Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Vyučujte Darwina, pokiaľ je ešte čas

23
reakcií
1736
prečítaní
Tému 22. septembra 2011, 12:36 založil Lemmy.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 9. 2011, 12:36 avatar
Žiadajú britskí vedci

Ako vedeckú teóriu sa kresťanskí fundamentalisti snažia na britských štátnych školách prezentovať takzvaný kreacionizmus a inteligentný plán. A chcú dosiahnuť, aby bol prednášaný rovnako ako Darwinova teória o vývoji druhov.

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Krištof
   22. 9. 2011, 12:48 avatar
Mnohí vedci a doktori aj nekresťania (agnostici) sú kritickí k neodarvinizmu. Už som sem dával viackrát ten zoznam s asi 700 odbornými kritikmi neodarvinizmu. Prečo sa tak báť o neodarvinizmus? Prečo tá totalita jedného? Lebo zarytí ateisti? Možno by ID ako druhá alternatíva nebol zlý. ID nie je proti evolúcii ako takej.


9.
označiť príspevok

rains
   22. 9. 2011, 14:48 avatar
a preco vy krestania si nepripustite, ze zivot na Zemi vytvorili mimozemstania a nie jeka imaginarna postavicka?


11.
označiť príspevok

blueevil
   22. 9. 2011, 16:41 avatar
krestania ako ludia si to nepripustia, hoci su zmienky aj v samotnej biblii. nepripustia si to, lebo im to nikto ešte nedovolil !


13.
označiť príspevok

rains
   22. 9. 2011, 17:21 avatar
od veriaceho sa neocakava, ze bude premyslat. Od veriaceho sa ocakava iba, ze bude verit. Ziadne otazky.


14.
označiť príspevok

rastos muž
   22. 9. 2011, 17:33 avatar
Keby to bola pravda, dodnes jestvuje len jedna cirkevná organizácia.


16.
označiť príspevok

rains
   22. 9. 2011, 18:48 avatar
ale kdezeeee...preco by mala? ked sa zistilo ako sa daju pekne nabozenstvom oblbovat masy, tak ti sikovnejsi si chceli tiez ukrojit z kolaca.
Dalsim dovodom boli politicke spory. Vid Henrich VIII. Alebo nespokojnost s Rimom, vid Luther, Hus.


17.
označiť príspevok

rastos muž
   22. 9. 2011, 21:16 avatar
No veď sám vidíš, že veriaci premýšľajú.


3.
označiť príspevok

rastos muž
   22. 9. 2011, 12:55 avatar
Nerozumiem názvu témy. Vari chcú niekde Darwina zakázať?


4.
označiť príspevok

havran
   22. 9. 2011, 13:14 avatar
Dnes je darwinizmus viac ako teória. Faktom je , že náboženský fanatizmus pod tlako vedeckých poznatko sa snaží adaptovať. Veď aj pápež sa do astronomického ďalekohľadu pozrel až po 2.svet.vojne. Ich dogmatizmus vedie ktomu , že hlásané cirkevné dogmy menia až keď je to absolútne neobhajiteľné. Skôr ma zauíma ktoré sú tie fakty , že ich vedú k takému kroku. Lebo cesta na ktorej začnú pripúšťať také "vylepšené novoty", je pre nich cestou do pekla. A oni sa vedia pozerať s nadhľadom storočí.


5.
označiť príspevok

havran
   22. 9. 2011, 13:16 avatar
A ešte: 700 odborníkov? Koľko stojí jeden hlas? Iste to bolo za "pánbozaplať"


7.
označiť príspevok

rastos muž
   22. 9. 2011, 13:51 avatar
Vidíš celé kresťanstvo len cez prachy, v tom je tvoj omyl.


8.
označiť príspevok

Vlado muž
   22. 9. 2011, 14:27 avatar
Nečuduj sa, keď kresťania presadili známe: Prach si, a v prach sa navrátiš! 


6.
označiť príspevok

rastos muž
   22. 9. 2011, 13:51 avatar
Pre každého je to "to jeho" viac ako teória.


12.
označiť príspevok

blueevil
   22. 9. 2011, 16:51 avatar
krestanstvo služi ako nástroj k prevychve a odchove "možnych" adeptov. samozrejme s tym, že v samotnom vyvoji už nepokračuje tak isto ako samotni ateisti, agnostici, zombici, neonacionalisti a iné kultury


15.
označiť príspevok

rastos muž
   22. 9. 2011, 17:36 avatar
Tak to mi je fakt ľúto, že nedržíme krok s neonacionalistami a zombíkmi  
Súhlasí J.Tull


10.
označiť príspevok

starec muž
   22. 9. 2011, 16:10 avatar
To je celkový problém školstva.Nevyučujú sa fakty,ale z teórií robia fakt.


18.
označiť príspevok

J.Tull
   24. 9. 2011, 19:48 avatar
rastos; k 6 ... koho teóriou je heliocentristická teória? Je teóriou aj katolíckej cirkvi? Keď áno, je to pre ňu viac ako teória? Prečo zmenila svoj názor? ... 


19.
označiť príspevok

Krištof
   24. 9. 2011, 20:24 avatar
To nie je veľmi vhodný príklad, lebo astronomické veci, že Slnko neobieha okolo Zeme, akceptujú teisti i ateisti, no k biologickej teórii neodarvizmu (prípadne aj sociálneho darvinizmu) majú blízko ateisti, naturalisti, nie teisti...
Heliocentrizmus je teória tvrdiaca, že Slnko je stredom vesmíru. To síce nie je pravda, ale v danej dobe to bol posun od geocentrizmu. Geocentrizmus ako predstava, že Slnko obieha okolo Zeme, dominoval v astronómii 1500 rokov od čias gréckeho vedca Ptolemaia (2. storočie n.l.). Mikuláš Koperník a Galileo Galilei, ktorí presadzovali naproti tomu heliocentrickú sústavu, boli kresťania, čím tak paradoxne "zápasili" s niektorými predstavitelmi cirkvi. Geocentrizmus však vraj nemá patričnú oporu v biblii. "Geocentrizmus" je však možno realistický obrazne - skrátka lebo Zem, život, ľudia (pozri aj antropický princíp). ;-)


20.
označiť príspevok

J.Tull
   25. 9. 2011, 11:52 avatar
rastos; ... pri hľadaní odkazu na archív ČT2 "Tančící skály", ktorý som na df dal niekedy v minulosti, som našiel:
"jedine na co evolucia mohla prist je mikroevolucia - vysvetlenie modifikacii v ramci druhov
ale ako vysvetlenie toho, ako povodne vznikli zlozite organizmy (makroevolucia), je evolucia len obycajna filozofia"
Katolícka cirkev neprijala len "mikroevolúciu", ale i "makroevolúciu" /mimochodom, už som sa to viackrát pýtal, čo je to tá "mikroevolúcia", "makroevolúcia"? Kde sú "mantinely"? Hranice mikroevolúcie? Ľadový medveď je ten istý druh ako Panda červená? Nie je to tak, že príroda "druhy" nepozná? Že kategorizuje len človek? .../ Samozrejme to, že niekto, hocijaká inštitúcia, spoločenstvo, nech je už sebadôveryhodnejšie, si osvojí nejakú teóriu, nie je potvrdením jej pravdivosti ...
Katolícka cirkev prijala ET, tak isto, z tých istých dôvodov, ako fakt, že Zem obieha okolo Slnka ... Doteraz nevieme presne vysvetliť podrobnosti o tom, ako "Zem obieha okolo Slnka", všetky okolnosti, súvislosti, ale napr. i pozorovaním "vzdialeného vesmíru", teda v podstate pozorovaním minulosti, sa dozvedáme o tom stále viac. Faktom však už dnes pre nás je, že "Zem obieha okolo Slnka". Podobne je to s ET. Evolučný vývoj druhou je faktom a pozorovaním minulosti, nielen skamenelín ... sa dozvedáme o tom stále viac, aj keď mnohé podrobnosti, okolnosti, súvislosti, možno ostanú pre nás navždy ukryté ...
Ešte poznámka: vieš o tom, že katolíci našli oprávnenosť ET dokonca i v Biblii?
 


21.
označiť príspevok

Krištof
   25. 9. 2011, 16:28 avatar
20. Je to inak. Už aj to, že biológia života je oveľa zložitejšia než fyzika a pozorovanie vesmíru. Existuje aj veľa astronómov a fyzikov - teistov, ktorí filozoficky zastávajú názor, že vesmír stvoril a presne nastavil Stvoritel. Takže ani teisticky na žiadnej geocentrickej sústave nemajú prečo trvať. Nie sú tam ani žiadne negatívne morálne a duchovné súvislosti. Ohľadom biologických teórií je to však iné. Mnohí aj agnostici vedci pokladajú odborne neodarvinizmus za pochybný (napr. epigenetika). ET pripúšťajú, ale neodarvinizmus už tak nie. Niečo také platí aj pre veriacich vedcov. Evolúciu pripúšťajú, ale nie ako náhodný systém - ako naturalisti neodarvinisti -, lež tak, že za vznikom a vývojom života a napokon človeka je Stvoriteľ. Tak nejak to chápe aj katolícka cirkev. To nie je neodarvinizmus - samovoľný vznik, slepé mutácie a prírodný výber, a potom prípadne aj sociálny darvizmus. Totiž cirkev nie je v súlade s pochybnou etikou sociálneho darvinizmu a pod. Takisto podľa cirkvi - na rozdiel od názoru naturalistického darvinizmu - má človek od Stvoriteľa nesmrteľnú dušu a to podstatne inú ako zviera. A opakujem, ID nie je nutne v rozpore s (makro)evolúciou, ale s neodarvinizmom.


22.
označiť príspevok

Krištof
   25. 9. 2011, 17:21 avatar
A to, že Zem obieha okolo Slnka, je fakt, ktorý sa deje priebežne aj teraz a stále... Avšak to, že utváranie života začalo a prebiehalo pred mnohými rokmi, nie je teraz, ale ide už len o možnú dávnu minulosť.


23.
označiť príspevok

Krištof
   26. 9. 2011, 11:14 avatar
Keby som sa ešte vyjadril k tomu o "rovnakom prijímamí faktu heliocentrickej teórie ako evolúcie", tak na jednej strane je to fyzika, neživá príroda, jednoduché pravidelne sa opakujúce cykly, gravitácia, obiehanie Zeme okolo Slnka, ktoré prebiehajú v zásade stále rovnako mnoho rokov, aj teraz, takže sa to dá priamo overiť. Na druhej strane biológia, živá príroda, zložitý systém, ktorý mal začať pred miliardami rokov a prebiehať milióny rokov s postupnými zmenami. Najprv malo ísť len o baktérie, potom aj jednobunkovce, potom mnohobunkovce, potom ryby, plazy, vtáky, cicavce až napokon ľudia, ktorí sa tým zaoberajú. A nedá sa to priamo overiť, pretože má ísť o prehistorické veci, ktoré sa mali stať a prebiehať v dávnej minulosti. Možno to teda len teoreticky rekonštruovať na základe hypotéz a indícií, skamenelín a pod.


24.
označiť príspevok

Ranexill muž
   26. 9. 2011, 11:16 avatar
Prosim ta je mozne urobit aj model, ekdy sa vsetko vrtí oklo zeme. Sice tie drahy a vesmir bude poskakovat, ale nie ej to nemozne. Taketo veci by ti uz davno relativne chapanie malo dat.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 07:37,  To múdre ČSR malo na čele Beneša, ktorý prijal Mníchovský diktát a utiekol do exilu.
dnes, 07:30,  Myšlienka na utorok: "Aby mohol Veľký Majster pracovať na ľudstve, potrebuje...
dnes, 07:27,  Samozrejme Poliaci maju svoje muchy, ale maju vela dobrych kladov. Sustred sa radsej na 'mudre'...
dnes, 07:16,  Môže byť aj tak, ako píšeš, ale normálne myslenie dúfa skôr v budúci úspech, nie v...
dnes, 07:13,  Veď áno, ide o sporné územia, len keby Poliaci tušili, ako dopadnú, tak by si rozmysleli,...
dnes, 07:06,  Stále sa jedná o nejaké sporné územia, ktoré v nejakom čase patrili tomu či inému...
dnes, 05:49,  Keby Poliaci vedeli, že zaniknú, lebo si ich vlasť rozdelia Nemci a sovieti, tak by...
dnes, 05:28,  Z textu: V pátek 23.září 1938 ve 22:15 hodin vyhlásila československá vláda generála...
dnes, 05:15,  Komunizmus nemá nič spoločné s bývalým Sovietskym zväzom či súčasnou Kubou alebo...
dnes, 04:12,  Skutoční odpadlíci sú vo vnútri Organizácie až do času, keď sa Ježiš Kristus vráti,...
dnes, 03:59,  Spoločnosť Strážna Veža bola ako Mimovládna Organizácia členom OSN od roku 1992 až do...
dnes, 01:53,  Len k edovi :)
dnes, 01:52,  V Česku nám závidia i mega trolla eda :)
dnes, 01:50,  Americký robot spamuje
dnes, 01:47,  Islamista ty neustále ospevujes islamistov ako teraz azerbajdzanskych a tureckých
dnes, 01:45,  Edo Edo také primitivne-splasky vypúšťa :)
dnes, 01:43,  Nás edo je excelentny trol- :)
dnes, 01:42,  Trolovi-edovi veria jednoduchší :)
dnes, 01:41,  Čo od totalitakov čakať?
dnes, 01:04,  9, .... ale odpadlíkom ani to Božie meno nepomôže. Ak oni neboli poslušní a "bili...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Najväčším rozdielom medzi kráľovstvom a parlamentnou demokraciou je
pomer medzi bohatými a chudobnými. Kým v kráľovstve bol iba jeden kráľ, teraz je tých bohatých omnoho viac.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(90 384 bytes in 0,289 seconds)