:43 avatar
63-
Výborne!
Práve si zaprezentovala, že máš pevnú pôdu pod nohami.
Viera v Boha je ďaleko dôležitejšia ako všetky náboženstvá spolu.
Po smrti bude každý z nás stáť pred Bohom sám a žiaden kňaz či pápež nám nepomôže.
Ty si si svoj život nestvorila!
Máš ho od Boha a On ti zároveň dal svoje poslanie - svoju úlohu. Treba sa s Bohom snažiť stotožniť. Hlbinná psychológia (C.G.Jung) to nazýva individuácia - čím viacej sa nám to bude dariť, tým viacej bude mať náš život pre Boha (a samozrejme aj pre nás) zmysel.


124.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 18:20 avatar
C. G. Jung. Antikrist. len ho počúvaj ďalej.


129.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 18:28 avatar
Tebe má byť smerodajná biblia a nie hlbinná psychológia.


130.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 2. 2019, 18:29 avatar
Biblia je kniha bludov
Súhlasí Lemmy


136.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 18:39 avatar
Pevnú pôdu pod nohami. Prečo klameš? Pevná pôda pod nohami je, keď veríš v Boha, v to čo je v biblii napísané a dôveruješ Božej Cirkvi, ktorá je nevestou Ježíša Krista, ktorá je oporou a stĺpom pravdy. Ako môže veriť v Boha a neveriť Cirkvi, ktorá je oporou a stĺpom pravdy? Potom neveríš samotnému Bohu.


139.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 18:49 avatar
To je akoby si povedal verím v Boha, ale neverím všetkému čo povedal. Neverím jeho Cirkvi.
Ef 5,27
aby si sám pripravil Cirkev slávnu, na ktorej niet škvrny ani vrásky, ani ničoho podobného, ale aby bola svätá a nepoškvrnená.
Mt 18,17
Keby ani ich nepočúvol, povedz to cirkvi. A keby ani cirkev nechcel poslúchnuť, nech ti je ako pohan a mýtnik.
Sk 20,28
Dávajte pozor na seba a na celé stádo, v ktorom vás Duch Svätý ustanovil za biskupov, aby ste pásli Božiu Cirkev, ktorú si získal vlastnou krvou.

1Tim 3,15
ale ak sa omeškám, aby si vedel, ako si máš počínať v Božom dome, ktorým je Cirkev živého Boha, stĺp a opora pravdy.

14 Ty však zostaň v tom, čomu si sa naučil a čo ti je zverené, veď vieš, od koho si sa to naučil, 15 a pretože od detstva poznáš sväté Písma, ktoré ti môžu dať múdrosť na spásu, a to vierou v Ježiša Krista. 16 Celé Písmo je Bohom vnuknuté a užitočné na učenie, karhanie, nápravu a výchovu v spravodlivosti, 17 aby Boží človek bol dokonalý a pripravený na každé dobré dielo.


140.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 18:54 avatar
2Kor 11,4
Lebo vy spokojne znesiete, keď niekto príde a hlása iného Krista, akého sme my nehlásali, alebo prijímate iného Ducha, akého ste nedostali, alebo iné evanjelium, aké ste neprijali.

1 Zaprisahávam ťa pred Bohom a Kristom Ježišom, ktorý bude súdiť živých i mŕtvych, pre jeho príchod a jeho kráľovstvo: 2 Hlásaj slovo, naliehaj vhod i nevhod, usvedčuj, karhaj a povzbudzuj so všetkou trpezlivosťou a múdrosťou. 3 Lebo príde čas, keď neznesú zdravé učenie, ale nazháňajú si učiteľov podľa svojich chúťok, aby im šteklili uši. 4 Odvrátia sluch od pravdy a obrátia sa k bájkam. 5 Ty však buď vo všetkom triezvy, znášaj útrapy, konaj dielo evanjelistu, plň svoju službu.

C.G. Jung ti len šteklí uši.


117.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 18:15 avatar
Akoby si povedala verím v Boha ale neverím všetkému čo tvrdil apoštol Pavol, ktorý hovoril Božie pravdy.


121.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 18:16 avatar
Ak neveríš všetkému čo hovorí cirkev tak nájdi inú cirkev. Cirkev má byť opora a stĺp pravdy Božej. No ale asi biblia klame či?


122.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 18:19 avatar
Cirkev je nevesta Kristova. No podľa tvojich slov sa bude sobášiť s neviestkou.


147.
označiť príspevok

kntsz muž
   22. 2. 2019, 19:12 avatar
teoma- nikto ti neberie tvoj jehovistický výklad
len mi prosím ťa prezraď na koho sa budeš vyhovárať pred Božou tvárou po smrti?
Alebo ty zanikneš v nicote a nebudeš patriť medzi tých 144000 či koľkých vyvolených? 


149.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 19:19 avatar
Ja nie som Jehovista. A to n ie je môj výklad. Ale to tvrdí písmo.


151.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 19:20 avatar
A na koho sa budeš vyhovárať ty? Keď sa ťa Boh opýta, prečo si neveril písmu, evanjeliu? Ale Jungovy?


154.
označiť príspevok

kntsz muž
   22. 2. 2019, 19:34 avatar
151-
ja sa nemôžem vyhovárať na nič a na nikoho, lebo verím len tomu, s čím sa dokáže stotožniť môj rozum a svedomie.

Ak sa nestotožním s Jungom (vedz, že sú také pasáže), alebo s RKC hierarchiou - tam je toho tiež dosť s čím mám problém sa stotožniť, tak to nemám problém neprijať - na rozdiel od teba, pre ktorého je asi vlastný rozum zbytočnosť, lebo sa riadiš iba podľa výkladu Biblie tvojej sekty.


157.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 20:02 avatar
Ja nie som v žiadnej sekte. A vyhovárať sa nemusím pokiaľ budem veriť v Krista a jeho evanjeliu. Vyhovárať sa budú tí, ktorí prekrútili jeho evanjelium, zriedili ho všlijakými svetskými filozofiami a antikristovým učením.


158.
označiť príspevok

kntsz muž
   22. 2. 2019, 22:06 avatar
Začínam mať dojem, že veríš v nejakého svojho modifikovaného Krista.


152.
označiť príspevok

kntsz muž
   22. 2. 2019, 19:24 avatar
149-
Ja nemusím tajiť vierovyznanie, ktoré mi je najbližšie, tak prepáč ak som sa mýlil.


153.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 19:27 avatar
Ja svoje vierovyznanie netajím. Verím v Ježiša Krista. To je celé. Bez všelijakých omáčok.


125.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 18:22 avatar
Biblia neklame, len sa mýlia autori textov v biblii, že cirkev má byť opora a stĺp pravdy. Lebo to tak nie je. Cirkev je organizácia ľudí. A ľudia vedia byť veľmi zločineckí. Napríklad v Rímskokatolíckej cirkvi sa neustále pretriasajú sexuálne škandály, pedofilné škandály…
Súhlasí ZBielychKarpatov


126.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 18:24 avatar
Pletieš si nevestu Kristovu s neviestkou. RKC nie je jeho nevesta.


127.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 18:26 avatar
A ktorý náboženský spolok je podľa teba nevesta?


132.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 18:31 avatar
Takí ktorí sa riadí bibliou.


134.
označiť príspevok

-era- muž
   22. 2. 2019, 18:35 avatar
132. Tebe momentálne niet pomoci
Súhlasí kntsz


141.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 18:59 avatar
Práve naopak. Mne pomáha Boh a začínam znova cítiť jeho prítomnosť. 


142.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 19:04 avatar
Boh na teba zvysoka kašle, ani ti nenapovie, ktorá organizácia je Kristova nevesta.


144.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 19:06 avatar
Nie je to organizácia. Skús sa spýtať fotóna čo je to cirkev.


145.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 19:07 avatar
A kto ju tvorí.


146.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 19:08 avatar
Aha, takže sa zmôžeš len na plané táraniny, nevieš nič, a ešte sa odvolávaš na iného človeka. Ty si naozaj smiešny nábožný človek.  


148.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 19:18 avatar
Už som to sem viac krát pridával čo považujem za cirkev a kto k nej patrí.
Cirkev Kristovu tvorí veľké množstvo cirkví s malým „c“. Sú to malé spoločenstvá spasených ľudí ako napríklad domáce spoločenstvá :
(Rim 16:5 [SSV])
Pozdravte aj cirkev v ich dome.
(Kol 4:15 [SSV])

Pozdravte bratov v Laodicei aj Nymfu a cirkev v jej dome.
Cirkev to je aj spoločenstvo v dedine, meste:
(Sk 15:41 [SSV])
Chodil po Sýrii a Cilícii a posilňoval cirkvi.
(Sk 18:22 [SSV])
Keď prišiel do Cézarey, vystúpil, pozdravil cirkev a odišiel do Antiochie.
Cirkev je definovaná týmto veršom:
Mt 18:20 Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi.“
To znamená, že ak niekto, kto uveril evanjeliu a ešte nechodí na zhromaždenia spaseného Božieho ľudu, ešte netvorí cirkev.
Členstvo v akejkoľvek cirkvi nikomu nezaručí spasenie – večný život. Spasenie je vecou osobného rozhodnutia sa uveriť dielu Ježiša Krista. Spasený človek potrebuje k svojej osobnej formácii spoločenstvo, čiže cirkev=zbor, aby bol vyučený Božím pravdám a aby mu pomohlo duchovne rásť a formovať sa.

Spasený človek sa má zaradiť do spoločenstva spasených ľudí. Autoritou každého spaseného človeka – kresťana je Biblia. Mal by sa zaradiť do cirkvi, spoločenstva, v ktorom autorita nestojí na človekovi, ale na Biblii, Božom zjavení.

Ak máš v meste, dedine nejakú cirkev, alebo spoločenstvo nablízku, skúmaj, či jej učenie a autorita je podľa Božieho slova. Ak áno, môžeš sa k nej zaradiť.

Vierou v Ježiša Krista sa stávaš členom Kristovej Cirkvi, údom Kristovho tela, spaseným človekom.
Najvyššou autoritou každého skutočného veriaceho človeka je Božie slovo – BIBLIA.
Čo sa týka príslušenstva k cirkvi: Kto pozná Bibliu, vie, že každý spasený veriaci človek tým, že uveril už sa stáva členom Kristovej Cirkvi. To znamená že som člen Kristovej Cirkvi. Patrím Kristovi. On je moja hlava a autorita. Nepatrím teda do žiadnej pozemskej cirkvi ani nie som členom nejakej pozemskej inštitúcie. Kristova Cirkev je všeobecná Cirkev – zahŕňa v sebe všetkých spasených z každého spoločenstva, cirkvi, ktorých autorita je Božie slovo a hlava Kristus a nie človek. Som v Kristovej Cirkvi, ktorej matriku vedie Duch Svätý.


155.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 19:40 avatar
Teóma: Ak máš v meste, dedine nejakú cirkev, alebo spoločenstvo nablízku, skúmaj, či jej učenie a autorita je podľa Božieho slova. Ak áno, môžeš sa k nej zaradiť.

Aha, preto si samotár, lebo na každej cirkvi nájdeš niečo, čo nie je v súlade s božím slovom, teda bibliou.


156.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   22. 2. 2019, 19:59 avatar
Dočkaj času ako husa klasu.


135.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 18:37 avatar
Aha, čiže táraš, lebo nevieš, alebo nechceš priznať svoju falošnosť. OK.


160.
označiť príspevok

kntsz muž
   22. 2. 2019, 22:25 avatar
125-
rozumieš aj tomu čo píšeš???
Biblia zložená z textov neklame, ale klamú napísané texty... však keď sú napísané, niekto ich hádam písal a ak sa mýlil tak to čo napísal je klamstvo ---tebe už načisto haraší.


120.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 18:16 avatar
Nesy122, ako ti viera v boha pomôže, aby si nespáchala samovraždu?


133.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 18:35 avatar
Len opravujem, lebo si to napísal chybne: Věčný žid.
Autor: Eug?ne Sue.

www.databazeknih.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


116.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 2. 2019, 18:14 avatar
Samovrahovia končia v pekle

Bodka


118.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 2. 2019, 18:15 avatar
Preto aj Ježiš skončil v pekle


3.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 08:29 avatar
Prečo by mala byť snaha zbaviť sa utrpenia, bolesti a prazdnoty rúhanim sa Bohu? Ruhanie sa Bohu je vedomé konanie zla, pýcha, zabíjanie atd.. No pri samovražde človek nerobí nič zlé a nijak sa voči Bohu neprevinil. Jeho jediný cieľ je zbaviť sa svojho zúfalstva..

A ak človek zomrie prirodzenou smrťou tak jeho duša nezostane s nevyriešenymi vecami? Podľa tvojho názoru by mal skončiť v pekle každy, kto nestihne pred smrťou všetko vyriešiť?.. každy ma nejake hriechy, ktore si po smrti odnesie so sebou a či sa zabije sám alebo nie , nič to na tom nemení.


4.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 2. 2019, 08:56 avatar
Ak by bol pán Boh len nejaká postavička, ktorá si vymyslela nejaké príkazy pre človeka a po smrti ich iba teoreticky vyhodnocovala, tak máš aj pravdu.

Ale v podstate je to tak, že človek je stvorený ako telesne-duševne-duchovný systém, schopný obývať svet pozemský aj svet nebeský. A je to tak, že ak sa v pozemskom svete porežeš, tak ťa to bolí. Tá bolesť je trest za "rúhanie sa Bohu", čiže za porušenie telesne-duševného systému.

Áno, ja viem, že cieľ, je zbaviť sa zúfalstva. problém je iba ten, že to zúfalstvo z niečoho vzišlo a ak ho človek nevyrieši tu, kde vzniklo, tak na druhej strane zostane voči tomu zúfalstvu úplne bezmocný. Smrťou zúfalstvu nikto neutečie. Pred sebou nikto neutečie.

Náboženstvá to nazývajú "trest Boží", ale dá sa to zjednodušene chápať aj ako čisto "mechanický" následok porušenia systému.

Ten "trest" je proste hrozný tým, že všetko to utrpenie a záfalstvo sú duchovné sily, ktoré sú tu, na tejto strane, tlmené telom a bežným vedomím. Na druhej strane prestávajú byť tlmené telom aj bežným vedomím a prejavujú sa vo svojej pravej, nazvime to "pekelnej" podobe.


113.
označiť príspevok

kntsz muž
   22. 2. 2019, 17:58 avatar
Pekne si začala, ale zle si skončila.
Predstav si, že Boh je našim Otcom.
Predstav si, že ty si matka a máš dieťa, ktorému zadáš nejakú úlohu. Dieťa sa však zasamovraždí, lebo je to preň jednoduchšie a naviac to zvládne hravo, hrdo a slobodne.

Nepočúvaj takých ako je tuná známy komunista - "humanista" Lemmy a Havran.

Oni sa asi budú tešiť ako ten starý a mladý čert, keď uvideli človeka ako našiel pravdu!
Tešili sa, lebo vedeli, že nenašiel pravdu celú.....


114.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 18:09 avatar
Nesy122, nepočúvaj idiota s prezývkou kntsz. Len si z teba uťahuje.


138.
označiť príspevok

kntsz muž
   22. 2. 2019, 18:48 avatar
144-
zalez niekde.
Máš makovicu zredukovanú len na hmotu a tak to aj vyzerá.
Žiadna duchovná pridaná hodnota.
Každá tvoja reakcia je dopredu vypočítateľna podľa obyčajných Newtonových pohybových zákonov......
Hlavné, že si hovoríš humanista  


5.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 09:20 avatar
Každy má predsa nejaké hriechy, ktoré ale môže uprimne oľutovať. Ak je Boh nekonečne milosrdný a spravodlivý, tak dokáže odpustiť. Boh by sa mal pozerať aj na umýsel a psychický stav v akom človek bol ak sa rozhodol spáchať samovraždu.

Ak by Boh neodpúšťal, všetci by sme skončili v pekle pretože nikto nie je bez viny. Celá myšlienka večného pekla, bez možnosti dostať sa z neho je úple proti charakteristike Boha, je to proti Božej láske a spravodlivosti. Čo je oproti večnosti jeden krátky život? Je spravodlivé niekoho potrestať na večnosť?

Ak niekto oľutoval svoje hriechy a rozhodol sa zabiť ,tak prečo v takom prípade by mu nemali byť odpustené hriechy, tak ako iným ľudom po smrti? Ak je Boh všemohúci, tak vždy svojou silou dokáže dušu zachrániť pred hocjakou bezmocnosťou.

Takže stále mi nie je jasné, prečo by mala byť samovražda prekážkou na odpustenie iných hriechov a hodná večného zatratenia. Ak nám Boh dal slobodnú vôľu mal by akceptovať všetky naše rozhodnutia a nemal by trestať niekoho kto nerobil vedomé žiadne zlo, iba sa slobodne rozhodol.


6.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 2. 2019, 09:26 avatar
To už ale hovoríš o niečom inom.

Ak ti ide iba o tú večnosť a večné zatratenie, večné peklo, tak, samozrejme, s tebou súhlasím. Ono to s tou večnosťou bude asi ako tie "večné časy so Sovietskym Zväzom".

Som presvedčený, že to "peklo" je dočasné - len ten problém je v tom, že po smrti naše hriechy musia "vyhorieť", aby sme sa mohli dostať z ich pôsobenia. A to vyhárenie je dlhotrvajúci proces v úplne neslobodnom prostredí.


115.
označiť príspevok

kntsz muž
   22. 2. 2019, 18:09 avatar
5-
Áno, Ježiš povedal, že všetky hriechy sa nám odpustia, až na jeden: Hriech proti duchu! (Duchu svätému).

Už z tých pár príspevkov čo si sem dala, je zrejmé, že si inteligentná a dosť logicky uvažuješ. Dotiahni to uvažovanie do konca. Uvažuj ešte logickejšie, poctivejšie a hlavne mravnejšie a riaď sa podľa toho na čo rozmýšľaním prídeš.
Vedz však, že hriech proti Duchu, hriech, ktorý sa neopúšťa je ten, že si to rozmýšľanie zjednodušíš, samu seba presvedčíš, že máš pravdu aj keď vieš, že ju nemáš alebo prinajmenšom vieš, že ju mať nemusíš!


7.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 2. 2019, 09:31 avatar
Prišla mi ešte na um pasáž z Moodyho "života po živote", ktorá sa týka samovrážd:

"„Mluvil jste někdy s někým, kdo měl posmrtný zážitek po sebevraždě? Jestliže ano, je nějaký rozdíl?“
Znám několik takových případů. Zážitky byly vždycky charakterizovány jako nepříjemné. Jak řekla jedna žena: „Když tu necháváte ztrápenou duši, bude ta ztrápená duše i tam.“ Říkají, že konflikt, kterému se sebevraždou chtěli vyhnout, tam po smrti stále ještě byl, ale mnohem složitější. Ve svém odtělesněném stavu své problémy nemohli řešit a tak museli čelit těm nešťastným důsledkům, které jejich činy vyvolaly.
Muž, který podlehl depresi po smrti své ženy, se zastřelil, ale byl vzkříšen. A říká: „Nepřišel jsem tam, kam ona. Byl jsem na nějakém hrozném místě. Hned mi bylo jasné, že jsem udělal chybu..... Přál jsem si, abych to byl neudělal.“
Jiní, kteří zažili tento nepříjemný bezvědomý stav, říkají, že měli dojem, že tam budou dlouho. Byl to trest za „porušení pravidel“, když se snažili předčasně zbavit svého úkolu, pro který byli sem posláni.
To se kryje s informacemi lidí, kteří „zemřeli“ z jiných příčin a řekli, že jim bylo dáno na srozuměnou, že sebevražda je neblahý čin, a že má za následek přísný trest. Jeden muž, který „zemřel“ po nehodě, to formuloval takto: „Když jsem byl tam, měl jsem pocit, že dvě věci, které člověk za žádných okolností nesmí udělat, je zabít sebe nebo zabít druhého..... Sebevražda znamená vzít dar od Boha a hodit mu ho pod nohy. Vražda je zásah do úmyslů, které Bůh s člověkem měl.“
Súhlasí kntsz


9.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 09:45 avatar
Ale to je proti slobodnej vôli... Ak nám dal Boh slobodnu vôlu, tak to zahŕňa aj rozhodnutie si zvoliť či chcem pokračovať v živote, ktorý mi naplánoval Boh alebo nie. Preto so všetkým ostatným môžem súhlasiť, aj s dočasným peklom za svoje hriechy, ale samovražda by nemala byť k tým hriechom započítana, ak teda máme slobodnú vôľu.


11.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 2. 2019, 09:51 avatar
Slobodná vôľa platí, zostáva zachovaná. Ale následkom svojich činov nikto neunikne.

Univerzálna zásada je:
1. Kým sa nerozhodneš, môžeš sa rozhodnúť pre čokoľvek.
2. Ak sa rozhodneš, musíš rešpektovať súvislosti daného rozhodnutia.

Svet okolo nás - fyzický aj duchovný - má svoje pravidlá. Ak pôjdeš proti múru, narazíš - a to ako tu, tak i tam.


14.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 09:55 avatar
Pravidlá sú falošné, nanič, pretože človek, ktorý sa rozhodne pre samovraždu, nenarazí na žiaden múr, akurát zomrie.


20.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 2. 2019, 10:05 avatar
14. Neberiem ti tvoje presvedčenie.


21.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 10:09 avatar
Nie je to presvedčenie. Ide o skúsenosť.


22.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 2. 2019, 10:10 avatar
21. Neberiem ti tvoju skúsenosť


24.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 10:11 avatar
Univerzálna zásada je, že ak sa človek rozhodne pre smrť, ukončiť život, tak to spraví.


23.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 10:10 avatar
Ak zrobim niečo zle je logické, že ma nemine trest ale čo zrobím zle ak sa zabijem? A ak som potrestaná len za to, že som sa rozhodla ukončiť svoj život, tak to už nie je ziadna sloboda. Ak Boh potrestá len preto, že som odmietla zit podľa jeho plánov so mnou, potom je to znak jeho povýšenosti. Jeho jediným cielom je naša podriadenost a poslusnost voci nemu bez moznosti si vybrat svoj osud..


26.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 10:12 avatar
Ako? Zle je napríklad, že spáchaš samovraždu. Zomrieš! Aký trest z toho vyplýva? Nijaký, pretože si mŕtva.


30.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 10:22 avatar
Možno... to nikto nevie. Ale táto tema nie je o tom či existuje posmrtný život alebo nie, ale o tom prečo sa samovražda považuje za niečo zlé a v naboženstvach za veľký hriech.


45.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 2. 2019, 10:56 avatar
30.
Lenže v náboženstvách sa samovražda považuje preto za veľký hriech, lebo náboženstvá počítajú s posmrtným životom.

Takže to nejde oddeliť.

Ten, kto nepočíta s posmrtným životom, toho netrápi ani samovražda.


50.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 2. 2019, 10:59 avatar
23. Stále si vykresľuješ Boha ako nejakého človeka, ktorý si vymyslel teoretické pravidlá a podľa nich teoreticky odsudzuje. Potom ti vychádzajú tvoje teoretické otázky.

Takisto sa môžeš sťažovať, že prečo máš popáleniny, keď vložíš ruku do ohňa - že je to proti slobodnej vôli
Súhlasí kntsz


54.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 11:10 avatar
Dobre tak prečo existuje na jednej strane pravidlo že máme slobodnu vôľu a na druhej strane pravidlo že si nesmieme sami vziať život. Ako môžu existovať dve pravidla ktoré sa navzajom vylučuju?


57.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 2. 2019, 11:19 avatar
54. Slobodná vôľa nie je pravidlo.
Slobodná vôľa je zážitok. Veľmi špecifický, jedinečný ľudský zážitok. A ten sme si mohli vyvinúť.

To, že existuje nutnosť niesť následky svojich činov, je úplne iná vec.
To nie sú dve pravidlá, ktoré sa vylučujú. Oni sa dopĺňajú.

Ako som už písal:

1. Kým sa nerozhodneš, môžeš....
2. Ak sa rozhodneš, už musíš ....

Jednoduché


65.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 11:39 avatar
Ak sa rozhodnem pre samovraždu tak má byť nasledkom trest? Trest za to, ze som sa slobodne rozhodla?


80.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 2. 2019, 12:29 avatar
Ak sa iba rozhodneš, žiaden trest ti nehrozí.

Ak ju vykonáš pri plnom vedomí a slobodne, tak prídu následky:
- Telesné, že sa zastavia fyziologické funkcie a začne sa rozklad tela.
- Duševné - že tvoje trápenia sa nijako neskončili, ale pokračujú proste preto, že človek duševne zostal rovnaký.
- Duchovné - že vyššie duchovné hierarchie nemôžu medzi seba prijať dušu, ktorá má v sebe zakorenenú duchovnú podstatu priečiacu sa stvoriteľskej vôli.
Súhlasí kntsz


128.
označiť príspevok

kntsz muž
   22. 2. 2019, 18:27 avatar
9-
Ja si tiež myslím, že samovražda sa dá odpustiť, ale nedá sa odpustiť príčina, ktorá ťa k nej doviedla.

Ak sa skántri ťažký schizofrenik v nejakom amoku, alebo starý človek čo nechce byť na obtiaž, alebo sa človek obetuje za niekoho, pre niečo....., tak je to odpustiteľné - dokonca to môže mať vyšší zmysel, ale ak sa skántri zdravý človek a navyše len preto, že sa mu už nechce......, tak tam sa neodpúšťa - nie je čo - lebo sa človek (ako zvieratko) stal pre Boha bezcenným dobrovoľne - zhrešil proti duchu.....- proti zmyslu svojej hmotnej existencie.
Súhlasí Osvietený


131.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 18:29 avatar
Kntsz, ty nie si kresťan, lebo nevieš odpúšťať.


150.
označiť príspevok

kntsz muž
   22. 2. 2019, 19:19 avatar
131-
Lemmy, prečo si ty ateista, vôbec berieš do úst slovo kresťan - mne to pripadá ako keby čert tu začal argumentovať svätenou vodou. 
Ja nemám moc odpúšťať niekomu hriechy, ja môžem odpustiť iba svojmu blížnemu ak mi ublížil.
Keď argumentuješ Bibliou, tak si aspoň preštuduj ako to je.


10.
označiť príspevok

richarrd
   20. 2. 2019, 09:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.13.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 09:54 avatar
Psychiater ti v tom nepomôže.


15.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 09:56 avatar
Tvrdím, že ak sa niekto rozhodne pre samovraždu, psychiater mu nepomôže. Aj tak zomrie.


32.
označiť príspevok

richarrd
   20. 2. 2019, 10:32

Príspevok bol vymazaný administrátorom.33.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 10:33 avatar
Tvoja poznámka však nijako nesúvisí s tým, čo tvrdím.


16.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 09:58 avatar
To áno. Preto, každý kto sa rozhodne zabiť ma na to z jeho pohľadu vážny dôvod, prečo už nechce žiť. Život je dar a nikto sa ho len tak ľahko nevzdá ak je psychicky v poriadku . Preto si myslím, ze už len urobiť to rozhodnutie stojí človeka veľa síl a jeho bezmocnoť musí byť velmi veľká. Takže o hriechu by sa nemalo v takompripade vôbec hovoriť... Psychiater môže pomôcť ale v niektorých situaciach ked človek už naozaj nevladze, je smrť jediným riešením..


19.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 10:02 avatar
V akom zmysle je život dar?

Keď nejaký zločinec, ktorý zavraždil 30 ľudí, znásilní mladé dievča vo veku 11 rokov, a to dieťa porodí syna, tak o aký dar ide?


28.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 10:18 avatar
Život je dar sám o sebe, hoci dokáže byť veľmi zlý ale za to aj krásny. Máš ale pravdu že nie je spravodlivý a tak ako má kazdy právo na život mal by mať právo ho aj ukončiť. Ak nemáme nárok dobrovoľne sa vzdať života potom je život našim väzenim...


29.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 10:22 avatar
Nesy, žiješ v blude, v ilúzii, život nie je dar, je to len fakt, že jednej spermii sa podarilo vniknúť do vajíčka ženy. A to nemusí byť dar. Darom by to bolo v prípade očakávania, splnenia túžby po potomkovi. Inak nejde o žiaden dar.


31.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 10:25 avatar
To je tvoj nazor a ja ti ho neberiem. Mozno maš pravdu, no podľa mňa je život zázrak sam o sebe a teda dá sa povedať že je to dar ale ak sa ti nepáči slovo dar nazvi si to ako chceš zázrak atd... či už je po smrti definitivny koniec alebo nie s istotou nevie nikto...


37.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 10:39 avatar
Táraš bludy. Život človeka je spôsobený sexuálnym stykom. Nie je to žiaden zázrak. Ten tzv. dar si nijako nevysvetlila.


40.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 2. 2019, 10:45 avatar
tradična rodina rebro žena muž alebo farar kaplan kucharka


46.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   20. 2. 2019, 10:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.47.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 10:56 avatar
Pozemský život áno ale naša duša existuje aj pred narodením kým vstúpi do fyzického tela ktoré vzniklo sexualnym stykom.. Boh nám daroval život tak že stvoril našu dušu, ktorá je večná.
Súhlasí Kreacionista, kntsz


52.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   20. 2. 2019, 11:06

Príspevok bol vymazaný administrátorom.55.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 11:13 avatar
Človek si nepamätá nielen narodenie, ale vela veci zo svojho života, najmä z detsva a takisto ani svoje sny, ktoré nas možu spájať s nadpozemským svetom ????
Súhlasí Kreacionista


87.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 12:34 avatar
Veľmi hlúpy názor. Netýka sa totiž ateistov, ale kohokoľvek. Aj Kreacionistu.


96.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   20. 2. 2019, 12:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.64.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 2. 2019, 11:39 avatar
Nesy122, kedy, v ktorom okamihu vstúpi duša do fyzického tela ... pri narodení, ešte pred narodením... vtedy, keď sa začína "tvoriť" mozog, či už pri splynutí spermie s vajíčkom, alebo polovička duše do spermie a polovička do vajíčka? ... a ako to, že tento "okamih vstupu" s fyzickým telom ani nehne?
Kde existujú ľudské duše predtým, než vstúpia do fyzického tela? Ako sa do neho oddiaľ dostanú? Magickým autobusom?
http://www.youtube.com/watch?v=bl9bvuAV-Ao Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


 


67.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 11:43 avatar
Na tieto otazky nepoznam odpoved a nemyslim si ze ma vyznam sa nimi vibec zaoberat. Ak duša vstupi do tela, vdychne do neho život, inak by to bol iba kus hmoty. Duša nie je hmotna preto sa to neda zistit kedy a ako vstupi do tela pomocou vedeckeho skumania.


68.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 2. 2019, 11:51 avatar
Nesy122, spermia nie je živá? 
Je síce pravda, že duša nie je hmotná, lenže vstupuje predsa do hmotné tela a tento vstup sa predsa musí nejako v ňom odraziť... ak tvrdíš, že vdychuje život, potom ako to, že spermia, vajíčko, zygota ... atď. ani v jednom okamihu, nie je "iba kus hmoty"...? 


69.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 12:04 avatar
Pretoze sa nachadza v tele otca a matky. Ich duse ozivuje cele telo a tak mozu dat zivot dalsej dusi.


71.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 2. 2019, 12:13 avatar
Nesy122, polovica duše dieťaťa je v tele matky a druhá v tele otca?... ak to domyslíš, potom v tele Adama a Evy by museli byť všetky duše ľudí, včitane tých, ktorí sa len majú narodiť... 
Ak to však trochu upravíš, potom áno, dedíme po svojich predkoch ich gény, ktoré podmieňujú nielen naše telá, ale aj naše "duše" - našu povahu, charakter, duševné vlastnosti...
 


74.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 12:20 avatar
Len hlúposť spočíva v tom, že nededíme myšlienku o bohoch. Dieťa si také myšlienky osvojí až po narodení prenosom rečí od ľudí.


76.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 2. 2019, 12:25 avatar
Lemmy, lenže predpoklady osvojovať si to, či ono, "náklonnosť" prijať niečo, alebo neprijať, či prijať opak... je dané geneticky...


79.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 12:28 avatar
Pletky, lebo prijmeš ako A, tak i B. Ani nemáš dôkaz, že je to geneticky dané, pretože dieťa v detstve nemá prečo nedôverovať rodičom, vychovávateľom. Neskôr však môže používať kritické myslenie. A získať opačný názor od rodičov.


83.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   20. 2. 2019, 12:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.85.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 12:32 avatar
Skús citovať hlúposti. Lebo si myslím, že hlupákom pri citovaní sa staneš sám.


88.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   20. 2. 2019, 12:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.89.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 12:38 avatar
To sa veľmi mýliš! Žiadnu myšlienku o bohoch nemá človek pri narodení. Len osvojením si informácie od ľudí, ktorí sú starší ako daný človek, sa čosi dozvedá o bohoch, alebo bohu.


90.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   20. 2. 2019, 12:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.91.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 12:43 avatar
Nemám prostriedky dokázať to, čo si myslel v detstve. Skús naopak ty dokázať, že na boha si prišiel sám bez toho, aby si bol informovaný inými ľuďmi.


93.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   20. 2. 2019, 12:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.94.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 12:50 avatar
Keby to boli nezmysly, poskytol by si dôkazy, že v 1. dni po narodení si mal myšlienky o bohu.


98.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   20. 2. 2019, 12:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.95.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 2. 2019, 12:51 avatar
Lemmy, na túto tému bolo uskutočnených viacero experimentov skúmaní, štatistík... väčšinou sa zameriavalo na "jednovaječné" dvojčatá, ktoré žili v odlišných rodinách... vo výraznej percentuálnej miere si veriaci "cestu k bohu" našli, hoci vyrastali svetonázorovo v odlišných rodinách a naopak odlúčení ateisti sa stali ateistami, napriek teistickej výchove...
Nehovoriac o "božskom géne"... 


97.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 12:55 avatar
Hlúposť však spočíva v tom, že geneticky už mali vrodenú vlastnosť o bohu. Pretože o bohu sa deti dozvedajú až výchovou. Náboženstvo sa geneticky nededí.


100.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 2. 2019, 13:19 avatar
Lemmy, nedorozumenie spočíva v tom, že nikde som netvrdil, žeby sa náboženstvo geneticky dedilo... tvrdím a tak to vyplýva aj z výskumov, že človek má predispozíciu /ktorá sa však ani nemusí vždy realizovať .../ k tomu, aby uveril niečomu nadzmyslovému... napríklad pokiaľ ju má a vyrastá, je "obklopený" dajme tomu šintoizmom, stane sa šintoistom, ak človek s tou istou predispozíciou je "obklopený" kresťanstvom, stane sa kresťanom... ak v ateizmom, začne zbožňovať trebárs Marxa, "humanistov.sk"    alebo veriť v šťastnú podkovu, či podobne...


104.
označiť príspevok

Krištof
   20. 2. 2019, 14:40 avatar
95. Chcel by som vidieť tie výskumy. Na akom počte skúmaných osôb boli robené (na svete je vyše sedem miliárd osôb...), na akých dôkazoch sa zakladajú. A ktorý gén je za to zodpovedný? Dá sa epigeneticky vypnúť alebo zapnúť ako asi 20% génov celkovo?
Inak sú známe všelijaké prípady, napr. keď predkovia boli veriaci a potomkovia naopak. Alebo jeden rodič môže byť kvázi ateista a druhý rodič veriaci. Alebo jeden potomok môže byť veriaci a druhý neveriaci. Možností je vela. Navyše ak existuje duša a duchovno, vplyv na to môžu mať aj tieto faktory, nie iba gény... Na niektoré prípady (keď potomkovia poznali rodičov) má zrejme vplyv i prostredie, psychológia, "sociológia"...


86.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   20. 2. 2019, 12:33

Príspevok bol vymazaný administrátorom.84.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   20. 2. 2019, 12:32

Príspevok bol vymazaný administrátorom.103.
označiť príspevok

Krištof
   20. 2. 2019, 14:00 avatar
64. "kedy, v ktorom okamihu vstúpi duša do fyzického tela ....?"
- Podla cirkvi cca pri oplodnení, teda hneď na začiatku.

"a ako to, že tento "okamih vstupu" s fyzickým telom ani nehne?"
- Stane sa to hneď v úvode vývinu organizmu čiže je tam od začiatku vzájomná existencia a spätosť duše a tela. A čo by to malo urobiť s organizmom? Narušiť jeho činnosť? Samozrejme že to musí byť urobené tak, aby to bolo v súlade s telom, s jeho vývinom etc. Za predpokladu, že to funguje s tou dušou (vstup duše do tela a ich vzájomná existencia), nemáme možnosť porovnať to s inými prípadmi, keďže iné prípady neexistujú (za toho predpokladu).

"Kde existujú ľudské duše predtým, než vstúpia do fyzického tela? Ako sa do neho oddiaľ dostanú? Magickým autobusom?"
- Predtým než sú stvorené a vložené do vznikajúceho organizmu? Možno nikde, lebo predtým, než sú stvorené, ešte neexistujú.
Mohli by sme urobiť takú analógiu: Opýtajme sa experta na počítače, ako presne sa pri výrobe PC softvér dostane do hardvéru (softvér ako duša, hardvér organizmus)...

71. "Ak to však trochu upravíš, potom áno, dedíme po svojich predkoch ich gény, ktoré podmieňujú nielen naše telá, ale aj naše "duše"..."
- Netreba vysvetľovať, za čo zodpovedá duša, napr. za pocity, myšlienky etc. a tie má každý vlastné (potomok nemá pocity či myšlienky svojich rodičov, lež svoje vlastné). A ako som už na túto tému písal:
Je otázne, koľko toho dieťa zdedilo biologicky a koľko získalo napr. vzorom a napodobňovaním rodičov počas "výchovy", keď sa také i onaké veci "sociálne prenášajú". "Jablko nepadá ďaleko od stromu" - to možno vyplýva aj z toho, že dieťa odmala počas života nevedomky preberá, napodobňuje správanie a charakter rodičov (príp. ľudí okolo seba) a preto je čiastočne "povahovo" ako oni (v skutočnosti aj otec a matka sú povahovo každý iný...). Napr. ak sa otec častejšie rozčuľuje, dieťa môže reagovať podobne. Stáva sa, že rodič si velmi praje, aby jeho dieťa bolo také alebo onaké, aby robilo to alebo ono. Niekedy sa dieťa tomu prispôsobí, inokedy ide inou cestou. Veľa teda závisí aj od výchovy, od prostredia, v ktorom dieťa žije. Viem si predstaviť, že keby rodičom odňali ich malé dieťa a vychovávali ho v inom prostredí s inými ľuďmi, stalo by sa povahovo odlišným od pôvodných rodičov. Teda je celkom možné, že keby dieťa vyrastalo v inom prostredí, bolo by povahovo viac-menej iné. Čím nechcem vylúčiť možný vplyv génov. Ďalej, neskôr v dospelosti môže "dieťa" nájsť iný životný štýl, iné názory, hodnoty, čo má potom vplyv i na jeho psychickú oblasť (povahu, charakter). Napr. otec bol kvázi ateista, ale dieťa neskôr "nájde vieru"... Navyše určité vlastnosti môžu mať aj ľudia, ktorí nemajú s tými rodičmi nič spoločné. Napr. niekto je veselý vraj "po svojej mame", ale v skutočnosti sú veselí aj iní ľudia z iných rodín. Človek sa povahovo na iného človeka vo všeobecnosti pomerne dosť podobá, veď je to rovnaký druh, rovnaká ľudská prirodzenosť, hoci každý je jedinečný; aj adoptované dieťa sa môže duševne podobať na adoptívneho rodiča


35.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   20. 2. 2019, 10:35 avatar
Utrpenia a bolesti sa dá zbaviť aj normálno cestou. Človek sa nemusí hneď zabíjať. Práve to, že je to odsudzované už určite mnohým zachránilo život, ktorý si teraz tí ľudia naplno užívajú.


41.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 10:48 avatar
Je to na niečo dobre ale niekto možno práve kvôli tomu stále trpi a ak by sa to tak neodsudzovalo tak by sa mohol zbaviť zbytočneho trápenia...


44.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   20. 2. 2019, 10:56 avatar
Keby sa má zabiť každý človek, ktorý niečim trpel alebo trpí, tak by už boli všetci mŕtvi. Veď život nemá byť bez utrpenia a kde je utrpenie, tam sa aspoň dáva priestor na lásku. A zároveň život, v ktorom je utrpenie je aj o niečo bohatší, lebo človek si viac váži, čo má a ľudí, ktorí pri ňom stoja. Je mnoho ľudí, ktorí zasvätili život tomu, aby týmto trpiacim pomáhali. A to je dobre, lebo často túžba na samovraždu je iba dočasná a po čase človek zmení názor. Pochybujem, že existuje také trápenie, ktoré sa nedá "vyriešiť" láskou.
Súhlasí -era-


56.
označiť príspevok

Nesy122 žena
   20. 2. 2019, 11:17 avatar
Máš pravdu vďaka utrpeniu sa učime viac milovať , urcite utrpenie nie vo svete len tak ... Je vsak vela dobrych ludi ktori si to utrpenie nezasluzia a ich samovrazda je pochopitelna


62.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   20. 2. 2019, 11:31 avatar
kto rozhoduje o tom, či si človek zaslúži utrpenie alebo nie? V biblickej knihe Jób je utrpenie vykreslené ako skúška, za ktorú bol spravodlivý Jób, keďže nestratil vieru v Boha (a v seba), odmenený viacerými darmi, než stratil.
Utrpenie samo o sebe je zlé, to je jasné, ale môže mať aj dobré ovocie, ak tomu utrpeniu dá človek zmysel. Kresťania, aj podľa vzoru sv. Jána Pavla II., spájajú často svoje utrpenie s Kristovým utrpením a tak si s ním vytvárajú hlbší vzťah. V tomto zmysle aj utrpenie môže byť požehnanie. A určite ho netreba chápať ako nejaký trest pre zlých ľudí - toľko, čo sa týka náboženského chápania utrpenia.
Samovražda je pochopiteľná, to je pravda. Ale na náboženskej úrovni je to skrátka zlá voľba. Pre ateistov nie je zlá ani vražda, pretože človek je podľa nich len zviera, takže na tejto úrovni nie je veľmi čo riešiť.


66.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 2. 2019, 11:41 avatar
Patrick91, aj by som dal súhlas, nebyť trepania:
"Pre ateistov nie je zlá ani vražda, pretože človek je podľa nich len zviera, takže na tejto úrovni nie je veľmi čo riešiť." 


70.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   20. 2. 2019, 12:13 avatar
uznávam, že je to trošku zjednodušená interpretácia


72.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 2. 2019, 12:18 avatar
Patrick91, podľa mňa, je to slamený panák... možno sa nájdu takí, ktorí považujú človeka LEN ZA ZVIERA, ale rozhodne to nebude väčšina ateistov a ani medzi nimi nemusí platiť, že vražda nie je zlá... 


77.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   20. 2. 2019, 12:26 avatar
72. To sú potom divní ateisti. Pokiaľ viem, ateizmus nemá nejaké oficiálne učenie, no nie je ich základným spoločným vyznaním popieranie boha, božstva, posvätna, nech to nazveme akokoľvek? V dôsledku čoho je človek iba "telom"? Od zvierat teda nie podstatne odlišný, ale iba kvalitatívne?


82.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 2. 2019, 12:30 avatar
Áno, ľudia sú vývojom oddelení od iných živočíchov. Ateisti s tým nemajú žiaden problém. Berú tento fakt na vedomie.


92.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 2. 2019, 12:43 avatar
Patrick91, neviem koľkých ateistov poznáš... moja skúsenosť mi hovorí /v ktorej nemám ani jedného, ktorý by reprezentoval "Tvoju" interpretáciu... /, že divní sú tí z "Tvojej predstavy ateistov"... ateizmus málokedy, ak vôbec, popiera boha ako takého... väčšina proste neverí, bez nejakého skúmania, iní zas odmietajú tvrdenia veriacich o bohu, najčastejšie "bojujú", ak "bojujú" proti skutkom, ktoré, podľa nich, pramenia z viery... netvrdím, že niet medzi nimi aj fundamentalistov /tak ako sa nájdu snáď v každom svetonázore... /.
Už som dával viaceré citáty ateistov, ale asi nezaškodí zopakovať, aspoň jeden
Kurt Vonnegut:
...Jsem humanista, což častečně znamená, že jsem se vždy snažil chovat slušně a že po smrti neočekávam žádnou odměnu ani trest. Mí německo-američťí předkové, z nichž se ti nejstarší usadili na americkém Středozápadě někdy v době americké občanské války, si říkali „volnomyšlenkáři“, což je prakticky totéž. Můj pradědeček Clemens Vonnegut kupříkladu napsal: „Pokud Ježíš hlásal dobro, co na tom záleží, jestli byl nebo nebyl bohem?“
Jáj sem napsal: „Nebýt poselství milosrdenství a soucitu v Ježíšově Kázání na hoře, nechtěl bych být člověkem. To už bych byl radši chřestýšem.“ ...
 


107.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   20. 2. 2019, 21:43 avatar
92. V prostredí, v ktorom momentálne žijem nie je, prirodzene, veľa ateistov. Pred pár rokmi som ich ale zopár poznal a nemôžem povedať, že by boli zlí ľudia. Ale to som ani neriešil v mojom príspevku. Skôr ide o ateistickú teóriu a jej slabiny, čo si mnohí z ateistov ani neuvedomujú. Otázka existencie boha má veľký vplyv aj na psychológiu a antropológiu. Niektorí ateisti odstránia boha, ale snažia sa žiť kresťanský život, v ktorom toho boha chcú. je to zaujimave


108.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 2. 2019, 13:15 avatar
Patrick91, slabinou ateistickej teórie je, že „Pre ateistov nie je zlá ani vražda, pretože človek je podľa nich len zviera“? Neviem o žiadnej teórii /možno v niečom dadaizmus by snáď mohol súhlasiť s tvrdením „nie je zlá ani vražda“, ale nemožno ho takto zúžiť, vytrhovať z kontextu. Je totiž v podstate „výsmechom“, reakciou na hrôzy vojen.../ podľa ktorej je človek LEN ZVIERA... Sám píšeš: „Pokiaľ viem, ateizmus nemá nejaké oficiálne učenie“ s čím sa dá súhlasiť. Ak teda chceš kritizovať ateizmus, jeho slabiny a byť pritom ako tak objektívny, potom by bolo dobre, keby si kritizoval konkrétnu ateistickú teóriu... – máš ich dostatočné množstvo aj takých, ktoré si kritiku /i podľa mňa/ určite zaslúžia. Človek nemusí hľadať, chcieť akurát Boha... skôr hľadá vo svete /“cudzom“... /, v ktorom žije, svoje uplatnenie, svoje miesto v ňom. Hľadá zmysel ... V mladosti často zažíva pocit čohosi, čo ho naplní, o čom tuší, že musí raz prísť... pričom to vôbec nemusí byť /uvediem dva príklady, ktoré to vystihujú hudbou, lepšie než by to bolo „bežnou rečou“/ len o Bohu /ako je to v prvej piesni... /:
Pozri pesničku od cca 20:55
http://www.youtube.com/watch?v=FcQohix-SfM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


tomu je podobné:
http://www.youtube.com/watch?v=FOQPMjKLQQU Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


Zmysel svojho života môže človek nájsť rôzny... Napríklad povedzme Albert Schweitzer ho našiel v Afrike ako lekár tých, ktorým sa zdravotná pomoc nedostávala, Marie Curi Skłodowska vo vede pre človeka, podobne geológ Arthur Holmes „otec modernej geochronológie“, ktorý dokázal, že veľký nárast množstvo olova v prírode priamo súvisí s používaním spaľovacích motorov... a nebojácne sa pustil do boja s „odborníkmi (právnikmi...)“ dobre platenými automobilovými a naftárskymi spoločnosťami... neváhal obetovať kariéru, pohodlný život... alebo u nás /spomeniem komunistov, aby si nepovedal/ Laco Novomeský, či Vladimír Clementis...
Ešte na záver myšlienka. Ondrej v téme Sme tu náhodou? /„48“/ mi napísal: „zaujimavé je tTull, že ty si tu pravdu nenašiel...“
Odpovedal som, že základom je:
"Miluj človeka* ako seba samého!"
Doplním
Človeka nemáš milovať preto, že Ti tak káže Ježiš, Boh, či hergopáter, máš ho milovať pre človeka samotného... je omylom, že ten druhý je niekto iný; ten druhý je rovnako človekom, ako som človekom i ja sám...
 


78.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   20. 2. 2019, 12:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.123.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 18:20 avatar
Patrick, ako aj ty, Kreacionista, nemáte pravdu. Len svoje názory. A sú od pravdy ďaleko.


75.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 2. 2019, 12:21 avatar
Patrick91, ešte som zabudol uviesť - táto "Tvoja" interpretácia, nielenže je logickým klamom, ale je aj účelová, je zlom proti človeku /a povedal by som je i proti Bohu/... 
 


81.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   20. 2. 2019, 12:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.137.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 18:40 avatar
Ako zjednodušená? Veď podlo klameš! Človek nie je podľa ateistov zviera. Iba, ak ty si ateista, a vnímaš sa ako zviera. Ale to bude len tvoj problém.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 11:39,  Včera vydala hygiena nariadenie , že zamestnávateľ nemôže pustiť na pracovisko...
dnes, 11:38,  Nemohli by vyšetriť ani narkomanov z ulíc. .. a to 155 Ti musí bezodkladne zdvihnúť. =)
dnes, 11:38,  Vnútorný pokoj bez jedinej vlnky. :)
dnes, 11:38,  Spolieham sa na veľkosť Božej milosti a na veľkosť môjho žalúdka. *03*03*03*03
dnes, 11:37,  Starý chren ja som mal číslo 7 . Ale 6.15 som bol na mieste . Zachoval si sa však výborne...
dnes, 11:37,  Vo volkswágene v DNV robili testy v piatok a bolo zo 4000 testovaných cca 40 pozitívnych. To...
dnes, 11:37,  Takže 0,3%. Načo potom tá panika? *05
dnes, 11:35,  https://www.google.com/search?q=kim+chong+un&client=tablet-unknown&prmd=inmv&sxsrf=ALeKk01i-Ad2qI...
dnes, 11:35,  Pán inžinier je ten, čo promoval za boľševika, ale nemá štátnice z komunistických...
dnes, 11:34,  Ale opatrne pane, lebo obžerstvo je smrteľný hriech... :)
dnes, 11:33,  Kto Nemá Tomu Sa Zoberie :)
dnes, 11:32,  Tak ti garantujem, že dnes koleno padne. *13*13*13
dnes, 11:31,  Môj odhad je že tých nakazených veľa nebude čo by bolo šťastie pre našu krajinu . V...
dnes, 11:31,  JA som roduverná lezba hlásim sa ako prvá, na ten zápas. *39*39*39*39
dnes, 11:31,  Kto to je, pán inžinier?
dnes, 11:30,  Žiadne vlády nepadnú, to bola oslava vareného kolena! :)
dnes, 11:30,  Som rád, že ma pán nazval aspoň človekom. Podľa uja Igora som nezodpovedný múdrosráč a...
dnes, 11:29,  ...u Vegha....alebo aj Vegha? Jeden nevie. :-))
dnes, 11:28,  Paulínka nech niečo robí!! Vládnuť premiérovi, to ju náramne zdobí.
dnes, 11:28,  Daj bacha. Co ked usilovne trenuje Attilu Végha? :-(((( Ja by so tu v ringu df uvital skor taky...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Medzi mužmi a ženami nie je rozdiel. Rozdiel je len medzi dobrými a zlými ľudmi.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(357 832 bytes in 0,435 seconds)