Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Vyjadrenie Fidéla Castra k návšteve Obamu na Kube

3
reakcií
1013
prečítaní
Tému 31. marca 2016, 09:49 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   31. 3. 2016, 09:49 avatar
Fidél Castro: Brat Obama

Španielski králi nám poslali dobyvateľov a pánov, ktorých stopy zostali vyznačené na rančoch pridelených zlatokopom, hľadajúcim zlato v riekach; hanebný spôsob vykorisťovania, dôkazy čoho môžete vidieť ešte aj dnes zo vzduchu na mnohých miestach krajiny.

Dnešný turizmus sa vo väčšine prípadov snaží poskytnúť prírodné krásy a kulinárske špeciality z našich morí, ale ak je v ňom spoluúčastný súkromný kapitál veľkých nadnárodných korporácií a tieto nedosihnu miliardové zisky, nestoja za záujem.

Keďže som cítil povinnosť, dotknúť sa tejto témy, musím dodať, hlavne pre mladých, že málo ľudí si uvedomuje vážnosť takejto podmienky v tomto mimoriadnom momente ľudských dejín. Nehovorím, že čas je stratený, ale neváham s tvrdením, že nemáme, ani vy, ani ja, dostatok informácií a vedomostí , potrebných na to, aby sme mohli čeliť výzvam. Prvé, čo si treba uvedomiť je, že naše životy sú len zlomkami sekuny v dejinách a že sa treba aj podeliť, keď sa jedná o potreby, nevyhnutné pre všetkých ľudí. Jednou z charakteristík človeka je nadhodnotenie vlastnej úlohy a na druhej strane, neuveriteľne veľa ľudí žije v nedosiahnuteľných snoch.

Treba si uvedomiť, že nik nie je v skutočnosti zlý alebo dobrý. Nik z nás nie je vymodelovaný na úlohu, ktorú má zohrať v revolučnej spoločnosti. Na jednej strane sme my, Kubánci, mali privilégium, že sme mali vzor v José Martím. Dokonca sa pýtam, či musel padnúť v boji na Dos Ríos, keď povedal „je to moja hodina“ a zaútočil na španielske vojská v zákopoch. Nechcel návrat do Spojených štátov, nebolo toho, kto by ho k tomu prinútil. Niekto vytrhol list zo zápisníka. Kto má na svedomí tú podlú zradu, ktorej autorom bol, bezosporu, nejaký intrigán bez škrupulí? Je známe, že existovali rozpory medzi veliteľmi, ale nie nedisciplinovanosť. Kto sa pokúsi zmocniť sa Kuby, ak nepadne v bitke, pozbiera prach z jej zeme nasiaknutý krvou“, vyhlásil slávny čierny líder, Antonio Maceo. Podobne zmýšľal aj Máximo Géomez, najdisciplinovanejší vojenský veliteľ v naších dejinách.

Keď sa na vec dívame z druhej strany, ako neobdivovať pohoršenie Bonifácia Byrneho, ktorý zo vzdialenej lode, na ktorej sa vracal na Kubu, videl vedľa kubánskej vlajky inú? Povedal: „Moja vlajka je tá, ktorá nikdy nebola žoldnierska...“ a dodal najkrajšie slová, aké som kedy počul: “keby som ju niekedy dostal do rúk aj roztrhanú na franforce...naši mŕtvi povstalci by zdvihli ruky, aby ju zachránili!...“ Tieto slová zopakoval aj Camilo Cienfuegos v tú noc, keď zo vzdialenosti niekoľkých desiatok metrov, kontrarevolucionári strieľali na z celého arzenálu basúk a samopalov, pochádzajúcich z USA, na terasu, na ktorej sme boli. Obama sa narodil v auguste 1961, ako sám povedal. Od vtedy prešlo viac ako pol storočia.

Vidíme ale, ako myslí dnes, vážený návštevník:

„Prišiel som, aby sme odstránili posledné stopy studenej vojny v Amerikách. Prišiel som s podávanou rukou kubánskemu národu na priateľstvo“.

Hneď nato, nasledovala prietrž konceptov, nových pre väčšinu z nás:
„Oba (národy) žijeme v novom svete, kolonizovanom Európanmi“, Kuba, tak ako aj USA, bola založená otrokmi z Afriky, a tak jej národ, rovnako ako Spojené štáty, majú svoje dedičstvo z otrokov a otrokárov“.
Pre Obamu- ani náhodou - neexistuje pôvodné obyvateľstvo. Takisto nepovedal, že rasovú diskrimináciu odstránila Revolúcia, ani že dôchodok a platy boli ustanovené Touto, a to, 10 rokov pred Obamovým narodením. Nenávidené buržoázne praktiky v najímaní drábov na vyhnanie čiernych občanov s centier, takisto odstránila Revolúcia. Táto je zapísaná v dejinách, keď zvíťazila v Angole, v boji proti apartheidu, keď zabránila použitiu nukleárnych zbraní na 1 miliardovom kontinente. Naším cieľom bolo pomôcť národom Angoly, Mozambiku, Guiney Bissau a ďalším, zbaviť sa portugalského fašistického kolonializmu.

V roku 1961, len 2 roky a 3 mesiace od víťazstva revolúcie, ozbrojená žoldnierska armáda, s delami a obrnenou pechotou , podporovaná lietadlami, vycvičená a sprevádzaná loďami z USA, zaútočila proti našej vlasti. Nič nemôže ospravedlniť zákerný útok, ktorý si vyžiadal stovky naších mŕtvych a ranených. Americké bojové lietadlá boli predstavené OSN ako kubánske povstalecké zariadenia.

Moc a vojenské skúsenosti tamtoho štátu sú dobre známe. V Afrike si tiež mysleli, že revolučná Kuba bude raz-dva vyradená z boja. Útoky juhoafrických motorizovaných brigád na juhu Angoly sa priblížili takmer k hlavnému mestu, Luande. Tam sa začal boj, ktorý trval takmer 15 rokov. Nehovoril by som o tom, keby som nemal aspoň elementálnu povinnosť, reagovať na Obamov prejav, prednesený v Gran Teatro de La Habana Alicia Alonso.

Nechcem ísť ani do podrobností, iba podčiarknuť, že tam bola napísaná jedna dôstojná stránka boja za slobodu ľudskej bytosti. V skutočnosti som si želal, aby jeho konanie bolo korektné. Jeho skromný pôvod a prirodzená inteligencia boli evidentné. Mandela bol celoživotným väzňom a stal sa z neho velikán boja za ľudskú dôstojnosť. Raz mi prišla do rúk jeho kniha, kde v jednej časti je opísaný Mandelov život. V rýchlosti som ju prelistoval; a aké prekvapenie! Úvod bol napísaný Barackom Obamom. Bolo neuveriteľné, s akou pokorou opísal Mandela skutočnosti! Stojí zato, poznať ľudí ako on.

Čo sa týka Afriky, musím spomenúť ešte jedno. Bol som zvedavý, odkiaľ, a ako získali Juhoafričania nukleárne zbrane. Vedel som len, že nemajú viac ako 10-12 bômb. Spoľahlivým zdrojom bol profesor a výskumník Piero Gleijeses, ktorý napísal text „Misie v konflikte: Havana, Washington a Afrika 1959-1976“. Napísal som mu a on mi odpovedal, že viac už o tom nebude hovoriť, pretože v texte odpovedal na všetky otázky, ktoré mu položil Jorge Risquet, vtedajší veľvyslanec a spolupracovník v Angole. Lokalizoval som Risqueta, bol už v inej funkcii a za pár týždňov končil jeden z kurzov. Bolo to viac menej v čase keď mal v krátkom čase pricestovať na Kubu Piero. Povedal som mu, že Risquet je zdravotne na tom zle. Behom niekoľkých dní sa stalo, čoho som sa obával; Risquetovi sa stav zhoršil a zomrel. Keď prišiel Piero, už sa nedalo nič robiť. Ja som však dostal informáciu, týkajúcu sa pomoci rasistickej Juhoafrickej republiky; zbrane dostala od Reagana a z Izraela.

Neviem, čo na túto históriu môže povedať Obama. Neviem, či o tom vedel alebo nie, aj keď pochybujem, že nevedel absolutne nič. Mojou skromnou radou je, aby popremýšľal o veci a nesnažil sa vytvárať teórie o kubánskej politike.

Ešte niečo dôležité:

Obama predniesol prejav, v ktorom používal sladučké slová: Je čas zabudnúť na minulosť, zabudnime na to, čo bolo, pozerajme dopredu, dívajme sa spoločne, čas nádejí...A nebude ľahké čeliť výzvam, budú výzvy, ale dajme im čas; ...ale moja prítomnosť tu mi dáva nádej, že môžeme robiť veci spoločne ako priatelia, ako rodina, ako - spolu“.

Predpokladá sa, pri počúvaní prejavu prezidenta Spojených štátov, každému z nás hrozil infarkt. Pritom stále trvá takmer 60 ročná blokáda. A čo tí mŕtvi, ktorí zomreli v dôsledku žoldnierskych útokov na kubánske lode a prístavy, na dopravné lietadlo, ktoré explodovalo vo vzduchu, pri žoldnierskych inváziách a množstve násilníckych činov?

Nech si nikto nerobí ilúzie, že národ tejto vznešenej a nezištnej krajiny sa zriekne slávy, práv a duševného bohatstva, ktoré dosiahol s rozvojom školstva, vedy a kultúry.

Upozorňujem, že sme schopní vyrobiť si potrebné potraviny a materiálne bohatstvá s vlastným úsilím a inteligenciou nášho národa. Nepotrebujeme, aby nám impérium niečo darovalo. Naše úsilie bude legálne a mierové , pretože je to náš záväzok mieru a bratstvu so všetkými obyvateľmi tejto planéty.

Fidél Castro Rúz
27. marca 2016, 22:25 hod.
Súhlasí bystrik


2.
označiť príspevok

bystrik muž
   31. 3. 2016, 11:04 avatar
Jaj tak preto si to tam všetci pochvaľujú, čo tm dovolenkujú, lebo je tam diktatúra...no toto 

Len sa im dajte a budete tiež len plakať a spomínať nato, že ako nám bolo ešte včera dobre, ale nevážili sme si to, lebo sme chceli viac a mysleli sme si, že USA nám to dá...
Súhlasí Kasafran


3.
označiť príspevok

sta2rky muž
   31. 3. 2016, 16:41 avatar
Nás v 1989 opantali sľuby blahobytného kapitalizmu a sme schopní zbaviť sa národnej hrdosti, rozpredať pôdu, fabriky a stať sa ničnerobiacimi rentiermi. Do kedy nám to vydrží? Kubánci, Venezuela, Korea zostaňte hrdí, budujte svoje a na svojom. My sme to nezvládli.
Súhlasí Kasafran, megamikro


4.
označiť príspevok

Kasafran
   31. 3. 2016, 18:33 avatar
Sta2rky,
nuž, my dvaja, čo si toho už dosť pamätáme (možno na tomto DF najviac), zrejme môžeme konštatovať aj to, že vďaka zásahu/pomoci našich spojencov v roku 1968 sme si ešte 21 rokov zachovali rastúci/rozvíjajúci sa blahobyt reálneho socializmu, a to vďaka prirodzenej spolupráci v rámci RVHP - bez zadlžovania, zo svojho, na vlastnom a pre absolútnu väčšinu všetkých spoluobčanov ČSSR. A pritom sme dokázali všestranne pomáhať aj krajinám Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky vymaňujúcim sa spod pazúrov nekonečne "blahodarného a nezištného" vplyvu USA a "vyspelých" štátov západnej Európy...
Všade, kde sa už po celé štvrťstoročie budovania reálneho kapitalizmu (nielen na Slovensku) len poobzriem, tam všade vidím markantné stopy toho, po celé 4 desaťročia socializmu nám zakazovaného, "čara" demokracie kapitálu...! Trestuhodne viac a viac zanedbávané poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo, všetky druhy priemyslu (okrem extrémne nenormálneho a v podstate mafistického "rozvoja" automobilového), totálny úpadok úrovne vedy, zdravotníctva, sociálnej starostlivosti, vzdelania a kultúry na všetkých úrovniach - veď "To je predsa ONO!!!
A devastácia prirodzených vymožeností pre väčšinu ľudstva pokračuje ďalej, a to s požehnaním všetkých "svätých" všetkých cirkví...
Súhlasí sta2rky
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
V boji o vlastné štastie víťazí ten, kto sa nevzdáva.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(57 683 bytes in 0,379 seconds)