Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Vystúpenie predsedu KSS na Námestí SNP v Bratislave 1. mája 2009

3
reakcií
3411
prečítaní
Tému 7. mája 2009, 08:04 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 5. 2009, 08:04 avatar
Vystúpenie predsedu KSS Jozefa Hrdličku na prvomájovej demonštrácií KSS v Bratislave proti kríze a nedôslednej politike vlády SR
Autor: PhDr.Jozef Hrdlička, predseda ÚV KSS

Komunisti, ako skutoční ľavičiari nikdy nezabudli na 1. máj - sviatok práce. No už dlho to nie je sviatok. 1. máj je príležitosťou demonštrovať. Práve zvukom sirén Vás všetkých voláme k dnešnej demonštrácii. Voláme demonštrovať za prácu, za práva pracujúcich za spravodlivejší život.
1.máj je opäť symbolom boja proti kapitalizmu a za hľadanie jeho alternatívy - za socializmus 21. storočia.
Vážení spoluobčania,
v dnešných dňoch takmer celá ľudská civilizácia opäť stojí na počiatku svetovej hospodárskej krízy a my sa schádzame, aby sme proti nej demonštrovali, aby sme demonštrovali proti kapitalizmu.
Za posledných dvadsať rokov sa pravicová propaganda snažila ústami svojich expertov rôznych kalibrov ubezpečiť i našu krajinu, že kapitalizmus je najlepším spoločenským poriadkom aký kedy ľudstvo vymyslelo. Západní filozofi vyhlásili „koniec histórie“, pretože kapitalizmus označili za vrchol rozvoja civilizácie. Všetci sa mýlili. Stačil necelý rok, aby sa hromové úderné fanfáry oslavujúce príchod skutočnej globalizácie – vrcholového štádia rozvoja kapitalizmu - zmenili na začiatočné takty pohrebnej piesne.
Neoliberálni politici, predovšetkým Dzurinda, Kaník a Mikloš označovali štát za zlého vlastníka. Strategické podniky predali zahraničným investorom. Chválili sa tým, že Slovensko vďaka príchodu automobiliek sa stalo automobilovou veľmocou preto, že na jedného obyvateľa vyrábame najviac automobilov na svete. Hrdo ohlasovali pokles nezamestnanosti v Slovenskej republike. Realita je v súčasnosti iná.
Sme svedkami toho, že už tisíce ľudí na Slovensku postihlo hromadné prepúšťanie, prebiehajúce od októbra minulého roku.
Problémy má predovšetkým automobilový priemysel a podniky úzko s ním súvisiace. Nie je to nič prekvapujúce. Boli to práve komunisti, ktorí už pred niekoľkými rokmi upozorňovali na to, že nie je efektívne postaviť slovenské hospodárstvo na základoch automobilového priemyslu. No pre zahraničných investorov boli investície na Slovensku veľmi výhodné. Vynikajúce daňové podmienky a predovšetkým veľmi lacná pracovná sila pôsobili ako magnet.
Bola to KSS, ktorá hovorila, že keď dôjde k otrasom celosvetovej ekonomiky, bude to práve automobilový priemysel, ktorým to poriadne zatrasie. Toto je už realita dneška.
U.S. Stel v Košiciach, v dôsledku postupnej straty odbytu svojich produktov vo svete, skrátil pracovný čas zamestnancov na 4 dni v týždni a prepúšťanie zamestnancov možno čoskoro očakávať.
Železiarne Podbrezová prepustili koncom januára 361 ľudí, čo bude mať a už aj má pre tento región katastrofálne dopady.
Bratislavský Volkswagen prepúšťanie oficiálne popieral, no rozviazal zmluvy s viacerými dodávateľskými subjektmi a svojim materským zamestnancom ponúkal tisícky eur ako odstupné. Budúcnosť v tejto firme je veľmi neistá, i keď obnovil svoju výrobu.
Automobilový kolos KIA v Žiline skrátil pracovný úväzok svojim zamestnancom na 6 hodín denne.
Prepúšťanie ohlásil Pegueot Citroen v Trnave, KINEX zaoberajúci sa výrobou valivých ložísk v Kysuckom Novom Meste.
Informácie o prepúšťaní zamestnancov, o obmedzovaní či ukončovaní výroby v podnikoch na Slovensku, stále narastajú. Kríza úraduje na Spiši, Gemeri, v Košickom regióne, ale už aj v okresoch západného Slovenska - v Novom Meste nad Váhom, Považskej Bystrici, Trenčíne i v Bratislave.
Minulá neoliberálna vláda sa chválila i tým, ako dokázala „naučiť“ ľudí k tzv. mobilite pracovnej sily. A to nielen v rámci SR. Inými slovami donútili živiteľov rodín opustiť svoje rodiny a chodiť za prácou i stovky kilometrov.
Takmer 200 000 Slovákov pracovalo v zahraničí. V súčasnosti sa postupne vracajú z krajín západnej Európy v dôsledku prepúšťania. Zvyšujú počet nezamestnaných na Slovensku. Prepúšťaní sú v západnej Európe ako prví.
Vyhliadky na najbližšie mesiace sú žalostné. Centrálna banka predpovedá po prvýkrát v histórií Slovenska v tomto roku pokles ekonomiky o alarmujúcich 2,4% .
V najbližšej dobe možno očakávať nárast nezamestnanosti na 11 až 12%, čo činí vyše 320 000 ľudí. V mnohých firmách už sú zmrazené platy. Priemyselná produkcia slovenského priemyslu klesla o vyše 28%, čo je viac ako v Maďarsku. Zaznamenávame i pokles tržieb v hypermarketoch, čo svedčí o znižujúcej sa kúpyschopnosti nášho obyvateľstva.
Realitou dneška je prudký nárast počtu nezamestnaných a pokles počtu voľných pracovných miest. Rok 2009 je charakteristický i tým, že k 1. januáru 2009 sa Slovenská republika zrejme nadlho ako posledná stala súčasťou Európskej menovej únie.
Zo Slovenska sa stala najchudobnejšia krajina v tomto zoskupení. Najchudobnejšia z hľadiska reálnych príjmov a reálnej životnej úrovne. Slováci sú najmenej zarábajúcimi občanmi Eurozóny. Slováci sa stali otrokmi vo svojej vlastnej krajine. Zachovali sme si takzvané východné platy, avšak premenené na silné Eurá a postupne dosahujeme západoeurópsku úroveň cien tovarov a služieb. Toto je naša dnešná slovenská realita.
Vážení prítomní,
onedlho uplynie 20 rokov od novembrových udalostí z roku 1989. V živej pamäti máme sľuby ako predbehneme v životnej úrovni Rakúsko, ako vybudujeme zo Slovenska druhé Švajčiarsko. Všetko je inak. Faktom je že pádom režimov v strednej a východnej Európe si kapitalizmus predĺžil svoju životnosť minimálne o dvadsať rokov. Faktom je, že krach socialistických krajín v Európe oddialil príchod svetovej hospodárskej krízy, ktorej sme dnes svedkami. Bude mať ničivý dopad. Vieme že hospodárska kríza bude sprevádzaná energetickou krízou, že bude sprevádzaná krízou ekologickou a taktiež krízou morálky a ľudských hodnôt. Neoliberálni politici, ekonómovia a masovo komunikačné prostriedky zamlčujú pravdu o podstate krízy a o východiskách z nej. Sme svedkami toho, ako mnohé národné vlády štátov Európskej únie, samotné inštitúcie únie, ale i vláda USA a vlády niektorých ostatných štátov sveta prijímajú takzvané protikrízové balíčky, či opatrenia na tlmenie dopadov krízy, ako sa snažia zachrániť existujúci systém. O kríze hovoria ako o akomsi momentálnom stave, o akejsi chorobe amerického modelu kapitalizmu. O tom, že hospodárska kríza rozvíjajúca sa v celom svete má systémový a všestranný charakter, o tom, že jej nástup je vedecká zákonitosť a že niet iného východiska, ako hľadanie systémového riešenia - o tom nehovoria. Úspešné nebudú ani sociálnodemokratické projekty a východiská. Východiskom z krízy je jednoznačne prechod k socializmu. Pokiaľ bude existovať kapitalistický ekonomický systém, jeho plnou súčasťou budú i hospodárske krízy. Ak bude existovať socialistický systém, krízy nebudú. Je to zákonitosť vývoja ľudskej spoločnosti. .
Súčasný svetový poriadok bohatých a mocných je v troskách. Nie je ani večný a ani najspravodlivejší. Tento mýtus každým dňom padá. Marxizmus je aktuálnejší ako kedykoľvek predtým. Toto si uvedomuje čím ďalej tým viac ľudí pátrajúcich po podstate a pravde súčasných spoločenských vzťahov.
Vážení spoluobčania,
dnes Slovenskom letia slová, ktoré sú výstižnou charakteristikou súčasnosti a vyriekol ich v polovici 19. storočia jeden z ľudských géniov - Karol Marx .
„Majitelia kapitálu a obchodu budú podporovať a stimulovať u robotníkov potrebu kupovať ich drahé výrobky: byty, domy a technológie, pritom ich zaväzujúc, aby brali drahé hypotekárne úvery na neudržateľnej úrovni. Na konci nesplatené dlhy vyvolajú bankrot bánk, ktoré budú musieť byť zoštátnené - tak štát potom pôjde cestou, ktorá vedie ku Komunizmu. ....“
Vážení spoluobčania,
Komunistická strana Slovenska dnes, po mnohých historických víťazstvách, ale i veľkých prehrách a poučená z minulosti, stojí na pevných základoch pripravená spolu s občanmi, spolu s Vami hľadať lepší svet. Na dnešnom prvom máji, my slovenskí komunisti, demonštrujeme nielen tu v Bratislave, ale i v ďalších mnohých mestách i mestečkách Slovenskej republiky. Červené sú Košice, Michalovce, Snina, Spišská Nová Ves, Prešov, Zvolen, Prievidza, Nové Mesto nad Váhom, Senica a ďalšie. Komunisti a ľavičiari dnes demonštrujú možno vo všetkých metropolách štátov sveta. Demonštrujú proti kríze - proti kapitalizmu. Posielame im pozdrav solidarity. Pozdravujeme Kubu, Vietnam, Čínu, Venezuelu a celú Latinskú Ameriku, Moskvu, Berlín, Paríž, Rím, ale i Washington, Nev York, Brusel a ďalšie metropoly. Pozdravujeme pracujúcich celého sveta.
Vážení, toto všetko je svedectvo, že komunistov nikto nezastaví. Je to svedectvo prežitia 20 ročnej primitívnej a vulgárnej antikomunistickej propagandy. Je to svedectvo aktuálnosti nášho posolstva, ktoré hospodárska kríza každým dňom oživuje.
Nedávno si svet pripomenul 60. výročie založenia NATO. Chcem v dnešný deň len zdôrazniť, že počas tejto histórie sa jasne ukázala pravá tvár a charakter tejto vojenskej organizácie. NATO nespočetne krát dokázalo, že je agresívnym vojenským paktom plniacim veľmocenskú vôľu USA a svetového kapitálu. I dnes odsudzujeme počínanie NATO, voláme po mierovom spolunažívaní všetkých národov a kultúr sveta.
Vážení spoluobčania,
pred nami sú voľby do Európskeho parlamentu. Aj KSS sa do nich zapojila. Europarlament je aj pre nás Slovákov nesmierne dôležitý. O mnohých veciach dnes rozhoduje Brusel, či Štrasburg. Tak prečo neovplyvňovať tieto rozhodnutia? Obzvlášť otvorene apelujem na komunistov. Neprespime šancu revitalizácie KSS. Tieto voľby sú nesmierne dôležité. Vyzývam Vás, komunistov a ďalších ľavičiarov, ísť voliť a voliť kandidátov KSS. Dajme hlas komunistickým východiskám a riešeniam v európskom parlamente.
Vážení spoluobčania,
práve na dnešnom stretnutí musím vyzvať predsedu vlády SR Róberta Fica, aby bol dôsledný v napĺňaní predvolebných sľubov. Onedlho to budú tri roky, odkedy bola ustanovená nová vláda s dominantným Smerom – SD. Za toto obdobie sa dalo veľa urobiť. No musíme kriticky povedať, že doposiaľ došlo len ku kozmetickým úpravám reformných antisociálnych zákonov prijatých počas neoliberálnej Dzurindovej vládnej garnitúry. Vyzývame vládu SR k dôslednosti. SR a slovenský občan práve v čase hospodárskej krízy potrebuje viac. Ľavicové východiská a kroky sú nevyhnutné. Z tohto miesta sa musím kriticky vyjadriť aj k počinom odborov. KOZ podpísala dohodu s vládou SR, ktorou sa zaväzuje práve v období krízy, v časoch prepúšťania zamestnancov a zhoršovania sociálnej situácie k akejsi pasivite. Toto je absolútne neprípustné. Odbory sa vzdali svojho historického poslania. KSS zodpovedne preberá túto funkciu a bude hájiť práva ľudí.
Vážení spoluobčania,
celkom na záver mi dovoľte povedať, že i keď sa uchádzame o dôveru občanov vo voľbách a to predovšetkým vo voľbách do NR SR, parlament nie je našim cieľom. Je prostriedkom k ovplyvňovaniu vývoja na Slovensku. Našim hlavným poslaním je otvárať oči, myseľ, ale aj srdcia ľudí žijúcich tu na našom Slovensku.
My, komunisti, budeme medzi Vami, budeme všade tam, kde sa bude prepúšťať. Budeme spolu s Vami demonštrovať proti kríze, proti prepúšťaniu zo zamestnania a proti zhoršovaniu pracovných i životných podmienok. Budeme trpezlivo odhaľovať nehumánnu tvár a primitívnu podstatu kapitalizmu. Budeme trpezlivo poukazovať na rafinovanosť a dravosť neoliberálnych koncepcií a falošnosť, farizejstvo a predajnosť sociálnodemokratickej politiky.
Súčasná svetová moc vie, že sa blíži koniec jej panstva a vie, že ju porazia ľudia práce, a preto prosím „Proti jednote kapitálu, postavme jednotu pracujúcich!“

1.mája 2009


2.
označiť príspevok

peterr
   7. 5. 2009, 20:06 avatar
... no commnet, alebo ako sa aj povie: "PROTI GUSTU ŽIADEN DIŠPUTÁT" ...   


3.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 5. 2009, 21:04 avatar
Peterr,
ak Ti môžem poradiť, potom nepreberaj bezduché anglikanizmy... Tým druhým slovenským írečitým výrazom si to síce trochu popravil, ale aj tak si v podstate nič nepovedal. Robí Ti problém napísať svoje výhrady voči uvedenému prejavu? Ak nie, potom ich napíš a neskrývaj sa za frázy.
Súhlasí peterr


4.
označiť príspevok

peterr
   8. 5. 2009, 18:06 avatar
Veľké pardón Kasafran... len som napísal, čo ma v tej chvílľke napadlo, no určite som sa nikoho nechcel dotknúť. No a radšej "preberaniu" pokoj, ako sa povie... boli časy, keď sa taktiež toho mnoho "preberalo", no to už je o inom. Pekný deň prajem.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:54,  Prečo pri pive? Prečo mu to nevysvetlíš hneď teraz.
dnes, 10:54,  Edova rodina :)
dnes, 10:52,  To sú dievčatá? Prečo sú také namosúrené?
dnes, 10:52,  Boris amorálny človek v zmysle konania vedomého zla a taký človek môže byť z pohľadu...
dnes, 10:51,  SSEdo raz troluješ že moslimov tu nechceš potom zasa ich tu chceš ved si len elfí trol
dnes, 10:50,  SSEdo EU ani USa nič neurobili ked sa dozvedeli o padémii v Číne
dnes, 10:33,  Nech je váš deň krajší!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dievčatá odeté v sviatočných krojoch...
dnes, 10:32,  Slävänsky hrdina bojuje proti moslimom...
dnes, 10:30,  hakovySS čínsky hnus ti zaklope na dvere neboj nič ani moslima v živote neuvidíš .
dnes, 10:28,  hokejis, ešte raz sa pokúsim zhrnúť, prečo morálny človek svoju myseľ ovláda a amorálny...
dnes, 10:16,  moslimovia obohacujú švédov a spol obohatia aj teba :)
dnes, 10:14,  neboj mojko bude lepšie ....uživaj aj nadalej ukľudnujúce medikamenty ...paranoja
dnes, 10:08,  islamofašista mufík moslimovia ťa obohatia :)
dnes, 09:58,  už idu mufik, už idu......do bunkra!!!!
dnes, 09:54,  Chorí ľudia ako mufík tu budujú totalitu a likvidujú Europu presadzovaním islamofašizmu
dnes, 09:40,  antroposofia to poškodila mozog
dnes, 09:38,  Ty máš čo hovoriť *13
dnes, 09:36,  Ty máš čo hovoriť............
dnes, 09:27,  mufík je tiež islamofašista :)
dnes, 09:27,  Totaliťák mufík je v ráži :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(65 418 bytes in 0,440 seconds)